Dagblad voor Schiedam en omstreken De Gaulle zal uitmaken of Pinay moet aftreden l I r 1 Fransen bakenen Sahara af Duitse minister komt zich verantwoorden in Den Haag Gebed om eenheid in Bidweek Flinke vorst Op „De weg naar de zon Koopt op tijd uw zekerheid Parijs gonst van crisisgeruchten Minister spreekt geruchten over ambities zijnerzijds tegen Ernstig ongeluk op rijksweg 13 DE GEBEURTENISSEN IN LEMBERG Internationale commissie onderzoekt moord op 30 Poolse intellectuelen Nederlands Episcopaat Ex-koning van Cambodja dreigt zijn land communistisch te maken Russen zouden een landing op maan voorbereiden „Kunst adelt Akkoord over cao goud en zilver Bijeenkomst van DRP verboden ZATERDAG 9 JANUARI 1960 NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Prof. Piccard duikt tot record-diepte Minister De Poas: Geen onevenredige Winst op kinderkleding Mm 11 Kernproef aanstaande Gebied van duizend vierkante mijl straks gesloten Plannen van Nkrumah voor Afrikaanse unie Bij firma in Nut li Boekhouder verduis tert duizenden guldens De a.s. proeven in de Stille Oceaan T it us B randsm a-kapel Bouwkosten thans door giften gedekt Maandag einde inzending Loonsverhoging van 5 pet. In Roosendaal Echtpaar verdacht van brandstichting In Oostenrijk Nederlandse vrouw valt uit skilift Gevluchte Britse geleerde is terug In Kaiserslautern Twee? Turkse zeelieden gedrost in Rotterdam Het weer in Europa nieuwe amscne courant (Van onze Partjse correspondent) u pARIJS, 9 jan. Gistermiddag ne<jft tussen de eerste minister Michel ebré, en de minister van financiën en c°nomie, Antoine Pinay, het aange- ondigde onderhoud plaatsgehad, waar- s sinds meerdere weken gerezen ern- stjge meningsverschillen inzake het economische en sociale beleid het on derwerp van gesprek waren. De hier daar gekoesterde verwachting, dat ,.v.e' het resultaat van dit onderhoud "hnlsfpr Piuay zou aftreden, is even- \el niet bewaarheid geworden, nóg J®t althans. Een communiqué is na «Uoop van het onderhoud niet verstrekt de heer Pinay, die de afgelopen da- sen terzake van de onderhavige pro- ,emen en zijn eigen positie in verband «aarmede niet bepaald een blad voor ,.p' mond had genomen, onttrok zich ,'fmaal in volkomen zwijgzaamheid en ulte aan de nieuwshongerige journa- 'sten. Vernomen is evenwel, dat de n°op einu volgende week voor „door- MINISTER ANTOINE PINAY DELFT, 9 jan. Op de rijksweg 13 «oeft zich gisteravond een gecompli- Ceerd verkeersongeval voorgedaan, hiiarbij de 32-jarige J. H. Schreurs uit heemstede onmiddellijk om het leven k^am. Uit de richting Rotterdam reed een ®estelauto op de uiterst linker baan *jan de drie rijbanen. De bestuurder wil- een auto die op de middenberm p0nd ontwijken, stuurde naar rechts h zag ^oen plotseling voor zich een «htobestuurder krachtig remmen. Hij e®d daarop toch de middenberm in en yp.hcpte de heer Schreurs, die achter auto stond. Deze werd over de middcnberm geslingerd op de banen yoor het tegemoetkomende verkeer, ^aar hij tot tweemaal toe door een auto Crd overreden. .SAN DIEGO, 9 jan. (Rtr.) De Ame- r'kaanse marine heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Zwitserse prof. Jacques Piccard met het diepzeeduikapparaat ••Trieste" dieper onder de zeespiegel is «oorgedrongen dan ooit eerder is ge kheid, nl. 24.000 voet. De duik geschied de donderdag in de z.g. Marianentrog in Stille Oceaan. Prof. Piccard werd bij 'in afdaling in de trog vergezeld door f®h Amerikaanse marine-officier, lui tenant Walsh. Zij hebben de hoeveel heid zonlicht, het zicht, de temperatuur fh de druk gemeten. Ook hebben zij ge- 'hidsproeven genomen. De duik met het 75 ton metende appa- l'aat heeft zes uur geduurd. De „Trieste" is in 1957 door de Ame- Dkaanse marine gekocht van prof. Jac- lües Piccard en zijn vader, Auguste. (Van onze Haagse redacteur) Den HAAG, 9 jan. Bij de behan- «®ung van de begroting van Economi sche Zaken in de Tweede Kamer is h°or de heer De Groot (C.P.N.) gesteld, nat de prijzen van kinderkleding en f'hderschoeisel verhoudingsgewijs te °°g zouden zijn. De heer De Groot zei a- in de confectiebranche te hebben p?rnomen, dat er bij de fabricatie van •fnderconfectie minder afval van stof ts dan bij kleding voor volwassenen, ter-wyi er naar verhouding niet meer )/erk aan is; men is er echter eenvoudig gewend, aldus spr., aan kinderkle- Qlng meer te verdienen. ..Minister De Pous heeft naar aanlei- h'hg van deze opmerkingen een onder- pek laten instellen bij een viertal be langrijke ondernemingen, die zowel geding voor volwassenen als voor kin neren produceren. Aan de hand van be staande kostprijscalculaties en daarop gebaseerde verkoopprijzen is nagegaan er op de kinderkleding een oneven- .^«'ge winst wordt gemaakt. Zulks Pleek niet het geval te zijn, zo deelt de ewindsman thans mee aan de Tweede ■Kamer. Een grote mantelfabriek verkoopt de jtindermantels in verhouding tot de ma teriaalkosten zelfs goedkoper dan de mantels voor volwassenen. In het alge- !^e®n is de arbeidstijd bij een kinder- ^Jedingstuk relatief hoger dan bij een Kledingstuk voor een volwassene, ora- «at sommige handelingen in het produk- «eproces voor beide soorten kleding- Vi en evenve®l tijd in beslag nemen, al«us minister De Pous. hakking" zal worden voorgelegd aan president De Gaulle, wanneer deze uit het afgelegen oord in de Provence, waar hij politieke retraite houdt, weer op zijn Parijse basis zal zijn terugge keerd. De geschillen in kwestie, die de Pa rijse politieke en journalistieke milieu's als verkeerde men nog onder de vier de of vijfde republiek doen gonzen van crisisgeruchten, hebben voorname lijk op de volgende drie- plannen be trekking. Het eerste Looogt de in het leven roe ping van een staatskrediet-instelling voor dc reconversie van industriële on dernemingen, die zich in zekere min der begunstigde gebieden van Frank rijk in moeilijkheden bevinden of in moeilijkheden zullen komen te verke ren ten gevolge van de inwerkingtre ding van de Europese gemeenschappe lijke markt. Het tweede beoogt de in het leven roeping van een staatsbedrijf voor de raffinage en distributie van de Sahara- petroleum. Deze beide projecten genie ten de patronage van de minister van industrie, de heer Jeanneney. Het derde project beoogt vertegen woordigers van het personeel een aan zienlijk aandeel te geven in de be stuursraden van de particuliere onder nemingen: „medezeggenschap van de arbeiders". Het is, als onderdeel van een hervorming van het handelswet- boek, in studie op het departement van justitie, dat beheerd wordt door de heer Micheiet van de Unie van de Nieu we Republiek. Tegen alle drie deze plannen, die zich overigens nog slechts in het sta dium van voorstudie door de deskun- dingen bevinden, heeft de heer Pi nay, die blijft zweren bij de beginse len van de orthodox-liberale finan- cieel-economische politiek en die aan de toepassing van die beginselen on der zijn supervisie de sanering toe schrijft van Frankrijks financiële po sitie. zich tijdens diverse ministerië le beraadslagingen met de grootste felheid gekant. De beoogde staatskrediet-instelling— voor industriële reconversie met na me heeft hjj meermalen gekwalificeerd als „nationale maatschappij van kreu pele en noodlijdende ondernemingen". Eu van het project inzake de medezeg genschap van het personeel in de be drijfsvoering heeft hij door zijn mede werkers laten verkondigen dat dit, ge zien de getalsterkte van de aanhan gers van de communistisch georiën teerde CGT, tot een sovjetisatie van het bedrijfsleven zal voeren. De heer Pinay heeft zich gesteld op het standpunt dat, zo de meerderheid van de regering, de premier en gene raal De Gaulle wensen te kiezen voor een gewaagde politiek van geforceerde economische en sociale expansie, in- plaats van voortzetting van de tot dus ver met goed maar nog precair resul taat gevolgde orthodoxe politiek, de verantwoordelijkheid daarvan zal moe ten worden opgedragen aan een ande re minister van financiën en economie dan hjj. Dat hij evenwel voor zijn poli tiek met kracht zal blijven opkomen, dat hjj niet van zins is door zelf zijn ontslag te nemen de weg vrij te ma ken voor 1 politiek van economisch avontuur, maar dat, als men hem kwijt wil, men hem zal moeten ontslaan. Hij heeft hieraan toegevoegd, dat zijn eventueel heengaan als minister van financiën en economie voor hem zal meebrengen dat hij zich volledig uit de politieke arena terugtrekt. Met deze toevoeging doelde hij klaarblijkelijk op de wel zeer bevreemdende geruchten, die hem reeds sinds geruime tijd de toeleg toeschrijven om ingeval van een nieu we crisis van het regime naar de op volging te dingen van generaal De Gaulle. Wie van de zomer de grote route MilaanNapels gaat rijden „De weg naar de zorh" zal dit opmerkelijke restaurant tegen komen. Het heeft dezer dagen zijn eerste gasten ontvangen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 9 jan. De Westduitse mi nister van vluchtelingenzaken, prof. Theodor Oberlander veschijnt vandaag in Den Haag voor een internationale commissie van verzetsstrijders, die onder voorzitterschap van de algemeen secretaris van de Nederlandse Vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen, de heer K. R. van Staal te Heemstede op 4 november van het vorige jaar is ge vormd om een onderzoek in te stellen naar de moord op „meer dan" 30 Poolse hoogleraren en andere intellectuelen in de Poolse stad Lemberg (Lvov), die tussen 30 juni en 7 juli van het jaar 1941 is gepleegd. Prof. Oberlander was tijdens het nazi-regime een dergenen, die de nationaal-socialistische politiek voor het „Ostraum" hielpen opstellen en uitvoeren. Hij was in 1941 ais eerste luitenant, tolk en deskundige voor „Vraagstukken inzake de behandeling van mensen van andere volksaard" in gedeeld bij het voornamelijk uit anti communistische Oekrainers bestaande „Bataillon Nachtigall". Dit Bataljon werd zo genoemd, omdat de officieren en manschappen in deze eenheid zo mooi konden zingen. Het bataljon rukte met de „Wehrmacht" de stad Lemberg binnen. Prof. Oberlander is vooral van com munistische zijde beschuldigd van de Lembergse massamoord. Op een pers conferentie op 30 september van het vorige jaar in Bonn ontkende hjj even wel er iets mee te maken te hebben gehad. Bij het binnenrukken van Lem berg heeft zijn bataljon naar zijn zeg gen „geen schot gelost". De Lemberg se moorden (in totaal 34.000, naar men zegt) zijn volgens prof. Oberlander door de terugtrekkende Sovjet-Rus sische troepen gepleegd. Op verzoek van minister Oberlander zelf heeft de Westduitse afdeling van de „Union des résistants pour une Europe Unie" de internationale commissie bijeengeroe pen, die de Lembergse massamoord thans sinds enkele weken onderzoekt. De secretaris van de commissie, de Nederlander Zwart, heeft in West- Duitsland een groot aantal getuigen verhoord en hun verklaringen op de geluidsband opgenomen. Omstreeks 300 Polen, Oekrainers en Joden, die thans in het westen verblijven, hebben zich als getuigen gemeld. De bevin dingen van de ..Lemberg-commissie" zullen in een Witboek worden gepu bliceerd. BONN, 9 jan. (Reuter) Ook de Westduitse organisatie van slachtoffers van het naziregime heeft in september beweerd, dat professor Oberlander deel heeft genomen aan de moorden te Lem berg. Deze beschuldiging werd geuit na de inbeslagneming van het dagblad „Die Tat" te Fui waarin vermeld was, dat de communistische leider Go-' moelka verklaard had, dat Oberlan der verantwoordelijk was voor de moord op de Poolse professoren. De openbare aanklager te Bonn was destijds van oordeel, dat er op grond van het beschikbare materiaal geen re den was om aan te nemen, dat prof. Oberlander een aandeel heeft gehad in de moorden. Dr. Adolf Arndt, secretaris van de sociaal-democratische fractie in het parlement, zei in Bonn, dat de aanwe zigheid van prof. Oberlander is het ka binet niet te verdedigen is. „Deze man heeft in belangrijke mate bijgedragen tot de nazistische rassenwaan." De Westduitse sociaal-democratische partij heeft er herhaaldelijk op aangedrongen, dat Prof. Oberlander uit zijn functie zou worden ontzet met het oog op zijn beweerde nazi-verleden. Prof. Oberlan der is, zo meldt Reuter verder, in 1933 tot de nazi-partij toegetreden. Hij be reikte de rang van Hauptsturmführer in de S. A. In 1939 werd hij benoemd tot „Reichführer" van de Bond van het Duitse Oosten. LONDEN, 9 jan. (U.P.I.) Het Franse ministerie van luchtvaart heeft oinnen- en buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen met diensten boven de Sahara on langs per circulaire gewaarschuwd, dat zij bevel kunnen krijgen hun routes over een gebied van duizend vierkante mijl in de Sahara binnen twaalf uur te wij zigen of te vliegen op een hoogte van meer dan 3000 meter. Deze wijzigin gen zullen slechts enkele uren van kracht zijn, aldus heeft een woordvoer der van de Britse luchtvaartmaatschap pij B.O.A.C. meegedeeld. Hij bevestigde hiermee berichten die vandaag in de Times en de Daily Mail verschenen, waarin verband gelegd werd tussen de circuliare en de Franse plannen voor het houden van de kernbomproef in de Sa hara. In de circulaire werd geen aan wijzing gegeven ten aanzien van de da tum waarop het bevel voor de wijzi gingen verwacht kan worden. De Daily Mail meldt dat meteorologen dagelijks onderzoekingen verrichten en wachten op een constante oostenwind, die de stofwolken en de radioactieve ACCRA, 9 jan. (Reuter) De pre mier van Ghana, dr. Nkrumah, heeft gisteren bekendgemaakt, dat zijn par tij, de Volksconventiepartij, een con gres van alle politieke partijen in Afri ka zal beleggen teneinde de dreigende „balkanisatie van Afrika" te voorko men en bij te dragen tot de vorming van een unie van Afrikaanse staten. Hjj sprak op een bijeenkomst te Ac cra, die belegd was ter herdenking van het feit, dat hij tien jaar geleden had opgeroepen tot „positieve actie", het geen tenslotte heeft geleid tot onafhan kelijkheid van Ghana. Deze herdenking valt samen met een bezoek aan Ghana van premier Macmillan van Engeland. PARIJS, 9 jan. (Reuter) De Cam* hodjaanse minister-president (en ex- koning) prins Norodom Sihanoek, heeft in een vraaggesprek met het weekblad „Le Monde Diplomatique", dat gisteren is verschenen, gezegd dat Cambodja het communisme zal gaan invoeren in dien dat noodzakelijk is voor handha ving van de neutraliteit, de onafhanke lijk en de territoriale onschendbaarheid van het land. De premier die juist in zijn land is te ruggekeerd na een reis naar de Verenig de Arabische Republiek, Joegoslavië, Indië en andere landen, zei dat de be trekkingen tussen Cambodja en zijn buur landen gevaarlijk zijn. Hjj zei te hopen, dat de westelijke vrienden van Thailand en Zuid-Viëtnam, die ook Cambodja's vrienden zijn, het ('e regeringen te Bang kok en Saigon duidelijk maken dat in dien zij Cambodja's neutraliteit niet aanvaarden en de onafhankelijkheid van het land in gevaar brengen, de Cam- bodjanen de communistische landen zullen vragen Cambodja communistisch te maken. LINNE, 9 jan. Een Roermondse boekhouder is door de gemeentepolitie op verzoek van de rijkspolitie te Mith aangehouden omdat hij enige duizenden guldens verduisterd zou hebben ten na dele van z;jn werkgever, een groothan del te Nuth. De boekhouder was nog geen jaar bij deze firma in dienst. De verduisterin gen kwamen aan het licht bij een ac countantscontrole. Hij zei in Praag en Warschau mensen gesproken te hebben die niets in het communisme zagen, maar het aanvaar den om hun land te beschermen tegen Duitsland. Cambodja zal hetzelfde doen, aldus prins Norodom Sihanoek. BOEDAPEST, 9 jan. (AFP Reu ter). Een Hongaarse sterrenkundige, György Kulin, heeft gisteren verklaard, dat de komende Russische raketproe ven in de Stille Oceaan het probleem zullen oplossen, hoe men een laborato riumraket kan laten landen op de maan. Voorts zal men na afloop weten, hoe een raket naar de aarde kan terug keren en hoe men Mars en Venus zal kunnen bereiken. B;j een landing op de maan zou, mits deze landing goed verloopt, het laatste deel van de raket zich openen om een voertuig op -jpsbanden, gevuld met instrumenten en apparaten, naar bui ten te laten rijden. Via de radio be stuurd vanat de aarde, zou het rijden de laboratorium zich over een afstand van 300 km kunnen verplaatsen. Het voertuig zou o.a. met televisiecamera's worden uitgerust, waarvan de beelden naar de aarde kunnen worden doorge zonden. Men verwacht waardevolle ge gevens over de toestand op de maan te verkrijgen, aldus Kulin. THEODOR OBERLANDER AMSTERDAM, 9 jan. In verband rpet de komende bidweek van 18 tot 25 januari schrijft het Episcopaat in een herderlijk schrijven: Enige tijd geleden is ons met het oog op de komende „Bidweek voor de eenheid der christenen" een nieuwe formule ring der gebedsintenties voorgelegd. Van harte hebben wij onze instem ming betuigd met deze meer oecu menisch geformuleerde intenties. Op deze wijze zal voortaan ons gebed om eenheid nog meer bewust een bidden kunnen zijn mét onze gescheiden broeders. riet was immers reeds vanaf haar ontstaan de zin van de Bidweek, dat allen die in Christus onze Heer gelo ven (katholieken en niet-katholieken) Zijn gebed tot de Vader: „Mogen ze al len één zijn", zouden gaan meebidden. Met hen allen vragen wij dan ook, dat w'j mogen geraken tot „die een heid die Christus, de Heer der Kerk wil e volgens de wegen die Hij wil" Daarom zullen wij ons erover ver heugen, indien tijdens de aanstaande Bidweek parochies, schoolgemeenschap pen en kloostercommuniteiten, waar dat mogelijk is, zich in deze geest in vurig gebed voor de eenheid zouden vereni- NIJMEGEN, 8 jan. Het totaal der giften voor de bouw van de gedachte niskapel voor pater Titus Brandsma heeft thans het bedrag der geraamde bouwkosten van ca. 60.000 overschre den. De stand van het ogenblik wijst aan een totaal van f 60.272.23. Louter pro forma: maandagmor gen sluit de inzendtermijn voor onze kerstprijsvraag: „Kunst adelt' Als u dus nog wilt inzenden, moet u voortmaken. Wij zullen n.l. on verbiddelijk zijn. Wie te laat komt. doet niet meeOverigens stroomt het inzendingen. Wij hebben er meer dan ooit. Dat wijst er op, dat voor deze puzzel bijzonder veel animo was. Hoe groot zal u blijken als wij zaterdag a.s. de uitslag zullen pu bliceren, tegelijk met een bloem lezing van niet zelden briljante vondsten. DEN HAAG, 8 jan. De collectieve arbeidsovereenkomst voor de goud- en zilvernijverheid is door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. De in deze overeenkomst voorziene v -- beteringen van de arbeidsvoorwaarden, waaronder een verhoging van de lonen met 5 pet., treedt in werking met in gang van de eerste volle loonweek na de datum van goedkeuring. Over de bekorting van de arbeids duur, welke eveneens in beginsel is goedgekeurd, zullen partijen nader overleg plegen. Aldus is meegedeeld door de Vereniging Edelmetaal-indu strie. BREDA, 9 jan. Een Roosendaals echtpaar is, verdacht van brandstich ting in zijn woning aan de Fortuin straat, in verzekerde bewaring gesteld. De brand ontstond in de nacht van zon dag op maandag. Het echtpaar had het huis gekocht en sinds enkele maanden betrokken. De zolderverdieping ging ge- heel en de benedenverdieping gedeel telijk verloren. Omdat in het huis tijdens blussings- wei'kzaamheden een sterke petroleum lucht werd waargenomen, stelden de politie en de brandweer direct een on derzoek naar de oorzaak van de brand in. Daarbij werd het bijzonder vreemd gevonden, dat het echtpaar met het zoontje volledig gekleed uit de branden de woning kwam, terwijl buren in nacht gewaad kwamen kijken. Tevens viel het op, dat er vrijwel geen meubilair in de woning was te vinden; het was opgeslagen bij de ouders van de man. Het huis van het echtpaar was be hoorlijk verzekerd, naar deskundigen meedeelden was er zelfs sprake van overwaarde. Het betrokken echtpaar blijft tot op heden ontkennen, de brand te hebben gesticht. gen. Door het Apostolaat des Gebeds, te Nijmegen, is op verzoek van de com missie tot samenwerking der apostola- ten, een brochure samengesteld, waar in tot dii doel een tweetal liturgische gebedsoefeningen is opgenomen. Voor de zondagavond 17 januari, voorafgaande aan de Bidweek en/of zondag 24 ja nuari willen wij ze gaarne aanbevelen Ook zij de aandacht gevestigd op de mis voor de eenheid der Kerk „ad tol- lendum schisma" voor de dagen waarop een votiefmis gecelebreerd kan wor den. Door de jaarlijkse viering van de Bidweek moge ook onder ons katho lieken een oprechte belangstelling voor onze christelijke broeders groeien en het verlangen naar de eenheid van alle christenen verlevendigd worden. INNSBRUCK, 8 jan. (APA) Eerst nu is bekend geworden, dat op 5 ja nuari de 27-jarige Nederlandse vrouw Marina Polderman te Klevec in Oosten rijk van zeven meter hoogte uit een skilift is gevallen. De vrouw liep daar bij zware verwondingen op en moest in een kliniek in Innsbruck worden opge nomen. Het ongeluk gebeurde toen een baanbeambte een Engelsman wilde ver hinderen op een der stoeltjes te sprin gen. Hij trok de man er af. waardoor de kabel ging slingeren, heigeen weer tot gevolg had dat de Nederlandse vrouw viel. LONDEN, 9 jan. (AFP) De Britse geleerde Ian Grant Campbell, die acht jaar geleden ar Oost-Europa is ge trokken, is onlangs naar Engeland te ruggekeerd, zo wordt in Londen verno men. Campbell verdween indertijd tij dens een vakantie op het Europese vas teland naar Polen, samen met een ande re geleerde, Dennis O'Connor. Later heb ben mn gezinnen zicL in Polen bij hen gevoegd. Campbell is een deskundige op het gebied van radio-isotopen. Campbell heeft voor zijn vertrek naar Üost-Europa de volgende redenen op- Londen gegeven: „Op dat ogenblik sympathiseerde ik met de pogingen van de Poolse regering om een socialistisch stelsel op te bou wen. Ik wist, dat zij veel te weinig men sen had op net gebied van het gebruik van radio-actieve isotopen bij medisch en biochemisch onderzoek. Ik wist, dat Polen erg van de oorlog geleden had en ik had in die tijd zeer pro-communis tische denkbeelden. Nu houd ik er geen politieke mening op na en heb ik alleen belangstelling voor de wetenschap." deeltjes in de richting tussen Reggan en de Franse Soedan moeten blazen. Vol gens het blad patrouileren er al troepen afdelingen op kamelen, vliegtuigen van het vreemdelingenlegioen en helikopters in het betrokken gebied. Het verkeer langs de grote weg nummer 2 die door het gebied loopt naar Timboektoe is stopgezet. BONN, 9 jan. (Reuter, UPI) Het ministerie van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts heeft een verbod uitgevaardigd voor al le openbare bijeenkomsten, die van daag en morgen ter gelegenheid van een plaatselijk congres van de Deutsche Reiehspartei te Kaiserslautern zonden worden gehouden. De Deutsche Reiehs partei wordt algemeen in verband ge bracht met jongste golf van anti semitische incidenten in de bondsrepu bliek. De regering te Bonn bestudeert reeds enkele dagen de mogelijkheid om tot een algeheel verbod van de par ty te komen. Een Westberiy'nse rechtbank heeft een 49-jarige employé van het stadsbe stuur, Alfred Staats, veroordeeld tot zeventien maanden gevangenisstraf wegens het brengen van de Hitler groet in een restaurant. In Dortmund is een 42-jarige kellner veroordeeld tot vier maanden omdat hij in een café anti-Joodse uitlatingen heeft gedaan. Een vrijwilliger in het bondsleger is aan de politie overgele verd, omdat Lij in een kazerne te Stutt gart een biljet met anti-Joodse leuzen en nationaal-socialistische symbolen heeft opgehangen. De dader, die 19 jaar oud is. verklaarde een overtuigd anti semiet te zijn en lid te zijn geweest van de D.R.P. In West-Berlijn hebben gisteren ruim 10.000 jonge mensen gedemonstreerd te gen het opkomende fascisme en anti semitisme. MARMANDE, 9 jan. (Reuter) Franse autoriteiten hebben een onder zoek gelast naar de juistheid van be richten volgens welke straalvliegtui gen donderdag jl. hakenkruisen hebben getekend in de lucht boven Marmande in zuid-westelijk Frankrijk. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 8 jan. Het Turk se stoomschip Abduhla is in de nacht van donderdag op vrijdag met twee man minder uit de haven van Harlin- gen vertrokken dan dat het er mee was binnei.gekomen. Twee stokers, die een 25 en de ander 27 jaar oud, zjjn gedrost en alle politieposten in ons land zien thans uit naar de twee Turken die hun fez aan boord hebben achtergelaten en daar dus niet aan te herkennen zijn. De beide mannen zijn voor het laatst gesignaleerd in Rotterdam. Sindsdien ontbreekt van hen elk spoor. De Abduhla heeft in Harlingen 15.000 ton pootaardappelen voor Aiexandrië geladen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 9 jan. In twee dagen heeft de koude vorstlucht kans gezien van Noord-Zweden tot boven West- Europa door te dringen. Gister avond begon de temperatuur het eerst in Twente tot beneden het vriespunt te dalen en vanmorgen was de vorst al boven België aangekomen. Het ho- gedrukgebied met het centrum boven MiddenZweden, dat voor deze koude golf aansprakelijk is, ziet er nog ge zond uit en blijft ook de komende da gen voor luchtaanvoer uit het noord oosten zorgen. Dit betekent dat tijdens het week eind de temperatuur op de meeste plaatsen ook overdag beneden het vriespunt blijft. In de nacht zal de vorst nog iets toenemen met in de meeste provincies temperaturen van i—7 gr. onder het vriespunt. Hier en daar valt een licht sneeuwbuitje maar de sneeuwval zal van weinig betekenis zijn. Het is waarschijnlijk dat deze kou ook na zondag voortduurt. Station Weer max. min. neersL temp. temp. afgel. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Brussel Luxemburg Parys Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Innsbrück Athene Rome Mallorca Lissabon gisteren sneeuwbui 7 -1 onbewolkt 8 -3 onbewolkt 8 -2 sneeuwbui 6 -4 onbewolkt 7 -4 onbewolkt 6 -5 onbewolkt 7 -5 licht bew. 6 -4 licht bew. -6 -8 onbewolkt -6 -10 onbewolkt 1 -5 onbewolkt 5 2 onbewolkt 8 -2 half bew. 7 -3 sneeuw 4 -3 zwaar bew. 5 -l zwaar bew. 12 5 licht bew. 3 -5 sneeuw 6 -2 sneeuw 1 -3 sneeuw 2 0 sneeuw 3 -2 sneeuw 0 -2 zwaar bew. 10 geheel bew. 12 7 zwaar bew. - 6 geheel bew. 18 11 24 uur 1 2 1 0.1 1 0.2 0.6 2 1 0 0 0 2 o1* 0 0 0.5 4 10 0.5 0 2 1 0 0 Advertentie Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1