SOCIALISTEN leggen hun tafel zorgen op Klasse bewustzijn verzwakt doo snelle welvaartsvermeerdering WYBERT Staatssecretaris Bot drie weken in Nieuw-Guinea Paus beklemtoont noodzaak van eendracht in de K.A. Priorij „Gods Werkhof ingezegend Slot van Augustinessenklooster bezegeld ten overstaan van genodigden 12V2 jaar emigratie „SOCIALISME HEDEN EN MORGEN" Congres Utrecht Kabinet heeft proeven van nieuwe bewindsregeling al bekeken Besprekingen met Australië Twee ton schade bij brand in Oss i» 'ifcïf in Roemers niet voor werknemers commissarissen Jongen door autobus overreden Benoemingen Audiënties Aartsbisschop consacreert kapel Drs. J. F. van Campen V B PAGINA prof In de Paasweek Voettocht Pax Christi Den Bosch Aartsbisschop leidt via de radio inschrijving in BESMETTING Jongens vinden in bunker brisantgranaat ,0.n er jong mee! Kinderen maken vuurtje in houtzaagselloods (Van een onzer redacteuren) midda^Si^T' "*an' mr. dr. G. van den Bergh meende zaterdag en de tweedaagse, internationale discussie over het „Socialisme, heden over t!r?en-j *e m.°.gen besluiten met de woorden, dat „de eensgezindheid Is ipri u,t.eindeliJ'k doel en de aard van het socialisme ongeschokt was". Dr 'nderdaad met die gedachte huiswaarts gegaan van dit door de genro- Ia. Hoekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A., grotf31115661^6 ,£ewetensonderzoek? Wij zijn daar niet zo zeker van. Met besnr openhartigheid en op niveau is de huidige stand van het socialisme öiirvst Cn en onzekerheden, zowel als de verdeeldheid zijn daarbij aller- verheeld. Dat heeft de ontmoeting zeer boeiend èn leerzaam gemaakt, Vprrfi debat was in drie onderdelen loc-u f resPectievelijk over de ideo- ke ut' de economische en de politie- Epna tergronden van het socialisme, is °oderscheiding die weinig scherp j."et8reen in het debat tot uiting advi*11' nadat hetzelfde reeds in de pre- On ,,en van de inleiders gebleken was. tpn terreinen kampen de socialis- J, «"et dezelfde moeilijkheid, namelijk Hu y.ll,den van een nieuwe inspiratie, ouaZ'J zL'h verder verwijderen van de v»socialistische en Marxistische op- de ken, welke in de zo sterk veran- ha 1? maatschappij volkomen achter- ®a'd blijken, en nu zij om aan de 'jacht te komen steun moeten zoeken o de middengroepen. Het was duidelijk, dat de Oostenrijker ji' Ozernetz, die als eerste inleider de ueoiogische achtergronden belichtte, ouh m vele 0Pzichten vastzat aan het triot6 '-'ocid der socialistische partij, ha "aar aardse heilsverwachting en aar besef te leven in een wereld van hverrnijdelijke klasse-vijandigheid. Hij sps te weüswaar een aantal Marxisti- Va t elementen los te laten, maar hield Jrs}. aan het nut van de sociologische uethode van Marx; en al is het socia- Shie, naar hij zei, voor hem geen sur- ro aat-religie, hij achtte een inspire- ende socialistische ideologie absoluut oodzakelijk. Zonder ideologie die een realistisch bewustzijn met name een jPciaiistisch „Geschichtsbewusstsein" 1(1 een goed socialistisch kader aan- Weekt, kon hij zich de socialistische "assapartij niet denken. Hiermee had |J een stok in het hoenderhok van de ^ocialistische „evolué's" geworpen. dr. W. Banning onderstreepte -i ut v t JJuiUliil^, UIlUcl o IX Lt jylc waartegenover, nog sterker dan hij in Z1.in preadvies gedaan had, dat een so cialistische ideologie onmogelijk is. vaar bij een deel van het gehoor had "f. Czernetz kennelijk toch nog een ge voelige snaar geraakt. Het bijeengekomen gezelschap mocht wan in geen enkel opzicht herinneren ®an „verworpenen der aarde", niette min was de herinnering aan de tijd wat het socialisme zich de sleuteldraag- pter achtte van het paradijs der toe- apmst, met alle ideologische en folklo ristische consequenties van dien, niet geheel geweken. Ook hier vielen grada tes te onderscheiden. Daar was prof. f- de Jong Ezn, die het levende erf goed van Marx wilde handhaven als Partijbezit („Wat betekent dat precies"; vroeg Banning sceptisch). Daar was de mening, vertolkt door dr. B. W, Scha- j!er, die het gemis van de oude strijd liederen betreurde, „terwijl wij als Ne derlanders op plechtige momenten nog ahijd de koning van Hispanië eren". '■Tradities maakt men niet dood, zij sterven", zei Banning). Kritische zin niet algemeen I'rof. Banning was trouwens ook zeer aritisch over het aandeel, dat het socia- lsnie gehad heeft in de thans zo snel 'oenemende welvaart. „Dat is het werk kcweest van het kapitalisme en van de wchniek". stelde hij. „Maar toch ook :fan onze strijd", verzuchtte de heer Jloeniers, de voorzitter van het N.V.V. Dat gaf prof. Banning dan wel toe. Deze kritische zin voor het aandeel van het s°cialisme in de hervorming der maat schappij was overigens zeker niet ken merkend voor alle sprekers. Over het algemeen wist men de so- CIaal-economische bewogenheid en AMSTERDAM, 11 jan. (KNP) Mgr r- B. J. Alfrink heeft gisteravond voor we Voettocht Pax Christi Den Bosch in we Paasweek van 21 tot 24 april een radiotoespraak gehouden en daarbij als voorzitter van de Nederlandse Pax S-hristi-beweging de inschrijving van weelnemers ingeleid. Deze voettocht is gedooid voor de eind-examinandi van middelbare scholen, van kweekscholen w.h andere ongeveer gelijkstaande inrich- tingen van onderwijs. '.Propaganda maken voor deelneming oehoef ik nauwelijks te doen. De voet licht propageert zichzelf. De eerste ae(:>r dat de voettocht werd gehouden Wee jaar geleden waren er ruim dui- ?.shd deelnemers. Vorig jaar bijna vqf- Jicnhonderd. Dit jaar zullen het er niet minder zijn," aldus de aartsbisschop. ■■De tocht is niet gemakkelijk, kan zelfs zwaar zijn, zeker bij minder gun stig weer. Maar e is nog niemand ge- rjoffen, die spijt er van had, dat hij is fweegetrokken. Het samenzijn van zo- uf.?' jonge mensen geeft vanzelf de "'lidschap. De ontmoeting met de an deren niet zozeer de uitwendige ont moeting, maar meer de innerlijke ont moeting met de ander, in wie men de lude idealen vindt, dezelfde vragen w°k en twijfels en bekommeringen Dekt altijd weer de blijdschap van het "erkennen. Zingend en biddend en hard op denkend over het thema van de tocht mekt men door het landschap. Men ge- Wet. van het schone Brabantse land. Het kan troostend zijn en bemoedigend ""J bfl de ander dezelfde goede wil te •jhtdekken en ook dezelfde onzekerheid. het kan belangrijk zijn dan in een gezamenlijk gesprek te trachten de weg 6 Z]en die God voor ons heeft be- Woeld. Die weg kan tenslotte alleen Jmristus zijn. Maar dat theoretisch te weten is niet genoeg. Men zal ook moe- ;en kunnen zien, hoe die waarheid han teerbaar is in het leven. Vandaar het "torna dat dit jaar voor deze voettocht |?kozen is: Wat denkt ga van de «ristus?" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiimimimii UTRECHT, 10 jan. De heer D Roemers, voorzitter van het NW, heeft ernstig voorbehoud gemaakt in zake het denkbeeld van de werkne mersvertegenwoordigers in de raad van commissarissen van grote N.V.b zoals door de Wiardi Beekman Stich tmg in haar onlangs verschenen studie over de structuur der N.V. is be^ pleit. Hij deed dit tijdens het internationa le congres van de Wiardi Beekman Stichting over „Socialisme, heden en morgen". De heer Roemers zou er ernstig bezwaar tegen hebben indien het instituut der werknemers-commissa rissen tot officieel programmapunt van de PvdA zou worden verklaard. De ongunstige ervaring in de Duitse Bondsrepubliek maande tot grote voor. zichtigheid. Dat dit instituut een te genwicht zou vormen tegen de oligar chische tendens in ondernemersmacht betwijfelde hij. Hij zag ook niet goed waar men voldoende geschikte mensen vandaan moest halen. De heer Roe mers prefereerde vooralsnog beïnvloe ding van de ondernemingen van bui tenaf, waarbij hij o.m. dacht aan ver sterking van de consumentenorganisa ties. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiimiiiii denkbeelden der niet-socialisten wel ge- ring te schatten, met voorbijgaan van het feit, dat de aanpassing waartoe het socialisme thans allerwegen wil over gaan de socialisten juist waarden doet erkennen, die bij andere partijen vaak veel eerder onderkend zijn. Intussen blijft het de vraag of de so. ■cialisten, die de opvatting van Banning huldigen, na het wegnemen van de oude socialistische mythen voldoende hebben aan het noodzakelijk geachte „ze delijke hart der partij", dat Banning ervoor in de plaats stelt. Hij acht de zedelijke motieven, waardoor mensen van allerlei geestelijke richtingen tot de partij kunnen komen, voldoende be paald met algemene begrippen als vrij heid en gerechtigheid. Terecht o.i. was dr. De Rijk daar niet tevreden mee. maar meende deze dat een politieke partij van een zekere, uitgewerkte visie op de mens moet uitgaan, al is die visie dan ook niet zo diep gefundeerd als een geloofsovertuiging. Ons vertrouwen in het socialisme is door Banning's afwij zing van deze mening bepaald niet ver sterkt. De dogmatische vertekening van het wezen van de mens, waaraan het oude socialisme' zich, expliciet of im pliciet, schuldig maakte, lijkt ons niet gevaarlijker dan het bewust halt wil len houden voor een aanvaarden van enige visie op de mens als uitgangs punt voor politiek handelen. Juist in een partij, waarin de zin voor ratio nele planmatigheid en regulering van het maatschappelijk leven, ook en niet het minst op het terrein der cultuur, zo hoog genoteerd staat, is dat een le vensgroot gevaar. In dit verband noemen wij de op merking van drs. Koopman, terzake van de gedachtenwisseling over de economische achtergronden tussen de geruchtmakende „hervorrper" van de Britse Labourparty, de heer C. Crosland en de Nederlandse preadvi- seur van Ameringen. De heer Koop man verweet het socialisme te eenzij dig de nadruk te hebben gelegd op de materiële vooruitgang met verwaarlo zing van wat voor de menselijke sa menwerking nodig is. Sociologie en psychologie moesten naar zijn mening bijdragen om de menselijke behoeften in politieke programmapunten te ver talen. Hoe men hier zonder een visie op de mens kan werken is ons duister. Instructieve botsing De botsing tussen de heren Cros- land on Van Amerigen was eveneens uitermate instructief. Het moge zijn, dat de heer Crosiand bijzonder on der de indruk verkeerde van drie achtereenvolgende nederlagen van de Labourparty, toch is zijn vérgaande betoog niet alléén inge geven door tactische verkiezings winstoverwegingen. Hij acht, kort weergegeven, de welvaartsstaat een algemene verworvenheid. Aan de instrumenten tot handhaving van volledige werkgelegenheid en tot ver hoging van de levensstandaard zal en kan geen enkele regering, van welke kleur ook, tornen. Economisch ziet hij de toekomst zonig in. Mede door de techniek en door de economische wetenschap is een stabie le en snelle welvaartsvermeerdering volgens hem te verwachten. Onder die omstandigheden verzwakt het klasse- bewustzijn en zal de jonge generatie nauwelijks meer een idee hebben van wat de vroegere armoede betekende. De socialistische partij houdt echter, vindt hij, nog te veel vast aa,n haar anti-kapitalistische protest-mentaliteit. De psychologische veranderingen on der de kiezers worden door Labour niet opgevangen. Zij houdt geen reke ning met de afkeer voor overheids- planning; de macht van de vakbewe ging, nauw met Labour verbonden, wordt door de meerderheid van het volk eerder als een bedreiging ge voeld. Zelfs de woorden „labour", „arbeiders", „controle" beginnen on der de arbeiders zelf hun aantrek kingskracht te verliezen. Crosland gaf dan de raaS, dat de socialisten hun aandacht minder op het nationaal eco nomische. maar meer op andere maat schappelijke terreinen moeten richten, zoals de onderontwikkelde gebieden, het onderwijs, meer overheidszorg, etc. De heer Crosland is de kritiek aller minst bespaard. Zijn opgewekt beeld van de welvaart lokte protest uit o.m. van de heer Roemers, die op het grote aantal mensen wees, dat nog altijd met een zeer bescheiden salaris moet rondkomen en die overigens van me ning was, dat de conjunctuurschom melingen nationaal en internationaal veel ernstiger waren dan het beeld van de heer Crosland wilde doen ge loven. Opmerkelijke verdeeldheid Interessanter was intussen liet ver- schil van mening; in de vergadering. Sommigen wezen fundamenteel een maatschappij, gebaseerd op mededin ging, af. De heer Van Ameringen wenste voor verkiezingswinst zijn prin cipes niet te verloochenen! Als de kiezersmassa zich niet meer druk maakt over de bestaande ongelijkheid, dan moest haar dat, meende hp, door cultuurbevordering opnieuw bewust gemaakt worden. Ook het vertrouwen in het huidige economische mechanisme kon hij niet zo maar delen. Hij hield daarom vast aan overheidspianning en controle Bovenal moest de macht van de ma nagersoligarchie onder controle ko men en het bedrijfsleven verder wor den gedemocratiseerd, al was nog niet duidelijk hoe. Deze en andere kritiek overtuigde de heer Crosland echter niet. Hij meende zelfs een zekere „wrok over de welvaart" te beluiste ren. Gematigde steun ontving hij van dr. W. Drees Jr., die stelde, dat er in dé doeleinden van de economische po litiek slechts gradatieverschillen be staan tussen de partijen en dat de voor de PvdA onmisbare middengroe pen vaak nodeloos door socialistisch optreden worden afgestoten. Voor een partij, die zich op haar eensgezind heid in zakelijk politiek denken be roemt, gaf deze discussie een opmer kelijke verdeeldheid te zien. De politieke achtergrondbelichting door de Belg prof. Fayrat en prof. Samkalden opende daarna weinig nieuwe gezichtspunten meer. Alleen onderstrepen wij gaarne de stimule rende opmerkingen, aan het probleem der onderontwikkelde gebieden gewijd. De aanwezigen waren het erover eens, dat deze bijeenkomst slechts „een begin" was geweest. Maar dat geldt niet slechts voor de socialisten zelf. Ook de andere politieke partijen geeft deze bijeenkomst aanknopings punten voor polemiek èn zelfanalyse. Het is te hopen, dat de Wiardi Beek man Stichting ook aan het besprokene nog verdere verspreiding geeft. Advertentie OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig UTRECHT 10 Dn. In De Bilt is gisteravond de negenjarige K.B. aldaar door een autobus van de Nederlandse Buurtspoormaatschappij overreden en gedood. (Van onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM, 11 jan. De oriënta tiereis van staatssecretaris mr. Th. Bot naar Nieuw-Guinea krijgt nog een staart van drie 'ren, waarin hq achtereen volgens Australisch Nieuw-Guinea, Aus tralië zelf en «le Ver. Staten zal bezoe ken. Daarbij zullen besprekingen op het hoogste niveau gevoerd worden. Mr Bot gaat eerst van 12 januari tot 2 fe bruari /ars over Nieuw-Guinea vlie gen. Hij vertrekt met een anifibie-vlieg- iuig van Hollandia naar de Baliem- vallei, Tanah-Merah en Merauke. Van daar naar Fak-Fak, Sorong en Mano- kwari. De laatste etappe zal zijn naar de Wisselmeren, Seroei en Biak. 2 fe bruari gaat mr. Bot in gezelschap van zijn hoofd ambtenafar de heer Dieudonné dan naar Port Moresby in Australisch Nieuw-Guinea. Daar zullen onderhandelingen worden gevoerd over de intensieve samenwer- HOEK VAN HOLLAND, 10 jan. Vier jongens kwamen aan het politie bureau in Hoek van Holland vertellen, dat'zij m een bunker een bom hadden zien liggen. Een adjudant van de hulp verleningsdienst heeft de „bom", die een brisantgranaat bleek te zijn, een z.g.n. negentigponder, voorlopig naar het politiebureau gebracht. Advertentie king op bestuursgebied, die zich tussen Australië en Nederland voor het gehele eiland Nieuw-Guinea begint te ontwikke len. „Van bestuurskwesties tot telefoon lijnen en samenwerking op medisch ge bied toe", antwoordde de heer Bot op een vraag wat dat precies inhoudt. In Canberra wordt contact gezocht met de Australische regering, waarna in Was hington onderhandelingen met het State Department op het program staan. „Ik heb reeds vele contacten daar, maar vooral met degenen die de zaken van het westen behartigen. Het is nodig nu ook met de autoriteiten die over het oosten gaan besprekingen te voeren," aldus mr. Bot. De staatssecretaris denkt 25 februari in ons land terug te zijn. Hij hoopt dan in maart of april een uitgebreid debat over Nieuw-Guinea met de Tweede Ka mer te voeren. Onder minister Helders is destijds reeds een schriftelijk ant woord gegeven op het verslag van de parlementaire missie naar Nieuw-Gui nea. Dat verslag zal met heel veel moe ten worden aangevuld, aldus mr. Bot. Hij denkt dat in het openbaar in de Ka mer te doen. Van hand tof hand Om tijd te winnen heeft de staatsse cretaris zijn eerste proeven van een wet tot herziening van de bewindsrege ling Nieuw-Guinea nog vorige week vrij dag in het kabinet gebracht. Men is er in beginsel meer akkoord gegaan. De definitieve tekst zal nu naar de Raad van State gaan, om daarna opnieuw door de ministers te worden bekeken. Vermoedelijk zal minister Toxopeus daar tijdens de afwezigheid van de staatssecretaris de nodige vaart achter zetten. Een eerste drukproef van het voorontwerp ging zaterdagavond in het kleine gezelschap dat mr. Bot uitgelei de deed van hand tot hand. Daarbij was ook de minister van Binnenlandse Zaken, onder wiens departement de af deling Nieuw-Guinea thans ressorteert. Uiteraard moest de inhoud van dit werkstuk voor buitenstaanders geheim blijven. De Kroon «al het nog moeten beoordelen. Wel vernamen wij, dat het ontwerp zelfs nog iets verder gaat dan de aanbevelingen, die de commissie-Le- maire over een nieuwe bewindsregeling heeft gedaan. Na de laatste besprekin gen in Den Haag met gouverneur Piat- teel is terzake volledige overeenstem ming tussen gouverneur en staatssecre taris bereikt. De urgentie van deze her ziening is door de censuurkwestie nog groter geworden. Dr. Platteel heeft dat precies een week geleden op hetzelfde Schiphol duidelijk gemaakt, toen hij zei: „Wanneer er maar een parlement was geweest, dan zou die zaak (van de censuur) heel anders zijn gelopen. Dan had zeker iemand van zijn vragenrecht gebruik gemaakt. Nu liep alles als een .stelletje ongeregeld" door elkaar." Economische ontwikkeling Mr. Bot heeft nog meegedeeld, dat zijn streven erop gericht is om de ont wikkeling van Nieuw-Guinea niet alleen bestuurlijk, maar ook economisch te be VATICAANSTAD, 11 jan. (KNP) Paus Joannes heeft zondagmiddag 5000 leden der Romeinse Katholieke Actie ontvangen en een toespraak gehouden, die zo zei de Paus niet alleen voor de Italiaanse K.A., maar voor de K.A. in de gehele wereld bestemd is. Wij kennen de K.A., aldus Paus Joannes, van haar ontstaan af. Wij kennen haar moeilijkheden en haar ijver. Wij weten ook hoe zij zich in de loop der jaren heeft veranderd en aangepast aan de eisen van tijd en plaats. Om de K.A. goed te begrijpen, zo verklaarde de Paus, moet men zich doordringen van de grote gedachten van Pius XI en Pius XII. Zij is een or ganisatie van leken, maar in dienst van de hiërarchie, een instrument om de christelijke gedachtenwereid te doen doordringen in alle sectoren van het le ven. Uitvoerig ging de paus vervolgens in op de problemen, waarmee de Katholie ke Actie thans te kampen heeft. „Wij hebben begrip voor de moeilijkheden', de zorgen en onzekerheden, zowel als voor het ongeduld dat onder de jonge ren heerst. Maar voor allen is slechts Advertentie verheid Huidoerondheid fuistjes verdrogen door Purol-poedef vorderen. „Eerst eten dan filosoferen," zei hij een Romeins wijsgeer na. Wat dit laatste betreft was tekenend, dat met hetzelfde vliegtuig drie hoogle raren van de Landbouwhogeschool te Wageningen meegaan, die op uitnodiging van het gouvernement daar de mogelijk heden van de export en de binnenlandse verwerking van hout (o.a. voor de wo ningbouw) zullen bestuderen. Het zijn prof. dr. ir. G. Hellinga, hoogleraar aan de afdeling bosbouw van Wageningen, prof. dr. ir. J. r Kools, hoogleraar in de boxexploitatie en de tropische boshuis- houdkunde en prof. dr. J. H. Becking, hoogleraar in de houtteelt, de houtmeet- kunde en de bosbedrijfsleer in tropische gebieden. De beide eersten hebben lang durige Indische ervaring. Zij zullen twee maanden in Nieuw-Guinea blijven daarna hun rapporten in Nederland uit werken. Gouverneur Platteel zal de eerste exemplaren daarvan zo spoedig mogelijk ontvangen. Er werd mr. Bot nog gevraagd hoe het in het algemeen staat met de be langstelling van het bedrijfsleven voor Nieuw-Guinea. Hij reageerde daarop met optimisme. „De politieke situatie is tot dusver wel een rem geweest, maar anderzijds moet ik een grote belangstel ling constateren. Om die belangstelling levendig te houden, is evenwicht tussen politiek en economie noodzakelijk. Gaan we doorhollen in de politiek, dan is het resultaat een lege kerk", aldus mr. Bot. Als bewjjs voor de juistheid van zijrf optimisme noemde hij de cacao-cultuur, die reeds de daadwerkelijke belangstel ling heeft van enige Nederlandse choco ladefabrieken. „Het produkt is voortref felijk. Ik heb het zelf gekeurd,zo ver klaarde hij. Op het kaartje van zijn reis route staat een trip naar Ransiki aan gegeven, ten zuiden van Manokwari, waar de cacao wordt geteeld. deze ene weg uitgestippeld: dienstbaar heid aan de bisschoppen en parochie herders". De doelstelling, zo vervolgde Paus Jcannes, is nog steeds dezelfde als Paus Pius XI aan de K.A. gegeven heeft. Zij blijft duidelijk onderscheiden van elke organisatie. De K.A. is een hulp voor de hiërarchie, waarvan zij niet gescheiden kan worden. Joannes citeer de hier Pius XI en Pius XII om de noodzakelijkheid van gehoorzaamheid en volgzaamheid der K.A. aan het ker kelijk gezag aan te tonen. Een tweede belangrijke karakteris tiek der K.A. is haar eenheid en tucht. Herhaalde malen hebben de Pausen dit bevestigd. Paus Joannes deed dit thans wederom. Zeer sterk de eenheid en een dracht beklemton'nd, wees Paus Joan nes erop, dat persoonlijke, acties en apartheden het enthousiasme vernieti gen en kostbare tijd verloren doen gaan. De K.A., zo besloot de Paus zijn rede, wordt door onze tijd geëist. Zij moet voor de wereld getuigenis afleggen van de schoonheid van het evangelie. Zij moet Gods rechten verdedigen en opko men voor de waardigheid, de vrijheid en de rechten van de mens. (Van onze correspondent) OSS, 11 jan. Gistermiddag Is in het centrum van Oss door een felle brand een schade aangericht van ca. twee ton. De brand is veroorzaakt doordat drie kinderen, twee broertjes van zes en acht jaar en een vriendje van negen jaar, een vuurtje gestookt hebben in een loods waarin houtzaag sel lag opgeslagen. In totaal brandden twee grote loodsen tot de grond toe af. Daarin opgeslagen materialen gingen geheel verloren. Het betreft hier ca. honderd ton zaagsel van de NV Har- tog, bestemd voor haar afdeling roke rij en een kostbare partij uitrustings stukken en nieuwe uniformen, bestemd voor de BB. De brand werd bestreden dóór de brandweerkorpsen van Oss, Schayk en Nistelrode en door de re gionale brandweer van het district Oss. HAARLEM, 9 jan. Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, heeft be noemd tot pastoor te Schagen de zeer- eerw. heer C. M. Doeswijk, die pastoor was te Muiden, tot pastoor te Müiden de zeereerw. heer P. J. Kraakman, die kapelaan was te Amsterdam, H. Maria- Magdalena. ROTTERDAM 11 jan. Mgr. Janseft heeft benoemd tot kapelaan te Rotter dam, H. Barbara, de weleerw. heer A. P. G. Krempel, die kapelaan was te Waddinxveen. AMSTERDAM, 9 jan. Mgr. J. P. Huibers en mgr. M. A. Jansen verlenen woensdag geen audiëntie. (Van onze verslaggeefster) WERKHOVEN, 10 jan. Ongeveer tweeduizend belangstellenden en nieuws gierigen hebben de laatste drie we ken gebruik gemaakt van de mogelijk heid om een slotklooster in alle hoe ken, tot en met de refter en de cellen an de zusters te bekijken. Dat kan oordat het officieel js ingewijd. Giste- en geschiedde de plechtige inwijding an het nieuwgebouwde slotklooster der zusters Augustinessen van de tweede or de, die uit hun beginklooster, een te klein geworden villa in Maarssen, hun ruime nieuwe convent hebben betrok ken, gelegen In Werkhoven bij Utrecht en door hen spontaan priorij „Gods Werkhof" genoemd. der Kerk, dus „van ons allemaal", vroeg, God uit onze naam te loven, en het hart der Kerk te zijn, „U zusters, bent épart genomen door Hem, op uw roeping hebt ge een vrij antwoord gegeven. En u hebt de wacht bu de Liefde betrokken. De scheiding die pijn doet wordt verzoet door de heerlijkheid van Gods liefde." Met open hart ontving de kleine groep van veertien zusters, otuler wie enkele novicen en een postulant, de slotwoor den van deze vreugdedag. Had niet s ochtends onder de Pontificale Hoog mis de aartsbisschop na het consacre ren van de kapel deze plek „een stuk hemel op aarde" genoemd. Het klooster, op een stuk gronds van drie en een halve hectare gelegen, ont worpen door architect J. Drummen uit Bussum, in samenwerking met de zus ters, onder wie een zeer begaafde kunst- ontwerpster, maakt de indruk van een bit) klooster. De langgerekte laagbouw is in harmonie met het wijde akkerland rondom. Alleen de klokketoren wijst recht naar boven. De kruisgangen met laag ingezette slanke boogramen laten het licht binnen en geven een verbin ding met buiten die de ruimtelijkheid vergroot. De witgeschilderde gevoeg de steen is sober maar door de strak ke lijn is het een voorname soberheid. Het is die stoere, religieuze stijl die geen devotiebeelden verdraagt, die er dan. ook niet zijn. In de altaarkapei, van het zusterkoor gescheiden door een zeer mooi smeedijzeren booghek van Harry de Groot, hangt alleen eèn groot kleur rijk wandkleed, ontwerp van een der zusters, naar een tekst uit de Apoca lyps. De cellen zijn eenvoudige kleine kamers alle gelijkvloers, elk met een groot boograam en voorzien van het strikt nodige: een bed, een tafel en bankje, een vaste wastafel en een smal le kast. De zusters die op de cel werken hebben iets meer ruimte. Het is een „modern" klooster, dus zijn er douches en badkamers en een praktische keu ken. De zusters, die dagelijks met plech tig eerbetoon het Groot Officie bidden en zich toeleggen op studie van de H. Schrift hebben een atelier van paramen ten en kerkwerk en ontwerpen ook re ligieus vaatwerk. Sinds 1946 toen de slot zusters Augustinessen zich in Nederland vestigden, heeft de communauteit zich regelmatig uitgebreid. Men verwarre haar echter niet met de actieve congre gatie der Augustinessen van Monica. Deze contemplatieve Augustinessen zijn de enigen in Nederland en de enigen in west- en noord-Europa. Met de bouw van „Gods Werkhof" is op gestadige groei van de communauteit gerekend, die uiteindelijk, met aanbouwen, veertig zus ters kan herbergen, zesendertig zusters en' vier buitenzusters. De buitenzusters onderhouden het contact met degenen die rust en afzondering willen zoeken en het comfortabele "astenverblijf betrek ken. Nadat mgr. Alfrink, de aartsbisschop van Utrecht, gisterochtend de langduri ge plechtige consecratie van de kapel had verricht en de Pontificale Hoogmis had opgedragen met als troonassisten- ten deken Delteyk, pastoor van Werkho ven en Pater Kobussen, eerste defini- tor der Augustijnerorde en als altaaras sistenten pater prior Seroe uit Culem- borg en pater prior Schulingkamp uit Nijmegen, eindigde de feestdag, die de veertien stralende zusters, voor één dag buiten de clausuur, met familieleden en vrienden mochten doorbrengen, met de olechtige inzegening van het hele ge bouw door de provinciaal der Augustij nen, waarna de priorin, in tegenwoor digheid van alle genodigden het slot plechtig bezegelde. De lichte, ruime koorgangen, plaatsen voor stil gebed, zullen wel niet dikwijls meer zo vol ge roezemoes zijn als deze zonnige zondag toen ze gevuld waren met de meer dan twechonderdvijfitg gasten, onder wie veie paters Augustijnen, de burgemeester van Werkhoven, mr. Eug. van de Weijer, het bouwcomité, de „Vriendenkring", besturen van bevriende congregaties en bekenden en familieleden van de zuster waartussen de zusters zelf blij en onge dwongen rondgingen. Zelden hebben wij, wereldlingcn, die in' het voornaam-sobere ruime zuster koor op deze unieke dag mét de zus ters en de aanwezige paters, allemaal samen in de koorbanken, tot slot de vespers baden, ons zo één gevoeld ais Kerk. Aangrijpend was daarna, toen de zusters met spontane menselijke warmte afscheid hadden genomen van hun bekenden, de toespraak van de provinciaal der Augustijnen, pater Lu cas Hoogveld, toen hij, staande tussen alle vrienden, familieleden en bouw- helpers, de zusters, nog vlakbij maar nu gescheiden door het traliehek, De priorij „Gods Werkhof" te Werkhoven bij Utrecht, het nieuwe klooster van I symbool der afzondering, uit naam &e- slotzusters Augustinessen. - a.','- a. "kx., L.. T) redes een uur voordat het f jaar 1959 ten einde liep en m de Haagse rotjes hem om de oren vlogen, was drs. J. F. van Campen, directeur van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting, weer in zijn gezin terug. Ditmaal van een lange tocht door en over Brazilië, waar hij op een gegeven mo ment een heel vliegtuig, eigen dom van de gouverneur van een van de Braziliaanse staten, ter beschikking kreeg om efficiënt te kunnen reizen. Wel een be wijs hoe men er op Nederlan ders gesteld is, vooral na de successen met de landbouw coöperatie „Holambra", die de Brazilianen met verbazing doet toezien naar een zo efficiënte openlegging van hun onmetelijk land. Deze reis was een prachtig sluitstuk om het koperen jubi leum, in dienst van de katho lieke emigratie, te voltooien. Brazilië is een mer a boire vol mogelijkheden en ook vol pro blemen. Een land met een enor me dynamiek, .waar nagenoeg alles anders is dan in Neder land. Volgens Bartjens zon dan een. Nederlander, vooral als hij de vaderlandse eigenschap heeft van wat bedachtzaam en nuchter te zijn, er enige moeite moeten ondervinden, zich aan te passen. „Het is een van die verrassingen, die je in mijn vak ontmoet, dat het juist andersom is," aldus de heer Van Campen. „Iedere Nederlander, die ik er ontmoet heb. vond dat er geeft beter land is dan Brazilië om te iconen en te werken." Brazilië is echter maar een onderdeel in het leven van deze globetrotter. Het fascinerende van dat leven zit hem niet alleen in het reizen, maar op de eerste plaats hierin, dat je je landgenoten duide lijk maakt, dat de hele wereld van hen is en dat hun leven helemaal niet begrensd behoeft te worden door het kleine land, dat met. zijn 340 inwoners per vierkante kilometer de dichtstbevolkte staat ter wereld vormt. Het suc ces van dat streven is evident: in 1947 bedroeg het percentage katholieken op de totale Nederlandse emigratie 6. Dat is nu tot ruim 40 gestegen. Het is volgens drs. Van Campen allereerst te danken aan de samenwer king, die op emigratiegebied is gegroeid tussen priesters en leken. Het Ne derlands episcopaat heeft spoedig na de oorlog een emigratie-bisschop be noemd. Zij wezen iemand aan. die zijn taak voortreffelijk heeft verstaan: de Limburgse coadjutor, mgr. Hansen, die de emigratie steeds zag als een in strument van de Voorzienigheid. Emigratie is ook door Paus Pius XII steeds krachtig gepropageerd. Wie de geschiedenis nagaat, zal zien hoe goed de emigratie al gewerkt heeft, zowel voor het opheffen van bevolkingsproble men als voor het Apostolaat der Kerk. Een typisch voorbeeld is volgens drs. Van Campen de verspreiding van de Roomse Kerk in dc Angelsaksi sche landen door de Ierse emigranten. Maar ook de Nederlanders hebben al stimulerend gewerkt. In Canada kwamen tien jaar geleden de eerste paters aan. die door de Canadese bisschop van London voor het opvangen van emigranten waren uitgenodigd. Zij hebben nu reeds een seminarie op gericht, een college gesticht en een aantal parochies overgenomen. Zelfs hebben zij het stoute stukje uitgehaald om met de emigranten samen een boerenleenbank op te richten. De paters Assumptionisten hebben op dezelf de manier in Nieuw-Zeeland kardinale punten bezet. In de boerenkolonie .Holambra" in Brazilië zijn nu twintig jongens, die voor priester studeren. Zouden die er geweest zijn, wanneer niet mét een Norbertijner pater de zusters Canonilcessen van het H. Graf er katholiek onderwijs waren gaan geven? „Dat alles doet mij denken," aldus drs. Van Campen, ..aan wat Cobben- hagen in Tilburg ons vroeger voorhield: zoek in alles de synthese. De syn these is voor mij meer nog dan de samenwerking tussen priesters en leken, meer dan de uitstekende verstandhouding der standsorganisaties in de Centrale Emigratie Stichting en zelfs meer dan het scheppen van de we reldwijde leefgemeenschap voor onze mensen, waardoor dc emigratie voor de Nederlandse katholieken een levend begrip is geworden. Ik zie in de emigratie voor alles een bovennatuurlijke synthese: het groeiend besef dat wij allen leden zijn van het Mystieke Lichaam van Christus; gedachten, die wonderwel passen in onze tijd met zijn United Nations en ijn verbinding naar ieder punt van de wereld." Drs. Van Kampen is afkomstig van Stoppeldijk en Graauw in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar zijn vader resp. boer en burgemeester was. Hij heeft, in Hulst een middelbare school gevolgd, waarover prof. Gielen de leidina had „Met Cobbenhagen een man waar ik veel aan te danken heb." In 1947 doc toreerde hij in Tilburg in de economie. Het is wel duidelijk dat voor hem de economie verder strekt dan de industrialisatie en de handelsbalans. m 8

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5