Expert inzake Arbeiders raden naar de Sovjet-Unie Treedt minister Pinay af Generaal Tempo sal het in Moskou misschien hebben over generaal Gaspijp Sleutelroman De raadselachtige reis van Vukmanovitsj rtevoih De Osservatore veroordeelt het socialisme VAN DER GRINTEN VRIJDAG 8 JANUARI 1960 London Symphony Orchestre in ons land N.V. met nuzikale aandeelhouders Ook Nederlandse muziek Nieuwe Geuzenpenning Professorale vangst voordelige kopieën met d© werkende Geschil over „vrije" of geleideeconomie Misschien vindt U het aar dig om te weten, maar ik ben een figuur, die optreedt in een naar ik hoop nog lopende Nederlandse roman. De schrijver er van had mij van te voren gewaarschuwd. „Je komt voor in mijn nieu we boek", had hij gezegd, „en je komt er nogal goed van r.f". Ik was er destijds ontroerd en gevl "d door en ik zei dus „Dat had je met moeten doen" en „Wat valt er nou aan mij te beleven". Maar de romancier klopte mij bemoedigend op de schou der en zei: „Kop op". Toen het boek uitkwam kocht ik het natuurlijk meteen en ik begon er met geestdrift in te lezen, op zoek naar mij zelf. Als ik ooit per omgaande gestraft ben voor mijn aangeboren ijdelheid was het toen. Reeds na het eerste hoofdstuk stiet ik inderdaad op °en vent, voor wie ik sommige tekenen wezen er op model gestaan moest hebben. Voor de rest ging het om een voortdurend grijnzende idioot, die bij voorkeur dronk uit het glas wijn van een ander. En nu wilde ik wel afwezen van dat grijnzen en zelfs van dat idioot zijn, maar met mijn hand op mijn hart ik had mij nog nooit vergre pen aan andermans vloeibare versna pering. En ik sloot dus in oprechte toorn het boek, één hand uitgestrekt naar de telefoon om die schrijver ter verant woording te roepen. Op het beslissende moment echter bedacht ik mij. Doe niet zo gek, zei ik tegen mijzelf, hoe absurd het ook is, dat schrijvers een mens zo maar lenen om hun fantasie op bot te vieren, kunnen zij anders? Zijn in feite niet alle romans sleutel romans? Mogen ze je misschien zien, zoals ze je zien, als ze je maar niet met naam en toenaam noemen. En mijn volgende overweging was: kén je jezelf werkelijk zó goed, dat je er zeker van bent dat je afgezien van dat gappen van glaasjes wijn niét beantwoordt aan de interpretatie an de romancier? In dit ve band moest ik toen ineens denken aan die ene keer, dat ik bij mijn werkgever om loonsverbetering was gaan vragen. Ik wildé in een ho gere loonklasse of zo. En ik zat -"us, een sigaar rokend, breedvoerig mijn verlangens te argumenteren toen de man tegenover mij ineens zei: „Gut, je wordt toch niet eerzuchtig?" Even later stond ik buiten, zónder loonsver hoging maar met een verward gemoed. Ik had namelijk altijd gedacht dat ik eerzuchtig was. Ik wil maar zeggen: een mens kent zichzelf onvoldoende. Althans niet ge noeg om er zeker van te zijn, dat anderen hem precies zo zien als hij meent gezien te moeten worden. Niettemin heb ik eertijds ten aan zien van die romancier een hele poos op enige wraak lopen zinnen. Ik vond echter geen andere oplossing dan deze: een roman terugschrijven. Dat heb ik nagelaten; op de eerste plaats omdat je dan meteen aan zo'n bock vastzit en op ae tweede plaats, omdat ik de on derhavige aoteur au fond een erg aar dige kerel vond. En bovendien had ik ook destijds al een rubriekje als dit. Daarom laat ik voortdurend mij bekende personen opdraven. Alleen: ik zorg er wel voor dat zij daaromtrent in zalige onwetendheid blijven verke ren. Maar ik laat ze nóóit glaasjes wijn van anderen ontvreemden. Tenzij ze het werkelijk dóén. Terwijl luid door het Amsterdam se grachtenhuis Ravel-muziek weerklonk, op de plaat gespeeld door het London Symphony Orches- tre, spraken wij met de secretaris van dit orkest, Ernest Fleischmann. Hij is raadsleden van Hennaarderadeel aan tafel wilden gaan, was Leiden in last. Boos hebben zij het hotel verlaten, de goede trouw van de confraters be twijfelend. En nu hoopt de burgemees ter van Bolsward de partijen in tot verzoening leidende stemming bijeen te krijgen op het territoir van zijn ge meente. Achter de dijk" woont in Amster dam het jonge volk. Want achter de ringdijk liggen de tuinsteden van het nieuwe westen, waar de kinderrijk dom oud-testamentische vormen heeft aangenomen. Men voelt zich een beetje verheven boven de oude stad, daar in Slotermeer, Geuzenveld, Slo- (Van een redacteur) AMSTERDAM, 8 jan. De naam van Svetozar N. Vukmanovitsj, wiens enigszins mysterieuze ver trek naar de Sovjet-Unie gisteren in de kranten stond vermeld, is onverbreke lijk verbonden met het instituut van de „arbeidersraden". De theoretische grondslag voor deze v oor communisten zo revolutionaire noviteit het laten beheren van staatsbedrijven door ar beiderscollectieven overeenkomstig de socialistische leuze „De fabrieken aan de arbeiders!" is niet door hem ge legd, maar wel heeft hij er in de prak tijk het meest mee gewerkt. Vukmano vitsj, die in Tito's Partisanenleger de bij- en schuilnaam „generaal Tempo" heeft verworven, bekleedt thans name lijk de functie van voorzitter van het Joegoslavisch Verbond van Vakvereni gingen. Fitzroy Maclean, de Britse ver bindingsofficier tijdens de oorlog, die hem veel heeft gezien, beschrijft hem als een „energieke Montenegrin, don ker, mager en met een beslist uiter lijk". Sinds november 1952 maakt Vuk manovitsj deel uit van het politieke bu reau van de Joegoslavische communis tische partij. De „arbeidersraden" wor den door de leiders in de Sovjet-Unie maar matig op prijs ges*ald, omdat zij het patroon van een strak-geleide en sterk-gecentraliseerde economie door breken, maar men overdrijft niet, als men zegt, dat Vukmanovitsj-Tempo de Sovjet-Unie eveneens maar matig op prijs stelt. Indien zijn reis naar de Sov jet-Unie thans ten doel zou hebben ideo logische geschillen met de Russische communisten te bespreken, dan had Tito moeilijk een nog provocerender fi guur kunnen sturen. Tot voor kort althans was het politie ke klimaat er ook niet naar, dat Joe goslavië en de Sovjet-Unie eens rustig alle meningsverschillen zouden uitpra ten. Integendeel, vorige maand heeft maarschalk Tito op een vergadering te Zagreb nog toornig uitgeroepen, dat de Sovjets blijkbaar een nieuwe tactiek hebben bedacht om de Joegoslavische communisten dwars te zitten, namelijk door hun belangrijke verklaringen (over economische successen bijvoor beeld) over het hoofd te zien of dood te zwijgen. „Dit zijn dingen, die wan trouwen zaaien," aldus de Joegoslavi sche president. Westelijke diplomaten gaven Tito gelijk. Een van hen citeerde zelfs een Sovjet-collega, die gezegd had, dat Moskou de aanvallen op Joegoslavië had gestaakt om het belang van dat land niet buiten alle proporties op te blazen. Vukmanovitsj is in 1912 te Podgor (Montenegro) geboren als zoon van een arm boerengezin. Nochtans werd hij in tervaart, Osdorp en hoe die wijken allemaal mogen heten. Het Geuzen veld heeft de bijnaam Haarlem-oost, want nergens is men verder van de Dam verwijderd. De Geuzenvelders trekken op elkaar. Zij hebben een perfect wijkcentrum, dat zojuist een uitstekende wegwijzer voor Geuzen veld heeft uitgegeven, waarin te le zen staat, dat de pastoor van deze geuzenwijk woonachtig is in een straat, genaamd naar de geus Jacob Cabeliau. Maar Geuzenveld maakt daar geen probleem van. Men is er zeer oecu menisch en ook een beetje chauvinis tisch. De wijkraad heeft er een eigen „ridderorde" ingesteld, een penning van verdienste, ontworpen door de beeldhouwer H. D. Janzen. Het is een mooie penning met symbolen van de waakzaamheid, een jongen en een hond, die men gaarne zou willen be zitten. Een nieuwe Geuzenpenning dus, maar ditmaal voor zeer pacifis tische doeleinden. Advertentie X - Zondag 10 januari hoopt de heer A. J. Keuper te Hen gevelde (Overijssel) zijn 102e verjaardag te vieren. Hij wordt blijkbaar onvermijdelijk wanneer men oud geworden is door iedereen „opa" ge noemd en ge...et nog een goede ge zondheid, al willen de benen niet zo goed meer en al heeft hij met lezen moeten ophouden. Hij vult zijn da gen nu met naar de radio luisteren en geniet nog van een pruimpje tabak. Hij woont nog steeds op de boerderij, waarop hij als jon ge boer met drie koeien begonnen is en die thans door een van zijn zes zoons en een klein zoon geleid wordt. PARIJS, 8 jan. (AFP, UPI, Reuter) Verscheidene Parijse bladen opperen met grote koppen de mogelijkheid van het aftreden van de minister van fi nanciën, Antoine Pinay. Op de effec tenbeurs te Parijs hebben dez" geruch ten een scherpe koersdaling van de meeste belangrijke aandelen tot gevolg gehad. De minister zelf heeft op 30 de cember nog gezegd niet van plan te zijn heen te gaan, maar hij voegde daar aan toe, dat men van hem niet mocht verwachten dat hij een andere dan zijn eigen politiek zou volgen. Dit sloeg klaarblijkelijk op Jean-Mareei Jeanne ney, de minister van handel en indus trie, wiens invloed in het kabinet de laatste weken zou zijn toegenomen. Jeanneney staat een dirigistische eco nomische en financiële politiek voor, terwijl Pinay van de liberale richting is. Een der kwesties, waarover in de boezem van het kabinet verschil van mening heerst, is die van de exploita tie van de olie uit de Sahara. Pinay wil geen conflict met de grote olie maatschappijen en is voorstander van particuliere investeringen van alle kan ten. Jeanneney daarentegen zou veel eer een specifiek Franse onderneming ^wensen met deelneming van de staat. Een ander twistpunt zou zijn het wets ontwerp van de minister van binnen landse zaken en van justitie Edmond Michelet tot hervorming van de ven nootschappen. De „linkse" Michelet zou personeelsafgevaardigden in de be- op aanvraag wordt de folder „Maak het u lichter - Tover met licht" u graag toegezonden door: N.V. Wed. d. Ahrend Zoon N.V. Blikman Sartorius en door de fabrikant: Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venio of haar servicekantoor Statenlaan 126, Den Haag weert. Dit is gisteren door haar advo caten meegedeeld. De deskundige baseert zijn conclusie op het omvangrijke fotomateriaal en op erfelijke karaktereigenschappen. Hij heeft een bezoek gebracht aan me vrouw Anderson, die bescheiden leeft te Unterlengenhardt in het Zwarte Woud. Twee jaar geleden verzocht me vrouw Anderson de Hamburgse recht bank een certificaat ongeldig te ver klaren, waarin Barbara, groothertogin van Mecklenburg, werd benoemd tot erfgenaam van het fortuin van de tsaar, die in 1918 door de bolsjewieken is ver moord. De groothertogin zegt, dat me vrouw Anderson de Poolse boerendoch ter Franziska Schanskpwski is. De recht bank wacht nog op een nieuwe verkla ring van de groothertogin. Het is niet bekend wanneer er uitspraak zal wor den gedaan. aticaanstad De drie kinderen van de niet-katholieke ambassaderaad van Japan bij de Heilige Stoel zijn dezer da gen in de kapel van het Priestercolle ge van de Propaganda Fide op de Ja- niculus gedoopt. (UPI). VENLO DEN HAAG

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7