Ontrechting der Chinezen in Indonesië Hier hoort Goudband bij VLAG AND Trimaran-zeilbootvi jftig kilometer per uur leclame Dr. Verhage: vestigingsbeleid moet gebaseerd zijn op vakbekwaamheid Nederland weer op vijfde plaats als wereldscheepsbouwnatie ...en hier ook Uitgifte 4V2% staatslening groot f 300 min. tegen 98% taakt Produktschap Siergeivassen Belangrijk naam als leverancier kwaliteitsprodukten te handhaven van Franco desavoueert zijn man in Havanna Djakarta weigert te onderhandelen met Peking Japan en Zweden hebben in 1959 hun aandeel sterk vergroot Inschrijving 8 februari storting 1 maart Royale Verolme in New York IN MET VIERDE KWARTAAL 1959 Duitse rijkspartij verboden de fles waar méér in zit! Als drostambten weer Duits worden Vervroegde storting mogelijk Hoge grafische school in Amsterdam? Ook prinses Beatrix naar Oostenrijk Motor zo groot als een duim Ruimtevaart zonder risico voor de mens? DONDERDAG 28 JANUARI 19GÜ FAUiNA 5 IN RIJNLAND-PALTS Zet filterkoffie zó: Op welke manier U de koffie ook zet. 1800 Nederlanders erbij betrokken Levensverzekeringen in november Consumptie in november gedaald 111 „Roer" voor ruimtesatelliet f De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, heeft in zijn te Den Haag gehouden nieuwjaarsrede de export van het afge lopen jaar aan een korte beschouwing onderworpen. De totale export van sier gewassen steeg van 290 miljoen tot ruim 314 miljoen gulden. De bloembollenex port steeg met ongeveer 19 miljoen en opvallend is hier dat de Sovjet-Unie en verscheidene landen in Oost-Europa al Is de export naar derde landen nog niet groot van onze produkten gingen ko pen. Dr. Verhage sprak het vertrouwen uit dat een verdere ontwikkeling van de Europese markt en de liberalisatie van de invoer in Engeland ook in 1960 tot een gunstige ontwikkeling van de bloembol lenexport zullen bijdragen. Bij de snijbloemen, waarvan de export van ca. 47,5 miljoen tot bijna 51 mil joen omhoog ging, is de uitwerking van de verhoging der Engelse invoerrechten duidelijk in de cijfers zichtbaar. De ach teruitgang van de export naar dit land in de maanden na de verhoging van de invoerrechten werd in 1959 opgevangen door een verhoging van de export naar normale afzetgebieden. Dat de export van boomkwekerijprodukten met onge veer 150.000 is gedaald vond dr. Ver hage op zichzelf niet onrustbarend. Toch moet worden opgemerkt dat in de naoorlogse jaren de export van boom kwekerijprodukten, vergeleken met ande re sectoren, de geringste stijging heeft ondergaan. Een belangrijke oorzaak hier van is volgens spreker, dat de produktie van onze typische uitvoerprodukten on voldoende is toegenomen; dit ondanks het feit dat het teeltareaal in de praktijk niet kunstmatig wordt beperkt. Over het contingentsbeheer in Frank rijk sprekende zei dr. Verhage. dat al het mogelijke wordt gedaan om de on gunstige situatie voor onze snijbloemen export naar Frankrijk te verbeteren. Hij hoopte dat dit behoort tot de kinderziek ten bij de schepping van een Europese markt en merkte op dat kinderziekten in een afzienbare tijd overwonnen dienen te zijn. De verhoging van de invoerrechten op een aantal snijbloemen in Engeland en Zwitserland zal in het komende jaar een ongunstige uitwerking hebben. Van onze totale sierteeltbxport ging in 1959 39 procent naar de E.E.G.-landen. 37 pet naar de andere O.E.E.S.-landen en 24 pet naar derde landen. Deze cijfers, aldus dr. Verhage. tonen aan dat ook wij, zoals de gehele Nederlandse volkshuis houding, er belang bij hebben, dat de ge meenschappelijke markt geen gesloten gebied wordt, maar dat men tot het uiter ste pogingen moet aanwenden om een economische samenwerking te vinden met de rest van de Westerse wereld. Met nadruk herinnerde dr. Verhage eraan dat de tuinbouworganisaties m de zes E.E.G.-landen als belangrijk onder deel van een gemeenschappelijk tuin- bouwbeleid zien een vestigingsbeleid, dat moet zijn gebaseerd op vakbekwaamheid. Een dergelijk beleid Is voor ons, van na tionaal standpunt bezien, uitermate be langrijk om onze naam als leverancier van kwaliteitsprodukten te kunnen hand haven. Dit alleen, te bereiken door het stellen van kwaliteitseisen is een illusie bij produkten waarvan een uiterlijke be oordeling nog geen indruk kan geven van de kwaliteit. Het advies van de Sociaal- Economische Raad om geen vestigings regelingen vast te stellen, ook niet voor de teelt van en de handel in siergewas sen, leek spreker onbegrijpelijk; naar zijn indruk is bij de besprekingen in de S.E.R. een vestigingsregeling verweven met het behoud van een teeltregeling. Men dient echter een vestigingsregeling los daarvan te zien. Het staat wel vast. aldus dr. Verhage, dat noch de erkenningsregeling noch de teeltregeling onze bedrijfstak tot een „closed shop" hebben gemaakt. Wanneer een teeltregeling zou worden afgeschaft, zonder dat de daaruit voortvloeiende ge volgen nauwkeurig zijn overwogen, zou dit in de Siergewassensector wel eens kunnen leiden tot een herhaling van de geschiedenis in de jaren 1926 tot 1932. In die jaren is, met onttrekking van lever bare produkten aan de exportmarkt, de produktie sterk uitgebreid. Ook wanneer in 1929 geen economische depressie zou zijn opgetreden, zou dit zich in het begin van de dertiger jaren hebben gewroken. Het staat voor spreker buiten twijfel, dat de huidige ontwikkeling een verrui ming van de produktiemogelijkheden no dig maakt. Men dient dit echter met een zekere omzichtigheid te doen om een in eenstorting na enkele jaren te voorko men, een ineenstorting die zeker zal moe ten leiden tot een beroep op de overheid om een helpende hand te bieden. De Spaanse ambassadeur in Cuba, die verleden week krachtig opkwam tegen be schuldigingen door Fidel Castro aan het adres van zijn land, is thans tegen ieders verwachting in uit zijn ambt ontzet. Men zat zich herinneren, dat d eambassadeur, Juan Fablo de Lojendio, verleden week naar de televisiestudio in Havana was gesneld, toen Fidel Castro daar in een toespraak tot het volk onder andere ver telde, dat de Spaanse ambassade was betrokken bij zekere contrarevolutionaire acties. Hij weersprak heftig deze bewering en geraakte daarbij ten aanschouwen van de televisiekijkers in een hevig debat met de Cubaanse premier. Prompt werd de ambassadeur het land uitgewezen. Binnen vier en twintig uur moest hij er uit zijn. Intussen schijnt de Spaanse regeringS' leider, generaal Franco niet zo heel ge lukkig te zijn met dit optreden van zijn vertegenwoordiger in het land van Cas tro, hoezeer het dan ook ging om de eer van Spanje. Want in plaats dat hij het optreden van de heer Lojendio bil lijkt, heeft hij hem nu van zijn post ont heven. Het desbetreffend besluit is me de-ondertekend door de Spaanse minis' ter van buitenlandse zaken. De Castiella AMMAN De Jordaanse regering heeft 29 schepen uit Engeland, de Ver enigde Staten, Nederland en elf andere landen op een „zwarte lijst" geplaatst wegens zakendoen met Israël. De sche' pen zullen geen faciliteiten in Jordaanse havens krijgen. DJAKARTA, 27 jan. (Reuter) Indo. nesië weigert met China onderhandelin gen te voeren over de rechten en de belangen van in Indonesië gevestigde Chinezen. In een nota aan Peking, die heden te Djakarta werd gepubliceerd wordt gezegd, dat deze Chinezen bloot staan aan een „provocerende druk van buiten af en van die zijde ook een be paalde gedragslijn zouden krijgen voor geschreven". Zij worden er bovendien van beschuldigd, schade toe te brengen aan de economische belangen van Indonesië. De nota is een antwoord op een Chi nese nota van 24 december, waarin wordt verzocht om onderhandelingen over de positie van in Indonesië gevestigde Chi nezen en het opheffen van reisbelem- meringen voor Chinese diplomatieke amb tenaren in Indonesië. In de Chinese no ta werd ontkend, dat de Chinese Volks republiek zich zou hebben gemengd in de inwendige aangelegenheden van Indo nesië. Het geschil tussen beide landen begon, toen in september 1959 Indonesië maatregelen nam tegen de Chinese klein handelaren op het Indonesische platte land. De minister van Buitenlandse Zaken dr. Subandrio. voert in de nieuwe nota van heden aan, dat Indonesië geen aan leiding ziet om toe te stemmen in onder handelingen over genoemde kwesties, om dat het geen inbreuk heeft gemaakt op internationale verdragen. Wel is het bereid met de Chinese ambassade te Djakarta „exceptionele vraagstukken' te bespreken over de terugkeer van de in Indonesië ontheemde Chinezen. Subrandio beschuldigt de betrokken Chinezen van een niets ontziende ham stering van goederen met alle mogelijke middelen. „Als dit voortgaat, zal de In donesische regering, ter bescherming van het algemeen belang, ertoe worden ge noopt. dusdanige maatregelen te nemen, dat daarvan een vertraging in de terug keer van deze Chinezen naar de Chine se Volksrepubliek een gevolg kan zijn." MAINZ, 27 jan. (Rtr.) In de West- duitse staat Rijnland-Palts is vandaag de Duitse Rijkspartij verboden. Vanmorgen is er een huiszoeking verricht bij voor aanstaande leden. Er is op het ogenblik een onderzoek gaande vanwege de autoriteiten van de Bondsrepubliek en van de deelstaten naar de gedragingen van de Duitse Rijks partij. Als bewezen is, dat zij in strijd zijh met de grondwet, kan de partij door het constitutionele hof in Karlsruhe ver boden worden. Eerder in deze maand slaagde de par tij in Rijnland-Palts erin een tegen haar gericht verbod van openbare bijeenkom sten opgeheven te krijgen langs gerechte lijke weg. Dit verbod was uitgevaardigd door de minister van binnenlandse za ken. heet water opgieten en dan een scheutje GOUDBAND. Géén vellen, géén overkoken. 1 Desgewenst ook met hete i melk en GOUDBAND. Vul percolator met koud water. Aan de kook brengen. Plaats er daarna het bakje met gemalen koffie in. 7 min. laten circuleren. Koffie inschenken. Voeg daarna een klein scheutje GOUDBAND toe. Huishoudkan Oploskoffie I I Sausen Vleesgerechten 1 Soepen Puddingen i ...een klein scheutje GOUDBAND geeft aan elk kopje koffie een verrukkelijke smaak en een prachtige, goudbruine kleur. Frlescha Vlag Goudband Verkrijgbaar in flessen van 270 gram, 540 gram an 1080 gram. DEN HAAG, 26 jan. Het is niet met volstrekte nauwkeurigheid te zeggen hoe veel Nederlanders bij een eventuele af stand van Elten en Tudderen, op een niet bekend tijdstip in de toekomst, op Duits gebied zouden komen te wonen. Naar schatting op basis van de huidige gege vens zouden hierbij in de drostambten Tunderen en Elten resp. ongev. 1000 en 800 Nederlanders betrokken zijn. Het meren deel van hen woonde vóór 1949 reeds op Duits gebied. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken meegedeeld in een no'ta aan de Tweede Kamer. LONDEN, 27 jan. Aan het eind van het vierde kwartaal 1959 waren er over de gehele wereld uitgezonderd de communistische landen 1.429 (1.463 in het 3e kwartaal) koopvaardijschepen in aanbouw in totaal metende 9.582.583 (9.813.557) bruto register ton, aldus meldt Lloyd's Register of Shipping. Nederland heeft in het vierde kwartaal de vijfde plaats als wereldscheepsbouw natie, welke plaats ons land in het 3e kwartaal verloor, heroverd. Dit ge schiedde ondanks dat er minder tonnage op de Nederlandse werven in aanbouw was. De 152 (150) schepen welke Neder land in aanbouw had, maten 744.918 (764.889) ton, waarmee ons land 7,77 (7,79) pet. van het wereldtotaal voor zijn rekening nam. Wat het aantal sche pen betreft, neemt Nederland na Enge land zelfs de tweede plaats in. Op 31 december 1958 Bedroeg de totale tonnage in aanbouw zijnde scheepsruimte 10.002.846 ton. Engeland had hierin het grootste aandeel met 22.34%. Op de tweede plaats volgde toen Duitsland met 10,94 op de voet gevolgd door Japan met 9.95%. De Verenigde Staten waren ultimo 1958 met 8.97% de vierde scheeps- bouwnatie van de vrije wereld, Italië volgde toen op de vijfde plaats met 8.85%, Nederland was zesde met 7.81%, terwijl Zweden met 7.22% de zevende plaats bezette. Bij vergelij king blijkt, dat in 1959 vooral Japan zijn scheepsbouw aanmerkelijk heeft uitgebreid en dat ook Zweden zijn aandeel in de wereldscheepsbouw heeft vergroot. De Verenigde Staten en Italië vielen sterk terug. De stij ging van Nederland ln het afgelopen jaar was slechts relatief, liet absolu te cijfer vertoont een lichte terug gang. Engeland bleef per 31 december 1959 s werelds grootste scheepsbouwer met een totale bruto tonnage van 2.032.600 (2.097.764), daarmede 21.21 (21.38) pet. van het wereldtotaal voor zijn rekening nemend. Japan volgt op de 2e plaats met 1.207.050 (1.206.865) of 12.60 (12.3) pet. Op de derde plaats komt West- Duitsland met 925.649 (968.000) ton of 9.5,6 (9,86) pet. Zweden is vierde: 767.739 (848.388) ton. wat uitkomt op 8.01 (8.65) pet. Nederland heeft zoals gezegd Italië (7.38 tegen 8.02 pet.) van de vijfde plaats verdrongen. Hierna volgen Frankrijk met 6.51 (6.96) pet., de Verenigde Sta ten 6.29 (5.73) en Noorwegen met .3.98 (3.45) pet. Van de hier genoemde groot ste scheepsbouwlanden hebben alleen Japan, de Verenigde Staten en Noor wegen hun aandeel in de wereldscheeps bouw kunnen vergroten. Van het totale in aanbouw zijnde tonnage van 9.582.583 (9.813.5.57) bestond per 31 dec. 4.870.869 (5.219.663) ton uit tankers. Hiervan - neemt Nederland 382.793 (439.175) voor zijn rekening, waarmee ons land na Engeland, Japan, Italië en Zweden, evenals aan het eind van het vorig kwartaal, de vijfde plaats inneemt. De voorsprong op de landen West-Duitsland, Zweden en Frankrijk is echter aanzienlijk geslonken. Van alle in Nederland aan het einde van het vierde kwartaal in aanbouw zijnde scheepsruimte (744.918 ton) was 5Ó6.711 (86 schepen) bestemd voor de eigen vloot. Onder Engelse vlag zal 46.250 ton (13) gaan varen, onder Cana dese 32.100 (4) en onder Braziliaanse 25.729 (4). Japan bouwde het grootste aantal schepen voor buitenlandse reders, n.l. 49 stuks (863.830) ton. Engeland het grootste binnenlandse aantal: 243 stuks, in totaal 1.773.481 ton. Voor Nederland worden thans 5 schepen (36,360 ton) in West-Duitsland gebouwd, 1 in België (30.000 ton) en 1 in Italië (11.500 ton). DEN HAAG, 27 jan, Blijkens het C.B.S. is in de maand november 1959 voor 434,3 min. aan nieuwe levensver zekeringen in Nederland afgesloten, Hier van was 174,5 min. kapitaal-, 237,5 min. rente- en 22,3 min. volksverze kering. In de eerste 11 maanden van 1959 is er voor 3.896,7 min. aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten en wel 1.752,9 min. kapitaal-, f 1.910,6 min. rente- en 233,2 min. volksverzekering. In de maand november 1958 waren de ze cijfers resp. 355,7 min, 169,0 min, 164,2 min. en 22,5 min. In de perio de jan. t.m. november 1958 beliepen de ze cijfers resp. 3.543,5 min. 1.597,7 min., 1.706,4 min. en 239,4 min. DEN HAAG, 27 jan. Blijkens de indexcijfers van de consumptieve be stedingen van de Nederlandse bevolking (1953 100) verstrekt door het CBS, is de waarde van ue totale consumptie in de maand november 1959 gedaald van 160 tot 152 en voor de totale hoeveelheid van 137 tot 129. De prijs der consump tieve bestedingen bleef in oktober gelijk op 117. Het verbruik per hoofd daalde van 127 totll9. Ook in 1958 daalde de waarde der totale consumptie en wel met 3 punten lot 148. De hoeveelheidheid daalde met hetzelfde aantal punten van 132 tot 129. De prijs blééf in november van het vorig jaar evenals ten opzichte van oktober gelijk, (114) terwijl de hoeveelheid per hoofd van 124 tot 121 daalde. DEN HAAG, 27 jan. De minister van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 454 pet leiiing groot 300 miljoen tegen een koers van 98 pet. Aflossing zal geschie den in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, te beginnen op 1 maart 1961. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 ja ren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 maart 1960, de coupons verschijnen jaarlijks 1 maart. De storting op de toegewezen schuldbe wijzen zal moeten geschieden op dins dag 1 maart 1960. Om de beleggers, die reeds op korte termijn gelden ter belegging beschik baar hebDen, tegemoet te Komen, wordt hun tot en met 12 februari 1960 de mo gelijkheid geboden het geheel of gedeel telijk verschuldigde bedrag wegens toe gewezen schuldbewijzen vooruit te stor ten tegen vergoeding van rente tot 1 maart 1960. Deze rentevergoeding be draagt 2,25 per 1000 nominaal en mag op het te storten bedrag in min dering worden gebracht. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afge- terwijl deelneming in de lening de terwijl deelneming i de leing i de vorm va schuldregisterinschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedrage van tenminste 100.000. Het ligt in de be doeling de inschrijving open ïte stellen op maandag 8 februari a.s. van 9 tot 16 uur. bij het agentschap van het Mi nisterie van Financiën te Amsterdam. Opneming van deze lening in de ote- rig ter beurze van Amsterdam en Rot terdam zal worde bevorderd. Het pro spectus zal binnenkort, vermoedelijk op 1 februari a.s., verschijnen. Te aankondiging van de nieuwe staats lening komt niet onverwacht. Met de waarschijnlijkheid van een nieuwe uit gifte werd in financiële kringen reeds enige weken rekening gehouden Zoals de minister van Financiën in de jongste begroting heeft medegedeeld, verwacht hij dit jaar een beroep va nf 625 miljoen op de open kapitaalmarkt te moeten do Het budgetaire kastekort voor 1960 werd op 1025 miljoen geraamd.. Ter dekking hiervan zal de voorinschrijfre- kening .f400 miljoen bijdrragen. De rest wordt op de open markt gedekt. Het effectieve rendement op de nieu we staatslening laat zich berekenen op 4.7t Naar het zich laat aanzien maakt de uitgifte een behoorlijke kans van sla gen. Het bedrag van f300 miljoen is niet bijzonder zwaar en de koers 'van uitgifte ligt ruim e enprocent onder de laatste beurskoers van de 4lA lenin gen 1958 en 1959, die dinsdag 99% no teerden. Afgewacht moet natuurlijk wor den hoe de reeds uitstaande leningen zich in de komende dagen zullen hou den. Een klein voordeel is nog dat men de obligaties uit inschrijving uiteraard zonder provisiekosten verwerft. De mogelijkheid om- het toegewezen bedrag reeds vervroegd te storten kan vooral van betekenis zijn voor de ban ken die op deze wijze haar kasgeld be hoorlijk rendabel kunnen maken. Het te vergoeden bedrag van f2.25 per f 1000 maakt immers over 18 dagen gerekend precies 4V» op jaarbasis uit. De leningsvoorwaarden van de voor gaande staatsleningen waren als volgt: Mei 1959 4% f400 min., 98%%, looptijd 25 jaar, aflossing in 25 gelijke jaarlijkse termijnen. Eerste tien jaar geen vervroegde aflossing. Effectief rende ment 4,44 Jan. 1959 41z f400 min., 99 loop tijd 30 jaar, aflossing 10 in elke drie opeenvolgende jaren, eerste 10 jaar geen vervroegde aflossing. Effectief rendeI -ment 4,60 DJAKARTA De Indonesische Roe piah staat op de zwarte markt momenteel genoteerd voor 500 tegen de dollar, al is de officiële notering dan ook 45 tegen de dollar. Met de zwarte-marktnotering is de Roepiah nog slechts een-tiende waard van wat hij twee jaar geleden, on middellijk na het hoogtepunt van de anti- Nederlandse actie, waard was. En de koopkracht is eveneens tot eentiende van twee jaar gedaald. Gebrek aan vertrouwen in de „geleide economie" van Soekarno, recente belas tingverhogingen, het prijsbeleid van de regering en de koopwoede die zich tel kenjare ontwikkelt in de weken voor het Chinees en het Mohammedaans nieuw jaar, zijn volgens economen de oorzaak van de waardevermindering. Een zeer belangrijke factor is ook de kooplust van de Chinezen, van wie de meesten na hun verjaging uit de streken 'waar zij handelen, thans op het punt staan naar communistisch China terug te keren. Zo groot is hun koopkracht nog, dat het ministerie van Justitie gewaar schuwd heeft dat paal en perk wordt ge steld aan wat „buitenlanders die Indone sië verlaten" mogen uitvoeren. AMSTERDAM, 27 jan. Bij het minis terie van O. K. en W. zijn besprekingen gaande over de oprichting van een Hoge Grafische School in Amsterdam. Deze zou dienen als een nadere specialisering voor afgestudeerden van een Hogere Techn. School. De cursus, die een jaar zou duren, zal, als de plannen doorgang vinden, een onderdak vinden op de hoogste verdieping van de nieuwe vleu gel, die thans in aanbouw is naast het Instituut Stichting Grafische Techniek TNO tegenover het Muiderpoort Station. WENEN, 26 jan. Prinses Beatrix zal in de loop van de volgende week naar Oostenrijk reizen voor een wintersport vakantie. De prinses zal zich in Sankt Anton bij haar zuster, prinses Irene, voe gen, die dan daar zal zijn teruggekeerd van haar bezoek aan Wenen. Prinses Irene is uit Sankt Anton in Wenen aangekomen voor een bezoek van een week. De komende dagen zal zij mu sea. theaters en andere bezienswaardig heden bezichtigen, waar onder de Spaan- I se rijschool. Deze boot, die op de Internationale Benelux Sportvakbeurs in de Rotter damse Ahoy' hal te pronk staat, zal we] de nodige belangstelling van de zeil- liefhebbers trekken. De boot heeft, na melijk twee vinnen, waarop het schip steunt, wanneer het een bepaalde snel heid heeft. De normale kiel komt dan los en met zo goed als geen weerstand glijdt de „Trimaran", zoals hij door zijn ontwerper is gedoopt over het water. Op deze wijze kan de boot een sne'heid van ongeveer 50 km. per uur halen. NEW YORK, 26 jan. Er is hier een beschrijving gegeven van een motor, niet groter dan een duim, die misschien eens gebruikt zal worden om de positie en richting van een ruimtesatelliet te rege len. Dr. W. H. Bostick van het Stevens instituut voor technologie in Hoboken, New Jersey, spreekt er in een document, dat hij heeft samengesteld voor de jaar vergadering van het instituut voor ruim tevaartwetenschappen, over als over een „plasma-raketmotor". Hij zegt dat hij en zijn medewerkers de vorige maand een laboratorium-model hebben gemaakt. Een dergelijke motor werkt doordat elektrische energie het uiteinde van een draad doet verdampen. Positief geladen atomen en elektronen vliegen uit de mo tor met een snelheid van 22.000 mijl per uur waardoor stuwkracht ontstaat. Dr. Bostick zegt, dat deze motoren alleen niet krachtig genoeg zouden zijn om een raket of satelliet voort te stuwen maar zij zouden een zijwaartse, voorwaartse of achterwaartse stoot kunnen geven om de satelliet te richten. Aldus zou men een weer- of verbindingssatelliet in een nauwkeurige baan om de aarde kunnen hou(ien of hem lager of hoger kunnen doen vliegen om een ruimtevaartuig te onderscheppen. Volgens dr. Bostick is zijn motor in sommige opzichten gelijk aan de ionen raketmotor maar eenvoudiger en lichter. NEW YORK, 26 jan. (Reuter) Vol gens Charles Mathews, het hoofd van de afdeling operaties-in-de-ruimte van het centrum voor ruimtevaart van de Ame rikaanse instantie voor lucht- en ruimte vaart te Washington zal het eerste be mande ruimtevaartuig naar alle waar schijnlijkheid tenminste een baan om de aarde kunnen beschrijven zonder risico voor de ruimtevaarder, die bovendien zijn eigen lot in zeer grote mate zelf in han den zou hebben. Het ruimtevaartuig zou door een At las-raket gelanceerd worden in Cape Ca naveral en een landing zou na de derde baan om de aarde in de buurt van Cape Canaveral geschieden. Mathews heeft echter niet gezegd, wanneer de eerste bemande ruimtecabi ne gelanceerd zal worden. NEW YORK, 26 jan. (Reuter). De heer C. Verolme, eigenaar van de Verolme-scheepswerven, heeft na zijn aankomst in New York verklaard zeer enthousiast te zijn over het plan om twee super-schepen te bouwen, elk met een accommodatie voor 8000 passagiers. Hij overweegt de superschepen te Rotterdam te bouwen als een „geheel Nederlandse aangelegenheid". Hij ver klaarde zich bereid twintig procent van de kosten, naar schatting 800 miljoen gulden, voor zijn rekening te nemen. (De heer C. Verolme, bij wie Detwiler zijn super-passagiersschepen zou laten bouwen, heeft in ons land nimmer ge sproken over een financiële bijdrage in de kosten. Het hoofdkantoor van het concern ontken! noch bevestigt de uit latingen van de president-directeur).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8