Ms „Tent Gods" in moderne vorm m 1 il Een bijzonder noodkerk in interessante Krefeld Politie moet zoeken naar gewonde bij auto-ongeluk het 1959 was Vrouwelijke Kamervoorzitter vrouw goed gezind Vrouwelijke kerkmeester Minder schoorvoetend treedt mannenwereldhaar tegemoet Mgr. Huibers dankt ANTON SWEERS Koningin 30 mei naar België Prof. V. d. Bergh: BEMANDE ruimtevaart niet mogelijk Ontspanning en welvaart Politieman neemt tien gulden aan Slachtoffer rolt van steile berm vijftien meter naar beneden MAAR DE MAN MAG EERST NAAR DE MAAN Koninklijke onderscheiding voor de opvoering van Kath. Hoofdstad Toneel 11 Ook voorschot voor beroepsmilitair In Rotterdam opgesloten Auto door gesloten spoorwegbomen Minister Luns maandag weer aan het werk 16 januari KVP-werkgroependag Nieuwj aarsreceptie mgr. Huibers FEESTELIIK SLOT WERKCONGRES „ONS LEEKENSPEL" Program van staatsie- bezoek nog niet klaar F okker-F riendship voor Duitse afnemer Spoorlijn nodig van Hoogeveen naar Emmen Limburgse industrie kolen goedkoper Baby in box gestikt Zandauto grijpt en doodt fietser DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 PAGINA 5 HP Zou men een algemene karakteris tiek willen geven van het nu ten einde spoedende jaar 1959, dan zou men het een jaar van welvaart en ontspanning mogen noemen. Voor sommigen onder ons is deze algeme ne karakteristiek wellicht op pijnlij ke wijze niet toepasselijk. Voor vele delen van de mensheid ook klinkt het woord welvaart nog als een hoon. Dat is het voorbehoud, dat men moet maken bij elke algemene karakteris tiek. Toch kan men in het algemeen stellen, dat 1959 een jaar is geweest, waarop de mensheid in dankbaarheid kan terugzien. Laten wij ons nu niet vergissen, zo ongeveer betoogt de Paus in zijn kerstrede, de uiterlijke schijn van de vrede is nog niet de vrede zelf. De oorzaken van de onvrede zijn er nog en kunnen nog tot rampen leiden. In derdaad, de lof die men het oude jaar kan toezwaaien bestaat voor een groot deel daarin, dat van de kwade kan sen, die het bood, de meeste niet tot werkelijkheid zijn geworden. Nóg niet? Tevredenheid over het jaar, dat achter ons ligt, mag niet tot verme tel vertrouwen in de toekomst verlei den. Maar vrede is in ieder geval in 1959 bewaard. Ja zelfs, het was geen jaar van koude oorlog, maar van voorzichtige ontspanning. Ofschoon wantrouwig aan beide zijden, hebben de grootmachten, on der de indruk van de absurde drei ging van de atoomoorlog hun eigen dreiging weliswaar, maar die hen zelf op de eerste plaats beang stigt de mogelijkheden van een vreedzame coëxistentie afgetast. Het Westen heeft weinig vertrouwen in de bekering van zijn tegenstander, maar ziet ook wel in, dat de koude oorlog zonder meer geen blijvende toestand kan zijn. Tenslotte kan een werkelijke ontspanning slechts het gevolg zijn van een ontwapening, die de bedreiging van de andere partij opheft. Op dit punt zijn wij niet zo heel ver gevorderd. Maar wij zijn reeds blij als de weg naar verdere vorderingen niet is afge sneden. De ontwapening blijft op de agenda en dat is al heel wat. Voor de toekomst is het niet genoeg, voor het afgelopen jaar is het echter wel een pluspunt. De welvaart is dit jaar krachtig voortgeschreden. De verdeling van de welvaart, hier te lande op ingewikkelde wijze beproefd met het systeem der gedifferentieerde loonvorming, heeft ook gedifferenti eerde tevredenheid, hier en daar in ontevredenheid overgaande, opge wekt. Ook hier is het moeilijk alles over één kam te scheren. Grote groepen der bevolking hebben reeds redenen de nieuwe loonpolitiek te prijzen en andere groepen komen in 1960 nog aan de beurt. Het bedrijfs leven heeft een goed jaar gehad. In een samenvatting van het departe ment van Economische Zaken heet het, dat, hoewel het jaar geken merkt werd door een conjuncturele opgang, gepaard aan een grotere bestedingsdrang, deze door een dien overeenkomstige stijging van de na tionale produktie niet geleid heeft tot overbesteding. Moge het in 1960 zo blijven. Waardoor onderscheidde 1959 zich, behalve door ontspanning en wel vaart, nog meer? Door een droge zomer, vreugde voor de stedelin gen, verdriet voor de boer. Door een ongekende opbloei van het „sociaal toerisme". Naast deze aangename, maar minder opzienbarende bijzon derheden moet genoemd worden de voor de Kerk uiterst gewichtige aan kondiging, in de Osservatore van 25 januari, van een „oecumenisch con cilie", in één adem met een uitnodi ging tot eenheid aan de afgescheiden christenen. Voor de nadere verkla ring van de eerste verwarrende pu- blikatie zijn maanden nodig geweest. De kerk maakt zich thans op tot de voorbereiding van het concilie, waarbij de openbare mening een bescheiden aandeel poogt te nemen, -aar ten slotte is de geschie denis van het jaar 1959 die voor ons allen het belangrijkst is, onze persoonlijke geschiede nis. Zij is voor ieder weer anders. De een heeft tegenslag gehad, groot verdriet misschien. De ander heeft voorspoed gekend. De een telt zijn jaren af, wachtend op het einde. De ander is nog in de expansieve le vensperiode. Wat was voor hen de karakteristiek van 1959? Men zoeke het antwoord op deze vraag ieder voor zichzelf op oudejaarsavond en dan liefst in de vooravond, naar goed gebruik begonnen in het kerk gebouw. De belangrijkste vraag is immers, of wij het jaar voor God verloren of gewonnen hebben. Op grond van dit inzicht houdt men in katholieke kring vast aan het Za lig Nieuwjaar. Dit is ook onze wens aan u allen. DEN HAAG, 31 dec. Ook aan be roepsmilitairen en daarmede overeen komend personeel der krijgsmacht zal een voorschot op een salarisverhoging worden verleend tot een bedrag van drie procent van de wedde (voor de zee macht drie procent van de bezoldiging). Evenals voor het burgeroverheidsperso- neel zal het voorschot over de eerste drie maanden van 1960 in één bedrag worden uitbetaald, hetgeen vermoede lijk in de eerste helft van februari zal geschieden. - jji De noodkerk te Krefeld is een voorbeeld van vernuft en schoonheidszin. Dit gebouw geeft de indruk een welge vormde oplossing te zijn van een modern probleem. Het is een constructie van staal, beton, hout, fulgurit en glas. Op betonnen fundamenten is een tentdak opgehangen aan zes driehoekige binten. De twee absissen zijn om kunstzinnige redenen en ter vermijding van valse lichtval tot aan een halve meter boven de grond doorgetrokken. Zo ontstaat de indruk van een grote op het middenschip van een Go- thische kathedraal gelijkende ruimte. De glazen wanden zijn 24 meter lang en 2.20 meter hoog. Zij zullen worden voorzien van abstracte ornamenten, die rondom de ruimte zullen worden doorgetrokken. De vlak ken Mondriaantje spelen in de kerk, krijgen blauwe, groene en witte kleuren. De kerk biedt plaats aan 400 gelovigen. KREFELD, 31 dec. Aan de rand van de gemeente Krefeld in Duitsland hebben architecten een noodkerk neer gezet, die, wat constructie en vorm betreft, doet denken aan een tent. Zoals eertijds het Volk Gods een ge makkelijk verplaatsbare tent ter be schikking had voor het Heilige der Heiligen omdat de wisselvallige om standigheden het nog niet toelieten een waardige en vaste woonplaats voor Je- den HAAG, 31 dec. Een 47-jari- ge ambtenaar van rijkspolitie is in Rot terdam opgesloten, omdat hij In de vroe ge ochtend van 24 december een tien tje zou hebben aangenomen van een jongeman „om een overtreding te schikken". De jongeman zat die och tend met zijn meisje in een auto in Ca- pelle aan de IJssel. Een politieman wees de jongeman op het feit dat dit bij plaatselijke verordening verboden is. De jongeman verzocht de politie man om een schikking. Dat kon. De jongeman liep even met de politieman mee en deze vroeg en kreeg een tien tje. Later, toen de jongeman naar zijn woonplaats Rotterdam terug was gere den verbaasde hij zich erover dat hij geen requ had gekregen. Hij meende namelijk dat hij met een zogenaamde „betaalde waarschuwing" te doen had gehad. Hij schoot een surveillerende agent aan. die hem vertelde dat de zaak niet klopte. De politieman deed van de kwestie mededeling aan zijn supe rieuren en de districtscommandant van de rijkspolitie te 's-Gravenhage werd van de zaak in kennis gesteld. Deze ge lastte een onderzoek. Daarop werd de rijkspolitieman gearresteerd. Hij ont kent geld te hebben aangenomen, maar de jongeman en zijn meisje heb ben hem pertinent herkend. Zaterdag morgen zal de verdachte voor de offi cier van justitie in Rotterdam worden geleid. hova te bouwen, zo heeft de nieuwe parochie vaïi St.-Hubertus te Krefeld voor de tijd, dat zij nog niet met de bouw van een officiële kerk kan be ginnen de beschikking gekregen over deze opzienbarende noodkerk in de vorm van een tent. Ook deze kerk kan snel opgezet en uit elkaar worden genomen. In het bis dom Rotterdam o.a. kennen wij uit- neembare noodkerken, maar men kan nu niet met overtuiging zeggen, dat de vormgeving van deze gebouwen sterk in het oog loopt. Het idee van de „tent Gods" heeft in deze vorm tot op dit ogenblik nergens een derge lijke uitdrukking gevonden. Enige tijd geleden is er in Frankrijk, waar men ook met verplaatsbare noodkerkjes in ze- wil gaan, wel over soortgelijke „tenten" gesproken, maar tot concre te plannen is het niet gekomen. Een belangrijk voordeel van deze noodkerk in Krefeld is dat zij op de meest efficiënte plek kan worden neer gezet, zodat de parochianen geen gro tere afstand tussen zich en het gebouw weten dan drie kilometer. Verder kan men, nu nog niet bekend is hoe de bevolkingsgroei van deze stad zich zal ontwikkelen en in welke richting de stadsuitbreiding zich voortzet, geen vergissingen maken omtrent de defi nitieve plaats van de officiële kerk. Hieruit volgt dat er dus geen verkeer de investeringen worden gedaan en dat men met het beschikbare geld, deels van de gemeente, deels van de gelovigen zelf zo nuttig mogelijk kan gaan omspringen. Hiervoor zijn lange tijd proefnemingen verricht, waarbij men ook nog van de gedach te is uitgegaan, dat de noodkerk ge makkelijk in een andere wijk of stad kan worden neergezet als de bouw van de eigenlijke kerk een feit wordt. Bij het binnengaan van het gebouw krijgt men de indruk zich niet in een noodkerk te bevinden, een indruk die men buiten wel krijgt. De bouwele menten, die niet zijn bekleed, hebben een heldere kleur en hun vormgeving maakt een prettige indruk. Vooral de witgeschilderde stalen binten verlenen in verbinding met de in natuurlijk ge broken wit gehouden elementen aan de ruimte een levendige schoonheid. Het altaar in een soort absis rust op stutten van edelstaal en bestaat uit een eenvoudige tafel. Het tentdak is hoog van de grond gehouden, waar door het mogelijk is geworden de „tentwanden" te voorzien van ramen, zodat de ruimte iets vrolijks krijgt en het gehele gebouw lijkt te zweven. De bouwkosten van een dergelijke nood kerk bedragen 150.000 DM; dat is on geveer de helft van het bedrag, dat voor een middelgrote normale paro chiekerk in Duitsland moet worden uitgetrokken. LTRECHT, 30 dec. De rijkspolitie in Bunnik heeft vanavond moeten zoe ken naar liet slachtoffer van een ver keersongeval. Het ongeluk gebeurde op rjjksweg 12 (Utrecht-Arnhem) ter hoog te van fort Vechten. Door nog onbe kende oorzaak ramde daar een uit de richting Utrecht komende personen auto de afzetting van de weg en sloeg vervolgens enkele malen over de kop. Toen de politie op de plaats van het ongeval arriveerde vond ze naast de auto de half bewusteloze 22-jarige L. van K. uit Arnhem, die op de vraag van de politie zeer onsamenhangend antwoorde dat er nog een of twee an dere mensen in de wagen hadden ge zeten. Na enig zoeken vond men een tweede slachtoffer, de 27-jarige heer K. B., eveneens uit Arnhem, die langs de steile berm vijftien meter naar beneden was gerold en half in een sloot terecht was gekomen. Van een eventuele der de inzittende was geen spoor te be kennen. De beiden gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. In Hoevelaken reed een auto door een van de gesloten bomen van de be waakte overweg toen de remmen wei gerden. De wagen kwam in aanraking met een trein, die van Amersfoort naar Ede reed. De auto werd desondanks slechts licht beschadigd, zodat de chauffeur zijn weg direct kon vervolgen De trein had echter 23 minuten vertra ging. De bestuurder van de bewuste auto was de laatste, die vanavond de over weg passeerde. De spoorboom was na melijk zo zwaar beschadigd, dat het wegverkeer omgelegd moest worden. Doden, in het verkeer ALKMAAR, 30 dec. De vijfjarige Petertje van der Leek, wonende in de Karl Marxstraat, is onder de achter wielen van een zware achteruit rijdende vrachtauto terecht gekomen. Het kind was op slagdood. DORDRECHT, 30 dec. - Op de provin ciale weg bij Meerkerk is de 36-jarige mevrouw W. Popeyus, uit Dordrecht, met haar scooter geslipt, toen zij af remde om verkeer op de rijksweg 27 naar Utrecht voorrang te verlenen. Zij kwam te vallen en liep zodanige ver wondingen aan het hoofd op, dat zij in de loop van de dag in het gemeente ziekenhuis van Gorinchem is overleden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 dec. Minister Luns is na zijn val begin december, die hem een lichte hersenschudding bezorgde, al weer zo ver genezen, dat hij 4 januari zijn werkzaamheden zal hervatten. De minister is thans enige dagen bij vrien den op vakantie. Het ziet er naar uit dat hij begin januari geheel genezen terug zal keren. Zaterdag 16 januari belegt de Katho lieke Volkspartij op vijf plaatsen in het land bijeenkomsten voor vertegenwoor digers van de werkgroepen van d* KVP. Op deze bijeenkomsten zullen de aan wezigen gegroepeerd worden rond een „modelwerkgroep", welke naar aanlei ding van een aantal voorgelegde vra gen zal diskussiëren over het onder werp: „De grote lijnen van het beleid van het Kabinet-de Quay". De leden van de modelwerkgroep zullen in eer ste instantie onderling diskussiëren. La ter zullen ook de andere aanwezigen in de diskussie worden betrokken. Het ligt in de bedoeling van het partijbe stuur deze werkgroependag te benutten om leiders en toekomstige leiders van werkgroepen meer vertrouwd te maken met de techniek van het werkgroepen- werk in de nieuwe opzet. Daarbij komt het zwaartepunt te liggen op de taa.k van de werkgroep als middel om kennis te nemen van de mening der leden be treffende aktuele politieke onderwerpen en deze mening van de leden meer tot gelding te brengen in de hogere partij- instanties. De bijeenkomsten worden gehouden voor de kringen: Groningen, Leeuwar, den, Assen, Zwolle en Arnhem-Nijme- gen te Deventer; voor de kringen Den Helder, Haarlem en Amsterdam te Am sterdam; voor de kringen Leiden, Dor drecht, Den Haag, Rotterdam, Middél- burg en Utrecht te Rotterdam ;voor de kringen Tilburg en Den Bosch in Den Bosch voor de kring Maastricht te Roermond. HAARLEM, 31 dec. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, reci- pieert op Nieuwjaarsdag voor leken en broeders en zusters van 12 tot 1 uur en voor priesters van 1 tot 2 uur. I960 Gaat binnenrijden, ontvangen als een vorst en bestrooid met een con- fetti-regen van wensen. Mensen heb ben altijd wensen. Meer wensen dan dank. En toch is het zo aardig wat men in Noorwegen doet bij de jaarwis seling: Men zegt: „Veel goeds in het nieuwe en dank voor het oude". Er is wel het een en ander, waarvoor wij 1959 dankbaar mogen zijn. Wij willen het bejaarde 1959 met dankgevoelens uitgeleide doen. De werkende vrouwen, die deze dagen nu eens tijd hebben voor de gewone dingen waar hun hart naar uitgaat, strijken hem eens over zijn rug en aaien zijn baard, want hij heeft hun (en natuurlijk ook aan de man nelijke bachelors, maar die zijn minder talrijk en minder uitbundig) belasting verlaging gegeven, waar ze hun zinnen al zo lang op gezet hebben. Terecht, want de onevenredig hoge aftrek, die elke maand gulzig „hap" zei in het sa laris-bedrag was bovendien een erfenis met een nare bijsmaak uit de bezet tingstijd. Er zijn nog wel wat zwakke protest- (Van een verslaggever) BUSSUM, 30 dec. De middag van de derde en laatste congresdag van „Ons Leekenspel" is er een geworden, die de honderden aanwezigen nog lang in de herinnering zal blijven omdat zij allereerst de promotor Anton Sweers en voorts zijn talrijke vrienden en volge lingen momenten van bijkans historische waarde heeft doen beleven. In de eenvou dige woorden die Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, tot Anton Sweers richtte, werklonk de grote erkentelijk heid van het episcopaat en van katho liek Nederland voor al datgene wat Sweers in veertig jaren aan blijheid, vreugde in het spel en daardoor in het leven aan duizenden in Nederland en daarbuiten heeft geschonken. „De dank baarheid van geheel ons volk komt u daarvoor toe", aldus mgr. Huibers. Naast deze gelukwens, voor de ju bilaris de kroon op een prachtig stuk levenswerk, was er voorts de hulde van een der voormannen der katho lieke jeugdbeweging uit de tijd, dat Sweers die jeugd zo sterk inspireer de, de ,heer Jos. Veltman. Ook hij getuigde van de grote erkentelijkheid der duizenden die in hun jonge ja ren zoveel schoons van de felle pro motor mochten ontvangen, dat thans nog velen hunner Sweers niet anders willen aanspreken dan als „Oom Toon". De burgemeester van Bussum, mr. J. C. Haspels, eigende zich met een gerust hart het recht toe Sweers te danken namens al zijn ambtgeno ten uit geheel ons land. Bernard Verhoeven gaf een bijzonder treffende schets van de merkwaardige figuur, die Sweers altijd is geweest. Hij vergeleek hem in bepaald opzicht met BRUSSEL, 31 dec. De woordvoer der van het Belgische Hof heeft woens dag officieel bevestigd, dat koningin Juliana en prins Bernhard eind mei van het volgend jaar op uitnodiging van koning Boudewijn een staatsiebezoek aan België zullen brengen. Het Ne derlandse vorstenpaar wordt 30 mei m Brussel verwacht. Het is het eerste of ficiële bezoek van koningin en prins aan onze Zuiderburen. De duur van het bezoek is nog niet officieel vastgesteld; men denkt aan twee of drie dagen. Het programma zal eerst na de terugkeer van koning Bou dewijn uit de Kongo 2 januari worden opgesteld. Wel schijnt het al vast te staan, dat de koningin en de prins ook enkele plaatsen buiten Brussel, waaron der Antwerpen, zullen bezoeken. Koningin Boudewijn bracht dit jaar een officieel bezoek aan Nederland. Ko ningin Juliana bezocht België voor de laatste maal tijdens de wereldtentoon stelling in 1958, maar dat was geen staatsiebezoek. dr. Alphons Ariëns. „Het altijd onder stroom staan en onder stroom brengen van anderen behoort tot het wezenlijke in de persoonlijkheid van beiden." Spre ker herinnerde aan de tijd, waarin Sweers zo volkomen gaaf de rol van dr. Ariëns heeft gespeeld. Dr. Jop. Pollmann, voorzitter van de stichting, die „Ons Leekenspel" thans is, overhandigde de jubilaris vervol gens het fraaie feestgeschenk van zijn familie, naaste vrienden en medewer kers: een fraai wanddoek voorstellende de heilige toneelspeler St. Genesius. Tientallen telegrammen, o.a. van de minister-president, van de bisschoppen, van Gabriël Smit, van Ben Groene- veld en van Theo van Steen bevestig den het medeleven van het land. Dankwoord Anton Sweers zou de man niet zijn die hjj is als hij een dankwoord voorbij zou laten gaan zonder daarin zijn zus ters Annie en Mien, pastoor Smit, zijn mede-oprichter, Herman Biekman en zijn vele andere medewerkers te be trekken. Als op een groot familiefeest deelden allen in de hulde de jubilaris gebracht. Velen drukten aan het slot van de middag hem de hand: mgr. Oomen, vicaris-generaal van het Bos sche diocees, mgr. v. Dael uit Den Haag, de vertegenwoordiger van de mi nister van O.K. en W., mr. v. Ommen, en welhaast de ganse schare congres gangers, van wie velen de laatste uren in de huldiging van Anton Sweers de bevestiging van hun eigen streven en idealen hadden mogen aanschouwen. De muziekkring „Obrecht", Joop Biekman met zijn voordracht van een gedeelte der Beatrijs-legende, en Jan Pronk met zijn paritomimegroep zorg den voor een schone en vreugdevolle omlijsting van het waarlijk feestelijk gebeuren. Tot' het zogenaamde werkprogram ma van de laatste congresdag be hoorde o.a. do bekendmaking van de winnaar van de penning door het Koninklijk Huis beschikbaar gesteld voor de volgens een jury meest gave demonstratie van artistiek kunnen. Op advies van de jury en met instem ming van zeer velen der congressis ten werd de eervolle onderscheiding toegekend aan het Katholiek Hoofd stad Toneel uit Amsterdam voor de voortreffelijke opvoering van „Joan of Lorrain", dinsdagavond gegeven. ,De „Lekenspelprijs" werd na stem ming door alle deelnemers aan het congres toegekend aan de meisjes van de Mater Amabilisschool uit Ber gen op Zoom voor de opvoering van het spelletje „Natte zomer" van Han van Koert. Een belangrijk woord, vooral voor de beoefennaars van het amateurtoneel sprak in de ochtendzitting* W. Boswin kel, kunstrecensent. Hij wees o.a. op het gevaar, dat vele amateurs bedreigt wanneer zij er zogenaamd „goed-in- zijn." Dit laatste is veelal afhankelijk van de stemming en andere omstandig heden waarin de speler op het moment, dat hij zijn rol vertolkt, verkeert. Daar in schuilt een gevaar voor het spel en voor de persoon van de acteur of ac trice. De prestatie wordt dan nauw ver bonden met de emoties, die heersen op het ogenblik van de presentatie. Boven dien kan de abrupte opwekking van emoties de speler geestelijk schade be rokkenen. Spreker drong in verband hiermede aan op de technische vervol making van het spel door amateurs. Bij de voorbereiding moet nauwkeuri ger onderzocht worden hoe de rol moet worden gespeeld. Op de voorstelling zal dan geen sprake kunnen zijn van een zich te sterk laten gaan, hetgeen veelal het tegengestelde van het gewenste ef fect teweegbrengt. Nadat over deze inleiding van ge dachten was gewisseld en nadat nog met veel interesse naar Lou Hoefna gels' uiteenzetting over het maskerspel was geluisterd, maakte het congres zich op voor de feestelijke slotzitting, die voor velen ongetwijfeld een gedenk waardig sluitstuk is geworden van drie welbestede, leerzame en volop gesprek stof leverende dagen. geluiden van degenen, die menen dat bijvoorbeeld een eenmanshuishoudentje maar een vierde kost van een huishou den voor vier en die vergeten, dat het bijna evenveel geld kost of je ge vieren af alléén woont, tafels en kas ten bezit, licht aan hebt, de krant leest, telefoon bezit, de werkster laat boenen en een zaterdags bloemetje ter opfleu ring aanschaft, een lijstje dat met vele andere zaken is aan te vullen. En dat ook inkopen en koken voor één veel on voordeliger is dan voor een gezin. Om ook die hardnekkigen ermee te verzoenen, geven wij hier enkele ge tallen van een opinie-onderzoek, dat in de bondsrepubliek is gehouden. Zo is gebleken, dat als men voor vier kookt, ook een vijfde wel mee kan aanschui ven. Alleenstaanden geven gemiddeld per maand in de bondsrepubliek dus honderd gulden uit voor eten en drin ken, terwijl een gezin van twee perso nen voor ieder maar circa vijfentachtig gulden per maand nodig heeft. Een ge zin van drie personen komt uit met vijf enzeventig gulden de man, terwijl vijf tig gulden per eter al toereikend blijkt, wanneer men met zijn vijven is. Dat is dus de praktijk. De weduwen geven het oude jaar ook nog een klopje op zijn schouder. Ook voor hen heeft hij het wat gemakkelij ker gemaakt. Het is zo plezierig om het elkaar wat makkelijker te maken in het leven, om een beetje voor elkaar open te staan. Je zou zeggen dat de „mannenmaatschappij", zoals men het zo graag noemt, heus wat meer open gaat staan voor de vrouw, haar wat minder schoorvoetend tegemoet treedt. Met name blijkt, dat er in de geslo ten mannenwereld, de Kerk, ook wat meer soeplesse begint te komen. Een „doorbraak"-verschijnsel in het laatst van dit aflopend jaar is toch wel de benoeming tot kerkmeester van een vrouw. En wij hebben uit de mond van verschillende pastoors gehoord dat ze het daar helemaal mee eens zijn en in het „armbestuur" zelfs en kele vrouwelijke leden zouden verkie zen. Het hele actuele thema „de vrouw in de Kerk" heeft er al iets mee gewonnen. De enthousiaste voor standsters kunnen de vrouw óók in onze kerken binnen afzienbare tijd ook wel op de kansel wensen, maar dat zien we toch zo gauw nog niet gebeuren. Voorlopig kan de vrouw, dunkt ons, niet beter doen dan te to nen wat ze waard is. daar waar haar de plaats, de taak, de gelegenheid geboden wordt (al draagt ze daarmee nog zo'n gering steentje bij tot de grote bouw) dat tactvol, kundig en vrij moedig doen zonder verdere bijge dachten dan te willen en te kunnen helpen aan een gezamenlijk hoog doel. En er zullen misschien niet eens zo heel veel jaren meer voorbijgaan voordat er vrouwelijke studenten zijn in Nijmegen, die theologie gaan stu deren met de bedoeling om later on derwijs te kunnen geven aan middel bare scholen. Mannen en vrouwen moeten het steeds meer „gewoon" gaan vinden, „Dank je wel 19&," zeggen de werkende vrouwen. DEN HAAG, 30 dec. Prof. mr. dr. C. van den Bergh acht bemande ruimtevaart nu als in de toekomst niet mogelijk. Hij heeft dit uiteengezet in een televisie-vraaggesprek met Bert Garthoff onder de titel „Ruimtevaart of luchtkastelen". Het ruimte-onderzoek met kunstsate- lieten, kunstplancten en dergelijke is in zeer korte tijd ver gevorderd. Er zijn hoogst belangrijke resultaten be reikt. De ruimtevaart met mensen acht prof. Van den Bergh niet alleen niet mogelijk maar ook volkomen on nodig. Het kernprobleem, de terug keer op aarde, is onoplosbaar. De sneiheid van de terugval naar de aar de, vereist de opwekking van een te genkracht door middel van een rem- raket. Professor Oort uit Leiden schat, dat liet gewicht daarvan het honderd voudige eist van het gewicht van de nuttige last. In plaats van een ton moet men dus 101 ton de ruimte in slingeren. Sprekende over het Amerikaanse Mercury-project", waarbij zeven Amerikanen worden geoefend voor ruimtevaart, zei prof. Van den Bergh, dat indien dit project zou slagen, nog niet meer bereikt zou zijn dan een minuscule verheffing in de ruimte, van millimeters in de verhouding tot de afmetingen in het heelal. Daarmee zou nog volstrekt niets bewezen zijn ten aanzien van werkelijke ruimtevaart. Prof. Van den Bergh besprak verder de geva ren van onderweg. De gedachte aan bemande ruimte vaart acht professor Van den Bergh conservatief en ouderwets, niet meer van deze tijd. De mens 'is zeer slecht geschikt voor reizen in de ruimte, want hij heeft voedsel, water, en lucht nodig. De tegenwoordige elektro nische automatisch werkende machi nes verdienen verre de voorkeur. dat een vrouw doet, goed doet en op haar manier doet, wat tot nu toe al leen (waarom eigenlijk?) een man deed. Aan onze vrouwelijke Kamervoor zitter, mevrouw M. Stoffels-van Haaf- ten, begint men al te wennen. Over een paar jaar is de figuur van een vrouw in de voorzittersstoel doodgewoon. Dat de gangbare mening het ook steeds meer gewoon vindt, dat in deze snel evoluerende maatschappij een vrouw haar capaciteiten inzet waar de om standigheden haar geplaatst hebben, blijkt wel uit de geringe tam-tam, die er gemaakt is toen aan het begin van deze maand een vijfentwintigjarige vrouwelijke luitenant bij de luchtmacht beëdigd werd als verkeersleidingsoffi cier. Een functie, tot nu toe uitsluitend aan mannen voorbehouden. Dat een man als ruimtevaarder het eerst naar de maan mag, lijkt ons heel billijk. Hij was ook het eerst op de aar de. Zijn hulpe op de maan zal ook heus wel volgen! In het november-nummer van „Te Elfder Ure" wijdt mevrouw Padt-Jan- sen uit Den Haag een uitvoerige be schouwing aan de vrouw, die in deze atoomtijd midden in het experiment wordt getrokken van volledige deelna me aan het leven buitenshuis. Het is goed, dat ze het een „experiment" noemt. Want het is nog een open vraag of de consequenties wel hele maal te handhaven zijn, omdat het haar althans in het zoekend sta dium, waarin we nu nog zijn „ver scheurt", zoals Henriëtte Roland Holst zegt. Ze wordt naar twee kanten ge trokken. Maar daaruit kan, dunkt ons, toch iets beters groeien dan uit het beeld, dat de vrouw van zichzelf moet hebben gehad in de tijd van Thomas, die, naar in dezelfde beschouwing wordt aangehaald, gezien werd als „een menselijk wezen, dat als een toevallig heid was ontstaan, tengevolge van een ontspoord natuurproces". Met welke vooruitzichten gingen de vrouwen in die tijd het nieuwe jaar in? Ze wisten niet beter naar alle waar schijnlijkheid. Wij leven zo veel meer bewust. Bewust dus en met nieuwe moed gaan we dan ook verder aan de hand van 1960. Het onbekende tegemoet. A. Bgl. SCHIPHOL, 31 dec. De Fokkerfa briek heeft een F 27 ..Friendship" af geleverd aan het Duitse handelscon cern Helmut Horten. In de loop van gisteren is het tweemotorig schroef- turbinevliegtuig, dat als directievlieg- tuig is ingericht en voorzien is van de meest moderne radio- en radarappara- tuur, naar Dusseldorp vertrokken, waar het toestel wordt gestationneerd. Deze F 27 is heit eerste verkeersvlieg tuig sinds vele jaren dat Nederland voor Duitsland heeft vervaardigd en tevens de 28e „Friendship" die de Fok kerfabriek heeft afgeleverd. ASSEN, 31 dec. Gedeputeerde Sta ten van Drente staan op het standpunt, dat een geheel nieuwe spoorlijn van Hoogeveen naar Emmen gewenst is. Deze verbinding zou niet alleen de bei de genoemde industriekernen nauwer met elkaar in contact brengen, maar in het bijzonder voor Emmen een snel lere verbinding in zuidelijke richting, via Meppel en Zwolle scheppen en bo- v vendien een betere verbinding tot stand brengen met de stad Groningen. Gedepu teerde Staten zijn verder van mening, dat voor het vervoer van goederen een verbinding van Emmen met Ter Apel, vooral ook ten behoeve van zuidooste lijk Groningen, van betekenis is. AMSTERDAM, 31 dec. Teneinde ziek aan te passen aan de marktsitua tie zullen de Limburgse mijnen van 1 april 1960 af voor industriekolen prij zen noteren, welke vijf tot tien pet la ger liggen dan de thans geldende. Voor afnemers die in de komende maanden een contract sluiten voor levering ge durende het kolenjaar 1960-1961 zal de prijsverlaging reeds 1 januari ingaan. AMSTERDAM, 30 dec. Woensdag ochtend is een ruim dertien maanden oud zoontje van de familie Lesger uit de Nieuwe Leliestraat in de binnenkant van een kinderbox met zijn truitje aan een haakje blijven hangen, waardoor zijn keel werd dichtgesnoerd. De moe der trof enige tijd later de baby leven loos aan. Een geneesheer kon slechts de dood constateren. LEEUWARDEN, 31 dec. - De 61-jarige heer J. F. Gaastra is gistermiddag op de Sneekertrekweg te Leeuwarden, toen hij de chauffeur van een hem tegemoetko mende vrachtauto met de hand groette, en daarbij plotseling met zijn fiets iets naar links reed, door een hem achterop- rijdende zandauto gegrepen. De heer Gaastra werd daarbij zodanig aan het hoofd gewond, dat hij vrijwel onmid dellijk overleed. Gevallen en overreden ZWOLLE, 31 dec. De 65-jarige land bouwer H. Bruggeman uit Raalte is gisteren van een rijdende trekker geval len en overreden door de met zand ge laden aanhangwagen. Hij was op slag dood. De trekker werd bestuurd door cgn (schoonzoon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5