Paus Joannes opent eerste Romeinse Synode Belangrijke gebeurtenis voor het bisdom Rome Eerste steen voor verffabriek en opening van brouwerij BIDWEEK voor de eenheid a i Concilie vereist uitgebreid voorbereidend werk Kardinaal Tardini hoopt in juli grootste deel achter de rug te hebben Ongelukken in weekeinde eisen vier mensenlevens Alle openbare bijeenkomsten in Frankrijk verboden IN ST.-JAN VAN LATERANEN J® G. Vraaggesprek met pater Wenger voor Franse televisie Autodief veroorzaakt katastrofale botsing in Rotterdam DE Parijs heeft explosie in Algerije waarschijnlijk toch niet verwacht Aanklacht tegen Westduitse magistraten Peron vandaag naar Europa Pr ins Bernhard bezoekt Curasao Surinaams vliegtuig wordt vermist Twee inzittenden mm gen Rente kas ge gemeenten verhoogd KLM gaat New York- Paramaribo vliegen sterke tanden Mgr. Van Dodewaard op vergadering L.T.J. MAANDAG 25 JANUARI I960 PAGINA 5 fcf door JAN VAN GENT door ARONAL vitamine tandpasta Klachten over radio en aalmoezeniers G'an onze Romeinse correspondent) rOME, 25 jan. l'n de patriar- "Me basiliek van St. Jan van Late- ^snen, de kathedraal van Romes bis hop. is gistermiddag om vier uur •*e eerste Romeinse synode plechtig Slopend door Paus Joannes XXIII. ®voren waren al degenen, die deze 'l'node bijwonen, samengekomen in Lateraans paleis. Het solemnele {"eerlijk, de plechtige dracht der pai'dinalen, bisschoppen, prelaten, de ■^arte soutanes en witte koorhem- j en, de pijen en togen der regulieren n de feestelijke St. Jan, was de stijl- olie omraming en uitdrukking te- ens van de voor Rome belangrijke gebeurtenis, die deze week plaats- "'ndt. Precies een jaar na de eerste bekendmaking door de H. Vader ving e synode aan. Voorafgegaan door de kardinalen en uigeven door de geestelijken en leken- o'gnitarissen van liet hof deed de Paus vilr! intrede in zijn kathedraal. Zijne veiligheid, gekleed in de pauselijke 5?ramenten. was gezeten op de Sedia- ^Ostatoria. Nadat hij het Allerheiligste geadoreerd had en in de St.-Franciscus- iftPel de relikwieën van de beide jhostelvorsten had vereerd, zette de zich op de bisscliopsf-oOn in de ®osifj Oer kerk, waar hij de gehoor- aamheidshetuiging der kardinalen in btvangst nam. Doordat de openings- b, de slotzitting van de synode opën- asr zijn, was de wiide basiliek geheel ?Cvuld met hen, die deze bijzondere ge- .fjtenheid wilden meemaken. In de La- Jihse taal sprak de H. Vader de synode ,oe. Hij herinnerde aan de geschiedenis "er Algemene Kerkconciürs, twintig in Vijf ervan, aldus de Paus. hebben !ch afgespeeld onder de oude en eer- -jedwaardiae gewelven van Romes ka thedraal, Hoofd en Moeder aller Ker- jen. Toen ruim een jaar geleden de ge- Pochte aan een nieuw algemeen concilie Pil de Paus opkwam, en hij daarover "!et een zijner directe medewerkers "Prak, had deze de H. Vader er attent PP gemaakt, dat ook een diocesane kerkvergadering dringend nodig was. P de Paus was daar terstond op inge- ^aan. Dit vertelde do H. Vader in zijn fpde. Voorts weidde hij uit over liet bc- a.og dezer synode en de rijpe vruchten, P'e zijn diocees Rome daarvan zal kun- Pon plukken. Vóór de niet openbare vergadering flpr synode zal het „exeant onines" P's allen de zaal verlaten, die geen '"echt. hebben de synode bij te wonen Jveerklinken uit de mond van de per fect der ceremoniën. Het kerkelijk wet boek schrijft voor, wie een diocesane sVnode meemaken: dat zijn de bisschop eP zijn raadgevers, alleen leden van de clerus. Dat „exeant". aldus de Paus, be tekent geenszins het buitensluiten der leken, betekent geenszins een schei ding. De bisschop en al ziin diocesanen vormen de locale Kerk. Aan de voorbe reiding der synode, het werk van vele maanden, hebben ook de leken met hun adviezen en voorstellen integrerend bij gedragen. Na 's pausen rede werd het Veni Creator gezongen, Daarop las de secre taris van de synode, mgr. Carlo Mac- cari, de dagorde der synodale verga deringen voor. De aartspriester der La- teraanse basiliek, kardinaal Aloisi Ma- sella, sloot de plechtigheid met de drievoudige Eucharistische zegen. Ter wijl de H. Vader, wederom op de Sedia Gestatoria met de kardinalen en zijn hof in processie de kerk verliet, zong het koor de zogenaamde „acclamatio- nes", oude gezangen uit de achtste en negende eeuw. Naast, de algemene kerkvergaderingen die in Rome plaats vonden naast de bijeenkomsten der Ita liaanse episcopaten en naast de pro vinciale synodes zijn er vroeger wel raadsvergaderingen geweest die eni germate op de diocesane synode leken. Maar strikt genomen is deze synode, zoals die wijn omschreven in het kerke lijk wetboek, de eerste, die in Rome wordt gehouden. Enkele honderden personen hebben rechtstreeks aan de voorbereidingen meegewerkt en het resultaat dat thans ter tafel komt, is een stapel documen ten, die tezamen 800 paragrafen bevat ten. Deze zijn in drie hoofdstukken ver deeld, het eerste, 200 artikelen groot, gaat over de clerus, het tweede handelt in 500 artikelen over de zielzorg en de gelovigen, het laatste gaat over de kerkelijke goederen. Hedenmorgen verzamelden van de deelnemers de aartsbisschoppen, bis schoppen en prelaten zich in de Sixtijn se kapel, waar zij, een voor een opge roepen door de secretaris van de syno de. de geloofsbelijdenis aflegden. Dit zelfde geschiedde voor de overigen in de Paulinische kapel. Te 9 uur droeg de Paus in aller bijzijn de mis van de H. Geest op ln de Sixtijnse kapel. Daar na begaven allen, terwijl het koor de Li tanie van alle Heiligen zong, zich naar de Zaal der Zegeningen, die voor de sy node in gereedheid was gebracht. Hier legden de kardinalen de geloofsbelijde nis af, waarna de keuze plaats had van de leden der onderzoekcommissie en van de synodale rechters. Met het Veni Creator, aangeheven door de Paus, als voorzittende bisschop van Rome, begon de eigenlijke synode. Artikel voor arti kel worden do voorbereide regels aan dr vergadering voorgelegd. Bezwaren, wijzigingen of aanvullingen moeten schriftelijk de synodesecretaris toege stuurd worden. Drie achtereenvolgende dagen zullen deze zittingen aldus verlopen. De open- h Willemstad, 25 jan. Prins ®<Tnhard heeft zaterdag tijdens een be- *°ek aan Curacao bij Zeulandiu de eer- «teen gelegd van de Antilliaanse Iprffabriek. Na een korte rondrit, die "cm o.ni. langs het nieuwe complex ^oikswonlngen op „Brievengat" voer- tlp> begaf prins Bernhard zich vcrvol- Kpns naar de Antilliaanse Brouwerij dochteronderneming van de Amstel Jpouwerij om deze officieel in ge bruik te stellen. Op en om het terrein Hln je brouwerij hadden zicli honder- ['en mensen verzameld, die de Prins '"ide toejuichten. .Gedurende de morgen had de Prins °lj de Koninklijke Marine vertoefd in Hin kwaliteit van inspecteur-generaal, p'a 'een bezoek aan squadron 1 van de Marine Luchtvaart Dienst volgden be- 5Prekingen met de officieren van de paf op het hoofdkwartier op de marine- ■Jfasis Parera. Daarna woonde prins ?.?rnhard een oefening van mariniers die werd gehouden in de omgeving Van Caracasbaai. In de avonduren bood de directie van Antilliaanse Brouwerij aan prins "arnhard en gouverneur Speekenbrink 'd hotel ,,E1 Curagao Intercontinental" Gvaarvan tl0 Prins indertijd eveneens P6 eerste steen heeft gelegd) een ga- 'a-diner aan. Tal van genodigden uit de d'ficiële kringen, de handel cn het be drijfsleven van Curagao, zaten hierbij «ap. krj Prins Bernhard heeft zondagmorgen, 'rt voor zijn terugkeer naar Neder- a,1d in het paleis van de gouverneur, Hl ar hij logeerde, pers en radio ont- „fhgen. De Prins vertelde dat er nog a|Ujd goede mogelijkheden zijn voor Ne derlandse bedrijven tot samengaan diet Mexicaanse ondernemingen, zoals - A.K.U. deed in samenwerking met de Mexicaanse kunstzijdefabriek. Er bestaat in Nederland zeker ook belangstelling vóór een industrie-uit- 01"eiding in Antillen, doch het initiatiet zo meent de Prins - dient van An- Paramaribo, 25 jan. Een „Pi- -i' Supercup" van de Surinaamse lucht- ydartmaatschappij wordt vermist. Het "?estel was zondagmiddag met twee Su- :.lnamers aai boon*, van het vliegveld ,,?d Suriname vertrokken naar een lan- jddgsterrein in West-Suriname, aan de Prdising van de Kabalebo en de Zand- N'eek. Het toestel is daar niet aange- k°men. Den haag, 25 jan. De ministers u binnenlandse Zaken en Financiën Vn1 max'maa' toelaatbare rente °r kasgcldlrningcn, aan te gaan door ^meenten, die thans 2% pet. bedraagt, kn tot Vi pet. per jaar, overeen- ^nstig het onlangs van 'l3A pet. tot 3'A verhoogd wisseldisconto van dc ■'rlandsche Bank. tilliaanse zijde te komen. Als econo misch en cultureel bruggehoofd is er voor de Antillen zeker een taak: ..li, kan mij voorstellen dat men in Zuid- Amerika toegankelijker is voor een An- tilliaans bedrijf of een gemengd Ne- derlands-Antilllaans bedrijf dan voor een zuiver Nederlands." De Prins gaf als voorbeeld de Zuidamerikaanse ge voeligheid op het. punt van landings rechten en meende dat een Antilliaan se luchtvaartmaatschappij betere kan sen zou maken dan een zuiver Europe se maatschappij als de K.L.M. Bij zijn vertrek van Curagao werd de Prins op de dr. Albert Plesman lucht haven uitgeleide gedaan door de diver se autoriteiten. Om kwart over elf ver trok het K.L.M.-toestel. Advertentie bare sluiting van de synode geschiedt op 31 januari in de St.-Pieter. De reden, waarom de bijeenkomsten niet in de ka thedraal zijn, zoals meestal te doen ge bruikelijk, is dat de St.-Jan, die niet verwarmd kan worden in het hart van de Romeinse winter, te koud en te vochtig is. Tenslotte: een synode is geen par lement". Het is een raadgevend li chaam. De bisschop alleen is de wetge ver in zijn diocees. Synodale besluiten zijn strikt juridisch de hesluiten van de bisschop welke uitsluitend door diens promulgatie kracht van wet krijgen. INTENTIE VOOR VANDAAG: Mope de eenheid der christenen voor alle mensen een bron van vrede en een teken van Christus' liefde worden. ALGEMENE INTENTIE: De eenheid van alle christenen, zoals Christus die heeft gewild. De ravage na het ongeval te Rotterdam. ROTTERDAM. 25 jan. Met een gestolen vrachtwagen heeft een tot nu toe onbekende zondagmorgen op de. 's-Gravcndijkwal een verkeersongeluk veroorzaakt, waarbij de 21-.jarigc winke lier A. van Hooven uit Dordrecht werd gedood. Het slachtoffer reed niet een kleine personenwagen in de richting van zijn woonplaats en de vrachtwa gen naderde vanuit de Maastunnel. Plotseling schoot de laatstgenoemde auto over het verhoogde middenge deelte van de weg en botste frontaal te gen de andere wagen. De voertuigen belandden tenslotte op de secundaire weg. De bestuurder van de personenauto moet op slag dood zijn geweest. De ra vage was verschrikkelijk. De vracht wagen was dwars door het front van dc kleine auto gedrongen en kwam met de voorwielen tor hoogte van de achterbank tot stilstand. De bestuur der vluchtte. De personenwagen werd volkomen verwoest en de vrachtwagen liep zware schade op. Toen de politie ter plaatse kwam, wist men binnen enkele minuten de naam van de vracht wagen-eigenaar te achterhalen. Deze, een groentenhandelaar in de Eversdijk- straat in zuid, lag nog te bed. Gebleken is, dat de gevluchte be stuurder dc wagen vlak voor het on geval moet hebben gestolen. De kilo meterteller gaf aan dat hij er slechts drie kilometer mee heeft gereden. Elk spoor tan hem ontbreekt. PURMEREND, 25 jan. Zondag middag is op de provinciale weg naar Amsterdam nabij de gemeente Ilpen- dam een echtpaar op een bromfiets aangereden door een auto. De bestuur der van de bromfiets, de heer D. van Zon uit Purmerland, werd met ernstige verwondingen in het stadsziekenhuis opgenomen; zijn echtgenote, mevrouw M. van Zon-Schaap, werd op slag ge dood. Het ongeluk ontstond toen de bromfietser, zonder acht te slaan op het verkeer, plotseling dc weg overstak. De automobilist een Amsterdammer liep geen letsel op. DEN HAAG, 25 jan. Zaterdagmid dag is een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan dc 54- iarige timmerman A. dc Jode, wonen de aan de Houtweg. De heer De Jode reed op zijn fiets op de Haagweg en sloeg onverwacht en zonder zjjn hand uut ie steken linksaf, de Walnootstraat in. Hij werd gegrepen door een hem achterop komende autobus van de W.S.M. De wielrijder kreeg een schc- delbasisfractuur en werd overgebracht naar de Ursulakliniek in Wassenaar. Daar is hfj later overleden. DEN HAAG, 25 jan. Een nog on bekend gebleven autobestuurder heeft in de nacht van zaterdag op zondag met zijn lichte tweekleurige auto in de Van Bassenstraat de 76-jarige in die straat wonende L. M. G. Kist aange reden. De auto, die in de richting van de Parallelweg reed, heeft de oude man geraakt toen deze de straat over stak. De bestuurder stopte na de aan rijding, verliet de auto, heeft even naar de op de grond liggende man ge keken, is daarna ingestapt, heeft de autolampen gedoofd en achteruit rij dende het hazepad gekozen. De ge wonde, die een hoofdwonde had, is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ver voerd, daar verbonden en vervolgens per taxi naar zijn woning gebracht. Zondagachtond is hij daar overleden. Er zal sectie worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. UTRECHT, 23 jan. Tijdens een vanmiddag in Esplanade gehouden win tervergadering van de raad van be stuur van de nationale unie der Neder landse soroptimist clubs is Koningin Juliana geïnaugureerd tot erelid. De in stallatie geschiedde door de presidente mej. L. A. van Straaten, arts-orthope- diste. PARIJS. 25 jan. (KNP) Kardi naal Tardini, staatssecretaris van de Paus. die maandenlang het monniken- geduld vereisende voorbereidende werk heeft geleid, dat materiaal moet verschaffen voor de eigenlijke voorbe reidende commissie voor het Concilie, heeft voor de Franse televisie hier over een gesprek gehad met pater An- toine Wenger A. A„ hoofdredacteur van het Parjjse katholieke dagblad La Croix. Dit is voor de eerste maal, dat kardinaal Tardini bereid is geweest daarover voor de televisie te spreken. Het interview, opgenomen op het bu reau van de staatssecretaris met me dewerking van de Italiaanse televisie, is gisterochtend uitgezonden. Op de vraag wat het doel is van het komende oecumenische Concilie, ant woordde kardinaal Tardini: Dit is een tamelijke delicate vraag. Op dit ogen blik kan men zeggen, dat het voor naamste doel van het Concilie meer in het bijzonder betrekking zal hebben op de kerkelijke tucht, op de codex van het kerkelijk recht, die wijzigingen zal kunnen ondergaan, en vervolgens op het grote geheel van de katholieke le- vensmoraal. Het Concilie zal. zoals men thans kan aannemen, eerder van reëele, practische aard zijn dan echt leerstellig. Dit laatste is echter niet uitgesloten, want zoiets hang af van hetgeen de bisschoppen ons hebben voorgesteld en van datgene wat uit die voorstellen genomen wordt en in het Concilie behandeld zal kunnen worden. En er zijn heel wat voorstellen bin nengekomen. Wij beëindigen eerdaags de schifting ervan om na te gaan, wel ke de belangrijkste zijn. Uiteindelijk ligt hierover de beslissing bij de H. Vader. De Paus heeft bij Zijn aankondiging zelf gezegd, dat naar Zijn gevoelen, het Concilie ook een bezinning zou kunnen 2ijn op de eenheid, waarnaar zovelen verlangen. In dit perspectief zou men zich kunnen voorstellen, dat vertegenwoordigers of leiders van af gescheiden Kerken aan het Concilie konden deelnemen", stelde pater Wen ger vervolgens. „Het oecumenisch Concilie", zo re ageerde kardinaal Tardini is een in terne aangelegenheid der kerk. Het kerkelijk recht bepaald en wjjst aan wie het recht en de plicht heb ben aan het Concilie deel te nemen. Daaruit kan men afleiden, dat de le den der andere godsdienstgenoot schappen niet aan het Concilie kun nen deelnemen. Maar ik denk dat er enigen zijn, die erbij aanwezig willen zijn. Zjj zullen kunnen komen, maar vanzelf niet als deelnemers, maar als waarnemers, want w;j heb ben niets te verbergen. Het concilie zat een grootse manifestatie zün van waarheid, eenheid en liefde. Dat is in ieder geval zeker. En dit schone schouwspel, dat de Katholiek Kerk te zien zal geven, en de levensver nieuwing, die hopen wij er het gevolg van zal zijn, zullen de eenheid vergemakkelijken, de eenheid, waar naar zoals gij zo goed gezegd hebt zovelen verlangen, de eenheid, die onze Heer aan Zjjn Vader ge vraagd heeft. Gevraagd naar de taak der bisschop pen bij de voorbereiding, en later in het concilie zelf antwoordde de kardi- Advertentie V Een spaurdersverhsal 46 ,,Het komt niet erg overeen met de mentaliteit van de roofridder, gelijk ge die voor onze vriend De Koninck hebt geschetst. En nu?" ,,Nu?" vróog Sluiter moe. ,,Nu weten we nog niets. Niémand wist iets over de toestand van Wati mena. niemand is ingelicht cn toch weet men dat hij in Amsterdam terug is. Arnold Lisser is dc meest waarschijnlijke schuldige aan het. bekend worden van het nieuws. Maar Lisser kan alleen iemand hebben ingelicht, voor zover w\j weten, die in de groep brandkastenkrakers zat waarvan ook hijzelf èn Wati mena deel uitmaakten. Dan volgt hieruit, dat iemand uit die groep het heeft voorzien op Watimena, hoe wel Martin geen belangrijk lid was. Hij had een auto en het avontuur vond hij aantrekkelijk. H\j verdien de er niet eens zoveel mee. Hij heeft me als derde man alleen die Sander genoemd en hij sprak niet over Overweel, of het zou de wazige vriend moeten zijn, die Sander wel eens opwachtte in het pakhuis. Blijkens zün escapades met de hoed schijnt echter juist Overweel veel belangstelling te hebben voor het wel en wee van Watimena. Als Overweel inbre ker is, dan is hij geen roofridder en hij is niet een man. zoals ik voor De Koninck tot leven heb geroe pen. Voor deze afwijking moet dan echter ook een reden zijn. Zeg me welke en waarom." .Zeg het mij maar, stillekens in mijn oor," zei Segers. ,,We moeten Overweel zélf het antwoord laten ge ien. Je moet zoveel mogelijk over hem zien uit te vissen. Hij is Nederlander en woont hier al van vóór de oorlog. Vind uit waarom hij hierheen kwam en wat hij heeft gedaan, al die jaren. Die huishoudster is nu ook verdwenen en die tante moet ergens ziin. Vin den we haar niet in Antwerpen, dan moet hier toch wel zijn na te gaan wie en wat ze is. Deze foto moet worden gereproduceerd, liefst een keer of tien. De buren kunnen zeggen of de dame op deze prent de huishoudster is. Als ze haar als zodanig herkennen dan is het een hele rare huishoudster, die met haar werkgever kermis gaat vieren. Dan het gewone: je mensen moeten met deze foto op zak maar weer eens alle hotels afgaan, taxi-cliauffeurs aanschieten en de hele ratt.eplan. Als ,ie dan ook voor mi) nog een stel afdrukken maakt, laat ik in Amsterdam hetzelfde doen. Het is aannemelijk dat Overweel niet uit Amsterdam naar Antwerpen is teruggekeerd en dat hij dus nog hii ons zit. Op het ogenblik w'ordt al naar hem gezocht." Sluiter noemde de punten beslist en duidelijk. Hij had al zijn ellende kunnen spuien over de eerste ron de, die verloren was. maar het gevecht ging ver der. Er zouden nog een heleboel ronden volgen en inspecteur Sluiter was bereid om zijn achterstand in te halen. Zijn moeheid verliet hém weer. ,,Ik heb die hoed hij me. Tegen de voering zit het adres genaaid van de zaak waar hij is gekocht. In de Leistraat. We zullen er even heen moeten, morgen, al was het alleen maar om bewijzen te ver garen voor mijn theorie." ,,En daarmee is het gedaan, voorlopig. Ik ga deze foto afgeven en mijn mannekens aan het werk zet ten acnter het levensverhaal van J. G. Overweel. Daarna pakken we nog ievers 'nen pint." „Voor die tijd lig ik op bed," zei Sluiter, twaalf uur en kinderbedtijd." „Ge blijft een boerke dat voor het eerst in de stad is," zei Segers misprijzend. „Antwerpen is niet aan u besteed, ge zijt er tc serieus voor." „De volgende keer." „Vriend, uw werk zal u pog eens helemaal opvre ten. Ge zoudt met mij pitjesbak moeten gaan spelen, nu. Een leerzaam spel, ze doen het hier overal. Het is erg eenvoudig en het resultaat is alleen dat de ene speler er een streepke bij krijgt en de andere weer „Bijna eens een minder. Maar het is gelijk ge wilt: naar bed en nog twee uur peinzen over de vraag waarom Overweel alles riskeerde om bij u aan de weet te komen hoe het was met Prins Voedo." Victor Segers had ongelijk, bij deze voorspelling. In zijn hotelkamer aan de Groenplaats hield Sluiter zich met deze vraag nog drie uur en een kwartier bezig voor hij in slaap viel. Sluiter kon dat de volgende dag zijn vriend niet bekennen en Victor Segers vroeg er ook niet naar. De Sinjoor meldde alleen, dat zijn mannekens uit gebreid bezig waren geweest, diezelfde dag nog, maar dat in geen van de hotels iemand was gevon den wiens gezicht beantwoordde aan die op de foto. Wel waren er drie minderjarige meisjes gevonden, van wie een uit Bergen op Zoom. „En de madame op de foto is de huishoudster," zei hp betekenisvol. „Heb je haar ook gevonden?" „Ze is heel lang geleden minderjarig geweest," zei Segers harteloos. Het meisje in de hoedenzaak in de Leistraat, die zii twintig minuten later ontmoetten, zweefde zo rondom die leeftijd. Ze herkende de hoed die Slui ter haar toonde in het begin helemaal niet, maar er begon iets in haar te dagen toen de inspecteur begon over de plaatjes met de initialen. Het meisje liet hem trots een klein apparaat zien, waarmee de let ters in ovale stukjes blik werden geponst. „Ziet u, de hoed, daarvan kan ik niet zeker zeg gen dat ik hem heb gezien, maar het plaatje met de letters komt wel van hier." Ze stond achter de lange toonbank en hief de ogen zoekend naar het plafond. „Deze hoed, hézei ze aarzelend. „Was dat niet 'nen Hollander gelijk u, die erom kwam? Er was iets mee „Andere initialen soms?" „Was dat nou de vorige week nog?" piekerde het mejs.ie. „Er kwam iemandMaar was het deze hoed „Er kwam iemand die zei dat hij per abuis ver keerde letters in zijn hoed had gekregen en dat hij andere wilde. Was het dat?" „Zo was het," zei het meisje verbaasd. „Hoe weet u dat?" (Wordt vervolgd) naai: „Over de taak der bisschoppen bp de voorbereiding van het Concilie kan ik meer in bijzonderheden spre ken, want ik heb de 2500 brieven onder tekend, die uitgegaan zijn naar de bis schoppen, naar de nuntii en internuntii en aan de hoofden der Orden en Con gregaties enz., aan allen, die er recht óp hebben te worden gevraagd. Dat hebben wü in zeer ruime mate gedaan, want het is beter teveel men sen te ondervragen dan de meningen te verwaarlozen van degenen die ge rechtigd zp haar te geven. Tot dus> er heb ik op die brieven bijna 2000 antwoorden ontvangen. Dat betekent een enorm werk. Bij het eerste Vati- kaanse Concilie (1870) moesten onge veer 250 antwoorden bestudeerd wor den, nu 2000, een heel verschil. Er is toen een studie van samengesteld, die wij zuinig bewaard hebben, want het is een belangrijk werkstuk. Maar nu is het werk veel uitgebreider. Alle ant woorden moeten gelezen worden en op kaarten worden samengevat. Dat is niet zo maar even gedaan. Neem b.v. de voorstellen der Franse bisschoppen. Zp zijn zeer ruim geweest in hun sug gesties, zeer verstandig en levendig in de uitwerking van hun ideeën. Wij moe ten alle kwesties samenvatten volgens de argumentatie, en deze is zeer ver schillend. Wanneer wij daarmee klaar zijn, is er al heel wat werk verzet. Maar nog niet alles. Pater Wenger informeerde vervol gens naar de bijdrage der katholieke universiteiten, waarvan de kardinaal zeer veel verwacht. Met Pasen hopen kardinaal Tardini en zijn commissies met de bewerking der universitaire studies te beginnen. „Ik hoop, dat wij in juli met al het werk klaar zullen zijn". Het resultaat wordt overgedra gen aan de eigenlijke voorbereidende commissie van kardinalen, welke de eigenlijke agenda samenstelt en ter goedkeuring aan de Paus voorlegt. Pater Wenger stelde tenslotte de vraag: „U hebt in samenwerking met de desbetreffende commissies het over grote deel der antwoorden doorgeno men. U weet dus welke onderwerpen en thema's het meest terugkomen. Staat u mij tenslotte toe te vragen in welke richting de voorstellen der bis schoppen gaan? Het antwoord van de kardinaal luidde: „De antwoorden der bisschoppen handelen „de omnibus re bus et quibusdam allis", (over van al les en nog wat)". PARAMARIBO, 25 jan. Naar het dagblad „De West" verneemt heeft de KLM het voornemen, met ingang van 1 april van New York te vliegen naar Curagao en vervolgens naar Parama ribo. De bemanning zal op het Suri naamse vliegveld Zanderij overnachten en de volgende morgen langs dezelfde route terugvliegen. Voorlopig zal op deze rechtstreekse route van New York naar Paramaribo eenmaal per week worden gevlogen. Advertentie a (bij apoth. en drog.) 70, 90, 1.45 (extra groot) 'n kwalitcitsprodukt van de WybertfabfieVtn. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 25 jan. Met enige vertra ging zaterdag was liet betrekkelijk rustig gebleven heeft gisteren gene raal Massu's ontzetting uit zijn com mando te Algiers gewerkt als de bran dende lont in het kruit: „activistische" leiders zijn erin geslaagd een groot deel van de Europese bevolking, voor namelijk onder de jongeren in openlij ke gewelddadige opstand te brengen te gen het beleid van Parijs, ditmaal het beleid van generaal De Gaulle, met de bedoeling ongetwijfeld om dc „13e mei" over te doen in een in hun ogen sterk verbeterde uitgave. Het verloop is tot dusverre tragischer- wijze wel heel anders, de „forces de l'ordre" zien ditmaal niet lijdelijk bij het oproer toe. De opstand van 13 mei 1958. toen leger en politie niet ingrepen en die eindigde met de capitulatie van de toenmalige Franse bewindhebbers te Parijs, had niet één slachtoffer gemaakt. Het kardinale punt in de thans door de „activisten" voor een „Algérie frangai- se" geschapen gewelddadige situatie, die t j Parijs wel gekenschetst wordt als de beslissende krachtproef voor het be wind van generaal De Gaulle, ligt uiter aard vervat in de aag hoe bij een aan houden van de opstand de houding van het leger zal blijken. Het is zeer aanne- HAARLEM, 23 jan. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop-coadjutor van Haarlem, heeft een groot gedeelte bijgewoond van dc algemene vergade ring van de L.T.J.de katholieke land en tuinbouw jongeren in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Dc bissehop- coadjutor getuigde van zijn waarderen de belangstelling voor het werk van de L.T.J. in een bezielende toespraak. Hij wees er ouder meer op, dat de. leden zelf hun beweging „belangrijk" moeten maken. Dit in verband met de klacht, dat de aalmoezeniers van de afdelingen in vele gevallen te weinig interesse zou den tonen. Voorzitter G. Jacobs had daarover ge klaagd in zijn openingsrede. Hij wees te vens op het belang van kaderhervorming van de katholieke land- cn tuinbouw- jongcren en op liet in het kader van de MIJARO te houden internationale congres van agrarische jongeren te Lourdes van 24 mei tot 1 juni van dit jaar. Bij de discussie over de ingekomen voorstellen van de verschillende afdelin gen werd onder meer geklaagd, dat het radio-programma „Vroeg bij de pinken" voor agrariërs zeer belangrijk is, maar dat de vroege tijd hen meestal niet con venieert, omdat er tijdens de uitzending gemolken moet worden. Van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat men reeds geruime tijd pogingen doet, het programma te verplaatsen naar het middaguur. Ook werd de klacht gehoord, dat boeren tijdens radio-amusementspro- gramma's doorgaans voorgesteld wor den als dialect-sprekende lieden. De vergadering meende, dat de agrarische stand daardoor ten onrechte lachwek kend gemaakt wordt. De L.T.M., de interdiocesane kath. organisatie van land- en tuinbouwmeis- jes. hield 's morgens eveneens haar jaarvergadering. Mgr. Van Dodewaard vereerde ook deze bijeenkomst met een bezoek, 's Middags genoten de leden van beide organisaties gezamenlijk van het optreden van een marionettentheater. melijk dat door het leger de situatie niet zozeer ervaren wordt als een krachtproef dan wel als een beproeving. Voor wat betreft de openbare mening of het volksgevoelen in Frankrijk, de grote meerderheid zal tegenover de toestand wel zo ongeveer staan als Guy Mollet, die gisteravond op een bijeen komst der socialistische partij te Pau verklaarde als volgt: „Ik sluit me aan bij alle oproepen tot het gebruiken van Let gezonde verstand. Ik hoop dat de toestand tenslotte niet nog erger zal worden, maar, zal het tegenovergestel de het geval zijn, dan verklaar ik dat wij allemaal achter De Gaulle zouden staan voor de handhaving der republie- keinse orde". Hoewei de regering voorzieningen had getroffen om het een en ander aan hef tige reacties op te kunnen vangen, heeft zi.i een explosie van deze omvang en kracht waarschijnlijk toch niet ver wacht. President De Gaulk had zater dag in de loop de voormiddag ge neraal Massu op het Elysée ontvangen en met hem een onderhoud gehad dat twintig minuten duurde, nadat hij de ge neraal, zo vernam men, eerst veertig minuten had laten antichambreren. De president was daarna, om er tot en met maandag het weekeinde door te brengen, vertrokken naar Colombey. Premier Debré van zijn kant reisde af naar Bretagne om persoonlijk ken nis te nemen van onrust en grieven, die daar leven onder de landbouwende stand. Zowel De Gaulle als Debré zijn op het vernemen van de ernstige situa tie in Algiers gisteravond in allerijl naar Parijs teruggekeerd. Een der eerste, ter publieke kennis gebrachte maatre gelen die genomen werden op een confe rentie in het Elysée, waaraan ook de ministers Guillaumat en Chatenet, resp. strijdkrachten en binnenlandse zaken, en de algemene stafchef, generaal Ely, deelnamen, en die duurde tot diep in de nacht, was de aan alle prefecten van Frankrjjk verstrekte order tot het verbieden en belemmeren van alle open bare bijeenkomsten en manifestaties. KARLSRUHE, 25 jan. (AFF) De Berlijnse student Reinhard Strecker, lid van de sociaal-democratische studenten vereniging, heeft een aanklacht we- gens moord ingediend tegen 43 rechters en officieren van justitie van de specia le rechtbanken van de nazi's. Deze ma gistraten zijn nog steeds in fnnctie in West-Dultsland. De sociaal-democrati sche studentenvereniging is in novem ber al een campagne begonnen tegen de leden van de rechterlijke macht die met het nationaal-socialisme gesympathi seerd hebben. De vereniging heeft kun nen vaststellen dat deze 43 juristen dood straften hebben geëist of uitgesproken voor „politieke misdrijven" ten tijde van het nazi-bewind. CIUDAD TRUJILLO, 25 jan. (AFP) Generaal Perön, de ex-dictator van Ar gentinië, zal vandaag naar Europa rei zen, aldus is te Ciudad Tnijillo, de hoofdstad van de Dominicaanse Repu bliek en zijn huidige verblijfplaats, na mens hem bekend gemaakt. Waar schijnlijk zal hij via Lissabon, Sev illa en Malaga reizen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5