Tennisdirecteur Jack Kramer stelt hoge eisen voor deelname aan Wimbledon 1961 I D Toch acht teams strafpuntloos Vijf Nederlandse equipes in klassementsproef Van Dam en Dame SCHAKEN: KANSSPEL c J Sportief plakboek en vee PSV protesteert Weerberichten erg ongunstig Terugblik op Hoogoventoernooi VERRASSING IN MONTE CARLO 50 mille van KNVB Nieuw wereldrecord van Jon Konrads Schorsing Dillen: PETER LUKOWSKI IS WEER SKIKAMPIOEN Gouden viooltje voor cellist Klaas Kueter Goede prélude van 12e lustrum V.V.S.L. Feesten voor burgerij Sportflits Ontslag Zes procent meer loon bij Bruynzeel V B ZATERDAG 23 JANUARI 1960 Olympische service En Olympisch vuur Wensen van wielrenners SGHULTEPOST VIERDE IN KOPENHAGEN ssas WK"3 I- li- - 1 11 tv H \v\ - Voor Tuindorp-Oostzaan Courses Hilversum Europese schaatsstrijd door J. H. DONNER In Lech am Arlberg Bloedig voetbaldrama Kun str ij wedstr ij d Junior Truusje Geradts leidt in Davos Examens Uur korter werken van 1 juli af ack Kramer, de grote man van het de hele wereld afreizende tenniscircus, kan overal, waar zijn pupillen laat spelen, voor gaarden stellen. En in de meeste Bevallen is Kramer bijzonder onge makkelijk, althans dat zeggen de exploitanten van tennisbanen. Jack heeft al enige uitlatingen gedaan °ver het open Wimbledon-toernooi 1961, waaraan voor de eerste maal ook profs 211 hen kunnen meedoen. Die opmerkin gen liegen er niet om. „Niemand van jnlin spelers", deelde de tennisdirec- teur mede, „zal op Wimbledon tussen b® lijnen komen, wanneer het Comité international te Parijs de voorwaarden njijft aanhangen, die het in het voor uitzicht heeft gesteld." „Het kan mij n'lemaal niet schelen," zei Kramer, •■niaar laten we een paar dingen vast houden. Bijvoorbeeld, dat ik ongeveer negen miljoen Franse francs wens voor fijin spelers en voor mij en dan na tuurlijk nog de transportkosten van alle bagage en zo." Kramer heeft voorts ®nige bezwaren geopperd tegen de voor lopige plannen voor het Wimbledon- toernooi 1961. Hij wil daar ook iets in te fertellen hebben. De organisatoren van het jaarlijk se tennis-spektakel gaan een moeilij ke tijd tegemoet. Als zij toegeven aan de wensen van de heer Kramer, zul len de toernooikosten dit keer hoger dan ooit worden. ie stroom van „Olympische" be richten uit Rome houdt niet op. De Italiaanse minister van ver voer, Armando Angelini, heeft nu weer enkele grootse plannen onthuld, die sommige reizigers naar de Spelen wel zullen aanstaan. Zij bijvoorbeeld, die Per straalvliegtuig in Rome arriveren, zullen van de nieuwe luchthaven van kiumicino aan de monding van de Ti- her, zonder douane-onderbreking enke- 'e trappen kunnen afdalen om pardoes nP het station te komen, waar een snel le ondergrondse trein wacht. Voorwaar een plezierige service, want de trein doet maar 255 a 27 minuten over de rit haar het hoofdstation in Rome en de douane vervult haar plicht in de trein. Ondergronds is zo veel eenvoudi ger, zegt de heer Angelini. Veronder stel, dat je een vliegveld als Fiumi- cino wilt uitbreiden en je hebt er een spoorwegstation in de weg staan. De Italiaanse minister heeft onthuld, dat ook andere grote steden door onder grondse verbindingen met hun vlieg velden zullen worden verbonden. Hij dacht verder nog aan helikopters voor het traject stad-vliegveld. ralt Disney, de ceremoniemeester van de spoedig te houden Winter spelen in Squaw Valley, heeft me- gedeeld, dat het Olympisch vuur per straalvliegtuig van Athene naar Los An geles wordt getransporteerd. Vandaar heeft de fakkel no g800 kilometer voor de boeg naar Squay Valley en die ne men lange afstandlopers voor hun - kening. De estaftte begint in het Memiriam Colosseum, waar de Spe len van 1932 zijn gehouden. Op 1 februari zal de eerste loper uit Los Angeles vertrekken en op 13 februari verwacht men de laatste in Squaw Val ley. Gedurende een paar dagen blijft het vuur dan gloeien op de top van de Pepcose Peek om op 18 februari door Andrea Mead-Lawrence, de tubeevoudige kampioene van de Spelen in Oslo, naar het dal te worden gebracht. Kennel Hen ry, winnaar van een gouden medaille op de 500 meter, zal het vuur tenslotte op de „Toren der naties" ontsteken. Een Frans sportblad heeft een aan tal befaamde wielrenners vra gen gesteld, die varieerden van „Welk jaargetij prefereert u?" tot „Wie is uw favoriete schrijver?" Een der vragen luidde: „Wat zou u bij u willen hebben op een onbewoond eiland?" Anglade dacht een retour biljet Frankrijk. Anquetil wist het ook direct: een fiets. Louison Bobet had wat langer tijd nodig om te weten wat hij in dergelijke omstandigheden zou kunnen gebruiken. Hij twijfelde ten slotte tussen een radio, de Bijbel, en een paar goede boeken. Op de vraag tenslotte wat zij het liefst zouden wen sen, gaf Anglade het antwoord: de Tour de France winnen en wereldkam pioen worden. Anquetil wilde „alleen maar" jong blijven en als het dan ook nog kon, een reis naar de maan en terug maken. Bobet kon kort zijn: Ge zondheid en welvaart zijn hem het meest dierbaar. Darrigade was het daar helemaal mee eens, maar hij wilde ook nog graag een keer de Tour winnen. Geminiani wenste behoud van de vrede en voortdurend zon, Rivière vulde niéts in en Rousseau gaf ten slotte het volgende antwoord: „Brood, liefde en fantasie". KOPENHAGEN, 22 jan. De Np- derlandse wielrenners Schulte en Post zijn in een koppelwedstrijd over 100 km op de vierde plaats geëindigd. De wedstrijd werd gewonnen door de Ita liaan-Australische combinatie Teruzzi- Arnold in 1 uur 53 min. 37 dec. Op de tweede en derde plaats eindigden res- pevtievelijk de Belgen Van Steenber- gen-Severeyns en de Denen Nielsen- Lykke. De basketballwedstrijd lussen C.F. Barcelona en U.S. Marokko voor de achtste finales van de Europese bas ketballbeker voor clubs is geëindigd in een overwinning voor de Spanjaar den. (98-61) In deze rubriek hebben we het genoe- verschillende fraaie, siille voortzettingen gen onze lezers twee fraaie composities aan te bieden. No. 83 verwierf in een onderlinge wed strijd de eerste plaats. Een paar ge reedliggende matstelltngon in de voor stand maken voor andere plaats, die zeker niet minder zijn. Verder wordt de waarde van deze opgave verhoogd omdat dit is bereikt slechts met twaalf stukken, dus weer 'n z.g. Meredith. Met no. 84 zijn. wij ook zeer ingeno men. Door de verschillende interferen ties waardoor zwart de dreiging tracht te pareren biedt wit de gelegenheid door hiervan partij te trekken. In de oplossing hopen wil deze met een I aan te duiden. Oplossingen over drie weken. Probleemoplossingen. No. 77. J. Opdenoordt. Opl. 1. D e7-d8 dreiging 2. Pd7-f6: mat. No. 78. A. Goldstein. Opl. 1. Te4 dreigt 2. D f3:t enz. 1D h8 2. D f6! enz. 1L e5 2. D4! enz. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid, Huize St:-Bernardus, Sassenheim. No. 83 D. Wertheim le pi. Israël-Zweden 1958 Mat in 2 zetten. No. 84 A. Ederer Schach Echo, 20 nov. Mat in 3 zetten. VIV.., PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3361 van W. Lente te Koudekerke. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 601 van D. de Ruiter en J. Huisman te Amsterdam. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 febr. a.s. aan B. H'. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 3354 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 17, 19, 41, 3, 20. z30, 25, Z20, 2, z24, 30, 44 en wint. De sleutelzet is niet zo moeilijk te vinden. De wijze waarop in de slot- stand de winst wordt verkregen is heel verrassend. Een heel goed pro bleem. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 600 en 601 künnen tege lijk ingezonden worden tot 1 febi a.s. Zie onderstaande partij. OPLdSSING van No. 597 van H. v. d. Velde te Amsterdam. 15—10, 14X5 of 6X17. 29—23, 18 x 20. 28—23, 19 X 28, 37—31, slag. 30—25. slag, 25X23 en wit wint het afspel gemakkelijk. Wel een aardig probleempje, doch de stand is niet zo fraai, want wit kar ook door gewoon spel winnen. PRIJZEN Voor de afdeling geoefenden werd de maandprijs over november gewonnen door Broeder Bernardinus te Apeldoorn. Voor de beginners kwamen in aan merking voor prijzen: no. 590/91 J. H. Schravers te Amsterdam, no's 592/9:- C. H. Backer te Rotterdam, no's 384/95 A. Knol te Haarlem, no's 596/97 C. Ro: te Den Haag en no's 598/99, A. v Beek te Schiebróek. HOE EEN PROBLEEM ONTSTOND keren ls het voorgekomen Zie No. 601. Talloze dat oplossers zich tevergeefs afvragen hoe de auteur toch aan een mooi pro bleem komt. Vele problemen zijn vruchten van ernstige en lange studie. Een rf ander motief of slagthema soeelt de componist in het hoofd, hij zet het eens óp het bord, trecht iet Vat te omlijsten en te verdiepen en hh1ft er aan' werker, en schaven, tot- lat het een sluitend geheel vormt. Zo esat het meestal, maar het komt ook voor, dat een probleem tijdem de partij ''f/oren wordt. De een bouwt er zijn stand naar en de ander doet daar on bewust en ongewild aan mee. Zo ook if1 het geval van probleem no.^ 601. is heel normaal verlopen, waaruit zwari enig tempovoordeel heeft overgehou den. Wit had nu beter 31—26 kunner spelen. 14—20; 12. 30—25 10—14; 13 40—34 18—23; 14 50—44 20—24; 15 44—40 12—18; 16. 31—27 21—26; 17. 34- 30 7—12; 18. 39—34. Hier kwam 40—3' zeer sterk in aanmerking, 11 of II zijn niet speelbaar. 27 en 410 nie' sterk en de afruil kost zwart w.r tempi. 14—20; 19. 25X14 9X20; 20. 30—2 1—9; 21. 25X14 9x20; 22. 34—30 20—25 23. 49—44 25X34; 24 40 X 20 15 X 24 25 44—40 11—17; 26. 37—31 26X37; 27. 42> 31. 17—21; 28. 47—42 5—10: 29. 40—3 21—26; 30. 34—30 26X37; 31. 42X31 2—7 32. 30—25 711; 33. 45—40 11—17; 34 "n 'w De ijsbaan voor de cracks in het kunstrijden is in Squaw Valley, de plaats waar de Winterspelen worden gehouden, nu al in uitstekende conditie. Er wordt druk geoefend door de deelnemers die een lange voorbereidingstijd ambiëren. Op de achtergrond ziet men de besneeuwde hellingen, waarop de skiërs hun capaci teiten zullen tonen. ,y 1. DEN HAAG, 22 jan. Het bestuur van de KNVB heeft uit de totogelden een bedrag van vijftig duizend gulden ter beschikking gesteld van de slacht offers in het door de overstroming ge troffen Tuindorp-Oostzaan. SYDNEY, 22 jan. De Australiër Jon Konrads heeft in de series 220 yards vrije slag van de kampioenschap pen van Nieuw Zuid Wales het wereld record op die afstand verbeterd. Hij kwam vrijdag op de 55 yardsbaan in Sydney tot 2 min. 1,9 sec. en bleef daar mee 0,3 sec. onder het wereldrecord, dat sinds 10 januari met 2 min 2,2 sec reeds op zijn naam staat. (Van onze paardesportmedwerker) HILVERSUM, 23 jan. Onze tips voor de a.s. zondagmiddag in Hilversum te houden courses zijn als volgt: Elfenbaukjesprijs; (2040m.) Xantina Hollandia, X. O., X nimble. Honingzwamprijs; (2000 m.): Wally Parisien, X-erophyt, Walter-Pluto. Vliegen zwam prijs: (2400 m.); Vera Hollandia, Victress H., Thea Drabbe. Zwavelkopjeprijs: (2400 m.) Uria S„ "rolijke Frans., Uppsala Pluto. Champignonprijs; (2400 m.): Hippd- griffe, Quartus Spencer, Typhoon. Geweizwamprijs:' (onder de man, 2400 m.): Rex van Eikerhof, Norton Wiliams, Sador B. Vestzwamprijs (Amateur) (2000 m.): Visuil S., Tjiftjaf S., U Diena Inktzwamprijs: (2000 m.): Urbanus, Qui Suit, Urma Norton. Granaatzwamprijs: (2040 m.); Rijder Oosting, Xenophon, Wilma Dear. MONTE CARLO, 22 jan. De orga nisatoren van de Rallye van Monte Car lo hebben vrijdag besloten 90 equipes te laten deelnemen aan de laatste klasse mentsproeven. Aanvankelijk was een lijst van 93 equipes uitgegeven, maar daarna werd een fout ontdekt. Zeven equipes werden geëlimineerd en vier an- de lijst toegevoegd zodat het normale aantal van DO werd bereikt. Deze equi pes zijn naar nationaliteit als volgt ver deeld: Engeland 26, Frankrijk 18, Noor wegen 14, Duitsland 32, Zweden 8, Ne derland 5, Zwitserland 2. Finland 1, de V.S. 1, Ierland 1, Polen X en Denemar ken 1. Urenlang hebben de belangstellenden moeten wachten op dit klassement. Maar even na zes uur in de avond, nau welijks zes uur voor de start van de be slissende klassementsproef dus, wist dan toch eindelijk iedereen waar hij aan toe was. De Nederlandse deelnemers, allen privérjjders in dit milieu van fa- hriekscoureurs, hebben het voortreffe lijk gedaan. Van de zeven, die Monte Carlo bereikten, behoren er vijf tot die eerste negentig, die tot de klassements- êroef over 590 km worden toegelaten. orgerhof-Mulder-Den Hollander en de pechvogels Wim Poll en Ad Bouwmees ter zijn niet voor deze proef geklasseerd. Tak. die John Swaab als co-equipier heeft, is de hoogst geklasseerde Neder lander in deze rangschikking. Met tien punten bezet hij de 24ste plaats. Een plaats, die nog vele mogelijkheden biedt, aangezien de onderlinge verschillen be trekkelijk gering zijn en in deze nach telijke klassementsproef elke seconde te vroeg of te laat bij een controle een strafpunt oplevert. Voortreffelijk werk hebben eveneens Bootz en Vinke geleverd. Met 140 straf- punten bezetten zij de 33ste plaats. Ook Rob Gorris en Roel Wiedouw met 160 strafpunten 37ste zijn nog lang niet uitgeschakeld voor een aanmerkelijk- ho gere klassering. Deze equipe heeft de vrijdag niet alleen gebruikt om alleen maar uit te rusten; uitgebreid hebben Gorris en Wiedouw in een door de Ral lyeclub Holland beschikbaar gestelde auto de route van de proef verkend. Dooijes-Veendorp, de vierde Nederland se equipe, staat met 310 strafpunten 62ste en Oscar Rosenblatt, die echter niet aan deze slotproef zal deelnemen, bezet met 371 strafpunten de 69ste plaats. Acht equipes zjjn er, tot veler verba zing, toch nog in geslaagd Monte Carlo zonder strafpunten te- bereiken. Opval- EINDHOVEN, 22 jan. In de op 20 december j.l. gespeelde competitiewed strijd voor de ere-divisie, Elinkwljk-PSV kreeg de PSV-er Coen Pillen van de scheidsrechter, de heer J. Bronkhorst (Velp), een waarschuwing wegens een poging tot het trappen van een tegen stander. Terwijl de voorbereidingen voor de zondag a.s. te spelen competitiewed strijden reeds waren getroffen, kreeg PSV vrijdagavond 22 januari te horen, dat Dillen een schorsing was opgelegd van twee competitiewedstrijden, direct ingaande. Over de gang van zaken be staat ontstemming bij het bestuur van PSV en naar aanleiding hiervan heeft het bestuur het volgende telegram aan de KNVB gestuurd: „Wij protesteren met klem tegen schorsing van Dillen, bijna vijf weken na het geven van een waarschuwing en verder tegen het tijd stip van strafbekendmaking op vrijdag avond laat, nadat alle wedstrijdvoorbe reidingen getroffen zijn. Verzoeken di rect uitstel van de ingangsdatum van de straf teneinde beroep mogelijk te ma ken". lend is dat geen van de favorieten tot de acht hoogst geklasseerden behoort. Nog opvallender is misschien, dat er van dit achttal maar liefst zes Parijs als startplaats hebben gekozen, waaruit we derom blijkt, dat ook ten aanzien van de keuze van de startplaats het geluksele- ment sterk met de Rallye Monte Carlo is verbonden. Immers, tot enkele dagen voor de start waren de experts het er over eens, dat juist de Parjjse starters het nog wel eens heel moeilijk zouden kunnen krijgen De acht favorieten zijn: 1. ex aequo: Maurice Pavrot-Roger Marion (Fr.) met Citroen; Denis Scott-Kenneth Arm strong (Eng.) met Ford: Fernand Schliger-Pierre Beroldy (Fr.) met Peu geot; Simon Engseth-Magne MicTttun (Noorwegen) met Volvo; Leigh Lewis- Roy Nash (Eng.) met Triumph; Otto Bremer-Esko Vainola (Finl.) met Saab; Edward Harrison-Richard Haberson (Eng.) met Ford; Raymond Quulico-Ra- phael Michot (Fr.) met DKW allen zon der strafpunten. OSLO, 22 jan. De Europese schaatskampioenschappen die dit weekeinde in het Bislet-stadion in Oslo gehouden worden beloven zeer moei lijk te worden daar de temperatuur vandaag een graad boven het vries punt is gestegen. Volgens de laatste weerberichten hoeft men voor morgen niet op lagere temperaturen te rekenen. Het weer zal zacht zijn met regen of natte sneeuw en plaatselijk mist. Het ijs in het sta dion is slechts 12 cm dik en als het morgen regent zal het zondag vooral moeilijk zijn voor de deelnemers aan de 1.500 en 10.000 meter. De man die het meeste geluk bij de loting had is de Deen Kurt Stille die in het eerste paar aan de 5.000 meter en in het tweede paar aan de 500 meter deelneemt. De loting voor de eerste twee onder delen had voor de Nederlanders het volgende resultaat: 500 meter: 3e serie: Dahlberg (Zw) Pesman (Ned); 5e serie: Stenin (Rusl)Van der Grift (Ned)10e se rie: Berini (Zwits)De Graaff (Ned); lie serie: Seiersten (Noorw)Broek man (Ned.); 13e serie: Van den Berg (Ned)Maier (Noorw). 5000 m: le serie: StillePesman; 4e serie: RapelliBroekman; 10e serie: De GraaffKouprianoff; 11e serie: Van den BergGurov; 13e serie: Aanes Van der Grift. De wereldkampioenschappen bobben van volgend jaar zullen worden gehou den te Lake Placid in de staat New York. Na een zeer wisselvallig gespeelde wedstrijd is het mjj in het Hoogoven- schaaktoernooi nog juist in de laatste ronde gelukt met een overwinning op Matanovic een nog enigszins draaglijk re sultaat te boeken. Maar ook tegen Mata novic was er allerminst sprake van een party uit één stuk. Of het allemaal wel correct geweest is, is zeer twijfelachtig, maar het heeft succes gehad. Ik kan mij niet herinneren in een toernooi zoveel pech en geluk tegeljjk te hebben gehad Er is verband tussen de wijze waar op men schaakt en de mening die men heeft over wat het schaakspel eigen lijk is. Mensen als Euwe en Botwinnik zien in het schaakspel vooral het logi-> sche denkspel. Hun partijen kenmerken zich door een continue lijn. Vanaf de opening over het middenspel tot in het eindspel verwerkelijken zij een voor deeltje. Hun ideaal is de partij uit één stuk èn, vreemd, meestal zijn hun par tijen ook uit één stuk. Wat mijzelf betreft, ik begin het schaakspel steeds meer te zien als een kansspel met uiterst ingewikkelde re gels. En ik moet constateren, dat ik nu De nu volgende partij is gespeeld in 27—22 18x27; 35. 31X11 6x17; 36. 36—3 wedstrijd D.C.G.—G.S. II op 17 12—18; 37. 31—27 17—21; 38. 4(1-34 10- Öec. 1.1. De witspeler was J. Huis- 14. Zwart begint aan zijn probleem t< Jban en de zwarte stukken werden ge- bouwen. 39. 3430 812; 40. 48—42 12— hanteerd door de bekende problemist 17; 41. 42—377? De foutzetl Door 433! was er wellicht nog een remise te for ceren geweest. Zwart maakte nu d' ci (iuui u- de Ruiter. 1. 32—28 18—23: 2. 33—29 23X32; 3. partij op fraaie wijze uit en we latei J7X28 19—24; 4. 39—33 14—19; 5. 44—39 het nu aan de oplossers over te vinder •0—25; 6 29x20 25x14' 7 41—37 12— 'hoe dat gebeurde. Voor het gemak heb 18: R. 46—41 7—12; 9. 37—32 1—7; 10. ben wc op het diagram de kleurèr 37 17—21; 11. '34—30. De opening verwisseld. Zie no. 601. LECH, 22 jan. Prinses Irene heeft vrijdag niet kunnen meedoen aan de slalom van fle Nederlandse kampioen schappen. De prinses logeert in St. An ton en de weg van die plaats naar Lech was gesloten wegens lawinege vaar, De slalom was beslissend, daar de afdaling, die donderdag was vastge steld, werd afgelast wegens het slech te weer. Barbara Burgerhout en Peter Lukows- ki brachten de Nederlandse skititels op hun naam. Aanvankelijk zag het er ook niet naar uit dat de strijd om de kampioenschappen zou worden voort gezet. Na de dooi van donderdag trad er wéér vorst op en hierdoor werd de sneeuw met een ijskorst bedekt. In de ochtenduren zijn de deelneemsters en deelnemers echter ijverig aan de gang gegaan om een redelijke piste te ver krijgen. Dit gelukte waardoor 's mid dags. de slalom kon worden gehouden. Vlak voor do finish van het 550 meter lange parcours met een hoogteverschil van 170 meter en 42 poortjes hebben en kele scherpe ribbels in de sneeuw me nig deelnemer parten gespeeld. Barbara Burgerhout won de slalom (er werden twee manches gehouden) in de toaaltijd van 2 min. 19 sec. Ma rian Tjeeok bezette in het eindklasse ment met een totaaltüd van 2 min 30,1 sec de tweede plaats. Peter Lukowsky werd winnaar in de totaaltijd van 2 min 4,7 sec waarmede hij zijn titel van het vorig jaar prolon geerde. De meervoudige ex-kampioen Jan Boon moest (totaaltijd van 2 min 7,8 sec) met de tweede plaats in het eindklassement genoegen nemen. Aangezien er geen afdaling meer kan worden gehouden, besloten de officials van de Nederlandse skivereniging ook aan de reuzenslalom van woensdag een Nederlandse titel te verbinden. Zo ver overde Barbara Burgerhout tevens het kampioenschap reuzen slalom, terwijl Pieter Kerdel. die woensdag bij de he ren zegevierde, eveneens in het bezit van een titel kwam- Uitslagen: (550 m met 42 poorten) Dames: 1. Barbara Burgerhout 2:19.8; 2. Marian Tjeenk 2:30.1; 3. Gaby de Boer 2:36.1; 4. -Olga Lpkowski 2:42.6. Heren: 1. Peter Lukowski 2:04.7; 2. PROT SAID, 22 jan. Bij een voet balwedstrijd in Port Said zijn vijf per sonen om het leven gekomen en 29 zo ernstig gewond, dat zij in het zieken huis moesten worden opgenomen. De aanhangers van de twee teams raakten in een toestand van uitzinnige woede over een doelpunt, dat het bezoekende elftal had gescoord. Zij bekogelden el kaar met stenen, flessen en stoelen. Een ploeg uit Suez had een punt voörsprong op het team van Port Said, toen zij een tweede doelpunt scoorde. De scheids rechter keurde deze goal goed, waarop de aanhangers van Port Said om „bui ten spel" schreeuwden. Bij het eind signaal, toen Suez Port Said met 2-0 verslagen had, brak het gewéld los. Vanaf de tribunes werd het bezoekende team en de scheidsrechter met stenen, stoelen en lege flessen bekogeld. De po litie kon het tumult niet baas, liet ver sterking aanrukken en schoot enkele 1 e-j8n ,ln. de lucht. Toen tenslotte de luidruchtige supporterschare verdreven was, bleken op het veld vier doden te liggen. In het ziekenhuis overleed een vlJ£dc slachtoffer, 29 anderen moesten eveneens in een ziekenhuis worden op genomen. De politie vermoedt, dat nog talrijke andere kijkers gewond zijn ge- raa,j mar ^cl1 niet hebben aange meld om onplezierige consequenties te vermijden. LEEUWARDEN, 23 jan. De wissel- prijs voor de meest opvallende Friese muzikale prestatie, het gouden viooltje (enige jaren geleden de wisselprijs in de zo succesvol gevoerde actie „Een open doekje voor het Frysk Orkest" is over 1959 toegekend aan de musicus Klaas Kueter te Leeuwarden, solo-cel list van het Frysk Orkest. De beslissing is door de voor toekenning van deze prijs ingestelde jury eenstemmig geno men. De heer Kueter vierde enkele maanden geleden zijn 40-jarig jubileum als musicus te Leeuwarden. Hij werd 2 juli 1899 te Harlingen geboren, waar hij zijn loopbaan op jeugdige leeftijd als trompettist begon en daarbij al spoedig zijn eerste cellolessen nam. Klaas Kueter heeft zich vooral verdien stelijk -gemaakt voor de kamermuziek in Friesland. Het tijdstip, waarop de wisselbeker aan hem zal worden uitge Jan Boon 2:07.8; 3. Pieter Kerdel 2:13.9; I reikt, zal nog nader bekend worden ge- 4. Jack Quarring 2:16.5. maakt. (Van onze correspondent) LEIDEN, 22 jan. In maart 1959 zijn de ruim elfhonderd leden van de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden al begonnen met de eerste voorbereidingen voor het twaalfde lus trum, dat op 25, 26, 27 en 28 januari gevierd zal worden. De solide voorbe reiding heeft ertoe geleid, dat er nog maar heel weinig aan het toeval be hoeft te worden overgelaten. Dit hebben de burgerijdagen, die een soort prélude tot het feest waren be wezen. Vanavond werd als besluit hiervan een groot vuurwerk gegeven op het Schuttersveld, dat duizenden op de been bracht. Gelukkig verhinderde het weer dit sprankelende slot van het bur gerij-feest niet, evenmin als de taptoe, die daaraan voorafging door de Ko ninklijke Militaire Kapel en het Jacht hoornkorps van 't Garderegiment Ja gers. De èles brachten wat zon in rust- en verpleeghuizen met een bezoekje en aardige cadeautjes en zij lieten hun hospita's eens een avond hartelijk la chen met quiz-miss Mies Bouwman en genieten van een enorme mode-show, waarin de leden van de V.V.S.L. man nequins waren. Het is een daverende avond geworden, die de banden tussen de gastvrije „tweede moeders" en de meisjesstudenten verstevigd heeft Het amateur-song- en jazzfestival bracht de beste dilettanten van Leiden op de ulanken en de jury, waarin onder meer Ireetje Kauffeld zitting had, moest veel denken en rekenen vóór aan een plaatselijk mond-accordeon trio de grootste beker van de zes uitgeloofde prijzen ter hand kon worden gesteld. Goed-gemutste kinderen waren er ook in het speciale middagfeest, waarop prijzen werden beschikbaar gesteld voor de origineelste hoofddeksels. Maandag a.s. begint het officiële lus trum met ontvangst van de reünisten, onder wie als gebruikelijk, zich ook de Koningin zal bevinden. Wouter Toledo zal niet deelnemen aan de Europese kunstrjjkam pioenschap pén, die van 4 tot 7 februari te Garmisch Partenkirchen zullen Worden gehouden. Dit houdt verband met het feit, dat hij dit jaar eindexamen MULO moet doen. ook meer tegenstanders om de tuin leid, maar zelf ook vaker beetgenomen word dan vroeger. Hoe het nu weer tegen Ma tanovic lukte ziet u hieronder. DONNER '"id 2d4 c2c4 Pblc3 p2e3 tfl—d3 Pgl—f3 0—0 MATANOVIC Pg8—f6 e7e6 Lf8b4 c7c5 0—0 d7—d5 Pb8c6 DAVOS, 22 jan. Het Nederlandse meisje Truusje Geradts heeft in de in ternationale kunstwedstrijden voor junioren na de drie verplichte figuren de leiding met 211,7 punten. Met slechts 0,4 punt achterstand volgt het Engelse meisje Barbara Conniff op de tweede plaats. Eva Grozajova (Tsj. SI.) is der de (210,3 pnt.) en op de vierde plaats legde de Nederlandse Willy ten Hoope beslag. Het Nederlandse kunstrijdstertje Lilian van de Graaf is twaalfde. Aan de wedstrijden, die door zeer mooi weer werden begunstigd, nemen 25 rijdsters uit 9 landen deel. Morgen, zaterdag wordt het toernooi voortgezet met de verplichte sprongen en pirouettes, twee nieuwe onderdelen in de kunstrijder)]' en zondag volgt het vrij rijden. 8. a2a3 Lb4xc3 9. b2xc3 d5xc4 10. Ld3 x c4 Dd8c7 Tot zover in alle theorieboeken te vinden. De volgende zet van wit is het allernieuwste. 11. Lc4b5 Tf8d8 12. Tfl—el bij een volgende gelegenheid speel ik 12. a4. 12a7—a6 13. Lb5d3 e6e5 14. Ddl—c2 b7—b5 Hier had zwart met 14Da6 al op een remise-afwikkeling kunnen aanstu ren. 15. d4xe5 Pc6xe5 16. Pf3xe5 Dc7xe5 17. f2—f3 c5c4 beslist beter was 17Le6 geweest en, na het half gedwongen 18. Lfl, dan 18 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. Lc4. Ld 3fl e3e4 Lele3 Tal—dl Tdl x d8t Tel—dl Dc2xdl Kgl—f2!? Pf6d7 Pd7c5 Pc5b3 Lc8—b7 Ta8xd8 Td8xdl De 5e7 In de lijn der ontwikkelingen had ge legen» hier 25. Lb6 te spelen om op d8 ook nog de dames te ruilen. Nu komt pion a3 in gevaar. 2 5Ld7c6 Direct 25. Da3 ging niet wegens 26. Dd7. 26. g2g3??! Nu had ik geen zin meer in 26. a4. Zwart speelt 26Dd7 en in het resterende eindspel is voor wit niets meer te bereiken. 2 6De7xa3 27. Ddl—d8t Da3—f8 28. Dd8b6 Df8—a8 29. Lfl;h3 a6a5 30. Db6—c7 Met de aardige dreiging 31. Lc8. Le8, 32. Lb7 met dame winst. 30Da8—e8 31. Dc7d6 a5a4 32. e4e5 Kg8—h8? Gebaseerd op een ernstige vergissing. Zwarts beste kans was 32a3, 33. Da3:; De5: en hij houdt een pion meer, al zal van veel winstkansen geen sprake zijn. 33. e5e6 f7xe6 34. Lh3Xe6 v a4—a3?? Dit is de beslissende fout. Zwart had 34h6 moet spelen, waarna even eens de nu volgende witte manoeuvre volgt, wat dan tot remise leidt. Zwart had echter de nu volgende zet van wit volkomen buiten beschouwing gelaten. 35. L e3—h6ü Forceert mat in ten hoogste 8 zetten! 35p b3cl 36. D d6d4 P cl—d3t 37. K f2—gl Zwart geeft op: 37De7, 38. Lg7:t, Dg7:, 39. Dd8t. DEN HAAG, 22 jan. Bü K.B. is aan de secretaris-generaal in vaste dienst van het voormalig ministerie van Zaken Overzee, de heer B. Krijger, wegens opheffing van zijn betrekking eervol ontslag verleend onder dank zegging voor de vele en gewichtige diensten, als zodanig den lande bewe zen. EINDHOVEN, 22 jan. Vier studen ten van de T.H. ontvingen vandaag uit haade2 van prof. dr. ir. J. Jonker, voor zitter-beheerder van de afdeling elektro- techniek, als eersten de candidatenbul. blechtj vier van ongeveer 60 studenten ai. met de cursus aanvingen, haalden op tijd de candidaten-barrière: de heren W. Kuijpers uit Borkel en Schaft; J van Nieuwland uit Eindhoven; J. Rooyackers ulUSon en J. v.d. Wulp uit Riethoven. EINDHOVEN, 22 jan. Aan de tech nische hogeschool zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen in de afdeling elektro-techniek de heren: L. J. Baeker- ra, Eindhoven; J. W. M. Bar, Trema Amsterdam; C. Bejczy, Eindhoven; r! M. Devlaeminck, Den Bosch: J. W. J. Geenen, Hoensbroek; J. 't Hart, Geldro J. H. Hendriks, Eindhoven; E. L M de Jong, Enter, gem Wierden; G. H. W. van Kempen, Mill; H. J. van Tessel, Hedel; P. L. B. M. van de Maas. Nij megen; E. B. Renken, Ter Apel, W Ch de Vleeschouwer, Goirle; E B.'vaii der Werf, Eindhoven; en J. F. A Wils Nieuweramstel. AMSTERDAM, 22 jan. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het doc- toraal examen geneeskunde 2 (rom): W. F. Kniestedt, Amsterdam: N. Lam- booy, Amsterdam; mevr. H. A. Lam- booy-Rosier, Amsterdam; mej. H. A. R. Mulder, Amstelveen: A. Mijnhadt, Zeist; mej. W. R. Rab, Amsterdam: W. Vis, Haarlem; H. B. van Wijk, Haar lem. Semi-artsexamen: mej. M. J. van Nes, Sassenheim; E. T. L.'Droop, Den Haag, Artsexamen: B. P. Hazenberg, Apeldoorn: M. v.d. Ploeg, Rotterdam. Kandidaatexamen geneeskunde 2 (rom) W. M. Andriese, Amsterdam; W. H. Borkent, Badhoevedorp; L. J. Fonad, Amsterdam; W. Slobbe, Zwijndrecht; A. P. Pieron, Voorschoten; R. Visser, Sneek. Kandidaatsexamen theologie: P. van Loo, Sneek. Kandidaatsexamen economie: O. Schutte. Amstelveen: J. v. ó- Doel, Zierikzee; H. Bosma, Hoorn; B. Oranje, Utrecht. DEN BOSCH, 22 jan. Mgr. W. Mut- saerts heeft op verzoek van de provin ciaal der Missionarissen van Scheut- Sparrendaal benoemd tot kapelaan te Udenhout pater Th. P. J. Moors CICM, onder gelijktijdig eervol ontslag aan pa ter J. H. M. Engels CICM; op verzoek van de provinciaal van de Orde der Minderbroeders tot kapelaan van de pa rochie H. Antonius Abt te Wijchen pater J. A. H. Jansen OFM, onder- gelijktijdig eervol ontslag aan pater A. A. A. Jans sen OFM. ZAANDAM, 2.3 jan. Het college van rijksbemiddelaars heeft de Bruyn- zelfabrieken toestemming verleend de lonen met zes procent te verhogen, zulks met terugwerkende kracht tot 1 januari. Hierdoor is de Bruynzeelgroep, naar zij meedeelt, de eerste houtver werkende industrie die loonsverhogin gen doorvoert. Bij de Bruynzeelfabrie- ken in Nederland werken ca. tweedui zend mensen. Voorts heeft de leiding besloten met ingang van 1 juli 1960 een verkorting van de werkweek door t voeren. Een jaar lang zal een uur per week minder worden gewerkt, van 1 juli 1961. weer een uur minder, met de uiteindelijke bedoeling tot een 45-urige werkweek te geraken. Ook hiervoor heeft het college va rijksbemiddelaars toestemming ver leend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 11