DAGPUZZLE Eerste Kamer vraagt om bestudering van personeelstekort bij politie Malversaties bij verheers brigade ter sprake CONTACT Vrijheid van godsdienst in Hongarije behoedzaam bepleit Pope klaagt in Djakarta over oneerlijke procesvoering De eenheid zoals Christus die heeft gewild Alfredo BEGROTING VAN JUSTITIE ProfKors op nieuw voorzitter Unda Tekst van een niet-ondertekende bisschoppelijke brief gepubliceerd Amerikaans piloot koos zijde van de rebellen uit verzet tegen communisme Diplomatiek bezoek aan Wereldomroep Conflict tussen musici en Europ. Radio Unie T.V. in Zweden Muziek in drie dimensies Vanavond 1 PLEIN 1959 Brochure Internationale Bidweek Bedevaarten DINSDAG 5 JANUARI I960 PAGINA 2 N.O.C.-PRIJSVRAAG Boudewijn verleent dè"e gratie in Afrika schc Gevaarlijke verandering De avonturen van Kuifje en Bobbie door HERGf Hij is verdwaald, en vraagi on derdak?.,,]/Va ar om niet Laat 'm binnenkomen deze rivier is dus de Da du - rayal Wonen in deze streek niet ergens (de Arumbaya 's Denkt U dat er iemand genegen is om me ernaartoe te brengen w*m Advertentie HILVERSUM, 4 jan. De ambassa deur van de Verenigde Arabische Re publiek de heer dr. A. A. Khandji heeft vandaag een bezoek gebracht aan Ra dio Nederland Wereldomroep in Hilver sum. Hij was vergezeld van zijn echt genote en dochter en de persattaché van zijn ambassade en maakte kennis met de leiding van de Wereldomroep en met de chef en medewerkers van de Ara bische afdeling. Ook bezocht hij het nieuwe studiogebouw van de Wereld omroep, dat bij Crailoo in aanbouw is. HILVERSUM, 5 jan. De Nederland se Toonkunstenaars Bond deelt mede, dat het uitvoerend comité van de „Fé- dération internationale des musiciens" wellicht tegen het einde van deze week zal besluiten een embargo te leggen op de relayering door de radio van in ternationale muziekfestivals. Dit embar go is dan een gevolg van het feit, dat de Europese Radio Unie bij herhaling geweigerd heeft besprekingen te voeren over de regeling van de honorering van radio-uitzendingen naar twee en meer landen. De internationale federatie heeft thans aan de Europese Radio Unie een kort respijt (volgens de Nederlandse Toon kunstenaars Bond vier a vijf dagen na heden) gegeven om van standpunt te veranderen. De verwachting van de musici is echter, dat de Europese Ra dio Unie haar standpunt ongewijzigd zal handhaven. Inmiddels is aan alle mu sici in Nederland verzocht voorlopig geen verplichtingen aan te gaan voor internationale relayering door de radio van het Holland Festival en soortgelij ke manifestaties in binnen- en buiten land. PARIJS, 5 jan. Het dagelijks be stuur van de Unda, de Katholieke In ternationale Organisatie voor Radio en Televisie is in Parijs bijeengekomen om de komende studie-bijeenkomst, die in februari te Monte Carlo zal worden ge houden, voor te bereiden. Besloten is prof. Kors voor een tweede periode als candidaat voor het voorzitterschap te stellen. Het jaarlijks congres van de Unda zal van 15 tot 20 augustus te Rio de Janeiro plaats vinden. Het onder werp van dit congres zal in samenwer king met de episcopaten van Zuid-Ame- rika worden vastgesteld. STOCKHOLM 4 jan. De Zweedse PTT heeft bekend gemaakt, dat op de laatste dag van 1959 de 600.000-ste tv- vergunning is uitgereikt. Dit aantal is slechts in enkele jaren opgebouwd en het heeft alle voorspellingen van des kundigen verre overtroffen. Zweden telt 7.2 miljoen inwoners. Om tien uur hedenavond kan men, dank zy de samenwerking tussen KRO en AVRO over beide zenders Hilver sum I en II luisteren naar muziek in drie dimensies, een stereofonische uit zending van de Symfonie no. 4 in A gr. t. opus 90 („Italiaanse") van Felix Mendelssohn-Bartholdy, uitgevoerd door het Israëlisch Filharmonisch Orkest on der leiding van Georg Solti. Voor de ontvangst van stereofonische muziek moet men over twee radio-ontvangers, of een ontvanger en draadomroep be schikken. De luidsprekers dienen zoda nig te worden opgesteld, dat de luiste raar zit, waar de geluidsgolven elkaar (uiteraard op gelijke sterkte) ontmoe ten. HILVERSUM, 5 jan. In het tele visieprogramma van vanavond geeft de NTS een herhaling van de film „Louise- Lotte („Das doppelte Lottchen"), een film van Joseph van Baky naar de ro man van Erich Kastner, die al eens op 26 oktober 1955 is uitgezonden. Vooraf wordt onder de titel „De Taal der vo gels" de Italiaanse bijdrage vertoond in de filmserie „Wetenschappelijke Curio siteiten'', die onder auspiciën van de Université Radiophonique Internationa le is vervaardigd. In het radioprogramma van de KRO kan men vanavond luisteren naar Ger- maine Thijssens-Valentin in de cyclus „Pianowerken van Gabriël Fauré". De serie theologische voordrachten onder het motto „In het begin schiep God he mel en aarde" wordt hedenavond on derbroken door een Kerstprogramma, waarin het Radiokoor onder leiding van Meindert Boekei liederen zingt van Ge- sius, Praetorius, Walther, Schroter, Bach en Mendelssohn-Bartholdy Later op de avond speelt het Omroep Ka merorkest onder leiding van Roelof Krol de Sonata par archi van Hans Wer ner Henze. Later op de avond spelen Theo Olof en Herman Krebbers werken voor twee violen, terwijl Ko van Dijk als Marcus Antomus de Forumscène voordraagt uit het tweede tafereel van het derde be drijf van „Julius Caesar" van Shake speare. DEN HAAG, 5 jan. Vanavond wordt een begin gemaakt met de ra dio-prijsvraag „Tussen Keulen en Pa rijs", waarvan de baten bestemd zijn voor de uitzending van Nederlandse Sportlieden naar de Olympische Spelen 1960. Dertien dinsdagen achtereen zal deze luisterwedstrijd om 19.10 uur in het AVRO-programma worden uitge zonden. van met Ten aanzien van de reserve-rijkspoli* neel tie bestond er ongerustheid. In sommi- van ge gemeenten wordt deze gebruikt ter vade aanvulling van het tekort aan gemeen- gen tepolitie. ten gevolge waarvan een nij- kerk pend tekort aan politiepersoneel wordt won verdoezeld. Men kon niet aan de in- die druk ontkomen, dat het personeelsver- Boar loop bij de reserve-rijkspolitie zeer veel de x geld kost, en betwijfelde de effectieve -L waarde van de huidige reserve-rijkspo- c litie. Dezelfde leden zouden gaarne ver- ?r^e nemen of de proefnemingen met het inde systeem van transactie in de handen v.an, van de politie geslaagd zijn en of een c-laaj spoedige en ruimere invoering van de desbetreffende wet kan worden ver- wacht. °^I Men wil gaarne het oordeel van de n minister vernemen over het verband 1 tussen de invoering van tie vorenge- 5.as|J noemde wet en de malversaties bij een jjUd verkeersbrigade der rijkspolitie. v% Anderen vragen of het niet beter is de betaling van een boete, welke wordt kr®1 opgelegd ter plaatse van de overtreding. T te voldoen zo mogelijk dezelfde dag of iacc die daarop volgende bij de ter plaatse °u gevestigde griffie van het kantongerecht ,1 j1? 11 dan wel bij het hoofd van politie. 5"® LEOPOLDSTAD, 5 jan (Reuter) £e Koning Boudewijn van België heeft ter tafe: gelegenheid van zijn recent bezoek aan pan Congo en Roeanda-Oeroendi enige ge- hooi vangenlsstraffen en boeten, die aan Will niet-politieke delinquenten waren opge- Hij legd, gedeeltelijk kwijtgescholden. dan] 3 are haa, aerv zone G»neraal Agent voor Nederland ANDRÉ KERSTENS' Wijn- en Gedlitllleerdhandel N.V., TILBURG (Van onze parlementaire redactie) Verscheidene leden van de Eerste Ka mer vragen in het voorlopig verslag op de begroting van Justitie of het waar is, dat van opsporingsambtenaren tot prikkeling van hun ijver wordt ver langd, dat zij in een zekere periode ten minste een bepaald aantal processen- verbaal moeten opmaken. Anderen acht ten het personeelstekort bij het korps rijkspolitie bijzonder zorgwekkend, voor al indien men zich realiseert, dat deze tekorten in de toekomst nog aanmer kelijk zullen toenemen ten gevolge van: de ongunstige leeftijdsophouw van het korps, de toenemende intensivering van de politietaak en het accres der bevol king. Er wordt gevraagd welke maatrege len de minister op korte termijn denkt te nemen, naast de reeds genoemde ver betering van de salarissen, verla ging van de voor benoeming geldende minimumleeftijd en vrijstelling van mi litaire dienstplicht. Overweegt de mi nister ook herziening van de honorering van de zgn. inconveniënten als veelvul dige verplaatsingen, detacheringen, on geregelde en gebroken diensten e.d„ te gemoetkoming in de huren door een huurtoeslag e.d.? Verdient het geen aanbeveling een gezamenlijke commissie in te stellen ter bestudering van het gehele vraag stuk van het personeelstekort en van de middelen tot bestrijding daar van zowel van de gemeente- als van de rijkspolitie? Het maandblad „Plein" heeft het jaar 1959 afgesloten met een nummer dat geheel gewijd is aan een .rapport, van de commissie voor onderzoek naar rede lijk leven op de planeet Aarde, samen gesteld in opdracht van de federale regering van Mars". Misschien vindt het daar ook aftrek. Opneming %n deea rubriek ie niet noodzakelijk een bewiia van in- etemmïno. In een beschouwing over het komen de jaar wijst het dagblad Trouw op een gevaarlijke verandering, die in de binnenlandse situatie valt waar te ne men. Het blad bedoelt de hardnekkige aanvallen uit verschillende hoeken tegen wat men dan de verzuiling pleegt te noemen. Trouw schrijft hierover o.a.: Wij hebben die aanvallen altijd ge kend. Maar voor de oorlog werden die gemakkelijk afgeslagen. Na de oorlog niet meer. Reeds in 1945 en ook nu richt zich de spits van die aanvallen tegen ons omroepbestel. En het is duidelijk dat het omroepbestel hierbij ir, het defensief is. En dat is een gevaarlijke situatie. Bedoeld of niet bedoeld vormen deze aanvallen een ernstige aanslag op de christelijke beïnvloeding van ons volks leven. En het is een trieste zaak als we moe ten constateren dat iemand als de heer Van Walsum voorheen voorzitter van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. hier hand in hand gaat met het dagblad „De Telegraaf". Van de heer Van Walsum is het adagium dat de strijd tegen de verzuiling begint met het breekijzer in het om roepbestel. En dat breekijzer heet commerciële televisie, bedreven door een zelfstandige commerciële maatschappij. Wij moeten ons goed realiseren wat dit betekent. Zulks te meer omdat er onder de voorstanders van de commer ciële televisie mensen zijn die zich min der goed dan de heer Van Walsum reali seren wat het betekent. Voor hem is het een fase in de strijd om aan de zelfstandig georganiseerde christelijke activiteit in staat en maat schappij een einde te maken. En wij zien dat precies zo als de heer Van Walsum. Daarom kiezen wij, even beslist als de heer Van Walsum zijn standpunt koos, het aan het zijne radicaal tegenoverge stelde standpunt. DJAKARTA, 5 jan. (UPI) Giste ren is voor een krjjgsraad van <le luchtmacht te Djakarta het proces voortgezet tegen de Amerikaanse vlie ger Allen Lawrence Pope, die berecht wordt wegens het uitvoeren van bom bardementen voor de Indonesische re bellen. Op sommige van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen staat de doodstraf. Toen de auditeur-militair hem gisteren een verklaring voorhield welke hy tijdens het voor-onderzoek zou hebben afgelegd, verklaarde Pope: „Deze verklaring is gelicht uit een do cument dat door my niet is onderte kend en dat daarom niet tegen my gebruikt kan worden". Pope voegde hieraan toe: „Er zyn mij gedurende het onderzoek veel dub belzinnige vragen gesteld. De vragen werden mij mondeling gesteld en ik moest mijn antwoorden opschrijven. Later werden mjj al mijn antwoorden teruggegeven ir de vorm van een be kentenis en werd my verzocht dit pa pier te tekenen, hetgeen ik weigerde". De 31-jarlge Amerikaan verklaarde voorts dat hem tijdens het onderzoek ju ridische bijstand was ontzegd en dat dit ook een reden was, waarom hij niet heeft getekend. Toen hem gevraagd werd waarom hy zich by de Permesta-rebellen had gevoegd, antwoordde Pope dat hy ne gen jaar tegen het communisme had gestreden. „Omstreeks de tijd dat ik besloot voor de Permesta te vliegen, gaven alle kranten, radio-uitzendingen en andere publikaties de indruk dat Indonesië beschouwd kan worden als onder communistische controle te staan. Ik heb tegen het communisme gestreden sedert ik 22 jaar was, eerst voor de Amerikaanse luchtmacht op Korea, waar ik het Distinguished Fly ing Cross en de Air Medal kreeg. La ter nam ik als vrywilliger dienst voor Zuid-Vietnam en vloog ik o.a. naar Dien Bien Phoe". Toen hem gevraagd werd of hy zich om het geld alleen by de rebellen had gevoegd, antwoordde Pope scherp „zeker niet". Pope handhaafde een eerder afgeleg de verklaring dat hij slechts een aan- valsvlucht voor de opstandelingen had uitgevoerd en bij die gelegenheid de vliegbasis Pattimura op Ambon heeft aangevallen. Het Apostolaat des Gebeds, Graaf- se Weg 11 Nijmegen, (Giro: 895046) heeft een zeer geslaagde brochure van 16 bladzijden samenge steld als handleiding voor het gemeen schappelijk vieren van de komende In ternationale Bidweek voor de eenheid der christenen. Deze uitgave verdient in brede kring alle aandacht, omdat zy bijzonder geschikt is om een ware oecumenische mentaliteit aan te kwe ken. Het is een verheugend feit, dat men dit jaar voor het eerst een formu lering van de dagelijkse intenties heeft gekozen, waartegen niemand bezwaar xan maken. Tot nog toe was er steeds sprake van „terugkeer" en „bekering" uitdrukkingen, waardoor onze afge scheiden mede-christenen om het maar zacht te zeggen, zich niet aangespro ken voelden. De nieuwe woordkeus is geheel geïnspireerd door het gebed voor de eenheid „zoals Christus die heeft gewild." Op die manier kan men inderdaad echt tot samen bidden ko men, wat op zichzelf reeds een een heidsbeleving is. De brochure geeft telkens op één bladzijde een kernachtige verklaring van de intentie van de dag met aan de voet van de pagina een goed gekozen kort gebed, dat daarop is afgestemd. Zeer terecht heeft men onder deze ge beden ook het gebed opgenomen, dat op de protestantse conferentie van Stockholm in 1925 gebruikt werd. Een tweetal schema's voor gebedsoefenin gen voor de eenheid ook geschikt te maken voor buitenkerkelijke samen komsten of gespreksgroepen beslui ten deze uitgave, waaraan tenslotte nog een lied voor de eenheid van de Kerk is toegevoegd. Bij de samenstelling van deze bro chure heeft men een gelukkige hand gehad. Het wezenlijke van een ware oecumenische gezindheid komt daarin geheel tot zijn recht. Zij is een uitste kend hulpmiddel om de Internationale Bidweek zowel privé als in groepsver band goed te beleven. Het zou een ide aal zijn, wanneer de katholieke gezin nen van 18 tot 25 januari a.s. op deze wyze gemeenschappelijk aan de Bid week gingen meedoen. Niet op de laat ste plaats, omdat daaruit bijna onver- mijdeiyk een gesprek voortvloeit, dat zeer veel kan bydragèn tot het vormen van de juiste gezindheid t.a.v, het zeer ernstige vraagstuk der verscheurde christenheid. De prijs van de brochure is 0,10 per stuk. By afname van 25, 50 en 100 exemplaren wordt resp. 20, 30 en 40 pet. korting verleend. Bestellingen van kleinere aantallen verzoekt men door het insluiten van postzegels te voldoen. DEN BOSCH, 5 jan. De Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse Be devaarten zal in 1960 de volgende door de bisschoppen erkende nationale Ne derlandse bedevaarten organiseren: Naar Lourdes: van 9 t.m, 16 mei, de 69e nationale bedevaart met zieken, te vens kinderbedevaart en van 4 t.m. 12 augustus, de 70e nationale bedevaart met zieken. Daarnaast organiseert de V.N.B. in de maanden april, juli en ok tober nog enkele vliegtochten naar Lourdes, speciaal voor zieken en hun begeleiders. Naar Rome: van 6 t.m. 15 juni, de 15e nationale bedevaart naar de eeuwige stad. Naar Echternach: de 9e nationale bedevaart naar het graf van de H. Willibrordus op nog niet vast gestelde data in de tweede helft van juni. Naar Fatima: van 8 t.m. 18 okto ber, de 8e nationale bedevaart. Onder weg brengen de deelnemers een bezoek aan Lourdes. by Uitgeverij Caitermen Sjs Don Jcse TrujiHode eigenaar van deze ha - 9* cienda,za!U zeer gast in mk^vrj ont -fz-^vangen Eindelijk 'n wo ning in zicht WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 V.d. vrouw. 9.00 Gymnast, v.d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Toe- spr. VARA: 10.20 V.d. vrouw. 11.00 Ge- var. progr. 12.00 Hammondorgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V.h. platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoon stellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Ge sproken portret. 14.00 Lekenmuz. 14.45 Gram. 17.00 Gram. 17.10 Orgelspel. 17.25 Roemeense muz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. 18.00 Nws., comm. en act. 18.30 Politiekapel. 19.10 Toespraak. 19.25 Vara-varia, VPRO: 19.30 V.d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.35 Hoorspel. 21.50 Jazzmuz. 22.10 Gram. 22.20 Praatje. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Lezing. 23.15 Muzik. lezing. 2355 24.00 Nieuws. KRUISWOORDRAADSEL inderdaad !Maar er zijn er niet vee die zich in die richting durven te be geven.De Arumbaya 's zijn de wreedste indianen van heel Zuia-Amerika .De laatste,dat ik weet, die er heen trok., was een Engelse ontdekkingsreiziger RidgeweH. Da's tien jaar geleden,en men heeft nooit meer ie tj van 'm vernomen, W. 'r. Horizontaal: 1. renbaan, op die wijze 2. van geboorte tot dood; 3. inrekenen; 4. ijzer (scheik. symbool), gegiste ho ningdrank, godin van het morgenrood; 5. voorzetsel, Zuidamerikaanse gras vlakte; 6. toegenegen persoon; 7. Ca nadese stad, en anderen; 8. te midden van (Eng.), beroemde zangeres; 9. Zweedse vennootschapsvorm, beter ma ken (vervoeging); 10. scheepvaartonder neming, aanwijzend vnw; 11. afgeknot te boomstam, ploegsnede. Verticaal: 1. dóf geluid, lichaamsdeel van iier; 2. houtsoort, verfstof; 3. als jeblieft, omroepvereniging, noot; 4. ploeg, hevig snorken; 5. individu, gods dienst; 8. geraamte, pers. vnw.; 7. bier soort, elektrode; 8. resultaten gevend, halfbloed; 9. windrichting, trekvogel; 10. muzikale compositie, evenmens. Oplossing 4 januari Horizontaal: 1. ako; 4. aarde; 6. ga- roeda, 8. Ir; 9. ep; 10. ade; 11. elp; 12. n.b.; 14. me; 15. Senegal; 18. Ieren; 19. sol. Vertikaal: 1. aar; 2. krot; 3. ode: 4. aardbei; 5. edelman; 6. glans; 7. appel; 13. nero; 18. nes; 17. gel. -Copyright P. I, B. Bex 6 Copenhoqen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 2