SCHATTEN DER ORDE VAN GULDEN VLIES 768 33.800 woningwetwoningen over provincies verdeeld Brandstichtingen in twee kweekscholen? Reclame m K.A.B. en sociale vooruitgang Verblijdende resultaten geboekt Brussel wil er - wéér - in het hezit van komen en Tuindorp- Oostzaan Verenigde Nederl. Kleermakerijen 5 (6)% dividend over 1958-'59 NIEUWS m Mieke Zuid-Holland en Rotterdam kregen de grootste toewijzing Twee in één uur. Maakt voor Uw zaak Politieoptreden tegen te snelle bromfietser» Broodprijs weer vijf cent lager DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Geen optimisme voor naaste toekomst Toegenomen vraag naar uien Bijzondere aandacht voor uittredingen Gunstige werk gelegenheid Verbetering sociale zekerheid Resultaten met nieuwe loonpolitiek Nog wensen Aandacht voor de veR uittredingen VRIJDAG 15 JANUARI 1960 PAGINA 4 Het was op 29 juli van vorig jaar vier eeuwen geleden, dat het laatste kapittel van de beroemde Orde van het Gulden Vlies werd gehouden. Dat gebeurde te Gent, in de toenmalige St.-Janskerk, thans de St.-Baafskathedraal. Het ging, zoals trouwens met al de kapittels van die Orde het geval was, met buitengewoon veel luister gepaard. Philips II zat het voor en het was bij die gelegenheid dat hij mede- deelde, dat hij de Nederlanden voor goed ging verlaten, om zich in Spanje te vestigen. Als landvoogdes stelde hij aan zijn zuster Margaretha van Parma. 4.20: Hofstedestraat 5.15: Aelbrechtsplein Naar wij vernemen heeft de Rotterdamse recherche het aan zekerheid grenzende vermoeden dat er sprake is van opzettelijke brandstichting. Dit vermoeden wordt gebaseerd op de volgende feiten: 1. Omstreeks dezelfde tijd bra ken de branden uit in de twee scholen, die vlak bij elkaar liggen. 2. De deur van de school in de Hofstedestraat was vernield, ter wijl men bij de school op het Acl- brachtsplein een vernielde ruit aantrof. 3. De brandhaard lag in beide scholen op de begane grond. Hoewel het onderzoek intensief wordt voortgezet zijn er nog geen verdere aanwijzingen gevonden. Vrijheid voor particuliere bouw MINISTER KORTHALS WENST: Anti-lawaai-r êgelin g te verwachten HET CONFLICT IN H AARLEM In het zo juist verschenen nummer van het kaderblad der K. A. B. „Ruim Zicht geeft de leiding van genoemde organisatie een over* zicht van arbeid en resultaten in 1959 met daarnaast de doelstellingen voor het nieuwe jaar 1960. De geschiedenis van de Orde van het Gulden Vlies is buitengewoon markant. Zij werd in het leven geroepen door Fi- lips de Goede, graaf van Vlaanderen, bij diens derde huwelijk. Toen hij in 1419 zijn intrede deed in Brugge, was hij gehuwd met Michelle de France, doch ter van koning Karei VI van Frankrijk. Zij overleed nog geen volle drie jaar la ter. Hij trad alsdan in het huwelijk met Bonne d'Artois, jonge weduwe van zijn neef Philippe de Nevers. Bonne stierf na slechts één jaar huwelijk. Philippe ging dan een derde huwelijk aan, met Isabella, dochter van de koning van Portugal. Tevoren had hij een gezant met andere dignitarissen naar Portugal gestuurd, om hare hand te vragen. De geschiedenis of de legende voegt daar aan toe, dat zich bij die zending ook de alsdan reeds beroemde Jan van Eyck bevond, die de opdracht had twee portretten van Isabella te schilderen. Eén daarvan werd per schip naar Brugge gebracht: Schrik, kou, angst en verwarring in ons nieuw rampgebiedAlles achter laten, wat waarde geeft aan het dage lijks leven. Prachtige spontane hulp overal, een ere-saluut aan de mensen van het Le ger des Heils met hun kantine-wagen, die zijn goede diensten toen in Zeeland bewees en nu honderden verkleumden de hele dag laafde. „Wij zijn het leger van de helpende hand" aldus het een voudig bescheid van een majoor. Mens en dier, vervoerd op boeten ,in de opvang-centra van het nodige voorzien. Mevrouw Nansink van het U.V.V., in samenwerking met het Roode Kruis, onvermoeid hulp en bijstand biedend, angstige vragen beantwoordend. Dan de dringende vraag van de heer Landaal, waar of zijn zoontjes Johny en Arnold waren. Hij liet ze even ach ter bij een onbekende vrouw, om nog iets uit zijn huis te redden, zijn vrouw lag in het ziekenhuis. Hij kwam van zijn werk onmiddellijk naar huis. Een oproep, om via het telefoonnum mer 12 3 1 2 3 opgaven te doen van de mogelijkheid tot huisvesting van die daklozen, die geen veilig onderkomen wisten. Daarna het dringend verzoek, niet meer te bellen, de lijn was overbe last. maar het aantal aanbiedingen overschreed de nood. Ik denk niet, dat dit gezegd kan wor den van het gironummer 7 6 8 ten na me van het „Fonds Watersnood Amster dam", dat al dateert uit het jaar 1916, toen het dorp Buiksloot in het noorden van Amsterdam werd geteisterd door een doorbraak van de dijk der Zuider zee. Nu heeft dat girónummer nieuwe waarde en als u het rampgebied via uw krant en uw beeldbuis gisteravond ge volgd heeft, dan kan het niet anders, qf deze mensen, die zoveel schade lij den en geleden hebben, zullen geholpen worden door uw giften, want het Ne derlandse hart staat toch altijd wijd open voor de nood der naasten. Gironummer 7 6 8, het is zo makke lijk te onthouden, maak nog vandaag uw overschrijving over. U, die al dit leed gezien heeft, dat u bespaard is gebleven kunt u terzijde blijven staan, nu blijkt dat bij deze ramp geen verzekeringen gel den? Mag ik bij voorbaat namens al die duizenden van het Tuindorp-Oostzaan verklaren: Hartelijk dank het andere kwam er over land, aan de hand van de overweging dat indien het schip zou vergaan, er toch één der por- tretten aan Filips de Goede zou kunnen worden voorgelegd. Zij bereikten alle twee hun bestemming. Enige tijd daarna kwam de bruid per schip te Sluis aan Daar werd zij, op 7 januari 1430, door de bisschop van Doornik met Filips in de echt verbonden. De feestelijkheden van dat huwelijk hadden in het naburige Brugge plaats. Zij speelden zich af met al de pracht, dio de grote gebeurtenissen in het Huis van Bourgondië kenmerkten. Er werd een buitengewone weelde bij tentoongespreid. Kostbare tapijten, vaandels en banieren hingen aan alle vensters. De gilden, de rederijkers, de schutters in groot ornaat melden een grootse ommegang, waarin tal van kostbare voorwerpen werden mee gedragen. Een beroemd toernooi werd gehouden, genaamd de Gouden Boom. waarvan men een paar jaar geleden te Brugge in een magnifieke stoet de voor naamste episoden heeft doen herleven. Tien dagen duurden de feesten, vooral in het Prinsenhof, waar Filips verbleef. Het was tijdens die feesten dat, op 10 januari 1430, Filips de Orde van het Gul- ™n,. Vlies stichtte „pour maintenir 1 Eglise, qui est de Dieu maison", zeide men toen, om de Kerk, het huis van God te verdedigen. Er werden achter die stichting evenwel ook andere drijfveren gezocht. Volgens oude kronieken zou het ook in Filips' bedoelingen hebben gelegen de oude traditie der ridderschappen voort te zetten, en eveneens om de saamho righeid onder de Bourgondische adel te vergroten en toegewijde aanhangers om de koning te scharen voor het steu nen van diens politiek, die de vereniging van al de Bourgondische staten beoogde. Sommigen zagen er ook een uiting in van onafhankelijkheid van Filips ten opzichte van de in 1438 door Edward III gestichte Orde van de Kouseband, waar hij geen titularis van wenste te worden, om niet onder de politieke invloed van de koning van Engeland te komen. De edelen, die lid werden van de Orde, ontvingen als teken hunner waardigheid een uit vierentwintig schakels bestaan- i? ,gouden halsketting, met een dito breloqne onderaan, voorstellende een ramsvacht. De mythologie zou Filips bij die keuze hebben geïnspireerd. De naam der Orde en de voorstelling van de bre- loque herinneren aan de heldendaad van Jasoon, die aan het hoofd van vijftig argonauten naar Kolchis op de Zwarte Zee voer, om er het gulden vlies uit de klauwen van de draak te halen. De Orde, die uit vijftig ridders bestond evenveel als er argonauten waren verenigde de grootste namen uit het Bourgondische en later uit het Habsburgse Rijk. Zij was in de bijna anderhalve eeuw van haar bestaan een symbool van de macht der Bourgondiërs eerst, van de Habsburgers later. En een bindmiddel van de adel als verdediger van het geloof, tevens ook een waarborg van trouw Het was de hoogste wereldlijke eer, titularis te zijn van het Gulden Vlies. Al de kapittels dienden om de hoge deugden, geestelijke als wereldlijke, ongerept te bewaren. Ridders, die daar niet volledig aan vol deden, werden er streng „gekapitteld", zelfs de hoogste. In één der drie-en-twin- tig kapittels van de Orde werd niemand minder dan Filips onder handen geno men, omdat hij te veel hoogmoed aan de dag legde en te traag was in het nemen Juweel van het Gulden Vlies, de gouden met edelstenen versierde halsketting in het kunsthistorisch museum (Copyright A.C.L. Brussel van beslissingen. Ook Karei V, zo staat ergens geschreven, werd tot de orde ge roepen, omdat hij zijn hofhouding niet naar behoren behandelde en daar voor al op geldelijk gebied niet losliet wat die dignitarissen toekwam De halsketting van de Orde was en is, want er zijn nu nog titularissen van het Gulden Vlies een kostbaar stuk edelsmeedkunst. De éérste vierentwin tig werden vervaardigd door de Brugse edelsmid Jehan Pentin. Elke schakel stelt een ander symbool voor. Sommige waren met diamanten, parels, robijnen en briljanten bezet De ridders droegen sierlijke, lange met gouddraad afgezoom- de mantels van rood fluweel; van die stof was ook hun hoofddeksel of kaproen, met een breed afhangend lint dat op een der schouders rustte. Op één na te Barcelona werden èl de kapittels in kerken van de Neder landen gehouden. Het eerste had plaats te Rijssel, het tweede in de St.-Donatus- kerk op de Burg te Brugge, en het laat ste, zoals gezegd, te Gent. Tevoren was in deze stad nog een ander kapittel ge houden, op 11 december 1445. bij welke gelegenheid de Vlaamse ridder Jacques de Lalaing te voet en te paard op de mid denkoer van het nu nog bestaande Gra venkasteel, een tweegevecht voerde met de Siciliaanse ridder Giovanni di Bonifazio. Het laatste kapittel van de Orde speel de zich af in de toenmalige St.-Janskerk te Gent, thans de St.-Baafskathedraal. Overal, tot in de zijbeuken en aan de pilaren, was zij met kostbare wandtapij ten versierd. Op het koor stonden de vijf tig zetels der ridders onder een balda kijn en daarop hun wapenschild. Aan de evangeliezijde waren drie tronen opge steld: voor Jean III, koning van Portu gal, voor Christiaan II, koning van Dene marken en voor Alfonso V, koning van Arragon. Helemaal vooraan bleef één troon onbezet, die van Karei V, die het jaar tevoren was overleden. Op een an dere troon had Filips II plaats genomen, in zijn hoedanigheid van grootmeester van de Orde. Op de plaats van het al taar, dat was weggenomen, prijkte een reusachtige kandelaar van goud en zilver, die de vorm had van een boom.de Gou den Boom. Hij had vijftig takken, in elk waarvan een kaars brandde en waar de wapenschilden der aanwezige ridders aanhingen. Als het kapittel zijn intrede deed, speelde het orgel, zong het koor, bliezen herauten op bazuinen en trom petten, Vooraf ging een processie, met vijf bisschoppen, vijf gemijterde abten en twee edellieden te paard, die elk een gouden zuil droege-, waarop de keizerlij. ke kroon prijk "c De toenmalige bisschop van Doornik droeg de hoogmis op. Na een feestmaal kwam 's namiddags het kapittel andermaal in de kerk, ditmaal echter niet meer in luxueuze gewaden, maar geheel in het zwart gekleed. Al de schatten van de Orde waren bij dat kapittel in de kerk uitgestald: reli kwieschrijnen van goud en zilver, tafel serviezen uit diezelfde edele metalen, de vele met gouddraad gestikte wand tapijten, kostbare miniaturen, edelge steenten, de halskettingen der ridders en andere waardevolle voorwerpen. Vanaf het jaar 1480 werden deze schat ten te Brussel bewaard, in een eigen ka pel van de Orde, op de Coudenberg. Op dat zij niet in de handen zouden vallen van de naar deze stad oprukkende Fran se revolutionaire troepen, werden zij in 1794 door de thesaurier der Orde bij eengebracht, om te Wenen in veiligheid te worden gebracht. Niet minder dan vierennegentig wagens waren nodig voor dat transport, het kostbaarste dat men ooit had gezien. Het Gulden Vlies was toen al lang geen nationale Orde meer. Met Karei V was zij reeds naar de Spaanse dynastie der Habsburgers overgegaan en daarna, bij het overlijden van Karei II van Spanje, naar die der Oostenrijkse dynastie van de Habsburgers. namelijk naar Leopold I, die alsdan over Oostenrijk regeerde, waardoor de Spaanse Nederlanden de Oostenrijkse Nederlanden werden. Daarmede echter, zegt men in België, waren de schatten van de Orde géén be zit der Habsburgers geworden. Het feit, dat zij tot de vlucht, in 1794, te Brussel bleven, bevestigt dat. Ook als zij in We nen waren aangekomen, bleef men ze hier als bezit der Nederlanden beschou wen In latere jaren werden zij in Oos tenrijk over verschillende musea ver deeld. Er kwamen zelfs stuks van in Rusland terecht. Herhaaldelijk heeft België voor en na de tweede oorlog stappen gedaan om weer in het bezit te komen van de schat ten van de Orde, die, als men de waarde ervan in geld zou willen uitdrukken, mil jarden vertegenwoordigen, naar men hier zegt. Advocaten en regeringsleden van België houden zich nu nog met dit pto- bleem bezig. Brussel, die ze zo lange tijd heeft bewaard, wil die schatten weer in zijn bezit krijgen. Brugge dingt er ook naar, op grond van de overweging, dat het in die stad is, dat de Orde werd ge sticht. Men aanvaardt hier niet dat, lou ter omdat zij in tijden van onlusten naar Oostenrijk in veiligheid werden gebracht, ze ginds als Oostenrijks gezit worden be schouwd. Na de oorlog hebben drie rechtsgeleer den, een Fransman, een Amerikaan en een Engelsman, het geval der teruggave van de schatten onderzocht. Zij brachten een voor België negatieve conclusie uit, op grond van de overweging, dat het Gulden Vlies al lang geen nationale Orde meer is. Waarop de Belgische woord voerders antwoordden, dat het om diezelf de reden toch ook geen Oostenrijkse na tionale Orde kan worden genoemd, ook al heeft de huidige troonpretendent Otto van Habsburg er het grootmeesterschap van op zijn naam. De Orde, zo redeneren de Belgen nog, ontstond in de Nederlan den; haar bestaan heeft er zich afge speeld. Haar schatten zijn uit Vlaande ren afkomstig, het is daar dat zij werden vervaardigd en dat zij in de dienst van de Orde werden gebruikt. Het is niet de materiële waarde van de schatten, die voor België van beteke nis is, zegt men te Brussel. Men eist ze op, omdat zij deel hebben uitgemaakt van de geschiedenis van dit land. Daar om, en dèèrom alléén wil België opnieuw in het bezit komen van wat eens tot zijn cultureel en historisch patrimonium be hoorde. Intussen doet men in Oostenrijk, alsof men die aanspraken niet hoort B. ROTTERDAM, 14 januari. Binnen één uur tijd braken in het westen van Rotterdam brandjes uit in twee kweek scholen. De oorzaak is onbekend en de politie stelt een onderzoek in. De beide scholen liggen op nauwelijks vijf minuten gaans van elkaar. Om tien minuten voor half 5 vannacht werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in de gemeentelijke kweekschool voor kleuterleidsters aan de Hofstedestraat. Hier was de brand ont staan op de begane grond in dat gedeelte van de school, waar de administratie is ondergebracht. De kamer van de admini strateur kreeg aanzienlijke schade, die op 15.000 wordt getaxeerd. De brand weer, die was verschenen met bluseen- heid 322, gereedschapswagen 3 bestreed het vuur met drie nevelstralen onder leiding van brandmeester B. v. Vliet. Tot de inventaris die verloren ging be horen enkele tafels, een kast, een tele foontoestel, een schrijfmachine. Terwijl de brandweer daar bezig was brak even verderop, op het Aelbrechts plein 10 om kwart over 5 brand uit in de gereformeerde kweekschool, waar het vuur woedde in de kamer van de amanu ensis. Daar lagen o.m. chemische stoffen opgeslagen. De bluseenheid 321, nevel wagen 4 en gereedschapwagen 2 kwamen er onder leiding van brandmeester N. van der Spek met een nevelstraal en een straal op de waterleiding in actie. De schade, waarvan de taxatie nog niet ge reed is, beperkte zich tot het genoemde vertrek, waar de vloer, een kast, een skelet en schilderwerk ernstig van het vuur te lijden hadden. DEN HAAG, 14 jan. Van de 37.500 wo ningwetwoningen die dit jaar door het rijk zullen worden gesubsidieerd, heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid er thans 33 800 over de provincies verdeeld. Van de resterende 3.700 wonin gen zijn er 2.000 gereserveerd ten behoeve van de industrialisatie in de zogenaamde probleemgebieden en 1.500 ter bevordering van industriële bouwmethoden. Verder zijn er 200 voor de polder oostelijk Flevo land bestemd. De verdeling over de pro vincies is als volgt: Groningen 1.200, Friesland 1.000. Drente 950, Overijssel 2.200, Gelderland 3.700. utrecht 2 000, Noord-Holland 5.950, Zuid- Holland 9.150. Zeeland 600, Noord-Brabant 4.300 en Limburg 2.750. De minister heeft bij deze verdeling het advies gevolgd van een commissie van het centraal orgaan van de wederopbouw en de bouwnijverheid. De verdeling is geba seerd op recente gegevens betreffende het aantal ongewenste samenwoningen en de toeneming van de woningbehoefte als ge volg van de bevolkingsgroei, alsmede op het aantal krotten volgens de gegevens, verschaft door de commissie voor krot opruiming en sanering. De minister heeft de provinciale besturen verzocht zich te belasten met de verdeling over de ge meenten en deze zo spoedig mogelijk me de te delen hoe zij is ontworpen. Omtrent de toewijzing aan de drie grote steden heeft de minister de beide betrok ken colleges van gedeputeerde Staten ge vraagd, rekening te houden met een zij nerzijds gemaakte berekening, die op de zelfde basis heeft plaats gehad als de ver deling over de provincies. Hieruit resul teren voor Amsterdam 2.100, voor Den Haag 1.500 en voor Rotterdam 3.300 wonin gen. Verder heeft de minister nog aan de provinciale besturen meegedeeld, dat ten behoeve van krotopruiming de volgende aantallen woningen in de verdeling over de provincies zijn begrepen: Groningen 460, Friesland 490, Drente 330. Overijssel 480, Gelderland 730 Utrecht 250, Noord-Holland 1.650, Zuid-Holland 1.630. Zeeland 400, Noord-Brabant 920 en Limburg 660. Aan de provinciale besturen wordt over gelaten in hoeverre zij bij toewijzing van woningen aan de gemeenten de bestem ming tot krotvervanging willen opleggen. Evenals voorgaande jaren zal de feite lijke subsidiëring van plannen mede af hangen van de aanvaardbaarheid der bouwplannen uit een oogpunt van een voud. prijs, constructiemethode en kwali teit. alsmede van de s.tuatie op de bouw markt. De minister behoudt zich het recht voor zo nodig ten aanzien van de bestem ming der woningen voorwaarden te stel len. Voor de te subsidiëren particuliere wo ningbouw za| ook voor 1960 het beginsel van vrjjheid zoveel mogelijk worden ge handhaafd. Uiteraard kan aan niet meer aanvragen worden voldaan dan overeen stemt met de mogelijkheden die de be groting biedt. In verband met de moei lijkheden. die zich kunnen voordoen, In dien het aantal aanvragen deze mogelijk heden overschrijdt, komt het de minister gewenst voor aan de provincies een waar borg te geven, dat in beginsel tenminste een bepaald aantal subsidie-aanvragen voor particulere bouw dit Jaar zal wor den gehonoreerd, te weten In totaal 38.000 en per provincie als volgt: Gronin gen 1200, Friesland 1200, Drente 800, Over ijssel 2300, Gelderland 4500, Utrecht 2000. Noord-Holland 7000. Zuid-Holland 8000. Zeeland 1000, Noord-Brabant 6500 en Li®' burg 3500. Hiervan heeft, in tegenstelling tot de woningwetwoningen, geen verdeling ove' de gemeenten plaats. Vooralsnog is een aantal van 2500 subsidiëren particuliere woningen in re' serve gehouden. Over de bestemmiti® hiervan zal eerst in de loop van dit ja8' worden beslist. DEN HAAG, 13 jan. In een bespre' king tussen minister Korthals en d0 Tweede Kamercommissie voor Verkfe* en Waterstaat is aan de orde gekom^ de kwestie van de overschrijding va11 de 40-km-per-uur-snelheid door bron1' fietsen. De bewindsman heeft erkend, dat dd euvel voorkomt. Men tracht het te voof komen door keuring van de modelled. Gelukkig kan van de fabrikanten gezegd worden, dat zij goed meewerken om zorgen, dat hun bromfietsen niet hardej dan 40 km. kunnen rijden. Verhinderd kan echter niet worden, dat de berijdei"5 later wel eens iets aan hun brommet's veranderen, waardoor zij toch boven de 40 km. kunnen komen. Hiertegen tïio^ de politie optreden en daarvoor is cod' trole op de weg nodig. Naar aanleidid# van een vraag, die uit de kamercomrflis' sie werd gesteld over het lawaai. bromfietsen vaak maken, is van de zijd* der regering meegedeeld, dat geracd* wordt hiervoor een regeling te ontwei pen. De grote moeilijkheid is, dat men lawaai moet kunnen meten met een eed' voudig instrument en hiervoor is no£ geen bevredigende oplossing gevonded- HAARLEM, 14 jan. Een midde'' gruot Haarlems bakkersbedrijf en tvvce Overveense bakkers hebben voor ee" nieuwe ontwikkeling gezorgd in het bak' kerijconflict. Zij hebben de feeds m8 vijf cent verlaagde broodprijs opmen4" met vijf cent verlaagd, zodat deze bedrti' ven vanaf morgen het bruinbrood veI" kopen voor 28 cent en het witbrood vo°^ 32 cent. Het is niet waarschijnlijk ie, achten dat deze prijsverlaging bedoe'8 is als concurrentiezet. Veeleer lijkt be waarschijnlijk dat men door het scheP* pen van een desatreuze toestand het de\ partement van Economische Zaken een onmiddellijk ingrijpen wil dwingc8. Van de zijde van Economische Zake" herhaalde men vanochtend dat „De"! Haag" de ontwikkeling van de toestal8 in Haarlem ook m dit nieuwe stadiU^ nauwlettend blijft volgen, maar dat e< nog geen beslissing is genomen omtrei1' het vaststellen van een minimumprij® Ministerieel ingrijpen ligt in de lijn de' verwachtingen- De Verenigde Nederlandse Kleerma- hage bericht in het verslag het boek jaar 1958-1959, dat in de laatste zes maanden van het boekjaar in de maatafdelingen wel enige voor uitgang te constateren viel, doch dat de omzet in de industriële afde lingen wederom teleurstellend is ge weest. De omzet van regenkleding werd beïnvloed door de uitzonderlijk droge zomer van 1959. Waar deze factoren nog steeds doorwerken, aldus het ver slag, mag men voor de naaste toekomst geen optimistische verwachtingen uit spreken. Gelet echter op de goede re sultaten van voorgaande jaren en de in die jaren getroffen voorzieningen ter versterking van de vermogenspositie, meent de directie desniettegenstaande met vertrouwen de toekomst tegemoet te mogen zien. Blijkens de verlies- en winstrekening beliep de exploitatiewinst over 1959 f 152.821 ("v.j. 175.915). De dividenduit kering op deelname leverde f 3.000 (onv.), terwijl uit diverse baten nog een bedrag van f 968 verkregen werd. Na storting personeeisfonds ad f 24.940 (onv.) afschrijvingen ad f 61.159 (48.450), en vennootschapsbelasting ad f 17.10" f32.632)resteert een winstsaldo van f 53.583 (72.893), Voorgesteld wordt op de gewone aandelen een dividend van 5 6en op de preferente aan delen een dividend van onveranderd 6% uit te keren. Ten laste van de reserve voor bij zondere doeleinden, op de balans per 30 juni 1958 voorkomende met f 115.779, werden gebracht de kosten van export bevordering en bijzondere reclame tot een gezamenlijk bedrag van f 33.144, zodat deze reserve per 30 juni 1959 f 82.635 bedraagt. Voorgesteld wordt nog deze reserve uit de winst te dote ren met een bedrag van f 7.843. De Burg in de l'fde eetnv te Brugge. Links de kathedraal van St.-Donatus, waar het tweede kapittel van de orde werd gehouden. h^PEL,LE' ^an' 7~ Het winterweer heeft op de Nederlandse uienmarkt weer wat leven gebracht. De prijzen zijn deze week voor de meeste sorteringen opgelo pen en voor de rmddelkwaliteit bedraagt het prijsverschil met een week geleden ongeveer 3 cent Per kg. In het midden van Aan dit overzicht ontlenen we de volgende markante passages: Het voorbije jaar vloog voorlpij in onafgebroken sociale arbeid en voort durende actie. Van 1959 moet gezegd worden, dat de spanningen in de wereld zijn ge bleven. De grote staatslieden vlogen van oost naar west en van noord naar zuid. Allen willen de vrede naar zij allen zeggen maar de werkelijke vrede schijnt nog veraf te zijn. De huidige toestand berust meer op even wicht in de gewapende machtsverhou dingen dan op vrede, die het werk is van de gerechtigheid. Het in evenwicht houden van de mili taire machtsverhoudingen legt ook op ons land en volk een loden last van geweldige uitgaven voor leger, vloot en luchtmacht, om van de dienstplicht der jongeren maar niet te spreken. rlo-TO ""w "Dwuvij vel IJ j Het is echter een last, die we moeten taa!d.W W r°nd C€nt Wr kg' be" I dragen voor de vrijheid en het behoud Engeland blijft de belangrijkste afnemer van de Nederlandse uien. Het gehele sei zoen is dat zo geweest en de laatste we ken zijn de verladingen naar dit land op nieuw groter geworden. Meer dan de helft van de totaie Nederlandse uienexport gaat naar dit land. Er werd op de Engelse markt nog al wat concurrentie ondervon den van uien uit Polen en Hongarije, maar toch blijkt de laatste dagen, dat ook de Nederlandse uien beter ipee kunnen. De handel in West-Duitsland blijft vrii mueizaam verlopen De eigen voorraad in Duitsland :s een heel eind uitgeput maar er komen nog ai wat uien uit andere landen aan de markt, vooral 'Ut Oost- europese landen. Tot op heden is de ex port van Nederlandse uien naar West- Duitsland belangrijk minder geweest dan het vorig seizoen. De Nederlandse uienoogst is dit jaar ook heel wat lager dan het vorig jaar. De to tale export blijft ook beneden die van het vorig seizoen. In sommige centra zijn dan ook nog behoorlijke kwanta beschikbaar De kwaliteit valt over het algemeen niet tegen, hoewel voor sommige in ren of kuil bewaarde partijen het tijdstip, waarop ge ruimd moet worden in verband met de kwaliteit, naderbij begint te komen. van onze christelijke beschaving. Een gelukkig verschijnsel daarbij is, dat in 1959 de wereldconjunctuur ver der verbeterde en ons land daarvan be hoorlijk heeft meegeprofiteerd. Zo was het mogelijk, dat niettegenstaande een sterke toeneming van de werkzoekende bevolking, de werkloosheid verder daalde en de werkgelegenheid over het algemeen gunstig is te noemen. Aan het moeilijke vraagstuk van de werkgelegenheid in de probleemgebie den van het Noorden, de kop van Noord-Holland, van Brabant en Lim burg, wordt voortdurend gewerkt, zij het dat deze vraagstukken nog niet zijn opgelost. De gunstige stand van de werkgele genheid op dit ogenblik mag niet tot gevolg hebben, dat daardoor minder aandacht zou worden besteed aan deze struci uurproblemen. Moesten wij hiervoor constateren, dat de wereldvrede nog te veel berust op een zeker evenwicht in de machts verhoudingen, met de sociale vrede, die ook het werk moet zijn van gerechtig heid en liefde, is het ongetwijfeld wel gunstiger gesteld, doch nog steeds niet onverdeeld gunstig. De kracht en de invloed van sterke werknemersorganisaties zijn voort durend te onderkennen in elk stukje sociale vooruitgang dat tot stand kwam. Is in de naoorlogse jaren de sociale ze kerheid sterk verbeterd, in 1959 kwam daar nog bij de totstandkoming en Invoe ring van de Algemene Weduwen- en We zenwet, waarmede een minimumbestaans basis werd gelegd voor de sociale zeker heid van deze groep, die zichzelf niet kan helpen. Aan de verbetering in de positie van de invaliden werd ook in 1959 voortgewerkt waarvan wij in het komende jaar resul-' taten hopen te zien. Rond het vraagstuk van de verdeling der welvaart en van het rechtvaardig aandeel der werknemers in die welvaart is de beweging onophoudelijk in actie ge weest. Na de vertraging tengevolge van de in december 1958 uitgebroken rege ringscrisis met dgaraan vastzittende ver kiezingen en langdurige kabinetsformatie ,ncn nieuwe regering in het midden van 1959 de loonpolitiek veranderd. Hoe wel dit nog niet de door ons gewenste Zonder hierbij uitvoerig stil te wt"eP staan, memoreren wij dit om nog ee" duidelijk te maken, dat de sociale voor, uitgang werkelijk niet stil staat W' worden wij telkens voor moeilijkhed^ geplaatst, waarbij wij bijvoorbeeld deP', ken aan de komende huurverhoging °P april 1960 en aan de verdere zware "P' gaven, welke nog vastzitten aan de of. lossing van de woningnood en aan bf huurvraagstuk. Ondanks dat staat d° vooruitgang niet stil. En onze prachtige' beweging bli)'! krachtig en doelbewust actie voeren eP aansturen op verdere sociale vooruitga11®. Een sociale vooruitgang, die de werkef® in de toekomst betere mogelijkhed®1, moet bieden voor een gelukkig en maflS waardig bestaan, voor persoonlijke ming en ontwikkeling, voor culturele o" plooiing en godsdienstig-zedelüke ve( heffing. Voor het jaar 1960 vragen wij uw b^ zondere. aandacht voor de uitbreid'11" van het ledental en vooral voor het teSeP' houden van de vele uittredingen. Ook vormlngs- en ontwikkelingswet is meer nodig dan ooit tevoren. Helpt naar vermogen mede tot het *eZ der uitbouwen van een naar ledental gehalte der leden grote en sterke K.A;j Dan kan het verbond in 1960 nation8® en internationaal verder helpen om wegen te banen naar welvaart en geiu voor de werkers van hoofd en hand. BELGRADO Een woordvoerder s Joegoslavische regering heeft beken0, gemaakt, dat Joegoslavië een relatie b)®. - o v ccu ut> de raad voor wederzijdse economisch® bijstand van het Sovjet-blok <S E.V.) ge„ lijk aan zijn relatie met de OEE.S. prijs zou stellen. Hij deelde dit mede 'p een persconferentie in antwoord op «eP vraag, of de regering van plan was g,e' bruik te maken van het aanbod van ,r„ - v «"O wciiBWS c u tr 1 aauuuu vorm van loonpolitiek is en wij dus over s E-Vv waarbij andere landen werden tf? het nieuwe systeem nog niet geestdriftig genod,gd «ch met de S.E.V. te associe' J^em zijn, Wedt de nieuwe loonpolitiek ren' De woordvoerder zei, dat Joegoslaaf op zijn minst eenzelfde status in d! b.E.V. wenst als in de O.E.E.S. Hij voegd hieraan toe, dat Joegoslavië een ë°e, ontwikkelde handel en andere vorm8' van economische samenwerking met |e den vEfn de S.E.V. heeft Joegoslavië heeft de status van waal nemer in de O.E.E.S. Verleden jaar wKl\ SeL",veUoek orn dezelfde status n d, S E V. oflijieei door deze organisatie Se wcigerd. toch .mogelijkheden welke nu door de bonden zo goed mogelijk benut zullen worden. In een aantal bedrijfstakken zijn reeds resultaten bereikt, omtrent andere zijn de verwachtingen niet ongunstig Naast verbeteringen in de loon- en arbeidsvoorwaarden begint nu geleidelijk een nieuw punt van groot sociaal be lang op gang te komen. Wij doelen hier op de verdere verkorting van de arbeids tijd. welke geleidelijk de vrije zaterdag kan brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4