Dagblad voor Schiedam en omstreken Thans nog 30.000 spijtoptanten Massaal ontslag op overgenomen bedrijven in Indonesië Minister Beverwijl Toxopeus wil en Heemskerk V.S. hervatten kernproeven eerst na waarschuwing Kritiek op Russische houding bij overleg over staken der proeven samenvoegen Belgisch-Congolese RTC niet reeds op 5 januari TWEEDE DADER van actie tegen synagoge bekent Melk twee cent duurder maandag SOEBANDRIO OYER CHINA 700 repatrianten op de Zuiderkruis Oranjebelandt in wervelstorm Ante Pavelic overleden Franse atoombom in maart? Monument voor de zware franc Bewindsman trekt het ivetsontwerp IJ mondrand99 in Minister De Schrijver: En niet in de Congomaar in de Belgische hoofdstad Hoogovens geheel in Velsen? Franse Senaat akkoord Derde vrouw voor Soekarno H#*t weer. LAATSTE NEDERLANDSE JOURNALIST Ondanks bezwaren van Gedeputeerde Staten Met duizend plezier- vaarders aan boord „Elbe" zonder sleep in Honoloeloe Schoolkwestie Houding van Peking raadselachtig Aanhoudend zacht Het weer in Europa WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 Tijdens Duitse bezetting Kroatisch regeringsleider ,/t 's een dure" (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 dec. Samenvoeging van de gemeenten Bever wijk en Heemskerk en grenswijzigingen tussen Beverwijk en Velsen geven naar het oordeel van de minister van Binnenlandse Zaken een voldoende oplossing voor de problemen van het IJmondgebied. Mr. Toxopeus heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld dat hij het wets ontwerp, waarin de instelling van een „IJmondraad" als boven-ge- meentelijk orgaan werd voorgesteld, heeft ingetrokken. Nadat in de Tweede Kamer nogal wat bezwaren tegen dit wets ontwerp waren geuit hebben zowel de vroegere minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, als de huidige bewindsman, mr. Toxopeus, opnieuw een onderzoek ingesteld naar de feitelijke situatie in het betrokken gebied. Er zijn besprekingen gevoerd met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en met de colleges van B. en W. van de drie gemeenten. Volgens Newsweek nieuwe schiedamsche courant 9 9 AMSTERDAM, 29 dec. „Naar schatting- zijn er nog vijf- a zesduizend Nederlanders in Indonesië en liggen er dertigduizend aanvragen van z.g.n. „spijtoptanten" te wachten op afdoe ning. Vooral deze laatsten, voorname lijk ontslagen personeelsleden van ge nationaliseerde bedrijven, verkeren vaak in zeer benarde omstandigheden, omdat ze moeilijk werk kunnen vin den. Vandaag of morgen en dan let terlijk genomen zullen er nog veel meer employe's worden ontslagen op de door de Indonesische staat overge nomen bedrijven". Dit vertelde de 32- jarige heer H. W. G. Kalee, de laatste Nederlandse journalist uit Indonesië DEJV HAAG, 30 dec. Met ingang van 4 januari mag de melkprijs in het hele land worden verhoogd met maxi maal twee cent. Het betreft hier een eerste prijsverhoging, die voortvloeit uit de opheffing van de melksubsidies, waartoe in het kader van de maatrege len van de regering tot vermindering van de subsidielast is besloten. Deze verhoging geldt voor wat be treft west-Nederland zowel voor de on- gesaneerde gebieden als voor de gesa neerde gebieden. De staatssecretaris van financiën vestigt er daarbij de aan dacht op, dat de op een lager niveau liggende prijzen die gelden voor de ge saneerde gebieden in west-Nederland toegepast dienen Ie worden daar waar reeds gedurende drie maanden of lan ger de toestand bestaat, dat de verbrui kers voor de melkbezorging uit ten hoogste drie verschillende melkdetail- handelaren kunnen kiezen. Fl.JT-EILANDEN, 29 dec. (UPI) De „Oranje" van de Stoomvaartmij Ne derland heeft op de Stille Oceaan, waar ze met duizend Australiërs aan boord een pleziertocht maakt, te kampen met zware zeeën. Het schip vaart aan de rand van een gebied waar een wervel storm hui-houdt, die reeds een grote ravage heeft aangericht op de Nieuwe Hebriden en die nu de Fiji-eilanden be dreigt. Ook een Nieuwzeelands lijn schip, de „Monterey" heeft last van het zware weer. Kleinere schepen hebben zoveel mogelijk hun toevlucht gezocht in havens. Al eerder heeft de „Oranje" moeilijk heden met het stormweer gehad, toen het op weg was naar Australië met emi granten. Ongeveer veertig passagiers werden toen gewond en er brak aan boord een kleine paniek uit. Hoe de opvarenden van de „Oranje" zich thans hebben gehouden, is nog niet bekend. De invoering van de z.g.zware franc is een belangrijke gebeurte nis in Frankrijk. De kinderen van het kinderdorp Francvillein de omgeving van Parijs zien daar de ernst niet zo van in. Zij hebben een speciale zware franc laten ver vaardigen en zijn er een monu ment voor gaan onthullen. Op de foto ziel u hoe „burgemeester" Roland Nadaus klaar staat de zware franc te plaatsen op een speciaal vervaardigd voetstuk. die met de „Zuiderkruis" vanavond in Amsterdam aankwam. Het was de heer Kalee, voormalig correspondent in Dja karta, voor het Franse persbureau AFP en „Het Vrije Volk", gelukt een uitreisvisum te krijgen, zodat hij met vrouw en kind de reis naar Nederland kon maken. „Ook vele Chinezen wordt thans het verblijf in Indonesië onmogelijk ge maakt, omdat ze onverwachts van de ene plaats naar de andere worden over gebracht en hun wordt verboden han del te drijven. Van enige politieke span ning in het dagelijks leven is volgens de heer Kalee de laatste tijd nauwe lijks iets te merken. De journalist, die indertijd als mili tair naar Indonesië is gegaan, kwam in het wereldnieuws toen hij in maart in Djakarta werd gearresteerd, ver dacht van „het veroorzaken van on rust door Jiet publiceren van een on waar bericht", waarop een maximum straf van twaalf jaar staat. Hij had zijn persbureau een bericht gezonden over plannen tot het afkondigen van een noodwet, waardoor de prijzen van de olie met zestig pet. zouden worden ver hoogd. De publikatie had een politiek staartje, zo vertelde de heer Kalee aan boord van de „Zuiderkruis", want de bijtijds gewaarschuwde oppositie wist de afkondiging van de noodwet te ver hinderen. Drie maanden heeft de journalist ge vangen gezeten. Toen werd hij veroor deeld tot een straf gelijk aan het voor arrest en losgelaten. Hem werd te ver staan gegeven dat hij het land beter zou kunnen verlaten. Nu is hij in Ne derland en voelt zich officieel „staten- loos", zoals zijn papieren aangeven" Minister aan boord Het s.s. Zuiderkruis meerde tegen negen uur voor de laatste maal als re geringsschip aan de Javakade af, met aan boord ruim zevenhonderd passa giers, die nagenoeg allen de zorg be hoeven van het ministerie van Maat schappelijk Werk en die zullen worden ondergebracht in opvangcentra. Met ingang van 1 januari wordt, zoals eer der gemeld, de regeringsexploitatie voor repatriantenreizen van dit vroege re transportschip gestaakt. De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, benevens de voorzitter en en kele leden van de vaste commissie voor de repatriëring uit de Tweede Kamer waren m IJmuiden aan boord van de „Zuiderkruis' gegaan en lieten zich tijdens het laatste deel van de reis uitvoerig voorlichten over de situatie onder de gerepatrieerden. MADRID, 20 dec. Ante Pavelic, die ten tijde van de Duitse bezetting aan het hoofd stond van de Kroatische regering, is maandagochtend in het Duitse ziekenhuis te Madrid aan een hartaanval overleden. Pavelic was na de nederlaag van de Duitsers aanvankelijk uitgeweken naar Argentinië. Dit land wees hem echter in 1957 uit, waarna hij naar Spanje kwam. Het huidige bewind in Joego slavië heeft in 1951 Argentinië om zijn uitlevering als oorlogsmisdadiger ver zocht. Pavelic, de man „overdekt met bloed", stond bekend om zijn wreed heid die hij ook van zijn aanhangers, de „Oustaehi", eiste. Bijna 500.000 kerven, 46.000 Joden, 25.000 zigeuners, (luizenden orthodoxe Kroaten werden n minder dan vier jaar op last van Pavelic uitgeroeid. AUGUSTA 30 dec. (AFP-Reuter-UPI) President Eisenhower heeft gisteren na overleg met hoge functionarissen in een verklaring over de opschorting van kernwapenproeven gezegd dat nu morgen de termijn van vrijwillige op schorting der proeven afloopt Amerika, hoewel het zich vrij acht de proeven te hervatten, dit niet zal doen zonder te voren het besluit hiertoe kenbaar te hebben gemaakt. De verklaring waarin Eisenhower kritiek uitoefent op de Russische hou ding bjj het o vei leg luidt als volgt: De onderhandelingen over het staken van kernproeven duren reeds veertien maanden. Ofschoon zij thans zijn opge schort zullen zij weldra worden her vat. Geen enkel bevredigend akkoord is nog in zicht. De vooruitzichten voor een dergelijk akkoord zijn verminderd door de slechte wil waarvan de Russische deskundigen kort geleden, door politie ke motieven geïnspireerd, hebben blijk gegeven inzake een ernstig wetenschap pelijk onderzoek van de beslissende uit werking der seismografische techniek voor het ontdekken van ondergrondse kernontploffingen. In feite is de sfeer der besprekin gen slechter geworden door de tech nisch onjuiste Russische bijlage bij het rapport van de technische deskun digen. De Amerikaanse geleerden, die in de Amerikaanse delegatie zitting hebben, zullen, zich baserend op de stenografische tekst van de conferen tie, openlijk de feiten kenbaar maken die dit Russische document geheel zullen weerleggen. Wij zullen de onderhandelingen, steeds In hetzelfde voornemen om een akkoord te bereiken dat geëerbiedigd zal wor- den. hervatten. J-V"«:;en loopt de ter mijn van vrijwil opschorting der proeven op 31 december af. Ofschoon wij ons vrij achten de kernwapenproe ven te hervatten, zullen wij dit niet doen zonder tevoren ons voornemen daartoe kenbaar te hebben gemaakt. Gedurende de periode van vrijwillige opschorting der kernwapenproeven zul len de Verenigde Staten voortgaan met hun actieve programma van onderzoe kingen, ontwikkeling en proeven in la boratoria op wapengebied, aldus de verklaring van Eisenhower. Tot degenen die de conferentie met Eissenhower hebben bijgewoond, be hoorden de ministers van buitenlandse zaken en van defensie. Herter en Gates, en het hoofd van de commissie voor kernenergie, McCone. Op vragen van journalisten of een datum voor hervatting der proeven werd overwogen, antwoordde perschef Hagerty dat men geen datum op het cument in de komende dagen door het State Department zal geschieden. Het Amerikaanse besluit, dat in fei te neerkomt op een voortzetting van de vrijwillige opschorting van kern wapenproeven, komt ongeveer over een met het Britse standpunt in deze kwestie, zo is in officiële kringen in Londen verklaard. De Amerikaanse bekendmaking is in Londen met in stemming begroet en werd in sommi ge kringen beschouwd als een over winning voor minister Herter op en- kele Amerikaanse elementen, die de proeven in de nabije toekomst wilden hervatten. Het Britse standpunt is de proeven niet te hervatten zolang nut tige besprekingen in Genève worden gevoerd. De Franse minister van buitenland se zaken, Couve de Murville, heeft gis teren in de Nationale Vergadering aan gekondigd, dat Frankrijk mogelijk in maart een atoombom tot ontploffing ral brengen. „Wij willen niet op voet van gelijkheid komen met de mach tigste staten, maar een element van hun macht bezitten zodat wij, naast hen, onze plaats in de wereld kunnen innemen. Waar het om gaat is dit ele ment voor onze eigen defensie te heb ben, zodat wij op dit uiterst belangrijke terrein niet van buitenlandse mogend- oog heeft. Hij zei dat de publikatie van I beden afhankelijk zijn", aldus Couve de de weerlegging van het Russische do- Murville. BRUSSEL, 30 dcc. De Belgische minister voor de Congo, De Schrijver, heeft gisteren in Leopoldstad ver klaard dat het „niet erg waarschijnlijk is", dat reeds op 5 januari de ronde tafelconferentie over de toekomst van de Belgische Congo zal kunnen worden gehouden. Op een persconferentie voor talrijke buitenlandse journalisten in dc Congolese hoofdstad Zei hij, dat het wel niet mogelijk zal zijn de nodige voor bereidingen voor deze conferentie in dc komende dagen te treffen. Op bet de afgelopen dagen in Kisan- toe gehouden congres van het „kartel van de drie nationalistische partijen" is zondag een resolutie aangenomen, waarop een conferentie met België werd geëist op 5 januari ter vaststelling van de regelingen tot. de overdracht van de souvereiniteit in de Congo. In tegenstelling tot de eis van dc gematigde PNP (Congolese Nationale Partij voor do vooruitgang), dat de ronde-tafelconferentie in een plaats in de Congo buiten Leopoldstad zal wor den gehouden deelde minister De Schrijver mede, dat de RTC in Brus sel zal plaatsvinden, zoals ook dooi de leider van de Abako, Kasavoe- boe, is voorgesteld. Minister De Schrijver betoogde voorts, dat België formeel de onafhankelijkheid aan de Congo heeft toegezegd en ook niet van plan is daarop terug te ko men. „Het gaat er echter om deze on afhankelijkheid en de structuur van de nieuwe staat te regelen. Er is geen en kel gebied, dat de gehele Congo kan vertegenwoordigen. Er moet dan ook een evenwicht worden gevonden tussen de belangen van elk der zes provinciën en het gehele land". Over de Congolese delegatie naar de R.T.C. deelde de heer De Schrijver nog mede, dat daarin „alle belangrijke po litieke stromingen van het ogenblik en de zes provincies van de Congo" zullen zijn vertegenwoordigd. Hp zeidc geen voorstellen le hebben ontvangen om ook afgevaardigden van de in de Congo ge vestigde Belgen in de delegatie op te nemen. De minister is daarbij tot de conclu sie gekomen dat het noodzakelijk is: 1). De gemeenten Beverwijk en Heemskerk samen te voegen tot één nieuwe gemeente. Ter weers zijden van de huidige gemeente grens wordt een nieuwe stad aangelegd, aldus de bewindsman. (In aanbouw zijn reeds de wijken „Oosterwijk" en „Meerestein"). 2). De grens tussen de gemeenten Beverwijk en Velsen zodanig te wijzigen dat het hoogoventerrein in zijn geheel binnen de grenzen van Velsen komt te liggen. Gedeputeerde Staten nemen een af wijzend standpunt in voor wat betreft de samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Ter voorbereiding van de grenswijzigingen is nu een aanvang ge maakt met de procedure, die de Ge meentewet in dergelijke gevallen voor een grenswijziging voorschrijft. Dit houdt o.m. in dat de ontwerpregeling door tussenkomst van G.S. in elk van de betrokken gemeenten gedurende der tig dagen ter inzage wordt gelegd. Iede re bewoner heeft dan het recht om ge durende deze termijn of binnen 21 da gen daarna schriftelijk bij G.S. bezwa ren tegen het ontwerp in te brengen. Bij zijn besluit om af te zien van een bovengemeentelijk „Raad voor de IJmond" is mr. Toxopeus ervan uitge gaan, „dat de besturen van de nieuwe gemeente aan de noordoever van het kanaal en van de gemeente Velsen een grote mate van bereidheid tot onderlin ge samenwerking in het belang van een bovengemeentelijke „Raad voor de gebied aan de dag zullen leggen". Het gebied moet wel ais één woon- en werk gebied worden beschouwd, waarvan de onderdelen een grote onderlinge sa menhang vertonen, aldus de bewinds man, maar dat is nog geen dringen de reden om hetzij de drie gemeenten samen te voegen, hetzij een bijzondere hestuursvoorziening voor de IJmond bij de wet in het leven te roepen. HONOLOELOE, 29 dec. De sleep boot „Elbe" van de Rotterdamse sleep dienst C. Smit. die 15 december tijdens een storm op de Stille Oceaan zijn sleep van twee Amerikaanse vliegdek schepen, bestemd voor sloop in Japan verloor en daarna een tijdlang hulpe loos rondzwalkte met de sleeplijn in de schroei, is maandagavond op eigen kracht Honoloeloe binnengevaren. Met assistentie van een Amerikaanse sleper de „Moctobi", was men er op zee in geslaagd de kabel uit de schroef te verwijderen. Kapitein A. Poot vertelde, dat hij nooit in angst had gezeten over zijn 25 bemanningsleden. Men had niet op eigen gelegenheid de kabel uit de schroef kunnen verwijderen wegens het ontbreken van duikmateriaal. Andere slepers hebben de vliegdekschepen op gepikt. De „Elbe" moet nu nog twee vliegdekschepen van Amerika naar Ja pan overbrengen. Rusland De technische raad van het Russische ministerie voor de koop vaardij heeft zijn goedkeuring gehecht aan de tekeningen voor een gasturbine- dieseltankschip van 26.790 ton. dat vier soorten olieprodukten kan vervoeren. Het schip dat 10.000 mijl zal kunnen varen zonder te bunkeren, zal een-be manning van slechts 33 leden nodig hebben. PARIJS, 30 dec. De Franse Se naat heeft vannacht met 173 tegen 99 stemmen het subsidiëringsvoorstel voor het particuliere onderwijs goed gekeurd. Door de uitslag van deze stemming is de aanvaarding van de tekst waarin de staatsbemoeiing met de bijzondere scholen in Frankrijk wordt geregeld definitief geworden. (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN, 29 dec. Ook de op de eerste kerstdag reeds gearresteerde 25-jarige winkelbediende Paul-Josef Schonen, die tezamen met de even oude bakkersleerling Arnold Strunk antisemitische leuzen en hakenkruisen kladde op de nieuwe synagoge in Keu len en op het monument voor de slachtoffers van het nazi-regime, heeft thans een bekentenis afgelegd. Hij had tot dusverre geloochend iets met de schanddaad, die in West-Duitsland nog steeds de gemoederen in beweging houdt te maken te hebben gehad. Zijn medeplichtige Strunk heeft onmid dellijk na zijn arrestatie bekend. Terwijl drie van de bestuursleden van de afdeling Keulen der neo-na- zistische extreemrechtse „Deutsche Reichspartei" die door het par tijhoofdbestuur in Hannover inmid dels werd ontbonden weer op vrije voeten werden gesteld, is de plaat selijke afdelingsvoorzitter, Custodis, in voorarrest gebleven. Hij wordt er van verdacht aan de synagoge schennis medeplichtig te zijn ge weest c.q. van het voornemen van Strunk en Schonen kennis te hebben gehad. Vrijdag, de dag nadat de synagoge van Keulen met hakenkruisen was be- kladderd is een hakenkruis geschilderd op de muur van d woning van een Joods zakenman te Rheydt. een plaats je van 90.000 inwoners in de nabij heid van Keulen. Naast het hakenkruis stond in zwarte letters het woord „Sau". (Saujiide, jodenzwijn, is een typische nazi-uitdrukking). De politie van Rheydt gelooft dat de schuldigen jongelieden zijn. De kwestie is op ver zoek van de betreffende zakenman zo lang mogelijk stil gehouden. Ook op de woningen van niet-Joden in de buurt zijn swastika's aangetroffen. NEW YORK, 30 dec. Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" heeft president Soekarno een achttien jarig meisje tot zijn derde vrouw ge maakt. Het blad zegt dit vernomen te hebben van ingewijden in Djakarta en voorspelt dat dit derde huwelijk van het Indonesische staatshoofd een groot schandaal zal veroorzaken, gezien de protesten die reeds gehoord werden bij Soekarno's tweede huwelijk. Als moslem mag Soekarno vier vrouwen hebben, maar alle moderne Indone siërs en vooral de vrouwen verzetten zich tegen dit gebruik. DJAKARTA, 30 dec. De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio, heeft in een onderhoud met „Antara" verklaard, dat de huidige politiek van communistisch China ten aanzien van landen, die een onafhanke lijke buitenlandse politiek bedrijven, „schadelijk is voor ons allen". Hij zei verder: „Eerlijk gezegd ach ten ik en vele andere staatslieden in Azië de houding van de Chinese volks republiek raadselachtig. Haar politiek wekte in het verleden de indruk, dat zij zich in haar uitingen in de eerste plaats richtte tot landen, die politiek gezien de derde weg bewandelen, het geen niet veel verschilde van de poli tieke houding van de Chinese volksre publiek zelf". Soebandrio zei, dat de Indonesische eis ten aanzien van Nederlands Nieuw. Guinea niet kan worden vergeleken met de conflicten die sommige Aziati sche landen met aangrenzende gebieden hebben als gevolg van de voormalige kolonisatie. De kwestie-Nieuw-Guinea is een voortsetting van Indonesië's strijd voor nationale vrijheid, verklaar de hij. De minister meende „positief te kunnen verklaren" dat „wij Indone siërs niet alleen als plicht hebben West-Irian te verkrijgen, maar ook het recht". De Indonesische minister is de me ning toegedaan, dat het expansionisme kan worden genoemd, indien China van plan is e: "n ten aanzien van In donesië en Indië door geweld kracht bij te zetten. Verwachting tot morgenavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 30 dec. Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust later weer harde tot stormachtige wind tussen west en zuidwest. Aanhoudend zacht. Zon: 8.48-16.37. Maan: 9.40-19.16. DE BILT, 30 dec. - Vanmorgen breid de zich van de Britse eilanden een rug van hoge luchtdruk met opklaringen tot over onze streken uit. Van de oceaan ten zuidwesten van Ierland nadert intussen alweer een nieuwe depressie, die mor gen reeds het weer in ons land zal be ïnvloeden. In verband hiermede houdt het onbestendige en zachte weer nog steeds aan. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Heidei onbewolkt 8 5 3 Ypenburg onbewolkt 8 5 3 Vlissingen onbewolkt 7 6 4 Eelde onbewolkt 8 5 1 De Bilt licht bew. 8 5 3 Twente motregen 7 6 4 Eindhoven zwaar bew. 8 5 3 Zd.-Limburg geheel bew. 7 5 3 Stockholm motregen 3 2 1 Oslo poolsneeuw 1 0 1 Kopenhagen regen 5 4 0.1 Londen onbewolkt 10 8 6 Amsterdam licht bew. 8 5 0.2 Brussel zwaar bew. 7 9 3 Luxemburg regen 5 3 7 Partis geheel bew. 7 6 9 Nice onbewolkt 15 6 0 Beri.jn regen 6 4 0.2 Frankfort regen 7 4 4 München regen 7 1 4 Zürich regen 5 1 12 Genéve motregen 7 3 9 lnnsbrück sneeuw 3 -1 2 Belgrado half bew. 8 0 0 Athene half bew. 16 Rome zwaar bew. 14 3 0 Madrid onbewolkt 11 1 0 Mallorca onbewolkt 15 3 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1