Rustig werkendmet een doel bewust streven Hotel „De Kroon W. A. VERWAYEN Terugblik naar het jaar Hoe onze stad een eeuw geleden reilde en zielde 1859 „PETIT PARIS" A. SCHELLINGS H. Th. v.d. VLERK {knot; DAM 40-46 De directie van VREDEBREGT COMPLETE WONINGINRICHTING HOOGSTRAAT 184-186 Fa. A. SCHILPEROORD ZN HET WIT-GELE KRUIS r MODEMAGAZIJN Gerrit Verboonstr. 4 M. SCHAAP v. BEURDEN Kunsthandel „ST.-JAN" J. H. KREUGER J NSC DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 IN HET JAAR 1959 is door Schiedam met een zekere taaiheid gewerkt aan de systematisering van de stad. Aspecten van een vrijwel vast staand plan werden stuk voor stuk onder de loep genomen en de daarvoor ontworpen projecten uitgevoerd. Verkeerstechnisch was de openstelling van de Nieuwe Damlaan, die de breedste verkeersweg in onze stad werd, een feit van grote betekenis, dat intussen nog in belangrijke mate op de toekomst is afgestemd, wanneer andere, nieuwe wegen door en langs onze stad het stedelijke en doorgaande verkeer in andere, betere banen zullen leiden. Eigenlijk was 1959 om zo te zeggen hoofdzakelijk een verkeersjaar. Men weet het, de be ruchte spoorwegovergang van de Overschieseweg kon worden op geheven, op het station konden nieuwe perrons in gebruik worden genomen. Het project voor het nieuwe stationsgebouw werd gepubli ceerd en de gemeenteraad nam enkele belangrijke beslissingen inzake de aanleg van een nieuw stationsplein en van een nieuwe verbindings weg naar Rotterdam, die daar op de Beukelsdijk zal aansluiten, lopend van het station over de oude spoorbaan. Omvangrijke werken werden door de Nederlandse Spoorwegen voorts uitgevoerd, zoals het ver hogen der banen in de richting Delft en Vlaardingen, het leggen van een nieuwe spoorbrug over de Poldervaart, hetgeen technisch een bijzonder interessant karwei was, terwijl de aanleg van het door onze staa lopende gedeelte van de Rijksweg 20 flink vorderde. Bij de daaraan verbonden werkzaamheden deed men interessante historische ontdekkingen en wel dat de contreien rond onze stad reeds vele eeuwen vroeger bewoond waren dan tot dusver algemeen werd aangenomen. HUISHOUDELIJKE HOUTWAREN BORSTELWERK SPEELGOEDEREN Wanneer de laatste dag van het jaar is aangebroken en wij gezellig met familie en yrienden om de warme haard zitten, de laatste slag van twaalf uren afwachtend, praten wij onwillekeurig met elkander over hei verleden. Wij willen onze lezers ditmaal eens een honderd jaren terugvoeren in de geschiedenis van onze stad, om hier en daar even stil te staan bij een belangrijk gebeuren in 1859 binnen Schiedam voorgevallen. Een algemeen belangrijk gebeuren was, dat in 1859 het Paasfeest viel op 24 april, hetgeen sinds 1791 niet was voorgekomen en niet weder vóór het jaar 2011 zal plaats hebben. Onze stad in 1859! Hoe geheel anders was toen het stadsbeeld: rondom op de vesten lieten een 18-tal windkorenmolens hun lustig wiekgeklap horen, want er was volop werk in de branderijen. Haar middeleeuws karakter had onze stad bijna geheel afgelegd, daar haar poorten, welke toegang ver leenden tot de binnenstad, bijna alle waren opgeruimd. En wat het aantal zielen betreft, telde Schiedam op primo januari 1859 ruim 15.000 zielen thans bijna 80.000! Ook de emigratie was niet groot in genoemd jaar, want slechts één huisgezin had onze stad verlaten. TU1NLAAN 40 - TELEFOON 67367 Aan al onze cliëntèle een GELUKKIG NIEUWJAAR - Laatste rustplaats Broersvest 6 Foor het eerst Horlogerie ROTTERDAMSEDIJK 268 Telefoon 67593 wenst alle vrienden en relaties een VOORSPOEDIG 1960 CHUNG-HING ONZE STAD IN HET JAAR 1959 HOOGSTRAAT 83 (naast de pastorie) wenst U een Zalig Nieuwjaar j Er Is in 1959 thans een aanvang ge maakt met de uitvoering van verschillen de belangrijke werken, zoals de nieuw bouw van Vlug, een grote u.l.o.-school aan de St.-Liduinastraat en woning bouw in Nieuwland en Kethel, waar o.m. de Boerenleenbank een nieuw gebouw kreeg. We zullen hier niet alles op dit ge bied de revue laten passeren. Evenmin zullen we ons verdiepen In hetgeen op zo veel ander gebied gebeurde en ons tot de hoofdzaken bepalen. Veel opzienbarends is er in onze stad niet gebeurd. Opzien barend was overigens in menig opzicht de formidabele vlucht, welke het café- restaurant Europoort nam, tegen alle ver wachting in. In het kader van de verdere ontwikkeling van het Horecabedrijf hier ter stede deed ook het café-restaurant De Kroon van zich spreken, door een alge hele restauratie en een uitbreiding der hotelaccommodatie. In ons chronologisch overzicht halen we aan, wat er zich ver der zoal in onze stad heeft afgespeeld, het aan het herinneringsvermogen der le zers overlatend, zich allerlei bijzonderhe den voor ogen te halen. We volstaan met te vermelden, dat het culturele leven zich in een gestadige groei mocht verheugen. De Katholieke Kring deed een goede greep, met de christelijke toneelvereni ging „Geron" voor zijn leden Heinrich von Kleist's blijspel „De Gebroken Kruik" te doen opvoeren, terwijl de Schie- damse Kunstkring het mogelijk maakte, dat Schiedam van een klassiek drama kon genieten. Het Stedelijk Museum zette de viering van het zestigjarig bestaan in met een tentoonstelling van kunstwerken uit 't be zit van Schiedamse ingezetenen en wat de uitbouw van onze stad betreft, de ge meenteraad hechtte zijn goedkeuring aan de bouw van een nieuw ziekenhuis, waar voor ongeveer twaalf miljoen gevoteerd werd, die het mogelijk zullen maken, het grootste bouwproject te starten, ooit in onze stad uitgevoerd. Ten slotte releve ren we een belangrijk gebeuren op r.-k. onderwijsgebied. De plannen voor een we katholieke, technische „streekschool" werden gepubliceerd. Helaas moesten de oorspronkelijke grootse plannen in op dracht van Den Haag gewijzigd worden. Maar het ziet er thans naar uit, dat met de bouw in het begin van 1960 begonnen zal kunnen worden. Summa summarum; 1959 was voor Schiedam een rustig, werk zaam jaar, zonder grote evenementen, doch vervuld van een doelbewust stre ven, om onze stad de plaats te geven, welke haar in het bestel van Beneden Maasgebied en Rijnmond-Europoort toe komt. Dit streven werd als het ware ge symboliseerd door de geboorte van de tachtigduizendste Schiedammer, enkele weken voor de jaarwisseling, waardoor onze stad naar de achttiende plaats on der de gemeenten in ons land oprukte. Het jaar 1959 begon met een zeer ver heugend gebeuren. Op 2 januari kon de eerste paal geslagen worden voor de bouw van duizend woningen in Nieuwland. De paal werd geslagen aan de Pierson- straat, waar omheen nu 'n flinke wijk aan 't verrijzen is. De brandweer bejubelde in januari een aantal jubilarissen. De heer H. de Bruijn had veertig jaar lang het korps gediend, de heren C. Houtmans sr., C. A. v.d. Pas, T. C. Stip. J. J. J. B. Collignon en B. van Zwet deden zulks 25 jaar. De heer A. C. Jordaans nam na 27 jaar afscheid van de Spaarbank Anno 1320, als adj.-directeur. De heer S. J. Kleijn was vijftig jaar in gemeentedienst; de B.B. kreeg een permanente oefenstei ger en een blokhuispost in Nieuwsticht; de heer H. J, W. Uijtdenwilligen vierde zijn zilveren jubilee als onder ber van de St.-Henricusschool in de IJsselmondese- straat; met de bouw van de nieuwe per rons van het station was men zover ge vorderd, dat de glazen wanden en het gla zen dakgedeelte konden worden aange bracht; het bleek, dat in 1958 het aantal inwoners van onze stad met 819 vermeer derd was; in Jan Hagendoorns overlijden leed katholiek Schiedam een betreurens waardig verlies. De overledene was 29 jaar voorzitter van het koorgezelschap van de H. Hartkerk; het Katholiek Vrouwengilde kreeg in mevr. V. d. Toorn, die mevr. Popma-Diks opvolgde, een nieu we presidente; de heer E. Linnenbrink was dertig jaar lid van de r.-k. E.H.B.O, „St.-Christophorus". In februari huldigde de Kath. Grafische Bond de jubilarissen, de heren J. Th. v.d Horst, N. Lens en G. Pil. De eerste was veertig jaar, de beide anderen 35 jaar lid Te Kethel werd door pastoor Van Kam pen de nieuwe St.-Jacobschool ingewijd, de Dekenale Ouderraad kwam voor de eerste maal bijeen; aan de Maasdijk werd in het clubh.ns St.-Willibrord de vernieuw de kapel met een nieuw altaar in gebruik Z.N. sau-orde; de heer A. J. Breve nam afscheid als districtscommissaris van de katholie ke verkennerij en tevens als oubaas van de St.-Franciscusgroep; aan de heren Mak, P. J. F. Veerman, L Kroon, mej, J. v.d. Kamp en de heren R. Buyst en F. B. Jansen werden op 30 aprilr espectievelijk de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau en medailles, aan deze orde verbonden, uitgereikt. In mei vierde de N.V. Frits Beukers verwarmings-maatsohappij haar 50-jarig bestaan; er vond weder een tocht van ka tholieke Schiedammers naar de H. Bloed processie te Brugge plaats; van de nieu we perrons vertrok de eerste trein met bestemming Amsterdam; de katholieke Vfouwenbeweging leed door het overlijden van mevr. J. Janse-Verhoeven een gevoe lig Verlies; de heer J. C. Breve, kerkmees ter van de Singelparochie, werd benoemd tot ridder in de St.-Gregorius-orde; pater C. de Leede droeg in de Gorzenkerk zijn eerste plechtige H. Mis op; de heer Th. Hengst, collectant van de Singelparochie, werd ter gelegenheid van zijn vijftigjarig jubilee begiftigd met de Pro Ecclesia et wenst U allen een VOORSPOEDIG NIEUWJAAR en zorigen in de Singelkerk de avondmis; de eerste z. g. Wiltonwoningen in Nieuw land kwamen gereed; zuster M. Sybilla vierde in de Dr. Noletstichting haar gou den professiefeest; Gusto's muziekver eniging bestond vijftig jaar; het katholie ke verenigingsleven verloor in de heer J. A. Vredebregt bij diens dood op 7 sep tember een vooraanstaande persoonlijk heid, die zich grote verdiensten verwor ven had, vooral vóór de organisatie van de r.-l^. middenstand; er werd bekend ge maakt, dat het nieuwe stationsplein iets westelijker zal komen dan oorspronke lijk in de bedoeling lag, waardoor er meer huizen in de Kamerlingh Onneslaan moe ten worden afgebroken, waarover de raad echter nog nader zal dienen te beslissen; het echtpaar F. W. Etman-Wijzenbroek vierde zijn 55-jarige echtvereniging; het echtpaar P. Reherman-Groeneveld zijn diamanten huwelijksfeest; de N. V. Ma chinefabriek A. Fontijne bestond vijf tig jaar; de heer B. C. A. Gunnewegh was veertig jaar bij de N. V. v. d. Meer Schoep en ontving de zilveren eremedail le verbonden aan de orde van Oranje Nas. sau; het echtpaar C. Schouten- van Trie rum was zestig jaar getrouwd; een felle brand in Kethel verwoestte de timmerfa briek van de firma A. Kappelhof; Schie dam kreeg zijn eerste melkautomaat; de voorzitter van de K.V.P. Mr. H. W. van Doorn, sprak te Schiedam voor het kader van de K.V.P. De heer Th. A. Stor nam op deze bijeenkomst afscheid als voorzitter van de afd, West van de K.V. voor kolen Boterstraat 64 tel. 684Ö1 Zaal, Jan Bras en Jan Lammers; ten stadhuize nam de heer J. v. d. Graaf, chef algemene zaken en waarnemend gemeen tesecretaris, onder grote belangstelling na een meer dan veertigjarige werkzaam heid in gemeentedienst afscheid. In december kwam de nieuwe aula voor het St.-Willibrord Clubhuis aan de Maasdijk gereed; bij de telefoondienst nam de adjunct-directeur, Ir. K. W. Moer man afscheid in verbaqd met zijn pensio nering, na een werkzaamheid van bijna zevenendertig jaren; het r.-k. Clubhuis werk hier ter stede bestond twintig ja ren; de heer C. van Leeuwen herdacht een 25-jarig jubilee bij N.V. Moulijn en Co. het nieuwe woonwagenkamp aan de Schie werd in gebruik gesteld en het r.-k. Woonwagen Liefdewerk zorgde voor een aardige Sinterklaasviering op de voor avond; de r.-k. Metaalbewerkersbond hul digde een groot aantal jubilarissen, o.w de heer W. F, v. d. Kant, die vijftig jaar lid was; het Oranj evendel bestond 25 jaar; de heer W. L. v. d. Meer was veertig jaar bij Gusto en ontving de medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau; de Schiedamse Kunstkring vier de zijn vijfentwintigjarig bestaan; in het Stedelijk Museum werd de tentoonstelling van kunstbezit van Schiedammers ge opend: de raad nam het nieuwe zieken huisplan aan, dat ongeveer twaalf miljoen zal vergen. Z.N. CPUTVDAM Pontifice; van het zangkoor „Lof en Stich- ting" in de Havenparochie, was de heer I j dc spoorwegovergang bij deOver- D. P. A. v.d. Meer veertig jaar lid, ter- schieseweg werd opgeheven; hoofdagent wijl de heren B. P. H. Janse en Th. van van de H. Joannes de Doper; in Kethel werd voor het eerst een kleutercarnaval gehouden in de St.-Theresia-kleuter- school; de heer F. J. A. Sondermeijer was veertig jaar Vincentiaan; de heer J. A. Beijer vierde zijn 25-jarig dienstver band bij de N.V. Levensverzekering Mij. „Utrecht". De heer A. D. C. Sunderman trok zich uit 't jeugdwerk terug en kreeg de erepenning van de „Schiedamse Ge meenschap". De heer M. Leautaud her dacht een 25-jarige werkzaamheid bij de N.V. Frank Rademaker's Cacao en Cho coladefabriek en mej. K. F. Nagel haar zilveren jubilee bij de N. V. de Rotter damse Melkinrichting. Er werd een aan vang gemaakt met een actie voor meer samenwerking in het r.-k. jeugdwerk; wethouder V. d. Berg werd als vertegen woordiger van Schiedam in het Tunnel comité aangewezen. Dijk en P. A. Jansson er 25 jaar aan ver bonden waren; de land- en tuinbouw- meisjes (L.T.M.) vierden te Kethel het eerste lustrum; de heer A. W, v.d. Sluijs ging heen als secretaris van de K.A.B.; de heer T. de Jong, hoofdambtenaar, ver liet de gemeentedienst en ir. J. v.d. Ak ker legde zijn functie als directeur van Gemeentewerken neer, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd; pastoor Oudshoorn vierde onder gro te belangstelling zijn 25-jarig priester feest. In juni stelde de scheepswerf De Hoop aan de Schie haar nieuwe dwars- helling in gebruik; de Mater Amabilis- school vierde het tweede lustrum; Wilton- Fijenoord startte een plan van uitbreiding van haar haven; in de H. Hartparochie vierde de heer J. Landsbergen, thans voorzitter, zijn veertigjarig jubilee als lid van het collectantencollege; er werden en aanvaardde 'n betrekking bij de Gem. Vervoers- Reiniging en Ontsmctttings- dienst; in de IJsselmondesestraat yond een rampzalige brand plaats, waarbij een kind om het leven kwam; de heer Th. J. A. Hagendoorn was veertig jaar bij het kantoor van de Raad van Arbeid te Schie dam; er werd een spoorwegdag gehouden, waarbij de plannen voor het nieuwe sta tion bekend werden gemaakt. In oktober hield de K.A.B. een flits— actie voor nieuwe leden, die veel succes opleverde; het plan werd gepubliceerd voor een nieuwe kleuterschool aan de Dr. Schaepmansingel; Gusto Muziekverenf ging kreeg een nieuw instrumentarium en een nieuw vaandel; in het gemeente lijk slachthuis werd door de samenwer kende slagersbonden in de keuringskring Schiedam een vleesshow gehouden, die veel belangstelling trok. De vleeswaren Het dagelijks bestuur van onze stad be stond in 1859 uit een burgemeester, de heer Laur. Knappert en twee wethouders, nl. de heren mr. P. Loowijt en H. C. Rijnbende. Van de Raadsleden 15 in getal was er één. de heer J H. van Gent, op 29 november 1859 te Alexan- drië aan een vreeselljke ziekte overleden, nl. de heren mr. P. Loopuijt en H. C. 1860 voorzien. Dan zij nog opgemerkt, dat ook de burgemeester lid van de raad was. Gedurende het jaar 1859 werden door de raad diverse verordeningen vastgesteld van welke de voornaamste waren: De verordening van 15 augustus, rege lende het aantal scholen, waarin openbaar Lager Onderwijs zou worden gegeven, fabriek Poot werd in gebruik gesteld; de alsmede de omvang van dat onderwijs. In maart nam de heer J. W. Slicker na er veertig jaar werkzaam te zijn ge weest, afscheid bij de Verenigde Glasfa brieken; de heer C. v.d. Endt was 25 jaar bij „Unique"; mej. H. de Vos veertig jaar bij de Openbare Leeszaal en Biblio theek; mevr. M. Kostende herdacht een 25-jarige werkzaamheid bij dé Levensver zekeringmaatschappij „Stad Rotterdam" de heer N. Spothoven werd secretaris van de S.B.L.O. en het Stedelijk Gymnasium kreeg een nieuwe rector in dr. P. T. J. Endenburg; tot opvolgster van mej. Mar tha v. d. Putten als hoofd van de St.-Ma- riaschool, werd benoemd mej. J. Kamp, die reeds aan deze school verbonden was; onder leiding van Frans Moonen werd in de Grote Kerk de Mattheus-Passion Uit-' gevoerd; bij Gusto werd het drijvende eiland, de „The Sea Shell" te water gela ten; de K.V.P. hield als inzet van de ver kiezingsactie een grote wapenschouw, waarop Cor Kleisterlee uit Rotterdam en de heer Cosijn uit Breda het woord voer den; de studie en leeszaal van de r.-k. Leeszaal en Bibliotheek „St.-Liduina' werd gemoderniseerd; ook bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer bleek, dat het aantal katholieke stemmen hier ter stede een zekere teruggang vertoont, maar het enthousiasme, waarmede ge werkt werd, belooft veel ten aanzien van een misschien langzaam, maar zeker her stel; de Kring Schiedam van de r.-k Werkmeesters vierde zijn veertigjarig be staan en kreeg een nieuwe vldg; de r.-k scholen in het Singelkwartier hielden een gezamenlijke ouderavond; bij de r.-k. Bouwvakarbeidersbond „St.-Jozef' werd een aantal jubilarissen gehuldigd; de heer D. Scheepmaker was 25 jaar in dienst van de D.E.S.; de heer A. Win nam na 'n dienstttijd van 28 jaar afscheid bij 's Rijks Belastingen; in de galerijwo ningen, gelegen P. J. Troelstralaan en Burg. van Haarenlaan werden de eerste bezorgkasten geplaatst; hier ter stede overleed de heer A. J. de Koning, oud directeur van de N.V. Branderijen van de Erven Lucas Bols en De Koning, bekend in distillateurskringen, kunstverzame laar, die het Stedelijk Museum met fraaie schenkingen verrijkte en vooral stille werker in de katholieke charitas; de heer D. L. Mattijsen was veertig jaar lid van St.-Eloy. In april herdacht de heer G. A. van Daalen, directeur van Wilton,-Fijenoord, onder grote belangstelling zijn vijftigjari ge werkzaamheid bij deze onderneming; de heer K. Bosch, hoofdinspecteur der be lastingen te Rotterdam en oud-raadslid hier ter stede, verkreeg de gouden me daille van de orde van Oranje Nassau; de burgemeester hield een drukbezochte receptie in verband met zijn 12'/2-jarig jubileum als burgervader van Schiedam; op 7 april kwam het Katholiek Contact centrum voor het eerst bijeen; pastoor Van Kampen te Kethel vierde zijn zeven tigste verjaardag en tevens het feit, dat hij twintig jaar pastoor was van de St.- Jacobusparochie; de r.-k. Melkhandela- renbond St.-Jan en de r.-k. Bakkersgezel- Iu heer N. Zonneveld was 25 jaar als voor overblijfselen van n' Fries-Bataafse boer- man-drukker en leermeester bij de druk derij gevonden langs de spoorlijn Schie-1' damVlaardingen, ter hoogte van het recreatie-oord Kethel; dit recreatie-oord Kethel werd feestelijk geopend; dr. A. J. Schaars werd geïnstalleerd als districts commissaris van de katholieke jeugdbe weging, als opvolger van de heer Breve; er werd bekend gemaakt, dat de nieuwe r.-k. Technische school aan de Burg. Honnerlage Gretelaan zal worden ge bouwd; in Kethel werd de Boerenleen bank door burgemeester Peek officieel geopend; bij ..Orpheus" ging de voorzit ter. de heer Oranje, heen; de honderd duizendste bezoeker passeerde het tourni quet van het openluchtbad „Groenoord"; ir. J. B. Schueler werd aangewezen tot opvolger van ir. W. H. v.d. Toorn als lid van de gemeenteraad; de heer D. de Jager werd tot commandant van de brandweer benoemd, als opvolger van ir. S. Moesker. In juli herdacht de heer C. T. Groe- neveld een veertigjarige werkzaamheid in het Sophia-kinderziekenhuis te Rotter kerij Roelants: tijdens de jaarvergadering van het comité katholiek Schiedam werd de scheidende heer W. v.d. Weijden ge huldigd, die dertig jaar lang de katholie ke zaak gediend heeft; de St.-Rosa kleu terschool bestond 40 jaar; het Katholieke Sociaal Centrum herdacht op feestelijke wijze een tienjarige werkzaamheid hier ter stede; in de H.Hartparochie werd met groot succes een kerkeveiling gehouden, ze bracht ruim vierduizend gulden op; ook hier ter stede werd een Handelher- Een en ander hield verband met de nieuwe schoolwet van 13 augustus 1857, welke gelijk in vele andere plaatsen van ons land ook in onze stad op uitvoering wachtte. Belangrijk was ook de verorde ning van 6 september, houdende vast stelling van de voorwaarden waarop de gemeentegrond gelegen aan en bezijden de nieuwe laan in het West-Frankeland tot het bouwen van arbeiderswoningen zou worden afgestaan. Het verzoek tot aankoop van genoemde grond was uitge gaan van de Vereniging tot het verschaf fen van goedkope arbeiderswoningen, wel denking gehouden; het veertigjarig be- j ke vereniging reeds een 40-tal woningen dam; de heer J. van Rutten een veer tigjarige werkzaamheid bij de Gem. Ver voers-, Reinigings- en Ontsmettings- dienst; de Hollandse Gistfabriek bestond vijftig jaar; mr. P. B. Cos was twintig jaar kantonrechter; Schiedam maakte een sub-tropisch weekeinde mee, alleen reeds op zondag 5 juli werden er in bad „Groenoord" 8780 bezoekers geteld; de heer A. E. Janssen vierde zijn zilveren jubileum als kerkmeester van de Haven- kerk en werd onderscheiden met „Pro Ecclesia et Pontifice"; als opvolger van de heer Holl werd tot voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap gekozen de heer F. A. de Wolff, voorheen secretaris en tot secretaris de heer E. A. Leenderts; het Julianapark werd feestelijk verlicht en begon al direct vele bezoekers te trek ken; er werden nieuwe oudheidkundige vondsten gedaan, weer langs de spoorlijn SchiedamVlaardingen; dr. P. Herfst, rector van het Stedelijk Gymnasium, nam als zodanig afscheid; de heer J. A. van Rooijen was veertig jaar onderwijzer aan de St.-Thomasschool; er kwamen dit jaar weder na lange tijd talrijke Belgi sche pelgrims naar St.-Liduina ter bede- vaartf\de afdeling Schiedam van de r.-k. Bond van Handelsreizigers St.-Chris- toffel vierde haar veertigjarig bestaan: Fra Antonio O.P. uit Porto-Rico, bescher meling der Dominicaanse Lekengemeen schap, droeg in de Singelkerk zijn eerste plechtige H. Mis op; bij het Lichtfestijn werd op 22 juli de 25.000ste bezoeker ge noteerd; Prinses Beatrix verleende toe stemming, om het recreatie-oord in Ke thel Prinses Beatrixpark te noemen; op staan van St.-Christoffel werd feestelijk gevierd; het gebouw Irene werd geres taureerd; de Studievrienden hielden een lustrumtentoonstelling; de heer A. Wols, chef van de bedrijfstekenkamer van Van Berkels Patent te Rotterdam verkreeg de zilveren eremedaille voor trouwe dienst; de wijzerplaten van de Singelkerk wer den verlicht. In november was het echtpaar C. J. Schaap-van Zanten vijftig jaar ge trouwd; zuster Ansbertha vierde haar zil veren professiefeest en zuster Sigberta haar veertigjarig; de heer Kans herdacht een veertigjarige werkzaamheid bij de Rotterdamsche Bank alhier; Scheffers Ap paratenbouw bestond vijftig jaar; in het gemeenteziekenhuis nam de heer Brug man afscheid, na een' werkzaamheid van twintig jaren aldaar: bij de Amsterdam- sche Bank herdacht de heer M. J. Geeratz een veertigjarige werkzaamheid: in de H.Hartparochie werd de Jongensstad in gebruik genomen; de heren J. Edelman en C. Kieboom ontvingen de zilveren ere medaille van de orde van Oranje Nassau, in verband met door hen gevierde jubi lea, respectievelijk veertig jaar bij Uni lever en vijftig jaar bij v.d. Burgs Bor- stelfabrieken, beide te Rotterdam; de heer K. A. Levering was veertig jaar bij Gusto en ontving de bronzen eremedaille van de orde van Oranje Nassau: de Ka tholieke Kring, hield in Nieuwland een propaganda-avond; de heer H. Naastepad die veertig jaar bij de Unilever was, ver kreeg de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; bij de poli tie werd brigadier N. Schuitman gehul digd. in verband met zijn 25-jarig jubi leum; de heer C. van Opijnen was 25 jaar voorman-blikwerker bij de N.V. Robli al hier; pater L. Mulder verliet Schiedam, na een eminente werkzaamheid ten be hoeve van het jeugdwerk; hier ter stede overleed de heer J. Eygenraam, adjunct- directeur van de Schiedamse Alcoholfa- briek; Paul v.d. Putten nam afscheid van het Singelkoor; St.-Radboud in Kethel be stond zeventig jaar, de leden konden zich in nieuwe uniformen steken; in Kethel 24 juli werd de 200.000ste bezoeker 'van I vierde Herwonnen Levenskracht haar zil- Bad Groenoord genoteerd, ditmaal I veren jubileum; de Dam en Korte Dam. genomen; de heer L. A. M. v.d. Brande I lenbond St.-Joris vierden hun veertigja vierde zijn veertigjarig jubileum bij Wil- j rig bestaan; het café-restaurant „Euro- ton-Fijcnoord; St.-Bonaventura gaf een I poort", de bekroning van de nieuwe Maas- lustrumuitvoering en voerde het blijspel „James weet er wel raad op" op; de heer G. Bruggeling was 25 jaar verbonden aan het collectantencollege van de parochie boulevard, werd op feestelijke wijze ge opend; de plicht-noodwachters werden in gelijfd; de heer R. Steens ontving de eremedaille in goud van de Oranje Nas- was het een Schiedams gezin; op 24 juli nam ir. W. H. v.d. Toorn, de zo verdien stelijke voorzitttter der r.-k. fractie, af scheid van de gemeenteraad; er vertrok een gezelschap Schiedamse pelgrims naar Lourdes; het bedrijf van Coebergh werd gemoderniseerd. In augustus was de heer J. van Duijl 25 jaar bij de politie; in Kethel droeg pater J. Bouman O.P. zijn eerste plechtige H. Mis op; frater Leo R. A. de Jong O.P. droeg in de Havenkerk zijn eerste plechtige H. Mis op; in Bad Groen oord kwam de 250.000ste bezoeker, een 14-jarige Rotterdammer; mej. H. G. M. Schoof herdacht een veertigjarig jubilee bij Capsulefabriek Holland; kapelaan H. A. C. Banning verliet de parochie van Oud Mathenesse; het Lichtfestijn beleefde zijn vijftigduizendste bezoeker; de Ver. Glasfabrieken namen de Kristal Unie te Maastricht over; in de Wilhelminahavén kwam een nieuw dok voor de werf van de N.V. A. de Jong; kapelaan C. Ham- mann werd tot bouwpastoor te Rotterdam- Meeuwenplaat benoemd en ondervond bij zijn afscheid in de Gorzenparochie een waarlijk overweldigende belangstelling; de Schiedamse Gemeenschap ontplooide gedurende de vakantieweek verschillende goede initiatieven, waarvan speciaal de tentoonstelling „Werk onzer Handen" ge noemd mag worden, die grote belangstel ling trok. Ze bracht weder het Ballet der Lage Landen naar onze stad. In september werd de nieuwe spoor wegovergang in het verlengde van de Damlaan in gebruik genomen; de ge meente nam de Willem de Zwijgerschool en de prof. dr. Gunningschool in Nieuw land in gebruik; Franse zangertjes, liet koor „Petits Chanteurs de la Cöte d'Azur" brachten 'n bezoek aan onze stad alsmede de Vlaardingerstraat en een ge deelte van' de Hoogstraat werden, even als de Passage feestelijk verlicht; aan de Westvest woedde in het pand Malmo een felle brand, waardoor grote schade werd aangericht, enkele personen werden ge wond; de heer J. H. Hendriks ontving de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in verband met zijn veertigjarige werkzaamheid bij Vroom Drcesmann te Rotterdam.. Hem werd ook de Leopoldsorde toegekend, wegens zijn grote verdiensten voor de Belgische tex tielindustrie; mevr. Hilden-Donker, ver pleegde van het St -Jacobsgasthuis. werd honderd jaar. Wegens haar zwakke ge zondheidstoestand verliep de feestdag in alle stilte. Bij Kleinekoort, Poot en Baade N.V. werden elf jubilarissen gehuldigd en wel de heren Toon Zaal, H. Bocle, Henk Zaal, A. van Heest, H. van Bokkum; H. Wijzen- broek, J. v. d. Leer, L. Zonneveld, Jan had laten bouwen in het Nieuwsticht. Ten slotte vermelden wij nog de veror dening van 28 december 1859 op de brand weer waardoor voor deze inrichting een geheel nieuwe organisatie in het leven werd geroepen. I^og" brengen wij in her innering, hoe in genoemd jaar 1859 de Gemeente-Archieven werden verzorgd. Deze toch werden bewaard in twee lo kalen. welke men daartoe had bestemd en wel op hot raadhuis en in het blauw huis. In 1852 had men van jleze Archie ven een inventaris gemaakt. Hoe geheel anders is thans de toesjand van het gemeente Archief, sinds 1898 onderge bracht in het gebouw op het Oude Kerk hof. Alle boeken worden volkomen stof vrij gehouden en droog bewaard, terwijl naast de opgemaakte inventarissen tal rijke klappers de bezoekers ten dienste staan. Voor het instandhouden van een voor de historie van onze stad zo belang rijke inrichting is geen offer te groot Op de vraag, waar de overleden inge zetenen van onze stad een laatste rust plaats vonden nog het volgend antwoord voor de niet-katholieken had men sinds 1829 eeh algemene begraafplaats aange legd even buiten de kom van de gemeen te, op de zogenaamde „Burg van Ma- tenesse", thans een speelplaats voor de kinderen. De katholieken hadden sinds 1851 hun begraafplaats in de Nieuwlandse polder, voorheen de buitenplaats „Bokkenburg" en sinds 1855 resorterende onder de ge meente Kethel en Spaland. Wat de gemeente-financiën betreft over het jaar 1859 zij vermeld dat de begro ting niet alleen sluitend, maar zelfs een batig saldo opleverde van f 30.070,73. En toch had de gemeente in genoemd jaar een groots werk ondernomen, nl. de bouw van een nieuw politiebureau op de markt, hetwelk in 1860 werd be trokken. Reeds merkten! wij op, dat de oude stadspoorten zo goed als verdwenen wa ren. Alleen de Rotterdamse poort ,een oud gebouw met een allesbehalve fraai uiterlijk, was aan de beurtom geamo- veerd te worden. Tegen 't einde van 1859 werd deze poort voor afbraak verkocht en gesloopt. Na de sloping bleek het echter, dat men het daarbij voorgestelde doel, nl. meer ruimte te verkrijgen voor de zeer drukke passage van voetgangers en rijtuigen men ziet hieruit, dat ook honderd jaar geleden de Koemarkt een verkeersprobleem Was op dat pun\ slechts gedeeltelijk had bereikt. Daarom besloot men het particulier huis en erve, staande en gelegen nevens de geamoveer- de poort, aan te kopen en te slopen. Eige naar van dit pand was de heer A. Kersscn, die het voor 5.800 verkocht aan de gemeente. Eerst in 1860 is men tot amovering van genoemd pand over gegaan. De straten en pleinen van onze stad on dergingen gedurende het jaar 1859 geen noemenswaardige verandering, uitgezon derd dan de „Plantagie", de van ouds zo geliefkoosde wandelplaats voor onze inge zetenen. De straat vóór genoemde „Plan tagie" werd aanzienlijk verfraaid doot het plaatsen van een ijzeren hek. Een en ander wordt duidelijk door het volgen, de bericht: SCHIEDAM, 26 februari 1859 Heden heeft door burgemeester en wethou ders alhier, plaats gehad, de openbare aanbesteding van het maken en le veren van een ijzeren hek ter lengte van 46 ellen, bestemd om geplaatst te worden aan de voorzijde van de Plan tage, waardoor de sloot te dier plaatse zal vervallen, zijnde men reeds met het dempen daarvan begonnen; dit werk is aangenomen door den heer J.P.T. Vincent, alhier, voor de som van 386. Ook de houten brug over de Lange Ha ven bij de Appelmarkt werd door 'n nieu we ijzeren vervangen. Deze brug met de nieuwe jukken, landhoofden en vier sier lijke lantaarnpalen was door de heer W. Sonneveld voor 9.000 aangenomen. SCHIEDAM, 2 februari 1859 Heden, op den feestdag van O.L.Vr. Lichtmis, Werd de nieuw gebouwde fraaije kerk voor de O.L.Vr. parochie, na alvorens te zijn ingezegend, in bezit genomen. De eerste plegtige hoogdienst werd opgedragen door den Zeer Eer- waardigen heer P. J. van Leeuwen, juist zes jaren pastoor dier parochie, geassisteerd door zijn twee kapellanen als diaken en subdiaken, na eene toe passelijke en hartelijke feestrede naar aanleiding van de tekstwoorden: „Waar lijk hier is niet anders dan het huis des Heeren en de deur des Hemels." Het nog niet voltooide gebouw ,dat nu reeds ieders bewondering wekte, zal bij zijne voltooijing ongetwijfeld de algemene goedkeuring wegdragen. Voor de opbouw van de toren, welke nog aan de nieuwe kerk ontbrak, werd door de heer J. v. d. Burg, in de wan deling beter bekend als „Oome Jan van der Burg" een gift van 40.000 gege ven. Sinds 1853 was deze tweede katholieke kerk gevestigd geweest in de voorma lige Stads Vleeshal. Na het vertrek van de katholieken uit deze Vleeshal, wendden de christelijk Afgescheidenen zich andermaal tot de raad met het ver zoek nu de leegstaande Vleeshal voor het houden van hun godsdienstoefeningen in gebruik te mogen némen. Eerst bij raads besluit van 31 maart 1860 werd hun ver zoek ingewilligd en besloten genoemde Vleeshal voor de tijd van zes jaren kos teloos aan de Christelijk Afgescheiden gemeente in gebruik af te staan. (Wordt vervolgd) Bestuur en medewerkers van wensen de leden een ZALIG NIEUWJAAR HERENMODES Z.N. Op 19 februari 1859 werd de verjaar dag van koning Willem III voor het eeyst openlijk gevierd, hoewel deze koning al 10 jaar aan de regering was. Voor de ingezetenen was deze dag een ware feest dag: reeds vroeg waren de vlaggen uit gestoken, de d.d. Schuttterij stond aan getreden, terwijl de klokken haar vrolijk gebeier lieten horen. Des avonds was de stad voor het grootste gedeelte geïllumi neerd. Betreffende de gezondheidstoestand van onze ingezetenen gedurende het jaar 1859 zij nog het volgende opgemerkt: de zo mer, welke nogal zeer warm was, tast te vele ingezetenen aan met epidemisch heersende koortsen. Daar vielen echter nog geen slachtoffers. Maar op 2 sep tember 1859 brak de „Cholera Asiatica" uit, aan welke epidemie 81 personen zijn bezweken. Tot aan 2 december werden 132 personen aangetast. Deze ziekte is hevig en duurt, wanneer de dood er op volgt, gemiddeld 15 uren. In hoofdzaak beeft deze epidemie zich bepaald tot de volgende straten:' het Broersveld, de Broersvest, het Oostmolenplein, de Lan ge Kerkstraat, de Kreupelstraat en het Oude Kerkhof, met de daarop uitkomen de stegen en sloppqn. Onze stad bezat sinds 1837 een zieken huis aan de Achterweg. Gedurende het jaar 1859 werden daar 138 zieken ver pleegd en wel 91 mannen en 47 vrouwen. Een belangrijke verbetering werd gedu rende genoemd jaar in dit ziekenhuis aangebracht en wel wat betreft de lig ging en dekking van de patiënten. Deze lagen op matrassen met zeegras gevuld en aan ieder werd maar één bedlaken verstrekt. Van nu af aan zouden de zieken twee lakens ontvangen en een veren hoofdkussen, maar de met zeegras ge vulde matras bleef nog enige jaren be staan. Aan de Nieuwe Haven was men in 1858 begonnen met de bouw van een katholie ke kerk, welke nu zover voltooid was de mooie slanke toren ontbrak nog dat deze in gebruik kon worden genomen. Dit geschiedde op 2 februari 1859 en wij laten daaromtrent het volgende bericht volgen. (A. M. MAASSEN) Z.N. Uw speciaalzaak voor luxe gemakschoenen Pedicure Steunzolen ST. LIDUINASTRAAT 27 TELEFOON 6.5.8.0.8. Z.N. Schicdamsch Terrazzobedrijf wenst u een Voorspoedig 1960 Telefoon 67114 Veenlantstraat 25 c - Schiedam SIGARENHANDEL ,ST. LIDUINASTRAAT 55 TELEFOON 67613 Z.N. Wij wensen U een voorspoedig jaar en brengen U ook in 1960 het nieuwste in DAMES EN HEKENMODES Zó zuy dc Kreupelstraat cr in 1893 en ook vele jaren daarvóór er uit. De stoot, op het ijs waarvan St.-Liduina haar been brat;, uerd reeds lang geleden gedempt, en in of na i960 zal dr Kreupelstraat geheel of gedeeltelijk moeten verdwijnen, in velband met de sanering van de binnenstad. CHINEES - INDISCH RESTAURANT PRIMA KEUKEN Chinees - Indisch - Hollands Menu Dii, r. - Lunch - Soupers - Dagschotel en a ia carte OOK THUISBÈZOROI-lf KtnUNsPUElN 1 TELEEOON 6330

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4