Tevreden over bedrijvigheid Al was het soms wel vechten Haarlemse broodoorloe; is weer hevig opgelaaid Verzekeringskamer brengt verslag uit over 195' Voltooi ten snelste Van Brienenoordbrus wm m Middenstand profiteerde van uitbreiding Grootbedrijf verlaagt prijs andermaal met 5 cent Aannemers stellen oude geschillen regeling als voorwaarde Kredietverlening verder gestegen Nederlandse volk bijna twee maal zo hoog verzekerd als in 1937 Bedrijfsleven wendt zich tot minister Korthals In 1962 zal „spitsuur" twaalf uren duren Scheepsbouw Metaalindustrie Gedistilleerd industrie Zuivelindustrie Chemische industrie Middenstand Ingrijpen van Economische Zaken? Tommy Baars won door opgave van Sébane Inschrijving op Waterstaat-werken Moet Waterstaat bakzeil halen in conflict? 33 banken in november Stork voor 1960 van werk voorzien Opdracht van N,S. ontvangen WOENSDAG 13 JANUARI I960 TAG IN A 4 Bouwbedrijven Daartoe door de medewerking van de betrokken bedrijven en van verschillende instanties in de gelegenheid gesteld, geeft de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas hieronder een overzicht van de gang van zaken in een aantal belangrijke bedrijfstakken in het gebied der Kamer. Margarine industrie c.a. M eubelindustrie Emballage industrie Peulvruchtenindustrie V erpakkingsglasindustrie Haringvisserij en hande. Hoewel de haringvisserij gedurende de zoipermaanden van het afgelopen jaar geen onbevredigende resultaten gaf, moesl toch een deel der aanvoeren, bestaande uit kleinvallende haring, wegens onvol doende afzetmogelijkheden naar de vis- meelindustrie worden afgevoerd. Helaas leverde de najaarsvisserij, ondanks de jvat hoopvoller voorspellingen der biolo gen, zeer slechte vangsten op. Het bij zonder slechte weer aan het eind van het seizoen deed ook de Kanaalvisserij verlopen. Horecabedrijven Toerisme C 1 VISSERIJ I.. WO 1 55 ROTTERDAM, 12 jan. De Kamers van Koophandel van Rotterdam, Delft, Dordrecht en Den Haag hebben zich in een schrijven tot de minister van Ver keer en Waterstaat gewend om hem te wijzen op de groeiende chaos in en rond Rotterdam bij dfe verwerking van het verkeer via de Nieuwe Maas. Zij dringen aan op een versnelde bouw van de brug via het eiland Van Brienen- oord, oostelijk van Rotterdam, om althans de reeds bestaande ver bindingen zoveel mogelijk te ont lasten van het interlokale verkeer, dat ongeveer de helft van het to tale oeververkeer bedraagt. Cijfers op tafel Verlies 5 miljoen Het voordeel X\ O ^plannen van de provincie een nieuwe 1 brug aan te leggen spoedig tot uitvoering zullen komen. In vergelijking met vorig jaar steég de mannelijke beroepsbevolking wederom belangrijk. Zij bedraagt dit jaar in het district van de Beneden-Maas 61.230, het geen een groei van rond 1500 man bete kent. Deze groei is, in tegenstelling tot 1958, gelijkmatig over de verschillende plaatsen verdeeld. De ontwikkeling van Rozenburg maakt snel voortgang. Het onttrekken van de agrarische gronden aan de oorspronke lijke bestemming maakt dat vele arbeiders zich moeten omschakelen, omdat de land bouw hun daar geen mogelijkheden meer biedt. Deze omschakeling geschiedt tot op het ogenblik vrijwel zonder grote moei lijkheden, omdat de weg naar de indu strie loopt via de aannemers van de gro te grondwerken. De weg van de land bouw direct naar de industrie zou wel licht voor velen te moeilijk zijn. Nu stapt men van de landbouw in het bouw bedrijf, maakt daar al kennis met een andere sfeer. De terughoudendheid van reders in het plaatsen van bouw-opdrachten voor sche- pen was kenmerkend voor het jaar 1958 Hierin is ook in 1959 geen wijziging ge komen. De werven zijn dus nagenoeg ge heel aangewezen op de uitvoering van orders, die zij nog in portefeuille hadden. Gelukkig voor hen heeft de stroom van opdrachten in het jongste verleden zo rijkelijk gevloeid, dat de grondslag voor een redelijke bezetting der bouw-plaatsen ook voor 1960 nog aanwezig kan worden geacht. In de sector der metaalindustrie, welke zich bezig houdt met de vervaardiging van kapitaalsgoederen, bleek in de aan vang van 1959 nog weinig van de opleving der conjunctuur. In het eerste halfjaar 1959 bleven het aantal en de grootte der aanvragen en van de verstrekte opdrach ten aanzienlijk beneden het peil der jaren vóór de recessie. Medio 1959 werd een verbetering in de conjunctuur merkbaar. Het aantal en de belangrijkheid naar kapitaalsgoederen nam toe en aan het einde van het ka lenderjaar 1959 waren de vooruitzichten voor de naaste toekomst, althans in zo verre het betreft de werkgelegenheid, aanzienlijk beter dan een jaar geleden De concurrentie is echter nog zeer scherp, hetgeen zich uit in korte levertijden en scherp gecalculeerde prijzen. Liet het zich aanvankelijk in de eerste 7 maanden van 1959 aanzien, dat de afzet van gedistilleerde dranken iets boven het peil van het voorafgaande jaar zou ko men te liggen in die periode stond een hoeveelheid van 132.200 hl ad 50 pet. te genover een hoeveelheid van 129600 hl ad 50 pet. in de eerste 7 maanden van 1958 naderhand heeft deze tendenz zich niet voortgezet. Het laat zich dan ook aanzien, dat de totaal-afzet over 1959 ongeveer gelijk, althans niet hoger zal zijn dan de afzet in 1958, hetgeen in feite, gerekend per hoofd der bevolking, een lichte terug gang zal inhouden. Wellicht zal het uit zonderlijk warme weer in de afgelopen zomer en najaar de gang van zaken heb ban beïnvloed. Dat deze minder bevre digende gang van zaken bedacht moet worden dat t.a.v. 1949 de gedistilleerd- afzet met 1/3 is verminderd zijn weer slag op de bedrijven heeft is uiteraard duidelijk. Daarbij komt nog. dat de ten denz het gebruik van gedistilleerd van hei café naar huis te verplaatsen uiteraard dié leveranciers, wier bedrijf uitsluitend of in hoofdzaak op leveranties aan cafés gericht is, extra zal treffen. Zover als uit het thans beschikbare cii- fermateriaal valt na te gaan bestaat er een goede kans dat 1959 het gunstigste na-oorlogse jaar voor de gedistilleerd- export zal blijken te zijn geweest. Tot dusver stond het record op 1957, doch in de eerste 10 maanden van 1959 werd ten opzichte van de eerste 10 maanden van 1957 een avance geboekt van 400.000 gul den. Over het gehele jaar zal dit ver schil vermoedelijk nog wat groter blijken te zijn, zodat verwacht kan worden dat het waardebedrag van de gedistilleerd- export rond de 25 miljoen gulden zal liggen, hetgeen 0,5 miljoen meer zou zijn dan in 1957. Een bepaald gunstig verloop heeft de export van gezoete dranken, met name likeuren en advocaat. De uitgevoerde hoeveelheid zoete dranken is namelijk nimmer zo groot geweest als dit jaar. Het jaar 1959 gaf voor de zuivelindu- trie, zowel wat betreft het verloop van de melkgift als wat betreft de ontwikke ling der prijzen een zeer merkwaardig beeld te zien. Als gevolg van de langdurige droogte werden in de loop van de zomer zeer sombere verwachtingen geuit ten aanzien van de melkgift in de wintermaanden. Het is echter gebleken, dat voor een groot gedeelte van ons land deze droogte in het geheel niet nadelig is geweest: de streken, die hieronder werkelijk geleden hebben, vormen slechts een kleine min derheid. Uiteindelijk lag de totale melk gift tot eind november nog 3 pet. boven die van vorig jaar. De laatste weken van november lag de ontvangst zelfs 15 pet. boven die van vorig jaar. Dit moet ge deeltelijk worden toegeschreven aan de hoge melkprijs van de laatste maanden, hetgeen voor de boeren stimulans was extra krachtvoeder bij te voeren. Een en ander was er oorzaak van, dat de prijzen van de zuivelprodukten op een ongekend hoog niveau kwamen te liggen en in tegenstelling tot vorig jaar geen boter en mager melkpoeder werd inge leverd bij het Voedselvoorzieningsin- en verkoopbureau (V.I.B.). Voor de export van gecondenseerde melk en melkpoeder was deze prijsont wikkeling minder gunstig, daar de ab normaal hoge kostprijs niet werd gedekt door de opbrengsten, die op de export markten worden verkregen. Begin de cember is plotseling een kentering inge treden toen verschillende markten ver zadigd bleken te zijn en de boter- en kaasprijzen in 2 weken respectievelijk met f 1.80 en f 0.60 per kg daalden met als gevolg een overeenkomstig beduiden de verlaging van de melkprijzen. De ook al in vorige Jaren geconstateer de verschuiving van het gebruik van zeepprodukten naar dat van synthetische wasmiddelen heeft zich ook in het ver slagjaar voortgezet. Hiernaast kan melding gemaakt worden van het nog steeds stijgende gebruik van wasmiddelen in het algemeen. Eén der oorzaken van deze groei van de wasrpid- delenomzet is ongetwijfeld gelegen i <l' toeneming van het aantal huichoU -ii- dat met een wasmachine is uitgerust. De personeelsvoorziening blijft een moeilijk punt, omdat er ook fn het afge lopen jaar in het westen van het land een permanent tekort aan arbeidskrach ten bleef bestaan, dat eerder toe- dan afnam. Gezien de resultaten van de afgelopen maanden laat het zich aanzien, dat ook dit jaar wederom de stijgende lijn in de produktie van kunstmeststoffen is voortgezet. Vooral de steeds toenemende belangstelling voor mengmeststoffen heeft tot deze stijging bijgedragen. De export ontwikkelde zich in 1959 hoopvol. Nieuwe markten werden ont sloten. De liberalisatie van het Europese handelsverkeer in het kader van de Euro pese Economische Integratie wierp reeds haar vruchten af. De algemene opleving, die in het economisch leven merkbaar is doet zich ook in de kunstmestsector ge voelen, hetgeen in een stijgende vraag tot uitdrukking komt. In 1959 liepen zowel de margarine- omzetten in het binnenland als de buiten landse vraag naar huishoudvetten verder omhoog. In dat verband waren de bedrij ven goed van orders voorzien. Het was gedurende vrijwel het gehele jaar 1959 moéili.jk om op bevredigende wyze in de behoefte aan arbeidskrachten te voorzien. De eerste helft van 1959 was voor de meubelindustrie niet zo gunstig. In de tweede helft van het jaar is echter een verbetering in de situatie opgetreden en thans kan men zeggen, dat de meubel industrie over het algemeen vrij goed van orders voorzien is. Ten aanzien van het komende jaar acht men enig optimisme wel gerechtvaardigd De doorwerking van de bestedings beperking heeft zich ook begin 1959 nog doen gelden, doch daarna is er wat meer opleving gekomen. De concurrentie was werkelijk zwaar. Dikwijls was men ge dwongen om tegen een zeer lage prijs werk aan te nemen om het personeel aan de gang te houden. Dc Ioonsanering v,an 1958 heeft ook in 1959 een heilzame uit werking gehad, zodat ernstige arbeids conflicten niet meer voorkwamen. In 1960 is er een nieuwe C.A O. voor het bouw bedrijf te verwachten. De gang van zaken in de emballage industrie is gedurende het jaar 1959 bf vredigend geweest. De kistenindustrie is behoorlijk voorzien geweest van orders vooral wat eenmalig- en veilingfust be treffen. De gemaakte prijzen zijn echter ongunstig te noemen. De vatenindustrie heeft ook behoorlijk werk gehad, doch heeft ook dit jaar in de sector haringvaten de gevolgen onder vonden van een zeer slechte haringvangst waardoor buitengewoon weinig export fust door de haringexporteurs werd be steld. Een gevolg hiervan was ook weer een laag prijspeil der vaten. Het verloop van zaken in de peulvruch ten-industrie gedurende 't jaar 1959 is over het algemeen genomen bevredigend ge weest. De exportcijfers vertoonden een gunstig beeld, terwijl ook de afzet in het binnenland een normale omvang bereik te. De min of meer alarmerende berichten in de pers over schade aan de landbouw gewassen als gevolg van de langdurige droogte bleken voor erwten, schokkers en kapucijners niet juist te zijn. De op brengst hiervan was integendeel groot en de kwaliteit zeer goed. De gang van zaken in deze bedrijfstak is gunstig te noemen. Produktie en omzet waren groter dan in de voorafgaande ja ren en voor het komende jaar zal het be drijf volledig van orders voorzien zijn. In het aanbod van arbeidskrachten is nog geen verbetering gekomen, zodat het noodzakelijk blijft arbeidskrachten van elders aan te trekken. Weliswaar liepen de afslagprijzen voor haring tegen het eind van het seizoen hoog op, doch deze vermochten geen vol doende compensatie te brengen voor de zeer onvoldoende vangsten. Het jaar begon met een betrekkelijk kleine voorraad haring, die voor de aan vang van het nieuwe seizoen geruimd was. Voor de handel waren aanvoer en prijzen in het nieuwe seizoen, althans in de maanden juni tot medio oktober, niet ongunstig. Daarna mislukte de visserij praktisch geheel, waardoor een prijsstij ging volgde tot een abnormaal hoog ni veau. De handel eindigde het jaar met een betrekkelijk geringe voorraad en hoge prijzen. Door het uitzonderlijk mooie zomerweer in 1959 heeft dit jaar voor de seizoen zaken in de kuststrook en langs de Briel- se Maas zeer gunstige resultaten opgele verd, terwijl het bezoek aan de steden daardoor iets minder is geweest. Aan het nieuwe café-restaurant „Euro poort te Schiedam brachten 152.000 perso nen een bezoek, waarvan 37.000 een maal tijd in het restaurant gebruikten. In de voornaamste logiesverstrekkende bedrij ven te Schiedam boekte men in totaal ca. 6000 overnachtingen, waaronder minstens 2500 door personen van buitenlandse na tionaliteit. De bezetting bedroeg gemid deld 60 pet. van het aantal beschikbare bedden. Enkele op Voorne geopende nieuwe café-restaurantbedrijven gaven de zo no dige aanvulling op het gebied van de ontspanningsmogelijkheden voor de ver- blijfstoeristen. Het seizoen 1959 zal door allerlei oor zaken vermoedehjk de eerste jaren niet meer geëvenaard worden. De prachtige zomer, het mooie en vroege voorjaar ge voegd bij de zomerse herfst, hebben het toeristenverkeer een zeer bijzonder as pect gegeven. Meer en meer vinden vele recreatie-zoekenden uit het Ruhrgebied de weg naar Voorne; verwacht mag wor den dat deze ontwikkeling zal doorgaan naarmate de motorisering verdere voort gang vindt. Een nieuwe stimulans voor het dag- bezoek aan Hellevoetsluis en de Delta werken vormde de gelegenheid door de Nederlandse Spoorwegen geschapen om van leder station in Nederland uit een gecombineerd biljet te kopen voor trein, R.T.M., boottocht en eventueel terug per bus naar het station Maassluis van N.S. Het verkeer over de Groene Kruisweg was gedurende de weekeinden zo intens, dat opstoppingen schering en inslag wa ren. Vooral de brug over det Voornse ka naal. die tevens als trambrug dienst doet, hlccjt de grote n - - n -•te Min Met de v..r» ei? v..-is thans een be- Iftnaakt en het is ie h >pen, dat de De Schiedamse middenstand heeft in 1959 een langzaam herstel van de econo mische toestand beleefd. De resultaten zijn beslist niet minder dan over 1958. In de branche Radio en Televisie is een uit stekend jaar geboekt. Consumptiebedrij- ven mogen beslist niet ontevreden zijn Textiel- en schoenhandelaren konden over het algemeen de omzet over 1958 handhaven of zijn er iets boven geko men. Percentsgewijs is de vooruitgang echter heel weinig. De ambachtsbedrij- ven hadden over het algemeen een rede lijk jaar. De zich steeds uitbreidende Nieuwland- polder is zeer aantrekkelijk voor de de tailhandel. De reeds gevestigde winke liers, die uiteraard stoute schoenen heb ben durven aantrekken, zijn geslaagd. Voor jonge middenstanders met energie en wilskracht ligt hier een zeer gunstig arbeidsterrein. De bedrijven in de saneringsgebieden hebben het echter minder gemakkelijk. Zij zien hun debiet steeds minder aan trekkelijk worden door de voortschrij dende sanering van de binnenstad. De middenstander moet veelal zélf plaats maken en komt dan in grote moeilijkhe den te verkeren enerzijds voor het ver krijgen van vervangende bedrijfsruimte, anderzijds door het ontbreken van de fi nanciële middelen. Eén van de gebeurtenissen, welke het vermelden waard zijn, is dat de uit de middenstand gevormde Stichting Finan- cierings Instituut „Schiedam" officieel op 16 december jl. ten grave Werd gedra gen. De sterke groei, welke tenslotte het „F.I.S."-bestuur voor grote moeilijkheden plaatste, noodzaakte tot liquidatie. In Vlaardingen mogen ambacht en de tailhandel in het algemeen op een gun stige ontwikkeling in het afgelopen jaar terugzien. De mate waarin de verschil lende branches van de toenemende wel vaart hebben geprofiteerd, kan uiteraard sterk verschillen, terwijl dit zelfs ook ge zegd kan worden van ondernemingen in een zelfde branche. In dit verband dient speciaal de aandacht gevestigd te worden op de moeilijkheden die ontstaan voor middenstandsbedrijven door de afslui ting van bepaalde stadsgedeelten, hetgeen in het afgelopen jaar het geval was met de Schiedamseweg en omgeving en de Korte Dijk. De ondernemer moet veelal lijdelijk toezien, dat zijn bedrijf een om zetdaling vertoont die hem vaak met angst vervult. Hij is er bovendien niet ze ker van of als gevolg van de verbe tering voor de stad in het algemeen het publiek niet voor goed een andere koopgeiegenheid zal kiezen. Intussen mogen wij vernemen, dat de winkeliers in de meest getroffen gedeelten van de stad weer betere resultaten boeken. Het ambacht heeft de schaarste aan goed geschoold personeel, met alle gevol gen van dien, ondervonden. Karwei werk is dikwijls niet lonend, vooral wanneer het kleine reparaties betreft. Door de voortgaande stadsuitbreiding te Maassluis konden de meeste midden standsbedrijven aldaar hun omzet ver groten.. Ook de gevoerde acties van de Middenstands Centrale hebben er veel toe bijgedragen het kopen in Maassluis te bevorderen. Tal van winkels werden gemoderniseerd en voor 1960 staan er nog enkele op het programma. De middenstand was in de verschillen de gemeenten op Voorne, Putten en Ro zenburg zeer actief en hier en daar wer den de gebruikelijke winkelweken ge houden. Het toegenomen toeristenverkeer heeft ook voor de winkelbedrijven gun stige resultaten opgeleverd. Opmerkelijk is daarbij dat niet alleen de souvenirza ken, banketbakkers, etc., doch ook de textielwinkels, schoenenmagazijnen e.d., hiervan hebben geprofiteerd. De am- bachtsbedrijven waren vrijwel alle be hoorlijk van werk voorzien. Het jaar 1959 zal in de annalen van d^ land- en tuinbouw wel als een der droog ste jaren geboekt blijven. Qedurende de eerste vier maanden van het jaar was de regenval normaal, maar de rest van het jaar bleef deze belangrijk aan de te lage kant. Hierbij kwam nog dat de zomer veel zonneschijn bracht en de verdam ping hierdoor nog Jwerd gestimuleerd. Aangezien sommige gedeelten van onze eilanden bevoorrecht waren door de om standigheid, dat gedurende geruime tijd water kon worden ingelaten, is de groei der gewassen in deze streek nogal mee gevallen en werden nog vrij behoorlijke beschotten verkregen. Wat de melkveehouderij betreft kan worden opgemerkt, dat deze naar omstan digheden nog mee viel en het resultaat vrij redelijk te noemen is. De vetweiderij was door de slechte grasgroei en de te ruglopende prijzen voor het slachtrijpe vee bepaald slecht. Nog steeds heerst op de eilanden grote onrust, vooral onder de agrarische bevol king en de zakenlieden die met de be drijfstakken zijn verbonden, over de on zekerheid van hun bestaansmogelijkheden in verband met de industrie- en haven werken en de recreatieplannen. Voort durend hoort men van wijzigingen en nieuwe plannen die nog honderden hec taren bouw- en weiland zullen vergen. In Schiedam liepen in 1959 binnen: 835 zeeschepen met een inhoud van 19.936.888 bruto m3, tegen in 1958 781 zeeschepen met een inhoud van 18.701.864 bruto m3. Het aantal schepen, dat door de buiten- sluis naar binnen werd geschut bedroeg 2790 (1958: 4380). In Vlaardingen liepen in 1959 binnen: 1905 zeeschepen met een inhoud van 10.867.627 bruto m3. 1958: 2053 idem inh. 10.576.563 bruto m3; 18.068 binnenschepen met een laadvermogen van 9.195.531 ton; 1958: 18.610 idem, laadvermogen van 9.304.908 ton. In Maassluis kwamen binnen en ver trokken: 864 zeeschepen met een inhoud van 808.837 bruto m3; 1958: 764 idem, inh. 668.942 bruto m3; 5762 binnenschepen met een laadvermogen van 1.181.654 ton; 1958: 4678 idem, laadverm. 794.093 ton. Ook in het Rijnvaartverkeer hand haafde Vlaardingen, met een overigens gedaalde hoeveelheid verwerkte goede- ren. zijn derde plaats in de rij. (Van een verslaggever) HAARLEM, 12 jan. De broodoorlog is weer in alle hevigheid opgelaaid De N.V Vermaat heeft vandaag de prijs opnieuw verlaagd. Sedert maandag werd een bijna algemene verhoging van 1 cent berekend waardoor het witbrood 42 cent en hel bruinbrood 38 cent is gaan kosten. He' grootbedrijf heeft echter nu de prijs over PARIJS, 12 januari De Nederland se kampioen weltergewichit Tommy Baars heeft vanavond in de Parijse ring éen overwinning behaald op de jonge Ahmed Sebane uit Oran, die de strijd niet kon hervatten toen de gong voor de vierde ronde luidde. Baars werd in het begin door de snelle start van Sebane enigszins verrast maar hij bleef in klassieke stijl boksen en'kwam geleidelijk in de meerderheid. In deze eerste ronde liep de Algerijn een wenk brauw-blessure op, hetgeen hem echter met verhinderde de tweede ronde te be ginnen met een onstuimige aanval, waar bij hij Baars bestookte met stoten van beide handen tegen het lichaam en op het gelaat. Baars liet zich hierdoor echter niet van de wijs brengen en wist de storm lopen van zijn jeugdige tegenstander herhaaldelijk bekwaam op te vangen In de verdere loop van h'et gevecht verer gerde de blessure van Sebane en tot grote teleurstelling van het publiek stond zijn manager hem niet toe de strijd te her vatten toen de gong het begin van de vier de ronde aankondigde. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 12 jan. Alle vierender tig aannemers, die vanmorgen bij Rijks waterstaat, directie bruggen, hebben in- geschreven op een uit te voeren werk nabij de stormvloedkering te Krimpen a. d. IJssel, hebben uitdrukkelijk schrif- tel«.. de voorwaarde gesteld, dat de ge schillenregeling volgens artikel 10 van de A.V. Waterstaat zonder uitzondering of aanvulling zal gelden. Dit is geheel volgens de richtlijnen, die het bestuur van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf vaarin vele aannemersorganisaties samen werken, aan de leden van deze organisa ties heeft gegeven. Zoals gemeld, is er een ernstig conflict ontstaan tussen de aannemers en Rijks- ft. waterstaat, omdat de minister van Ver keer en Waterstaat voor ten behoeve van de Rijkswaterstaat uit te voeren werken zonder overleg -.vijz.ging heeft gebracht m de bepalingen jver de beslechting van mogelijke geschillen tussen de aannemers en Rijkswaterstaat. De aannemers-organisaties verboden toen hun leden met ingang van gisteren m te schrijven op werken, waarvoor dê oude regeling niet ongewijzigd zou gel den. Alle vierendertig inschrijvers heb ben op hun inschrijvingsbiljetten nu uit drukkelijk deze eis gesteld. Waterstaat staat nu voor de moeilijkheid bakzeil te moeten halen of het werk voorlopig niet te doen uitvoeren, tenzij er op korte termijn een oplossing voor de moeilijk heden tussen het ministerie en de aan nemers over deze kwestie wordt gevon den. Het werk betreft de bouw van gebou wen met werkplaatsen, magazijnen, toe- gangsbrug enz. op een terrein nabij de stormvloedkering te Krimpen a. d. IJssel. Laagste inschrijfster was de firma Hilge- man uit Linschoten met f 285.880. De gun ning is in beraad gehouden. de gehele linie opnieuw met 5 cent ver laagd. Het witbrood kost bii hem thans 37 en het bruinbrood 33 cent. Binnen enkelr dagen zullen de andere baakers ongetwij feld volgen. Voorlopig geldt de veriaginr van Vermaat alleen voor Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Aerdenhout en Over- veen. Verwacht wordt, dat het ministerii van Economische Zaken nog deze week een minimumhroodpt ijs voor Haarlem en omstreken zal vaststellen, vermoedelijl De difectie van de N.V. Vermaat heeft de verlaging gisteravond aangekondigd op een bijeenkomst van haar personeel De prijsmaatregel is een gevolg van het feit, dat de zestien bakkers, die 19 de cember j.l. het herstel van de broodprijs bij de andere bedrijven niet hebben ge volgd, in advertentiecampagnes en door colportage zo'n reclame maakten, dat de andere bedrijven daardoor ernstige moei lijkheden gingen ondervinden. Vooral de bezorgers van de grote bedrijven, di< veelal op provisie werken, zagen de klan- ten naar de bakkers overgaan, die een lagere prijs berekenden. Voor de beide andere grote bedrijven en de bakkers, die 19 december ook „op prijs" gegaan zijn is het nu bijna niet meer mogelijk de oude prijs te handhaven. Tijdens een persconferentie deelde de voorzitter van de Haarlemse rayonale bakkerij commissie, de heer C. van Hel den, vanochtend mee, dat de strijd om de broodprijs in Haarlem nu in feite een rechtstreeks conflict is geworden tussen de grote en kleine bedrijven. Hij wees er met nadruk op, dat vele kleine bakkers die reeds in moeilijkheden waren geko men, binnen afzienbare tijd dezt strijd zullen moeten opgeven. Reeds hebben Vermaat en Carels enige kleinere bak kersbedrijven die het gevecht niet meer konden volhouden, moeten overnemen Voor het personeel van de bakkersbedrij ven dreigt een zeer ernstige situatie te ontstaan. Blijkens cijfers van de Nederlandsche Bank is de kredietverlening in de maand november j.l. verder toegenomen. De hoofdposten van de gecombineerde ba lansen van de 33 representatieve handels banken geven nl. voor de post overige debiteuren een stijging aan van f 3506,3 tnln in oktober l.l. tot f 3.570,3 min ia november daaropvolgend. Ook de post debiteuren overheid gaf een toeneming te zien t.w. vanf221S min tot. f 247.5 min. Hiermede is de totale kredietverlening in het tijdvak 1 januari tot. 30 november 1959 met f613,7 min tot f3.817.8 min ge stegen; f 6,6 min kredieten minder aan de overheid en f630,3 min meer aan particulieren. De post creditsaldo's van cliënten gaf eveneens een stijging te zien en wel van 4.222,7 min tot ƒ4.4407 min. Ook depo sito's en spaargelden waren per eind november (ƒ2.664.5 min) t.o.v. uit. ok tober (ƒ2.591,5 min) gestegen. De post kas en kassiers gaf daartegenover een daling van 687,2 min tot 632,5 min te zien. Van de credietverlening aan particu lieren komt ƒ2.273.7 min (2.248,5 min) voor rekening van de vier grote handels banken. SCHEVENINGEN, 13 januari. Besomming log ger v.rsei haring: SCH 236 met 11 970: besom mingen spanvissers: SCH 12 en SCH 68 f 1.420, SCH 26 en SCH 39 met f 160, SCH 38 en SCH 44 met f 1.350, SCH 71 en KW 77 met 1.000, VLI 12 en VLI 19 met 780, OD 10 en OD 19 met 1.640, OD 3 en OD 8 met 1 1 200, OD 7 en OD 17 met 1 1.090. OD 6 en SL 18 met 1 175, SL 16 en SL 31 met f 1.000. SL 2 en SL 6 met 1.330, BR 25 en BR 41 met 1.745, BR 5 en BR 49 met f 640 Voorts drie Goerese spannen met tezamen 3.110,—. Notering per 40 kg: schar 23—28, kabeljauw I 39—42, II 3033. III 1923, wijting f 9 12, sprot 8—19.50. Notering per 50 kg: verse haring f 11.80—19.40. Aangevoerd 100 kantjes gezouten haring No tering: steurharing 27—30 per kantje. Verwachte aanvoer voor donderdagmorgen: uit de Ierse Zee de SCH 87 met gedeeltelijke lading. Voorts virca vifftien span- of kustvissers De Verzekeringskamer vermeldt in haar verslag over 1958 een wederom toegenomen produktie aan nieuwe ver zekeringen. Deze produktie bedroeg 4,6 miljard gulden. De netto-vooruitgang bedroeg ruim 2,7 miljard, waardoor het ultimo 1958 bij de 59 binnenlandse maatschappijen van levensverzekering in polissen van levensverzekering be legde bedrag op 32,2 miljard is ge komen. De premie-reserve, het fonds dat de maatschappijen tezamen met de nog te ontvangen spaarpremies ter beschikking moeten hebben om in de toekomst aan hun verplichtingen te kunnen voldoen, bedroeg eind 1958 ƒ6,8 miljard, terwijl daarenboven een extra zekerheid van 6,3% van dit" bedrag aanwezig was. Eind 1958 waren er ruim 23,7 miljoen polissen in omloop, waarvan er alleen in ons land bijna 22,9 miljoen tot stand waren gekomen. In het verslag wordt een voortgaande stijging van het ge middeld verzekerde bedrag per polis geconstateerd, waarvan een verdere toeneming verwacht wordt. Het gemid deld verzekerde bedrag per polis is in Onze Kamers, aldus het adres,, zijn el van overtuigd, dat aan de wenselijkheid van de versnelde uitvoering van dit kunstwerk, zoals dit reeds op het Rijks wegenplan voorkomt, een gelijksoortig algemeen belang van de eerste orde ten grondslag ligt, als aan dat van de zo for tuinlijk geslaagde verbetering van de Rijksweg No. 13. De bestaande verkeerssituatie belem mert immers niet alleen het mechanisme van het Rotterdamse bedrijfsleven, maar doet zich in haar nadelige gevolgen ook reeds buiten Rotterdam gevoelen; men dient namelijk te bedenken dat het inter lokale verkeer ca. 50 pet. van het totale oeververkeer bedraagt. De bestudering van de ontwikkeling van het verkeer, zoals dat is geschied in het „Rapport Oeververbindingen Rotter dam" het z.g. Rapport-Kloppert toont onafwijsbaar de grote urgentie van de bouw van de brug bij Van Brienenoord als voorrangsobject aan. Niet zozeer om dat dit de voor Rotterdam meest ideale oeververbinding is, maar in de eerste plaats omdat van de noodzakelijke wer ken, deze brug het snelst gereed kan zijn. Teneinde ook de voor dit project vereiste aansluitende wegverbindingen, vooral die in relatie tot Rijksweg 13 en 16, met het gereedkomen der brug te doen samenvallen, zal dezerzijds niet worden nagelaten om daarop tevens bij de betreffende provinciale en gemeente lijke instanties de meeste nadruk te leg gen. Bovendien zouden van rijkswege de noodzakelijke voorzieningen op het ge bied van de rijkswegen dienen te wor den getroffen teneinde het volle profijt van de bepleite werken te kunnen trek ken. $t; V1 y is a Onze Kamers dringen er dan ook op aan, het bij artikel 210 van de Rijksbegro ting voor het dienstjaar 1960 betreffende het Departem&nc van Verkeer en Water staat voor de bouw van de brug vastge stelde bedrag zodanig te verhogen dat een versnelde uitvoering van de Van Brienenoordbrug en daarbij behorende wegaansluitingen kan plaatsvinden. Mocht dit onverhoopt onmogelijk blijken hetgeen onze Kamers, gezien het zeer grote belang van dit project, zeer zouden betreuren dan ware ernstig te over wegen op welke wijze de additionele mid delen kunnen worden verkregen om tot de oplossing van dit hoogst urgente vraagstuk te komen, aldus de adressanten Om aan te tonen hoezeer de bestaande oeververbindingen in het verwerken van de huidige verkeersstromen tekort schie ten, geven de adressanten het volgende overzicht: Bestaande oeververbingingen van de stad Rotterdam. Maastunnel Willemsbrug. Verantwoorde max. jaarcapac. 17.3 i 5,8 Huidig verkeersaanbod 21,6 6,5 Geforceerde max. capaciteit 21,- 8,- Verw. verkeers aanbod in 1962 24,3 8,7 Met pijlen is de plaats aangege ven, waar de Van Brienenoord brug hét interlokale verkeer via Rotterdam kan verwerken zonder gebruik te maken van tunnels en bruggen in het stadscentrum. Dit is een detail van een kaart, die door de Kamers van Koophandel aan hun adres aan de minister is toegevoegd. Het blijkt dat reeds thans de z.g. rus tige uren tussen de spitsurep hoe langer hoe drukker worden, totdat, aldus hel Rapport-Kloppert, in X962 het „spits uur" om 7.00 uur begint en om 19.00 uur eindigt. Berekent men de minimaal voorkomende stagnaties en de econo mische verliezen d.w.z. die welke voor zullen komen bij een capaciteit van een gematigde prognose met ge forceerde topcapaciteiten van Maastun nel en Willemsbrug dan zijn deze in 1961 na 17.00 uur reeds als volgt; stag naties door file-lengten van 3 km, ter wijl de economische verliezen door op stoppingen en wachttijden op f 5 mil joen per jaar becijferd worden. In 1964 zullen deze getallen zich heb ben verdubbeld, aangezien de overschrij ding van de geforceerde topcapaciteit van de bestaande oeververbindingen dan tweemaal zo groot zal zijn als in 1961 met het gevolg dat de tunnel, naar dé cijfers uitwijzen, reeds in 1963 het verkeer in het geheel niet meer aan kan. Het lijdt geep twijfel, dat behalve het particulier verkeer, ook het openbaar stadsvervoer van Rotterdam, zowel via de oeverver binding zelf, als op de toevoerwegen daardoor in zeer ernstige mate gehinderd zal worden. Hierdoor ontstaat een pro bleem dat niet alleen economisch, maar ook sociaal schadelijke gevolgen heeft. De aansluiting van de Van Brienenoord brug op het rijkswegennet zal ongetwij feld de overbelasting van de Rotterdamse oeververbindingen doen verminderen. Hierdoor wordt bereikt, dat behalve de eis van betere verbindingen tussen de beide stadsdelen, tevens aan de moeilijk heden welke zich thans ook reeds buiten Rotterdam doen gevoelen, althans eni germate wordt tegemoet gekomen. de categorie kapitaal- en renteverzeke- «ngen ml. van ƒ4.661,- in 1957 tot 4.902,- in 1958 gestegen; de nieuwe verzekeringen, die in 1958 tot stand kwamen, geven een gemiddelde van 7.746,— per polis aan. Bij de volks verzekering nam van de bestaande por tefeuille het polisgemiddelde toe van f 179,— in 1957 tot 185,— in 1958; nieuwe ve-zekeringen werden in deze rubriek gesloten voor een gemiddelde van 333,per polis. De Verzekeringskamer heeft berekend, dat er per ultimo 1958 per 1000 inwoners 2030 polissen van levensverzekering van kracht waren en dat het gemiddeld ver zekerd bedrag per hoofd van de bevol king op 2.693,gesteld kan worden. Rekening houdende met de verande ring van de koopkracht van de gulden, afgemeten naar de indexcijfers voor de kosten van leven .onderhoud, was per hoofd van de bevolking eind 1958 een groter bedrag verzekerd dan in het voor oorlogse jaar 1937. Toen was het gemid deld verzekerde bedrag per hoofd 455,Omgerekend naar het index cijfer van het levensonderhoud stond dat bedrag in 1958 gelijk aan 1.429,—, waaruit volgt dat het Nederlandse volk- in 1958 bijna 1,9 x zo hoog verzekerd was als in 193/. De toenemende omvang van het levensverzekeringbedrijf wordt ook weerspiegeld in de cijfers omtrent het premie-inkomen, In totaal werd in 1958 voor een bedrag van 848,4 miljoen (vorig jaar 809,3 miljoen) aan premies ontvangen, waarvan verreweg hét grootste gedeelte werd gevormd door termijnpremies 726,7 miljoen), die een hecht fundament geven aan de gehele bedrijfsvoering. Voor zover niet voor onmiddellijke uitkering in totaal keerden de maat schappijen in 1958 3.095 miljoen v.j- 286,1 miljoen) uit en ter bestrijding van onkosten nodig, worden de ontvan gen premiegelden op allerlei wijzen be legd. Zo werd in 1958 voor een bedrag van 1,3 miljard aan nieuwe- en vrij komende gelden belegd. De boekwaarde van de gezamenlijke beleggingsportefeuille beliep einde 195S een bedrag van ruim 7,3 miljard (v.j. 6,7 miljard), waarvan bijna de helft bestond uit leningen op schuldbe kentenis, nl. ƒ3.628.2 miljoen of 49,5 pet. Leningen van deze aard werden verstrekt aan de staat en aan zg .la gere publiekrechtelijke lichamen zoals provincies, gemeenten en waterschap pen, voorts aan industriële ondernemin gen, openbare nutsbedrijven, vervoers ondernemingen, enz., enz. o.m. voor wo ningbouw. Ook de hypotheken-portefeuille on derging in het verslagjaar een flinke uitbreiding. Zij nam toe van 1.239,9 miljoen in 1957 tot ƒ1,449,7 miljoen in 1958 en maakte 19,7 pet. van het to taal der beleggingen uit. Daarnaast heeft het bedrijf ook nog voor eigen rekening de bouw van woningcom plexen e.d. in het gehele land ter hand genomen, waardoor het bezit aan vaste eigendommen tot bijna ƒ531 miljoen aangroeide. Aan nieuwbouw werd 28 miljoen besteed. (Van onze correspondent) HENGELO, 11 jan. In 'de meeste afdelingen van de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo, Zwolle en Assen, is voor 1960 voldoende werk- Het is echter thans niet meer het ge val dat er aan het begin van het jaar een basisbezetting is voor enkele jaren vooruit. Alle bestellingen moeten op korte termijn afgeleverd worden. Het beleid zal er niet gemakkelijker op worden, mede omdat er weerloon- en salarisverhogingen hebben plaats ge vonden. Het zal de Kon. Machinefa briek volgens de heer F. G. Stork de grootste moeite kosten de concurrentie zowel op de binnenlandse als buiten landse markt en de exportmarkt het hpofd te bieden. Ofschoon er in 1959 eni ge tijd is geweest dat hij Stork geen nieuw personeel werd aangetrokken voor medewerkers die de fabriek gin gen verlaten, is aan het eind van 1959 hierin weer verandering gekomen. Op de constructiebureaus en enkele andere afdelingen 's zoveel werk, dat er weer begonnen is met het aantrekken van nieuwe werkkrachten. Van de Ned. Spoorwegen is een op dracht ontvangen voor het maken van honderd ricardo-motoren, die inge bouwd zullen 'worden in n serie reeds bestaande range-u lovoiuutieven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4