1 Tempo van Antwerpse is Slavia te machtig Belg Steveniers uitblinker in opwindende finale „Feijenoord wil niet praten maar me wel vasthouden" olivetti Divisumma 24 WILHELM TELL WEER OP NEDERLANDSE PLANKEN HIHiM-M UITDAGING van 56-jarige wandelaarster aanvaard J. G« I D E BOM leider in damtoemooi Rijvers somber gestemd Theo Messidor: meeste succes NA VIJFENTWINTIG JAAR Reeds negen mannen lopen ook van Birmingham naar Londen DE MYSTERIEUZE Bondsrepubliek in opspraak V B DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 PAGINA 7 BASKETBALLTOERNOOI BLUE STARS Verlies voor Gordijn Hoogovenschaaktoernooi Vijf buitenlandse deelneemsters SCHULTE tweede in de Zesdaagse van Keulen Op nieuw ruime zege van waterpoloteam HAAGSE VOETBAL CLUB VCS ONTSTEMD Laatste hans om naai buitenland te gaan Juniorentennis in Florida Nederland door Zuid- Afrika uitgeschakeld Sportflitsen Canjels zondag niet tegen Feijenoord de schrijvende tel- en rekenmachine Hausse in drafsport De meeste prijzen op Duindigt uitbetaald Complementaire sociale voorzieningen Voor de slanke lijn! Steno gr af ie-jubileum Dr. W. Drees huldigt A. W. Groote Kardinaal Spellmans bezoek aan Spanje door JAN VAN CENT BUITENLANDSE Kd„ie,vïï2«T.': V_. Eisenhower op reis door Zuid-Amerika Het in Amsterdam en Haarlem gehouden internationale basketballtournooi van Blue Stars is na een opwindende finale tussen het Tsjechische Slavia en de Belgische ploeg Antwerpse gewonnen door de laatste. Een moment uit deze eindstrijd in de Apollohal. (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM, 31 dec. De rijke variatie en het hoge-tempo van Ant werpse, de drievoudige kampioen van België, is beslissend geweest in de fi nale van het basketballtoernooi van Blue Stars. Met een opwindende vaart en steeds weer andere invallen over rompelden de kwieke Belgen vooral in de tweede helft het Tsjechische Slavia dat ditmaal niet zulke doeltreffende spelers bezat in zijn beide „reuzen" Konecny (3,01 m) en Jerman (2,06 m). De Belgen hadden voor beiden een af doende dekking gevonden. Lievin Vinck de langste speler van het Belgische na tionale team (2,01 m) moest de gehele wedstrijd in de onmiddellijke omgeving van Konecny of Jirman blijven. Maar de man die de Tsjechische nederlaag (73—62) bewerkstelligde, was Willy Steveniers. Antwerpse had namelijk voor de finale ook nog de „ster" van het Belgische team Steveniers, die m juni in het Europese team werd geko zen, naar Amsterdam laten komen. Als gast, want Steveniers speelt voor Zazi- ko. De Tsjechen durfden hier geen aan merkingen op te maken, want tenslot te was Konecny ook een geleende kracht. Steveniers ontpopte zich als de „playmaker" van de finale. Vol met geraffineerde streken en met een duize lingwekkend tempo stelde hij de Tsje chische defensie onophoudelijk voor on oplosbare problemen, scoorde twintig punten (7—13) en liet een ontelbare hoeveelheid glanzende passes van zijn gevoelige vingers komen. De derde prijs eiste Wiesbaden Fly ers op via een gedecideerde zege op Petrarca: 75—56. Vooral de zeer soepe le Bob Willis was weer de lieveling van het publiek. Petrarca kreeg vanaf het begin geen vat op zijn spel, waar door de Amerikanen bij de rust reeds een ruime voorsprong (5026) beza ten. In de strijd om de vijfde en zesde plaats toonde Blue Stars zich het sterk ste Nederlandse team. Wolves bleef be duidend ver beneden zijn prestatie van dinsdagavond en incasseerde een grote nederlaag (6239). Toen Bob Willis in het duel Wiesba den Flyers-Petrarca eenmaal op tem peratuur was, kreeg de score een wel zeer somber karakter voor de Italianen. Steeds bedacht Willis fraaie stunts en steeds stonden zijn teamgenoten gereed om zijn virtuoze dribbels of passes met een feilloos schot af te ronden. Vooral Moore Miller en Reed waren daar sterk 'in Via 17—26, 20—35 sprong de score naaf 26—50, waarbij gerust werd. In de tweede helft was het overwicht van de Amerikanen nog duidelijker vooral toen de gevaarlijkste man van de Italianen Bonetto met vnf persoon lijke fouten uitviel. Topscobefs bij Wies- baden Montrey (4—8), Miller (15—0), Moore (9—7) en Reed (8—8). Bij Pe trarca Stefanelli (410) en Tanzig (6—4). Slavia machteloos Antwerpse startte met Steveniers, Dujardin, - Vinck, Rene Aerts en Eygel, Steveniers, Eygel en René Aerts werden de gehele wedstrpd niet vervangen. Na 8 minuten, toen Ko necny, die geen meter ruimte kreeg van Vinck, was vervangen, herstelde Slavia zich van een zwakke start en kwam gelijk (14—14) en zelfs voor: 17—16. Die voorsprong duurde slechts enkele seconden. René Aerts zorgde er voor dat zijn club met een voorsprong van 3226 opgeruimd kon gaan rusten. In de tweede helft bleek Slavia geen mo ment in staat de triomf van de Belgen te bedreigen. Met spectaculaire aanval len voerde Antwerpse zijn voorsprong op Via 53—43, 58—43 en 62—45 kwam mén bij het signaal voor de laatste drie minuten, waaraan Vinck met zijn vijf persoonlijke fouten niet meer mocht deelnemen. Ook Decombe niet, maar de Antwerpse zege kwam er toch geens zins door in gevaar. Het laatste sig naal van dit bijzonder goed geslaagde toernooi werd gegeven bij de score 72—62 wat betekende 1. Antwerpse, 2. Slavia', 3. Wiesbaden Flyers, 4. Petrar ca 5 Blue Stars en 6. Wolves. Topsco rers in de finale waren voor Antwerpse «ené Aerts 12—4, Decombo 0—11. Sygel 9—6, Steveniers 7—13, voor Slavia: Kri- vy 48 en Kaderabek 812. Persoonlijke prijzen De persoonlijke prijzen van dit toer nooi gingen naar; Bob Willis (Wiesba den Flyers), de beste speler. Bill Moo re (Wiesbaden Flyers) de beste coach, Maarten Sleeswijk (Wolves) de beste Nederlander, en Konecny (Slavia) top scorer 72 punten. AMSTERDAM, 30 dec. Vandaag is het internationale damtoernooi in Amsterdam voortgezet. De uitslagen van de vijfde' ronde luidden: Metz Gordijn 11; DukelDelhom 11; GuignardAubier 02, BomBergsma 1—1. In de zesde ronde waren de resulta ten: GordijnBergsma 02; Aubier Bom 11; DelhomGuignard 11; MetzDukel 11. De stand is nu: 1. Bom 8 pnt, 2. 3. en 4. Gordijn, Bergsma en Dukel 7 pnt, 5. 6. Metz, Delhom 6 pnt, 7. Aubier 5 pnt en 8. Guignard 2 pnt. BEVERWIJK, 30 dec. Voor het internationale Hoogovenschaaktoernooi te Beverwijk van 7 tot en met 17 ja nuari a.s. is de internationale dames- groep als volgt samengesteld: mevr. Fenny Heemskerk (Amersfoort), me vrouw Roodzant-Glimmerveen (Rotter dam), mevr. C. Vreeken-Bouwman (Schiedam), mevr. A. v.d. Veen-As (Amsterdam), mevr. H. G. Timmer (Den Haag), en de buitenlandse deel neemsters: Lublea Bacic (Joegosla vië), Brigitta Sinka (Hongarije), Ca- terina Jovanovic (Joegoslavië), Chau- de de Silans (Frankrijk) en Louise Loeffler (België). KEULEN, 30 dec. Vanavond luid de de stand in de Zesdaagse van Keu len als volgt: 1. Van Steenbergen-Rudi Altig (België-Dld) 60 pnt. 2. Schulte- Franssen (Nederland-Dld) 44 pnt. 3. Roth-Donike (Zwits-Dld) 42 pnt. Alle overige koppels hadden een of meer ronden achterstand. De Neder lands-Duitse equipe Plantaz-Loeder be zette met vier ronden achterstand en 46 punten de elfde plaats. SABADELL, 31 dec. Het Neder- landse waterpolozevental heeft woens dagavond In Sabadell in Spanje met 7-1 gewonnen van een Spaanse selectie. De ruststand was 4-1. De opstelling der Nederlanders was: Kniest, De Boer, Ran, Van der Zwan, Van Dorp, Van der Tooren en Muller. Van der Tooren nam vijf doelpunten voor zijn rekening en Muller de overige twee. DEN HAAG, 30 dec. Het bestuur van de Haagse voetbalvereniging VCS is zeer ontstemd over een vanmorgen gepubliceerd bericht in een dagblad be treffende onregelmatigheden, die zou den hebben plaatsgevonden in de ver eniging. Het bestuur heeft de KNVB om bescherming verzocht en terstond alle boeken en bescheiden van de vereni ging op het bondsbureau ingeleverd met het verzoek een diepgaand onder zoek te doen instellen. De Westduitse hordenloper Martin Lauer is door de redacteuren van het Britse sportblad „Wodld Sports" aange wezen als sportman van het jaar 1959. (Van onze sportcorrespondent) BREDA, 30 dec. Het botert niet tussen Kees Rijvers en het bestuur van Feyenoord. Rijvers windt er geen doek jes om: „Ik heb de indruk, dat Feyen oord mij onder alle omstandigheden wenst vast te houden". Dit zint de populaire Bredanaar niet. Hij meent prachtige kansen in het bui tenland te hebben. Aanvankelijk was hij door enkele buitenlandse_ verenigingen benaderd, waarbij hij vóór 1 december zijn besluit kenbaar moest hebben ge maakt. „Feyenoord wilde niet praten", ver zucht Rijvers. Thans heeft met name St.-Etienne die fatale datum van 1 de cember laten vallen. De Franse club wil ook na afloop van dit seizoen pra ten. „Contractueel ben ik aan Feyen oord gebonden, praktisch tot het ein de van mijn voetbalcarrière", ver zucht Rijvers., Aan het einde van het seizoen zal hij 34 zijn. „Mijn laatste kans om nog naar een buitenlandse club te gaanHet niet weten, waar hij aan toe is, zit hem nog het meest dwars. „Als het bestuur maar eens praatteAls ik maar wist, of het mij op de transferlijst wilde zet ten.... Als ik maar wist, dat een even tuele transfersom niet zo hoog is dat ze niet te betalen valt De knellende onzekerheid, het zich niet thuis voelen in een club, die hem in onzekerheid laat, drukt zijn presta ties. „Fysiek ben ik achteruit gegaan". MIAMI BEACH, 31 dec. In de tweede ronde van de landenwedstrijd in het „Orange Bowl" tennistoernooi voor junioren is Nederland woensdag met 3-0 uitgeschakeld door Zuid-Afrika. Hammill versloeg Evert Schneider met 6-0, 6-2, Mandelstam versloeg Henk Njjeboer met 6-0, 6-4 en in het dubbel spel tussen dezelfde spelers bleven de Zuid-Afrikanen met 6-3, 6-2 de meer- Carosio, de bekendste voetbalcom mentator van de Italiaanse radio en te levisie, is verheven tot ridder in de or de van verdienste der republiek. De elfde party van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken voor dames tussen de Russinnen Bykova (ti- telhoudster) en Zvorykina is door de uitdaagster verloren. De stand is nu 74 in het voordeel van Bykova. De zomerspelen 1961 van de internatio nale federatie van studentensport zul len van 25 augustus tot en met 3 sep tember worden gehouden in de Bul gaarse hoofdstad Sofia. erkent Rüvers volmondig. „Ik merk het op de trainingen. Ik merkte het in de laatste wedstrüden. Dat ik in een club met vier binnenspelers Van der Gyp, Schouten, Bennaers en Ryvers zelf -- in het tweede word opgesteld, vind ik begrypeiyk". Hy accepteert dit als een goed sportman. Omgekeerd zou hij wil len, dat men ook hem accepteerde, zo als hy is. Een beste boterham in het bui tenland wacht hem. „Als er maar eens gepraat kon wor den. dan komt de „forme" vanzelf weer", oordeelt Revers. (Van onze sportcorrespondent) BREDA, 30 dec. Leo Canjels, top scorer in het vorige seizoen, zal zondag nog niet meedoen met zijn vereniging NAC in de wedstrijd tegen Feijenoord. Wel heeft hy na zyn knie-operatie al weer een wedstrijd in het tweede elf tal meegespeeld (en zelfs een doelpunt gemaakt), maar zowel de trainer als Canjels zelf oordeelt het beter om het nog even kalm aan te doen. Intussen heeft het er alle schijn van, dat nog een Bredase crack zal ontbre ken, echter in de gelederen van Feyen oord. Kees Ry'vers verwacht nl. niet dat hy in het eerste wordt opgesteld... Advertentie t AM STERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT ARNHEM ka»itoormachines EINDHOVEN GRONINGEN Techn Technischs vetllglngen door geheel Nederland DEN HAAG, 29 dec. De Neder landse draf- en rensport heeft een zeer gunstig jaar achter de rug. Er werden In 1959 925 langebaandraverfjen gehouden (vorig jaar 907) in de drave rijen werd voor 1.598.385 aan prijzen verreden. Het grootste bedrag van dit totaal werd op Duindigt uitgeloofd n'.l. 568.510. Hiervan was 187.485 be stemd voor de volbloeds. 680 harddra vers kwamen aan de start. De meest succesvolle paarden in ons land waren Theo Messidor met 22 eerste prüzen en een gewonnen bedrag van 38.600 en Hairos II met 10 zeges en ƒ37.100. De overwinningen in het buitenland bren gen het totaal van Hairos echter op bü- na 90.000 gulden. Aan het hoofd van de winnende eigenaren plaatste zich stal Hollan- dia met 61.525, gevolgd door de Amsterdamse stal Erna met ƒ58.800 en de heer A. Voordouw te Oegst- geest met 55.575, die echter met de toevoeging van de door Hairos II in het buitenland gewonnen draverijen op een bedrag komt van ruim ƒ106.000. Stal Oosting te Wolvega bezet de vierde plaats met ruim ƒ45.000. Willem H. Geersen trainde wederom het grootste aantal winnaars, doch als ryder werd hy voor het eerst na zes tien jaar achtereen aan het hoofd te hebben gestaan onttroond. Zyn eerste assistent Martin Vergay passeerde in het afgelopen jaar 63 keer de finish als eerste, gevolgd door zpn leermeester met 42, Freek Eerenberg ook een uit de school Geersen met 41, Jan Wagenaar jr. eveneens 41 en de stu dent Joh. Oosting met 40 overwinnin gen. Martin Vergay won met de door hem gereden paarden byna 100.000, Eeren berg 71.000 en Geersen 64.000, by welk bedrag echter nog ruim 50.000 komt voor zpn buitenlandse successen met Hairos II. Ook in de totalisator-omzetten weer spiegelde zich de gunstige gang van zaken in de draf. en rensport. Totale omzet voor alle onderdelen steeg met ruim ƒ955.000 tot ƒ14.340.997. Van de ze ruim veertien millioen gulden werd 11.472.797,60 ofwel 80 procent aan de bezoekers van de banen, die wedden schappen afsloten terugbetaald. DEN HAAG, 30 dec. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de gemeentebesturen een tweetal beschikkingen gezonden tot ver hoging van de kinder- en gezinsleden bijslag krachtens enige complementaire sociale voorzieningsregelingen met in gang van 5 oktober j.l. De tachtigjarige Yehuda Johanovitz heeft een non-stop-wandeltocht van 110 km langs de Israëlische kust volbracht. Zij maakt nu plannen voor een tocht van tweehonderd km. DEN HAAG, 30 dec. Zoals bekend, zal het Dusseldorfer Schauspeilhaus op 5, 6 en 7 januari 1960 respectievelijk in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, de Rotterdamse Schouwburg te Rotterdam en de Stadsschouwburg te Amsterdam onder regie van Karl-Heinz Stroux voorstellingen geven van Schil lers „Wilhelm Teil", het nationale dra ma van de Zwitsers. Deze voorstellingen geschieden onder auspiciën van het Nederlands centrum van het internationaal theater instituut als onderdeel van het Schillerjaar. „Wilhelm Teil" is voor het laatst in Nederland gespeeld in 1934 door het Rotterdams Hoofdstad Toneel met Cor van der Lugt Melsert in de titelrol. Het Schiller-jaar is aan Nederlandse zyde ook niet onopgemerkt voorbüge- gaan. Het Rotterdams Toneel gaf op dinsdag 10 november, „de" dag van deze herdenking, in de Rotterdamse Schouwburg zyn eerste voorstelling van de tragedie „Don Carlos". Ook het Haagse en het Amsterdamse publiek hebben reeds van dit stuk in de regie van Karl Guttmann kennis kunnen ne men. Aan de voorstellingen van „Wilhelm Teil" op 5, 6 en 7 januari, ten behoe ve waarvan de decors en kostuums door Herta Bohm zpn ontworpen, werkt een aantal bekende gasten mee. Zo zal de titelrol worden vertolkt door Attila Horbiger. Horbiger werd in Boedapest geboren en verhuisde in 1903 met zün familie naar Wenen, waar hy na de eerste wereldoorlog zijn toneelloopbaan begon. Vele toneel- en filmrollen heb ben Attila Horbiger in de loop van de laatste decennia tot ver buiten de gren zen van Duitsland grote bekendheid be zorgd. In Salzburg speelde hij zestien jaar lang de „Jedermann", de Oosten- rijk.se tegenhanger van onze „Elcker- lyc". Sinds 1949 is Horbiger verbonden aan het Wiener Burgtheater, met welk gezelschap men hem ook in Nederland aan het werk heeft gezien. De rol van Hermann Geszier zal in de voorstellingen van „Wilhelm Teil" festal te worden gegeven door de in raag geboren acteur Ernst Deutsch. Het talent van Deutsch die bevriend was met de dichter Franz Werfel, met wie hy samen in de schoolbanken zat werd voor het eerst opgemerkt door de regisseur Berthold Viertel. In 1933 kwam Deutsch by het Wiener Burg theater, daarna voerde zyn weg weer naar Praag en verder naar Brussel, Parys en Londen, in welke laatste stad hij onder andere met Greer Gar- Advertentie de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast isl LONDEN, 31 dec. Toen zij de af stand Birmingham-Londen in zeven en een halve dag gewandeld had, heeft de Engelse dr. Barbara Moore gezegd: „Toon me een man die half zo oud is als ik, ongeacht uit welk land, en vraag hem met mij een wandelracc te doen over onverschillig welke afstand. Ik zal hem verslaan". Barbara Moore is 56 jaar en de laat ste tijd zeer bekend door de enorme af standen welke zij wandelt, om te de monstreren dat men ook met een zui ver plantaardig dieet tot grote dingen in staat is. Een garagehouder heeft een prijs van 2500 gulden uitgeloofd, en thans zijn al negen kandidaten bekend. Zy willen al len de 373 Engelse myien van Bir mingham naar Londen wandelen, en het sneller doen dan mevr. Moore. De 26-jarige Michael Thompson was de eerste. Hij heeft tegen zijn vrouw de opmerking gemaakt dat hij het ook wel kon, waarop zijn echtgenote ogenblikkeiyk een weddenschap met hem aanging. Thompson is dus min of meer gedwongen de race aan te gaan. De 46-jarige A. W. Raine heeft na 10 mijl al opgegeven, en ligt nu in een ziekenhuis te Birmingham bij te komen van zün staat van uitputting. Dan is er Walter Hesketh, een ma rathonloper. En nog zeven andere man nen hebben de uitdaging aanvaard. Dr. Moore wacht af. Zij is zo goed als hersteld van de. vreselijke wandeling en kan over enige tijd weer van start gaan De rol van Hermann Geszier, de land voogd, zal in de voorstelling van „Wil helm Teil" door het Düsseldorfer Schau- spielhaus door Ernst Deutsch worden gespeeld. son optrad. In 1947 keerde hy naar We nen terug. In de film „De derde man" van Carol Reed zag men hem in de rol van de Baron. Maria Wimmer, die eveneens mede werking zal verlenen aan de voorstel lingen van „Wilhelm Teil" behoort op het ogenblik tot de weinige grote tra gediennes van het Duitse toneel. Na dat zü met succes in verscheidene stukken bü het Dresdener Staatsthea ter was opgetreden, werkte zij na de tweede wereldoorlog in München, Ber lijn, Hamburg, trad zij op tijdens de Ruhrféstspiele te Recklinghausen en in Dusseldorp. AMSTERDAM, 30 dec. Dr. W. Drees, een der eerste en door de jaren heen trouw gebleven propagandisten van het stenografiesysteem Groote, heeft vanmiddag in dë aula van het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Amster dam, de persoon A. W. Groote en diens werk in een redevoering belicht. Van daag was het n.l. precies een eeuw ge leden, dat de ontwerper van het Ne derlands alfabetisch kortschrift gebo ren werd en ter gelegenheid daarvan had het „Comité herdenking 100ste ge boortedag A. W. Groote" onder voorzit terschap van de heer .G Henri Eykman uit Rotterdam een bijeenkomst belegd. 's Middags werd in het tropeninsti tuut tevens de oprichting bekendge maakt van het A. W. Groote fonds" dat het onderwijs in, de bevordering van en de propaganda voor het systeem Groote zal steunen en dat ieder jaar om streeks de 30ste december de A. W. Groote-prijs zal toekennen aan iemand die zich voor de stenografie bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Die.- prijs zal bestaan uit een oorkonde en een leg penning. Dr. Drees nam het voorzitterschap op zich van de commissie van beheer van het nieuwe A. W. Groote-fonds. Vi- ce-voorzitter werd mej. W. S. E. Groo te, dochter van de ontwerper, die met haar zuster de bijeenkomst bijwoonde. MADRID, 30 dec. (U.P.I.) Francis kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, za] tijdens zijn bezoek aan Spanje een Heilige Mis opdragen in de. „Vallei der Gevallenen". Volgens het Spaanse persbureau Cifra zal de kardinaal maandag a.s. om 10.00 uur de H. Mis opdragen in Je grote ba siliek die door generaal Franco in de „Vallei der Gevallenen" is gebouwd. Die vallei ligt 60 km ten noorden van Ma drid. Een speurdersverhaal 26 Leo Onstee overschreed weer snel de drempel en stond, ademloos over zün eigen mazzel, op het plein. Niets ziende Jiep hy terug naar zyn zaak, ontsloot de deur en zeeg neer in een van zijn eigen stoelen. „Dit is het Leo," zei hy tegen zijn spiegelbeeld. Jet spiegelbeeld knikte, maar toch stond Leo het gezicht daar niet aan. Het was iets te verschrikt en te weinig doortastend. „Dit kan je toch niet laten lopen," zei Leo. Het spiegelbeeld knikte, maar toch stond Leo het hem dus volkomen geiyk. De moeilykheid bleef echter een aanvaardbaar plan te vinden. Daarover liet Leo zün gedachten gaan, terwyi hij kleine jongens knipte en praterige oude baasjes schoor. Toen hij om zes uur de zaak sloot, dacht hij het definitief te hebben ge vonden. Iiy liet het rolgordijn neer, sprak zichzelf voor de laatste keer moed in, liep' resoluut naar de te lefoon en nam de hoorn van de haak. Het nummer van het hotel had hy al uren tevoren opgezocht en de eerste zin, speciaal klaar gemaakt voor de man die de telefoon zou aannemen, klonk nog goed. „Mag ik de heer van kamer zeven?" „Kamer zeven? Even kpken of meneer er is." Het was een mannestem zonder meer. Leo had al vele vragen gevreesd en toen die niet kwamen voelde hjj zich in een jubilante stemming komen. „Ja?" klonk het aan de andere kant. Leo slikte even. „Met Willem?" vroeg hy zacht. Het bleef stil. Toen zei de man voorzichtig: „Moest u mij hebben?" „Met Willem?" herhaalde Leo. Het dreigde een onzinnige conversatie te worden, maar na nog een stilte hakte de man aan de andere kant de knoop door. „Als je mij Willem wil noemen, ga je gang. Is er iets?" „Heb jij je vanmorgen zwart haar aangemeten, Wil lem?" Weer de gonzende, broeierige stilte. „Dat zou wel eens kunnen, ja." „Ja, je schy'nt er tegenwoordig poen zat voor te hebben." Leo begon er nu een onverwacht plezier in te krijgen en ging er iets gemakkeiyker by staan. „Zo. Wou je wat?',' Het klonk droog en in het geheel niet geïntimi deerd. Het maakte Leo woedend. „Nee, ik wou niks zullen we zeggeif, niks en noppes. Wat. dacht je Willem? Dat je nog op die ouwe Griek se schuit stond? Dat heb je hem aardig gelapt Wil lem. Iedereen dacht dat jij dood was en nou ben je ineens weer in Mokum. Dat is ook gek!" „Jij bent die rot kapper." Het werd zeer rustig geconstateerd. „Geradep, Willem. Ik ben ouwe Leo en toen ik jou vanmorgen daar zag zitten, toen dacht ik ineens dat het maar ongeluk is verdeeld in de wereld. Ik sta daar de hele dag maar op die houten poot van mü en jü bent weer het heertje. Toen ze dachten dat het jouw lijk was, op die schuit, hebben ze 'je na tuurlijk met rust gelaten. Ik bedoel de politie." Leo probeerde er iets van sinistere bedreiging in te leggen, in die laatste opmerking en het lukte hem vrij aardig. „Indertyd heb ik zelf nog tegen de politie gezegd dat het Mooie Willem was, die daar op die schuit aan het werk was toen het ding uit mekaar klapte. Ze vonden het niet zo mooi ook. Nou snap ik overigens niet wie ze dan wèl onder de grond gestopt hebben, als jü het niet was." Leo was daar werkeiyk nieuwsgierig naar. Het was een van de vragen geweest die hem de hele dag had geplaagd. Na de ontploffing was het allemaal nogal wazig geweest. Leo was weer zowat bij zijn positieven gekomen toen hij al in het ziekenhuis lag. Na een dag waren er een paar agenten gekomen, die vertelden dat er drie doden waren en dat hij er eigeniyk nog niet eens zo beroerd was afgekomen. Van twee Grieken waren stoffelijke resten gevonden, maar tussen de verbogen dekplaten was ook een verkoolde vleesmassa aangetroffen, die moeilijk te identificeren bleek. Van de bemanning werd niemand meer vermist, van de arbeiders ook niet en van de monteurs die bij de ketels bezig waren geweest even min. Leo had maar even geaarzeld en toen het ver haal verteld van Mooie Willem. Willem was de dag voor de ontploffing komen aanwandelen. Hij had zich al maanden gedrukt gehouden omdat de politie naar hem uitkeek. De centen waren zo langzamerhand op of nog niet rijp om in omloop te worden gebracht, in ieder geval keek Willem uit naar een baantje voor enkele dagen dat hem wat kon opbrengen zonder nieuw gevaar op te leveren. Het lossen van een paar boten leek hem de aangewezen tijdpassering, omdat hij, naar hy dacht, op de kaden tussen al dat. volk niet zou -opvallen. Leo, die wel eens over Willem had horen praten en bovendien iets had ho ren verluiden over de kraak waarvoor hy werd ge zocht, was erin geslaagd Willem als een soort on dergeschoven kind bij zijn ploeg ingedeeld te krygen, met, dien verstande dat Willem wel werkte en uitbe taald kreeg, maar niet zyn naam hoefde op te ge ven voor de werkstaten. Met zoiets kwam je voor de oorlog nog wel eens klaar. Dat alles had Leo aan de politie meegedeeld en daarmee werd het mysterie beschouwd als opgelost. Mooie Willem werd begraven en iedereen was be gaan met het lot van Klaar, die nu was achterge bleven als jonge weduwe. Het onderzoek in de kraak werd gestaakt. Om al deze redenen had het Leo nogal geschokt, toen hy in de gedistingeerde oudere man plotseling Willem had erkend, deze Willem, wiens grinniken hy nu duideiyk hoorde in de tele foon. (Wordt vervolgd) n dat deel van Duitsland dat nu de Bondsrepubliek heet, woonden in 1933, aan de vooravond van de machtsovername door de Führer, bijna 600.000 Joden. Nu zün het er ongeveer 30.000. Het lot van de honderdduizenden die in de jaren dertig en veertig ver dwenen zijn, is ons maar al te goed be kend. Voorzover deze ongelukkigen niet bütüds door emigratie aan de meedo genloze rassenvervolging konden ontko men, hebben zij de dood gevonden in de concentratiekampen en de gaska mers van het Derde Rük. Een afschuwelijk hoogtepunt in de vooroorlogse nationaal-socialistische Jo denvervolging in het Derde Ryk was de zogenaamde „Kristallnacht" van 9 november 1938, toen een golf van anti semitische geweldpleging over Duits land ging, waarby overal onmeteiyke schade werd aangericht aan Joodse ge meenschappelijke en -particuliere bezit tingen. In die nacht werd o.m. de sy nagoog aan de Kasernenstrasse in Dus seldorp door brand vernietigd. Dussel dorp heeft sinds september 1958 weer een fraaie nieuwe synagoog, en ook in Keulen en verscheidene andere West- Duitse steden zün de laatste jaren weer synagogen verrezen. f ^\Het is een verheu- den, maar vooral KRONIEK ook niet-joden het .geld hebben ge- schonken voor de - bouw van deze be dehuizen. Onder een groot deel van de Westduitse bevolking bestaat de sterke behoefte om aan de Joden goed te ma ken wat hun door de Nazi's is aange daan, ezer dagen is gebleken, dat, on danks alle recente krasse maat regelen van de overheid tegen beledigingen van Joden, anti-semitische uitwassen in de Bondsrepubliek toch niet altyd voorkomen kunnen worden. De nieuwe synagoog in Keulen, die on langs, in het byzijn van Bondskanselier Adenauer, officieel in gebruik werd ge nomen, is in de Kerstnacht door twee jeugdige personen met anti-Joodse leu zen. en hakenkruisen besmeurd. Een dag later werden hakenkruisen en een beledigend woord geschilderd op de wo ning van een Joods zakenman te Rheydt, een plaatsje in de nabijheid van Keulen, en tenslotte zün dinsdag avond hakenkruisen geklad op de muren van de St.-Hedwigskerk te Geisenkir- chen. Deze incidenten hebbenr in West- Duitsland grote opschudding verwekt, en met voldoening kan men constateren dat over het algemeen de Westduitse pers zich zeer verontwaardigd uitgela ten heeft over de gepleegde wandaden. Aangezien de twee schuldigen aan het in Keulen gepleegde misdrijf lid bleken te zijn van de Deutsche Reichspartei is er een onderzoek ingesteld naar de rol die deze party gespeeld heeft bij deze en andere anti-semitische inciden ten. De leiding van deze partij bestaat uit lieden die overtuigde nationaal-so- cialisten zün geweest. Gisteren heeft de D.R.P., op een persconferentie in Bonn- laten weten, dat de twee schuldigen aan de beklad ding van de synagoog in Keulen die inmiddels uit de party werden gestoten ontmaskerd zyn als agenten van het Oostduitse Communistische bewind. Als dit waar zou zyn inderdaad probeert het Oostduitse regime voortdurend met valse middelen aan te tonen, dat het nationaal-socialisme in de gehate Bonds republiek nog welig tiert dan kan men toch nog altijd constateren, dat de D.R.P. in West-Duitsland bijdraagt tot het scheppen van een klimaat waarin anti-semitische wandaden worden ge pleegd. De gisteren afgelegde verkla ring van de leiders van de D.R.P. dat de party niet fascistisch zou zü'n, is lijnrecht in stryd met de feiten. Het is te hopen, dat het Constitutionele Ge rechtshof in Karlsruhe de party als een ongrondwettige instelling zal brandmer ken, zodat deze organisatie van neo- Nazi's verboden kan worden. en van onze redacteuren heeft en kele maanden geleden een pers conferentie in Dusseldorp bijge woond van twee van de voornaamste Joodse leiders in de Bondsrepubliek: dr. Hendrik G. van Dam, de secretaris generaal van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland, en dr. Karl Marx, de directeur-hoofdredacteur van de in 1946 opgerichte „Allgemeinc Wochenzei- tung der Juden in Deutscliland". De heer Van Dam verklaarde bij deze ge legenheid, dat de jeugd van Duitsland over het algemeen niet anti-semitisch gezind is, maar dat die jeugd helaas nog onder de invloed staat van ouders, onderwijzers en leraren die niet altijd de les geleerd hebben van wat er in Hitiers tijd gebeurd is. Volgens deze vooraanstaande Joodse figuur is de de mocratie in de Bondsrepubliek nog niet voldoende gestabiliseerd. De heren Van Dam en Marx hebben er in hun per onferentie op gewezen, dat het anli-semitisme in Duitsland niet door de Nazi's is ingevoerd, en dat het ook niet met de Nazi's vernietigd is. Er bestaat, volgens hen, nog altijd een anti-semitisch potentieel, dat al van zeer oude datum is. Eerst als de gene ratie van die Duitsers die in het Hitier- regime een rol hebben gespeeld plaats heeft gemaakt voor een nieuw geslacht, zal men kunnen beoordelen welke toe komst de Joden in Duitsland hebben, aldus de beide gezaghebbende Joodse woordvoerders. Het gaat inderdaad in laatste instan tie vooral om de opvoeding van de jeugd, die thuis en op school moet le ren wat de Joden indertijd door de volgelingen :i Hitler is aangedaan. AUGUSTA, 31 dec. Eisenhowers perssecretaris Hagerty heeft op een persconferentie in Eisenhowers vakan tie-oord te Augusta, in de Amerikaan se staat Georgia, medegedeeld dat de president de mogelijkheid van het ma ken van een vriendsehapsbevorderings- reis door latyns-Amerika bestudeert. Hagerty legde deze verklaring af nadat in Washington berichten de ronde had den gedaan, volgens welke de president mogelijk in de tweede helft van februa ri 1960 een bezoek aan Brazilië, Argen tinië, Chili en Uruguay zal brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7