Waarom de trainer van Fortuna zondag niet in het Olympisch Stadion te zien was Van Dam en Dame Sterk bezet Beverwijk verduistert Hastings Bieden wat men heeft" c J Sportief plakboek In de Tour 1960 spelen de bergen een grote rol Goddet: wielersport nog niet toe aan merkenteams Geen voetbal in afd. Rotterdam ZATERDAG 30 JANUARI 1960 Gerrit Heesetoernooi Twee overwinningen van Den Haan Sport „verdiensten" Courses Hilversum i. b c d e f 3 A a bcdefgh,- ©m Geen Frans voetbal Scheidsrechters staken Skikampioenschappen voor studenten Australische tennistitels Christine Truman door kramp verslagen Volleybalcompetitie AMVJ vrijwel niet meer te redden Persoonlijke damtitel Van der Sluis wint van De Vries Tenniszege voor Britse ster Ann Haydon Te Nuenen Van Gogh-huis en tuinen behouden Arrestaties in Londense financiële zwendel door 1 J. H. DONNER W. F. Misset thans voorzitter A.S.B. Bill Disney verrast in Squaw Valley Affichetentoonstelling in Hi 1 varenbeek Tijdens de Groot-Kempische cultuurdagen Snelheidslimieten op buitenwegen ANWB pn KNAC willen eerst proefneming Er deed zondag j.l. een hardnekkig gerucht de ronde in het Olympisch Stadion. DWS-A speelde tegen For tuna, voor de Limburgers vooral een strijd van het hoogste belang. „Waarom is de trainer van Fortuna er vandaag niet?" vroegen de insiders zich af, en met de voorbarigheid die alleen insi ders zich durven te veroorloven, trok ken zij hun konklusies „Zeker thuis ge laten door Huub Adriaans, hij hoeft er niet meer te zijn, hij is toch aan zijn laatste dagen toe". De Geleense mana ger Adriaans zei niets, waarom ook, waar bemoeiden zij zich eigenlijk mee, was het zo belangrijk? Maandag liet een ochtendkrant uitko men, dat trainer Donnenfeld in Limburg was gebleven, niemand wist waarom. Was het soms afgelopen met de werk zaamheden van Donnenfeld? De veron derstelling leek niet zo vreemd, Fortuna staat onderaan in de Ere Divisie, Speelt niet best, kan het wel, maar als we de ,>versleten" term mogen gebruiken, het komt er niet uit. Is de trainer de „schul dige"? De heer Adriaans schudt ver moeid het hoofd, als wij het hem vra- AMSTERDAM, 29 jan. Vandaag is het driebandentoernooi om de Gerrit- Heesewisselbeker voortgezet. De uitsla gen van de derde ronde waren: Lorist 50 78 4 0.641 De Leeuw jr. 50 78 4 0.641 Schmidt Den Haan Sweering Verboeket Reehorst Engelsman 36 50 60 31 50 46 71 4 0.507 71 6 0.704 65 6 0.923 65 4 0.476 118 118 0.423 0.389 De uitslagen van de partijen voor de vierde ronde waren: Engelsman Den Haan De Leeuw Verboeket Schmidt Reehorst Lorist Sweering De stand na twee dagen is: Swee ring, Den Haan en Reehorst elk 6 pun ten, De Leeuw, Schmidt en Lorist elk 4 punten, Verboeket 2 punten en En gelsman 0 punten. 38 84 3 0.452 50 84 4 0.595 45 75 3 0.600 45 75 5 0.600 50 67 7 0.746 44 67 5 0.656 60 65 4 0.923 41 65 4 0.630 gen. Neen, waarom moet er altijd een schuldige zijn als de zaken niet goed gaan? Donnenfeld was zondag bij onze jeugd, volgens afspraak. Een paar keer in het seizoen bezoekt hij wedstrijden van junioren, geeft aanwijzingen en blpjft. zodoende op de hoogte van de kwa liteit der aankomende garde. Want al staan we er pu beroerd voor, we blij ven aan de toekomst denken en bou wen. Want als Fortuna onverhoopt degradeert, komt het terug, hoe dan ook." Het is-voor velen in de Franse bas ketballwereld een groot raadsel. Vanaf het begin van de competi tie staat l'Avenir Saint-Pavin nu al bo venaan op de ranglijst, zonder een ne derlaag te slikken te hebben gekregen. De insiders weten echter, dat de bas ketballers van Saint-Pavin door de goe de zorgen van een magnetiseur, een ze kere monsieur Denis, tot de toppresta ties in staat zijn.» Door zijn para-normale krachten weet hij alle kwalen van zijn spelers te genezen. Onlangs nog maak te hij de jonge Pierre Rossello tot de „held van de dag". Pierre scoorde on danks de dekking van oud-international Swidzynski 21 maal en dat terwijl hij vóór de behandeling door de magneti seur geen voet voor de ander kon zet ten, noch zijn armen kon bewegen Yan de voetbalmarkt komt een be richt, dat tot nadenken moet stem men. De Zweedse international Gunnar Gren, die zich in Italië rijk heeft gevoetbald, is op het ogenblik be zig met het laten bouwen van niet minder dan vijftig luxe villa's in de om geving van Göteborg. Er valt heus wel (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 30 jan. Voor de a.s. zondagmiddag te Hilversum te houden courses luiden onze tips: Fuchsiaprijs (2040 m): William Ere bus S., Wings, Witvoet. Cliviaprijs (2000 m): Xaisine, Xitty Erebus, Welti. Geraniumprijs (2000 m): Théa Drab- be, Unemdé, Uria S. Hortensiaprjjs (2400 m): Viola Suns hine, Upper Ten, Xetra. Cyclaamprijs. (2000 m): Quartus Spen cer, Trudi Trothau, Typhoon. Primulaprijs (2400 m): Urania, Ugold- man K, Urma Norton. Cameliaprijs (2400 m) (leerlingen): Uria S. Vic Eerebus, Truely Hollandia. Begoniaprijs (2000 m): Unaniem, Wal- ly Parisien, Vera Hollandia. In „Arb. skak" vonden wij een ty pische opgave, die wij onze lezers hier, onder no. 85, aanbieden. Schijn baar is er voor de eerste zet keus genoeg aanwezig en toch blijkt er slechts één zet mogelijk. No. 86 is een aardig miniatuurtje. Het is niet zeker of dit voorheen niet al meer vertoond is. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 79. J. Opdenoordt. Opl. 1. Lb4— a3 enz. No. 80. E. Holladay. Opl. X. Dbl—b3 dreiging 2. Db3—d5 mat. CORRESPONDENTIE Mr. R. B. te S. U heeft goed ge zien. In no. 77 van J. Opdenoordt op 2 januari geplaatst is er na 1. Dd8, Td4 geen matzet aanwezig. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid, Huize St.-Bemardus, Sassenheim. No. 85. J. Hartong en N. IJ. J. Termaat Arbejder skak, dec. 1959 Mat in 2 zetten No. 88. R. Cheney Die Schwalbe, oktober 1959 Mat in 3 zetten PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3362 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 602 van A. v. Wingerden te Delft. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 febr. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 3355 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 42, 50—44, 37, 18. 12, 44, 21, zl4, 3, z46, 5 en wint. Voor de afwisseling ditmaal eens een probleem waarvan men niet „bang" behoeft te worden, zoals sommige lezers wel schreven over de werkstukken van deze auteur. Een verdienstelijk probleem met be kend slot. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 602 en 603 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 febr. a.s. Met dit probleem presenteert zich weer een nieuwe medewerker aan onze rubriek. We twijfelen er niet aan, of onze oplossers zullen van dit werk ge nieten. OPLOSSING van No. 598 van J. H. Scheyen te Kerkrade. 16—11, 39X50, 11—7, 1x12, 32—27, 31X22, 28X10, 50X46, 6—1, 5X14, 1X5 en wint. Een aardige bewerking van het over bekende lange-lijn-motief. ONZE QFLOSWEDSTRIJDEN Ten gerieve van de vele nieuwe deel nemers aan onze oploswedstrijden ver melden we hier nog eens de regelingen die daarvoor gelden. Voor de geoefende oplossers. Weke lijks wordt er een probleem geplaatst. De wedstrijd loopt over de gehele maand, dus over 4 of 5 oroblemen, en de oplossingen kunnen dus in de loop van de maand verzameld worden en dan vóór de 15de van de volgende maand tegelijk ingezonden worden. On der de inzenders van alle of de meeste goede oplossingen wordt telkens een prijs ad f 5.— verloot. Voor de beginners. Om ook begin ners een kans te geven wordt ook voor hen een wedstrijd gehouden met problemen van licht kaliber. Het is dus niet nodig en „ok niet sportief dat geoefende oplossers hieraan deel nemen. Ook -oor deze afdeling wordt elke week een vraagstukje opgeno men, doch de wedstrijd loopt telkens over 2 problemen, waarvan de oplos singen dan ook weer tegelijk inge zonden kunnen worden. Als prijzen worden voor deze groep damwerkjes beschikbaar i steld. Voor allen. Per jaargetijde wordt steeds een extra serie problemen ter oplossing aangeboden met' een ruime termijn van inzending, zodat ook de beginners hun '.r ach ten daarop kun nen beproevc Voor deze wedstrijder worden steeds geld; ijzen uitgeloofc tot een totaalbedrag van f 15. Men zal begrijpen dat het controle ren van alle oplossingen een veelom vattend en tijdrovend werk is. Men kan ons werk enigermate vergemak- "•lijken door duidelijk te schrijven en de oploL.mgen van „e verse. 1- lend-e wedstrijden op aparte bladen te schrijven. wat te verdienen in de voetbalsport, heeft Gren eens gezegd; hij liqj het niet hij woorden. Iets te verdienen is er nu ook weer voor Karl Rappan, de vader van de „Zwitserse grendel", die geruime tijd als niet „modern" genoeg en „ideeën- loos" werd beschouwd en derhalve geen vinger in de pap mocht hebben. De Helvetische voetbalfederatie is echter tot de konklusie gekomen, dat Rappan wel degelijk de juiste man is voor de restauratie van de nationale voetbalruïne en heeft hem nederig verzocht zijn talenten opnieuw te eta leren. In het belang van de sport. Nog een voetbalbericht. Voor mor gen zijn alle competitiewedstrijden in Frankrijk afgelast. Dit ten ge volge van de troebele toestanden in Al giers. Waarschijnlijk gaat Frankrijk een sportloze zondag tegemoet, want ook in de andere sporten worden afgelastingen bekend gemaakt of nog overwogen. Zelfstandigheid is een voorrecht, dat nog maar weinigen kennen. Tot die gelukkigen hebben altijd behoord de Italiaanse voetbalscheidsrechters. Zij verheugen zich over dit rijke bezit en wisten zich er door gesteund als 'n situa tie op het veld een manhaftig optreden vereiste. Maar sinds kort zijn de Ita liaanse arbiters niet zo zeker meer van hun zaak. Hun excuus? De plannen om de autonome scheidsrechtersfederatie in de grote voetbalbond op te nemen. „Wij wensen dat niet", hebben de heren flui tisten duidelijk gemaakt. „Wij willen ons niet door buitenstaanders laten bestu ren." De grote bond zwijgt slechts; blaf fende honden bijten niet, denkt hij. Maar de scheidsrechters zijn wel degelijk van plan te bijten. Op zondag 14 februari gaan zij in staking. Een protestdemon stratie tegen bedilzucht, tegen de aan tasting van een vrije organisatievorm. SAALBACH, 29 jan. De Neder landse skikampioenschappen voor stu denten zijn beëindigd met een afdaling ove 2500 meter en een hoogteverschil van 450 meter. Bij de heren zegevierde Watse He ringa (Delft) in 2 min. 59.9 sec. voor Bram Deknagel (Leiden) die 3.02.4 no dig had en Oene Schreuder (Leiden) die in 3.11.3 derde werd. In het eindklassement van de com binatie bezet Heringa (3.60 pnt.) de eerste plaats, Schroeder (6.12 pnt.) de tweede en Deknagel (6.40 pnt.) de der- de. De titel voor teams ging naar Delft (10 min. 22.6 sec.). Els Albarda (Wa- geningen) zegevierde bij de dames in 3 min 27 sec. De tweede plaats was voor Wil Feitsma (Amsterdam) in 3.47.5. Irene de Rooy (Amsterdam) werd in 3.56.2. derde. Nederlands stu dentenkampioen werd Els Albarda. In het eindklassement van de combinatie bezette zij de eerste plaats met 7.76 pnt. Irene de Rooy werd tweede met 13.40 punten en Wil Feitsma derde met 29.85 punten. De eerste plaats in het teamklassement was voor Amster dam met 7 min. 43.7 sec. Prinses Irene heeft ook op deze twee de dag van de studentenkampioenschap pen niet aan de wedstrijd deelgeno men. BRISBANE, 29 jan. Tijdens de Australische tenniskampioenschappen is voor de tweede maal een sterke speel ster floor kramp uitgeschakeld. Het was de Engelse Christine Truman, die in de halve finales van het dames enkel spel wegens kramp in haar been en hand een nederlaag leed. Met 7-5, 3-6, 7-5 werd zij door het 18-jarige Austra- Op de Donau in Wenen is een nieuwe sport geboren: schaatsen op de bromfiets. Met een schaats als voorwiel worden vele snelle rondes gemaakt en af en toe fikse tuimelingen. PARIJS, 29 jan. De 47e Tour de France, die dit jaar op zondag 26 Juni in Rijssel start en op zondag 17 juli in Parijs arriveert, gaat, evenals de twee voorgaande jaren, door het wes ten, via het zuiden naar het oosten, dus „tegen de wijzers van de klok in". De Pyreneeën liggen dus weer voorde Alpen in het parcours. De Tour 1960 duurt twee dagen korter dan vorig jaar. Er is dit keer een rustdag: op zaterdag 9 juli in Millau. De totale af stand bedraagt 4136 km (in 1959 4355 kilometer).' ehalve de bekorting heeft de Tour dit jaar nog een primeur. Na de eerste etappe van Rijssel naar Brus sel (110 km) wordt namelijk een tijdrit over 35 kilometer gereden, waardoor de cracks dus alle gelegenheid krijgen al van de eerste dag af goede plaatsen in het klassement te bezetten. De 19e etappe van vrijdag 15 puli, van Pont- arlier naar Besangon, gaat over 78 km tegen het hor!o„e. Bij deze twee tijd ritten blijft het. De ritten op de Mont Ventoux en de Fuy de Dome van de voorgaande twee jaren hebben, naar het oordeel van de organisatoren, te zwaar op het verloop van de strijd gewogen, zodat men besloten heeft een bergrit tegen het horloge te laten vervallen. In de gewone etappes spelen de ber gen dit jaar echter weer een grotere rol dan in 959. Na een aanloop van negen vlakke etappes tot Bordeaux over 1845 km volgen negen berg-ritten achtereen door de Pyreneeën, de Ceven- nes en de Alpen. In het eerste berg- massief, de Pyreneeën, staan de ren ners de volgende hindernissen te wach ten: 10e etappe Mont de Marsan-Pau: de Aubisque (1710 m), 11e etappe Pau- Luchon: Tourmalet (2114 m), Aspin (1480 m) en Peyresourde (1563 m), 12e etappe Luchon-Toulouse: Ares (796 m) en Portet d'Aspet (1069 m). In de Ce- vennes: 13e etappe Toulouse-Millau: Tontasse (767 ia), La Bassine (885 m) en Cause du Larze (872 m). Na de rustdag in Milau, in de 14e etappe Millau-Avignon: Perjuret (1031), Cor- niche des Cevennes (1038 m) en de Montée d'Uglas (670 m). In de Alpen- 15e etappe Avignon-Gap: Perty (1303 (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 29 jan. Voor het herenteam van AMVJ in de westelijke hoofdklasse van de volleybalcompetitie is het ontkomen aan degradatie nu vrijwel onmogelijk geworden. De Am sterdamse heren incasseerden gister avond in Rotterdam tegen Concordia een gedecideerde nederlaag: 159, 155, 153 (30). De andere Rotter damse hoofdklasser Libanon zegevier de eveneens. OVC werd met een 30 nederlaag naar Den Haag terugge stuurd: 15—5, 16—14, 15—12. Het da mesteam van AMVJ, dat eveneens de laatste plaats inneemt, was aanmerke lijk succesvoller in Rotterdam tegen Concordia dan de heren. Het werd een 13 zege, die als volgt tot stand kwam: 14—16, 15—10, 3—15, 4—15 (1-3). lische meisje Jane Lehane verslagen. Overigens heeft het snikhete weer de deelnemers danig partij gespeeld. Ja ne Lehane was na afloop van de strijd zelfs zo uitgeput, dat zij op weg naar de kleedkamer in elkaar zakte. In de fina le zal zij tegen haar 17-jarige landgenote Margaret Smith uitkomen, die in de an dere halve finale over de titelhoudster Mary Reitano zegevierde met 7-5, 2-6, 7-5. De titel in het heren dubbelspel bleef in het bezit van Laver en Mark. Zij won nen in de eindstrijd van de Wimbledon- kampioenen Fraser en Emerson met 1-6, 6-2, 6-4, 6-4. Ieder jaar opnieuw wordt het toer nooi te Hastings verduisterd door het schaakevenement in 3everwijk. Nu was dit jaar inderdaad Beverwijk sterker bezet en meer de aandacht opeisend dan Hastings. Maar toch Gligoric heeft een schitterende prestatie geleverd door het Britse toernooi met 7 A punt uit negen partijen te winnen. Tweede, met één punt minder, waren de Rus Aver- bach en de Oostduitser Uhlmann. Een droevig figuur sloeg de Spaanse kampioen, het voormalige wonderkind, Pomar. Na vijf ronden had hij samen met Gligoric de leiding met vier pun ten. Toen verloor hij tegen zijn con current en daarna, vier ronden achter een ook alle volgende partijen. Een dus danige ineenstorting is wel het omge keerde Van wat indertijd, in de dertiger jaren, Sultan Khan liet zien. Bij zijn eerste optreden begon deze met de eer ste vier partijen te verliezen en won toen de vijf volgende. Naar men zegt moest hij die afkomstig uit Indië, et spel volgens iets andere regels geleerd had, eerst aan onze moderne Westerse speelwijze wennen! Al begint Hastings langzamerhand de grote plaats te verliezen die het vroeger innam, het blijft een legendarische wed strijd waaraan het een eer is mee te spelen. Gligoric slaagde erin een van zijn be langrijkste concurrenten reeds in de eerste ronde uit het zadel te lichten: GLIGORIC 1) d2-d4 2) c2-c4 3) Pbl-c3 UHLMANN Pg8-f6 g7-g6 d7-d5 In de jaren omstreeks 1932 toen bridge als wedstrijdspel populair begon te worden, was de „zwakke Sansatout- opening" een héél gewone zaak. Met ongeveer 3 honneurtrekkei (ongeveer 13 punten) en een SA-kaartverdelmg (4-3-3-3 of 4-4-3-2) mocht men 1 SA openen. Toen echter door de, vroeger bestaande, zéér dure kwetsbare, down- slagentelling de risico's van véél down gaan verminderd moesten worden, intro duceerde Ely Culbertson de „sterke Sansatout" die oorspronkelijk zelfs ge- gebaseerd was op 4 tot 4% honneur- trekken (ongeveer 17-19 punten; aas 4. heer 3 pnt. enz.). Wat is nu de reden, dat tegenwoor dig vele topspelers de voorkeur geven aan een zwakke SA-opening? Niet alleen het feit, dat bij de huidige telling het kwetsbaar downgaan „goedkoper" is geworden dan vroeger; het is vooral de omstandigheid, dat de zwakke Sans de tegenstanders ernstig kan hinderen bij het vinden van een goed eindbod. In het moderne (wedstrijd-) bridge heeft men geleerd, dat mi niet alleen bieden moet op sterke spellen: men moet vaak ook bieden op vrij zwakke spellen om de tegenpartij het vinden van een goed eindbod moeilijk, zo niet onmoge lijk te maken Op dit terrein vervult de zwakke Sans een zelfde rol als b.v. het zwakke-twee openingsbod en de openingsbiedingen van 3 of hoger in een kleur. Al deze biedingen trachten de tegenpartij biedronden af te nemen, zo dat deze tegenpartij zó weinig bied- iimte overhoudt dat zij moet gaan gis sen naar het juiste eindbod. Opent men b.v. 1 Sansatout op een spel als: *H5 Q V 6 4 O V B 7 4 A B 6 2 dan kan dit bod, vooral als de partner weinig meebrengt, een ernstige belem mering vormen voor het bieden van de tegenstanders. Het moge we- zijn, dat die tegenpartij het 1 SA-bod zou kun nen doubleren, doch als die tegenpartij kwetsbaar staat (en ^us tenmi-ste 600 punten voor een eigen manche schrijft) en de SA-bieder niet. is zo'n doublet vaak twijfelachtig. Nog afgezien van het feit, dat de SA-bieder met zijn partner misschien in 2 klaveren of 2 ruiten een goedkope parkeerplaats vindt. Dat zo'n 1 SA-bod een grote belem mering kan vormen voor de tegenpartij is géén theoretische veronderstelling. doch is bewezen in vele jaren toernool- praktjjk. De zwakke Sans Is b.v. bij de landen teams die meespelen in de internationale kampioenschappen, zéér populair. Men kent de zwakke Sans in vele schake ringen. B.v. van 13-15 punte„, doch zelfs ook van 8-10 punten! Volgens deze laatste telling kan men dus 1 SA openen op een spel als: *863 C H74 O V 10 6 5 *A93 Het zal iedere geroutineerde bridger duidelijk zijn, dat zulk een zéér zwakke Sans gróte risico's inhoudt. Deze Sans wordt dan als regel ook uitsluitend ge bruikt als de bieder zelf niet kwets baar staat en de tegenpartij wèl. U zult ook begrijpen, dat de zwakke Sans zéér nauwkeurige reacties van de partner vereist. Vaak zal die partner met een „aardig" spel gewoon moeten passen. Heeft hij b.v. 9 punten, dan weet hij ai dat tegenover een zwakke Sans van punten géén manchebod mogelijk is. Dit „passen" van de ant woordende speler betekent juist een gevaar voor de tegenpartij. De tegen standers kunnen niet direct weten of het passen op 0, dan wel op 9 punten geschiedde. Gaat die tegenpartij dan bieden, dan kan zij van een zéér koude kermis thuiskomen als er inderdaad 9 punten zaten; past die tegenpartij en 1 eft de partner van de SA-bieder slechts zeer weinig, dan mist zij wèl- licbt de manche. De zwakke Sans en de antivoorden er op vereisen enige studie. In vele bridge-leerboeken vindt men het onder werp tegenwoordig uitvoerig behandeld. MIMIR UTRECH, 30 jan. Vrijdagavond zijn enkele partijen van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland gespeeld. De uitslagen waren: 5e ronde: De VriesVan der 'sluis 0-2; 6e ronde: Edink—Vos 1-1; Huisman—Meyer 1-1. Ir. van Dijk kon wegens ziekte niet uitkomen tegen Bastemeyer. Deze par tij is uitgesteld. HELSINKI, 30 jan. De finale da mes enkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van Finland is gewonnen door de Britse speelster Ann Haydon. Zij won van haar land genote Angela Mortimer met 6-3, 6-3. Samen met de Italiaan Nicola Pie- trangeli veroverde Ann Haydon nog een titel. Het paar zegevierde in de finale gemengd dubbelspel met 7-5 6-4 over Angela Mortimer, die met de Egyptenaar Drobnij speelde. LEIDEN, 28 jan. Het enige woon oord van Vincent van Gogh in Neder land dat bewaard is gebleven, het Van Gogh-huis en het daarnaast gelegen Be- gemann-huis met aangrenzende tuinen te Nuenen, zal behouden blijven. De ge meenteraad van Nuenen heeft name lijk besloten tegemoet te komen aan de bezwaren die zijn ingediend tegen het uitbreidingsplan dier gemeente, waar bij ernstige schade aan dit complex zou worden toegebracht. Aan de tuinen is nu, behoudens goed keuring van ged. staten, de bestem ming „tuin en erf" gegeven, waardoor de thans bestaande toestand ter plaatse blijft gehandhaafd. Zoals reeds gemeld was, heeft de stichting „Vincent van Gogh" zich hier over met een adres tot de minister van O. K. en W. gewend en heeft de Bond Heemschut in een adres aan de ge meenteraad van Nuenen bepleit de voor genomen bebouwing van de tuinen niet te doen doorgaan. LONDEN, ^8 jan. Twee bekende Londense zakenlieden zijn gearresteerd in verband met het onderzoek naar een financiële zwendel. Het zijn Gert Wal ler, een 47-jarige bankdirecteur, bekend in Britse ca Nederlandse financiële kringen, en Arthur Humphries Hutton. 51 jaar, account?-' in Coulson, een Londense voorstad. Zij zullen vermoe delijk vandaag voor de rechter-commis- saris worden geleid, beschuldigd van samenzwering tot oplichting door mid del van vervalste wissels van een over zeese bank, die in Londen een agent schap heeft. 4) Pgl-f3 Lf8-g7 5) e2-e3 0-0 6) Lfl-e2 c7-c6 7) 0-0 Lc8-f5 Wat beide spelers hier laten zien is de laatste uitwerking van de aloude „Schlechter-variant". 8) c4Xd5 Pf6Xd5 ook1 op 8) cd5: was 9) Db3 hinder lijk geweest. 0) Ddl-b3 10) Tfl-dl! 11) Db3-c2 12) e3-e4 13) Lcl-g5! 14) a2-a4! Pd5-b6 Lf5-e6 Le6-g4 Pb8-d7 Dd8-e8 e7-e5 een onvoorzichtig openen van de stel ling door zwart. Wit stond reeds beter. 15) d4-d5 c6xd5 16) a4-a5! d5-d4 Dit moet nu wel. Op 16) Pc8 is 17) Pd5: verschrikkelijk. 17) a5xb6 d4xc3 18) b6Xa7 c3Xb2 19) Dc2xb2 Pd7-c5 20) Db2-b4 De8-c6 Zou zwart werkelijk de 23e zet van wit overzien hebben? 21) Lg5-e7 Tf8-c8 22) Le7Xc5 Dc6Xc5 23) Tdl-d8t! Zwart geeft op. AMSTERDAM, 30 jan. De heer W. F. Misset is in een vergadering van gedelegeerden van de hoofdstedelijke Schaakbond gekozen tot voorzitter van deze bond wegens het aftreden van de heer N. Cortlever, die uit Amsterdam is vertrokken. meter) Sentinelle (980 m), 16e etappe: Gap-Briangon: Vars (2111 meter) en Izoard (2360 m), het „dak van de Tour 1960", 17e etappe BriangonAix LeS Bains: Lautaret (2043 m), Luitel-Cham- rouse (1720 m) en Granier (1134 m'- 18e etappe -cix Les Bains-Thonon Les Bains: Les Aravis (1498 m), Colom- bière (1618 m) en Les Gets (1162 ra) Na Les Gets volgen nog drie etappes, waarbij de 78 km lange tijdrit van Pon- tarlier naar Besangon. Geen enkele van de 21 etappes 's langer dan 250 km. De 7e etappe van Lorient naar Angers is met 244 km de langste rit van deze Tour. Elf etappe» zijn groter dan 200 km. In 1959 waren het er slechts 7. Er zijn geen nieuwe etappe-plaatsen in het parcours pgenomen. De organi satoren in Parijs hebben bekend ge-, maakt, dat bij de ploegen die met vol ledige equipes van 14 renners starten ook de combinatie Nederland-Luxem burg is vertegenwoordigd. De KNWU heeft echter 1 enige tijd geleden be sloten met een zuiver Nederlandse ploeg van 8 man *e willen uitkomen. Het zelfs lang niet zeker dat Luxemburg aan de Tour 1960 zal deelnemen. Ter gelegenheid van de bekendma king van de route, welke door de Tour de France 1960 zal worden gevolgd' heeft de directeur van de Tour, Jacques Goddet, in Parijs enkele toelichtingen gegeven. De organisatoren hebben -"* aldus de heer Goddet de formulé van de landenploegen gehandhaafd om dat de wielersport nog niet' in het sta dium is beland dat merkenteams a's representatief voor de onderscheiden landen kunnen worden aangemerkt. OP de geneutraliseerde trajecten Bordeaux- Mont de Marsan en Thonon Les Bains- Pontarlier zuilen de renners niet behoe ven te fietsen. Van Bordeaux naa? Mont de Marsan wordt de karavaan per trein vervoerd, van Thonon naa? Pontarlier gaat de reis gedeeltelijk P®1" boot over het meer van Genève. Er zal een extra-materlaal-wagep aan de karavaan worden toegevoegd. Deze wa gen krijgt zijn plaats voor de bezem wagen en zal voornamelijk bestemd zijn om de achterblijvers bij te staan- In het systeem der klassementen wor den geen wijzigingen van enig belang aangebracht. Het algemeen klassemem is weer rijk gedoteerd (ongeveer 10.00° zware franken). Ter nagedachtenis van de onlangs overleden Italiaanse renner Fausto Coppi zal tijdens de zestiende etappe op de Col van de Izoard een plechtigheid worden gehouden. DEN HAAG, 30 jan. De afdeling Rotterdam van de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond heeft alle voor morgen vastgestelde wedstrijden 'n verband met de gesteldheid der terrei nen afgelast. De afdeling Dordrecht vande KNVB heeft eveneens alle wedstrijden voor zondag afgelast. Het Nederlands Handbalverbond, afd. Amsterdam heeft alle veldhand- balwedstrijden afgelast. SQUAW VALLEY, 29 jan. De Amerikaanse schaatssprinter Bill Dis ney, die al met 41.1 sec. op de ze vende plaats van de wereldranglijst op de 500 m. stond, heeft op de Olympische baan tijdens trainingswedstrijden de 590 m. afgelegd in 40.1 sec. Hij bleef hiermee 0.1 sec. onder het wereldre cord van de Rus Evgeny Grishin, die op 22 januari 1956 in Misurina de Olympische titel met 40.2 sec. op zi)n naam bracht. De tijdwaarnemers registreerde11 voor Disney 40, 40.1 en 40.1. Het ils was goed, de temperatuur bedroeg on geveer een halve graad boven het nulpunt, doch er stond een lichte wind- Aangezien ér in Squaw Valley geef sprake was van een nationaal kam pioenschap of een erkend internationa le wedstrijd zal de 40.1 van Disney vol gens het I.S.U.-reglement niet als nieuW record kunnen worden erkend. HILVARENBEEK, 28 jan. Tijdens de Groot-Kempische Cultuurdagen (23- 24 juli) zullen vele kunstenaars en lief hebbers van de kunsten uit België, Ne derland, Luxemburg, maar ook uit ande re landen o.m. een bezoek kunnen bren gen aan een internationale affiche-ten- toonstelling, waaraan tevens een prijs kamp verbonden is. Vorig jaar reeds werd een hegin ge maakt met een dergelijke manifestatie, toen nog uitsluitend voor deelnemers uit de Beneluxlanden. Dit jaar zal ook een inzending van de erkende meesters der affiche-kunst de Zwitsers, te zien zijn. De prijskamp is weliswaar nog be perkt voor de Nederlanders, Belgen en Luxemburgers, maar wanneer deze ex positie het beoogde succes hebben zal wordt in 1961 een internationale ten toonstelling met bekroningen georgani seerd. De deelneming der Zwitsers is dit jaar reeds verkregen, om het peil van het affiche der Lage Landen op te voe ren door uitgebreide kennismaking met het beste wat er momenteel in Europa, misschien wel in de hele wereld op dit terrein wordt vervaardigd. Met enkele jaren hoopt men aldus een expositie te verkrijgen, vergelijkbaar met die te Middelheim (Antwerpen) voor de beeld houwkunst, en op den duur hoopt men dan de wereldprijs voor het beste af fiche te kunnen gaan uitreiken. Ver schillende Benelux-instanties verlenen reeds hun enthousiaste medewerking, en als dit aantal kan worden uitgebreid staat een tentoonstelling van wereld formaat als regelmatig terugkerende manifestatie te wachten. Dat Hilvarenbeek dit gebeuren weer organiseert is behalve aan de cultuur dagen te danken aan de gunstige ligging en de ideale expositie-mogelijkheden. Omdat het affiche tenslotte bedoeld is om buiten te worden gezien zal men ze van 9 tot 31 11 in de open lucht expo seren. In de jury zitten Otto Treumann, Karei Suyling, Jacques Richez, S. W. Numann en prof. Joris Minne Vijf leg penningen en oorkonden voor winnende en eervol vermelde ontwerpers zullen de prijzen ,rmen. terwijl ook de op- DEN HAAG. 28 jan. In een ge meenschappelijke verklaring hebben de ANWB en de KNAC medegedeeld zich op het standpunt te stellen dat, ingeval de minister van Verkeer en Waterstaat het voornemen zou hebben, een maxi' mumsnelheid in te voeren voor buit?11 de bebouwde kommen gelegen wegein met zulk een maximumsnelheid eerst een proef zou moeten worden genome®* Het standpunt van deze twee verkeer?' verenigingen houdt voorts in dat es? maximumsnelheid eerst dan zinvol kaf zjjn, indien deze past bi)'het weggedeel te waarop zij van toepassing ls, in zover' re, dat zij wordt vastgesteld afhankelil* van de omstandigheden die zich op eeh bepaald weggedeelte voordoen. De bo«* den verwachten van een proefneming overigens geen opzienbarende result®' ten. De verenigingen stellen zich op hpt standpunt, dat het verkeer op wege® met gescheiden rijbanen niet aan ee® maximumsnelheid gebonden dient *p' worden. De ANWB en de KNAC me nen voorts, dat het nuttig zou ziin n>' wegen die voor grote snelheden zij® aangelegd, een niet te lage maximum snelheid in te voeren. Volgens hen is namelijk zo, dat daar het verkeer ju»*-* door langzaam rijdende voertuigen 111 gevaar wordt gebracht, omdat de*® voortdurend moeten worden ingehaald' drachtgevers der bekroonde affich®s een oorkonde zal worden uitgereikt. Om de voor de Beneluxlanden v?,'t langrijke toekomstmogelijkheden op_ f terrein én om de reeds voor dit j®®, zo aanlokkelijke kansen is het entho® siasme van Hilvarenbeeks burgemef® ter J. Meuwese en dat van dr. Mariem cultureel attaché der Belgische amb®- sade, voor deze plannen begrijpelijk terecht. Hun hooggespannen verwacht® gen zullen stellig niet beschaamd den. dit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6