Nederlands vrachtvervoer verwend op Franse wegen? RUIM BAAN VOOR NIEUW VLAGGESCHIP Radicale besnoeiing brengt bedrijven in grote zorgen ARKA ontevreden over het salarisbeleid der regering Uw vergeet-ze-nietjes Tl Minister Beerman s geeft uitleg Loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering Omschakeling op andere trajecten Extra-uitkering over eerste drie maanden beslist onvoldoende Achterstand niet weggenomen lToek De poorten van Ispahan PPPP V 5 WOENSDAG 6 JANUARI 1960 PAGINA 5 O Wegvervoer naar Frankrijk R Urgemeester van Oostbun* met ziekteverlof «n<Vs£SINGEN' 5 •1an- De bur§e' Gewezen soldaat steelt uit zijn oude kazerne Door Franse politie gepakt en uitgeleverd Ondernemers dringen aan op maatregelen Telegram aan ministers Luchtvaartonderhandeling Delegatie in Amerika aangekomen Regering erkent: Financiële positie der gemeenten verslechterd Landbouwer verliest zijn gehele oogst Brand veroorzaakt schade van circa 75.000 gulden OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Ook U hebt onder Uw kennissen of verwanten vast enkele „vergeet-ze-nietjes". Wie zijn dat? De bejaarden en stil-alleenwonenden. Natuur lijk, met Uw tante die al 79 wordt hebt U niet zo'n „dolle pret" als met Uw jeugdige buren, en de oude meneer in het hoekhuis is al flink doof - maar het zijn toch aardige mensen en ze zijn dolblij met een kleine attentie zo nu en dan, vooral als U zelf méékomt om even gezellig te babbelen. Over attent gesproken: zorg dat U altijd Gladstone siga retten in huis hebt om te presenteren, want Gladstone is - met of zonder Silk Filter een sigaret die jong en oud voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM Spreekverbod Delgado „Bang voor ongewenste politieke activiteit Verdacht van handel in blanke slavinnen Hagenaar in Hongkong gearresteerd Autoshow in Den Haag Renault toont zijn nieuwe sportwagen Floride en Estafette voor het eerst in Nederland i Inbraak in Groningse ijsfabriek Grote som gelds verdwenen Arbeidsreserve sterk gestegen Weer minder zeeschepen in Vlissinger haven Delen in het geluk Wordt advies van de Sociale Verzekeringsraad gevolgd (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 6 jan. Hoe zou zijn *>ehaiideld, r i de „Mirage" in plaats de „Starfighter" waardig was be enden om onze luchtmacht te ver kerken? De Nederlandse vervoerders "Rt deze vraag vóór in de mond, nu "et Franse ministerie van Verkeer ge- [Xeend heeft op eer. onverwacht ogen- Dl|b „de vrachtrijders van Europa" I a" de weg te moeten weren. Tiental- 'ea bedrijven zijn door de grillige maat- ;eKel getroffen en de tijd is te kort om JX'S zonder verlies op andere routes te kunnen overschakelen. Frankrijk heeft vat het buitenlandse wegvervoer be- }rcft nooit behoort tot de gemakkelijke 'anden. maar een dergelijke radicale uesnoeiing van het Nederlandse aandeel ?I> de Franse wegen had toch niemand kunnen vermoeden. Parijs is een ande- 1° mening toegedaan. Men stelt zich "aar cp het standpunt, dat ons land de 'a»tst. maanden is verwend en dat de verruiming in het toekennen van Uuichtigingen slechts van tijdelijke a3rd bedoelde te zijn. Intussen zien veel Nederlandse vrachtbedrijven, die Frankrijk regelma- I'? in hun schema opnemen, zich voor pote moeilijkheden geplaatst. De di recteur van een grote vervoersonderne ming in Biezelinge vertelde ons, dat jujn hele handel is komen stil te liggen, "c voornaamste lading bestaat uit mosselen, die meestal een dag van te voren besteld worden en dan de vol gende morgen in Parijs of Boulogne uioeten arriveren. Zijn gemiddelde ligt °P 1.20 ritten per maand. Hij behoort overigens tot de weinige gelukkigen, "ie nog een vergunning voor weg- 'rar.sport heeft kunnen bemachtigen, lu totaal mag hij nu 12 ritten uitvoe ren. Natuurlijk veel te weinig voor het Aanbod dat hij deze week nog verwacht, ■kn als Parijs geen verdere autorisa ties verstrekt zullen de mosselen, bij de Fransen zo geliefd, op een andere manier de grens moeten passeren. Een Schiedam;, bedrijf dat grote transporten van levensmiddelen naar f rankrijk verzorgt, heeft zich van twee machtigingen kunnen verzekeren in plaats van de acht die het per week no dig heeft. Het is daardoor mogelijk weer wat melk naar Parijs te brengen, maar veertig ton, de gemiddelde hoe veelheid per week, kan uiteraard niet bereikt worden. Melk en groenten zijn de aan bederf onderhevige levensmidde len., op het vervoer waarvan een be drijf in Noordscharwoude zich heeft toegelegd. Deze transporten zjjn door gaans bestemd voor de Amerikanen in Parijs en hierin ligt dan ook de reden waarom er in dit geval weinig moeilijk heden optraden. De autorisaties wer den rechtstreeks in Parijs aangevraagd en prompt verkregen. Slechts één wa gen met groenten zal niet kunnen ver trekken. Auto's op stal De directeur van een groot bedrijf in West-Brabant bleek zeer somber gestemd. Het laatste half jaar had hij druk op de Franse wegen gere den, maar in een week tijd zag hij een groot deel van de winst en good will verdwenen. Hij verwachtte twee auto's op sta] te moeten zetten. Zijn vijf combinaties reden gemiddeld drie maal per week op Frankrijk met ladingen koek. Nu zal hij op Duits land moeten overschakelen, welk land zich mag verheugen in een zwa re concurrentie op het gebied van het wegvervoer niet het, minst van de Duitsers zelf. Onze zegsman beschouwde de maat regel zuiver als een methode om de Franse staatsspoorwegen te bevoorde len, niet het Franse wegvervoer, aan gezien dit in het algemeen niet over best materiaal zou beschikken. De Ne derlandse transportbedrijven hebben echter miljoenen in hun wagens geïnves teerd een 18-tonner kost toch al gauw zo'n 80 mille het korps der chauf- unisdagavond werd op de rijksweg 12 (Utrecht-Den Haag) een personenauto bij 'F op- en afrit naar de Meern door een vrachtauto gegrepen. Beide wagens Ratelden; de vrachtauto bleef halverwege de greppel langs de weg liggen, de Personenauto rolde door tot beneden toe. Wonder boven wonder konden de beide chauffeurs zonder letsel hun wagens verlaten. feurs is van prima gehalte, en de Fran sen worden tenslotte gewonnen door de vergaande service der Hollandse ver voerders. In hoeverre onze transportonderne mingen, en zij het in mindere mate ex pediteurs en verladers, gedupeerd wor den door het Franse ingrijpen, valt enigszins af te leiden uit de cijfers be treffende de gemiddelde- goederenom- zet over de weg. Per maand beloopt dit ongeveer 20.000 ton, verdeeld over vele honderden wagens. In totaal rij den 2.000 Nederlandse vrachtauto's ge regeld op buitenlandse trajecten, waarvan ruim de helft vooral in Duits land en ongeveer 500 in Frankrijk. De heer E. W. P. Verbeek, pas in functie getreden als directeur van de stichting Nederlandse Internationale wegvervoers Organisatie in Den Haag, vertelde ons enkele der motieven waarom de Franse vervoerders zo wei nig interesse hebben in de routes op Nederland. Het land heeft zelf uitge strekte trajecten te onderhouden en ten zuiden van de lijn Le Havre-Parijs- Dijon heeft het weinig buitenlandse concurrentie te duchten. Het kostenpeil is voorts iets hoger en de service ver geleken met hetgeen de Nederlander biedt, beslist lager. Dan vormt de taal nog altijd ;3n barrière en tenslotte is er een toegelaten maximumdruk per as, die in Frankrijk dertien en in Neder land slechts acht ton bedraagt. Terecht stellen de Fransen dan ook, dat hun materiaal voor Nederlandse wegen niet geschikt is. Voor Duitsland geldt nog een druk v..il tien ton per as, maar in gevolge de Seebohm-verordening zal dit gewicht per 1 juli evenmin de acht ton mogen overschrijden. In Nederlandse vervoerderskringen ziet men een maxi mumdruk van acht ton overigens over dreven laag. Tien ton zou redelijker zijn, zo menen zij. Kwaad bloed Toen in 1953 de NIWO krachtens een Nederlands-Franse overeenkomst de uitdeling begon van Franse machtigin gen, ofwel autorisaties, voor het wegver voer in Frankr'jk, was de belangstel ling nog vrij gering. In totaal werd op deze manier 40.000 ton goederen ver plaatst, maar in 1957, het jaar van on ze bestedingsbeperking, was de omzet al gestegen tot 180.000 ton vice versa. Begin 1958 werd de gemiddelde behoef te geschat op 600 vergunningen per maand, door Parijs via de NIWO te distribueren. Door de droge zomer, tengevolge waarvan Frankrijk een dringend be roep op ons land deed voor de invoer van eieren en andere levensmiddelen, steeg het aantal benodigde autorisa ties tot 900, terwijl 2.000 toegewézen ritten wel het record betekenden in deze stormloop naar Parijs. In het begin van deze maand draaide Frankrijk de kraan echter geheel dicht. Met grote moeite konden giste ren nog 100 autorisaties in de wacht worden gesleept, die voor de middag al waren verdeeld Dat deze nieuwe contingentering in Nederland kwaa.i bloed zet, wordt nog des te begrijpelijker als men weet dat ons land als enige Europese natie aan buitenlands vrachtverkeer geen enke le beperking in de weg legt. In het Euromarktverdrag is het hoofdstuk transport aan de vage kant gebleven en de partners 1 nncn zich vele vrijheden veroorloven. Ook Oostenrijk heeft dit blijkbaar ingezien. Het land heeft nl. onlangs eveneens een soort contingen tering ingesteld. „„UTRECHT, 5 jan. Het kader van ,jj' ARKA, bestaande uit vertegenwoor- 1 5®.rs van alle afdelingen en groepen, j-yt tijdens zijn vandaag gehouden ze-,- k„ .ri,lR ernstig misnoegen uitgespro- inzake het tot nu toe door de rege- hi g' vocrdc salarisbeleid in verband tP invoering van de gedifferen- loonvorming. De uitkering in- van 3 procent van het maandsa- °V(*r eerste drie meenden van A welke de regering, zonder overecn- sA'X'ning te hebben bereikt, zal reali- jwe'i. werd voor het gehele overheids- "heel beslist onvoldoende geacht, j bijzondere tegemoetkoming aan de aJ^tbezoldigen en aan de middelbare V,.?btenaren werd eveneens als zeer on- "oenrto gekwalificeerd. aoende deG®cor|stateerd werd vapr e dat zelfs de me- van sociaal-economisch bureau g de centrale commissie voor geor- ter -seerd overleg zelf berekende ach- stand van deze groepen van functio- har 'ssen niet werd weggenomen. -.Het hoofdbestuur sprak als zijn mc- ,.'nR uit. dat ieder uitgangspunt, dat jfOor cje ambtenaren slechts een onsverhoging mnc.Jiik maakt t»e- VI aan de gemiddelde loonstijging «n hp) particuliei bedrijfsleven, ook on 1 waf 'ie begindatum betreft, als z 'aanvaardbaar itnoet worden afgewe- Af tie van de noodzaak van een algemene loonsvprhoeing het overheidspersoneel dient naar lening van het hoofdbestuur daar- (Van onze correspondent) hia 1 door 'and van ,ian. Ooslburg mr. K. Hoekze- dcr? f ,als Sevolg van een ingesteld on- *evr,',.i voor onbepaalde tjjd met ziek te 'df gezonden. Dit is medegedeeld bet provinciaal bestuur van Zee- Naar verluidt zou het ingestelde i„e0eJt z'ch uitgestrekt hebben 'n liggl. "JVc-sector. Het beleid van mr. NSC*'?®''"3 als burgemeester zou hier het geding zijn. enboven recht te worden gedaan aan de lagere cn middelbare ambtenaren, wier salarissen voor 1 september 1956 de datum waarop de salarissen van de top functionarissen werden verbeterd een belangrijke achterstand vertonen, welke door de salarismaatregel per 1 april 1958 noch door die van 1 januari 1960 is weggenomen. Het hoofdbestuur kan dan ook geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor maatregelen, welke niet voldoende tege moet konten aan bovenstaande wensen en ten aanzien van de algemene sala risverhoging en ten aanzien van de ge constateerde achterstand van de lagere en middelbare ambtenaren. De kadervergadering getuigde una niem van haar instemming met het ge voerde en te voeren beleid van het hoofdbestuur. ARNHEM, 5 jan. Voor de recht bank stond vandaag terecht een 22-ja- rige automonteur uit Amsterdam, die ervan wordt verdacht, in totaal onge veer 500 te hebben gestolen van in kazernegehmiwen te Sehaarsbergen ge legerde militairen. De officier van jus titie eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De Amsterdammer heeft zijn militai re diensttijd voor het grootste gedeelte doorgebracht in de kazerne te Sehaars bergen en kende dus de situatie ter plaatse. Toen hij in Amsterdam in fi nanciële moeilijkheden kwam, reisde hij naai- Arnhem en gedurende de tijd stippen dat hij wist dat de slaapgele genheden verlaten waren klom hij over vle afrastering en brak een aantai kast jes open Na het eerste succes van een buit van 60 gulden herhaalde hii een aantal malen de expeditie. In totaal wer den 45 aangiften van diefstallen gedaan. Voor net totale bedrag van 500 gulden. Toen hij bij zijn laatste bezoek aan Schaarsnergen werd betrapt doch er In slaagde te ontsnappen, weck hij uit naar Frankrijk. Ook daar mankte hij zich schuldig aan diefsfallen. Frankrijk le verde hem tenslotte uit. DEN HAAG, 6 jan. Een aantal ondernemers van de geregelde lijndienst Nederland-Parijs hebben aan dê minis ters van Verkeer en Waterstaat, Econ- nomische Zaken en Buitenlandse Zaken een telegram gezonden, waarin zij hun verontrusting uitspreken over de beper kende maatregelen, die door de Franse regering zijn genomen inzake het goe derenvervoer langs de weg. Men meent dat de uitvoering der lijndiensten prac- tisch onmogelijk wordt. Dit heeft, aldus de telegrammen, ernstige economische gevolgen voor het Nederlandse handels verkeer en grote financiële consequen ties voor de vervoerbedrijven. Met klem worden de bewindslieden verzocht ten spoedigste de nodige stappen te on dernemen om uit deze noodsituatie te raken. WASHINGTON, fi jan. (UPI) - Staatssecretaris Stijkel heeft gisteren bij zijn aankomst in de Verenigde Staten verklaard, dat hij hoopt dat de Neder lands-Amerikaanse vriendschap niet op de proef zal worden gesteld in de ko mende besprekingen over landingsrech ten voor de KLM in Los Angeles. Ver der sprak hij de hoop uit niet met leire handen naar huis te moeten terugkeren. „De openbare mening in Nederland zal de komende onderhandelingen bijzonder nauwlettend en met zeer grote belang stelling volgen", aldus de bewindsman. De staatssecretaris werd bij zijn aan komst in Washington opgewacht door ambassadeur dr. J. H. van Roüen en door het hoofd van de economische af deling van de ambassade, dr. J. C, Kruisheer, en de tweede handelssecre taris M. Mourik, die beiden lid van de delegatie zullen zijn. De Nederlanders hadden verwacht dat de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Dillon donderdag de openingszitting zou presideren, maar deze heeft griep. Zijn plaats zal waar schijnlijk worden ingenomen door Lau rence C. Vass, die de werkzittingen tij dens de onderhandelingen zal preside ren. Verwacht wordt dat de onderhande lingen minstens twee weken en moge lijk drie weken zullen vergen. Vermoe delijk zal het State Department gedu rende de eerste dagen der onderhande lingen volledige geheimhouding betrach ten. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 6 jan. De ministers Zijlstra en Toxopeus erkennen, dat de financiële positie der gemeenten als to taliteit de laatste jaren achteruit is ge gaan. In de memorie van antwoord be treffende de begroting van het Gemeen tefonds wordt echter opgemerkt, dat de cijfers over de eerste twee kwartalen van 1959 weer een vooruitgang te zien geven. De genoemde bewindslieden erkennen ook. dat vrij veel gemeenten indivi dueel een tekort op de gewone dienst hebben. Zij voegen hier evenwel aan toe, dat de top van 1955 in belangrijke mate verklaard kan worden door de omstandigheid, dat de subjectieve ver hogingen., die aan de gemeenten zijn toegekend over de jaren 1953, 1954 en 1955 (respectievelijk rond 20 miljoen, 44 miljoen en 60 miljoen gulden), voor wat de jaren 1953 en 1954 betreft vrijwel geheel en voor wat 1955 betreft voor meer dan de helft in 1955 zijn uitbe taald. Indien men de invloed van deze opeenhoping van betalingen in één jaar zou kunnen elimineren, zou waarschijn lijk blijken, dat de kassaldi lopende re keningen 'over de jaren 1953 tot en met 1956 niet zo sterk uiteenlopen als de cij fers thans aangeven. STEENBERGEN, 6 jan. Gister avond is de landboiiwschuiir „Nooit Ge dacht" van de heer Stevens in de Graaf Ilendrikpolder totaal afgebrand. Voor dat de eigenaar zelfs nog maar de brandweer kon waarschuwen was de schuur al een ieddeloze prooi van de vlammen. In de schuur bevond zich de gehele oogst van 1959, een hoeveelheid van on geveer tien ton aan gedorste granen en peulvruchten. Voorts stonden er drie landbouwwagens en een tractor in. Op enkele tientallen kippen na was er geen vee in de schuur, omdat de heer Stevens dit wegens plaatsgebrek bij bevriende boeren had ondergebracht. De schade wordt op ongeveer 75.000 geschat. De schuur was tegen brand verzekerd. Kortsluiting is de vermoedelijke oor zaak van de brand. Advertentie 8' S&gSi' ".'F" GENÈVE, 6 jan. (U.P.I.) Het blad van de Wereldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) heeft een oud Perzisch ver haaltje gepubliceerd over een alcoho licus, een opiumschuiver en een aan hasjisch verslaafde, die 's avonds voor Ispahan komen en bemerken, dat de poorten zijn gesloten. „De poort kapot slaan," oppert de agressieve alcoholicus. De zachtmoe dige, dromerige opiumschuiver stelt voor: „Laten we gaan liggen slapen en wachten tot de poort morgen open gaat." Hun vriend echter, onder de in vloed van de zinsbegoochelende has jisch, heeft de oplossing gevonden: „Laten we door het sleutelgat krui pen." STUKS F 1.- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 5 jan. Minister Beer man heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Berkhouwer (VVD) inzake het spreekverbod, dat werd opgelegd aan de Portugese oppositieleider, gene. raai Umberto Delgado, geantwoord, dat het bedrijven van ongewenste poli- DEN HAAG, 6 jan. Na een lang durig' en smartelijk ziekbed is te Was senaar overleden de heer W. J. H. Win kelman, redacteur van het Algemeen Nederlands Persbureau. De heer Win kelman is vele jaren in diverse functies in de redactie van het A.N.P. werk zaam geweest. ROTTERDAM, 6 jan. In Hongkong is een Hagenaar gearresteerd op ver denking van handel in blanke slavinnen. Hij zou meisjes uit verscheidene landen, onder andere ook "uit Nederland, een carrière als balletdanseres of in het show-leven hebben aangeboden, althans zijn bemiddeling daartoe hebben ver leend. De meisjes zouden echter tegen haar wil naar het Verre Oosten en naar Afrika zijn gevoerd. De Hagenaar is in Hongkong tegen borgstelling weer op vrije voeten gesteld, doch de Nederland se regering heeft aan de Britse autori teiten een verzoek om uitlevering ge daan. redactie) (Van onze Haagse DEN HAAG, 5 jan. Op een auto show van de Haagse agent van de Re- naultf abrieken, die vandaag in de Die rentuin werd geopend, is voor het eerst in Nederland de nieuwe Renault Flo ride sportwagen en de Estafette bestel wagen te zien. Vooral de eerste wagen, die al een jaar op de Franse wegen rijdi. maar eerst thans voor export naar Nederland beschikbaar komt, zal het hart van edero sportieve automo bilist stelen. Het is een lage, slanke, zeer stijlvolle auto, die geleverd wordt in diverse kleuren en als cabriolet zo wel als gesloten model. Hij biedt plaats aan twee volwassenen en twee kinde ren. De maximumsnelheid van de Flo ride, waarvoor vooral in Amerika veel belangstelling oestaat, is 125 kilome ter. Het benzineverbruik is ongeveer zeven liter voor honderd kilometer. De Estafette bestelwagen, waarvan de Ne derlandse prijs nog niet bekend is, munt uit door zijn royale laadruimte. Op de show, die tot 8 januari geopend is, zijn in e:ij toepasselijke Franse om geving compleet met bistro's en een ..Franse" verkeersagent ook de an dere cnault-modeflen te zien als de Renault 4, de Dauphine en de Frégate. De prijs van de Floride is tienduizend gulden. r-M&* 4 A-" tieke activiteit in ons land door vreem delingen moet worden tegengegaan. Bij de komst van de Portugese generaal waren er aanwijzingen, dat deze met zijn bezoek beoogde in Nederland kri tiek uit te oefenen op een mogendheid, waarmee Nederland vriendschappelijke en bondgenootschappelijke betrekkingen onderhoudt. In zulke gevallen is grote voorzichtigheid geboden omdat een der gelijk optreden licht het karakter van ongewenste politieke activiteit aan neemt. Aangezien op korte termijn een be slissing noodzakelijk was, is aan de heer Delgado na zijn aankomst op Schiphol medegedeeld, dat van hem verwacht werd, dat hij zich tijdens zijn verblijf in Nederland zou onthouden van politiek extreme uitlatingen en dat hij niet in het openbaar waaronder be grepen voor radio, televisie en op pers conferenties zou optreden. De minister van Justitie is van oor- dee], dat de^ hier in het geding zijnde beperkingen in de vrijheid van menings uiting slechts zolang en in zoverre be- horen te worden opgelegd als noodza kelijk is óm het bedrijven 'van onge wenste politieke activiteit te weren Daarom zijn terstond nadere inlichtin gen omtrent de generaal ingewonnen. Op grond hiervan is enkele dagen later aan de heer Delgado medegedeeld, dat er niet langer bezwaar tegen bestond, dat hij zich in het openbaar zou uitla ten. Vanzelfsprekend bleef van kracht, dat de Portugese bezoeker zich zou moe ten blijvey onthouden van politiek ex treme uitlatingen. Mr. Beerman laat in het midden of de uitlatingen van de heer Delgado zonder uitzondering aan die verwachting beantwoord hebben. GRONINGEN, 5 jan. In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in de ijsfabriek „De Zuidpool" aan de Nieuwstad. Uit een kast in het kantoor wordt een geldkistje vermist. Het be vatte een aanzienlijke som gelds, doch hoe groot het ontvreemde bedrag is, is nog niet precies becijferd. De inbraak werd vanmorgen door het personeel ont dekt toen het de fabriek betrad. Uit een muur aan de achterzijde van de fabriek was een raam verwijderd. De dader is door een zijsteegje bij dit raam geko men en - eeft het er heel behoedzaam uitgesneden. Omdat het zijsteegje aan slechts weinigen bekend is. vermoedt de politie dat de inbraak door een be kende is gepleegd. DEN HAAG, 6 jan. XJit de door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid verstrekte cijfers blijkt, dat de geregistreerde arbeidsreserve per eind december 1959 ad 82.457, ten op zichte van eind november (55.830) een toeneming vertoont van meer dan 26.600 mannen. Laat men de personen, werk zaam op aanvullende werken buiten be schouwing, dan telde ons land eind de cember 69.786 werkloze mannen tegen 46.601 per eind november. Het aantal werklozen onder vrouwen nam in deze periode toe van 5.622 tot 5.764. Ook in 1958 nam de geregistreerde ar beidsreserve tegen het einde van het jaar sterk toe. De getallen per eind no vember en eind december waren toen respectievelijk 81.103 en 116.371. VLISSINGEN, 5 jan. In het jaar overzicht van de N. V. Haven van Vlis- singen wordt medegedeeld dat de ver mindering in de belangstelling van zee schepen voor de haven van Missingen zich fti 1959 heeft voortgezet. Gevreesd wordt dat Missingen nu van zijn plaats als vierde zeehaven van Nederland zal worden verdrongen. De daling is te wijten aan de vermin dering in het aantal bunkerschepen dat gebruik maakte van de haven. Het tou- ristenverkeer met België was in 1959 groter. De tankinstallatie werd in het begin 'an 1959 vergroot met 7 tanks, waar door de totale installatie thans bestaat uit 19 tanks met een totale inhoud van 41.000 m3. De tanks waren in 1959 vrij bevredigend bezet. Het stuwadoorsbe- drjjf onderging in 1959 een lichte verbe tering. BIRMINGHAM, 5 jan. De 51-ja- rige slager Charles Lee te Birming ham wil zijn klanten laten delen in het geluk, dat hem ten deel is geval len. Hij zette twee stuivers in bij de voetbalpool en hij ontving er ruim 2,7 miljoen gulden voor terug. Zijn klanten krijgen nu een dag vrij vlees, terwijl de gepensioneerden onder hen bovendien deze week een pakket zul len ontvangen, waarvan de inhoud nog een verrassing is. (Van een medewerker) Zoals bekend, ligt het in het voornemen van de regering te bevorderen, dat de loon grens, geldlende onder meer voor de verplichte ziekenfon ds verzekering, met ingang van 1 januari 1960 tot 7450,per jaar wordt verhoogd. Het ligt in de bedoeling, aan deze verhoging terugwerkende kracht te geven tot 1 no vember 1959 voor hen, die op 31 oktober reeds arbei der in de zin van de Ziektewet waren of voor de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit als verzekerde ingevolge de Ziektewet golden. De voorzitter varr de Zieken fondsraad heeft de zieken fondsen thans in een cir- loongrens vóór 1 novem ber hadden overschreden, moesten c'e ziekenfondsen informeren, of de betrok ken bedrijfsvereniging premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering hief. De fondsen moesten zich volgens het standpunt der bedrijfsverenigingen gedragen en er waren be- 1 november boven de loongrens van 6900,— was gestegen, de inschrij ving als verplicht verze kerde, na informatie bij de betrokken bedrijfsver eniging. hebben gehand haafd, zij die inschrijving niet ongedaan behoeven te maken, maar dat in de wettelijke maatregel geen drijfsverenigingen, die geen verzekeringsplicht meer aannamen voor werknemers, die vóór 1 november de loongrens hadden overschreden. Als overgangsregeling zal worden getroffen. Dit betekent, dat de mensen, die vóór 1 novem ber de loongrens hebben overschreden en voor wie culaire onder de aandacht zulke bedrijfsverenigingen de betrokken bedrijfsver OPhraoht Hor onnn nr\ntYM-lrt„ i.- 1 et nieuwe vlaggeschip van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland', de „Koningin Wilhelmina" is dinsdag van de wer Merwedeie Hnrdinxveld naar Rotterdam gesleept. Op zijn tocht naar de Maasstad moest het schip de Baanhoekbru: passeren, en aangezien het sclüp te groot, was voor gewone doorgang moest er een overspanning uit de brug worden gelicnt. Op de foto de Koningin Wilhelmina terwijl het schip door de nauwe doorgang wordt getrokken. gebracht, dat voor deze personen, voor zover zij uitsluitend wegens over schrijding van de loon grens ten gevolge van een individuele, collectieve of andersoortige loonsverho ging na 31 oktober buiten de verzekering zouden vallen, de verplichte ver zekering derhalve voort duurt. Begin november hebben wij de aandacht gevestigd op een onderscheid, dat in een circulaire die de voor zitter van de Ziekenfonds raad toen aan de zieken fondsen had gestuurd, werd gemaakt tussen werknemers, die vielen onder een collectieve loon maatregel met ingang van 1 november of later, en ..enkele groepen" werk nemers, wier loonsver hoging vóór 1 november was ingegaan. Voor eerst bedoelde werknemers im mers konden de fondsen de inschrijving als ver plicht verzekerde zonder meer reeds aanstonds handhaven. Voor de werk nemers echter, die de noemden wij toen de Be drijfsvereniging voor groot-metaal en de Gra fische bedrijfsvereniging. Laatstgenoemde bedriifs- vereniging is inmiddels op haar standpunt terug gekomen en heeft de werkgevers geadviseerd, toch premie in te houden. Zij heeft dit gedaan, ge zien o.m. het door de Zie kenfondsraad aan de zie kenfondsen gegeven ad vies. waaruit bleek, dat de raad zelf er geen bezwaar tegen had, als de fondsen de mensen als verplicht verzekerde ingeschreven hielden, wanneer de be drijfsvereniging premie hief. Intussen was het in no vember de vraag, welke bes" -ing de regering zou nemen ten aanzien van een legalisatie van d- standpunten der bedrijfs verenigingen. In de circu laire die de voorzitter van de Ziekenfondsraad thans aan de fondsen heeft ge stuurd, deelt hij mee, dat, als de fondsen voor per sonen, wier loon vóór eniging geen premie heft, als verplicht verzekerde afgeschreven blijven tot 1 januari 1960. Er zijn niet veel van deze mensen. De motivering van de onder breking hunner verplichte verzekering is, dat de meeste van deze personen zelf een (particuliere) voorziening voor genees kundige hulp hebben ge troffen. Misschien zijn er werkgevers, die geen pre mie op het loon inhouden en deze werknemers ad viseren, een particuliere voorziening te treffen, tot de wettelijke loongrens verhoging is tot stand ge komen. Maar dit blijven dan uitzonderingen. Want, zoals men weet, heeft de Sociale Verzekeringsraad de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering ge adviseerd te handelen, als of i e wettelijke maatregel reeds tot stand is geko men, en aan de wek gevers in overweging te geven, dat eveneens te doen. En waarschijnlijk zal dat advies wel worden gevolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5