De prijzen Boekenvenster Voorwaarden tot deelname msi Slacht me niet, zei de kip De tovertaddel Moord aan boord ip% le Prijs: 150 2e Prijs: 100 3e Prijs: f 50 En verder nog 22 andere prijzen v B - DONDERDAG 31 DECEMBER 1939 41 18 19 36 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Op de laatste dag van het jaar, zo wil het de goed vaderlandse gewoonte, werpt men een blik terug. Zo maar vrijblijvend en voor de aardigheid of om zich weemoedig te bezinnen. Wij nodigen hierbij onze lezers uit om eens collectief een blik terug te werpen, zij het dan in de zin van de vrijblijvendheid. Wij hebben om u daartoe in de gelegenheid te stellen een 45-tal vragen, betrekking hebbende op het afgelopen jaar, voor u opge steld. De aard van deze vragen werd uiteraard mede bepaald door de ietwat lichtzinnige strekking van de prijsvraag, zodat u niet mag verwachten dat zij tezamen een getrouwe weerspiegeling vormen van de gebeurtenissen, die zich in 1959 hebben afgespeeld. Vele grote en aangrijpende evenementen moesten in dit verband terzijde worden gelaten. Maar niettemin appelleren zij, de vragen, naar wij hopen, aan een behoefte, die ligt besloten in overwegingen als „Hoe zat het ook weer?" en „Is dat pas zo kort geleden?" En aan behoefte dus toch aan een (niet te zwaarwichtige) bezinning. Wat u doen moet is, dunkt ons, eenvoudig. U neemt gewoon brief of briefkaart, zet de nummers van de vragen er op en vult daar achter het (de) desbetreffende antwoord (en) in. Het (de) goede natuurlijk. De oplossing zendt u aan de redactie van dit blad, met op enveloppe of briefkaart de vermelding: „Werp een blik terug!" De inzendtermijn sluit op maandag 18 januari 1960 met het binnenkomen van de ochtendpost. Gaat dus aan de gang. En mocht u desondanks toch een tikkeltje weemoedig worden van de herinnering, dan kan een eventuele prijs u misschien weer wat opvrolijken. 2 3 4 6 7 24 45 28 29 30 42 43 44 31 39 PE QUAY. PORTEFEUILLE VAM DEFENSIE is een foto van: Een lustrum- UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 jflIllllllllllHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIItlllIlllllllllllllllllltlllll Een verrassende bundel kinderver halen is onder de titel Slacht me niet, zei de kip", verschenen bü Leopolds uit geversmij. in Den Haag. Schrijver er van is H. J. Barnhard. Hij blijkt te be schikken over een fantasie, die zowel kinderlijk als werkelijk dichterlijk is. Dit komt tot uiting in een verteltrant, die uiterst eenvoudig en helder is en pre cies raak. Zijn originaliteit is nooit ge forceerd: zij wordt klaarblijkelijk ge voed door een heel fris gevoel voor het wonderlijke, dat hij als een volkomen natuurlijke zaak weet voor te stellen. Dit geeft zijn verhalen een mooie door zichtigheid: zij wekken een eigen, le vende sfeer. De vrij zakelijke noterende zinnen hebben die mooie spankracht, waarin de fantasie van de lezer zelf tot activiteit gewekt wordt. De volwas sene kan dat constateren, het kind on dergaat er de betovering van. Uit de verbeelding van Cornelie A. Mees is een kinderboek ontstaan, dat ,,De tovertaddel" heet. Het vertelt heel eenvoudige belevenissen van een klein meisje in een grote tuin met fantasie figuren als de tovertaddel zelf en een elfje, maar ook een konijntje, twee ek sters, een poes en een vlinder. Er zijn sfeerrijke tekeningetjes bij van Laura Gerding. Een mooi verzorgde uitgave van Leopolds Uitgeversmij. Een nieuwe detective van de Nieuw- Zeelandse schrijver Ngaio Marsch: „Moord aan boord" in de Prismareeks. Een heel onderhoudend verhaal weder om met voldoende aandacht voor sfeer- schepponde franje. Overigens volgens het klassieke recept: vrijwel alle figu ren komen voor verdenking in aanmer king. Jammer dat het Nederlands weer alle tekenen van slordige haast ver toont. riiiiiiiiimiiiiiimmiiiiiHiiiitiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiii Zoals u aan deze getekende prent ziet was premier De Quay in augustus ijverig aan het zoeken naar een nieuwe minister van Defensie. Hy zocht n.l. naar een opvolger van de pas afgetreden minister 1. Een goede oplossing bestaat uit: De nummers 1 tot en met 45 en daarachter het (de) juiste ant woordten). Indien er geen volle dig goede oplossingen binnen komen worden de oplossingen met de minste fouten in aanmerking genomen voor de mededinging naar een prijs. 2. Inzendingen (per brief of brief kaart) richten aan het bureau van ons blad. In linkerbovenhoek van de enveloppe vermelden: Werp een blik terug". 3. Inzendingen moeten uiterlijk maan dag 18 januari 1960 met de och tendpost bij ons binnen zijn. 4. De namen van de prijswinnaars en de juiste oplossing worden in ons blad gepubliceerd. 5. Employe's van ons bedrijf zijn van deelname uitgesloten. In oktober werden in Engeland verkie zingen gehouden. Het werd een grote overwinning voor Op 9 juli verscheen in onze krant deze tekening van Charles Boost. Zij hekelde "het rumoer rond de huweiyksreis van en ..Laten wy de geest van de tijger doen herleven". Deze uitspraak werd dit jaar door een bekend staatsman gedaan. Hy heet Een van onze Nederlandse ministers verdedigde dit jaar in de Kamer een „Mammoetwet". Hoe heet hy? IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIEillllllllllllllllllllllli In september werd in Brabant, als op volger van prof. De Quay, een nieuwe commissaris van de Koningin in Noord- Brabant benoemd. Hy heet: iJliiMlllllillliilimmiitiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiMiiitiiiiiiilllli Het Eurovisie Songfestival werd dit jaar gewonnen door: <ij Corry Brokken met „Net als toen" bj Greet Koeman met een aria uit Faust c) Teddy Scholten met „Een Beetje", d) Rita Reys met „A little". Op 12 maart werden verkiezingen voor de Tweede Kamer gehouden. De groot ste party bleekde grootste winst boektede party die zich het best herstelde was Op 29 april adviseert de Sociaal Econo mische Raad tot een gecompenseerde huurverhoging per 1 april 1960 van.... procent. Nederland is dit jaar opgeschrikt door rumoer rond een gat in: a) de rijksbegroting. b) Wormer, c) Wieringerwerf, d) de dijk bij Culemborg. Het Holland-Festival werd dit jaar in Den Haag geopend met een voorstelling van Op 19 juni ontving H.K.H. Prinses Bea trix de ridderslag van haar vader, Prins Bernhard. Zy werd daarmee: De „Staatsprys filmkunst 1959" werd in juni te Arnhem uitgereikt aan voor zyn film a) Op 14 maart werd door H.M. de Koningin met het oog op de kabi netsformatie een informateur aan gewezen. Wie? b) Op 31 maart werd een formateur aangewezen, die zyn opdracht ove rigens op 27 april terug gaf. Wie was dat? c) Op 2 mei werd een Nederlander aangewezen „om een oplossing te vinden in de moeiiykheden". HU was noch formateur, noch informa teur. Maar hoe was zyn naam? d) Op 14 mei werd weer een forma teur benoemd. Wie? e) Op 19 mei werden op Palels Soest- dyk de nieuwe ministers van het nieuwe kabinet beëdigd. Wie was de minister-president? De prys van „Het Kinderboek 1958" is dit jaar verleend aan: a) Lea Smulders b) Harriet Laurey c) Hans Andreus d) Mies Bouhuys. Op 99 juli werd benoemd tot voorzitter van het verbond van Ned. Werkgevers: a) S. J. v. d. Bergh b) dr. ir. F. Q. den Hollander c) ir. A. J. Engel d) prof. dr. L. Beel. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1I Dit is een foto van als in een stuk van. mimiliuminminuilimn: b) De feestelijkheden rond de 500.000ste T.V.-kijker. c) De 21-ste verjaardag van de Nederlandse vierling. d) Het feestend gezin van de eerste poolprijswinnaar van de K.N.V.B. Dit is de feesteiyke intocht van: a. Siebe van der Zee op het VARA- zomerfeest. b. Victor Sylvester in Blokker. c. Burgemeester Molendijk in de op tocht ter gelegenheid van het Amers- foortse eeuwfeest. d. Mr. Y Scholten op weg naar het huis van prof. De Quay, waar hij gepolst zal worden voor de functie van staatssecretaris van O., K. en W. Op 8 januari werd generaal De Gaulle geïnstalleerd: c) als premier van Frankrijk, o) als president van de Vijfde Repu bliek, c) als president van het Derde Rijk, d) als voorzitter van de Nationale Vergadering. In januari werd tot opvolger van prof. dr. J. B Kors benoem^ tot voorzitter van de K.R.O In januari doet de mare de ronde dat tot ambassadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag zal worden benoemd: a) Mikojan b) Beria c) Boelganin d) Molotov. Het Beverwijkse Hoogovenschaaktour- nooi werd dit jaar gewonnen door Deze foto I* een fragment uit de film van Dit is een foto van „het huweiyk van het jaar". U weet natuuriyk tussen wie het gesloten werd. De juli-maand was dit jaar: a) De zonnigste juli aller tijden. b) De zonnigste juli van deze eeuw. c) Da op één na zonnigste juli van deze eeuw. d) De zonnigste juli sinds 1947. „Adenauer is een oude man die kou heeft gevat en hoge koorts heeft". Deze uitspraak werd dit jaar gedaan door „Achter de opgeruimde geest, zoals die meestal in ons gezicht weerspiegeld wordt, schuilt een gekweld en gepijnigd hart". Deze uitspraak werd dit jaar gedaan door a) De Tour de France 1959 werd ge wonnen door b) Nummer één in het ploegenklasse- ment was c) Nummer één in het puntenklasse ment was Zaterdag 11 juni trad in het Amster damse Concertgebouw een wereldbe roemde zangeres op. Leo Ilanekroot schreef naar aanleiding van dit optre den In ons blad: „Er werd op deze zaterdagavond in het Concertgebouw veel geluisterd met behulp van verre- kykers". De vraag is: hoe heette deze zangeres? Op 2 september werd aan de R.K. Uni versiteit in Nijmegen een lector in de faculteit van letteren en wijsbegeerte benoemd voor het geven van onderwys in de leer van de film als cultureel uitdrukkingsmiddel. Zyn naam is: De t.v.-prijs van het Prins Bernhard- fonds werd dit jaar gewonnen door B. en W. van Amsterdam hebben in december een nieuwe, jaarlijkse toneel- prijs ingesteld. a) Hy werd genoemd naar b) Hy werd voor de eerste maal uit gereikt aan iillllllilllllllllllliilllllllimiiiiiiiliillllllliiiiiiiiniiiiiiiiiillllii Op maandagavond 14 december ging in het Amsterdamse Carré de première van de tegenhanger van „Porgy en Bess". Hoe heet dat werk? a) Saarland b) Noorwegen c) Duitsland d) België. Het nieuwe vliegtuig, dat onze rege ring vorige week heeft besloten aan te schaffen voor de luchtmacht is boven staande: Dit is een foto van een persconferentie die dinsdag 17 februari in Londen werd gegeven. Door wie? a) „Tlnmderchief" b) „Starfighter" c) „Mirage" a) Thunderstreak Op 14 september maken de Russen be kend dat zy de „Lunik 2" met goed succes hebben gelanceerd. Deze „Lunik 2" onderscheidde zich van andere raketten doordat zy: Deze opname werd gemaakt ter gelegen heid van de première van een film in het Amsterdamse City-theater. a) Hoe heette de film? b) Wie vervulde de hoofdrol? a) Op de maan botste. b) Een hondje herbergde. c) Een mens meevoerde. d) Een marsmannetje mee terugbracht. Dinsdag 15 september was het Prinsjes dag: Het tekort op de Ryksbegroting bedroeg dit jaar: a) l'A miljard. b) 200 miljoen. c) 951 miljoen. d) 6 biljard. De Tweede Kamer koos dit jaar voor het eerst een vrouw als onder-voorzitter. Hoe heet zy en van welke party is zy? Deze foto toont: a) Een handelaar in stofzuigers. b) Attlee en zijn echtgenote bij de deur van hun woning. c) Partijvoorzitter mr. H. W. v. Doorn tijdens de in maart gehouden le denwerfactie van de K.V.P. d) Een showroom van badkamer- betegeling. Zondag 17 mei werd het voetbalkam pioenschap van Nederland behaald door Op dinsdag 24 november legt de rege ring een ontwerp-wyziging van de Loterywet aan de Tweede Kamer voor. Daarin wordt een maxlmumprys voor de Sporttoto genoemd. Hoe groot is dat bedrag? In Joegoslavië werd dit jaar .het kan- didaat-schaaktournooi gehouden. Het werd gewonnen door Ons Nederlands voetbalelftal won dit jaar één wedstryd met 91. Dat was tegen: IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9