Dagblad voor Schiedam en omstreken Ernstige ongeregeldheden in Den Haag en Vlissingen Waterkanon in felle strijd; gewonden aan beide zijden Anti-Joodse rage neemt nog groter omvang aan Incidenten in 20 Duitse steden politie verricht één arrestatie Inbrekers roven kwart miljoen aan juwelen Fausto LiOppi Coppi overleden Drie belhamels getroffen Twee vriendinnetjes in helse vuurzee omgekomen Afscheid van het oude jaar ZATERDAG 2 JANUARI 1960 RUMOERIGE OUDEJAARSNACHT Geen excessen in A'dam en R'dam Grote kraak in Amsterdam in de nacht van Oud op Nieuw Eisenhower in juni naar Rusland Cees Laseur overleden Vaders bij wanhopige reddings pogingen ernstig gewond Weekend blijft zacht (Van onze verslaggevers) DEN HAAG, 1 jan. De resi dentie heeft de kroongespannen met de rumoerigste jaarwisseling in ons land. Meer nog dan vroeger is de jaarovergang gepaard ge gaan met ernstige ongeregeld heden. Bij schermutselingen, die op diverse punten tussen politie en het baldadige en opeengehoop te publiek ontstonden, werden een tiental personen gewond. Ook onder de politiemensen vielen slachtoffers. Een klinker trof de 57-jarige adjudant H. A. van Horssen, die met enkele collega's de voor het eerst in ae strijd ge worpen waterkanonwagen bereed. De man is met een jukbeenfrac tuur in het ziekenhuis opgeno men. Twee agenten moesten zich in het ziekenhuis laten verbinden. Zelfs de hoofdcommissaris, de heer J. Gualtherie van Weezei, kwam er niet zonder kleerscheu ren af: een steen verwondde zijn •been licht. Ook enkele brandweer lieden liepen lichte verwondingen op. De Haagse brandweer is zeer teleurgesteld en ook verontwaar digd door het ergerlijk optreden van het Haagse publiek. Zes personen kwamen in de cel terecht. I Ook hakenkruisen en leuzen in België en Engeland Na kortstondige ziekte Margaret Sullavan overleden Oudejaars steekpartijen O Brand in Friesland op Nieuwjaarsdag Het weer in Europa nieuwe sc arnsche courant In Amsterdam is de oudejaarsnacht veel rustiger dan anders verlopen, al kwam de politie ook hier nog 128 maal in actie voor vechtpartijen, brandjes en andere baldadigheden - en de brand weer 27 maal. In Rotterdam moest de politie ook wel optreden, maar in do IMaasstad kwam het feestende publiek gelukkig eveneens niet tot zulke exces sen ais in Den Haag. In Vlissingen moest weer wel de gummiknuppel er aan te pas komen: vijf jongelui werden opgebracht wegens het molesteren van voorbijgangers met vuurwerk. Een groep heethoofden bestormde het bu reau om de kameraden te bevrijden maar de relletjesschoppers moesten snel de benen nemen. Toch was het ge vecht zo fors geweest, dat twee agen ten gewond werden en een *u«t sneu velde. Het nieuwe jaar was er nog maar „et toen in Drente een boer drie jon gens neerstek, in Amsterdam een man en een militair met een mes werden be werkt, zich in Roosduinen een massale familieruzie afspeelde en in de hoofd stad een inbraak werd gepleegd bij een juwelier. Een kwart miljoen gul den aan sieraden zjjn verdwenen Felle charges In tötaaj b&d de Haagse politie vier honderd man op de been gebracht om de verwachte moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Hieronder bevond zich een groot aantal agenten in bur ger en de helft van de zogenaamde as- sistentie-brigade, die speciaal is opge leid voor net onderdrukken van relle- tjes. De scJherniutselingen ontstonden voornamelijk op de Hoefkade en omlig gende straten, waar de jeugd eerder al de straatverlichting had vernield. Rond het middernachtelijk uur vlamden op de tientallen kruispunten in de bij het metershoog opOT gelegen schilderswijk In de Van Ostadestraat ontstonden de eerste ernstige moeilijkheden. Tot onge veer een uur was het vrij rustig ge weest maar daarna was het niet aardig meer. Een brand die gevaarlijk hoog oplaaide moest de brandweer blussen. Daar namen de omstanders geen ge noegen mee en politie en brandweer werden bekogeld met uit de straat ge rukte stenen en met halve flessen. De met helmen uitgeruste politie voerde hierop felle charges uit met blanke sa bel en gummistok. Het rumoerige pu bliek trok zich daarna terug in de hui: zen en op de daken, vanwaar de bekoge ling met projectielen werd voortgezet. Winkelruiten sneuvelden, politie-auto's werden beschadigd en de manschappen liepen ernstig gevaar. Toen achtte men het ogenblik ge komen om voos het eerst in Ne derland het waterkanon in te scha kelen dat de Haagse politie zich a raison van tachtig mille onlangs heeft aangeschaft. Het helderwit ge verfde, enorme voertuig, dat tot dan in reserve was gehouden, werd onder sirenegeloei en met blauwflikkerende waarschuwingsliehten in snelle vaart naar de Van Ostadestraat gediri geerd. Via de luidspreker werd men gemaand zich te verwijderen. Toen de massa hieraan geen gevolg gaf werd uit de twee „kanonnen" met grote kracht het water gespoten: niet op de mensen zelf maar op de huizen en daken. Die zijn raam te lang had open laten staan moest zijn nieuwsgierigheid bekopen met een drijfnatte huiskamer. Vele soortgelijke taferelen speelden zich in de volgende uren tot half vijf toe nog af in deze omgeving; en van steeds ernstiger karakter. Ook de brandweerlieden en de autospuiten werden niet ontzien met als gevolg dat een brandweerman, die door een steen aan de schouder getroffen werd, naar huis moest en een brandweerauto deu ken en andere beschadigingen opliep. De brandweercommandant, de heer II. J. van Oostveen, was ev helemaal niet over te spreken. „Wij verlenen al tijd en in alle buurten veel hulp waar toe wjj eigenlijk niet verplicht zijn. De brandweer pompt ondergelopen kelders leeg, haalt katten uit bomen en zorgt ervoor dat men zijn huis in kan als de sleutel vergeten is en nu ditzo zei hij. „Achillespees" van waterkanon Ook de politie had het zwaar te ver duren, Dertien auto's kregen gebroken ruiten en deuken door een felle stenen regen. Vooral het waterkanon moest het ontgelden. Een roffel van afketsen de projectielen begeleidde het in som mige straten. Bij deze eerste actie werd de „achillespees" van het kanon al be kend. Al het glaswerk is schietvrij al leen niet, zo bleek, het raampje dat dient om de 'chauffeur uitzicht naar achteren te geven. Een van een dak ge gooide klinker trof het raampje waar door het glas versplinterde. De adju dant die in de cabine zat werd zoals ge zegd gewond naar het ziekenhuis ge bracht. Het nieuwe wapen heeft wel goed voldaan, zo meent de korpsleiding. „Hadden wij het niet gehad dan hadden minder humane middelen als het pis tool gebruikt moeten worden," zo .zegt zij. Dat er niet meer dan zes arrestaties zijn verricht komt omdat het publiek in te grote massa front maakte. In de Falckstraat maakte een jongen zich tij dens een charge meester van een sabel van een agent en maakte er zich snel mee uit de voeten. Bij het afsteken van rotjes werd een groot aantel personen gewond. Alleen al in het ooglijdersgesticht moesten er zich twintig laten behandelen en moes ten er vier worden opgenomen. In Am sterdam (Bonairestraat) en Den Haag (Oude Boomgaardstraat) vlogen vuur pijlen een huis binnen, waarvan de be woners afwezig waren. Vitrage vatte vlam, maar de brandweer kon erger voorkomen. illliillgi ijl? itberlijni rpeljjke vai\ wij BONN, 2 jan. Uit meer dan twin tig Duitse steden zijn donderdag en vrijdag meldingen binnengekomen van bekladdingen met hakenkruisen f ou anti-joodse leuzen op monumenten, gebouwen, muren, auto's, bomen, lan taarnpalen en bruggen. Ook in Enge land, België en zelfs in Israël hebben zich dergelijke incidenten voorgedaan. Men heeft de indruk dat nozems het rumoer en de verontwaardiging, ont staan ddor enkele duidelijke gevallen van anti-semitisme misbruiken om hun „krachten" met de politie te me ten. Desondanks neemt men de zaak niet licht op. Dr. H. G. van Dam. se cretaris-generaal van de Centrale Joodse Raad in Duitsland heeft er in het Joodse weekblad „Allgemeine" van deze week op gewezen, dat men in andere landen anti-semitische uitla tingen desnoods met een schouderop halen kan afdoen, maar dat in Duits land „demonstraties van rassenbijge- loof of religieuze beschimping moeten worden uitgelegd als een nieuwe aan val op de menselijke beschaving en als een herleving van de nazi-ideolo gie". Bisschop Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Lutherse Kerk, verklaarde vrij- AMSTERDAM, 1 jan. Het nieuwe jaar is voor de recherche van de hoofd stedelijke politie begonnen met het op lossen van een uitzonderlijk grote „kraak". Bij een juwelier aan de Hei- ligeweg, waar dieven in de oudejaars nacht talloze sieraden hebben gestolen tot e«n totaal bedrag van naar schat ting een kwart miljoen gulden. De in- TORTONA, 2 jan. De grootste na oorlogse Italiaanse wielerkampioen Fausto Coppi is vandaag om kwart voor negen in het ziekenhuis te Tortona in Italië overleden. pe „campionissimo" werd gisteravond getroffen door een acute aandoening van de luchtwegen. Hp werd met spoed naar het ziekenhuis vervoerd, maar rijn toestand werd steeds erger. Om half zeven vanmorgen verklaarden de artsen dat hij in zijn doodsstrijd verkeerde en dat er „geen hoop meer voor hem was". Om kwart voor negen trad de dood in. Coppi begon zijn schitterende carrière in 1940 toen hij 21 jaar was. Zwi hoogte punt bereikte hij na de tweede wereld oorlog. Ook in het afgelopen, laar heeft ij nog verschillende keren an wed- trijden deelgenomen. Hij is ^-ihens zijn even al verschillende keren ernstig •iek geweest en ook is hij va&k zwaar ewond geweest als^ gevolg van valpar- ïjen tijdens wedstrijden. NEWHAVEN, (USA) 2 jan. (UPl)_ argaret Sullavan, een van de jroot- e actrices van Amerika, is op n euw- arsdag op 48-jarige leeftijd overle- n. brekers zijn bijna tot in het hol van de leeuw geweest, want de achterkant van het politiebureau Singel grenst prak tisch aan de achterzijde van het juwe- lierspand. De eigenaar, de heer H. Schipper, bemerkte tot zijn grote schrik vanoch tend dat er in zijn zaak ongewenst be zoek was geweest. Hij trof een vrij gro te ravage aan, met name in de etala ge. Hij alarmeerde terstond de politie, die een uitgebreid onderzoek instelde. Gebleken is, dat de dader of de daders zich toegang hebben verschaft via een steegje aan de achterzijde van het win kelpand. Men is met een ladder over een hek geklommen. Door het indruk ken van een ruit kreeg men toegang tot het gebouw en vrij gemakkelijk ook tot de winkel. Uit de etalage worden talrijke kostbare kleinoden vermist, ver sierd met edelstenen. Onder deze stenen bevinden zich bril janten ter waarde van 20.000 gulden. De inbrekers hebben ook een bezoek ge bracht aan het naastgelegen dames-mo demagazijn ,waar zij het kasregister hebben geopend en twee gevonden fles jes coca cola hebben gedronken. De flesjes lieten ze leeg achter. De recherche en de juwelier vragen "zich af waardoor dc alarminstallatie niet heeft gewerkt of waardoor deze al thans niet is gehoord. Toen de inbre kers het dakraampje forceerden had de schel in werking moeten treden. De juwelier en zijn vrouw wonen boven de winkel cn hadden, ook al waren zij in slaap, de alarmschei moeten horen als die was afgegaan. Bij hun klauter- partij hebben de inbrekers gemak ge had van de steigers, die tegen het zwembad, dat aan de andere zijde de juwelierswinkel flankeert, zijn opgetrok ken voor verbouwingswerkzaamheden. Het is ook mogelijk dat de inbrekers zich hebben laten insluiten in het zwem bad, dat op Oudejaarsdag om vijf uur gesloten werd. De rooftocht hebben de inbrekers niet alleen beperkt tot de vi trines in de winkel. Ook uit de etalage aan de straatzijde hebben zij edelstenen weggenomen. Zij konden ongezien te werk gaan, daar een scherm voor het raam hen aan het oog van de voorbij gangers onttrok. dag in de OosSberlijnse Marienkirche dat de „Verwerpelijke anti-semitische excessen, waarvan, wij met Kerstmis gehoord hebben, onderdeel zijn van dat verleden dat nog niet is overwon nen. evenmin als de soms onmatige houding van Duitsers in het buiten land". „De mens kan niet zelf zijn verleden overwinning", aldus de bis schop. „Men ka' ziinverle'den niet zo maar doden. Men kfcn het slechts te boven komen doe. f,ch .-.ver te geven aan Hem die het laatste woord spreekt' Ondanks het feit, dat de Westduitse politie naar men mag aannemen ge alarmeerd is geweest door het steeds stijgende aantal incidenten, heeft men tot nu toe nog slechts een jongeman gearresteerd, die inmid dels bekend heeft hakenkruisen en anti-joodse leuzen te hebben gekalkt op de muren van het plaatselijk ge rechtsgebouw in Scheinfeld bij Neu renberg. De gearresteerde, de 22-ja- rige Ludwig Vogel, timmerman van beroep, heeft verklaard dat hij uit antisemitische overtuiging heeft gehandeld. Hij verklaarde zich enige tijd geleden te hebben opgegeven als lid van de neo-nazistische Deut sche Reichspartei (waarvan twee leden en een plaatselijke partijleider in arrest zijn in verband met de se dert Kerstmis ontstane anti-joodse rage, maar nog niet in het bezit te zijn van een lidmaatschapskaart. De jongeman heelt ook bekend woensdagmiddag een dreigbrief te hebben gezonden aan een Joodse ca féhouder in Kitzingen. Hij heeft de man daarin gelast 's morgens om half zes met een zak kolen naar het kerkhof te komen om doodgeschoten en verbrand te worden. Vogel had de brief ondertekend met „de vereniging van fanatieke anti-semieten", daaron der een onleesbare handtekening met de vermelding „gepensioneerd kolonel van de Waffen SS". Vogel, die late tegenover de Westduitse politie zijn spijt heeft betuigd en verklaard heeft „enorme stommiteiten" te hebben uit gehaald, heeft tijdens zijn verhoor ge zegd door het lezen' van „Mein kampf" tot zijn afschuwelijke daden te zijn gekomen. I" Zorge (in het Harzgebergte) zijn op oudejaarsavond op vijf huizen ha kenkruisen geschilderd met dc woor den „Heil Hitier". Te Göppingen is een hakenkruis in gele verf aange bracht aan de ingang van een huis. In Altena verschenen in een straat naast vijf hakenkruisen ook twee sikkel-en- hamer tekens. Op een spoorwegvia duct te Hain bp Schaffenburg zijn in de oudejaarsnacht hakenkruisen cn de Tun*tekens van de SS gekalkt. In Nienburg tussen Bremen en Hannover zpn hakenkruisen en de woorden de joden eruit" geschilderd op de muren van een Joodse begraafplaats. Ook te Dinslaken m het Ruhrgebied zijn anti- Joodse leuzen en hakenkruisen aan- gebracht. In Allersberg bij Neurenberg zijn woensdag hakenkruisen aange bracht op de deur van een katholieke kerk, de ingang van een kleine fabriek van een Joöd, het stadhuis en andere openbare gebouwen. Op de kerk wa ren ook de woorden „Heil Hitier" ge kalkt. Op het parket van de rechtbank- van de stad wordt volgens Reuter aan genomen dat jongelieden de daders zijn en dat aanhangers van uiterst rechtse stromingen er niets mee te maken hebben. 'Voorts zijn bekladdin gen gemeld uit Burgdorf bij Hannover Offenbach bij Frankfort en Schwelm en Gelscnkirchcn in het Ruhrgebied en enkele kleinere plaatsen. De gevallen in Engeland zijn niet beperkt gebleven tot Notting Hill, waar zoals gemeld op de synagoge drie swastika's zijn geschilderd met de woorden „Juden raus". Op vele gebouwen in Bolton, een plaats in het noordwesten van Engeland, zijn even eens anti-joodse leuzen en hakenkrui sen gekalkt. De bekladding werd vrij dag ontdekt. De politie zei niets te we ten van anti-semitische gevoelens in deze stad en verklaarde te menen, dat de besmeuring het werk is van on verantwoordelijke jongelui. Er wordt een onderzoek ingesteld. Op de hoofd deur, van de Anglicaanse St.-Lucaskerk te Battersea (Zuid-Londen) hebben on bekenden' vrijdagavond eveneens ha kenkruisen en de woorden „Joden gaat naar huis" gekalkt. In de eerste nachtelijke uren van het nieuwe jaar zjjn de muren van de grot» synagoge in Antwerpen be klad met hakenkruisen. De vier kruisen, die met teer waren aange bracht, konden met chemische mid delen worden verwijderd. De politie heeft de wacht bij het gebouw be trokken. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Wel deelde de politie mede, dat de daders van een auto gebruik hebben gemaakt, want er werden teersporen van de gevel tot aan de stoeprand gevonden. Uit Israël is één incident gemeld. De Zwitserse chef-kok van het vlieg veld Lydda wordt ervan beschuldigd een hakenkruis te .hebben geschilderd op het witte overhemd van een assis tent. Voorts zou de chef-kok zich na een bezoek aan Jordanië in anti-Toodse zin hebben uitgelaten. De Isi .'ëliscae politie heeft de zaak in onderzoek ge nomen. Lang niet overal werd zo ordelijk afscheid genomen van het oude jaar als in Haarlem. Daar heeft de jeugd op oudejaarsavond onder toezicht van de brandweer reuze „fikkies" gestookt. Elders werden meer kwaadaardige branden ver oorzaakt en kwam het tot ongeregeldheden. ASSEN, 1 jan. ln Loon bij de Drentse hoofdstad is een kattekwaad uithalende jongen neergestoken. Hij was met twee kornuiten bezig de stoep van een landbouwer met mest te bevui len. De boer zette hen achterna. Onder weg haalde hij een mes te voorschijn on toen hij de jongens had achterhaald stek hij een van hen neer. Ook daarna bleef de woedende man nog in het wil de weg met zijn mes rondzwaaien. Hij raakte eveneens de andere twee. Het eerste slachtoffer bleek zo ernstig ge wond, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. Hij werd naar het aca demisch ziekenhuis te Groningen over gebracht, waar het levensgevaar in de loop van vandaag is geweken. De beide andere jongens konden na verbonden te zijn naar huis terugke ren. De boer werd in de loop van vrij dag in zijn woning gearresteerd en ter beschikking van de officier van justitie gesteld. AMSTERDAM, 1 jan. In de oude jaarsnacht even na twaalf uur hebben twee mannen op het Iepenplein de 52- jarige fitter J. de Boer onverwachts met een dolkmes in de rechter kniehol te gestoken, waardoor de man met een zware bloeding in het Onze Lieve Vrou wegasthuis moest worden opgenomen. Op het Leidseplein vierde een tiental jongelui nogal luidruchtig de komst van het nieuwe jaar. Een scholier stak een militair met een mes in de buik. De man is overgebracht naar het zie kenhuis, waar hij is verbonden. ROTTERDAM, 1 jan. Een jonge matroos zat in een bar op Katendrecht rustig achter een glas cola, toen zijn buurman, een twintigjarige koopman, hem zonder enige aanleiding met een reeds gebroken bierglas in het gelaat sloeg. Een der andere gasten hajl teen de tegenwoordigheid van geest om de slagader, die geraakt was, dicht te drukken totdat er geneeskundige hulp was komen opdagen. De dader werd in arrest gesteld. DEN HAAG, 1 jan. In de nacht van oud op nieuw is in Loosduinen een massale vechtpartij ontstaan tussen twee families, waaraan in totaal wel WASHINGTON, 2 jan. President Eisenhower is van plan in juni een be zoek aan de Sovjet-Unie te brengen, al dus heeft de Amerikaanse minister van I 35 mannen en vrouwen deelnamen. Er buitenlandse zaken, Herter, donderdag- werd geslagen met stokken en kapotte ,v„„a Washington D. ZSFgSSH president overweegt reizen naar ande- dat hjy in het ziekenhuis moest worden re landen te maken indien zijn pro- opgenomen. Vijf personen werden aan- gram dat mogelijk maakt. Eén van de- ffebouden verdacht van openlijke ge- ze reizen blijkt inmiddels al vast te "C staan, want de Braziliaanse minister van Justitie heeft donderdagavond in j een radio-toespraak bekendgemaakt, j dat Eisenhower in februari een bezoek j zal brengen aan Brazilië. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 2 jan. Bij een brand in bet Friese Warga zijn gis termiddag twee vriendinnetjes, de zes jarige Aukje Geesje Bergsma en de vijfjarige Cornelia de Jong, jammerlijk om het leven gekomen. De kinderen speelden op de zolder van het huis van de familie Bergsma, waar geen dakka pelletje of dankvenster de gelegenheid heeft gegeven voor het vuur te vluchten. De heer J. Bergsma ontdekte de brand 's middags om vijf uur, toen hij in de keuken kwam en deze in lichterlaaie vond. De enige toegang naar de zolder de trap, was toen reeds door het vuur afgesloten. Samen met zijn overbuur man, de heer De Jong, vader van het vriendinnetje dat zich op de brandende zolder bevond, trachtte hy de meisjes van buitenaf te benaderen, door het dak te forceren. Bij hun wanhopige pogin gen liepen beiden vrij ernstige verwon dingen op. Dc heer Bergsma moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook met behulp van omwonenden zag men ondanks alles geen kans door het dak heen te breken. De brandweer van Warga kreeg spoe dig assistentie van de brandweer van Leeuwarden en van de vliegbasis al daar. De woning van de familie Bergs ma maakte deel uit van een blok van vier oude woningen aan de Leeuwarder- weg. Het vuur verwoestte de vier hui zen zodanig dat zij volkomen onbewoon baar zijn geworden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het omvallen van een petroleum stel in de keuken, waaromheen was goed hing te drogen. Het is mogelijk dat de felheid waarmede het vuur om zich heen greep is aangewakkerd door het vlam vatten van de tank van een bromfiets, die in de nabijheid stond. De rijkspolitie van het district Heerenveen stelt naar de oorzaak een onderzoek in. Vlam in panboerderij verwoest EMMEN, 1 jan. Een felle brand heeft op de avond van Nieuwjaars dag 's avonds te Zuid-Barge in Dren te een boerderij in de as gelegd. Twee gezinnen werden dakloos. Het vuur ontstond in de -euken waar me vrouw G. Barelds patates frites stond te bakken. De vlammen sloegen in de pan en enkele ogenblikken later brandde de hele boerderij af. Men kon niets meer redden. Het vuur sloeg over op een opslagruimte van een plaatselijke aannemer. Een grote hoeveelheid houtmateriaal ging in de vlammen op. De schade is aanzienlijk- De verzekering dekt de schade. Opslagplaats in Bussum uitgebrand BUSSUM, 1 jan. Vanavond is brand uitgebroken in twee onbewoon baar verklaarde woningen tot pak huis verbouwd aan de Veldweg in het winkelcentrum. Er lagen plasticartike- ten liep grote waterschade op. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. DE BILT, 2 jan. Tijdens de jaar wisseling bleef de temperatuur in ons land bijzonder hoog en schommelde rond 10 gr. C. Aan de stroom van oceaandepressies komt nog geen ein de, al is de activiteit de laatste dagen j wel iets groter geweest. Het zijn zwak ke storingsfronten, die over ons land trekken en vrij veel bewolking brengen Jen. en karton opgeslagen, terwijl er een grote voorraad niet afgewerkte plastic damestassen aanwezig was. De brandweer moest het dak openbreken om bij het vuur te kunnen komen. Zij heeft enige uren nodig gehad om uit breiding te voorkomen en de smeulen- DEN HAAG, 2 jan. In de afgelo- de massa naar buiten te werken. De pe nacht js plotseling overleden de to- schade wordt op tienduizend gulden ge- £eelspeler Cees Laseur, directeur van schat. De eigenaar is verzekerd. Een de Haagsche Comedie. De heer Laseur loods met voor een waarde van dertig woonde na afloop van de Nieuwjaars- a veertigduizend gulden aan blikgroen- premjère jn de Koninklijke SchOUW- tPn jen errne erenhnn fWront I burg een bjjeenkomst van Zjjn gezel- schap bij. Daarbij is hij aan een hart aanval bezweken. Hij was zestig jaar. De heer Laseur was gisteravond nog op het toneel van de Haagsche Co medie, toen de Nieuwjaarswens werd uitgesproken. Nadat de voorstelling van Shakespeare's „Winteravond sprookje", was afgelopen, werd nog een ontvangst gehouden in een der bovenzalen van hst restaurant „Saur". Laseur sprak daar de Engelse regis seur Peter Wood nog foe, doch zon derde zich daarna, onwel geworden af, beneden. Een half uur daarna over leed hij aan de hartaanval, die o.m. door dr. J. Noordhoek werd geconsta teerd. I Cornells Jan Laseur werd 3 april 1899 met nu 'en dan wat lichte regen. Ook I te Kota Radja geboren als zoon van een in de loop van zondag kan ons weer officier van gezondheid. Nadat hij in een dergelijke storing passeren, waar- Den haag de H.B.S. had bezocht, kwam bij de wind tijdelijk uit het zuidwesten hij in 1917 bij het Hofstad Toneel onder weer in kracht toeneemt. Er blijft van Cor van der Lugt-Melsert. Daarna was de oceaan zeer zachte lucht naar ons hij achtereenvolgens verbonden aan de land stromen met temperaturen van 8- gezelschappen van Heyermans, de Haghe- 10 gr. Deze zachte lucht is tot diep in spelers, het Princessetoneel en het Ge- Europa doorgedrongen, zodat alleen in zeischap Odéon. In Amsterdam trad hij het uiterste noorden van Europa vorst op in het Vereenigd Toneel onder Ver van enige betekenis wordt aangetroffen, kadeVerbeek en de Kon. Ver. het In deze ontwikkeling komt voorlopig Nederlandsch Toneel onder Verbeek geen einde, zodat het voor de tijd van Saalborn, waar hij weldra directeur en het jaar ongewoon zachte weer voort- artistiek leider werd. duurt. I In de jaren 1939 en 1946 '47 verbleef Cees Laseur enige tijd in Amerika. Na zijn terugkeer van zijn laatste Ameri kaanse reis werd hij directeur van de Haagse Comedie. Van zijn bekendste to neelstukken mogen genoemd worden Mademoiselle Festspiel Salzburg, Het Voorste Legioen, Mannen in het Wit, Prof. dr. Hiob Pratorius van Götz, Rouw past Electra, Venus bespied Yer- ma, Colombe. De Storm en Ik lach erom. Bij het grote publiek is Cees Laseur bekend geworden door de vertolking van de rol van Vader Doorsnee in bet radioeoel van Annie M. G. Schmidt „De familie Doorsnee". Ook is hij voor de film opgetreden nl. in „40 Jaar", dat werd vertoond ter gelegenheid van het regeringsjubileum van koningin Wilhel- mina in 1938. Cees Laseur was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Naar de heer Paul Steenbergen meedeelt, heeft de Haagsche Comedie besloten de tweede opvoering van het „Winteravondsprookje" vanavond niet te laten doorgaan wegens het over lijden van Laseur. Degenen, die reeds plaatsbewijzen hadden gekocht, kun nen deze desgewenst gebruiken op za terdag 9 januari. Station Weer temp. temp gisteren Den Helder regen 9 7 Ypenburg zwaar bew. 10 7 Vlissingen zwaar bew. 10 6 Eelde regen 10 7 De Bilt geheel bew. 11 7 Twente geheel bew. 11 8 Eindhoven onbeowlkt 11 8 Zd.-Limburg regen 11 8 Stockholm motregen 5 5 Oslo geheel bew. 7 5 Kopenhagen geheel bew. 6 6 Londen regen 12 4 Amsterdam geheel bew. 11 8 Brussel regen 11 8 Luxemburg regen 8 7 Parijs regen 12 12 Nice onbewolkt 12 6 Berlijn motregen 8 7 Frankfort zwaar bew. 11 8 München geheel bew. 10 7 Zürich onbewolkt 6 3 Geneve licht bew. 6 0 Wenen geheel bew. 6 2 Innsbrück licht bew. 2 -2 Rome geheel bew. 13 9 Madrid geheel bew. 9 7 Mallorca onbewolkt 18 5 Lissabon geheel bew. 16 14 max. min. neersl. 24 uur 1 3 7 3 2 3 5 10 4 10 0.1 1 3 7 5 0.2 0 0 1 1 1 1 4 0 0.2 0 0 0.1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1