Dagblad voor Schiedam en omstreken Moskou akkoord Grote Vier 16 mei in Parijs NIEUWE UITBARSTINGEN VAN ANTI-SEMITISME Congolese nationalisten bij koning Boudewijn Argentijns minister duelleert met parlementslid Nasser laat vier Syrische ministers aftreden Humphrey kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap JL Recordverkoop van vuurwerk TOPCONFERENTIE Tevredenheid in het Westen Jaarwisseling zeer zacht IV V V dreigt Zuid- Afrika met boycot Dreigbrieven en hakenkruisen Neo-nazistische Deutsche Reich s- partei ontkent alle schuld Ook swastika's op Britse synagoge Langdurig gesprek met partijleiders Dochter van K. Om de eer van het leger Genadeslag toegebracht aan de socialistische Baath-partij in l3'*0£RDAG 31 DECEMBER 1959 Oranje-Hotel - Soestdijk VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Te Napels Vijf ton vuurwerk in beslag genomen Koningin en prins naar Londen Het weer in Europa In verband met Nieuwj aars dag verschijnt het eerstvol- gende nummer van ons blad Actie tegen apartheid DE DIRECTIE. Sportcentrum van KNVB bijna zeker in Zeist Ned. gezant biedt Paus Nieuwjaarswensen aan Uit Oostenrijkse kampen 67 vluchtelingen via Schiphol naar Canada In kelder van herenhuis Staking bij de opera in Italië? Gevangene ontsnapt uit Scheveningse gevangenis owe amsche courant MOSKOU, 31 dec. (Tass-Reuter-UPI) Premier Khroesjtsjev heelt in brie ven aan president Eisenhower, presi dent De Gaulle en premier Macmilian ingestemd met hun voorstel om de topconferentie op 16 mei in Parijs te laten beginnen. De brieven zij" gis teren door zijn minister van buiten landse zaken, Gromyko, in Moskou overhandigd aan de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs. Khroesjtsjev verklaart in zijn brie ven dat ,,met voldoening kan worden vastgesteld dat over de datum en plaats van de topconferentie definitief overeenstemming is bereikt als gevolg van overleg tussen de regeringen der vier mogendheden. Het nieuws is in Londen, Parijs en Washington met instemming be groet. Een officiële woordvoerder in I Londen zei, dat de Britse regering ,,zeer verheugd" is. Het nieuws be reikte Washington op het ogenblik dat daar de Amerikaanse ambassa- deur Alphand, de Britse zaakgelas- 1 tigde Hood en de Duitse ambassa- i deur Grewe met minister Herter een eerste bijeenkomst hadden ter be studering van de vraagstukken die op de topconferentie aan de orde zullen komen. Aanvankelijk was 27 april voorge steld, maar deze datum was voor premier Khroesjtsjev onaanvaardbaar. Zijn tegenvoorstel, om op 21 april of op 4 mei de topconferentie te begin- Advertentie wenst haar geachte Clientele NAPELS, 31 dec. (Reuter) De po litie van Napels heeft vijf ton vuurwerk en papierbommen in beslag genomen om het pandemonium van ontploffingen bij de jaarwisseling tegen te gaan. Elk jaar veroorzaakt illegaal vervaardigd vuur werk honderden branden en lopen tal loze mensen verwondingen op als oude rommel uit het raam wordt gegooid, vuurwapens worden gebruikt en vuur werk wordt afgestoken. DEN HAAG, 31 dec. Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn vanmorgen per vliegtuig naar Londen vertrokken, waar zij een kort familiebezoek brengen aan prinses Alice, hertogin van Athlone, die juist van een wereldreis is terugge keerd. De Koningin en de prins hopen vanavond terug te keren. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 31 dec. Ongjveer 5 a 6' ligt de temperatuur voor de tijd van het jaar boven normaal. Dit als gevolg van zuidwestelijke winden, die door depres sies worden aangevoerd en waarin tem peraturen van 10 tot 12° C. voorkomen. De koude lucht met strenge vorst, waar van de laatste dagen in Noord-Scandi- navië sprake was, wordt in de richting van Rusland weggevoerd. Het blijft ook de eerste dagen van het nieuwe jaar in "West-Europa onbestendig, maar zacht. Deze zachte lucht is ook tot het Alpen gebied doorgedrongen, waar zij in de wintersportcentra minder welkom is. Een nieuwe depressie, die vanmorgen boven he* midden van de Oceaan lag, zal tegen morgenavond opnieuw weer enige regen kunnen brengen, zodat hèt sterk afwis selende weer met nu en dan enkele op klaringen voortduurt, waarbij de tem peratuur nog steeds zeer hoog blijft. Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder geheel bew. 9 6 0 Ypenburg geheel bew. 10 5 0 Vlissingcn motregen 10 6 0.1 EeJde geheel bew. 9 4 0 De Bilt geheel bew. 9 4 0 Twente geheel bew. 10 4 0 Eindhoven geheel bew. 11 6 0 Zd.-Limburg geheel bew. 10 6 0 Stockholm onbewolkt 3 -0 1 Os Ju geheel bew. 4 1 1 Kopenhagen zwaar bew. 7 3 12 Londen regen 9 4 9 Amsterdam regen 10 5 0.1 Brussel geheel bew. 10 8 0 Luxemburg geheel bew. 9 4 1 Parijs geheel bew. 12 7 0 Nice onbewolkt 14 6 0 Beri-in licht bew. 10 4 2 Frankfort geheel bew. 12 6 1 München geheel bew. 10 7 2 Zürich onbewolkt 10 2 1 Gcnève mist 12 0 0 Wenen zwaar bew. 11 5 4 Innsbruck mist 5 -2 0 Belgrado licht bew. 9 5 3 Athene half bew. 14 8 0 Rome zwaar bew. 15 7 0 Madrid mist 14 2 0 nen, kon niet worden aanvaard door president De Gauile, premier Macmil ian en president Eisenhower. Zij stel den daarop de 16de mei voor, welk voorstel op 28 december werd inge diend, en twee dagen later reeds be antwoord. Diplomatieke waarnemers in de Russische hoofdstad wjjzen erop dat dit bijzonder snel is. Van 15 tot 27 maart zal premier Khroesjtsjev een bezoek aan president De Gaulic brengen, op diens uitnodi ging. Daarna keert hjj terug voor de topconferentie, die op 16 mei begint. Omtrent de duur staat nog niets vast: de westerse regeringsleiders gaven aanvankelijk de voorkeur aan een con ferentie van vier, hoogstens vijf dagen, Khroesjtsjev daarentegen heeft laten weten dat een conferentie van min stens tien dagen voorkeur verdient. De voorbereiding van het Parijse tapgesprek, waarmee gisteravond een begin is gemaakt, geschiedt in de on der leiding van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Herter, staande werkcommissie, die wordt ge vormd door de ambassadeurs te Was hington van Engeland. Frankrijk en West-Duitsland. Zij zuilen een westers onderhandelingsstandpunt formuleren ten aanzien van de ontwapening, het Duitse vraagstuk en de kwestie Ber lijn, en de betrekkingen tussen Oost en West, en mogelijke andere proble men die in het gesprek van de vier regeringsleiders West-Duitsland neemt niet rechtstreeks deel een belangrijke rol kunnen spelen. Na de bijeenkomst van gisteravond is meege deeld, dat nog vele besprekingen zul len volgen. BKl.SSEL. 31 dee. (Keuter - EPD De secretaris-generaal van het Inter nationale Verbrod van Vrije Vakvere nigingen, Let IVVV, de Nederlander J. II. Oldonbrock. heeft oei- hrief gericht tot de Zuidafrikaanse eerste minister, dr. H. Verwoerd, waarin hij de waar schuwing uit dat liet IVVV een bepaal de datum zal bepalen voor een boycot van Zuidafrikaanse goederen, indien de Zuidafrikaanse regering haar „apart heidspolitiek" niet wijzigt. Het IVVV spreekj in d-huiof ook zijn afkeuring uit over het feit, dat de Zuidafrikaanse regering blijft weigeren de Afrikaanse arbeiders het recht te verlenen tot het afsluiten van gemeen schappelijke arbeidsovereenkomsten en hun ook andere vakbondsrechten niet wil toekennen. Het IVW betreurt de nare gevolgen, welke een boycot zou kunnen hebben voor de Zuidafrikaanse economie en de opofferingen welke arbeiders en consu menten in andere landen zich mis schien zouden moeten getroosten. Aldus schrijft Oldenbroek. Aan de 132 organi saties in 100 landen en gebieden welke bij het IVW zijn aangesloten, is inmid dels al verzocht uitvoerige gegevens te verstrekken betreffende de export van Zuidafrikaanse voedingsmiddelen etc., om de consumentenboycot zo doeltref fend mogelijk te kunnen maken. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 31 dee. Het is bij na zeker dat het op de jaarvergade ring van de KNVB met' enthousias me begroete voorstel tot stichting van een sportcentrum binnen afzienba re tijd verwezenlijkt zal worden. Het bestuur van de KNVB heeft dezer da gen namelijk in principe het landgoed „Djimat" aangekocht, dat tot dusver in het bezit was van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Het vieren twintig en een halve hectare grote ter rein is gelegen in de gemeente Zeist. Er moeten echter nog enige moei lijkheden overwonnen worden voordat met de bouw van het door het archi tectenbureau van prof. G. H. M. Holt uit Haarlem ontworpen sporttehuis kan worden begonnen. „Wij hebben echter goede hoop dat alles in orde zal komen" zo zei ons de heer Brunt, de secretaris-penningmeester van de KNVB. „Wij hebben al veel medewer king ondervonden van de burgemees ter en het gemeentebestuur van Zeist. De koop is nu gesloten echter met de ontbindende voorwaarden, in verband met het bebouwingspercentage". (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 31 dec. De 85-jarige Isaak Hamburger is de enige nog levende Jood in het Hessisehe plaatsje Seligen- stadt. Hij is levend uit het concentra tiekamp Theresienstadt gekomen, waar al zijn familieleden door de nazis wer den vergast. Hij is een rustig en zeer gezien burger van Seligenstadt en wel de laatste mens, die verdiende de ano- i' nieme dreigbrief te ontvangen, die waarschijnlijk op de een of andere ma nier v erband houdt met de recente uit barstingen van anti-semitisme in (1e bondsrepubliek, die bij velen twijfel hebben gewekt of het naoorlogse Duits land inderdaad wel zo grondig met het bruine verleden heeft afgerekend als tot dusverre werd aangenomen. De brief was voorzien van een poststempel uit Seligenstadt. De anonieme schrijver die alle Joden als „zwijnen" betitel de dreigde de 85-jarige Isaak Ham burger, dat hij en alle overige (nog 30.000) Joden in West-Duitsland aan het kruis zullen worden opgehangen, „zo dra Adenauer er niet meer is om ons om de tuin te leiden". De Hessisehe recherche stelt een on derzoek in naar de herkomst van deze dreigbrief. Zij zoekt nook nog naar de onbekenden, die einde november op het kerkhof van Seligenstadt 144 stenen op Joodse graven omgooiden. „Zwijn" was ook het woord, dat men in de stad Rheydt aanbracht op de ruit van een Joodse winkel. In het voor stadje Mascherode van Brunswijk zijn dinsdagnacht met rode verf hakenkrui sen geschilderd op een gedenkteken voor slachtoffers van het naziregime. Op banken in een park werden anti- Joodse leuzen geverfd. Ook op de mu ren van de katholieke St. Hedwigskerk in Gelsenkirchen zijn woensdagnacht hakenkruisen geklad. En. naar eerst gisteren bekend werd, braken in de kerstnacht onbekende daders in een ga rage in en krasten met een scherp voorwerp hakenkruisen in de lak van een aldaar geparkeerde nieuwe auto. Al deze voorvallen, die men noch mag óver- noch onderschatten, hebben tenminste dit voordeel, dat zij aan de onverschilligheid van vele Westduitse llllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIUIIIIIlllllllllilllllll LONDEN, 31 dec. (i PI) Op een synagoge in Notting Hill zijn gister avond drie grote swastika's geschilderd, met eronder de woorden „Juden raus". In Notting Hill vonden veertien maan den geleden ernstige rassenrelletjes plaats. Het hoofdkwartier van de White Defence League, een organisatie die niet-blanken buiten Engeland wil hou den, bevindt zich in die wijk, die te vens de kieskring is van Sir Oswald Mosley, de vroegere lpider der Britse fascisten en thans leider van de Enion Movement. Tijdens de jongste verkie zingen leed hij een grote nederlaag. iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiimiiiiiiiiimiiiiiiii autoriteiten jegens een kleine maar ge vaarlijke groep onverbeterlijken een einde hebben gemaakt. Men is er thans meer dan ooit van overtuigd, dat het niet bet minst in het belang van Duitslands zeer veel verbeterde naam in het buitenland dringend noodzake lijk is om de extreem-rechtse groepe ringen en bewegingen in de bondsrepu bliek hun verdere agitatie onmogelijk te maken. Daarop is het onderzoek ge richt van de speciale commissie, die de minister van binnenlandse zaken van NoordrijnlandWestfalen, Dufhüs, na de Keulse synagoge-schennis in stelde om de achtergrond van de anti semitische uitbarstingen op te helderen en vooral de aanstichters er van „er onderuit te halen". „Wij weten van niets", verklaarde gis teren op een persconferentie de voorzit ter der neo-Nazistische „Deutsche Reichspartei", S.S.-Gruppenführe Wilhelm Meinberg. Hij meende kenne lijk dat hij daarmede de publieke opi nie er wel voldoende van had over tuigd, dat zijn (17.000 leden tellende) partij aan de recente uitbarstingen geer medeschuld draagt. BRUSSEX, 30 dcc. Koning Boude wijn heeft gistermiddag in Leopoldstad een langdurig onderhoud gehad met de leiders van het „kartel der nationalis tische partijen" in de Congo. De lei der van de Abako, Kasavoeboo, wei gerde na afloop van het gesprek met de koning, dat bjjna een uur langer duurde dan was aangekondigd, iets over liet besprokene mee te delen. Aangeno men wordt echter, dat de Congolese nationalisten de Belgische vorst (le tekst van de resoluties hebben over handigd, die op het jongste congres van het kartel zijn goedgekeurd. Hier in wordt onder meer onmiddellijke en volledige onafhankelijkheid van de Con go geëist, zowel politiek als economisch, een conferentie op 5 januari met de Belgische regering om de regelingen voor de overdracht van de souvereini- teit vast te stellen en vrijlating van al le Congolese politieke gevangenen. Zoals gemeld heeft de Belgische minister voor de Congo, De Schrij ver, deze week op een persconferentie in Leopoldstad meegedeeld het „niet erg waarschijnlijk" te achten, dat reeds op 5 januari een ronde-tafel- eonferentie over de toekomst van de Congo kan worden gehouden. Gisteravond zou koning Boudewijn nog een delegatie van de gematigde partijen ontvangen, waaronder de PNP, de nationale partij voor de vooruitgang, die bij de verkiezingen van deze maand in de Congo slechts matige suc cessen wist te boeken. Vandaag ver trekt de Belgische vorst naar de laat ste plaats in de Congo die hij op zijn onverwachte reis zal bezoeken: Coq- huilhatstad. Vandaar zal hij zaterdag per vliegtuig naar Brussel terugkeren Gisteravond heeft minister Scheyven, die is belast met de financiële en eco nomische aangelegenheden van de Con go, de 10.000 Belgische ambtenaren in de kolonie gerustgesteld. Sprekende over de ongerustheid die bij het Bel gische bestuursapparaat is ontstaan sinds België heeft toegezegd de Congo naar de onafhankelijkheid te leiden, zei de minister, dat de Belgische rege ring waarborgen voor de toekomst van deze ambtenaren heeft verstrekt in de vorm van drie wetsontwerpen, die gis teren door de vaste commissie van het parlement zijn goedgekeurd. Ambtenaren van liet Belgische be stuur in de Congo, leden van de ge rechtelijke macht en militairen die hun loopbaan in de Congo niet zullen kun nen voortzetten, zullen volgens deze wetsontwerpen kunnen kiezen uit een aantal mogelijkheden, waaronder een herscholingscursus d"? zal opleiden tot een dienstverband bij een internationale organisatie voor tewerkstelling in een onderontwikkeld gebied of tot een ver dere carrière bij een overheidsinstel ling in België zelf. De ambtenaren die de overheidsdienst willen verlaten zul len van de Belgische staat een uitke ring ontvangen, waarvan de grootte wordt bepaald door het aantal dienst jaren en de beklede functies in de Con go. Voorts is voor de ambtenaren die na de overdracht van de souvereiniteit de Congo zullen verlaten, een speciale pensioenregeling getroffen, aldus deel de minister Scheyven in een voor de Congo bestemde radiorede mede. V ATIK A AN STAD30 dec. Van ochtend heeft de Nederlandse gezant bij de II. Stoel, graaf de Marchant d'Ansembourg, een bezoek gebracht aan het Vatikaan, waar hij zijn nieuwjaarswensen aan de Paus heeft aangeboden. Vannacht bij de jaarwinst {triy -id ler» uw oorvliezen het zwaar te verduren krijgen. De verkopers van vuurwerk hebben het enorm druk gehad. Vuurpijlen, rotjes en gillende keukenmeiden vlogen de deur uit. SCHIPHOL. 30 dec. Een DC-6 van de Canadian Pacific Airlines handde gis teravond op Schiphol met aan boord 67 vluchtelingen uit Zuidslavië, Polen, de Oekraine, Roemenië en Hongarije, van wie sommigen reeds sedert de laatste wereldoorlog in Oostenrijkse kampen waren ondergebracht. De Canadese re gering heeft onlangs besloten opnieuw enkele grote groepen van deze „displa ced persons" naar Canada over te bren gen. In de afgelopen twee weken was een groep van Wenen direct naar To ronto overgebracht, een tweede groep vloog vlak voor Kerstmis via Rome naar Halifax en deze derde groep had Mon treal tot eindbestemming. BUENOS AIRES, 31 dec. (UPI) De-1 was en dat de strijd kon worden beëin- Argentjjnse minister van oorlog, gene- digd. Veel journalisten en andere raai Rodolfo Larcher, heeft gisteren op nieuwsgierigen bevonden zich bij bet de degen geduelleerd met het lid der parlementaire oppositie Augustin Ro driguez Araya, om de eer van het Ar gentijnse leger te verdedigen waarover Larcher bevel voert. Hét duel, uitge vochten in de kelder van een huis in de chique buitenwijk Belgrano, eindigde met twee lichte verwondingen voor het kamerlid, een aan de arm en een aan het voorhoofd. Rodriguez zei later dat hij zich met de generaal verzoend heeft en dat er geen wrok meer tussen hen bestaat. Rodriguez ontving zijn twee wonden vroeg in het duel, waardoor de vijande lijkheden geschorst moesten worden, op dat verband kon worden aangelegd. Ten slotte beslisten de leiders van het duel dat de eer van beide mannen gewroken CAIRO, 31 dec. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren het ontslag aanvaard van vier Syrische ministers allen lid van de socialistische Baath-partij. Het zijn de ministers van justitie. Akram Hoe- rani, van cultuur, Salah cl Bitar, so ciale zaken en arbeid in de provincie Syrië, Abdel Jani Kanoet en de minis ter voor landhervorming in de provin cie Syrië, Moestapha Hamdoen. Mevrouw Alexis Adjoubel, de dochter van Khroesjtsjev, is momenteel in Pariji samen met haar man, hoofdredacteur van de „Izvestia", die daar een conferentie van journalisten bijwoont. Het echtpaar Adjoubel filmt van het terras van hel otel Grillon, waar het verblijft. WASHINGTON, 31 dcc. Dc Ameri kaanse senator Hubert Humphrey uit Minnesota heeft bekendgemaakt] dat hij zal meedingen naar de kandidatuur van dc democratische partij voor het presidentschap. Dc 48-jarige Humphrey is dc eerste of ficiële kandidaat bij de democraten voor de verkiezingen in november a.s. Hij deelde me<je, dat hij zal deelnemen aan de voorverkiezingen in Wisconsin, het district Columbia waar Washing ton in ligt Oregon en Zuid-Dakota. Hij verwacht in juli a.s. op de partij conventie een moeilijk gevecht tegen an dere democratische kandidaten. Naar zijn zeggen wordt hij gesteund door mensen, die, evenals hij zelf, van een voudige afkomst zijn en over beperkte middelen beschikken. Humphrey is een bekwaam redenaar, die vooral als woordvoerder van de de mocraten op het gebied van ontwape ning en buitenlandse zaken optreedt. Uit zijn optreden in de senaat blijkt dat hij zich terecht liberaal noemt. Zijn standpunt ten aanzien van kwesties be treffende de burgerrechten heeft hem veel tegenstanders in het zuiden be zorgd. In 1956 had hij gehoopt demo cratisch kandidaat voor het vice-presi- dentschap te worden, maar Adlai Ste venson weigerde zijn kandidatuur te steunen. Onder de andere gegadigden voor de democratische kandidatuur voor bet presidentschap bevindt zich senator John Kennedy, die naar men verwacht zich spoedig kandidaat zal stellen. In het republikeinse kamp heeft vórige week gouverneur Nelson Rockefeller van de staat New York laten weten, dat hij zich niet kandidaat zal stellen, voor het presidentschap, waardoor de huidi ge vice-president Nixon geen tegenstan ders tegenover zich zal vinden. Er is geen reden voor het ontslag gegeven. Reuter meldt uit Beiroet dat liet aftreden der vier Syrische minis ters volgt op geruchten over spanning tussen de regering van de V.A.R. en de socialistische Baath-partij. Deze par tij wordt in de V.A.R niet officieel erkend, alhoewel zij in Syrië de grond legster is geweest van de Egyptisch- Syrische republiek. Libanese waarnemers zijn van me ning dat de spanning in Syrië is ver oorzaakt door het besluit van de Egyp tische minister van oorlog, maarschalk Abdel Hakim Amer, tevens vice-presi dent van de V.A.R., om ook in Syrië het eenpartijenstelsel in te voeren. Er heerst voorts bij de Baathisten ont stemming over Amers besluit om de door hen ontworpen landhervormings maatregelen te matigen. Sommige politieke waarnemers in Cïro zijn van mening dat het af treden der vier Syrische ministers oen gevolg is van hun weigering om hun politieke bedrijvigheid te staken. Men meent voorts dat zij, ook na Nassers bevel, waarbij allo bestaan de politieke partijen werden verbo den terwijl in hun plaats éénenkele partij van nationale eenheid kwam, hun steun aan de Bathisten hebber, voortgezet. Buitenlandse waarnemers zijn van mening dat met het (doen) aftreden der vier ministers, allen van de socia listische Baathpartij, deze partij, naar het voorkomt, de genadeslag is toege bracht. Het verwijderen der vier Sy rische ministers uit de regering van de Egyptisch-Syrische republiek is een onderstreping van Nassers vastbesloten heid om Egypte en Syrië als één land onder zijn leiding te verenigen. huis, maar de politie deed geen poging het duel te beletten, hoewel duelleren onwettig is in Argentinië. Het duel, het eerste tussen bekende personages na ruim een jaar, was het gevolg van een politieke speech welke Rodriguez vorige week hield en welke volgens Larcher beledigend voor zijn commando was. Na verscheidene samenkomsten beslisten de secondanten, dat er reden voor duel leren was en werd de patio van de wo ning van mevrouw Jovita de Barreto in Belgrano als strijdperk gekozen. Doch toen de partijen daar arriveerden, be vonden zich zo veel nieuwsgierigen in een aangrenzend, in aanbouw zijnd huis, dat het duel naar de kelder werd verplaatst. ROME, 30 dec. (UPI. Het perso neel van de Italiaanse opera's heeft gedreigd het werk neer te leggen wan neer het hervormingsplan van de re gering wordt doorgevoerd. Zij vrezen namelijk dat velen werkloos zullen ra ken wanneer de opera wordt gereorga niseerd op de wijze waarop de rege ring dit wenst. 4 januari zuilen zij definitief heslis sen waar en wanneer zo nodig zal worden gestaakt. De actie wordt door de communistische en niet-communis- tische vakbonden gesteund. DoeJ van het hervormingsplan is in eerste instantie een zodanige toestand te scheppen dat de subsidies kunnen worden verminderd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG 30 dcc. Uit de straf gevangenis aan de Pompstationsweg is gisteravond tussen negen en halftien een gevangene, een 34-,iarige loswerk- man, ontsnapt. Toen een bewaker om halftien bij de cel kwam zag hij dat deze leeg was. Het bleek, dat de los- werkinan met een tot vanmorgen nog onbekend instrument de tralies van zijn cel wist te verbreken. De gevan gene heeft zich uit het raam op de grond laten zakken. Men weet nog niet waai de man over de muur van de gevangenis is geklommen omdat door de zware regens de sporen zijn uitge wist. Men heeft nog politie-hónden in geschakeld doch deze waren eveneens tengevolge van dc regen het spoor al spoedig bijster. De loswerkman was wegens inbraak gedetineerd tot eind april. Italië Tengevolge van een lawine op de Mont Grammont zijn op het ogenblik circa 3.000 mensen in het Italiaanse wintersportplaatsje Cour- mayeur van de buitenwereld afgesne den. Onder hen bevindt zich mevrouw Carla Gronchi, echtgenote van de Ita liaanse president. China Om de nationalistische mi litairen in staat te stellen de jaar wisseling rustig te vieren zullen de na tionalistische eilanden voor de kust van China op nieuwjaarsdag niet wor den beschoten, aldus heeft radio Pe king medegedeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1