Oud-Oranje en HFC schieten liefst dertien keer raak Verse krachten" brengen de spanning terug Van Dam en Dame Amateurs maken bij RBC geen sterke indruk Werper Bakker van Schoten weer terug naar TYBB Scheepvaart van Noordzee via Zwarte Zee naar Oostzee Spektakel in de Haarlemmerhout Leo Halle sluit carrière af Elinkwijk straft Frank Mijnals llïll en vee Voorhoede speelt bijzonder zwak Suarez gaat weer winnend het nieuwe jaar in O ver schrijf termijn gesloten Onderlinge verbinding van Europese binnenwateren wordt onderzocht Protectionisme E.E.G.-blok van voor Benelux onaanvaardbaar ZATERDAG 2 JANUARI I960 Beschuldigingen aan adres van M.V.V. Wageningen wint f 9 h. i IK A mf FM/%. ah cdefgh. pLJs Courses Hilversum Flohr en Petros jan nu in Amsterdam Hoogste score voor Euwe Benoemingen Heemskerk fel gekant tegen annexatie „Ons wordt onrecht gedaan Reorganisatie in ruimteprogramma van Amerika Bom alleen leider in damtoernooi Drie „sterke mannen leiden in Hastings Carcl-van-Manclerprijs uitgereikt Gedenkboek van Sphinx-Céramique Sportflitsen Jaarverslag Comité Benelux Voor 12 en 13 januari Uitnodiging voor economische confe rentie in Parijs HAARLEM, 1 jan. De oud-interna tionals en HFC hebben in hun klassieke voetbalwedstrijd op Nieuwjaarsdag een spektakel stukje opgevoerd, dat de dui zenden die naar de Haarlemmerhout waren getrokken, nog lang in herinne ring zal blijven. In hoeveel wedstrijden zal men het meemaken, dat de bewaker van het score-bord dertien goals mag UTRECHT, 2 jan. Het bestuur van Elinkwijk heeft de Surinamer Frank Mijnals voor vier wedstrijden geschorst in verband met de incidenten, die zich zondag jl. hebben voorgedaan tijde, en na afloop van de wedstrijd MVV Elinkwijk. Nadrukkelijk tekent het bestuur van Elinkwijk bij deze beslissing aan, dat het van mening is, dat Mjjnals in deze kwestie niet alleen schuld treft. Het bestuur heeft hem geschorst op grond van het feit, dat Mijnals eigen rechter heeft gespeeld, hetgeen onder apen be ding toelaatbaar is. Eiinkwijk heeft bij het bestuur van de KNVB een uitvoerig rapport ingediend, waarin de gehele gang van zaken uit de doeken wordt gedaan. Hierin wor den ook ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van de Maastrichtse club HELMOND, 1 jan. Voor de Eer ste Divisie A (betaald voetbal) is op nieuwjaarsdag gespeeld de wedstrijd Helmond-Wageningen: 13. noteren? Wanneer bovendien het krachtsverschil zo gering blijkt, dat de winnende partij haar meerderheid slechts met een doelpunt verschil ver mag uit te drukken, dan is het duide lijk dat bij deze „76" wel de nodige spanning heeft geheerst. De HFC-ers mochten zich de win naars noemen van het treffen, maar de voortekenen wezen bepaald in een an dere richting. De oud-oranjemannen be gonnen namelijk met een spelletje, waar HFC heel weinig tegenover :on stellen. Met listige trekjes en subtiele combinaties trokken Kick Smit en ijn gezellen er tussen uit. Arie de Vroet, Roozen en vooral de debuterende Schaap plaatsten de HFC-ers voor vele puzzles en dat het veteranenteam na ruim tien minuten via een sublieme treffer van Schaap de leiding voor zich opeiste, mocht volkomen verdiend wor den genoemd. Een tijdlang bleef het spel zich af spelen op de Haarlemse helft, doch gaandeweg matte het hoge tempo van de ,,Good Old" de vergrijsde mannen af. De bom barstte na een half uur spe len. In weinige minuten dreven de HFC-ers hun tegenstanders naar de hoek des onheils. Jansen verraste Leo Halle met de onhoudbare gelijkmaker, waarna de „Leeuw van Deventer" niet kon voorkomen, dat Moolenaar en Jan sen hem met twee gave treffers ander maal lieten vissen: 31. Nog was het leed daarmee voor de oud-internatio nals niet geleden. Terlouw trachtte een venijnige pass van rechts te onder scheppen, maar de oude Spartaan zag het leer van zijn voet in eigen veste ver dwijnen. Van de ontreddering in de 'Oranje ploeg maakte Moolenaar gebruik om er 51 van te maken, doch net voordat scheidsrechter Martens voor de rust blies, had De Vroet kans gezien met een fraaie goal de stand op 52 te brengen. Na de hervatting verschenen de oud-internationals in een gewijzigde formatie. Met Stijger, Groeneveld en Stoffelen als „verse" krachten op de plaatsen van Paauwe, Van Dyk en Biesbrouck, toonde de ploeg ineens weer over zoveel wilskracht te be schikken, dat HFC terstond in het de fensief werd gedrongen. De voorma lige clubgenoten Roozen, Groeneveld Een van onze meest gewaardeerde probleemcomponisten verraste ons met een zending composities, die, volgens zijn zeggen, in de twintiger jaren zijn ontstaan en nog niet geplaatst werden. Hieruit mogen wij, naar believen, be schikken. Dat zij de smaak uit die dagen verraden ligt voor de hand. Uit werking en verzorging verraden de meester en de lezer zal er daarom zeker nog van genieten. N No. 77 is 'n tweezet met verbluffende sleutelzet, waarbij het verdere verloop zich waardig aansluit. Onder no. 78 brengen wij de tweede prijs van het 91ste toumooi van de „B.c.f.". Evenals no. 76. uit dezelfde bron, trok ook dit probleem onze volle aandacht alhoewel zij in idee nogal tamelijk uiteenlopen. Dat de jury beide aan de spits plaatste is 'n uitspraak, waarmede wij ons volkomen kunnen verenigen. Probleemoplossingen. No. 71. C. Groeneveld. Opl. 1. P d4-f5 dreiging 2. P f5-e7 mat. No. 72. J. Haring. Opl. 1. D e6-b3 drei ging 2. D b3-d3 mat. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid. Huize St.-Bernardus, Sassenheim. No. 77. J. OPDENOORDT. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 73. A. GOLDSTEIN. 2e prijs. 91ste toernooi B.c.f. 1959. Mat in 3 zetten. JL W dsnim Probleem voor geoefende oplossers. Probleem voor beginners. No. 3358 van W. Lente te Koudekerke. No. 598 van J H. Scheyen te Kerkrade. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 januari a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. O p i o s s 1 n g van no. 3351 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 25-20, 37, 31, 42, 33. 2 20, 5, z44 28 en wint. Een fijn stukje dat, ofschoon niet zo moeilijk, toch bij de 5de zet een ver rassing brengt. Het geheel kwam in een niet onbekende slotstand uit. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 598 en 599 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 januari a.s. Oplossing van no. 594 van wijlen F. Raman. 37-31; 16 of 36x29, 39-34, 16 of 36x18, 34x34 en het is uit. Een prachtig gebruik maken van de meerslagregel! De auteur noemde dit stukje; het ei van Colum bus. De oplossing is dan ook heel een voudig, doch men moet haar maar zien. Oplossing van de Herfstserie (vervolg). No. 8. Behalve de auteursoplossmg kwamen hier wel drie bijoplossingen te voorschijn. I. 38-32. 27-22, 39-33, 25-20, 20x9. 32x5 enz, II. 25-20, 20x9. 34x25, 26x6. til de derde bij opl. laat wit de 3de zet 26-21 achterwege en verkrijgt even eens gewonnen spel. Ook de laatste zet geeft reden tot opmerkingen daar 13-18, gevolgd door 30-35 of 45-50, zeker remi se oplevert. No. 10. 16-11, 11, 37, 38, 3, 21, 30 en wint. Ook 48-43, 29-23, 34-29, 38-33 en slag naar 2 of 4 geeft gewonnen spel. De oplossers waren het er wel over eens dat het over het algemeen een vrij zware opgave was al deze vraagstukken goed te ontleden en zijn dan ook vol bewondering voor de auteur Joh. v. d. Boogaard De prijzen zijn als volgt verdiend: eerste prijs f 7.50 door de heer Jos. Ras te Pey (Lb.), tweede prijs ad f 5.— door de heer J L. Strooband ie Middelburg en de derde prijs ad f 2.50 door de heer J. C. Drayer te Heemstede. De winnaars onze hulde en geluk wensen 1 Een aardig stukje spel. In het toernooi om het plaatselijk kampioenschap van Heemstede kwam het in de partij tussen de jonge, veel belovende speler J. Bus met Zwart en ondergetekende tot de volgende stand: Zwart 11 stukken op 6, 7. 12, 13, 15, 17/ 20. 24, 29. Wit 11 stukken op 16, 26, 27, 28, 30, 32, 35, 38, 39, 43, 45. Zwart had als laatste zet 23-29 gespeeld en wit ver- volgde nu met de aardige combinatie: 38-33, 29x49, 28-22 17x37, 30-25, 49x21, 26x8, 13x2, 25x1 waarna tot remise be sloten werd. Bij analyse bleek echter dat wit waarschijnlijk gewonnen zou hebben als hij eens niet de slagzet ge nomen had doch eenvoudig 39-33 ge speeld had. Zwart heeft dan niet anders dan 20-25 en nu kan wit aldus een ge wonnen stand forceren. 28-23, 19x48. 30x 3. 12x3, 16-11. 7x16. 27-21. 16x27, 32x24 48x30, 35x24. Dit eindspel moet door wit gewonnen kunnen worden. en Smit voelden elkaar voortreffelijk aan en met Stoffelen en De Vroet als de gevaarlijke binnenspelers trok de aanvalslinie der „nationalen" de Haarlemse verdediging finaal uit el kaar. Dat leidde weldra tot een te- gengoal van Roozen, die meteen daar na met een „vallende" kopbal a la Bak- huys de stand op 54 bracht. De be dreigde HFC-ers gooiden het over een andere boeg. Na enkele vlijmscherpe tegenzetten schaten Bouwman en Geerling HFC naar 74 en met nog een kwartier aan speeltijd leek daar mee het vonnis over „de ouden" ge veld. Maar nog eenmaal kwamen de oud- internationals terug. Een enorme kogel van Stoffelen tegen de staander en een dito projectiel van Kick Smit vormden de inleiding tot de laatste krachtsinspan ning, waarmee de oranjehemden IIFC met de rug tegen de muur drongen. Kiek Smit en Dc Vroet brachten de spanning met twee doelpunten weer ge heel terug: 76. Luid galmden de aan- moedigingskreten over het veld. Oud- Oranje was duidelijk favoriet, maar in laatste instantie was het Haarlemse bolwerk onneembaar. Jammer vooral voor Leo Halle, die voor de zeventiende keer van de partij was en met deze wed strijd zijn carrière ais oud-international afsloot. Met een zilveren sigarendoos ais herinnering aan deze wedstrijden- reeks keerde hij 's avonds huiswaarts. Leo Halle heeft in zijn laatste wedstrijd als oud-international niet minder dan zeven keer geen oplossing geweten voor een schot of kopstootdoor een HFC-er in de richting van zijn heiligdom gelan ceerd. Maar er waren tijdens de tradi tionele wedstrijd tussen Nederlands oud ste voetbalclub HFC en de oud-inter- natior/als ook momenten, dat Halle her inneringen opriep aan de jaren, waarin hij „de leeuw van Deventer" genoemd werd. Hier ziet men zo'n ogenblik. Ter louw kijkt vol vertrouwen toe. ROOSENDAAL, 1 jan. Het Neder lands amateurclftal, dat tegen RBC aantrad, heeft de 1500 toeschouwers niet enthousiast kunnen maken. Derma te tam was het partijtje, dat men geen moment de naargeestige regen kon vergeten. De Roosendalers wisten zich nog het beste aan het spekgladde veld aan te passen., zonder dat zij echter tot daverende wapenfeiten kwamen. Doelman Mertens had een bij zondere kalme dag, in tegenstel ling met Van der Merwe (NAC), die het doel der amateurs verdedigde. Hij deed dit kundig, maar kon niet voor komen, dat RBC twee keer de roos trof. De eerste kee.r was dit 16 minuten na het begin. Vermunt mikte bij een hoek schop de bal secuur op het hoofd van Villevoye, die hem doorkopte naar Roo- vers. Een Roovers hoefde maar te knik ken: 10. Tot de zesde minuut van de tweede helft wisten de amateurs, dank zij een goed defensie-bloc, de schade tot deze 10 te beperken. Toen kwam Van de Ven 'bij een flitsende doorbraak oog in oog met Van der Merwe en dat be tekende 20. In de tweede helft was Oosterloo (Be Quick) vervangen door Burgers (DWV), (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 2 jan. 1Toor de zon dagmiddag te Hilversum te houden courses luiden onze tips;. Steenbokprijs (2000 m.): X Signal, X.O., Xirene Hollandia. Schuttersprijs (2400 m.): Xuthus T„ Xerophyt, Walter Pluto. Schorpioenprijs (amateurs) (2020 m.): Visuil S., William Z„ Uppsala Pluto. Sticrprijs (2900 m.l; Vico B.S., Vorstin Kitty, Torenvalk 'S. Kreeftprijs (2000 m.): Entrainement Geersen, Hippogriffe, Typhoon. Weegschaalprijs (2400 m.): Upper Ten, Wybo K, Vrolijke Frans. Ram-prijs (2000 m.): Wiebeline Wip, Vincent Hollandia, Valencia. Leeuwprijs (2400 m.): Quartus Spen cer. Victrix V.. Tabor Harvester D. Watermar.prys (2040 m.): Xaisine, Whipbird van Permit, Willy Nimble. maar ook deze verse kracht slaagde er niet in zo veel stootkracht te ontwikke len, dat de verdediging der Brabanders door de knieën ging. Trouwens de cij fers 20 tekenen het verschil in kracht op de juiste manier. SAO P/fULO, 2 jan. In het licht van talrijke fakkels en schijnwerpers, bespied door vele t.v.-camera's en onder het gejuich van duizenden en thousiaste Brazilianen sprintte de Ar gentijn Oswaldo Suarez nieuwjaars nacht in Sao Paula als eerste over de eindstreep. Daarmee werd hij voor de tweede maal achtereen winnaar van de traditionele Sint Sylvester loop, die daar steeds met de jaarwisseling gehouden wordt. Het was weer een bont spektakel in de geïllumineerde Braziliaanse haven stad. Na verschillende voorwedstrijden in diverse plaatsen van het land wa ren 177 lopers uitgekozen voor deze eerste atletiekwedstrijd van het jaar. Uit Europa en andere Zuidamerikaan- se landen waren ook nog eens 18 at leten overgekomen, zodat even voor middernacht bijna 210 man van start gingen. 7300 meter lang was de route en op dat stuk stonden ruim een mil joen feestende en schreeuwende' Zuid- amerikancn de lopers aan te moedi gen. Meer dan 1000 agenten moesten eraan te pas komen om de vaak nogal te enthousiaste kijkers een beetje rus tig te houden. De Engelsman Martin Hyman, die 's ochtends pas per vliegtuig gearri veerd was, had lange tijd de leiding. Achter hem kwamen Kyle .(Canada), Faria (Portugal) en Suarez. Dit vier tal besliste in de laatste twee kilome ters de strijd. Suarez tenslotte won de eindsprint. De wereldrecordhouder op 1000 meter, Dan Waern uit Zweden, kwam niet verder dan de 77e plaats. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM, 1 jan. Op 31 decem ber sloot voor de honkballers weer de mogelijkheid, om in 1960 voor een an dere vereniging uit te kunnen komen. Van de mogelijkheid om overschrijving te krijgen, is in mindere mate gebruik gemaakt dan voorgaande jaren. Naast de tendens, dat jongere werpers zich bij hoofd- en eerste klassers hebben aangemeld, zien we ook een aantal spelers weer terugkeren tot hun oude club. De meest opmerkelijke is zeker die van Joop Bakker (Schoten) naar TYBB. TYBB krijgt dus zjjn talentvolle .wer per terug. Toch zal deze Haarlemse overgangsklasser, ondanks de komst van Bakker het niet zo gemakkelijk krjjgen. Drie spelers gingen naar SC Haarlem toe, te weten Hans Rombouts, Piet de Wit en Wim Boeree. Dit verlies is erger dan het vertrek van de speler- coach Toon Verzijlberg, die voor TYBB een mislukking betekende, en nu, op nieuw als speler-coach, zijn geluk bij SC Haarlem gaat beproeven. EDÖ krijgt twee jonge werpers bij de ploeg. Terneuzen van Halfweg, die beslist ca paciteiten bezit, en v. d. Smissen van Vliegende Vogels, Daarnaast gaat hun derde honkman Doornbosch weer terug naar HFC Haarlem, en wil de beroeps- voetballer Dries Mul, de enkele vrije weken die hij heeft, weer voor zijn oude club THB beschikbaar zijn. Harm Hof- stra zoekt na een paar jaar bij Kenne- meriand gespeeld te hebben, HHC weer op. Kees v. d. Mark, die in Rotterdam AMSTERDAM, 2 jan. In afwachting van het Hoogoven-schaaktoernooi, dat op 7 januari a.s. begint, trekken de Rus sische schaakgrootmeesters Petrosjan en Flohr momenteel, dank zij de mede werking van Vroom en Dreesmann, door Nederland voor het houden van simultaan-wedstrijden. Daarbij worden zij telkens vergezeld door een of meer prominente figuren uit de Nederlandse schaakwereld. Op Nieuwjaarsdag zag men de Russen tezamen met de Neder landse oud-wereldkampioen dr. Max Euwe in actie te Amsterdam. Zij boekten de volgende resultaten: Dr. Max Euwe: 30 gesp., 28 gew., 1 rem., 1 verl., 95 procent. Flohr 41 gesp,, 35 f ew„ 6 rem. 0 verl., 93 procent. Pe trosjan 40 gesp., 34 gew., 2 rem., 4 verl., 88 procent. T. D. van Scheltinga 28 gesp., 21 gew., 4 rem., 3 verl., 82 pro cent. GENèVE, 2 jan. In de toekomst zullen de schepen van de Noordzee naar de Zwarte Zee kunnen varen en van daar in noordelijke riehting naar de Oostzee als de thans in bespreking zijn de plannen tot internationalisatie van de Europese binnenwaterwegen moch ten worden verwezenlijkt. Een eerste stap in de richting van de ze internationalisatie werd onderno men, met instemming van zowel niet- communistische als communistische landen, tijdens een kortgeleden in Ge- nève gehouden vergadering van de Eco nomische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties. De commissie is voornemens uit de sub-commissie voor het transport over de binnenlandse wa terwegen een werkgroep samen te stel len, die de mogelijkheden zal moeten onderzoeken van het onderling verbin den der waterwegen tot een groot net. Plet voorste] tot deze studie, dat werd ingediend door de afgevaardigde van de Sovjet-Unie, werd gesteund door de vertegenwoordigers van Oost- en Westeuropese landen. De mogelijke ver bindingen zijn verbindingen tussen de Rijn en de Donau. de Donau en de Oder, de Oder en de Weichsel, en de Adria- tisclie Zee en liet Lago Maggiore. Een door het secretariaat van de eco nomische commissie voor Europa opge steld memorandum vormde de basis van discussie. Daarin werd gewezen op de noodzaak als voorbereidende maat regel, van het klassificeren der bestaan de waterwegen naar grootte der sche pen die daarvan gebruik kunnen maken en naar de economische betekenis van het jaarlijks netto scheepvaartverkeer per kilometer. Tevens werd daarin liet vraagstuk aangeroerd van de nationale wetgevingen waaronder de verschillen de waterwegen vallen; er werd op ge wezen dat in het belang van het inter nationale scheepvaartverkeer voor de nieuwe waterwegen een nieuw regime nodig zal zijn. De instructies, die voor de toekomsti ge werkgroep zijn vastgesteld, houden in dat zij een onderzoek moet instel len naar de tegenwoordige toestand van de waterwegen van internationaal be lang, deze naar technische en economi sche maatstaven moet klassificeren, en voorts de maatregelen zal moeten be studeren, welke door de verschillende landen zuilen moeten worden genomen om hun waterwegen in het internatio nale schema onder te brengen. Ook de toekomstige mogelijkheden van verwe zenlijking van het netwerk van waterwe gen zullen door de werkgroep moeten worden geanalyseerd. Na een algemene beraadslaging over de juridische kant van de plannen, wer den in beginsel twee conventies aange nomen: de eerste betrekking hebbend op overeenkomsten voor het goederen vervoer over binnenlandse waterwegen, en de tweede betreffende de beta ling van schadevergoeding in geval van aanvaringen op deze waterwegen. Be langhebbende landen zullen tot begin 1960 in de gelegenheid zijn deze conven ties te ondertekenen. DEN BOSCH, 2 jan, Mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft op verzoek van de provinciaal der Presters van het H. Hart benoemd tot assistent te Westerbeek pater A. Neger S.C.J., onder gelijktijdig eervol ontslag aan pater H. van den Acker; op ver zoek van de provinciaal der Missiona rissen van Cadier en Keer tot assis tent van de parochie St, Pieter te 's-Her togenbosch pater J. Peijnenburg S.M.A.; tot rector an het St. Radboud-zieken- huis te Nijmeger, de weleerw. heer J. F. H. Boeken, onder gelijktijdig eervol ontslag aan drs. A. F. Wijers. UTRECHT, 31 dec. Dr. W. J. Al berts, wetenschappelijk hoofdambte naar a aan de rijksuniversiteit alhier is uenoemd tot rijzonder hoogleraar in de interregionale geschiedenis, in het bijzonder van middeleeuws oost-Neder land en West-Duitsland. IJMUIDEN, 2 jan. Do gemeente Heemskerk is verontwaardigd en te leurgesteld over de plannen van de minister van Binnenlandse Zaken, inr. E. H. Toxopeus, om de gemeenten Heemskerk en Beverwijk samen te voegen. Dit bleek overduidelijk op een spoedvergadering van de gemeente raad, die burgemeester II. Nielen naar aanleiding van deze kwestie had bij eengeroepen. Zijn voorstel een rap port samen te stellen over wat Heems kerk tot nu toe heeft gepresteerd, is met algemene stemmen aanvaard. Het Nederlandse volk zal worden in gelicht, aldus de burgemeester, die verder zei, dat „ons onrecht wordt gedaan door deze twee gemeenten sa men te voegen." In Beverwijk heerst een geheel an dere stemming. Burgemeester J. Bruinsma is verheugd dat de minister eindelijk een beslissing heeft genomen en dat nu klaarheid in een onaange name situatie is gekomen. I-Iij ver wacht na de samenvoeging van de bei de gemeenten met Velsen tot samen werking bij de uitbreiding van IJmond te komen. NEW YORK, 2 jan De New York Times heeft uit Washington vernomen dat de Amerikaanse regering een grote reorganisatie in haar ruimteprogram ma's overweegt teneinde een centrale controle door het Witte Huis. te bewerk stelligen. De drie voornaamste punten hiervan omvatten afschaffing van de raad voor nationale lucht- en ruimte vaart en van de burgrerlijk-militaire verbindingscommissie, en aanstelling van een nieuwe gezagsdrager recht streeks onder het Witte Huis die de zorg krijgt voor het opstellen van een lande lijk ruimteprogramma en voor de Coör dinatie tussen militaire en burgerlijke ruimteactiviteit. Het voorstel zou ver vat zijn in Eisenhowers „State of the Union" boodschap, met welke daad de regering hoopt het Congres iets van het initiatief af te nemen in de politieke strijd over Amerika's ruimteplannen, aldus het blad. is gaan wonen, gaat EHS verlaten, om bij Sparta te gaan spelen. Ook de RFC spelers Nossent en Bouts gaan naar Sparta. In Amsterdam, staat de komst van Rob Tromp van Blauw Wit naar VVGA, niet in vergelijk met het ver lies dat de GA leidt door het vertrek van de jeugdige Hans Haverkamp naar WVEDW. Reggie Smith gaat van Ajax naar WVHEDW. Intussen blijkt WGA wel heel grote moeilijk heden te hebben. Vorig jaar ging Her man Beidschat weg, en werd bij EHS een uitstekend international werper. Nu gaan weer twee jeugdspelers weg, Ruud Kramer naar EHS en Hans Haverkamp naar WVHEDW. Deze verliezen en het feit dat achtervan ger d'Arnauldt naar zijn geboorteland terug is, en Ruud Kok niet meer kan honkballen, zal de taak van de pas aangetrokken coach Cor Wilders, verre van benijdenswaardig zijn. AMSTERDAM, 2 jan. Op nieuw jaarsdag is een begin gemaakt met de tweede helft van het internationaal damtoernooi in Amsterdam. Bom, die na de eerste helft de leidersplaats moest delen met Gordijn en Bergsma, veroverde thans alleen de leiding door een zege op Metz. De uitslagen van de achtste ronde zijn: F. GrodijnG. Aubier 1l, p. BergsmaR. Delhom 11, J. Bom J. Metz 2—0 en A. GuignardB. Du- kei 02. In de zevende ronde waren do resultaten: DukelGordijn 02, GuignardMetz 11, BomDelhom 11, BergsmaAubier 20. De stand luidt momenteel: 1. Bom 11 pnt, 2 en 3. Gordijn en Bergsma elk 10 pnt. 4 Dukel 9 pnt, 5 Delhom 8 pnt, 6 Metz 7 pnt, 7 Aubier 6 pnt, 8 Guignard 3 pnt. HASTINGS, 2 jan. In Hastings wordt weer het befaamde jaarlijkse schaaktoernooi gehouden. Onder de deelnemers vindt men in de schaak wereld vertrouwde namen als Aver- bach, Kottnaer en Golombek, maar ook onbekende „grootheden", als de Ame rikaan Burger en de Westduitser Heemsoth. De resultaten van de eer ste ronde zijn: Kottnauer (Tsj. Si) Bobotsov (Buig) 10; Pomar (Sp) Heemsoth (Did) 10, Averbach (Rusl) —Golombek (Gb) 10; Burger (VS) Winser (GB) 10; Giigoric (Joeg.) Uhlmann (O. Did) 10. Van de tweede ronde zijn dc uitsla gen: GolombekKottnauer liPo- marWinser 10; AverbachBurger 10; UhlmannBobotsov 10; Heem sothGiigoric 01. Dc stand luidt momenteel: 1-2-3 Averbach, Pomar en Gligörie allen 2 pnt, 4. Kottnauer IV2 pnt, 5-6 Burger en Uhlmann beiden- 1 pnt, 7 Golom bek Vï pnt, 8-9-10 Bobotsov, Heem soth en Winser allen 0 pnt. EINDHOVEN, 29 dcc. In 1957 be stond het universitaire kunsthisto rische onderwijs in Nederland vijftig jaar. Bij deze gelegenheid werd te Utrecht, het fonds Carel van Mander opgericht. Uit de rente van het kapi taal worden jaarlijks twee prijzen toe gekend, te weten de Carel-van-Man- derprijs voor de in het afgelopen jaar verschenen studie van een bij voorkeur jonge kunsthistoricus, die naar het oor deel van de jury bestaande uit de Nederlandse hoogleraren in de kunst geschiedenis de beste prestatie heeft geleverd; en de Bucheliusprijs, die een voortreffelijk documentair- kunsthistorisch werk beloont. De Carel-van-Manderpijs 1959 werd tijdens de jaarvergadering van de ver eniging van Nederlandse kunsthistori ci in het Van-Abbemuseum, uitge reikt aan mej. dr. Katherine Fremant- ie, wier boek over het stadhuis op de Dam te Amsterdam, genaamd „The baroque town hall of Amsterdam", tot deze onderscheiding leidde. Mej. dr. Fremantle, leerlinge van het Cour- tauld Institute van do Londense uni versiteit, is als .hoofdassistente aan het kunsthistorisch instituut der rijks universiteit te Utrecht verbonden. De Bucheliusprijs over 1959 ging naar de heer L. J. Bol, directeur van het museum te Dordrecht. De heer Bol heeft dit jaar een reeks artikelen in het kunsthistorische tijdschrift „Oud-Holland" over de Middelburgse schilders afgesloten. Zijn werk, dat zo wel archivalisch als kunsthistorisch op hoog niveau staat, rechtvaardigt, al dus de jury. de toekenning van deze prijs ten volle. (Van onze Limburgse redacteur) Maastricht, 28 dec. Nog net voor het verstrijken van het jubileum jaar van de twee sinds kort gefusioneer de Maastrichtse aardewerk- en porse- leinindustrieên: de n.v. „Sphinx" en de n.v. ..Céramique". die 3 oktober resp. het 125-jarig en 100-jarig bestaan heb ben gevierd, is thans over de historie van beide bedrijven een goed verzorgd gedenkboek verschenen. Een werk, dat, zo merkt de voorzitter van de redactie! commissie, ir. Joseph Regoüt, in het voorwoord op, geen feestuitgave zon der meer is, maar eerder een weten schappelijke studie over een tijdvak uit de geschiedenis van Maastricht, dat nog onvoldoende bestudeerd is. Dit tijd vak wordt niet uitputtend behandeld. By de samenstellers zat geen andere bedoeling voor dan een eerste aanzet te leveren tot een meer uitgebreid en ge degen studie over Maastricht ten tijde van de opkomst van de aardewerkin dustrie, waarvan de industrieel Petrus Regoüt de grondlegger is geweest. Aan deze figuur besteedt het gedenkboek ruime aandacht. In tegenstelling tot de vroeger vrij algemeen verbreide opvat ting, als zou Petrus Regoüt een wei nig sociaal voelend werkgever zijn ge weest, menen enkele medewerkers aan dit gedenkboek te kunnen aantonen, dat hij eerder een sociaal voorman mo»t worden genoemd. Tot deze conclusie kwam ook een personeelslid van de n.v. „Sphinx" dr. Frans Maenen in zjjn proefschrift over Petrus Regoüt. Het gedenkboek bevat een bijdrage van ür F. Maenen over de ontwikkeling va'h de MaastrichtseKeramische industrie sinds het middèn van de negentiende eeuw. De verschillende bijdragen zijn verlucht met toepasselijke illustraties, waarvoor de oud-ontwerper van de „Sphinx" Charles Eyck en de huidige ontwerpers Antoine Corstjens en Guill Serpenti hebben gezorgd. Voorts bevat het boek foto's van de bedrijven, als mede van portretten van de oprichters. De Maastrichtse dichter Loe Maas voor zag het gedenkboek van enkele gedich ten. De lay-out, waaraan bijzonder veel zorg is besteed, was by de Maastricht se kunstenaar Mathieu Vroemen in goede handen. Hetzelfde kan gezegd worden van de typografische verzor ging door drukkerij Boosten en Stols uit Maastricht. Joegoslavië heeft de in Rabat ge speelde interland-voetbalwedstrijd te gen Marokko gewonnen met 50. Van Dyk uit Lisse heeft op nieuw jaarsdag op Duinhorst te Wassenaar de z.g. „katerkoers", een cyclo-cróss-wed- strijd over 30 km gewonnen. Tweede werd Brinkman. Parry O'Brien, Olympisch kampioen en wereldrecordhouder kogelstoten heeft de sullivan-trofee voor 1959 ge kregen, de ereprijs voor de beste Ame rikaanse sportman van het jaar. Egypte heeft zich geplaatst voor de tweede voorronde van de Afrikaanse zone van het Olympisch voetbaltoernooi door een overwinning met 30 op Ni geria. DEN HAAG, 2 jan. Eind 1958 voerden de lïenelnxlanden gezamen lijk voor een bedrag van 6.077 miljoen gulden naar de EËG-partners en zij voerden voor een waarde van 6.985 miljoen gulden uit deze landen in, wat betekent, dat er in dit jaar sprake was van een negatief saldo van niet minder dan 908 miljoen gulden. De Beneluxuitvoer naar dc overige landen van dc OEES beliep in hetzelfde jaar een bedrag van 6.779 miljoen gulden, de invoer uit deze landen een bedrag van 6.049 miljoen gulden, een positief sal do van 730 miljoen gulden dus. Uit deze cijfers spreekt duidelijk, dat ieder protectionisme van het EEG-blnk voor Benelux als onaanvaardbaar moet worden beschouwd- Dit'wordt opgemerkt in het jaarver slag van het comité Benelux over de periode vajt 1 september 1959 tot 1 september 1959. Het hoofd te bieden aan de krachten dm een dergelijk pro tectionisme voorstaan, moet dan ook voor de Beneluxlanden als een zeer belangrijke gemeenschappelijke taak worden gezien. Bij de uitvoering van deze taak kan er op worden gewezen, dat het ten tijde van de ondertekening van de verdragen van Rome de be doeling van de zes EEG-partners was, de nieuwe gemeenschap verder uit te breiden en dat de huidige strijd voor deze uitbreiding dan ook volledig in overeenstemming met de geest van deze verdragen is. Het lijkt een voor de hand liggend Beneluxbeiang, aldus het verslag, dat in eerste instantie gezocht wordt naar een vruchtbaar samenspel met de lan den van de kleine vrijhandelszone. De uitvoer van Benelux naar het belang rijkste land van dit blok, het Verenigd Koninkrijk, had in 1958 een waarde van 2.114 miljoen gulden, waartegen over een invoer stond van 1.897 mil joen gulden, terwijl ook dc handel met Scandinavië van zeer grote bete kenis is. Het verzwakken van deze markten zou voor de drie landen ernstige gevolgen kunnen hebben. Over de interne Beneluxaangelegen- heden merkt het verslag op, dat het landbouwvraagstuk verder dan ooit van een bevredigende oplossing ver wijderd is, terwijl op fiscaal terrein eveneens nog talloze moeilijkheden bestaan. PARIJS, 2 jan. De Franse regering heeft de officiële uitnodigingen ver zonden voor de economische conferentie waartoe de westeliike topconferentie de vorige maand heeft besloten, zo heeft een woordvoerder van het Franse minis terie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Op de conferentie, die op 12 en 13 .januari in Parijs wordt gehouden, zal in het kader van de O.É.E.S. worden gesproken over de moeilijkheden die kunnen ontstaan door het uiteenvallen van West-Europa in twee groepen: de Europese Economische Gemeenschap en de Europese vrijhandelsassociatie. Ook zal worden gesproken over de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Aan de conferentie zullen de leden van de uitvoerende raad der O.E.E.S. en de handelsraad van de organisatie deelnemen. Het zijn Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland en België (voor de E.E.G.), Engeland, Zweden, Zwitserland, Portugal en Denemarken (voor de E.V.A.), de Ver. Staten, Cana da en Griekenland. De uitnodigingen werden door Frankrijk mede namens Engeland, de Ver. Staten en West-Duits land gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6