Nieuws uit stad en omtrek Schiedam rond de jaarwisseling WA TER- FILTER CHLOORVRIJ NIEUWS UIT KETHEL Van de BOEKENTAFEL Wit-Gele Kruis Geheugen-hulp r I960 met veel vuur en lawaai begroet OVER DE DAM Been afgereden van 9-jarig meisje Dodelijke val na klap in drift Dreamship R.-k. zwemver. „Start" Toneelwedstrijd S. G. 300.000ste bezoeker in Sportfondsenbad Scholieren tafeltennis- tournooi in Sport centrum Mej. Bosman 40 jaar onderwijzeres Fiets en bromfiets gestolen LETON-PLASTIC Duizenden liters water I IN 1960 voor Grond voor r.-k. tech nische school over gedragen Inbraak Zilveren O.-Nassau voor de heer J. Boer Brandje GARAGE WALDO .J V. J Schiedamse tafeltennis- kampioenschappen BURGERLIJKE STAND Muziekavond van „St.-Radboud" Door het vuurwerk Auto geramd NSC ZATERDAG 2 JANUARI 1960 PAGINA 3 SUCCES AGENDA'S Damwachter ging het nieuwe jaar met 500 leden in WENST U Flinke buit ClTROiN 2 cv niouwe sdtiedamselie courant Vanavond de finales De nieuwe uniformen MeIdt U aan als lid bij de administratie: NIEUWE HAVEN 121 - TELEFOON 6.6.8.2.2. j X - '-"v. i:\ HOIJERDAM Meer dan ooit blijkbatr heeft de Schie damse bevolking: behoefte gehad het oude jaar met veel vuurwertgeknal uitgeleide te doen en het nieuwe niet nog meer la waai en vreugdevuren te begroeten. Het milde winterweer zal er veel toe bijgedragen hebben, da.: jong en oud, toen het geloei van de vele scheepssirenes en stoomfluiten de jaalwisseling aankon digden, de straat optrok voor het ontste ken van alle mogelijke soorten vuurwerk. Zelden hebben wij hier pij zoveel jong goed gezien, dat waarschijnlijk dit feest voor de eerste maal zo intens mocht meebele ven. Het was ook vooral de jeugd die het geduld niet kon opbrengen om tot twaalf uur te wachten. Reeds omstreeks elf uur kon men dan ook overal het uiteenspatten van voetzoekers en rotjes reeds horen. De radio en televisie werden er voor m de steek gelaten en wat dit laatste betreft passage SCHIEDAM z U I O - H O L L A N DSC H E KA NTOORBO E K H A NDE L ER DOET ONS VAAK het een en ander deugd en ook dat deed ons weer eens deugd. Men houdt er in het alge meen zijn opgewektheid bij ook m het nieuwe jaar. Met dat is het „dream ship", hetwelk straks over de diep blauwe Caraïbische Zee de roem van Schiedams scheepsbouw gaat verkon digen. We hebben in deze kolommen reeds het een 'en ander over de „Vic toria" verteld, welke naam staat voor een grote overwinning, voor een zeer bijzondere prestatie. Dit drong wel heel bijzonder tot ons door, toen we ergens tussen Southampton en Havre een flegmatieke Engelsman zijn bewonde ring hoorden uiten over de waarlijk Unieke inrichting van djt schip, het welk toch eigenlijk oorspronkelijk veel tegen had. Men weet het, de „Vic toria" is een verbouwd schip. Maar wie het betreedt, merkt daar volstrekt niets van. ZO OOK ONZE ENGELSMAN, die verklaarde, reeds het een en ander over de „Victoria" gehoord te hebben on zich in geen enkel opzicht teleur gesteld te voelen. Werkelijk, het deed Zijn bijnaam van „dreamship" a e e aan en hij verheugde zich al btl voor baat op de prachtige reis, die hij voor de boeg had- naar Casablanca, Agadir on Madeira,'de eerste cruise van deze creatie van Wilton-Fijenoord. De bloem der technici van dez§ onderneming Werkte er voor samen met- de geniale ontwerper, de Italiaanse architect Pulitzer. Men had onze Engelsman ver- teld, in welk een recordtijd het „dream ship" was opgeleverd, en deze weten schap verhoogde nog zijn waardering. Hij zou waar voor zijn geld krijgen, stelde hij tevreden vast. Hij was in Southampton met de eer ste groep passagiers aan boord geko men. Natuurlijk hopend op een heer- üjke tocht. Nu, de „Victoria" moest bij de overtocht van Southampton naar Havre een barre storm weerstaan. ■Maar ook toen bleek, dat Wilton- Pijenoord iets goeds had afgeleverd. DE „VICTORIA" HIELD zich uit wekend ofschoon het danig spookte en Voer triomfantelijk de haven van Havre binnen, terwijl op de kaden de betrekkelijk weinigen, die op de maan dagochtend na de Kerstmis daar aan het werk waren, vol bewondering naar bet fraaie, blanke schip opkeken. Het gleed door de grauwe morgen, Djk gepavoiseerd naar het terrein, Waarop tegen de avond weer nieuwe Passagiers voor de eerste cruise aan boord zouden worden genomen. En ofschoon het niet de Nederlandse driekleur voerde, maar de vlag van Diberia, waren we er trots op. Want het kwam uit Schiedam, dit dreamship. heeft deze jeugd maar weinig goeds ge mist. Op verschillende plaatsen in de stad wer den vreugdevuren ontstoken, hier en daar zelfs uitgroeiend tot enorme brandsta pels, vakkundig volgens het zandvlaktere cept gestouwd. In de gehele stad is het echter bij uitbundige vreugdeuitingen ge bleven zonder dat er zich excessen voor deden. De politie beperkte zich tot een rustig toezien en het hier en daar doven van een reeds door de feestvierenden ver laten brandstapeltje, zodat wat onze stad betreft, van een gemoedelijke en tevens genoeglijke jaarwisseling gesproken kan worden. Tram cn bussen kregen het druk. Zo rond half een begon het vooral in het centrum van de stad behoorlijk druk te worden en kregen bus en tram heel wat passagiers te vervoeren. Er was tevens een druk autoverkeer, dat zelfs rond twee uur op bepaalde momenten de vorm van de spitsuurdrukte aannam. In tramwa gens en autobussen was de stemming ove rigens uitstekend en ook op straat was het gezellig en werd menig nieuwjaarswens gewisseld. Druk bezochte nieuwjaars recepties. Ondanks het mistroostige weer was het op nieuwjaarsdag betrekkelijk druk op straat; vooral in de morgenuren verplaat sten zich gehele gezinnen, op weg naar de resp. grootouders of andere familieleden voor het afleggen van nieuwjaarsbezoe ken. De recepties, na de H. Missen in de diverse parochiekerken gehouden werden druk bezocht. Als vanouds trok de jaar lijkse receptie in de aula van het stedelijk museum weer grote belangstelling. Hier namen burgemeester mr. J. W. Peek en echtgenote de nieuwjaarswensen in ont vangst en indien alle over en weer uitge sproken wensen in vervulling gaan, zal het jaar 1960 voor onze stad een meer dan goed jaar worden. Het ledenaantal van de r.-k. zwemver eniging „Start" is kort voor de jaarwisse ling gestegen tot 500, een heugelijk feit, dat hoewel het geruisloos plaats vond, voor onze katholieke zwemmers en zwemsters de beste belofte voor 1960 in houdt. Op woensdag 6 januari houdt „Start" in een der zalen van het Wijkcentrum Nieuw- land de jaarlijkse algemene ledenvergade ring en tijdens deze zal dit bereiken van een belangrijke mijlpaal, op een feestelijke wijze gememoreerd worden. De Ger. Amateur-toneelgroep „Geron" brengt het blijspel „De gebroken kruik" van Heinrich von Kleist, hetwelk reeds voor de Kaïh. Kring werd opgevoerd, thans in „Musis Sacrum", op vrijdag 8 dezer, in de toneelwedstrijd van de S. G. De in onze sport-kaleidoscoop van het oude jaar geuite verwachting, betreffen de het record-aantal bezoekers van het Sportfondsenbad is in vervulling gegaan Op oudejaarsdag kwart voor twee pas seerde de 300.000ste bezoeker het loket. Met de negenjarige Petra Kater uit de van Maremstraat 14 was het echter een bezoekster, die door directeur F. A. Putto met bloemen werd begroet en voorts nog verschillende geschenken in ontvangst kreeg te nemen. Hieronder was een bon, goed voor dertig baden, te gebruiken door het gehele ge zin Kater en tevens een doos chocolade en een lepeltje. Het jaar 1958 werd af gesloten met 296.460 bezoekers terwijl dit aantal over 1957 nog belangrijk minder was en 254.053 bedroeg. De strijd tussen de leden van de N.T. T.B. heeft zich toegespitst bij 2 deelne mers, nl. Isi v. d. Poort van Service en Martijn Sanders van S.C.S. Van de Poort heeft al zijn wedstrijden j wonnen en heeft uiteindelijk van Martijn Sanders in de beslissingswedstrijd gewon nen. nadat hij alleen van Aadje Zuidgeest van S.C.S. in dit tournooi slechts één game verloren had. De jonge Zuidgeest viel wat tegen en heeft verloren van René Tim mer met 2 games en van Martijn Sanders in 3 games. Bij de spelers, die niet aangesloten zijn bij de Nederlandse Tafeltennis Bond, dus niet in een vereniging -spelen, stak Guus Martijn met hoofd en schouders boven al len uit en versloeg al zijn tegenstanders. Aadje Zuidgeest had zelfs nog moeite om Guus Martijn de baas te blijven (2-1). De uitslagen van het enkelspel luiden N.T.T.B.-leden: 1. v. d. Poort (Service) 11 gewonnen partijen, 2. Sanders SCS 10 gewonnen, 1 verloren partij; 3. René Timmer (SCS) 9 gew. 2 verloren; 4. Aad je Zuidgeest (SCS) 9 gew. 3 verl. par tijen; 5, Hans Vroom (SCS) 4 gew. en 7 verl. Niet-NTTB leden: 1. Guus Martijn gew. 4 verl. 2. Chris Soeters 6 gew. 5 verl. 3. Dick Kroon 5 gew. en 6 verl.4. 5. 6. Jan v. d. Driessche, Wim Troost en Alex Huls. ker; 7. Hans Apon. De dubbelspelen hadden het resultaat 1. Aad Zuidgeest - Driessche .2. Hans Vroom - Guus Martijn. 3. Martijn San ders - Alex Hulsker. 4. v. d. Poort - Hans Apon. 5. Rene Timmer - Joop Meilof. De wedstrijden stonden onder leiding van dr. Bela Simon, de Bondscoach van de Ned. Tafeltennis Bon. die iedere dins dag in het Sportcentrum de training geeft. Hij werd bijgestaan door Reinier Huls ker, die de winnaars een bekertje over handigde en de spelers opwekte in de paasvakantie voor een grote deelname te zorgen. Op 4 januari a.s. herdenkt,onze stadge note mej. B. A. M. Bosman het feit, dat ze veertig jaar geleden haar aanstelling aanvaardde als onderwijzeres aan de St.- Jacobusschool. Mej. Bosman genoot haar opleiding hij de Eerw. Zusters te Oudenbosch, stond hierna enige tijd voor de klas te Bergen op Zoom en te Voorschoten en kwam toen naar Kefhel. Met opmerkelijk weinig onderbreking wegens ziekte of ongemak kwam zij trouw, door weer en wind en zelis door sneeuw en ijzel niet te ver slaan, naar Kethel. Zij. die de verbinding Schiedam—Kethel van vroeger nog ken nen, weten wat dit betekend heeft. Zij was onbewust een voorbeeld voor haar vele collega's. Haar moeilijkheden buiten de school, liet zij thuis. Ze heeft ze niet op anderen geladen en zeker met op de jeugd. Bij donkere dreigende luchten kwamen haar wijze woorden en humor het nodige licht en kalmte brengen. In één woord: Een voortreffelijke onderwij zeres en collega. Op 4 januari zal juf frouw Bosman zien hoe dankbaar men j^^ar is. De vering van dit jubileum begint met een mis om 8.30 in de parochiekerk van de H Jacobus. Drie priesters, oud-leer- lir.gen van haar üit Kethel, zullen deze mis van dankbaarheid opdragen. 's Morgens is er een intieme feestelijke bijeenkomst in de verenigingszaal voor de schoolgaande jeugd.Om iedereen in de gelegenheid te stellen, hun oud-onderwij zeres te feliciteren is de receptie geste.d óp 19.30 uur 's avonds. Verschillende ver- emg'ngen uit Kethel. waaronder vele oud- leerlingen. hebben hun medewerking voor het slagen van deze receptie toegezegd. Van J Th. v. W. is op het Stationsplein een damesfiets gestolen. H. van B. deed aangifte van diefstal vap zijn bromfiets De 9-jarige Petra Kater werd oudejaarsdag door directeur F A. Putto als de ^^nroniiig aan het Ni6UW" 300.000c bezoeker van het Sportfondsenbad begroet en met geschenken overladen. Dacht had neergez Palent aangevraagd Hedenochtend is ten overstaan van no taris Blaisse door de gemeente Schiedam aan de stichting voor katholiek nijver heidsonderwijs St.-Joseph de grond over gedragen. gelegen aan de Burg. Hönner- lgge Gretelaan, waarop de nieuwe r.-k. technische school zal worden gebouwd. Er is gisteravond ingebroken in de wo- straat Men heeft een raam opgengescho- ning van P. P. A. B. aan de Lange Kerk- ven en is aldus aan de achterzijde van de woning binnengekomen. Het hete huis werd doorzocht. De inbreker(sj kon(den) zich meester maken van een bedrag van f 1177,50, dat zich in een kistje in de slaapkamer bevond. ROTTERDAM, 2 januari Vandaag herdacht de heer J. Boer, niagazijnchef bij S. van Westerborg Zonen N.V., het feit dat hij 40 jaar aldaar werkzaam was. Bij de huldiging in besloten kring werd hem namens de koningin de eremedaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, overhandigd. benzineverbruik 1.19 VRAAGT DëMONSTK ATIE SINGEL U-I! - SCHIEDAM vUU/,genl voor Schiedam - vierdingen Maassluis - "oek van Holland l.EFOON M-fi50 Ujnen) Oooblrvf voo» VHedui* 82ste Jaargang No. 24176 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0-15 per mm-hoogte. Bij contract speeiaJe tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN t 0-30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven, KAMPIOEN ÉN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Eik woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. ABONNEMENTEN f 7-40 per kwartaal, f 2.54 maand en f 0.5S per week. per Na een onderbreking van twee avonden zullen gedurende de Schiedamse tafelten niskampioenschappen in de Beurs van avond de beslissingen vallen. Dit betreft de strijd om de persoonlijke titels in de diverse klassen maar dit keer vooral ook de kamp om de verenigingswisselbe- ker, waarin RAP uit Kethel Noad heel dicht op de hielen zit. Het zal er werke lijk om gaan spannen of RAP de hege monie van Noad nog eens weet te door breken. In hét gevecht om het persoonlijk tafel tenniskampioenschap van Schiedam heb ben zich geen bijzondere verrassingen voorgedaan. Titelhouder H. Aben bereik te de halve finale door Allmendinger in twee games te kloppen. J. Meuldijk en A. v. d. Poort zijn hierin ook doorge drongen maar de kans dat zij Aben van een verlenging van zijn kampioenschap af zullen houden lijkt ons niet waar schijnlijk. In de tweede klas bestaat het laatste viertal uit spelers die qua sterkte wel ongeveer aan elkaar gewaagd zijn en el kaar daarom wel niet veel toe zullen geven. Een finale tussen de Noad-spelers dc Winter en de Raay is evenzeer moge lijk als een eindstrijd tussen Hoogwegt (RAP) en Maassen v. d. Brink (WF). In de derde klasse zal het wel uitlopen op een finale tussen ten Kortenaer (Noad) en Beek (MAF) die in de halve eindstrij den zich wel de meerdere zullen tonen van Spithoven (TSF) en mevr. Mak- Zuidgeest (WF). In de vierde klas drie RAP-spelers met de TSF-er W. Visser. In dit groepje heeft H. Meyer mogelijk de beste papieren. In de laatste NTTB-klasse ontmoeten elkaar Sebel (MAF), Kleinekoort (RAP) v. Oort (Service) en Esbach (Noad). Bij de niet-cojmpetitiespelers gaat de eind strijd tussen A. Rost en mej. van Leeu wen, Tenslotte de juniorgroep met mis schien de finale tussen B. en F. Meyer (RAP), als zij tenminste daarvoor H. de Bruyn (RAP) en Kreischer (Service) we ten te verslaan en met deze wedstrijden wordt om zeven uur begonnen. GEHUWD: J, e. Mietes, 24 j., en G. Plomp, 20 j.; J. G. B. in 't Veen, 32 j„ en M. W C, C. Verbeek, 32 j.; P. van Rosmalen, 28 j., en G. C. A. Evers, 27 j.; a tÓ' 23 j-, en J. Batenburg, 24 j.; a. JJ. Spring in 't Velt, 26 j, en M. C. V' 7; V,eene' 23 j- c- M. J. Haas, 21 j., en J. M. Visser, 19 j. ONDERTROUWD: J. H. v. Alphen, 29 J., en C. M. M. Frijns, 26 j.: W. J. C. Kortland, 44 j., en W. M. Martens, 35 j.; TVf,rs' 27 5- en M- M- v. d. Laar, 26 j.; G. J. Seip, 31 j., en J. G. Goseling, 26 j.; A. J. v. Winden, 24 j. en C. A. M. Bouwens, 23 j,; M. B. de Jonge 25 j, en N. J. v. d. Vlugt, 22 j. GEBOREN: Willem, z. v. J. Kriek en M. Nels. OVERLEDEN: C. M. Kemper, 74 j.; J. M. Lansbergen, 66 j.; C. Overheul, 67 j.; W. M. Overheul, 93 j. De laatste week van het jaar 1959 gaf St.-Radboud een muziekuitvoering voor een zaal vol begunstigers en fa milieleden der medewerkers en andere genodigden. Voor de pauze werden enige werken ten gehore gebracht van Louis Ganne, F. v. Suppé, Strauss, F. Popij en J. P. Sousa. Na een inleiding woord van de heer v. Beurden, dirigent van St.-Radboud, die daarbij zijn inzicht gaf over het aantrekken van jeugdige be ginnelingen bij „St.-Radboud" waarvan de inhoud ongeveer gelijk is aan hetgeen wij hierover, na voorlichting van boven genoemde dirigent, bij het 70-jarig be staan reeds schreven, presenteerde zich het jeugdorkest. Dit orkestje, waarbij jongens, die pas ettelijke weken aan het oefenen waren, stond onder leiding van de heer S. Heij- dra. Deze dirigent bespeelt de trompet in het grote ensemble, heeft daarnaast nog wel meer muzikale kwaliteiten in zijn mars en belooft als zodanig veel voor de toekomst. Het jeugdige orkestje, dat enige nummertjes liet horen met voornamelijk hele, halve en kwartnoten dus heel rustig, speelde opmerkelijk zui ver en beheerst en oogstte daarom een hartelijk en verdiend applaus. Daarna gaf de voorzitter van de vereniging, de heer H, Lansbergen, in de wandeling genaamd „Ome Henk" een overzicht van de laatste resultaten van de actie „Uni form", De vereniging kan, door haar getal sterkte, door middel van de contributie de exploitatiekosten dekken. Die kosten zijn echter niet gering. Vaste lasten blij ven 't salaris van de dirigent, onderhoud en aanschaffing van nieuwe instrumen ten, aankoop nieuwe muziek, zaalhuur voor de repetltierumte enz. enz. De nieuwe uniformen, waarvan de be groting tussen de 7000 en $000 gld. lag, hebben uiteindelijk 7400.- gekost. Op] dit bedrag is na de prachtige medewer-l king van de bewoners van Kethel en van diverse begunstigers nog een tekort van f 300.-. Als een vereniging met unifor men werkt móét er een zeker bedrag als i reservefonds zijn voor onderhoud, verma-j ken of aanschaf van nieuwe uniformen.' Het bestuur van „St.-Radboud" is te be scheiden om na die prachtige en royale offervaardigheid van de buitenstaanders nog eens een beroep te doen op het pu bliek. Men wil echter trachten het aan tal begunstigers van de vereniging te verhogen. Hiervoor komt in het nieuwe jaar een actie Doet U ook mee? Deze keer was door het bestuur, voor het brengen van enige variatie in het programma, de L.T.J, afd. Kethel om medewerking verzocht. Op Oogst- dankdag van dit jaar brachten enige le den van deze L.T.J. het toneelspel „Ra- pal je over de vloer" voor de leden en dames van de L.T.B. voor het voetlicht. Dit spel had dusdanig succes, dat het bestuur van St.-Radboud" om een repri se vroeg voor haar leden en genodigden. Heel goed hebben de dames en heren van de L.T.J. dit blijspel van Joop Spit gespeeld. Het gaat tussen een vader, die zich een succesvol psycholoog en opvoeder meent en diverse huisgeno ten, die daarvan al of niet overtuigd zijn. Hij doet aan reclassering en laat zijn beschermelingen tijdens hun heropvoe- dingsperiode bij zich aan huis logeren. U ziet: 'n nogal directe methode. De verwende dochter is er zeer op tegen, de studerende zoon, die bij pa geen goed kan doen, evenzeer. Deze laatste brengt een studievriend als namaak-boel in huis en zo ontstaan de gekste situaties. De jongens en meisjes van de L.T.J. hebben dit toneelspel ^opmerkelijk goed gespeeld. Rolkennis en uitspraak wa ren ruim voldoende en er groeit een bevredigende vrijheid van beweging bij hen tijdens het spel. Als dit team een tijdlang bijeen kan blijven, kan het een begin zijn van een tweede toneelgroep in Kethel. In de woning van J. M. M. aan de Idenburgstraat ontstond donderdagoch tend een keukenbrandje, doordat wap perende gordijnen boven het gasstel vlam vatten. De bewoner bluste het vuur zelf. zodat de brandweer geen dienst hoefde te doen. Een drietal jongens van 9, 11 en 13 jaar was donderdagmiddag in de Willem Brouwerstraat bezig elkaar met vuur werk te bestoken. Een hunner wierp een sterretje door het open raam van pand 38. Hierdoor ontstond brand, waarbij voor bijna f 200 schade werd aangericht. De bewoners waren niet thuis, maar geluk kig waarschuwde een van de jeugdige daders de bovenburen, die de vlammen met enkele emmers water konden blus sen. De inmiddels gealarmeerde brand weer hoefde geen dienst te doen. De brandweer hoefde eveneens niet op te treden bij de familie W. de W. aan de Nieuwe Haven, waar een pan met worst donderdagavond droog stond te koken. Er was gelukkig geen brand ontstaan, zodat niet ingegrepen hoefde te worden. Een Vlaardingse automobilist, die on der invloed van sterke drank verkeerde, heeft in de B.K. Laan de geparkeerde auto van A. v. M. geramd. De linkerach terzijde van deze wagen werd ernstig beschadigd. ROTTERDAM, 2 januari Op oude jaarsmiddag is het negenjarige meisje Pietje Helena Smook uit de Reliefstraat aangereden door een tramwagen. Haar linkerbeen werd afgereden. Zij werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Het ongeval gebeurde, toen het meisje op de Putselaan nabjj de Hillevliet wilde oversteken. Zü wachtte voor een naderen de tram en wilde vlak achter dit voertuig haar weg vervolgen. De eerste tramwagen werd echter gevolgd door een tweede, waarvan de bestuurder het meisje niet heeft opgemerkt. ROTTERDAM, 31 december. Tegen de 21-jarige bouwvakarbeider C. A. P. M. B. uit Rotterdam heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam vandaag een jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist, wegens mishandeling de dood ten gevolge heb bend. In de nacht van 17 op 18 oktober jl. kreeg B. in een café ruzie met een hem onbekende man, die later de 57-jarige W. P. S. bleek te zijn. Beiden waren beschonken en het draaide op een vecht partij uit. B. zou, op de grond liggend, door S.' getrapt zijn, iets wat hem veel pijn deed. In dolle drift was hij naar zijn zeggen even later naar buiten gestormd en had daar S. in het wilde weg geslagen. Deze was met zijn hoofd op de straat te recht gekomen en overleden. B. zei er geen ogenblik aan gedacht te hebben dat zijn handelwijze zulke ern- tige gevolgen zou kunnen hebben. „Maar u weet toch dat u harde vuisten heeft", merkte de president, mr. C. W. Visser, op. „Ik wist in m'n drift niet wat ik deed", antwoordde B. „Uw drift is gem excuus", zei de pre sident. Volgens de politie verkeerde B. meer malen in gezelschap van notoire straat- en cafévechters. B. ontkende dit. Wt. zocht hij vaak gezelligheid in cafés, voor al in het weekend. Hij woonde thuis bij zijn grootmoeder. Mr. E. G. James, de verdediger, deed in zijn pleidooi uitkomen, dat niet de klap de doodsoorzaak was, maar het let sel aan het hoofd van S„ ontstaan door de val op straat. S. was dronken, dus niet vast ter been. De raadsman achtte alleen mishandeling bewezen. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. „Rotterdam" panorama-foto's van Frits J. Rotgans. Met tekst van Alfred Kossmann. Uitgave Nijgh van Ditmar, Rotterdam's-Gra- venhage. Deze waarlijk prachtige uitgave, door de uitgeefster voortreffelijk verzorgd, zal voor elke Rotterdammer een nauwelijks te waarderen bezit zijn- Be panoramafoto's van Rotgans zijn bekend genoeg. Ze han gen in vergrotingen van verschillende di mensies in menige huiskamer en ook in menig kantoor. Elk er van is een meester werk van fotografie. Rotgans heeft een speciale camera ontworpen, om als het ware de horizonten te kunnen verenigen. Men kan op zijn foto's de meest weidse vergezichten aanschouwen en bewonderen. Ze zijn niet romantisch of goedkoop sen timenteel, inderdaad enigszins zakelijk of liever ver doorgevoerd technisch, maar dit is wellicht het gevolg van het feit, dat Rotgans aanvankelijk begon met indus triële fotografie en voor wetenschappelijk onderzoek bestemde panorama- en lucht foto's. In dit boek is een selectie van zijn opnamen van het nieuwe Rotterdam bij eengebracht, die de beschouwer stil ma ken. Hij kon met zijn technische hulp middelen ons de stad presenteren, zoals we die met onze eigen ogen niet kunnen zien, althans niet met één oogopslag. Vooral zijn weergaven van het nieuwe centrum spreken sterk aan en geven er een originele kijk op. Voeg daarbij de unieke havengezichten en de suggestieve opnamen van de technische installaties en men komt tot een geheel, dat Mr. K. P. van de Mandele bij wijze van inleiding te recht deed schrijven: een droom, tot wer- kelijkheid geworden, niet alleen van de stad Rotterdam, maar van de geest, die er heerst en de energie, welke er ontplooid wordt. Nieuwe Frank Distels De Uitgeverij Foreholte te Voorhdut zond ons, jammer genoeg na de Sinter- klaasdagen, twee nieuwe Frank Distels toe. Het zijn zoals bekend jongensboeken van de Rotterdamse jeugdschrijver Arie v. d. Lugt, wiens vorige boeken we met veel waardering bespreken konden, ter wijl we er van jeugdige lezers enthousi aste verhalen over hoorden. In „Frank Distel en de spion van de duivelskloof" maken we de onafscheidelijke vrienden speurders mee in de omgeving van de Montblae, terwijl in „Frank Distel en het geheim van Doctor Pierewiet" de vakan tie-avonturen voortgezet worden. Lectuur, waarvan de jongens zullen smullen. Hans Borrebach maakte aardige tekeningen en de gekleurde omslagen zijn bijzonder pak kend. Vlaamse pockets De Uitgeversmij. N. V. Standaardboek handel te Amsterdam zond ons een twee tal van haar Vlaamse pocketbooks toe: „Vertellingen van de rechter", door Aug. van Cauwelaert en „Gezellebrevier sa mengesteld door Bert Ranke. Het laatste hebben we met bijzondere belangstelling doorgekeken, omdat het een aantrekkelij ke selectie van het beste werk van de gro te Vlaamse dichter bevat. Wie van de jon geren hem niet kent, zal er met grote be langstelling kennis van nemen, de ouderen zullen ervan genieten. Het eerste is ont spanningslectuur van de goede soort. Nederlandse pockets Van de Nederlandse pockets vermelden we twee uitgaven van A. W. Bruna Zn te Utrecht: „Maigret en de miljoen-erfe nis" door Simenon en een Havank: „De Saint op de Antillen">Voor de liefhebbers lekkere hapjes.... E. M. Querido's Uitge versmij N.V. te Amsterdam verrijkte haar bekende Saiamander-reeks met twee ju weeltjes: „Toen bliezen de poortwachters" proza en poëzie van 1880 tot 1920, en „Voor wie dit leest", proza en poëzie van 1920 tot heden Het eerste werd samengesteld door Hans van Straten, het tweede door Adriën Morriën. Beide bloemlezingen ge ven een verrassende kijk op de schrijvers en dichters der genoemde perioden en hun werk. De uitvoering van deze Salamander- pocketbooks is lofwaardig, ook wat hand zame stevigheid betreft, hetgeen het te- zit er van blijvend maakt, ook in de letterlijke zin van het woord. (Advertentie) Ziekenverpleging Verplegingsartikelen Moederschapszorg Geestelijke volksgezondheid Hoogtezon voor kleuters Kraamverzorging Zuigelingenzorg Kleuterzorg Gezinsverzorging Niet brood- maar oliebollendronken, namen <een paar baldadige feestgangers het lokethek van het Passage Theater mee en plaatsten hct 'voor de trap m nei Broersveld Passage-Theater: „En dat we toffe jon gens zijn (a.l.) Donderdag (Oude jaarsavond 2 en 7 uur. Zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag, dinsdag en woensdag 2 en 8.15 uur. Donderdag 7 jan. alleen 2 uur. Monopole Theater: De verleider met de sombrero (18 jr), 2, 4.15, 7 en 9 uur, al leen zaterdag en zondag. ZONDAG: Instuif: R.-K. Jong Schiedam, Wijkcen trum. Dr. Wibautplein 2. Dansen met de „Dixiland-band", aanvang 8 uur. Stedelijk Museum: dag. 1017 uur, zon dags 12—17 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL 8.-LLDUINA Openingsuren) Hoofdgebouw Dam 8: Ultieenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dL, do., za- Uitleenpost Kerkweg «8. Kethel: zo 11.39 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl. 4—8 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.30—8 uur; vr. 7—8 uur; leugd: wo. 2—8 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.30—8 uur: volw.: wo. en vr. 7—8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 7—8 uur. MEDISCHE DIENST De medische zondagdienst zal worden waargenomen door: dr. W. H. F. Meijer, Swammerdamsingel 43, tel. 69696;* dr. F. Jungerius. Jac. Catslaan 8, tel. 67355; dr. P. J. W. Beukers, Burg. Knappertlaan 76, tel. 68004. Apotheek Backer, St.-Liduinastraat 58. De wijkverplegingsdienst zal worden waargenomen door: zr. De Bruin, Burg. van Haarenlaan 893 tel. 65255. Het kraamcentrum door zr. De Koning Ph. van Bourgondiestraat 21 tel. 63334. De medische zondagsdienst duurt van af zaterdagmiddag 1 uur tot en met zon dagavond 12 uur. Wilhelminakerk: Nieuwjaarsconcert Wim van der Pannen, orgel, Jan Sijbes- rna. trompet, 15.30 uur. Putsepleinkerk: Nieuwjaarsconcert 1 - ke Asima, orgel, 15.30 uur. ZONDAG Rotterdamse Schouwburg: Het spel dei- vergissingen (Rotterdams Toneel o.r.v Ten Lutz) gevolgd door de Nieuwjaars wens; 14 en 20 uur. <-:pn Groote Schouwburg-Zuid. Rooie Sien (Amsterdams Volkstoneel)20 uur. Luxor Theater: Sissi (Hoofdstadoperette) 14 en 20 uur. MAANDAG Groote Schouwburg-Zuid: Rooie Sien (Amsterdams Volkstoneel); 20 uur. hnxtr Theater: Sissi (Hoofdstadoperette) 20 uur. FILMS IN DE WEEK VAN 31 DECEMBER TOT EN MET 7 JANUARI Arena: En dat we toffe jongens zijn, a.l.; Capitol: Song of Sheherazade, a.l.. Centraal: Czardaskoning, a.l.; Cineac A. D.: Kop op, kiezen op elkaar, a.l.; <-Oios- seum: Vader, moeder en 9 kinderen, i4 j do.: Dans om het noodlot, 14 j.; «ar- monie: Charge der Vaqueros, 14 j.: ai., wo. en do.: De Mantel, a.l.; Lumière. Analyse van een moord, str. volw.; ivie- tro: Teenagers Melodie, a.l.; Passag En dat we toffe jongens zijn, a.l.; prin ses: De zoon van de khalief, 14 «ex. Lokaas van Fort Bellow 14 j.; do.: Een echte Parisienne, stf. volw.. Thaha. five pennies, a.l.; 't Venster: Rooney, a.l.; Victoria: Jerry als babysitter, a.l., do. 7 jan.: Gaslicht, 14 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3