tie Sea Shellhoudt Schiedams hoog naam I BADKAMERVERWARMING de MOL JANSEN Franse Modeshow OVER DE DAM Schiedams laatste makelaar in moutwijn en spiritus Jeugdgemeenteraad kwam bijeen Geheugen-hulp lets over techniek van het boren naar olie in de zeebodem Exclusieve Gedachtenwisseling over democratie m Sport en spel op half-verharde terreinen Tunnelplannen Politie-muziek gezel schap concerteerde Bromfiets en fiets gestolen Hoge scores in junioren- spelregelwedstrijd Wat Schiedam verloor en vond Aangereden P. J. Kram overleden, negentig jaar oud Citosa-busdiensten weer normaal? Trekking loterij T.O.P. uitgesteld BURGERLIJKE STAND J Onbekend en te water DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! N.S.F. adviseert 'VI. 1960 mmmm X Si Damwachter sctiieJamselic schiedamsehe couram A.E.G. - Philips - Daalderop Inventum - Sinus v.a. f 33.- georganiseerd door maison van dooremaalen Zivart.ivit, geruit en fel gebloemd De hoge bol uit Parijs IN ROTTERDAM li. n i„ foWe zeilen'' ofwel de gemonteerde stalen palen omhoog, werd de „St. a Shell 0,1 de rede van Doha naar haar plaats van bestemming in de Perzische Golf gesleept, een lang niet gemakkelijk karwei. Man heeft kortgeleden elders in dit in 's Lands Kroniek, kunnen le- sudat het op de Werf Gusto hier ter Mi i gebouwde stalen booreiland „Sea Cveilig en we] op de plaats van zijn j.fietnming in de Perzische Golf is aan komen en daar o. a. door niemand min- v' dan de statige, zeventig-jarige sjeik j. Qatar bewonderd werd en door de skundigcn van de Shell hogelijk ge- ^rdeerd. De „Sea Shell" werd er door ItC'edamsc technici van de werf bcdrijfs- gemaakt en daarna met de nodige Km nins aan de oliemaatschappij over- va tagen. Omtrent de technische kant k het olieboren in de zeebodem lazen s een artikel in de „Nieuwe Rotterdam ss Courant", dat wellicht velen onzer le- L$s «al interesseren en hetwelk we der ive hier weergeven, t-'oet het boren in de zeebodem is men L ds aan het einde van de vorige eeuw t«8°hnen, toen bleek wat natuurlijk k Verwachten was dat de oliehoudende honderden meters onder de grond iC^AK WORDT EEN NIEUWE weg b) aangelegd, als de noodzaak er van ge- ai ken is Dit is onjuist. Men moet m het a,8emeen een nieuwe weg gereed hebben fyrj.er behoefte aan ontstaat. Dit zet ïr. v lcJer onlangs in een causerie, na de CfSadering van de Kamer van Koophan- C ett Fabrieken voor de Beneden-Maas laar dingen gehouden. keri volkomen juiste opmerking. Wat vC'edam betreft, kunnen we met enige b'doening wijzen op de nieuwe ver- M^fsweg die we via het nieuwe stations- over de oude spoorbaan naar aa öeukelsweg in Rotterdam zullen gaan k Sgen. In zekere zin bestaat de be- tiff'te er aan reeds, gezien de overbelas ts'8 van Rotterdamsedijk en Lorentzlaan, oar een vooruitziende blik maakte het KjSelijk, dat deze behoefte niet nijpend tv. borden en veel te laat aan een nieu- Va Vteg wordt gedacht, met alle nadelen jd dien. bjf' Mulder, die aan de Planologische bfj Jjt van de provincie Zuid-Holland als ngenieur' werkzaam is, heeft bij CvjSelegenheid ook nog het een en ander Iw^gedeeld over de tunnelplannen tlBeneden-Maasgebied. wees op het grote aantal verkeers- bt-gen dat reeds tot uitvoering is ge- br,cht of gepland is. Naast de wegen en tj6 Sgen zullen het in het district van k Beneden-Maas voornamelijk de ver- Vp^stunnels zijn die moeten helpen het - -- -i e^r te verwerken. Voor Rotterdam tij,? van de grootste betekenis de Maas- Gl' ^ie ree(^s overbelast is, en daar- de Van Brienenoordbrug en de ontworpen Metro, die in de komen- Vj,Jaren zullen worden ingeschakeld. Er voorzien, dat het steeds toene- verkeer de verruiming die zal faan door het gereedkomen van deze vJ.® Werken, weer zal hebben ingehaald. b5hltv°erig stond spr. stil bij de plan- te? Voor de zg. Vlaardingse tunnel, die bpj. Verbinding zal vormen tussen de Via oevers en geprojecteerd is tussen bp ardingen en Schiedam. Het is aan clk°oruitziende blik van ir. Langen te tliftken, dat voor de aanleg van deze ruimte is gelaten, jpj et Passen en meten zal de tunnel nog tt 1 aangelegd kunnen worden, hoewel bi„reeds een bocht in moet komen wat «o verkieslijk is. VmZe tu«nel zal een belangrijke schakel Son n in de weg noord-zuid, de z.g. <1« i^tveg, de tunnel onder de Nieuwe en bp uude Maas door en vervolgens over Vinden, de Volkerakdam en via bat ^"Brabant naar België. Spr. hoopte, i 6üri ze tunnel spoedig de nodige goed- Itg 'hgen zou krijgen, zodat met de aan- (wfvan begonnen kan worden. st>0n„ wordt hier nog gedacht aan een Map^Wegtunnel. Of deze er zal komen Oat R nog niet vast. st6t„ t is aiiemaai -- 1 tot het t> interessant voldoening, dat er g werk zijn, niet om !tpnezen, maar om van te voren te zor. en het mannen achteraf Mj»p ^at de situatie zich op gezonde ontwikkelt, dank zij een door- ftte visie, op de praktijk gebaseerd. OooWnd -nof Vdiuwtom «n omilf«kw 82ste Jaargang No. 24204 D A M 1 8 SCHIEDAM Telefoon 66152 pOSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 f .ADVERTENTIES stJJdS per nun-hoogte. BU contract tarieven- t ??°E20NDEN mededelingen Sth?? per mm-hoogte. Bli contract tarieven. t~„ „KAMPIOENEN «0 woorden f 0.50 bij vooruitbe- hufS®' Elic woord meer 3 ct. Maxi- Vru 60 woorden. si?® W-vertenitae-orders worden afge- en uitgevoerd overeenkomstig W^selen voor het Advertentie- t abonnementen V Per kwartaal, f 2.54 V 0 en t 0.59 per week. niet plotseling ophield waar aan de op pervlakte het land overging in water. Aanvankelijk bouwde men pieren aan de wal om op het uiteinde daarvan 'n boor toren op te trekken en de olie naar bo ven te brengen. Moest men verder het water in, dan werd dit echter te kost baar en zo begon men in 1929 met een booreiland, een op heipalen gefundeerde stellage met een platform en een boorto ren boven water. Dit voldeed wel, maar de moeilijkheid was, dat men voor elke put die men wilde slaan zo'n eiland moest bouwen tegen prijzen die tegenwoordig met zeven cij fers worden geschreven. Was de boring afgelopen dan bleef het eiland, met toren en al, verder ongebruikt midden in het water staan. De volgende stap was dan ook het eiland te verkleinen en de pom pen, bemanningsverbli.jven etc. op een ponton of schip te bouwen de z.g. dril ling tender. Het eiland werd zo veel klei ner en dus goedkoper; het materieel kon heel eenvoudig van de ene boring naar de andere worden gebracht. Nog aanlokkelijker is het, uiteraard, vooral bij exploitatieboringen in streken waar nog geen olie in de bodem is aan getoond, een geheel mobiele installatie te gebruiken, die na 't boren op 'n ande re plaats weer kan worden gebruikt. Voor ondiepe wateren vond men daarvoor een vrij eenvoudige oplossing. Men bouwde de installatie op een ponton, die men ver der volbouwde met ballasttanks. De pon ton werd naar de plaats van de boring gesleept en daar werden de tanks volge pompt tot de ponton op de bodem kwam te liggen. De beperkingen van dit sy steem zijn duidelijk. Men hield de grondgedachte ervan ech ter nog even vast, bouwde '11 ponton voor watertanks met daarbovenop een stellage van enkele tientallen meters hoogte, waarbovenop dan weer het platform met de boortoren kwam. Het gehele gevaarte werd naar de hoorplaats gesleept, daar werd de ponton op de bodem gezet en het platform bleef weer boven water. De De eerstvolgende stap was een drij vend platform met poten, van het model dat onlangs door de werf Gusto is afgele verd voor een van de maatschappijen van de Koninklijke Shell Groep en dat nu bij Qatar in cle Perzische Golf borin gen verricht. De acht „poten" worden bij het varen over lange afstanden ge deeltelijk gedemonteerd en aan dek mee gevoerd. Op de plaats van bestemming worden de stukken aaneengevoegd en naar beneden gebracht tot ze op de zee bodem rusten. Dan wordt nog het gehele platform een eind boven de zee getild (langs de poten) en de voorbereidingen tot de boringen kunnen beginnen. Wil men de put verlaten, dan worden de poten opgehaald. Van deze systemen bestaan verschil lende combinaties. Men kan b.v. een ponton nemen, waarop poten staan. In deze poten kan men, verticaal beweeg baar. het platform hangen. Op de plaats van boren laat men de ponton op de zee bodem zinken, waarbij het platform om hooggaat. Al deze methoden zijn tenslot te beperkt in hun diepte en als men in water van zo'n honderd meter diepte wil gaan werken zal men van een schip af moeten boren. Dat zo'n schip heel goed verankerd moet zijn is logisch, maar aan een zeke re werking van de golf is toch nauwe lijks te ontkomen. Door de bodem van een schip heen boren, zoals wel wordt gedaan, is voor andere doeleinden dan puur geologische, voorlopig niet de op lossing, want dan kan het schip niet wegvaren zonder de boorpijp weg te wer ken, d.w.z. zonder de boorput weer vrij- wel onbereikbaar te maken. Ziet men kans de pijp onder water tijdelijk af te dekken, dan kan dit bezwaar worden on- j dervangen. Een Amerikaanse onderneming heeft nu een speciaal boorschip aangekondigd 1 een uit buizen opgebouwd, op enkele tanks drijvende L-vormigc ponton. De golven kunnen vrijelijk door de buiscon- struetic heen spelen zonder het vaartuig al te veel in beroering te brengen. Aan het boren gaat het seismische on derzoek vooraf. Dit is vrijwel gelijk aan dat op het land. al heeft men er dan ter zee drie schepen voor nodig, een schiet- vaartuig, dat de springlading tot ontplof fing brengt, een meetvaartuig, waaraan de gevoelige microfoons zijn verbonden en aan boord waarvan zich de meetin strumenten bevinden en een veiligheids boot, belast met het commando en de waarschuwing van eventuele schepen in de buurt. In het geval dat de boringen, uitgevoerd met middelen als hierboven beschreven, succes hebben, komt de produktie. De pijp komt in een eenvoudige versteviging verscholen, boven water en wordt daar afgesloten, eventueel uitgerust met een pomp. Van dit, overigens onbemande, station loopt weer een pijpleiding naar de centrale post, waar de aardolie en het aardgas worden gescheiden. Vandaar gaat het, weer via een pijpleiding, naar het hooldstation, waar het wordt ver scheept of verder gepompt naar de raf finaderij. De speciale problemen waarmee men bij dit alles te maken heeft, als de af lossing van de bemanningen van boor torens en pompstations, de sociale voor zieningen voor deze mensen, op het tech nische vlak. de aantastingsproblemen bij de materialen, de veiligheid etc. moeten we hier, omwille van de plaatsruimte, onbesproken laten. Gisterenavond gaf het Schiedams Poll- tie-muziekgezelschap in Musis Sacrum haar jaarlijks concert» Evenals in vorige jaren is dit voor de vele bezoekers een avond geworden van onvervalst muziek genot. dit ondanks het feit, dat het gezel schap ernstig gedupeerd was, doordat de eerste pistonnisf afgelopen vrijdag door ziekte yutgeschakeld werd. Ter elf der ure wist men zich echter te verzeke ren van de medfewerking van de heer Stolze, die na slechts een repetitie een zeer betrouwbare partij meeblies. Het programma, dat vele aantrekkelij ke punten bevatte, werd vlot afgewerkt. Achtereenvolgens beluisterden we de mars Mit Klingendem Spiel, de Ouvertu re Militaire en de klompendans uit de opera Zar und Zimfnermann. In het vierde nummer, Nightfall in Camp, noteerden we een gloedvolle trom petsolo van Th. Kuypers. Van het verdere programma vermelden we een fijnzinnig gespeelde selectie uit Show Boat en een stemmingsstukje: In 't Sprookjesbos. Deze compositie van p B. Bisselink gaf een muzikale impres sie van de bekende „Efteling". Na een "imponerende mars-versie van „When the Saints go marching in" was men toe aan de finale, waarvoor de mars- tamboers op het podium verschenen. Hiermee was het muzikale gedeelte van de avond ten einde en een warm en wel verdiend applaus viel dirigent M. Brille- man en zijn mensen ten deel. Na de pau ze was het woord aan de humor. De personeelsvereniging „Gemeente werken" Schiedam bracht zeer verdien stelijk een tweetal eneakters op de plan een blijspel van Jac Braun en de door het schrijvers-duo Schweden- v. d. Lugt geschreven klucht j.De Jas". Vervolgens konden de danslustigen zich op de glad de vloer naar hartelust uitleven. De mu zikale medewerking hiertoe verleenden „The Rhythm Aces", o.l.v. J. Tepel. De Schiedamse politiemensen kunnen terugzien op een geslaagde „elck wat wils"-avond. J, v. M. deed aangifte van diefstal van zijn bromfiets, die op si0t in het Broers- veld stond. Van mej. C. A. M. B. is de fiets gesto len die op slat' op Hoogstraat stond Een gedeelte van de ingewikkelde machinerie ran het bij Gusto gebouwde stalen booreiland „Sea Shell". LANGE KERKSTRAAT 66 TELEFOON 6.8.5.7.0. Op de eerste avond van de traditionele spelregeltestwedstrijden die jaarlijks ge organiseerd worden door de Schiedam se scheidsrechtersvereniging, heeft Excelsior '20 de kans behouden ook ook dit jaar weer in het bezit te komen van de wisselbeker, die het verleden jaar ver overd heeft. De C-junioren, Berrie van Heyningen, Kees van de Water en Jaap Beyer, welke laatste zijn twee vragen foutloos beantwoordde, zagen hun moeite, besteed aan het leren van de spelregels, beloond door 82 van de in totaal 90 te be halen punten. Toch was dit nog niet ge noeg voor een eerste plaats. S. F. C. en S.V.D.P.W. behaalden ieder het maxi mum-aantal punten. Van deze twee vere nigingen wist S.V.D.P.W. na barrage de eerste plaats-te behalen. De spelregelvragen werden zoals ieder jaar gesteld door de heer L. v. Ravens, een bekend scheidsrechter uit het betaal de voetbal en een expert op spelregel- gebied. Op kundige wijze beantwoordde hij de vragen, die naar aanleiding van de spelregeltest waren gerezen zowel bij de junioren als bij de leiders. De uitslag van deze eerste avond, waar op alleen de C-junioren van de Schie damse voetbalverenigingen aan bod kwa. men luidde: 1. SVDPW 90 punten. 2. SFC 90 punten, 3. Hermes DVS 86 punten, 4. Excelsior '20 82 punten, 5. PPSC 73 pun ten, 6. Schiedam 70 punten, 7. SVV 60 punten, 8. HBSS 43 punten. De avond voor de B.-junioren wordt ge houden a. s. woensdag 10 februari, aan vang halfacht, wederom in de HDVS-kan. tine op het Harga-complex, Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 912.30 en 26 uur: plas tic regenjas in étui: klein houten stepje. Te bevragen bij de vinders: portemon nee met inhoud, v. Herwerden, Bm. van Haarenlaan 1280 (flat); damesportemon nee met inhoud, Faasse, Hobbemastraat 3b: zwabber, F. Filius, Schietbaanstraat 7, Kethel; leesboek, G. van Geenen, Ant. Muijsstraat 18"; paarse want (r.), K. Post, Hargsingel 43. Kethel; 1 paar glacé he renhandschoenen, C. Huijzer, Halleystraat 36; blauwe kinderhandschoen (r.), Kuij- pers Bm. van Haarenlaan 746: 1 paar werkhandschoenen, v.d. Kuil, Pieter de Hooghstraat 22; dameshandschoen, leder, met gehaakte bovenkant (r.), v. Katwijk, Heemskerkstraat 30: beige glacé hand schoen. Nooteboom, Rozenlaan 7, Kethel: 1 paar glacé dameshandschoenen, P. Plooij, Hargsingel 17, Kethel; glacé da meshandschoen (1.), W. van Geijl, Buijs Ballotsingel 78; 2 wollen kinderhand schoenen, P. Post, Daltonstraat 60a; brui ne glacé kinderhandschoen. G. van Eijk, Gordonstraat 25c; 1 paar bruine motor handschoenen, van Loopik, van Marum- straat 16b: sleutel in étui. Schoof, belas tingkantoor, Oude Kerkhof; zwarte vul pen, Bergwerf, Bm. van Haarenlaan 894; kinderringetje, H. van Geloven, Singel 175; blauwe autoped, Oosterwaal, Hogen- banweg 83; bedrag aan geld, v.d. Steen, Troelstralaan 83; rode autoped, S. Brou wer, Schietbaanstraat 9, Kethel; dames jasje gebloemd, E. van Klinken, Vlaar- dingérdijk 159a; pakje dameslingerie. Ho- gendijk, Schiekade 75; 2 badbroekjes, Kuijpers. Bm. van Haarenlaan 746. O Het, vijfjarig meisje E. B. M. van Veen is gistermiddag in de Tuinlaan op de fiets aangereden door een personenauto, be stuurd door de heer A. M Het meisje kreeg een wond aan het achterhoofd. De bromfietser P. L. is gistermorgen aangereden op de Hoogstraat door een passerende scooterrijder. Hij liep lichte verwondingen op aan armen, hoofd en benen, die ter plaatse zijn verbonden. In alle stilte is heden op de Algemene Begraafplaats ter aarde besteld het stof felijk overschot van de heer P. JKram, indertijd een bekende figuur in distil lateurskringen. Hij was negentig jaar oud. Op zijn tachtigste verjaardag werd hij gehuldigd als de oudste makelaar in moutwijn en spiritus hier ter stede en als een der laatste vertegenwoordigers van de goede oude en tevens glorierijke tijd van de „Korenbeurs", waarvan hij uiteraard een vaste bezoeker was. Bij zijn tachtigste verjaardag schreef on ze krant een beschouwing, die we hier in zijn geheel overnemen. Morgen staat het tempo van het mo derne Schiedam een ogenblik stil, om te denken aan de 80e verjaardag van een van de figuren, die met de bloeitijd van onze stad als branderij-centrum is ver weven. P. J. Kram, de oudste in leven zijnde beëdigde makelaar in moutwijn en spiritus begint aan zijn 81e jaar. Voor een middag zal hij zijn dagelijkse gang naar Rotterdam onderbreken, om in zijn kamer aan de Hoogstraat 4 de re laties en kennissen te ontvangen die hem willen gelukwensen. Met moeite slaat hij deze dagelijkse routine over; zijn levens tempo verdraagt zich niet met stilzitten. Hij wil zijn te midden van de mensen en te midden van het gewoel dat hij zoveel jaren heeft gekend en lief gehad. Wel gaat hij met de tram, maar vaak denkt hij bij die tocht terug aan de dagen dat hij vanuit Schiedam te voet de tocht naar het handelscentrum van Rotterdam maakte. Hij was een geboren makelaar. Zijn vader had een effectenzaak en dacht niet anders, of zijn zoon zou deze overne men. Maar de jonge Kram voelde meer voor typografie en ging dus in de leer bij de Gebr. van Noordwijk. Een goede zaak door ouderhand opgebouwd is nog steeds te goed om in vreemde handen over te gaan Daarom aarzelde de nu tachtigja- dige niet de leidsels van zijn vaders kan toor over te nemen, toen deze aan zijn zaak ontviel. Het was hem niet onbekend. Vele malen had hij zijn vader naar de Korenbeurs vergezeld. Deze verzorgde er de beursberichten. Midden tussen de handel staande, voelde hij al snel de lucht in zich opkomen meer te zijn dan alleen maar noteur. Hij richtte op zijn twintigste verjaardag een agen tuur. en commissiehandel op. Hij handelde in strohulzen, capsules, kurken, pakhooi, stro, plombeerloodjes en tal van andere zaken, welke met de bran- derij-produkten verbonden waren. Zijn bekendheid met de gang van zaken op de beurs bracht verscheidene bladen ertoe ook de Nieuwe Schiedamsehe Courant behoorde hierbij hem te engageren voor het verzorgen van de beursnoteringen ter Korenbeurs. Tot 1914 deed hij dit werk; de opheffing van de beurs maakte er een einde aan. De han del breidde zich intussen uit: boekweit, kelderflessen, kruiken bood hij te koop aan en aangezien zijn gaven niet onopge merkt bleven, kwamen zijn relaties er toe hem te vragen, commissionair in moutwijn, binnen, en buitenlandse spiri tus te vzorden. Hierdoor kreeg hij handelsrelaties over de hele wereld. De laatste oorlog ging niet ongemerkt aan zijn zakelijke positie voorbij. Hij was toen reeds zeventig jaar maar nam nog geheel aan de handel deel Afgesne den van zijn buitenlandse relaties, be langrijke bedragen aan beleggingen ver liezend, scheen hem in 1945 het ogenblik gekomen om zijn zaak over te doen aan de heer C. A. Tuyl firmant van J. Bakker Co.; beëdigd makelaar te Schiedam. Sindsdien bleef hij betrokken als -toe schouwer bij het grote spel, dat handel heet, maar hij heeft zich verzekerd van een rustige plaats vanwaar hij zonder ge schokt te worden het jachtige gebeuren kan gadeslaan. Een zoon en een neef van de overledene zijn notaris te Goes. Naar verluidt zouden binnen korte tijd de busdiensten van de vervoersmaat schappij Citosa te Boskoop weer nor maal worden gereden. Zoals bekend worden momenteel de laatste diensten na des avonds 9 uur thans niet meer gereden. Bij informatie bij de directie kon men ons echter daaromtrent nog geen zeker heid verschaffen. Ter geruststelling van ongeduldig wor dende houders van loten der r.-k. jeugd vereniging T.O.P. kunnen wij mededelen dat de trekking der loterij zal plaatsvind op 1 maart a s. in plaats van op 1 februa ri zoala eerder werd vermeld. De uitslag vand e trekking zal t.z.t. in dit blad wor den bekendgemaakt. GEBOREN: Albertus C., zoon van A. van der Meer en C. J. Touw; dlara E„ dochter van P. Voorburg en A. de Wit. Nicole, Mireille, Mylene, Viviane en de mannequins in hun alleraardigste Charlotte, allemaal even fotogeniek, I strandensembles. Ensembles, die onge- dankten met een charmante glimlach! twijfeld terrein zullen winnen, vooral nu voor het vaak opklaterend applaus gister middag in gebouw Arcade, waar traditie getrouw Maison van Dooremaalen in een uiterst verzorgde show liet zien, wat of er allemaal met de nieuwe collectie van de Parijse katoenkoning Boussac te berei ken is Speaker Theo Kelders begroette na mens Maison van Dooremaalen in het bij zonder mevrouw Peek, wier aanwezig heid men op hoge prijs stelde, alsmede de talrijke dames (en enkele heren), die zich met moeite een plaatsje in de zaal verworven hadden. Over het meterslange plankier schreden De heer C. Schulze, van „Nieuwe Koers" gaf als zijn mening, dat de ver zuiling een verschijnsel is met confes sionele grondslag. Immers, aldus spr. velen verwarren de confessionele partij- Ham van de „Jongeren Organisatie en met de kerken en beschouwen ook het woord van de partij alshet woord van de kerk. De opponent vergat hierbij dat ook de P. v. d. A. een zuil is ,de partij voor iedere niet-confessionele arbeider. Wat de confessionele partijen betreft, wees de heer Ham er terecht op, dat de ze zijn ontstaan om de beginselen van de kerk veilig te stellen in het openbare le ven. Overigens verklaarde de heer Schul ze zich ook tegenstander van de uitwas sen van de democratie en wilde hij o. a. ook legalisatie van het stakingsrecht. Ook de heren Berg van A.R.J.O.S. en De Ronde van de J.O.V.D. wisselden over de beschouwingen van de inleider van gedachte. Gistermiddag omstreeks vijf uur is een 'onbekend gebleven jongetje van ongeveer acht jaar oud in de Lange Haven geval len. Gelukkig was het op dat tijdstip vrij druk op de haven, doordat het spitsuur was. Op het hulpgeroep van het kind kwa men verschillende mensen toesnellen. Met behulp van een reddinghaak, die aan een stenen trapje bij het water hangt, werd de jongen naar de kant getrokken en toen kon hij door de heer A. Verdam van de fa. Naumann op het droge worden ge bracht. De meesterknecht van de distil leerderij N.V. Vrijmoed, de heer G. N. Verhaar, hielp hem daarbij en bracht het jongetje naar zijn woning in het Broers- veld. Het jongetje was in het water terecht rgekomen, toen hij met een jonger vriend je aan het spelen was bij het stenen trap je langs de walkant ter hoogte van de Taansteeg. In de raadszaal van het stadhuis ver gaderde gisteravond de jeugdgemeente raad onder leiding van de heer J. A. van Leersum van de „Jongeren Organisatie Vrijzinnig Democraten". De heer J. H. M. Katholieke Volkspartij" hield een inlei ding over het onderwerp: „Is er demo cratie in West-Europa?" Spr. begon met de bemerking, dat vol gens sommigen de democratie, zich uitend in het parlementaire stelsel, in discrediet is. Aan de hand van citaten toonde hij aan, dat niet het parlementaire stelsel fout is, maar dat de West-Europe aan blijk geeft, niet te weten, hoe hij dit moet gebruiken. Democratie (volksre gering) wil dus zeggen: een bestuur dóór het volk en vóór het volk. In dit verband onderscheidde spr. een formele demo cratie, welke zich uit in algemeen kies recht en een materiële democratie, die bestaat uit volkomen gelijkwaardigheid van de belangen van elke bevolkings groep. Betreffende de „verzuilng" in de politiek merkte spr. op, dat deze voort komt uit het feit, dat vele partijen zijn gebaseerd op een wereld- of levensbe schouwing. Ieder aanhanger behoeft het daarom nog niet eens te zijn met elk on derdeel van de praktische politiek. Deze wereld- of levensbeschouwing heeft haar weerslag in de volgens die beginselen ge formeerde vakbonden. Mensen, die zich met de beginselprogramma's van „de zui len" niet kunnen verenigen, staan buiten die organisatie van het politieke leven en zoeken zich met behulp van aanra kingspunten te organiseren met gelijkge zinden. Wij hebben hier een vrij kies recht, volgens het beginsel „Algemeen kiesrecht" de afgevaardigen worden ge kozen door de kiezers en vertegenwoor digen het gehele volk, maar de partij besturen (fractie leiding?) hebben het laatste woord, waardoor soms goede idee- en worden gesmoord door partijreglemen tering. Is er democratie? Is er democratie in West-Europa? Het antwoord van de inleider was: „gedeelte lijk". Deze had enige fouten in het demo cratisch bestel gesignaleerd, zonder noch tans een oplossing voor de kwestie te kun,, nen geven. Strepen met bloemen vormden o.m. frisse motieven in de eerste stoffen- collectie van Boussac, getuige de shows, door MaisomVan Dooremaalen geöfganiseërS' Boussac het weerbericht voor deze zomer heeft prijsgegeven: nl. een nog langere en een nog warmere dan vorig jaar! Bij zonder praktisch de losse overrokken. De japon met het jasje is nog steeds fa voriet. Wij zagen haar gisteren met prach. tige tegenvoeringen, gedragen op meters- wijde of nauwaansluitende mouwloze ja ponnetjes, met kleine mouwtjes, tot de elleboog, driekwart en zelfs lang en strak. Simpel, heel simpel leken vaak die jurkjes, maar ze waren verrukkelijk van eenvoud en werden getoond in de warm ste kleurschakeringen, een streling voor het oog. Diep ontzag kan men hebben voor de ontwerper van deze prachtige stoffen, te gebruiken voor vakantie en sport, geklede japonnetjes, cocktail en vorstelijke avondtoiletten. Er was zo ontzettend veel keus. Preten tieloze jurkjes op een zacht of fel ge kleurd fond, gedrapeerde of brede lede ren ceintuurs in een afstekende kleur, veel grote kragen, de klassieke revers. Ruitjes in vele nuances, zwart-wit, dat u straks allemaal dragen ziet, kleine en grote streepjes. Heel nauwe jurkjes, het figuur feilloos weergevend met tailles van omstreeks 50 cm! We konden er alleen maar diep van zuchten, onze Franse zusters hebben dit alles mee. Toch was er ook keus ge noeg voor de grotere maten, de taille flauw geaccentueerd. Kleurencombinaties, waarvan je zou rillen: groen, paars en rood of groen ge streept, waarvan de grote kraag met blauw afgebiesd en precies in die kleur een blauwe ceintuur en kralen ketting, maakte die tot een plaatje. Of dat gekle de jurkje in groen met blauw, aange knipte mouwtjes, knoopsluiting achter, dat veel te zien was. Is uw kleur blauw favoriet, dan kunt u keus maken uit de prachtigst bewerk te katoentjes, zo warm van kleur, dat ze vanuit de verte fluwelig aandeden. Apart de goudkleurige „overgooier", snoezig dessin, waaronder gedragen een effen goudkleurig bloesje, op de grote ronde kraag van de overgooier een flatteus klein strikje, halve mouwen. Geestig het jurkje met de bijpassende hoofddoek. Fluwelen of zijden strikgarneringen op het middel, een rozencorsage, soms op schouder, zij geven de jurk dat aparte cachet, waaraan iedere vrouw waarde hecht, omdat zij graag exclusief gekleed wil gaan en er dus verzorgd uit wil zien. Grappig de boothalsverwerking met strikjes op de schouders of onder aan öe zoom. de tweed zonnejurk, gecomple teerd met een fleurig gestreept jasje van badstof. Rozen, kwistig gestrooid op een effen of gestreept dessin, het klassieke marine-wit ensemble. Bijzonder slank makend de diagonaalsluiting, ook over de gehele japon. Hoeden en accessoires, allemaal volkomen in stijl. Beeldig de wijde znrnerrmnt.els. effen of van dezelfde stof als het jurkje, soms ,,Tulipe" is dc naam van dit wit-met-lüa somerjurkje met grote opgestikte sakken. met heel wijde mouwen en een hoge afstekende kraag. Een met een knoop sluiting voor, splitten van achter. 14 dagen geleden bracht het huis Dior de hoed met enorm hoge bol. die deze zomer opgang zal maken. Gistermiddag zagen we hem dragen van prachtig wit stro bij een fleurig ensemble. Korte avondjaponnen, uitlopend tot een sierlijk sleepje, stolagarneringen op de schouders of vanuit de taille van een af stekende kleur. Zelfs heel royaal met franjegarnering op de rug. Graag zouden wij u al het met zoveel gratie gebrachte willen beschrijven. Vol staan wij slechts, met de parade van het festival de l'amour, beeldige avond jurkjes. net voétvrij en tot besluit de Pa rijse creatie van een wel heel aparte bruidsjapon, de sluier in lagen verwerkt op het hoofd. In de pauze kregen de dames een atten tie aangeboden in de vorm van een poe derdoos, waarin 3 sigaretten van een be kende firma gevlijd lagen. Bloemen waren er voor de meiskes, hun kleedster achter de coulisse. Therese Danteau, terwijl Harry Bannink achter de piano, die deze show met toepasselijke muziek omlijst-had,in de hulde deelde. MIEKE. Passage TheaterSome like it hot (volw.), (geprolongeerd) za. en zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Werkdagen 2 en 8.15 uur, donderdagavond geen filmvoorstelling. Stedelijk Museum: dag. 10—17 uur, zondag 12—17 uur expositie Kunstbezit Schiedammers. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openlngsoren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen di, do, za, van 1012 uur, di t/m za van 25 uur, ma, di, wo, vr van 78.30 uur. Jeugdbibliotheek: w. 24 do. 45 za. 13, 14 jaar en ouder ook woensd. van 67.30 uur. Jeugdleeszaal: di. do. vr. van 45.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 4—8 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: <11. S.30S uur; vr. 7—8 uur: Jeugd: wo. 2—8 uur. Filiaal Nleuwland Wijkgebouw Dr. Wl- bautplein (zijingang): Jeugd: wo 1.305 uur: volw.: wo en vr. 78 30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 7—6 uur. en wo en vr 7—8.30 uur. DONDERDAG: Luxor Theater, 8 uur: Komt u ook van avond? (Snip- en Snaprevue). De Lan taren, 8.15 uur: Lood om oud ijzer (caba ret Tingel Tangel). VRIJDAG Luxor Theater, 8 uur: Komt u ook van avond.(Snip. en Snaprevue). De Lantaren 8.15 uur: Lood om oud ij zer (Cabaret Tingel Tangel). De Groote Schouwubrg 8 uur: Wijlen Christopher Bean (De Maasstadspelers) BIOSCOPEN ROTTERDAM. Arena: Pork Chop Hill 18 j. Capitol: Geld, vrouwen en revolvers 14 j. Centraal: De geheimzinnige dubbel ganger 14 jaar. Cineac A. D.: Opmars naar de galg 18 jaar. Colosseum: Animeermeisjes, str. volw. do. Camille, str. volw, za. zo. 2 uur Gyp- so Colt, a. 1. Harmoniet: ik was een gangster ontoe laatbaar. Di. wo. do. De regen kwam, 18 j. Lumiere: They came to Cordura, 18 j. Metro: Some like it hot volw. Prinses: Barak 1-113 a. 1. Zo. Het ver loren continent, a.l. Rex: Duivel spel 14 jaar. Thalia: Ieder meisje weet het. volw. Victoria: Het verborgen leven van Wal ter Mitty, 14 jaar. Do. 8 uur: Een zomer slechts heeft zij gedanst, ontoelaatbaar. Za. wo. zo. 2 uur Robinson Crusoe en Co, a. 1. 't Venster: Analyse van een moord, str. volw. DEN HAAG, febr. De technische raad van de Nederlandse Sportfedera tie heeft de aangesloten veldsportbon- den geadviseerd om, gezien de terrein- nood, In de toekomst een aantal com petitiewedstrijden voor adspiranten en junioren te laten spelen op zgn. half- verharde velden. De technische raad is tot dit advies gekomen naar aanleiding van de toene ming van het aantal sportbeoefenaren (o.m. door de geboortegolf omstreeks 1946) en het grote tekort aan sportaccom modaties. De beoefening van veldsporten op de zgn. half-verharde velden wordt door de technische raad, hoewel niet ideaal, ver antwoord geacht. In het buitenland is al gebleken dat de bewegingstechniek der spelers zich spoedig aanpast aan de nieuwe omstandigheden en dat de kans op verwondingen daardoor vrijwel nihil wordt. Aan de kenmerkende eigenschap pen van de veldsporten wordt h.i. geen afbreuk gedaan. De technische raad voegt hieraan toe dat in recreatief opzicht de grasvelden zonder twijfel de voorkeur verdienen bo ven de z.g.n. half-verharde velden. Maar het staat vast dat grasvelden in verre weg de meeste gemeenten in lang niet toereikende mate kunnen worden aange legd. waardoor de jeugd het gevaar loopt van iedere mogelijkheid tot sportbeoefe ning te worden verstoken. Vandaar het advies, dat beoogt de beschikbare ruim te zo doelmatig en intensief mogelijk te benutten. Tenslotte wordt gesuggereerd de af metingen der z.g.n. halfverharde velden aan te passen aan de jeugdige sportbe oefenaren, niet alleeno in verband met het ruimtelijke voordeel, doch ook zoals de ervaring heeft g< eerd teneinde de spelvreugde en óe sportteehnische vor ming in de jeugdsport te vergroten. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3