Het bouwbeleid Luxe naast erbarmelijke armoede Kan de Hongaar zijn boterham voldoende beleggen P KOU n gevat/, de lekkere ITALIANO Meer en goedkopere woningen mmwfM de B.V.D. DE VAKBEWEGING EN DE N.B.M.-STAKING J» - Overwerkloon vrij van belasting Erik Verg in Boedapest (III) Vier moties in de Kamer Minister verdedigt systeem van zelf risico dragen Nuttig debat over Uitlatingen NVV-hoofdbestuurders gaven laatste stoot DONDERDAG 28 JANUARI 1760 I'AGINA 5 Indien afgestaan voor T uindorp-Oostzaan ■'■I De vrijheid is op vakantie^ J Volgende aflevering: Heeft marechaussee Algerijn mishandeld 19 cent per rol. Bij huurverhoging ook lonen ter sprake Kamer dringt bij regering aan op gegevens De zaak Frans-Elza Behandeling begint volgende week Militair pensioen voor geestelijke verzorgers Tijdens de jongste debatten in de Tweede Kamer over het wo ningbeleid heeft de heer An driessen opvoering van het contingent woningwetwoningen met overheids subsidie van 37.500 tot 42.500 bepleit. ~e totale gesubsidieerde woning- bouwproduktie zou daardoor voor I960 op 85.000 worden gebracht. Af gezien van de financiële gevolgen voor 's-Rijks schatkist rijst daarbij de vraag, niet zozeer of dit technisch uitvoerbaar is dan wel of een uit breiding van het programma met vijf duizend woningen niet zou leiden tot ongewenste spanningen op de bouw- biarkt. Aangenomen mag immers Worden, dat de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid gelet op de vrijwel niet verminder de intensiteit van de woningnood zUn streefcijfer van tachtigduizend Woningen op het maximaal mogelij ke heeft gesteld. Een gelukkig toeval wil, dat een recente publikatie van het Econo misch Instituut voor de Bouwnijver heid (1) gegevens bevat, die zeer be- Paald voor het voorstel van de heer Andriessen pleiten. De toestand is hamelij k zo, dat bij een omvang van de bouwproduktie, die is gebaseerd °P het bouwprogramma 1960, toene ming van de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders in vergelijking tot die van 1959 is te verwachten. De additionele vijfduizend woningen zouden dus ook in dit opzicht zeer Welkom zijn. Uit het oog mag verder niet wor den verloren, dat de woningbouw slechts ongeveer één derde gedeelte Van de totale bouwproduktie in be- slag neemt. De woningwetbouw zelf omvat slechts ongeveer een achtste deel van de bouwproduktie, terwijl hmt meer dan een tiende deel van het aantal in het bouwbedrijf werk zame arbeiders daarbij betrokken is. "li dergelijke verhoudingen moet >.enige" elasticiteit aanwezig zijn, Vooral wanneer men in aanmerking heemt, dat een zeer groot deel van de bouwvakarbeiders werkzaam is ln het onderhoud. In bovenvermelde Publikatie wordt zelfs geconstateerd, dat dit aantal arbeiders belangrijk groter is dan dat in de woningbouw. Ofschoon men anders zou verwachten, komt het aandeel van de onderhouds werkzaamheden in de bouwproduk tie (1959: 810 miljoen gulden) en hun mvloed op de arbeidsmarkt niet tot Piting in 's-ministers bouwprogram ma. Toch mogen deze werkzaamhe den niet worden verwaarloosd, wan neer men de mogelijkheden van pro- duktie en arbeidsmarkt onder de loep neemt. Op het ogenblik wordt in het Bouw- eentrum te Rotterdam (tot 21 mei) een tentoonstelling gehouden over het onderhoud van huizen en andere Bebouwen. Dit is een zeer nuttig ini tiatief, alleen al omdat de onder- houdspost voor gemiddelde woningen sedert 1940 is opgelopen van circa twaalf percent van de brutohuurprijs tot zevenentwintig percent, zodat er gerede aanleiding bestaat om er naar te streven door grotere doelmatig heid tot lagere kosten te komen. Uit het op deze expositie verzamelde cij fermateriaal blijkt ook, dat van de totale ondèrhoudspost ad achthon derd miljoen gulden per jaar een goede vierhonderd miljoen gulden Voor het onderhoud van woningen Worden uitgegeven. Voor deze vier honderd miljoen gulden zouden per ■laar ongeveer vijfentwintigduizend hieuwe woningen kunnen worden gebouwd, terwijl voor dit doel meer dan voldoende arbeidskrachten zou den vrijkomen. Uiteraard is hst niet mogelijk en °ok niet gewenst, het onderhoud te sehrappen om alleen maar nieuwe Woningen te gaan bouwen. Maar wel mag worden aangenomen, dat wan- heer het onderhoud tot het strikt Uodige werd beperkt arbeids krachten en kapitaalmiddelen zou den vrijkomen, die in de bouw van Woningen een maatschappelijk nut tiger bestemming kunnen vinden. Het Prestatievermogen van onze bouw nijverheid is niet alleen aanzienlijk, maar ook elastisch, zodat wenselijk geachte verschuivingen binnen het hereik van de mogelijkheden liggen. Uit te meer, waar de overheid de gro te opdrachtgeefster is. De totale woningbouwproduktie Wordt voor 1960 geraamd op rond 4,6 miljard gulden. De opdrachten, die m I960 op grond van de rijksbegro ting zullen worden geplaatst of daar door mogelijk gemaakt, bedragen ten minste 3,6 miljard gulden. Dit is °ngeveer acht en zeventig percent Jmn het bedrag dat de bouwnijver heid in het lopende jaar zal verwer ken, of ruim negen maanden produk- tie. Deze overheersende positie van de 0Verheid brengt met zich mede, dat z,j meer nog dan het bedrijfsleven verantwoordelijk is zowel voor de ontwikkeling van de bouwcapaciteit ®ls van de middelen, die daartoe wor den aangewend, resp. het gebruik, dat daarvan wordt gemaakt. In het verle den stegen de bouwkosten aanzien- Jk meer dan de bouwproduktie. Een ongezonde ontwikkeling, waaronder mans een streep is gezet. Maar daar toe zal men vastbesloten de voorrang moeten geven aan een op stabiliteit Africht prijsbeleid boven verdere sti mulering van de produktiecapaciteit. U) „Mededelingen werkgelegenheid bouwnijverheid" nr. 6. samengesteld door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid onder verant woordelijkheid van dr. A. Hendriks ing. Op zoek naar de waarheid DEU HAAG, 28 jan. Het ministerie ipj1 Einanciën deelt mede, dat krach- van v?.es'issing van de staatssecretaris is V ,manciën, loon, dat door overwerk hoe»6 egen en wordt afgestaan ten be tere van slachtoffers van de wa- hefr °°cl in Tuindorp-Oostzaan, voor de k-Jmg van de inkomstenbelasting, loon- ,a*ung en premie A.O.W. en A.W.W. aanmerking wordt gelaten, mits Vrouwen van Boedapest in de linnengoedafdeling van het grootste warenhuis, „Corvin". De Neue Wall en de Jungfernstieg zijn nog niet heel Hamburg. De Vaci-steeg en de Kossuth-straat zijn niet heel Boedapest. Wie weten wil, hóe de Hamburgers leven, moet ook de binnenplaatsjes van Altona en de steeg jes rondom de Grote Nieuwe Markt hebben gezien. Wie zich een idee over Boedapest wil vormen, moet tenminste eens door Obuda of Ujpest zijn gereden. Hoe grondig men ook een dergelijk vergelijkend onderzoek zou instellen, het zou toch steeds in aanzienlijke mate ten gunste van Hamburg uitvallen. Der gelijke huizen, zulk een graad van ver waarlozing zal men eenvoudig in Ham burg niet meer kunnen vinden. Dat geldt niet alleen voor Hamburg maar ook voor bijna iedere Westelijke grote stad. Maar dat wordt niet bestreden. Ook de officiële gids ontkent niet, dat straten en huizen in Boedapest in een erbarmelijke toestand verkenen. Na tuurlijk heeft hij zijn verklaringen er voor bij de hand. De oorlog, de voor rang die aan de opbouw van de indus trie is gegeven, dp. „contra-revolutie" van 1956 en vele andere. Nadat men dus heeft vastgesteld, dat deze treuri ge aanblik niet wordt vergoelijkt, kan men ook met een gerust gemoed er voor uitkomen dat het er in het centrum van de stad niet veel beter uitziet, zo vlug als men de hoofdstraten verlaat. Geleide economie De eens statige huizen hebben in tientallen jaren geen streekje verf meer gezien; zij wekken een sombere en onvriendelijke indruk, en men vraagt zich af of het eigenlijk nog ooit mogelijk zal zijn, al de verzuimen weer in te halen, of het zelfs niet goedkoper zou zijn het gehele stadsdeel te slopen en door nieuwbouw te vervangen. Tegelijkertijd zal de officiële gids echter niet nalaten de buitenlander er op te wijzen hoeveel er wordt gedaan. Hier een bouwterrein en daar een bouwterrein, overal wordt iets gedaan, ff Wei •*kin Kiilg WUIUi gclclLcll) JLXllto jTerkgever zorg draagt voor de over- 1K'bg van dit loon, overal ligt bouwmateriaal in het rond, maar men kan niet precies zien wat er nu in werkelijkheid wordt gedaan. Als men van de indruk die men krijgt, uit gaat, moet men zeggen: er wordt over al maar wat geknoeid. Slechts één voorbeeld: aan de kade van de Donau, bij de beroemde ,,Korso" liggen bergen bouwzand. Ik heb me een fotoboek over Boedapest aangeschaft. Het is in 1958 verschenen en het bevat foto's, die in 1957 en nog vroeger zijn genomen. Op enkele van die foto's kan ipen de zandbergen zien afgebeeld zo als ze er ook nu nog onveranderd lig gen. Toen ik mijn gesprekspartner hierop en op soortgelijke feiten wees, zei hij me, dat ze een gevolg waren van de over-organisatie, van de tot in de kleinste bijzonderheid ingrijpende ge leide economie. De plannen moeten er voortreffelijk uitzien, ze moeten een he leboel projecten omvatten, en wanneer men deze plannen ten uitvoer gaat leg gen, bemerkt men, dat men teveel hooi op de vork heeft genomen. Men vertelde mij dat in het begin van 1956, toen ook in Hongarije het proces van de de-stalinisering een aanvang nam, een tentoonstelling werd georga niseerd, waarop voorbeelden bij uitne mendheid van bureaucratische uitwas sen werden getoond. Er lagen vragen lijsten met meer dan duizend vragen tentoongesteld en projectbeschrijvingen voor plannen van meestal bescheiden omvang, die dertig boekdelen vulden. Men had toen het goede voornemen de voortwoekerende administratie te lijf te gaan. Tegelijkertijd benoemde men controleurs die de liquidatie zouden leiden. En kijk, de controleurs maak ten hun werk zo ingewikkeld, dat spoe dig alles weer bij het oude was. Dat men mij zo iets vertelde, was stellig een zeldzaamheid. Over het al gemeen heb ik kunnen bemerken, dat de inwoners van Boedapest tegenover de vreemdeling bijzonder hoffelijk en nog meer zwijgzaam zijn. Zodra het gesprek zich in de richting van een on derzoek naar de werkelijke toestand in Hongarije beweegt, heeft men het ge voel met Chinezen te praten. Glimla chend knikken ze op alles wat men er van zegt, alsof ze plotseling geen woord Duits meer verstaan. Nu goed, als met de oren niet veel te vernemen is, moet men zich des te meer op de ogen verlaten. Volle etalages In het eerste artikel van deze serie heb ik over de volle etalages in de hoofdstraten van het vijfde district ver teld. Alles is er te krijgen: van de heer lijkste delicatesse tot het meest geraffi neerde damesnachthemd toe. En de mensen die voor de etalages staan te kijken, zien eruit; alsof zij zich deze heerlijkheden over het algemeen ook kunnen aanschaffen. Een kilometer ver der, als men de Rakoczi-straat afloopt, staat het grootste warenhuis van de stad, het „Corvin". Maar nu zien de mensen, die hier over de vreemd ver bouwde etages slenteren, eruit alsof zij alleen nog konden kopen wat er hier te krijgen is. De koopwaren zijn met na me enige graden bescheidener, om niet te zeggen:' slechter, en de kleding van de klanten eveneens. Toen ging ik naar het Westelijk station (van waar de trei nen naar het oosten vertrekken). In de wachtkamer zaten de mensen zwijgend in banken achter elkaar als in een dorpskerk en wachtten op hun trein. Misschien naar Hódmezövasarhely- kutasipuszta? Het was een verzame ling van ellende. Ik zag een vrouw, die het eten voor onderweg in haar schort droeg. Ik volgde haar tot in de trein. Ze had inderdaad noch een mandje, noch een boodschappentas. Het wordt nu tijd iéts van de prij zen en de lonen te zeggen. Terloops moet vermeid worden, dat men als toe rist voor een gulden 5 forint en 25 sil ler krijgt (1 forint 100 siller). Dat is uiteraard geen maatstaf, want door slaggevend bij de prijzen kan immers alleen de binnenlandse koopkracht zijn. Het maandbericht van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat voor de maand augustus 1959 de volgende maandlonen voor vakarbeiders en em ploye's: Mijnbouw: 4071 forint (inclusief alle toelagen). Metaalindustrie: 1663 forint. Bouwmateriaal-industrie 1503 forint. Grafische vakken: 1451 forint. Handel: 1385 forint. Levens middelenindustrie: 1344 forint. Tex tielarbeiders: 1192 forint. Landar beiders: 1257 forint. Met uitzondering van de door ver scheidene bijzondere toelagen bevoor rechte mijnwerkers is dit dus een ta melijk gelijkmatig loonniveau. In hetzelfde boekje komt tevens een overzicht voor, waarin vermeld wordt, hoe het verdiende geld per persoon van het gezin wordt besteed. (De erbij ge voegde prijzen zijn voor een deel even eens van officiële gegevens afkomstig. Waar zij niet voorhanden waren, heb ik ze op basis van mijn eigen „prijs noteringen" aangevuld.) De Hongaar heeft in 1959 per gezins lid maandelijks uitgegeven: Voor eten en drinken: 364 forint. (Enige levensmiddelenprijzen in Boe dapest: aardappelen 1,80 forint per ki lo, brood 3 forint per kilo, een ci 1.50 forint per stuk, boter 51,40 per kilo, kaas 40. rundvlees 23, spek 37, worst 50, 1 tablet chocolade van 100 gram 18) Aan huur: 57 forint. De huren zijn betrekkelijk laag; daar de bevolking van Boedapest na de oor log met 360.000 zielen is vermeerderd, terwijl het verlies aan woningen dat aan de oorlog is te wijten in de verste verte niet is aangevuld, betekent dat voor de Boedapesters een zeer dicht op elkaar leven in vaak zeer bouwval lige behuizingen. Voor kleding 1500 forint. Een kostuum kost ongeveer 1500 fo rint. Een damestruitje 360. Schoenen 200400. Overhemden 230. Een borstrok 150. Nylonkousen 65 forint. Juiste berekening? Voor meubels, Uuisraadartikelen en dergelijke 76 forint. Een fauteuil kost 12001500 ft, een divan 3000, een koffiekan 200. Voor cosmetica, toiletartikelen, enz. 33 forint. (de goedkope eau-de-co- logne kost 25 ft., nagellak 75 ft). Voor kunst, amusement enz. 21 forint. Toneel en bioscoop zijn goedkoop. Een cinemakaartje kost maar 3 ft., to neel en opera 810 ft. Voor middelen van vervoer 18 forint. Ook de middelen van vervoer zijn zeer goedkoop. (Een tramkaartje kost bijvoorbeeld 0,5 ft., een overstapje 0,7 ft.) Voor diversen 92 forint. De statistiek vermeldt niet wat men onder „diversen" verstaat. Misschien koffie: 400 ft. per kilo? Een fiets 1200 ft? Een bromfiets 6500? Een koelkast 6400? Een televisietoestel met kleine beeldbuis 5200? Of zelfs een ,.Wartburg"-auto voor 52000 of een Skoda voor 60.000? Daar staat men dan als zoeker naar de waarheid en men vraagt zich af of deze berekening juist is. Waarom wordt zulk een statistiek overigens gepubliceerd en een buiten landse journalist in de hand gedrukt? Het is zeker geen overdreven waar heidsliefde, De reden ervoor is simpel. Men moet zo een statistiek anders le zen. Men moet er de vooruitgang uit lezen. Men moet eruit lezen. dat met name de'-'metaalarbeider, die nu 1663 forint verdient in 1949 slechts 683 kreeg; dat met name het gezinslid dat nu in totaal 150 forint aan kleding kan uitgeven, in 1955 slechts 89 ft. hiervoor ter beschikking had; dat met name in het jaar 1955 per persoon slechts 700 gram boter, slechts 380 gram vlees en slechts ne gen eieren werden geconsumeerd, terwijl dit thans vermeerderd is tot 1,3 kilo boter, een pond vlees en zes tien eieren per maand. Er is geen twijfel mogelijk; de voor uitgang is belangrijk en men zou nog veel meer verbeteringen in het Hon gaarse leven kunnen opmerken, maar hoe komt het dat de straten vol auto's zijn, hoe kan er in de etalages Franse parfum voor looo forint liggen, als de communistische burger slechts 811 fo rint per maand heeft uit te geven, naar de statistiek doet voorkomen? Aangezien het hier een gemiddelde betreft, niet meer dan een dode sta tistische opgave, moeten er dus in het werkelijke leven mensen zijn, die veel, veel meer verdienen en* vanzelf sprekend moeten er ook anderen zijn, die veel, veel minder verdienen, uitge ven en consumeren moeten Wij zaten in de „Matthiaskeller", een zeer populaire kroeg in de buurt van de Elisabeth-brug Het was de avond na de voetbalwedstrijd Hongarije-West- Duitsland en meer dan de helft van de gasten waren Duitsers. Ik had een Hon gaars ambtenaars-echtpaar uitgenodigd een fles Kadar met me te drinken. (Ka- dar is met alleen de eerste secretaris van de communistische partij in Hon garije, maar ook een wijn- en tevens een 'kaassoort). Aan onze tafel zat een jonge arts uit Ulm, een slager uit München, een arbeider uit Stuttgart en een jonge ju rist uit Hamburg met zijn moeder. Men was vol lof over de Hongaarse gastvrijheid, men prees de schoonheid van de stad en vertelde ook het een en ander over het leven thuis. De Ham burger zei: „Twee jaar geleden waren we in Frankrijk, het vorige jaar in Ita lië, nu zouden we graag eens wat an ders zien en bnze vakantie in Honga rije doorbrengen". De echtgenote van de Hongaarse amb tenaar vroeg me in het Russisch, zodat de anderen het niet konden verstaan: „Is dat waar?" „Wat?", vroeg ik op mijn beurt. „Nou, dat de arbeider een auto heeft en dat de jonge man met zijn moeder zulke reizen kan maken?" Ik was blij, dat niemand van de aan wezigen prat was gegaan op de Wes telijke levensstandaard, ze hadden al leen toevallig over een en ander ge sproken. „Dat is inderdaad waar", antwoord de ik wat onbehagelijk. „Dan wonen jullie immers in een „socialistisch" land. Copyright De Tijd - Hamburger Abend- blatt. ÜIIIHIIIIIIIIIIIIiMllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllK DEN HAAG, 27 jan. „Is het juist, dat op 19 januari een in Aigerië geboren Fransman te Roosendaal door man schappen van de koninklijke mare- chausee uit de trein van Brussel naar Amsterdam is gehaald, door hen is mishandeld en vervolgens na intrekking van zijn geldig paspoort weer in de trein is gezet en dat deze man in Rot terdam door de politie opnieuw uit de trein is gehaald en gedwongen werd in de gereedstaande trein naar Antwer pen te stappen?" Dit is een van de vragen die het Tweede Kamerlid Lankhorst (PSP) aan de minister van Justitie, mr. Beerman, heelt gericht. Verder vraagt de heer Lankhorst onder meer wat de aanleiding tot dit Optreden was en of, zo de mare chaussee onjuist mocht hebben gehan deld, niet tegen de desbetreffende man schappen dient te worden opgetreden. Advertentie f EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK (Van bnze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 27 jan. Kamervoor zitter dr. Kortenhorst zal de regering vragen om de destijds toegezegde ge gevens inzake de ontwikkeling van de Ionen. De Kamer heeft daartoe de wens te kennen gegeven daarover nu spoe dig te worden ingelicht, omdat de com missie, die het wetsontwerp tot verho ging van de huren op 1 april moet voor bereiden, nu aan het werk moet kun nen gaan. De commissie, die vandaag is geïi- staileerd, wil de beschikking hebben over zo recent mogelijke gegevens in zake de loonsituatie, de ruimte en de hoogconjunctuur, zoals mr. Burger het uitdrukte. Hij heeft uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven, dat de gege vens over de Ionen niet alleen voor de openbare behandeling van het wetsont werp binnen moeten zijn maar reeds nu. Het debat over de huurverhoging wierp zijn schaduwen reeds vooruit, toen mr. Burger van de gelegenheid gebruik maakte om te ventileren, dat het overgrote deel van de werknemers nog geen loonsverhoging heeft gehad, maar slechts prijsstijgingen moet ziqn te verwerken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 27 jan. Zou minis ter Van Aartsen gedwongen worden, het program van de bouw van goed kope woningen, voor 1960 van 37.500 op 42.500 te verhogen, zodat het totale bouwprogramma van 80.000 tot 85.000 gaat stügen? Er liggen vier moties op zijn tafel, waarvan er twee in deze richting gaan. Voor het idee blijkt in de Tweede Kamer wel een meerder heid aanwezig, maar het is thans nog niet duidelijk hoe de stemming van morgenmiddag zal uitvallen. Het verst in deze richting gaat de socialistische motie-Bommer, waarin het cijfer van 42.500 zonder meer wordt geëist. De motie Andriessen (KVP) geeft de minister zes maanden uitstel, om te zien of zijn verwachtin gen omtrent de nieuwe subsidierege ling in vervulling zullen gaan. Deze motie vraagt niet alleen om woningen, maar ook om huren, die niet boven de draagkracht van de lagere inko mens uitgaan. Dit laatste is vooral een zaak die de KVP-fractie in dit de bat zeer ter harte gaat. Minister Van Aartsen heeft wat het aantal betreft duideljjk gezegd, dat zijn beleid juist daarop is gericht. De regering wil voortaan voor de goedkoopste wonin gen de meeste subsidie geven, 440 voor de A-klas, 340 en 240 voor de duurdere B- en C-klas.). Dat zal de particuliere bouw ongetwijfeld voor de goedkopere woning interesseren. Verdwijnen van subsidies Een ander groot voordeel van het nieuwe systeem is dat bij iedere ko mende huurverhoging weer een stuk overheidssubsidie gaat verdwijnen. Men zal zich herinneren dat een van de hoofddoelstellingen van het kabi net De Quay is, dat de subsidies worden afgeschaft. Minister Van Aartsen kon op vele punten aantonen, dat de socialisten met hun kritiek op zijn .beleid er naast zjjn. Juist het oude premiesys teem had, wanneer het om verlaging van huren ging, weinig effect. De pre mie werd by het begin uitbetaald en dan over de gehele duur van de ex ploitatie van de woning uitgesmeerd. In het nieuwe systeem gaan de beta lingen vele jaren duren. Dat betekent bovendien een minder zware last van Vrouwen van Boedapest voor de etalages van een modehuis in het centrum. het Rük. Ook komt het risico nu daar terecht waar het thuis hoort: bij de eigenaar van het huis en niet by de overheid. De heer Bommer (PvdA) vond dit gehele systeem echter een „overhaast werkstuk van een minis ter, die het slachtoffer is van een ka binet dat zpn prestige probeert op te houden". De tweede motie-Bommer is een rechtstreekse uiting van wantrou wen in de doelmatigheid van het nieu we systeem. Geheel anders oordeelde, de heer Andriessen (KVP) die voor het over laten van de woningbouw met alle ri sico's aan het bedrijfsleven alles voel de. Zijn zorg echter was, dat de huren van de goedkope woningen nu ook werkelijk door de arbeiders en kleine middenstanders moeten kunnen wor den opgebracht. Ook dat verlangen naar betaalbare huren is in zijn mo tie verwerkt. De wens, dat de 5.000 goedkope wo ningen, die de minister heeft toege zegd, boven het aantal van 37.500 ko men, werd merkwaardigerwijze ook gedeeld door de partygenoot van mr. Van Aartsen, de heer Van Eibergen (AR). De heer Van der Peyl (CH) en ook de heer Schüitemaker (WD) ble ven nog op de vlakte en willen eerst eens horen wat mr. Van Aartsen er zelf van zegt. Het zelfde streven naar zo laag mo- geiyke huren is ook de beweegreden tot een tweede motie van de KVP, ingediend door de heer Van Vliet. Daarin wordt gevraagd de gemeenten in staat te stellen om aan de woning bouwverenigingen, die willen deelne men aan de particuliere bouw, garan ties te geven voor de benodigde geld leningen. die zij daarvoor moeten aan gaan. De bedoeling is concurrentie met de andere bouwers zo groot mo gelijk te maken. Wanneer een woning bouwvereniging een huur van 80 per week gaat berekenen dan zullen par ticulieren voor eenzelfde woning daar niet gemakkeiyk bovenuit kunnen gaan. Mr. Van Aartsen heeft de ver zekering gegeven dat de huren van de A-categorie „tegen die van de woning wetwoningen aan zullen liggen". V.V.D. tot nu toe afzijdig Deze motie Van Vliet is mede onder tekend door de heer Van der Peyl (CH). De VVD was er erg op tegen. Men redeneert in liberale kring dat krediet- geving_ in handen moet blijven van de financieringsinsteliingen en dat de overheid daarin geen taak heeft. Het is niet uitgesloten dat de PvdA, wanneer z.y inziet dat zij voor haar eigen motie geen' meerderheid krygt. de motie Andriessen zal steunen, voor al wanneer daar het politiek aantrek kelijke aspect bij gaat komen, dat de VVD afzijdig zou blpven. Minister Van Aartsen heeft de Kamer nog gerustgesteld met een verklaring, r'nt wanneer mocht biyken, dat het to taal van 80.000 woningen in 1960 niet ge haald zou worden, hjj tijdig zal ingrij pen. Wat betreft de 5.000 woningen voor de laagst gesalarieerden, waarvoor het Rijk een extra subsidie van 2.- per week gaat geven, heeft de minister uit drukkelijk gezegd, dat dit niet een ex tra contingent kan worden zoals de heer Andriessen en anderen dit juist wel wil len. De bedoeling is dat de gemeenten zich tot de minister wenden, wanneer zij van dit aparte contingent willen pro fiteren. De minister hoopt, dat de bouw van deze bijzondere groep woningen tevens een stimulans zal zijn om de particulie re bouwers te laten zien hoe goedkoop er gebouwd kan worden. Hij zal de ge meenten bovendien nog eens aanschrij ven om hen erop te wijzen, dat het ook in hun eigen belang is de grondprijzen zo laag mogeiyk te houden. De bouw kosten zijn sinds 1957 niet meer geste gen, maar de grondprijzen wel. Spanning op bouwmarkt Mr. Van Aartsen waarschuwde in dit verband voor overspanning van de bouw markt. Die is er nog niet maar er is wei voldoende spanning om zeer waak zaam te zpn. Daarom kan hy niet toe laten, dat het bouwprogramma nu al op 85.000 tot 90.000 woningen zou worden vastgesteld. Weinig toeschieteiyk toon de hü zich voor de scholenbouw. Ter verontschuldiging voerde luj aan, dat de bouw van industriële objecten in 1959 een bedrag omvatte van 320 miljoen (in 1958 150 miljoen). Dat bedrag id zelfs hoger dan tijdens de laatste perio de van overbesteding. Helaas vinden an dere sectoren daar nu de terugslag van. Het debatje in de Eerste Kamer over de Binnenlandse Veiligheids Dienst dat na een week onderbreking dinsdag werd voortgezet, heeft niet aangetoond, dat versterkte waar borgen voor de juistheid, resp. de juiste toepassing van de door dezt geheime dienst verschafte inlichtm gen geboden zijn. In eerste termijn hadden de sena toren Diepenhorst en In 't Veld over fouten gerept, waartegen gewaakt moest worden. De suggestie door hun woorden gewekt, dat zij daarmee op actuele misstanden doelden, bleek gelukkig ongegrond. De heer Diepen horst had dat bleek uit zijn zwij gen na de uiteenzetting van minister Toxopeus met zijn tijdloos voor beeld van de verwisseling van twee neven kennelijk geen concrete neven bedoeling nagestreefd. En de heer In 't Veld was tevreden, dat doen en laten van de BVD weer eens onder de publieke aandacht waren ge bracht,. Dat laatste is zeker nuttig geweest. Want het stelde minister Toxopeus in de gelegenheid om eventueel be staand wantrouwen jegens de BVD met klem van argumenten weg te nemen. Dat de dienst vertrouwen verdient baseerde hij op zijn eigen ervaring, maar vooral op de bevin dingen van de controlecommissie uit de Tweede Kamer, die onder voor zitterschap staat van de leider van de oppositie, mr. Berger. Het oordeel van deze laatste is, dat de commissie steeds volledig geïnformeerd wordt bij haar verzoeken om inlichtingen en dat het aantal gemaakte vergis singen minimaal is te achten. Onder die omstandigheden is de prikkel om tot versterking van de waarborgen over te gaan gering, ze ker als de in dit verband geopperde dênkbeelden (zoals het aan de be trokkene meedelen van de tegen hem gevonden belastende feiten) voor het werk van de BVD ook ernstige scha duwzijden heeft. Een BVD blijft een noodzakelijk kwaad en voortdurend toezicht is dan ook geboden. Met die uitspraken van de minister stemmen wij gaarne in. Daarom ook moet dit onderwerp re gelmatig in het parlement worden aangesneden. Terecht is het grote belang onder streept van het bestaan van de par lementaire commissie, die als een klachtenbus fungeert voor een ieder, die meent door de van BVD-zijde verstrekte inlichtingen in een onver diend ongunstig licht te zijn geplaatst. Een dergelijk instituut is uniek, zegt men. Maar zijn bestaan is bij het pu bliek vrijwel niet bettend. Ook om dat het tot meerdere bekendheid er van bijdroeg, was dit debat nuttig. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 28 jan. „Het is be slist onjuist dat wij als NBM-personeel opnieuw acties overwegen of in verga dering bijeen zullen komen, zolang het overleg tussen de regering en de be trokken instanties in Den Haag over de lopende tegenstellingen nog niet is geëindigd. Het laatste in tegenstelling tot publikaties in enkele avondbladen". Aldus de heer P. Bos, voorzitter van het initiatiefcomité dat de protest staking van de NBM organiseerde. De heer Bos verschafte ons deze mededeling op een gisteravond gehou den byeenkomst van het comité, waar op enkele financiële kwesties werden afgewikkeld. In korte trekken schets ten andere leden van het initiatiefco mité ons nogmaals de voorgeschie denis die tot de staking leidde. „Zoals in de nachteiyke vergadering door on ze voorzitter, de heer Bos, werd op gemerkt hadden de hoofdbestuurders van de Ned. Bond van Vervoersperso- neel, aangesloten bü het NVV, de he ren De Later en Corbijn, het vorige weekeinde aan leden van de actieco- mité's van het NBM-personeel meege deeld dat de besprekingen op 27 janu ari op niets zouden uitlopen.. Deze bondsbestuurders zeiden o.m., aldus leden van het initiatief comité: „Er is alleen gesproken over mogeiyk- heden van een tariefsverhoging en de gevolgen daarvan in de praktijk voor de ondernemingen. De lonen van het personeel zijn daarbij helemaal nog niet in het geding gebracht. Stelt u zich derhalve van de eindbesprekingen dan ook maar niets voor". „Onze vrees, aldus de comitéleden, was toen dat alle wachten vergeefs zou zijn. We realiseerden ons maar al te goed wat deze proteststaking voor ons zou betekenen, speciaal in finan cieel opzicht. Maar de uitlatingen van de vakbondsbestuurders ontnamen, alle hoop op een spoedige oplossing. Toen is het besluit gevallen de nach telijke vergadering te organiseren met het bekende gevolg.". Op een verzoek aan de heer De La ter, die op de gisteravond gehouden vergadering van het comité aanwezig was, om vragen van journalisten te beantwoorden, reageerde eerstgenoem de afwijzend. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 jan. Een verzoek van de Belgische autoriteiten om mede werking by het Belgische onderzoek naar de ramp met het vissersvaartuig „Frans Elza" heeft de Nederlandse mi nister van Defensie niet bereikt. Er is dus ook geen sprake van dat die mede werking zou zpn geweigerd. Integendeel de Nederlandse Marine-autoriteiten trachten steeds te bevorderen dat een volledig onderzoek in beide landen plaats vindt naar de oorzaken van deze ramp, waarby het vissersvaartuig door de Nederlandse „Karei Doorman" werd overvaren. De openbare behandeling van de aanvaringszaak voor de Nederlandse Marineraad is uitgesteld tot 2 en 3 fe bruari i.v.m. de mogeiykheid om Bel gische getuigen te horen. DEN HAAG. 26 jan. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend ter regeling van de pensioenrechten van de geestelijke verzorgers bij de krijgs macht. De ministers Visser en Toxopeus zeggei. in de toelichting, dat het wense- 1: is de geestelijke verzorgers te bren gen onder de werking van de militaire pensioenwetten. Zij komen immers ia dezelfde situaties als de militairen en dienen ook wat nun rechtspositie be treft meer en meer met deze te worden gelijkgeschakeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5