Nieuws uit stad en omtrek S.V.V.-verdediging maakte drietal kostbare fouten (ieheiiaren-hiii» Bij het Lager Voetbal alleen Excelsior' 20 aan bod Schade bleef voor H.D-V.S. redelijk binnen de perken Reclame Tilburgse zege op Fortuna VI. kwam pas zeer laat tot stand i Na tweede Vitesse-doelpunt gingen Schiedammers volkomen door knieën Een 2-2 gelijkspel tegen L.F.C. Maakt Ook Vlaardingers lieten kansen liggen Grote P.T.T.-familie vierde jubileum van directeur J. J. H. Kuiper Spaarbank Anno 1820 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas Het bejaarden- vraagstuk tmm V ogeltentoonstelling trekt veel belangstelling J Schiedam in het eerste winterse weekeinde Tafeltennis van P. T. T. S. BURGERLIJKE STAND Judo club-wedstrijden in S. C. S. Verkoop grond T af eltennis-junioren Koelbloedig optreden F abrieksdief stal Keukenbrandj e voor Uw zaak C.V.V. moest genoegen nemen met gelijkspel N S C In ïtons RENAULT ""•uw® scbiedamsclie courant !/V tan I l'.HDAM KLEINE ZEGE VOOR OPPERMACHTIG GRAAFSCHAP, DUS: -- - hih VlS f'c fecstavond van liet PTT-personecl hood de lvcer It", van Beelen zijn derende directeur, de heer J. J. H. Kuiper, een timmerkist aan, als een geschenk van het gezamenlijke personeel. ziek-duo Schilperoord. v. Hasselt wigt hij er een recht genoeglijke en wat trou wens de bedoeling was, voor de heer en mevr. Kuiper een onvergetelijke avond van te maken. Bij de Spaarbank anno 1820 te Schie dam werd in december f. 876.043,07 inge legd en f. 750.550,94 terugbetaald. Een in- legoverschot dus van ruim f. 125.000,-. Het jaar 1959 was voor deze spaarbank buitengewoon gunstig. Om enige ronde cijfers te noemen: Het aantal spaarders steeg met 1500 tot 47.000, het inleggerstegoed met f. 3,5 mil joen tot bijna f. 27,4 miljoen, de reserves namen toe tot f. 3,1 miljoen. De gunstige ontwikkeling strekte zich over alle. afdelingen der spaarbank uit. In het bijzonder willen wij noemen het sparen ingevolge de jeugdspaarwet dat zich in een steeds toenemende belang stelling mag verheugen. Op 31 decem ber 1959 hadden 1270 deelnemers een ge zamenlijk tegoed van f. 245.241,84. j- de grote zaal onder de Opstandings- fa5*r beeft de plaatselijke grote P.T.T.- hé? °P meer dan genoeglijke wijze ex veertigjarig diemstjubileum herdacht j gevierd van haar directeur, de heer gén Kuiper. De jubilaris en diens echt- grr>01'6 werden met een bloemenhulde be- j. °®t waarna de heer W. van Beelen een rt welkomswoord sprak. „Wij hebben jja hier in Schiedam leren kennen aio directeur tevens als een goed mens", da+ heer van Beelen, „en wij hopen, U nog vele jaren de P.T.T. mag blij - 5. dienen. pvjerna wérd de aanwezigen de gelegen- bj,10 geboden de heer Kuiper met zijn ju- Ov>ei,rn complimenteren. Vervolgens s j^handigde de heer van Beelen de ge- •tyt^nkeci van het gezamenlijk personeel 4,eike bestonden uit een rijk gesorteerde de heer Kuiper huldigt nl. Cm.erkist/ c. V standpunt „Doe het zelf" en een fraaie "cm'erlamp. Als voorzitter van de ontspannings- r ^cni.gtng voerde hierna de heer A. Ver fden het woord. Deze vertolkte de ge- i ®*ens van het personeel dat erkentelijk dat de heer Kuiper cr steeds op heeft Wn zitting te hebben in het bestuur deze ontspanningsvereniging. dn herinneringsoorkonde in lijst, ver- rdigd door het lid C. Pluym. waarin schillende episodes uit de ambtsperi- O- v e van de heer Kuiper in woord en beeld ^den weergegeven was met een bl-oe- v. "hulde het geschenk van de leden der Rising. ja jamens de K.A.B.O., sprak de heer A. „dks terwijl de heer J. Quartel dit deed lin?ens de N.C.B.O. en de heer A. Ver- A nu als vertegenwoordiger van de 2i8-V.A. Ook deze heren uitten hun lof d waardering voor de goede sameti- e'rking welke er bestaan hebben en nog y^aan met de verschillende vakorganisa- e®s- Van deze zijde mocht de heer Kuiper V «"eens fraaie bloemstukken in ont- jj "gst nemen. Na dit meeT officiële ge- t eHe van het programma nam- de con- cencier Leen de Bruijn de leiding van avond in handen. Samen met het mu- Een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Bene den-Maas wordt belegd op woensdag 13 jan., des middags 2 uur, in de bovenzaal van „De Harmonie", Schiedamseweg te Vlaardingen. De agenda bevat o.m. verkiezing van een voorzitter en een onder-voorzitter. Het bestuur stelt voor, de verkiezing van een ondervoorzitter ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken als lid van de heer B. G. Hoogendam, aan te houden; voorstel tot vaststellen van een bedrag van 2.50 als leges voor het in depot nemen van stukken (leve ringsvoorwaarden e.d.); verkiezing van een lid in de vacature B.G. Hoogendam. Ten aanzien van de vacature Hoogen dam doet het bestuur de volgende niet- alfabethische voordracht: 1. F. Steren- berg, directeur van de N.V. „De Papa ver" te Schiedam; 2. L. C. Schneider, woninginrichter te Schiedam. Te half vier in de grote „Harmonie"- zaal is er een bijzondere vergadering met genodigden. In aansluiting op hetgeen bij de jong ste begrotingsbehandeling over het be- jaardenvraagstuk is gezegd, delen B. en W. mede, dat zij spoedig aan het Econo- misch-Technologisch Instituut voor Zuid- Holland opdracht zouden willen geven 'n onderzoek op dit gebied in te stellen. De kosten van een dergelijk onderzoek zullen f. 46.500.- bedragen. Bedoeld onderzoek zal zich uitstrekken over de bejaarden, die min of meer zelf standig wonen en over de bejaarden, die woonachtig zijn in de verschillende be jaardeninstellingen rusthuizen, ver pleeghuizen, bejaardencentra alsook in de ziekenhuizen. Het komt gewenst voor ook de laatste categorie dus de bejaarden ni instellingen en ziekenhui zen in het onderzoek te betrekken. Weliswaar zijn hun levensomstandighe den aanmerkelijk anders dan die der gro te groep overige bejaarden, doch B. en W. menen dat juist een onderzoek naar de levensomstandigheden der „instel- lings-bejaarden" waardevolle gegevens zal verschaffen voor het van gemeente wege te voeren beleid. B. en W, delen mede, dat het onderzoek ongeveer 1 jaar na verlening van de op dracht zal worden afgesloten. agent Zoals wel te verwachten was, heeft j grote vogelshow gedurende het afge- vuPen weekeinde heel wat kijkers getrok- Va Door het vogelgekweel op de band te rf te leggen en versterkt naar buiten t; d°en uitklinken, was dit gezang en ge- erelier op z;ch reeds een levende pro- 6e ?a oin de vele voorbijgangers op 6a U)teraard steeds drukke zaterdagmid- de Koopmansbeurs in te lokken. Bij jojj yallen van de eerste sneeuw weer man tot °P de Hoogstraat het gezang het JaPanse nachtegaal begeleid door ten slaan en kwinkeleren van vogelsoor ten c^ie de gemiddelde stadsmens maar Sant ziet' laat staan horen kan. Het derrt bezoekers is zaterdag de achthon- öe gepasseerd en gisteren telde men in l6n^°°ravond reeds vijftienhonderd beta- bit bezoekers. De collectie is inmiddels 6;'gebreid met twee kuifkraanvogels scu bu op het middenveld van de exoti- e tuin wat ineengedoken staan te kij- lj haar de waterval en de vele lichtjes. Prachtige loopvogels zullen zich ZU1] aanPassen aan deze omgeving en hier hopelijk herstelle'n van hun §aar!f ^ie ze in de Rotterdamse Dier- kljjl 0 denkelijk wegens ons wisselvallig aat onder de leden kregen. Ooobtod voot Schiadom omitrnka* 82ste Jaargang No. 24183 DAM 18 SCHIEDAM telefoon 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES Lf-W per anm-hOGgte. Bij contract tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0.30 per man-hoogte. Bij contract w-iate tadevcn. KAMPIOENEN Irf. 20 woorden f 0.50 bij vooruittoe- z®*111Jg- ELk woord meer 3 ct- Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden afge- Jyten en uitgevoerd overeenkomstig voor het Advertentie- wezen. A B O M N E M E N T E N '•40 ,per fcwartaal, i 2.54 in^n<i en f 0.58 per week. Toen de 'eerste ijslaag de Scliiedanise Singels bedekte, liet de jeugd niet lang op zich wachten, De betrekkelijk felle vorst had sloten en plassen reeds binnen één nacht tijd met een zwakke ijsvloer belegd en hier en daar is zelfs geschaatst. Bij de bouwter reinen in Nieuwland was er hier en daar een stukje veldijs ontstaan waarop na tuurlijk direct de jeugd present was. Ook de op het oosten gelegen singels droeg het ijs op verschillende punten al goed. Hier waren het meer de waaghal zen die de ijzers onderbonden maar lie ver nog zich bezig hielden met het Hjsje- piepen. In de morgenuren vroor het bui ten de zon drie graden en opx de wind zakte het kwik zelfs tot zeven graden on der nul. Gisterenavond viel er een dikke laag sneeuw die echter in de nacht door de regen voor een groot deel werd opge ruimd. Dit laatste misschien tot ver driet van onze jeugd maar ongetwijfeld tot voordeel van het drukke verkeer. Traditiegetrouw hebban de mannen van de Post tezamen met één dame in hun gezelschap de stilstand in de compe titie gebruikt voor een onderlinge wed strijd. De 4e klasse speelsters en spelers moesten aan de 2e klasse spelers in iede re game 7 punten voorgeven, waardoor de kansen min of meer gelijk getrokken werden. Dat dit wel een juiste verhouding ozu zijn bleek in de spannende wedstrijden en de vele 3 games-wedstrijden met uitslagen als: 17—21; 24—22 en 20—22 (de wed strijd v. KatwijkCor Pluijm) Natuurlijk bleken zelfs 7 punten voor sprong voor de 2e klasgers nog te weinig tegen Cor Pluym, die ook al traditie ge trouw toch de le prijs mee naar huis nam, terwijl eveneens traditie getrouw mevrouw Pluijm met de 6e plaats ge noegen moest nemen. De eindstand werd: 1 C. Pluijm 5 ge wonnen partijen 2 en 3 P. Saas en J. v. Katwijk ieder 3 gewonnen partijen 4 en 5 B. Scholten en R. Valk ieder 2 gewon nen partijen 6. Mevr. N. Pluijm 0 gewon nen partijen. GEBOREN: Henderikus z. v. J. Vrij- landt en J. Gödde. Mathilda M. d. v. P. W. A. Seijkens en M. M. Eikenbroek. Em- bertus J. A. z. v. M. Kinneging en B. J. M. Abrahams. OVERLEDEN: W. F. J. Zijdenbos, 45 j. en J. B. Kaebisch, 73 jr. wed. van S. Louis. i Zaterdagmiddag vonden in het Sport centrum van Reinier Hulsker in Schie dam club-wedstrijden plaats. Deze wed strijden werden beschouwd als een re vanche voor verschillende clubs van de Zuidhollandse kampioenschappen, welke in november vorig jaar waren gehou den. Het was daarom zo'n teleurstelling, dat 4 teams niet op de mat verschenen. Rap- mund uit Den Haag meldde zich don derdagavond af, „Gouda" telefoneerde een uur voor de aanvang van de wed strijden. „Schiedam" en „Maassluis" bleven zonder een bericht weg. Door de opstelling van Ukemi en S.C.S. ieder met twee teams werd toch een aantrekkelijk programma aan het talrijk publiek voorgezet. Van het begin af heeft de strijd zich toegespitst tussen Ukemi en S.C.S.. die alle wedstrijden wisten te winnen. De Maasstad, de club, die door de weer in gebruikneming van de dojomaan de 's—Gravendijkwal te Rotterdam weer tot leven is gekomen, viel nog niet op door grootse prestaties. Met Gerrit Visser en Joop de Jongh moesten zij met de 4e plaats genoegen nemen. Het 2de team van S.C.S., dat was samengesteld uit Lichtgewichten (allen beneden 65 kg.!!) en de meesten met weinig of geen wed strijdervaring, heeft alleen tegen De Maasstad 2 volle punten kunnen maken. Opvallend bij S.C.S. 1 was het werk van Oost veen, die al zijn partijen met een vol punt won. Ook tegen de finale-wedstrijd tegen Ukemi lukte hem dit goed, waardoor S.C.S. 1 de leiding kon nemen, die En- gers verloren deed gaan door zich in een verwurging te laten nemen. Wat Geert v. Dijk ook probeerde hij kon de Delf te naar v. Leeuwen geen worp geven; Her man Kuyl was tevreden met een „on beslist". zodat de allerlaatste partij van de avond tussen v. Gameren en Gouwe leeuw de beslissing moest brengen. Door dat Gouweleeuw zich staande wist te hou den. zelfs v. Gameren enkele malen in behoorlijk gevaarlijke posities wist te brengen, bleef de stand gelijk 2525. wedstrijden had gewonnen, werden de Delftenaren bezitters van de beker. De eindstand luidt: 1 Ukemi 1: 4 gew. 1 onbesl. wedstr. 220 p.; 2. S.C.S. 1: 4 gew. 1 onbsl. wedstrijd 195 p.; 3. Uke mi II: 3 gew. en 2 verloren wedstr. 114 p.: 4 „Maasstad" 2 gew. en 3 verl. wed strijden, 82 p.; 5. ..Delft" 1 gew. en 4 verl. wedstrijden, 85 p.; 6. S.C.S. II: 6 verloren wedstrijden, 45 punten. De heer D. Baron, wonende te Schie dam, heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek hem twee stro ken grond te verkopen voor de bouw van eengezinshuizen met garages. De ge vraagde grond, groot ongeveer 80 m2, grenst aan de Kerklaan en het verlengde van de Meeuwensingel, (v.iw. Kethel) De koopprijs van de grond is gesteld op f. 45,- per m2. Tegen deze verkoop bestaan bij B. en W. geen bezwaren. In overeenstemming met het standpunt van de Commissie voor het Grondbedrijf stellen B. en W. voor de twee stroken bouwgrond aan de heer D. Baron te verkopen voor de prijs van f. 45.- per m2. Het le Junioren-tfam van S.C.S. heeft door een overwinning met 73 tegen On derduikers de le helft van de competi tic afgesloten en is ongeslagen gebleven. Wel moesten 2 punten worden afgestaan aan ,,'t Anker" en „Service", waardoor zij tezamen met Service op de le plaats staan, zelfs door een betere verhouding zelfs zich „herfst-kampioen" kunnen noe men, zoals gebruikelijk is bij de tafelten nissers. Doordat zij de moeilijkste wedstrijden „uit" hebben moeten spelen kan een goed resultaat worden verwacht aan het einde van de 2e helft van de competitie, waardoor een mogelijke promotie in het allereerste jaar van hun spelen niet tot de onmogelijkheden behoort. Aan de voorjaarscompetitie zal door S.C.S. ook nog worden deelgenomen met een 2e team van junioren; ook van hen mogen goede resultaten verwacht wor den onder deskundige leiding van hun trainer Dr. Bela Simons. (Van onze sportcorrespondent) SCHIEDAM. 10 jan. Twee verdedi- gingsfouten en een slordigheidje van Jan van Schijndel desondanks weer een van de besten van het veld leverden Vitesse evenzovele doelpunten op in een wedstrijd tegen S.V.V. die armelijk voet bal bood. Oorzaak daarvan zal ook wel zijn het harde, moeilijk te bespelen ter rein, dat eisen stelde, waaraan maar wei nigen van beide ploegen konden voldoen. Daardoor vielen de Arnhemmers wel wat tegen, maar hun feller en directer spel stempelde hen toch tot de betere ploeg. Feller ook was Vitesse in de ver dediging, waartegen de weke Schiedamse aanval geen wapen had. In de openingsfase kwam deze defen sie toch wel enige malen in paniek, zoals toen spil Beekman en rechtsback Arent- sen Könemann tot drie maal toe een kans boden om gevaarlijk te worden. Uit diens passes kreeg Van Pelt een fraaie scoringsmogelijkheid, maar „de kanonnier" miste schromelijk. Dat was in de 20e minuut, en kort daarop blun derde Romeyn. S.V.V.'s rechtsback, die deze middag wel meer steken liet vallen. Vitesse-speler De Kleermaker, een van de prominenten uit Neerlands amateur elftal en die door Elek Schwartz deze middag werd geobserveerd, profiteerde te weinig van deze kans. Midvoor Feyen echter niet. Hij zette door, loste een schot, dat Tap miste en dat Hekman vergeefs trachtte te achterhalen (0-1). Onbevre digend en onverdiend weliswaar in deze periode, waarin de S.V.V.-ers nog hevige! druk op het Vitesse doel uitoefenden. De ijverige Schiedamse aanval miste echter het afrondende schot, waardoor de ver diende gelijkmaker uitbleef. Met twee keurige safes op schoten van Bruil en Snelders wiste Tap volkomen zijn foutje bij Vitesse's openingsgoal uit. Met een S.V.V.-offensief, waarbij Brentsen een schot van Clarijs uit doel kopte en ook Beekman eenmaal redding bracht, werd de eerste helf besloten. Mocht men na dit niet onbevredigende Schiedamse spel na rust nog hoop heb ben gekoesterd, deze werd na 7 minuten al spoedig de bodem ingeslagen. Eerst had Clarijs na een combinatie met Kö nemann een goede kans op de gelijkma ker gemist, toen linkshalf Loos met een opruimingstrap de bal in de S.V.V.-ver dediging bracht. Daar richtten Wink en Hekman hun aandacht te veel op de toe snellende Feyen, waardoor Snelders een kans kreeg, die hij op de juiste wijze benutte. (0-2). Daarmee was het mentaal zwakke Y- Seslagen. Beekman c.s., die vóór rust hadden getoond, dat ze op snelheid toch wel te slaan waren, gingen zich steeds sterker gevoelen en hadden geen moeite met de brokkelige Schiedamse aanvalspogingen, die alle overtuiging mis ten. In de 39e minuut wilde Van Schijn del een bal met de knie wegwerken, waardoor deze een prooi werd van Theu- nissen, die meteen hard inschoot (0-3), De resterende tijd werd toen nog louter als een formaliteit beschouwd. Zaterdagmiddag omstreeks half een vloog een acetyleenfles in brand in de werkplaats achter de winkel van Jurgens aan de Hoofdstraat 189. De loodgieter H. N. was in de werkplaats aan het werk, toen de slang van de acetyleenfles los schoot. De vrijkomende gas ontbrandde en de loodgieter rende gillend weg. De heer L. Jurgens die in zijn woning bo ven de winkel was hoorde 't: hulpgeroep en snelde naar de werkplaats waar hij de afsluiter van de acetyleenfles koelbloe dig dichtdraaide. Hij liep daarbij brand wonden op aan zijn linkerhand maar voorkwam uitbreiding van de brand. De brandwonden liet hij later ver binden in bet gemeenteziekenhuis. De inmiddels gearriveerde brandweer wierp de actyleenfles en een in de nabijheid staande zuurstoffles in een waterbassin op een binnenplaatsje achter het pand, waardoor het brandgevaar werd bezwo ren. De heer J. W.S. vermist een bankbil jet van f. 25 uit zijn colbertjasje, dat hing in een kledingkastje in de Anker- en Kettingfabriek. In de woning van de familie K.G.V., Ouddorpsestraat 8 ontstond zaterdagmor gen een keukenbrandje, toen de huis vrouw hetga s wilde aantsteken. De vlam schoot plotseling hoog op, waardoor de gordijnen in brand vlogen. De heer V. greep kordaat de brandende gordijnen en doofde deze. De gealarmeerde brand weer hoefde geen dienst te doen. Er was voor enkele tientallen guldens schade aan het houtwerk en aan de bekleding. De familie K.G.V. is verzekerd. Passage Theater: Charlie's Tante (vol wassenen) dag. 2 en 8.15, zat. en zond. 2-4.15-7 en 9.15 donderdagavond geen filmvoorstelling. Monopole Theater: tot 15 januari we gens verbouwing gesloten. Stedelijk Museum: dag. 1017 uur, zondag 1217 uur expositie Kunstbezit Schiedammers. Koopmansbeurs: Vogelshow tot 17 jan. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL 8.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do., za Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingei Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 8.308 uur: vr. 78 uur; leugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wl- bautpiein (zijingang): Jeugd: wo. 1.308 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 78 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Backer, St. Li- duinastraat 58. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Arena: Tempest, 14 j.; Capitol: 08/15, volw.; Centraal: De geheimzinnigen, 14 j.; Cineac A.D.: Koningin Zenobia, 18 j.; Co losseum: Rio Bravo, 14 j., do.: Helena van Troje, 14 j.; Harmonie: Meisjes zonder kamers, ontoelaatbaar; di., wo., do.: Mar cellino, brood en wijn, a. 1.; Lumière: Analyse van een moord, str. volw.; Metro: Du bist wunderbar, a. 1.; Prinses: Het geheime commando, 18 j.; Rex: Het pur peren masker, 14 j Thalia: The five pen nies, a. 1.; 't Venster: Sweet smell of success, 18 j.; Victoria: Rigoletto, de ge bochelde, 18 j.; do.: Calabuig, a. 1.; za.. wo. 2. zo. 2, 4.30: Wit haar, a. 1. v.:,"'. Op de Hoogstraat iverd dezer dagen de klok meer dan achtendertig jaar terug gezet. Bij de verbouwingswerkzaamheden van het „Monopole Theater' kwam 'de naam „Pandora" weer tevoorschijn. Onder deze naam werd in 1921 deze bioscoop feestelijk geopend. Bij het Schiedamse lager voetbal is gis teren alleen tweede klasser Excelsior '20 op de harde en effectvolle grasmat ge weest en heeft hierbij in Leiden met LFC de punten gedeeld. De zwartwitten zijn tot dit resultaat gekomen, doordat ze in de tweede helft een opgelopen 20 achterstand wisten weg te werken. Hoe wel het spél van onze stadgenoten tech nisch iets beter was dan dat van hun gastheren waren de aanvallen van de Leidenaars gevaarlijker. Het eerste kwartier was voor de zwartwitten waar bij zich verschillende doelrijpe kansen voordeden. Rechtsbuiten v. d. Hoeven voelde zich in dit nieuwe millieu bijzon der goed op zijn plaats. Zijn uit een door de Gier genomen hoekschop ingekopte bal, die via de lat achter ging, had een beter lot verdiend. In de twintigste mi nuut nam LFC de leiding toen de rechts buiten der Leidenaars meer succes had. Naar binnen lopend wist hij een voorzet van de linksbuiten achter v. Veen te kop pen. 10. Tien mniuten later werd het zelfs 20 doordat de Schiedamse goalie zich door een vliegend schot van de voet der rechtsbinnen liet verrassen. Van een Leidsch overwicht was nog steeds geen sprake en ook in de 2de helft bleef Ex celsior aanvallen. Dit leidde in de zeven de minuut tot succes. A. Bierhuizen kreeg op het middenveld de bal in vrije positie, passeerde in een felle rush een tegenstander om met een hard schot van zijn rechtervoet doel te treffen 21. Een twee minuten later door de Gier goed genomen hoekschop gaf van der Lucht niets anders te doen dan even met het hoofd te knikken en het was 22. De zwartwitten probeerden nu door te druk ken en gaven volledig de toon aan. Ge leidelijk ontworstelen de gasthe ren zich aan de druk om in het laatste kwartier van de wedstrijd weer even te domineren. Verder dan een vliegend ■schot van de Gier, dat door de Leidsche doelman met moeite tot hoekschop werd verwerkt, kwamen de zwartwitten niet zodat met een draw genoegen genomen moest worden. Hoe kostbaar het puhtje is, blijkt wel nu Roodenburg het wist te presteren tegen koploper CW eveneens een gelijk spel te behalen. (Van onze sportcorrespondent) DOETINCHEM, 10 jan. Met veel moed en enthousiasme is het voor de rust aan Hermes DVS gelukt bij De Graaf schap de stand blank te houden. In de tweede helft werd de druk voor de tot toen uitstekend spelende Schiediamse achterhoede te groot. Door de weifelende houding van doelman Van der Tuyn ver minderde ook de kracht, waarmee de backs Kiela en De Groot plachten in te grijpen en het slot van het lied was, dat men De Graafschap twee doelpunten moest toestaan. En, volgens de meesten van de vierduizend toeschouwers, was de „schade" voor Hermes DVS nog re delijk binnen de perken gebleven. Voortdurend stuwde voor de rust bij De Graafschap rechtshalf Donk zijn voor hoede. De Schiedamse backs dekten ech ter nauwkeurig en consequent en gaven daardoor de blauwwitte aanvallers heel weinig vrijheid tót handelen. Vooral rechtsback De Groot deed opvallend goed werk. Wat het „afnemen" betrof, stak E. Jansen de pas van een zware hoofdbles sure herstelde spil van de thuisclub, hem naar de kroon. Midvoor Burger kreeg geen kans de vrije ruime te zoeken, Steeds trok de energieke Jansen met hem mee, waarheen ook Ondanks een veldmeerderheid voor de rust van De Graafschap, drong H.D.V.S. nu en dan toch gevaarlijk ver door. Eenmaal vuur de Ter Braak een hard schot af en toen V. d. Burg en Burger elkaar keurig vrij speelden, duurde de afwerking van de aanval toch te lang. Met een noodsprong kon E. Jansen nog redding brengen. Ook Van Zuylekom en V. d. Burg bedreigden doelman Gerritsen meer dan eens, maar tegenover deze acties stonden een-stroom van aanvallen van De Graafschap. Na de rust ontwikkelde de thuisclub nog meer kracht, zodat al gauw Henke en Ter Braak de defensie moesten helpen versterken. Desondanks was het in 65e minuut raak. Bij een hard schot van H. Jansen liet V. d. Tuyn de bal vallen en de snel op rukkende Paule kon nu gemakkelijk sco ren (1-0). Tien minuten voor het einde wachtte spil Rijke te lang met het aan vallen van V. d. Schuur en dit kwam HDVS op een tweede treffer te staan (2-0). Koploper C.V.V. heeft in de uitwed strijd tegen Roodenburg genoegen moe ten nemen met een puntenverdeling. Daardoor is de voorsprong van de Charloise club op Neptunus geslon ken tot één punt en is een spannende eindsprint tussen de Rotterdamse riva len met het kampioenschap als inzet nog wei te verwachten. Het zag er voor de rust niet naar uit, dat het eindreusultaat een gelijkspel zou worden, want toen was C.V.V. vrijwel steeds in de meerderheid. Na twintig mi nuten leidde dit onverwacht tot het eer ste doelpunt. Roodenburg meende toen, dat er sprake was van buitenspel, doch de scheidsrechter beduidde „doorspelen" Er ontstond een doelworsteling, waaruit Huisman de bezoekers de leiding gaf, 01. CW bleef domineren en tien mi nuten later bracht Lagendijk uit een voorzet van Roggeveen de stand op 02. Bijna was het nog voor de rust 03 geworden, maar Lagendijk miste alleen voor de doelman. Na de rust pakte Roodenburg de zaken energiek aan. Linksbuiten Weerlee maak te reeds na drie minuten een tegenpunt, en toen kreeg de defensie van C.V.V. het zwaar te verantwoorden. Spil Treuren moest zelfs een keer op de doellijn de bal wegwerken, maar kon toch niet ver hinderen dat bij een goed opgezette aan val van Roodenbrug rechtsbuiten Chouf- foer gelijk maakt, 2—2. Met het grote overwicht van Rodenbrug was het daarna gedaan, C.V.V. kwam er toen ook weer aan te pas, maar de spil van Roodenburg, Van Polanen, zorgde-dat de aanvallers niet gevaarlijk konden worden. Van zijn kant zorgde Treuren er voor dat ook de aanvallers van Roodenburg niet meer tot scoren kon den komen, en zo bleef het tot het einde 2—2. Gehuld in een warm trainingspak weet dc Vitesse-keeper toch een gevaarlijke- hoekschop te weren, voordat twee S.V,V,-ers gevaarlijk kunnen ivorden TILBURG, 10 jan. De zege van Noad op Fortuna (VI.) 2-0 mag zeker verdiend worden genoemd, zy het dat zij eerst in de slotfase een feit werd. Tien minuten voor het einde sloeg linksbuiten Lam- mers de eerste bres en in de laatste mi nuut maakte de zelfde speler doelman de Leeuw, na een solo-actie opnieuw kansloos (2-0). Het was allesbehalve een fraaie ver toning. Merendeels ook en zeker in de eerste helft speelde het spel zich op het middenveld af. Daar ook was het kracht- verschil door de grote ijver van de Fortu- na-spelers zeker niet groot. Belangrij ker verschil stak in de voorhoeden. Aan Tilburgse kant schoot men graag en derhalve veel, zij het niet altijd even zui ver. In de 10e minuut kreeg de Korver een uitstekende kans, die hij royaal over de lat lepelde. Acht minuten later mikte de Tilburgse aanvalsleider Dankers op de paal en rond de dertigste minuut, toen Lammers, Dankers en v. d. Velde in snelle opeenvolging de Leeuw belaagden, bracht de lat redding. De Vlaardingers sprongen toch wat bruusk met bun kan sen om. Mijnsbergen mikte op het zijnet en de kansen die in de laatste minuten Bouman en Mijnsbergen nog kregen wa ren beslist doelrijp. Maar ondanks al deze activiteiten' kwam met 0-0 de rust. In de eerste minuut na de pauze schoot de Korver tegen de paal en vandaar kreeg Maltha een prachtkans de score te ope nen. Op nauwelijks een meter van een verlaten doel miste hij echter. Een mi nuut of tien nog hield Fortuna het offen sief vol, maar toen moesten de gasten naar hun eigen helft terug. Na 17 minu ten werd Bouman tijdens een uitval toen hij geheel alleen op weg naar het Tilburgse doel was even buiten het strafschopgebied door Schuurkes tegen de grond gewerkt. De vrije trap van Swaneveld strandde op 't bekende muur tje. De strijd spitste zich toe. Stopper Jan sen wierp zich volop in de branding. De Leeuw rekende op bekwame wijze af met een vlijmscherp schot van Lam mers, maar het werd steeds duidelijker, dat Fortuna moeite had zich staande te houden. De strijd werd wat harder en tenslot te in de 85e minuut schoof v. d. Laak de bal zo strak naar voren dat Lammers na de Leeuw te hebben omspeeld de eer ste winst kon noteren (1-0). Vier minu ten later kreeg Bouman van Mijnsber gen gelegenheid gelijk te maken, maar ook dit keer faalde de Fortunaman. Een minuut voor het einde deed Lammers het tenslotte maar op zjjn eentje en toen hij langs Swanevaid kon komen bleek De Leeuw opnieuw kansloos (2-0).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3