K.A.J.-Piccoloclub 2 januari op wereldniveau in de ether Nieuwjaarswensen van werkers in Afrika van Spoedige indijking de Lauwerszee Gunstige resultaten in KLM-jubileum jaar Reclame Divini Illius Magistri, handvest der opvoeding Samenwerking tussen hiërarchie en leken T huis front-steun is onontbeerlijk Meer doden op de weg in 1959 EENGEZINS- WONINGBOUW De olie- en vetmarkt IJsballet lust geen water uit Rotterdam Minister zal waarschijnlijk advies Raad Waterstaat overnemen Vrachtvervoer 20 pet. gestegen Sovjet-schip aangevallen in Noord-Korea Op 30ste verjaardag herdacht Boodschap van de li. Vader Rede van Mgr. Alfrink Kassier verduisterde tienduizenden 15 PROCENT MEER PASSAGIERS W oningvoorraad nam met ruim 700 toe In '60 verwachte uitbreiding Engeland tekent ver drag kleine Vrijhandels zone Langs Maas en Rotte Een portiek werd gefilmd Maakt voor Uw zaak HOEK v. HOLLAND DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 PAGINA 11 Sa L I RECHT, 29 dec. De wind is guur, de regen irriterend. Op liet nationaal secretariaat van de K. A. J. heeft men zoals overal elders reeds 's middags om 3 uur de lichten moeten ontsteken, omdat de voortgejaagde, laaghangende wolkenmassa een abnormaal vroeg-invallende duisternis veroorzaakt. Door de ramen van de bestuurskamer van de Katholieke Arbeiders Jeugd heeft men een onbelemmerd uitzicht op het Oorsprongpark, waar tientallen bomen üich kreunend buigen onder de windstoten en striemende regen vlagen hun flanken geselen. Onder deze weersomstandigheden valt het ons, terwijl wij met de topleiding van de K.A.J. zitten te praten, niet mee, ons in gedachten te vérplaatsen naar tropische landen, waar de hitte loodzwaar drukt en arbeid een uitputtende krachtsinspanning vergt. En toch in dat statige herenhuis aan Oorsprongpark 9 me zijn monumentale entree slaagt men er in de geest van Afrika en Azië op te roepen. Het nationale hoofdkwartier van de Nederlandse kajotters, dat al zoveel bijzondere gebeurtenissen zich binnen zijn muren zag afspelen, is namelijk van tijd tot tijd getransformeerd in een radio-studio, waar programma's worden gemaakt, die veelal het werk van Nederlandse jonge arbeiders in de missiën en de materiële en geestelijke nood van de mensen in die onderontwikkelde (meestal tropische) gebieden tot onderwerp hebben. TVationaal team Actuele onderwerpen Goed, thuisfront! In Oudeland: 147 In Lombardijen: 302 TASS MELDT: UTRECHT, 30 dec. Het internationaal katholiek onderwijs, bureau heeft vandaag te Utrecht een plechtige zitting belegd ter herdenking van de dertigste verjaardag van de Encycliek Divini Illius Magistri van Paus Pius XI. Talrijke autoriteiten van Kerk en Staat waren hierbij aanwezig. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, was er als ere-voorzitter. Verder mgr. J. Beltrand, pauselijk internuntius in Nederland, mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, de vertegenwoordigers van het vrije onderwijs in Frankrijk, België en Duitsland, de monseigneurs Descamps, Daem en Funke, de directeur-generaal voor het onderwijs, mr. Broekman, leden van de Raad van State, van de Eerste en Tweede Kamer en talrijke vertegenwoordigers van het katholiek onderwijs en van de onderwijsorganisaties. Op 2 januari zal de radioclub van de KAJ voor de derde maal in de ether komen en voor de derde maal zullen de kajotters in hun Piccolo-halfuur voor de KRO de luisteraars op de hoogte brengen van de vaak ongekende noden van de medemensen in andere landen. In het voorjaar van 1959 opende de KRO de mogelijkheid voor jongeren om onder de supervisie van Tom Bouws eigen Programma's voor de microfoon te bren gen. De KAJ zag mogelijkheden in het radio-medium en na een gesprek tussen Tom Bouws en het toenmalige KAJ-be- stuurslid, thans Levensschooldirecteur No-ud Hermans, werd 'n club geformeerd, die de doelstellingen van de katholieke arbeidersjeugd aan luisterend Nederland hekend ging maken. De leden van de club komen uit vrij wel het gehele land; alleen Noord-Hol land en de noordelijke provincies zijn niet Vertegenwoordigd. De „radiomensen" zijn afkomstig uit Eindhoven (Annie van der I Wiel), Utrecht (Roos Wit) Hapert in de Kempen (Noud Hermans),Tilburg (Ge rard Mommers) en Rotterdam (Rina Van der Hoeven en Frans van der Mes- Pel) Uiteraard was er ook een taakverdeling i hodig; Gerard Mommers is gebombar- i deerd tot technicus, Noud Hermans en Frans van der Mespel schrijven de tek sten, terwijl Rina van der Hoeven ..script-girl" van de groep is. Voorts heeft een ieder natuurlijk ook een „sprekende I functie" Het eerste onderwerp was bijzonder actueel, want het betrof het tweede So ciaal Economische Jeugd-congres van de kAJ. dat op 16 en 17 juni in Rotterdam Werd gehouden. Wekenlang is de Picco- loclub bezig geweest met het schrijven en opnemen van teksten. Het tweede pro gramma had nog meer voeten m de aar de, want hiervoor is een paar nachten doorgewerkt. Dit half uur had als titel „Voor wereldwijd dwars door Nederland i en Afrika", welk programma door originele tam-tam-muziek sfeervol werd omlijst. De uitzending van 2 januari a.s. ^a' gewijd zijn aan de Internationale KAJ, biede in verband met de internationale dag op 6 januari. Op deze laatste datum Wordt ook de zg „Uurloonactie" gehou den, uit welker opbrengst men de uitzen ding van jonge arbeiders en leiders naar I Afrika, Azië en Zuid-Amerika wil be- DEN HAAG, 30 dec. Volgens de Voorlopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn gedurende de eerste tien maanden van 1959 in ons land op de openbare weg 125.000 verkeers ongevallen gebeurd. Daarbij werden 1327 Personen gedood. Het aantal gewonden bedroeg 37.200. In vergelijking tot de cijfers van de overeenkomstige periode van 1958 steeg tot nu toe het aantal ongevallen met ne gen procent, het aantal doden met twee Procijt en het aantal gewonden met tien Procent. Het aantal verkeersdoden in de periode januari t. m. december van de jaren 1957. 1958 en 1959 bedroeg resp. 1.453, 1300 en 1327. Hieruit blijkt, dat het aantal overle den slachtoffers in 1959. evenals in 1958, lager is gebleven dan in 1957. nadat 1 no vember van dat jaar de maxjmum-snel- kostigen. Tevens spreken de werkers in Afrika een Nieuwjaarsgroet tot hun ver wanten. Momenteel werken ruim 20 jongens als leken-apostel in de tropen, waar zij be hulpzaam zijn bij de bouw van kerken, scholen, seminaries enz. vijf meisjes be steden twee jaar van haar leven om als gezinsverzorgsters te werken in Uganda, Pakistan en de Belgische Kongo. Natuurlijk kan niet iedereen in de on derontwikkelde gebieden gaan werken, hoewel er nog veel arbeid te doen staat, maar het.is wel nodig een enthousiast thuisfront te vormen, dat overtuigd is van de noodzaak onze collegamensen die minder goed bedeeld zijn. te helpen zoveel als in een ieders vermogen is. Vandaar deze uitzendingen! FRANS VAN DER MESPEL ROTTERDAM, 31 dec. Er is een nieuw plan opgesteld voor de wijk Oude- land in Hoogvliet, omvattende 147 een- gezinshuizen. waarvan de weekhuren op f 13.35 gaan komen, vermeerderd met bij komende kosten van 1.45 tot 1-65 per week. De woningen zullen in twee typen wor den uitgevoerd: 94 woningen zullen huis vesting bieden aan ten hoogste 6 en 53 aan ten hoogste 9 personen. Ten aanzien van de aanbesteding wordt opgemerkt, dat B. en W. de voorkeur .ge ven aan het aannemingsbedrijf van J. G Mak, dat voor f 2.078.800 heeft ingeschre ven. Met inbegrip van grond, warmwater voorziening, enz. komen de totale stich- tmgskosten op 3.066.038. Het ligt in het voornemen de woningen te zijner tijd aan de Stichting voor Volkshuisvesting Hoog vliet over te dragen. Voor Lombardijen staan 302 eengezins woningen op het program in dezelfde huurklasse als one van Oudeland; 13.75 netto per week plus aan bijkomende, kos- 1-45 a p 1.70. De uitvoering geschiedt in drie typen; 70 woningen elk voor ten hoogste 6, 108 voor tén hoogste 9 perso nen en 124, die nog een kamer meer heb- Gerard Mommersde technicus houdt de drie acteursscherp in het oog. V.l.n.r.: Rina van der Hoeven, Frans van der Mespel en Roos Wit. Let ook. op de geïmpro viseerd „hangende" microfoon. (Bericht van Bessem en de Schepper, ma kelaars in oliën, vetten, enz. te Rottm). ROTTERDAM, 30 dee. Het is te be grijpen, dat de handel in de laatste veer tien dagen van het jaar 1959 niet veel om het lijf had. Wat de Noordamerikaanse talken be treft, de verhoging van 2 dollar per ton, is weer teniet gedaan, zodat de prijzen opnieuw op het laagste niveau sinds '53 liggen. Desondanks hebben kopers nog lagere ideeën in hun hoofd, doch verko pers zijn niet tot verdere concessies be reid. Londen rapporteerde voor de talken uit Australië en Nieuw Zeeland ook een voortdurende val; men beweert, dat de prijzen nu beneden de produktiekosten liggen. In de plantaardige sector was kokos olie opnieuw zeer vast. Aanvankelijk ging palmolie niet mee. doch die begint de laatste dagen nu ook aan te trekken en blijft bij voortduring vast. De liquide oliën liepen nog steeds iets terug, met enige omzet, waarna de stemming beslist vaster werd, vooral voor grondnotenolie. De enige uitzondering vormt lijnolie, die na enige fuctuaties flauw afsloot. In vetzuren waren zowel het aanbod als de vraag gering. Slechts in een bepaalde soort ging wat om, tegen iets lagere prijs. AMSTERDAM, 30 dec. De recht bank heeft de 58-jarige boekhouder-kas sier van de stichting Volksmuziekschool alhier wegens verduistering in dienstbe trekking conform de eis tot 1 jaar met af trek van het voorarrest veroordeeld. In juli j.l. werd deze verdachte gear resteerd en bekende in een tijdsverloop van circa 3% jaar ettelijke tienduizenden guldens te hebben verduisterd ten nadele van de stichting. Als verweer voerde hij aan, dat hij zijn malversaties op aandrin gen van de toenmalige onder-directeur had uitgevoerd. De laatste nam herhaal delijk flinke voorschotten op en wordt door de justitie eveneens als verdachte in deze fraude beschouwd. Hij bevindt zich echter niet in voorlopige hechtenis. Ver wacht wordt echter, dat ook hij, wanneer het vooronderzoek tegen hem beëindigd is, terecht zal moeten staan. ROTTERDAM, SI dec. Om dat men geen risico wil lopen met het Rotterdamse water, dat door zijn chloorgehalte niet gemakke lijk schijnt te bevriezen, zal voor het ysballet van Maxi en Ernst Baier. dat op 5 januari a.s. in de Ahoyhal te Rotterdam met zijn voorstellingen begint, water per tank van elders worden aange voerd. Voor de ijsvloer van 400 m2 is 40.000 liter water nodig om de vereiste dikte van 10 cm te ver krijgen. Gedurende de dertien da gen, die het ijsballet te Rotterdam optreedt, zal men bovendien per dag nog 20.000 liter nodig hebben om de ijsvloer in goede conditie te houden. DEN HAAG 31 dec. Het jaar 1959 vormde voor de K.L.M. de drempel tussen de oude (zuigermotoren) en de nieuwe (straalmotoren) techniek. In ver band hiermee werd de vloot-capaciteit het afgelopen jaar nauwelijks uitgebreid. Niettemin is de ton-kilometerproduktie met 13 procent toegenomen en werden er 15 procent meer passagiers vervoerd. Het luchtpostvervoer steeg met 11 procent en het luchtvrachtvervoer met 20 procent. Deze vervoersstijging was te danken aan diverse gunstige factoren, die in 1959 de reislust hebben gestimuleerd. De voornaamste factor is vermoedelijk wel de alom herlevende welvaart na de economische recessie van '58 maar ook de politieke ontspanning en het uitzonder lijk mooie weer van het afgelopen jaar hebben ongetwijfeld hierop invloed ge had. In de loop van 1959 werden Saigon, de hoofdstad van Vietnam, Tunis en Rot terdam aan het luchtnet, dat een lengte heeft van 270.000 km. toegevoegd. Deze uitbreiding en de frequentieverhoging op de diensten naar New York, Montreal, Houston en Curacao, alsmede op een groot aantal Europese diensten hebben een produktieverhoging van 13 procent opgeleverd, t.w. 539 milj. ton-km. tegen 475 miljoen in 1958. Het aantal passagiers nam belangrijk toe n.l. met 142.000 en bedroeg naar schatting 1.103.000. Voor het eerst in de KLM-geschiedenis werden in een jaar meer dan één miljoen passagiers ver voerd, de gemiddelde afstand per passa gier bedroeg 2200 km. Het luchtpostvervoer steeg van 2.838.000 kg in 1958 tot 3.140.000 kg. in het afge lopen jaar. Het vrachtvervoer steeg met 20 procent tot een hoeveelheid van 31.274.000 kg. ruim vijf miljoen kg. meer dan in 1958. In het najaar werden vier nieuwe Lock heed Electra-vliegtuigen, uitgerust met schroef-turbinemotoren, aan de vloot toe gevoegd. In totaal beschikt de KLM thans over een vloot van 93 voor het meren deel moderne vliegtuigen. In bestelling zijn op het ogenblik nog acht Lockheed Electra's, twaalf Douglas DC-8 vliegtui gen en twee Fokker F-27 „Friendships" me vo°r een groot deel in de loop van 1960 zullen worden afgeleverd. De KLM-vloot was in 1959 naar schat ting 207.000 uren in de lucht (1958: 188.000) waarbij een totale afstand van ruim 77 miljoen km. werd afgelegd. Een belangrijke activiteit heeft het be drijf bijzondere vluchten in het afgelo pen jaar ontwikkeld. Er werden n.l. 437 chartervluchten uitgevoerd, waarvan meer dan 280 intercontinentaal. De meeste hiervan werden gevlogen tussen Europa en Noord-Amerika. In het buitenland waar de K.L.M. in meer, dan 75 landen vestigingen heeft, kon de maatschappij nieuwe kantoren ben dan de i08! De la^ste inschrijving, betrekken in Glasgow Dusseldorp, die van de Gebr. Koudijs voor 4.646.000 Stockholm, Sao Paolo en New York. achten B. en W. aanvaardbaar. Met inbe grip van grond, warmwatervoorziening, fnc'n^?men de stichtingskosten totaal op 6.862.075. Het ligt in de bedoeling de woningen te zijner tijd aan de Woning stichting Lombardijen in eigendom over te dragen. ROTTERDAM, 31 dec. In het derde kwartaal van 1959 nam de woningvoor raad te Rotterdam met 733 toe tot een totaal van 201.148. Gebouwd werden in deze periode 912 woningen, terwijl 130- won.ngen verloren gingen door sloop (108), onttrekking (75) en onbewoonbaarverkla ring. Eind september bedroeg hét aantal wo ningen, dat tot dan toe in 1959 was ge bouwd, 3036. Door sloop gingen 364 wo ningen verloren. Ultimo september waren in aanbouw 7234 woningen Hiervan nam de gemeente het leeuwendeel met 5682 In het derde kwartaal zijn 912 huizen opge leverd Opgeleverd werd gedurende de Geid voor motor-voertuigen in de bebouw eerste negen maanden van "dit jaar een de kom werd ingevoerd. totaal van 3005 woningen. Het aantal KLM-employés, dat in 1958 16.863 bedroeg, nam in 1959 toe tot 17.222. Van dit aantal behoren er 2186 tot het vliegend personeel, te onder scheiden in 774 vliegers, 218 telegrafis- ten. 461 boordwerktuigkundigen, 483 pur sers en hofmeesters en 250 stewardessen In het afgelopen jaar heeft de K.L.M. op bescheiden wijze het feit herdacht dat zij als earste luchtvaartmaatschappij in de wereld veertig jaar bestond De vie ring van deze mijlpaal in de geschiede nis van de maatschappij ging o.m. ge paard met de onthulling van het stand beeld voor dr. Albert Plesman in de Scheveningse bosjes tegenover het hoofdkantoor van de K.L.M. SCHIPHOL, 31 dcc. „De KLM ver wacht een uitbreiding van de produk- tie in 1960 in vergelijking met 1959 van 22 procent, hetgeen zonder meer begrij pelijk is, indien men bedenkt, dat ko mend jaar alle twaalf Lockheed Elec tra's zullen zijn afgeleverd en van de twaalf bestelde DC-8 straalvliegtuigen zeven". Dit heeft een woordvoerder van de maatschappij gezegd, toen gevraagd werd om commentaar inzake de voor spellingen, welke de directeur-generaal van de IATA, Sir Williams P. Hildrcd heeft gedaan. „Deze produktie-uitbrei- ding kan de KLM opvangen door ver groting van de passagiersvervoer wel ke op vijftien tot twintig procent wordt geschat en een overeenkomstige toene ming van het vrachtvervoer", aldus de zegsman verder. Sir Hildred heeft verklaard, dat in I960 de grens van de honderd miljoen passagiers voor de geregelde diensten op internationale en nationale lijnen zal worden overschreden. Het totaal aantal zal volgens de directeur-generaal van de IATA in de buurt van het cijfer honderd drie miljoen luchtreizigers ko men te liggen, (dit jaar 96 miljoen, te gen 87 miljoen in 1958). Het vrachtver voer zal volgens hem eveneens aanzien lijk toenemen en hij meende, dat vol gend jaar tweeduizend miljoen ton-kilo- meters voor het goederenvervoer wel eens konden worden bereikt. Andere ge tallen, die hij gaf, warén o.m.; 1.650.000 personen in 1959 op de Noordatlan- tische lijnen (1.292.160in 1958). In 1960 zal het getal zeker boven de twee mil joen komen te liggen. Nog scherper zal de curve voor het vrachtvervoer op de Noordatlantische routes omhoog gaan. In 1959 werd 37.300 ton vracht vervoerd, in 1960 oplopend tot 50.000 ton. MOSKOU, 30 dec. (Rtr). Het offi ciële Sovjet-persbureau „Tass" meldt, dat maandag een Sovjet-karteringsvaartuig op 36 mijl uit de Koreaanse kust door een Zuidkoreaans oorlogsschip ls beschoten en ernstig beschadigd. Aan boord van het Russische schip, de „Ungo" zijn slacht offers gevallen. Het Russische schip was, toen het werd aangevallen, bezig met hydrografisch on derzoek in de Oostkoreaanse baai, aan de kust van Noord-Korea op circa 120 mijl ten noorden van Zuidkoreaans gebied. Na de beschieting voeren het Zuidkore- aanse schip en nog twee schepen van het zelfde type (de grote Hunterklasse), die in de buurt waren, naar het zuiden, aldus het bericht van Tass. Het Zuidkoreaanse marinehoofdkwar tier sprak woensdagochtend Tass' bericht tegen. Een diepgaand onderzoek had aan getoond, dat het bericht van alle grond ontbloot is. Ook het VN-opperbevel in Zuid-Korea wist van niets. Verklaard werd, dat zich maandag geen Zuidkoreaans oorlogsschip in genoemd gebied bevond. Wel had een patrouille vaartuig dat voor de oostkust voer, ver in het noorden lichtflitsen waargenomen, die, naar men meende, door schoten ver oorzaakt waren. Als een Sovjet-schip was aangevallen, moest dit gebeurd zijn door een Noord- koreaans oorlogsschip. Het hoofdkwartier noemde het Tass- bericht „zeer kwaadaardige laster". Gisteren om half negen in de avond. Twee auto's stoppen voor onze huisdeur. Dan geroezemoes van een viertal heren. Over een paar tientallen meters wordt het trottoir bevochtigd. De portiek naast ons wordt zwaar verlicht. Een camera wordt, opgesteld. Een man in grijze jas met lichte das neemt plaats in de por tiek. Op het geroep „klaar" snort hel filmtoestel. De man verdwijnt haastig uit zijn schuilplaats in de donkere verte. Voorbijgangers zijn bij al dit gedoe blij ven staan. Uit een reeks vensters kijken de bewoners met spanning op de vraag tekengezichten toe. Een filmopname? In derdaad, gelijk men zal vernemen. De heren filmers hadden natuurlijk geen flauw vermoeden, dat zij met hun actie in het hol van een kranteleeuw za ten, als we het zo mogen uitdrukken. En dus volgde een kort interview. De opname was inderdaad voor een film-scène, van het draaiboek. Een regenachtige avond (vandaarde bevochtiging van het trottoir) langs een haven. Een politieagent is gepasseerd. De man in de portiek acht de weg nu veilig en verlaat gehaast zijn schuilhoek. Bij het gesprek bleken we te doen te hebben met een groepje leden van de Rotterdamse Filmliga. Deze amateurs zul len met hun produkt meedoen aan de na tionale wedstrijd van de organisatie in mei 1960. En nu maar wachten tot mei op de resultaten van het wat en hoe. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 dec. In politieke kringen wordt stellig verwacht, dat mi nister Korthals het advies van de Raad voor de Waterstaat tot spoedige indij king van de Lauwerszee zal overne men. Dit was, naar wij reeds met een enkel woord meldden, een unaniem advies van de Raad, waarvan mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk voorzitter is. Men ziet in bet advies een oplossing voor drie verschillende aspecten van bet Pro bleem van de Lauwerszee: het technische, het financiële en ook het politieke. Tech nisch is het advies allereerst op bevei liging van de noordelijke provincies ge richt, maar ook op de voordelen van een betere waterhuishouding, die tot in Dren te voelbaar zal zjj'n. Daar komt b(j, dat het advies het plan voor een eventuele inpoldering met de nodige landaanwin ning, waarbij Friese boeren bij komen de ruilverkavelingen nieuwe bedrijven kunnen krijgen, feitelijk ongedeerd laat. De grote zeedijk is een eerste stap in de richting van een inpoldering, al zal daar thans zeker nog niet toe wor den overgegaan. De indijking zal in elk geval betekenen, dat de kansen stij gen op uitvoering van het bekende plan, waarever onlangs nog in een landskro niek in ons blad is geschreven. Daarin werd ook de mogelijkheid aangegeven in het droog te leggen gebied een nieuw recreatieterrein te scheppen met prachtige plassen en bosaanleg, waarvan deskundigen aannemen dat zelfs het klimaat er gunstig door zou kunnen worden beïnvloed. Een zaak die voor de bevordering van de industrali- satie van het noorden ook niet geheel zonder betekenis is. Dit alles betreft nog slechts de tech nische zijde van het advies. Er is ook een belangrijk financieel probleem. De raad adviseert nu, een dijk te gaan leggen die korter is dan de bestaan de dijken. Het onderhoud van deze kor tere dijk zal veel minder kosten, een factor waarvoor de minister - van Fi- nanciën ongetwijfeld gevoelig zal sflm, nog afgezien van de geleidelijke voorde len die een eventuele inpoldering op lange termijn eveneens bieden. KWESTIE VAN TEMPO Het zal er nu om gaan in welk tem po de waterstaatkundige werken die het advies zal meebrengen worden uitgevoerd. In meer ambtelijke woor den uitgedrukt; zal het kabinet zijn toevlucht nemen tot temporisatie? Tenslotte de politieke kant van de zaak: zowel de minister-president als de minister van Waterstaat hebben tij dens het bezoek aan Friesland in de af gelopen herfst eerst goed ontdekt, hoe sterk de Lauwerszee-zaak voor de Frie zen een kwestie is waaraan zij de be langstelling van de regering voor de problemen van het noorden toetsen. Het kabinet heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat goed moet wor den afgewogen of de gelden, die voor het noorden op de begroting worden uitge trokken, misschien niet veel beter voor andere doeleinden wegenaanleg bijv. zouden kunnen worden besteed. Het advies van de raad voor de Waterstaat biedt de regering de mogelijkheid, de bevolking in het noorden haar goede wil te tonen door tegemoet te komen aan de sterke verlangens die in de streek leven tot een inpoldering in de toekomst. Volgt men het advies op dan wordt men nog niet direct door onover komelijke financiële problemen ge steld. Men kan met name inpoldering nog sterk temporiseren en desnoods ge heel naar de toekomst verschuiven, maar men zal 20 wordt in politieke krin gen verondersteld nauwelijks anders kunnen doen dan dit advies in begin sel overnemen. KERSTVREUGDE VOOR BEJAARDEN Begeleid door vrolijke klanken begroet te de heer P. de Bie aan de ingang van de grote zaal van hotel „America' de Hoek se ouden van dagen voor de viering van een Kerstavond met Kerstmaaltijd, door hem aangeboden. Deze eerste gang ging er vlot in, waar na een prachtige kleurenfilm werd ver toond van de reis van Prinses Beatrix naar de West-Indische eilanden. Nadat de kaarsverlichting wederom was ontsto ken, werd het diner vervolgd, waarbij al len het zich goed lieten smaken. Vervolgens werden vijf dames en vijf heren door de feestvierende aangewezen om deel te nemen aan een quiz welke in hoofdzaak vragen bevatte over oud Hoek van Holland. Na aan beide 12 vragen te hebben gesteld meldde de quizmaster de heer T. de Bie, dat het comité de dames met 3 punten verschil als winnaars aan- wees. Na dit gezellige intermezzo, werd het dessert opgediend en speelde het inmid dels plaatsgenomen hebbende „Americo Trio" een gezellige potpouri van oude melodietjes, waarvan er vele door de oudjes werden meegezongen. Hierna werd een kleinbeeldfilmpje vertoqjnd van de ouden-van-dagen-tocht 1958 waarop velen zichzelf herkenden. De heer Kleywegt voorzitter van de wijkraad dankte de heer de Bie voor wat hij voor de Hoekse ouden van dagen had gedaan. Als laatste sprak de voorzitter van de Hoekse ouden van dagen een dankwoord. ZONDAGDIENST DOKTERS. Van hedenavond 6 uur tot maandagmor gen 8 uur zal de dienst worden waarge nomen door dr. J. J. v. Lonkhuyzen, Jo- linkstraat 2B, tel. 627. V.V. HOEK VAN HOLLAND Programma voor zondag: Velo I H. v. Holland I; H. v. Holland II V.U.C. V; H. v. Holl. Ill DUNO III; DUIND S. V. IV H. v. Holland IV. Het tweede en derde elftal spelen op het gemeentelijke Sportpark aan de Harwichweg. THEATER „AMERICA" Vrijdag 1 januari vertoning van de film: „Geintjes met geesten" (a. L). Za terdag en zondag vertoning yan de film: „De wraak der Geuzen" (14 jaar). LONDEN, 30 dec. Engeland heeft het verdrag van de Europese Vrijhandelsas sociatie (EVA) getekend. Het document was door een Zweedse ambtenaar naar Londen gebracht. De Britse minister van financiën, Heai- coat Amory, en zijn collega van Handel, Maudling, tekenden het document namens de Britse regering. De Noren hebben het verdrag al getekend. Een ambtenaar zal er nu meer naar Lissabon, Bern, Wenen, Kopenhagen en Stockholm vliegen, waar het eveneens getekend zal worden. Aanleiding tot deze plechtige zitting was de boodschap, die Paus Joannes XXIII heeft gezonden. Daarin besprak de H. Vader uitvoerig de betekenis van de encycliek Divini Illius Magistri, welke Hij een handvest van de christelijke opvoe ding der jeugd noemde. De encycliek, al dus de Paus, js een „waarlijk bewonde renswaardig monument van het leergezag der Kerk, dat wel waard was plechtig te worden herdacht". Uitvoerig gaat Paus Joannes dan in op de gevolgen van de encycliek, zoals deze zich openbaren in de groeiende belang stelling der ouders voor de vraagstukken van onderwijs en opvoeding. Hij wijst hier op het ontstaan en de groei van de ouder' comités, waarvan is gebleken, „hoe nut tig en geschikt zij zijn ter verzekering van de steeds zo wenselijke samenwer king tussen de gezinnen en de leermees ters, aan wie zij hun kinderen toevertrou wen". Hij wijst verder op het ontstaan van de landelijke onderwijsdiensten en hun samenwerking in het internationaal katholiek onderwijsbureau. De Paus zegt zeer verheugd te zijn over deze ontwik keling. Wij wensen van ganser harte, zo ver volgt Paus Joannes, dat deze krachtsin spanningen worden voortgezet en nog groter worden. In een tijdsgewricht waarin nationale en internationale ge. zagsdragers, terecht bezorgd voor de verstandelijke en morele verheffing van de mensheid, op uitgebreide schaal de verspreiding van de opvoeding, de wetenschap en de cultuur organiseren, is de daadwerkelijke aanwezigheid van de zonen der Kerk meer dan ooit nood zakelijk om het standpunt van de Kerk uiteen te zetten, te vertegenwoordigen en. waar nodig, te verdedigen. Maar laat Ons tegenover u vooral uiting geven aan Onze bezorgdheid over de te genwoordige ontwikkeling van een tech nische wereld en de gevolgen daarvan voor het onderwijs. Weliswaar heeft het christelijk geloof niets te duchten van de wetenschap, noch van de techniek die er uit is voortgekomen; het leert ons inte gendeel. dat hun nieuwe mogelijkheden een verheerlijking zijn van de scheppende goedheid van God, die gezegd heeft: „Be volkt de aarde en onderwerpt haar" (Ge- nee:s I, 28), maar het geloof leert ons eveneens, dat dit slechts middelen zijn ten dienste van de mens. die daarvan gebruik kan maken ten goede, maar, helaas ook ten kwade. Daarom achten wij het volstrekt noodzakelijk, dat overtuigde katholieken in groten getale aanwezig zijn bij dit, zich ia volle ontwikkeling bevin dende terrein der menselijke activitei ten. Daarom ook horen grote aantallen kinderen in staat te worden gesteld in goed uitgeruste technische scholen een gespecialiseerde vorming en een werke lijk christelijke opvoeding te ontvangen, waardoor zij morgen, zowel wat betreft hun vakkennis als in moreel opzicht, de élite zullen kunnen zijn, die de wereld en de Kerk zo nodig hebben. Aldus Paus Joannes, die zijn boodschap besluit met de apostolische zegen. Nadat mgr. mr. Fr. Op de Coul de bij eenkomst had geopend heeft mgr. dr. B. J. Alfrink een rede gehouden. In deze Encycliek, zo betoogde hij, heeft de Paus precies tegen elkaar afgewogen de rechten Inzake de opvoeding van de jonge mens van de Kerk, van het gezin en van de Staat. De rechten van deze drie bij de opvoeding worden tegen elkaar af gegrensd met geen ander doel dan dat uit de juiste samenwerking van deze drie de optimale condities worden geschapen, waarin de jonge mens kan opgroeien tot een volwassen en volwaardig christen, die zijn plaats verstaat in de menselijke sa menleving. Mgr. Alfrink zette voorts uiteen, dat zoals ieder pauselijk document, hoezeer ook geladen met altijd geldende uitspra ken, ook deze Encycliek voor een juiste interpretatie niet los te maken is van de tijdsomstandigheden, waarin zij is ont staan. De Paus besteedt in Dividi Illius Magistri veel aandacht aan de rechten van de Kerk en van de Staat en spreekt betrekkelijk kort over de rechten en de plaats van het gezin, hoezeer deze ook worden vastgelegd en worden opgeëist. De Ecycliek valt dan ook niet los te maken van de toestand, die in Italië in die dagen was ontstaan door de activiteiten van het fascisme, dat de taak van de Kerk bij de opvoeding van de jonge mens ontkende. Zelfs het gezin en de rechten van de ou ders op de opvoeding van hun eigen kin deren werden opzij geschoven. Tegen deze stromingen schreef Paus XI zijn Encycliek. Alleen van dit gezichts punt uit ook is deze volkomen te begrij pen, hoezeer de principes, die erin ont wikkeld worden, ook van alle tijden zijn. Misschien zouden wij geneigd zijn in onze dagen het gezin voorop te stel len. Paus Pius XI stelde de Kerk voor op. Want tegenover de usurperende machtspositie van de fascistische staat van die dagen stelt de Paus de onver vreemdbare rechten en plichten van de Kerk. Wat had ook het individu ele gezin kunnen beginnen tegen de machtspositie van de partij? Maar door de rechten van de Kerk te vindiceren, beschermt de Paus de rechten van de ouders. De Kerk is immers niets an ders dan de som van de gezinnen en de individuen onder leiding van de hiërarchie, die Christus aan Zijn Kerk heeft gegeven En wanneer de hiërar chie, als dat nodig is. opkomt voor de rechten van de Kerk, doet zij niets anders dan de rechten verdedigen van haar gelovigen. Niemand zal er aan willen twijfelen, dat er zoals in alle sectoren van de menselijke samenleving, waar de geloofs overtuiging meespreekt een bepaalde samenwerking zal moeten zijn tussen hiërarchie en wil het woord veront schuldigen, wij hebben nog geen betere term en leken. Men kan, geloof ik, wel toegeven, dat in de af gelopen tijden van de wordingsgang van onze Nederlandse katholieke ge meenschap soms uit een soort gemak zucht enerzijds, eerder misschien dan uit een soort geldingsdrang aan de an dere kant, al te ve§L is overgelaten aan de hiërarchie. Dat geldt ook voor het terrein van het katholiek onderwijs. Uit een soort reactie zal het te verklaren zijn, dat zich thans hier en daar bij leken excuseer opnieuw het woord de neiging soms merkbaar wordt om het alleen te willen doen, zonder de hiërar chie. Dat geldt trouwens niet uitsluitend voor het terrein van het onderwijs. Hoezeer men zich over deze mondig heid ook verheugt, soms moet men vre zen, dat achter deze neiging meer schuil gaat dan een verstaanbaar reactionair puberteitsverschijnsel en dat er sprake is van een verkeerd zicht op de Kerk. Hoe verheugend het ook is, dat de leek zich steeds meer betrokken gaat voelen bij alles wat de Kerk betreft en hoezeer de Kerk aan de leken heeft geleerd, dat z(j mede de Kerk vormen, men zal nooit mogen vergeten, dat zij niet alleen de Kerk vormen. Zij vormen slechts de Kerk samen met de hiërarchie, zelfs in deze zin, dat'zij zonder hiërarchie geen Kerk meer genoemd kunnen worden. Hiërar' chie en leken samen vormen de Kerk en overal waar de Kerk optreedt, zullen de leken dit moeten doen samen met de hiër archie, zoals omgekeerd de hiërarchie het niet zal moeten doen zonder de leken. Uitgaande van deze gedachtengang is de nieuwe Katholieke Schoolraad ont staan, waarin de hiërarchie en ouders tegelijk met andere betrokkenen samen de belangen van het katholieke onder wijs willen behartigen. Het is niet an ders dan een poging om de juiste samen werking te vinden. Misschien een poging, die op den duur nog correcties zal be hoeven, maar toch een poging, die mij gefundeerd schijnt op de principes, die Paus Pius XI in Zijn Encycliek Divini Illius Magistri heeft uiteengezet en die daarom de moeite van het proberen, waard schijnt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11