Twaalfde Tulpenrallye met interessante vondsten Charme van Zandvoort moet wijken voor Monte Carlo WYBERT Sensationele nederlaag van Real Madrid in Nice WIJNEN ONGESLAGEN met moyenne van 36.36 Nederlaag voor Wafflard Verhaal J» G. NATIONALE KLASSE VOOR ..AMATEURS" Franse kampioensploeg verrast de Europese bekerhouder 3-2 -'"i w - - Europese biljarlstrijd 47/2 DE MYSTERIEUZE Huidig beleid nog actueel? Jachf op mollen Druk programma voor tafeltenniscracks Japans vuurwerk in Squaw Valley Nieuw sportpaleis in Parijs DUITSE TRIOMF IN EEN FLOERS IN GARMISCH Regen spelbreker 500ste overwinning van Thiedemann Ebben op vierde plaats Senaat over defensie Kamerleden dringen acffi op regeringsnota Nederlandse jongen verdronken Steigermaker gedood door vallende kist Opar/js BESMETTING Engelse leerling-jockey's nemen het niet langer SfcifeJ 11 c 3 Blijf slank, dus gezond! *t ideale slankheidsmiddel voor dames en heren Ruiterfeest in Berlijn laatste avondpar- door JAN VAN GENT nu kof uitste. *ng had v00rgepreve]d en die h« In Canada Tegen onvoorzichtige slope* twee maanden geëist EINDHOVEN NURBURG RING gNOOROWUK BELFORT. VICHY CLERMONT FERRAND GRENOBLE t AVIGNON MONACO Het traject van de Tulpenrallye 1960 - Noordwijk naar Monte Carlo - van 2 t/m 5 mei loopt dit keer van en via een andere route terug. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 4 febr. De twaalfde internationale Tulpenrallye belooft een boeiend spektakel te worden door eni ge organisatorische vondsten, die van fantasie getuigen. De geroutineerde wedstrijdleider Piet Nortier heeft de rallye, die van maandag 2 tot en met donderdag 5 mei wordt gehouden, een nieuw karakter willen geven, waartoe hij in zekere mate gedwongen werd door de omstandigheden. In de afgelo pen jaren ontwikkelde zich een ten- denz, die Piet Nortier wel eens deed verzuchten, dat het einde van de Tul- penrallye-historie in zicht was. Een tendenz van groeiende neerslachtigheid bij de pure amateurrijders, de gewone automobilisten, die zo'n rallye een heer lijke gebeurtenis vinden. Zij kregen langzamerhand de indruk, dat voor hen in deze Tulpenrallye geen eer viel te behalen tegen het corps van fabrieksrij- ders en mannen met dure, hypermo dern uitgeruste wagens. Daarom heeft het organisatie-comité voor de twaalfde rallye naar een nieuw middel gegrepen. Een middel, dat de charme van dit sportieve eve nement verhoogt, voor beide groepen, de amateurs en de doorgewinterde ral- lye-rijders. Men organiseert een natio- nale en een internationale Tulpenrallye. De eerste uitsluitend voor Nederlanders die tot de minder geoefende coureurs behoren, de tweede voor de buiten landers en de zeer bekwame automo bilisten in eigen land, een en ander te beoordelen door het organisatie-comité Deze nieuwe indeling wil allerminst zeggen, dat de rit voor de ene groep moeilijker is dan voor de ander. Zowel de amateurs" als de meer bekwamen worden voor dezelfde problemen ge steld, rijden dezelfde routes, leggen de zelfde klassementsproeven af. Alleen worden er verschillende snelheden vast gesteld, in overeenstemming met de Advertentie OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk ROTTERDAM, 4 febr. In het zes- landentoernoni, dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederland se tafeltennisbond op zondag 14 februa ri te Rotterdam zal worden gehouden, wordt West-Duitsland vertegenwoordigd door Hans Gaeb en Horst Langer. Deze twee spelers vormden het duo, dat bij de Duitse kampioenschappen eerste werd in het heren-dubbelspel. Agnes Simon-Almasi en Bert Onnes zullen Nederland vertegenwoordigen bij de internationale tafeltenniskampioen schappen van Duitsland die op zaterdag 27 on zondag 28 februari in Berlijn worden gehouden. Beide cracks spelen ook voor Nederland op zaterdag 5 maart tegen Zwitserland. De dames van beide landen zullen elkaar dan in Alphen aan den Rijn ontmoeten, de he ren in Veendam. De Zwitserse bond heeft voor deze wedstrijden de volgen de ploegen samengesteld: dames: mevr. Franeisea Hassler (kampioene van Zwitserland), Monique Jacquet en Victoria Rudelberger. Heren: Hugo Ver- schettie (kampioen van Zwitserland). 25 februari te Eindhoven spelen tegen België. Beide landen zullen met 3 speel sters uitkomen. TOKIO, 4 febr. Bij de sluitingsce remonie van de Olympische winterspe len te Squaw Valley zal een groots vuurwerk worden afgestoken. De attri buten hiervoor worden geleverd door Japan en zullen op 16 februari met een Japans vrachtschip in San Francisco aankomen. Op een stuk van het vuur werk zal de tekst: Welkom in Tokio voor de spelen in 1964" te lezen zijn. Op 9 maart a.s. wordt op het NAC- terrein te Breda de jeugdinterland Ne derlandBelgië gespeeld. cylinderinhouden en de mogelijkheden der wagens. Overigens zijn beide ral- iyes strikt gescheiden wat betreft klas sementen en prijzen. Een verrassend element van de ko mende Tulpenrallye is ongetwijfeld het feit dat Monte Carlo het rust- en keer punt is. Daar zullen de rijders 24 uur de gelegenheid krijgen zich te realise ren hoeveel fouten zij hebben gemaakt op de Franse slingerwegen en hoeveel zij er wellicht nog zullen maken op de terugweg naar Noordwijk aan Zee, de finish en startplaats. Definitieve finish nu, want in tegenstelling tot vorige ja ren wordt er na aankomst in de bad plaats geen klassementsproef meer ge houden in een andere badplaats: Zandvoort. De slotrit op het circuit, velen een doorn in het oog, voor an deren de ideale bekroning van een wedstrijd, waarin het race-element vrij wel ontbreekt, is van de agenda ge schrapt. De organisatoren zijn er blij mee, want het bespaart veel tijd. „Rijke keus aan narigheid" Maandag 2 mei om één uur 's nachts zal de eerste equipe van het rallye- leger uit Noordwijk aan Zee vertrekken. Over gemakkelijke wegen gaat het via Utrecht en Eindhoven naar Luik en vervolgens door de Ardennen. Maan dagmorgen worden de deelnemers in Bouillon, de Luxemburgs-Franse grens plaats verwacht, waar de grote wegen naar het Zuiden wachten, naar Troyes, Nevers en Vichy. Het gezel schap komt daarna spoedig in het Mas sif Central, waar de moeilijkheden niet gering zullen zijn. Via Avignon, Castel- lane en Puget Theniers worden de Al- pes Maritimes bereikt, waar de ploe gen, zoals Piet Nortier het nuchter uit drukt „een rijke keus aan narigheid" hebben. Dinsdag omstreeks één uur in de nacht zullen de eerste rijders in Monte Carlo arriveren na een rit van 1970 kilometer. Een rit, die „gesausd" Is door twee lastige klassementsproe ven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de rijders de volgende morgen, dinsdag dus nog, in alle vroegte weer uit Monte Carlo te laten vertrekken, maar in over leg met Jacques Taffe, de grote man van de Rallye de Monte Carlo, die de Tulpenrallye groots wil ontvangen, werd besloten in deze stad een dag te rusten en de deelnemers de gelegen heid te geven hun wagens klaar te ma ken voor de zware rit terug naar Ne derland. In Monte Carlo zal een specia le „rekenploeg" een voorlopig klasse ment samenstellen, zodat iedereen op de terugweg weet waar hij aan toe is. Woensdagmorgen 4 mei om kwart over elf zullen de eerste deelnemers aan de 1925 km lange terugreis beginnen. Eenmaal weer op lager niveau be land wordt gereden naar Puger-Thé- niers, vanwaar het de binnenlanden ingaat. De sportieve prestaties wor den opgeschort naar de etappe in de nacht in de omgeving van Grenoble. Via Champagnole en de Vogezen komt het gezelschap bij de Nürburg ring en vervolgens gaat het op huis aan. Om tien uur in de avond van donderdag 5 mei komen de eerste rij ders in Noordwijk aan. De totale leng te van het parkoers is dus 3895 km, waarin de deelnemers 47 tijdcontro- les zullen zijn gepasseerd en vijf klassementsproeven hebben afgelegd, waarbij enkele zeer ongebruikelijke. In beide rallye's worden de wagens, afhankelijk van de aard, ingedeeld in drie snelheidsgroepen. Voor de inter nationale sterrit geldt voorts de inter nationale klasse-indeling, voor de natio nale rit wordt de klasse-indeling aan gehouden, die gebruikelijk is bij de rit Scheveningen-Luxemburg-Schevenin- jen. De voorlopige klassementen zul len vrijdag 6 of zaterdag 7 mei bekend zijn. NICE 4 febr. De Franse kam- pioensploeg Nice heeft het stoute stuk je uitgehaald om donderdag na een achterstand van 0-2 bij rust met 3-2 te winnen van de Europese bekerhou der Real Madrid. De Spanjaarden mis ten twee cracks: Di Stefano en Didi, maar ondanks dat was er nog zoveel aan kwaliteit in de Madrileense voor hoede overgebleven, dat een overwin ning met enkele doelpunten verschil normaal zou zijn geweest. Tot de rust scheen er voor de Spanjaarden inder daad geen vuiltje aan de lucht. De ach terhoede van Nice maakte een uitge sproken onzekere indruk en liet het Spaanse aanvalsquintet Herrera, Rial, Mateos, Puskas en Gento teveel vrij spel. In de 16e minuut reeds leidde dat tot een doelpunt. Een pass van Puskas be reikte Herrera, die een pracht van een schietkans kreeg (0-1). Het resultaat hiervan was dat het Franse verde- digingsblok nog minder hecht leek dan voordien. Na 28 minuten kon Puskas dan ook vrij gemakkelijk met een kop bal de stand op 2-0 brengen. Vanaf dat moment waren de Spanjaarden heer en meester van het veld. Hun optreden was zo zelfverzekerd, de samenhang in het elftal van Nice zo volkomen zoek, dat niemand meer een cent gaf voor de kansen van de Fransen. Maar na de rust was het beeld ge heel veranderd. Nice was aan een wan hoopsoffensief begonnen, dat slechts door enkele tegen-aanvallen van Real Madrid werd onderbroken. Het uur van de linksbinnen van Nice: Nurenberg was gekomen. Was de ex-Hongaar Pus kas voor de pauze de beste man van het veld geweest, na de hervatting was het de Luxemburger Victor Nuren berg, die met drie doelpunten aller aan dacht tot zich trok in deze Frans-Spaan se ontmoeting. In de 52ste minuut reageerde de aan voerder van Nice bliksemsnel op een kopbal van linksbuiten Barrou en loste een schot van slechts enkele meters af stand dat doelman Dominquez kans loos liet. 13 minuten later werd dezelf de speler door rechtsback Marquitos in het strafschopgebied gehaakt. Nu renberg zelf nam de toegestane straf schop feilloos: 2-2. Zeven minuten voor tijd rondde de Franse aanvoerder een scherpe pass van Barrou af met een hard schot dat onhoudbaar in de ui- NEW MARKET 4 febr. Meer dan 40 leerling-jockey's zijn in staking ge gaan in New Market het centrum van Engeland's rensport. Woensdag dreig den zij reeds het werk te zullen neer leggen als geen gevolg werd gegeven aan hun eisen voor betere arbeidsvoor waarden en vooruitzichten. Donderdag morgen vroeg kwamen nog een dertig tal jockey's naar de stallen om de vol bloeds hun ochtendtraining te geven, maar ruim veertig leerlingen bleven op hun kamers in de personeelsgebouwen. terste hoek van het doel verdween. (3-2). Wel ging geheel Real Madrid in de laatste minuten nog in de aanval maar ondanks enkele harde schoten van Vi- dal en Puskas, was de vijfde nederlaag van de Spaanse kampioensploeg in de Europese beker-competitie niet meer te verhinderen. In de ruim vier jaar, dat de Europese bekercompetitie „draait" had Real Madrid pas vier nederlagen geleden. PARIJS, 5 febr. Een nieuw „sport paleis" is vandaag te Parijs geopend. Het is gelegen in het zuidelijke gedeelte van de Franse hoofdstad, in de omgeving van het tentoonstellingspark. Van buiten af gezien lykt het gebouw op een paddestoel, het bestaat namelijk uit twee gedeelten: een rond betonnen voetstuk van drie tot vier meter hoogte en een aluminium koepel, die daarop rust. Het nieuwe sportpaleis heeft geen wie lerbaan. Op het middenterrein kunnen zaalhandbal-, volleybal-, basketbal, en bokswedstrijden worden gehouden. Voor kunstrijden leent het zich uitstekend en eveneens voor congressen, shows van allerlei aard enz. Het maximum aantal toeschouwers, dat het sportpaleis kan bergen is ongeveer 5500. GARMISCH PARTENKIRCHEN, febr. Welk een desillusie toen hier nadat 's morgens reeds vroeg het doek voor het toernooi om de Europese titels kunstrijden was opgehaald door de heren-inschryvc hun verplichte fi guren op het ijs te laten tekenen, de regen als r.pelbrcker ging fungeren. De bergen, die 's morgens met hun witte kruinen nog fel afstaken tegen het grij ze wolkendek, verdwenen langzamer hand in de ne.vels en daarmee kwam er ook een floers over de kampioen schappen. De dansparen, die in de mid daguren hun verplichte dansen uit voerden: foxtrot, Weense wals, passo- double en Argentijnse tango, deden dit voor schier verlaten tri' unes en de charme, die het kunstryden een geheel aparte sfeer geeft, werd nog slechts verspreid door het vrouwelijk deel van de paren. Pas toen 's avonds de talrijke schijnwerpers hun licht op de yspiste uitstraalden, kwam er meer glans.' Het enthousiasme van de dansparen was echter niet te doven en gracieus voer den zij hun dansen uit. Het danspaar Odink, dat Nederland in dit onderdeel vertegenwoordigt, kon zich niet in het voorste gelid handhaven. Het begin was niet slecht: een goed uitgevoerde fox trot, maar in de overige drie dansen konden zij de stijl niet meer bereiken Het Westduitse duo Marika Kilius Hans Jirgen Baumler legde voor de tweede maal in successie beslag op het Europees kampioenschap kunstrijden voor paren. Met een totaal van 79.3 punten bleef het paar vóór op de Rus sen Nina en Stanislaw Zhuk, die 78.5 punten vergaarden. In de stilte van de morgenuren, slechts gadegeslagen door een tyein aantal belangstellenden en onder ui terst kritische blikken van de negen, evenveel nationaliteiten vertegenwoor digende jury-leden, werkten de 20 kunstrijders de eerste serie van de 6 verplichte figuren af, t.w. de binnen waartse tegenkering, achterwaartse paragraaf drie, paragraaf dubbel drie voorwaarts, buitenwaartse kering, ach terwaartse slangenbooglus en een ach terwaartse paragraaf tegendrie. De Fransman Alain Giletti, die door het ontbreken van de kampioen 1959, de Tsjech Divin, nu titelpretendent rum mer 1 is, slaagde erin bij de eerste fi guren een voorsprong van ruim 10 pun ten te nemen op zijn naaste concurrent, de West-Duitser Manfred Schnelldorfer. Deze wordt echter heel dicht gevolgd door de Oostenrijker Norbert Felsinger en de tweede Franse vertegenwoordi ger Alain Calmat, wiens grootste kracht echter ligt in de kuer. De overigen heb ben reeds nu een grote achterstand en zijn daarmee al vrijwel uitgeschakeld voor een der ereplaatsen. Sjoukje loot gunstig Voor het paarrljden had de loting plaats voor de verplichte figuren van de dames en vooral voor Sjoukje Dijk stra heeft deze een gunstig verloop ge had. Ze had het voordeel een laag start nummer te trekken nummer vier waardoor zij de eerste serie figuren die resp. op vrijdagmiddag en zaterdag morgen worden gereden, op „vers" ijs kan maken. De laatste twee verplichte figuren volgen op zaterdagmiddag eri doordat ze dan tot de laatsten behoort, heeft ze tussen de twee laatste series een lange pauze. Ook met de figuren zelf heeft Sjoukje het geluk aan haar zij de gehad, want de eerste vier beheerst zij goed. Minder is dat het geval met de laatste twee, doch zo de eerste vier haar een goed cijfer hebben opge leverd, zal dit haar stellig het nodige zelfvertrouwen geven om ook over deze barricade met lichte tred heen te stap pen. Joan Haanappel lootte startnum mer 28 van de 29 deelneemsters terwijl de Duitse favoriete Ina Bauer in de middengroep is ingedeeld. De einduitslag van kunstrijden paren: Marika Kilius - Hans Jurgen Baum ler (W.-Dld) plaatscijfer 10, 79,3 pnt; Nina en Stanislav Zhuk (Rusl.) 13, 78,5 pnt; 3. Margaret Goebl - Ningel (W.-Dld) 20, 77,- pnt; 4. Yutmila Belu- sova - Protopopov (Rusl.) 30, 73,7 pnt; 5. Hanna Dvorakova - Vosatka (Tsj. sl.) 34,5, 69,1 pnt; 6. Marie Hezinova - Ja- nouch (Tsj.sl.) 47, 66,3 pnt. Na de vier verplichte dansen ziet het klassement er als volgt uit: 1. Doreen Denny -Jones (G.B.) plaatscijfer 7, 153,8 pnt; 2. Echtpaar Guhel (Fr.) 14, 145,1 pnt; 3. Mary Perry - Mason (G. B.) 26, 135,8 pnt; 4. Ann Cross - Wil liams (G.B.) 32,5, 132,6 pnt; 5. Rita Paucka - Kwiet (W.-Dld) 33,5, 131 pnt; 14. Echtpaar Odink (Ned.) 97, 112,4 pnt. -»*V Bij de beveiliging van de Nederlandse zeedijken wordt gebruik gemaakt van de modernste apparatuur maar ook wordt er nog gewerkt volgens de methode, die onze voorouders al volgden: de mollenvanger met zijn hond, die men hier aan het werk ziet op de Hondsbossche Zeewering bij Petten. Zo nuttig als de mol ook mag zijn voor de dijken is zijn gegraaf funest. Mollenvanger C. Prommer en zijn hond Polly zijn dagelijks in de weer om de ondergravers te snappen. TOURS, 4 febr. De biljarters in Tours weten nu wie Tini Wijnen is. De Nederlandse kampioen „stal de show" in het donderdagmiddag in de rustieke stad Tours aan de Loire begonnen Euro pees kampioenschap 47/2 met de hoog ste serie van 172 in zijn eerste winstpar ty tegen Cees de Ruyter. Met steeds groter wordende ogen volgden de toe schouwers de talloze massées en pl- quées, waarmee de naar zijn Nijmeegse vorm zoekende Wijnen even zovele fou ten moest herstellen. De soms onge looflijke stoten bezorgden hem hier de bijnaam de „acrobaat". De onmogelijke sfeer in de slechts door een dun gordijn van de gelagzaal gescheiden biljartpiste van het café de 1'Universe maakte een einde aan de rusteloze wandeling van Wijnen rond het biljart, toen er in het café ruzie uitbrak. Dat deed figuurlijk (jammer genoeg niet letterlijk) de deur dicht Daarvoor al hadden het glasgerinkel de luid gevoerde gesprekken van de Tourse Nozems", Sidney Bechets me lancholieke „Petite Fleur" uit de juke box, de snerpende koude in de biljartzaal en tenslotte het ook al niet beste ma teriaal de zo hoog nodige concentratie verstoord. Kortom dit is geen inrichting om een Europees kampioenschap te ver spelen. Dat desondanks Emile Wafflard die met ruim verschil van de tegen een opkomende griep kampende Vervest won, en Wijnen met gemiddelden van 36.36 en 33.33 in hun partijen triom feerden pleit slechts voor hun capaci teiten. Zelfs ook Cees de Ruyter kwam met een gemiddelde van 27.83 uitste kend uit de bus. De Brabander beant woordde de topserie van Wijnen met een juweel van een reeks van 141, een demonstratie van het puurste kader- spel. Rosselet (Zwits.) 144 16 51 9.00 Spielmann (Did) 400 16 130 25.00 Galmisch (Fr.) 156 20 78 7.80 Grivaud (Fr.) 400 20 78 20.00 Vervest (Belg.) 122 11 63 11.09 Wafflard (Belg.) 400 11 134 36.36 Wijnen (Ned.) 400 12 172 33.33 De Ruyter (Ned.) 334 12 141 27.83 Spielmann (Did) 194 11 41 17.63 Vervest (Belg.) 400 11 146 36.36 Grivaud (Fr.) 400 16 119 25.00 De Ruyter (Ned.) 189 16 155 11.81 Weer winst voor Wijnen Terwijl onze landgenoot Wijnen in de laatste avondpartij een triomfantelijke Advertentie G winst boekte in tien beurten, behaald op de zwak spelende Zwitser Rosselet, verraste de Fransman Galmich vriend en vijand door een overwinning te be halen op niet minder dan Wafflard, de man die men de sterkste kader-speler van Europa noemt. En de Belg verloor niet met klein verschil. Hij moest met lede ogen aanzien hoe zijn Franse te genstander een serie in de boeken schreef van 214 en in slechts acht beur ten de finish bereikte. Wafflard bleef op 192 staan. Na de eerste dag heeft Wijnen de lei ding met een algemeen gemiddelde van 36.36, dat in deze moeilijke omstandig heden zeer sterk genoemd mag worden. Men kan het nog niet vergelijken met het eindmoyenne dat de Nijmegenaar bij het nationale kampioenschap 47/2 behaalde (50), want toen bereikte hij zijn vorm ook pas in de eindfase van do vierdaagse strijd. De Fransman Gri vaud heeft eveneens vier matchpunten maar zijn gemiddelde: 22.22 steekt nog al af, zelfs tegen dat van de derde ge- klasseerde, Wafflard, die met twee pun- ten en een moyenne van 31.15 staat ge noteerd. Zijn landgenoot Joske Vervest heeft ook twee punten. De uitslagen van dt tijen waren: Wijnen Rosselet Wafflard Galmich De stand luidt nu: 1. Wijnen 2. Grivaud 3. Wafflard 4. Vervest 5. Spielmann 6. Galmich 7. De Ruyter 3. Rosselet BERLIJN, 4 febr. Na een vierde plaats met Bajazzo en een overwinning met Easter Parade is Anton Ebben op de derde dag van het Internationaal Indoor Concours hippique te Berlijn met Bajazzo opnieuw vierde geworden, liet was ditmaal een zwaar springcon cours over 12 hindernissen met 15 sprongen in een parcours van 400 mee- 7 A Duitser Fritz Thiedemann die met Meteor eerste werd, behaalde daarmee zijn 500ste overwinning. De uitslag luidt: 1. Fritz Thiedemann (W.-Dld) met Meteor 0 str. pt. 65,1 sec. 2. Vallego (Spanje) met Charmeu- se 0—66.4 sec. 3. Jarasinki (W-Dld) met Raffaela 0—69.6 sec. 4. Anton Eb ben (Nederland) met Bajazzo (tijd) 70.5 sec. 5. Rolf Barteïs (W.-Dld) met Axel 72.4 sec. 6. Helmut Schridde (W.-Dld) met Flagrant 72.6 sec. Sammige mensen vM mij wel eens vragen of verhaaltjes, die ik bij V'. en wijle in deze rubrj6 loslaat, écht gebeurd zij' En dat vind ik dan een wetensvraag, op welke nS"; welijks een bevredig""] antwoord mogelijk is. Ze; ik ..nee", dan is de reactie: „Nou is óók wat moois," zeg ik „ja" - hóór ik ze al sceptisch roepen: „Ho" hém nou." Er rest mi' dus in zulk ®e. geval slechts één ding: zwijgen. D?, kan iedereen alle kanten uit. Vrijhe' blijheid. Overigens, wanneer gebeurt i?]! écht? Stel, ik zuig alles uit mijn dl"" en ik wijs dus met grote nadruk het hypotetische karakter van veronderstelling stel, ik zuig a"ej uit mijn duim, dan nog houd ik dat alles, op het moment dat het rw duim verlaat, inderdaad gaat gebeurd Ik heb eens iemand gekend, die b? paald een genie was in het fantasere^ En zijn conversatie was dienoveree" komsiig: brillant. Hij hield tijdens "ej gesprek niet op onschuldige, maar laagde vrouwen van de ondergang 1 redden, hij bestuurde vliegmachine hij verkwanselde nonchalant kapitalfj hij had één keer persoonlijk gekni"' oogd tegen Brigitte Bardot, en ik me me te herinneren dat hij op een i. geven moment zelfs voorzitter van afdeling van de plaatselijke K..V-'' was. Niemand echter geloofde he ooit, en hij wist dat. Was die man een leugenaar? Weineen, binnen frf kader van zijn verzonnen werkelijk' beid sprak hij de meest stralen", waarheid. En hij deed niemand kwaa" Integendeel, hij was een bron van °"J gecompliceerd amusement. En besta?, ieder mens niet voor een goed deel 1,1 het verzinnen van werkelijkheden?'? Neen, nu moet u niet zeggen: „G"'1 ben jij er zo een?" Een Amsterdam' •hoogleraar schijnt eens van iema"1 gezegd te hebben: „Als die man d« keuze heeft tussen het vertellen v"" de waarheid of van een aardig v®f haal, dan wéét-ie het wel." Welnu, als u dan tóch een antwoof'' wil: dót slaat in ieder geval volledig op mij. 400 10 105 40.00 212 10 56 21.20 192 8 54 24.00 400 8 241 50.00 4 172 36.36 4 119 22.22 2 134 31.15 2 146 23.72 2 130 22.00 2 241 19.85 0 155 18.67 0 56 13.69 Het Zweedse ijshockeyteam heeft in Stockholm een tweede achtereenvol- ?ende overwinning behaald op Finland. Woensdag was de uitslag 13—0, don derdag 51. Een speurdersverhaal 56 Voor de eerste divisie van de Franse voetbalcompetitie heeft Le Havre don derdag met 2—0 gewonnen van Bor deaux. „Ik kom maar eens wat klappen," zei De Ko- ninck. Hij was nog een beetje te ernstig voor dit vak en het lukte hem niet steeds de juiste toon te vinden. Op de een of andere manier sprak hij altijd nog te netjes, niet Antwerps genoeg en dat speet hem bij tijden zeer. Zelfs als hy een goed Antwerps woord gebruikte klonk het niet overtuigend genoeg. Daar om bezag Stephanie hem ook met wantrouwen. „Dat kennen we. Hebt ge den vent al, die de Sire op de kop gesjast heeft?" „Nog niet, madame Metsers, maar het zal zo lang niet meer duren. Hebt ge al iemand anders op die kamer?" „Belange niet. Voorlopig moet hy maar leeg blijven ook." B De Koninck lachte over zoveel bygeloof en kwam meteen op de proppen met zyn foto. Madame Met sers nam die voorzichtig op, alsof het een pak springstof was. „Kent u die misschien?" „Heeft hij het gedaan?" „Dat is van géén belang. U herkent hem niet?" Madame Metsers schudde beslist het hoofd „Nooit gezien." „Dan de volgende maar weer," zei De Koninck laconiek. Stephanie keek hem na met toegeknepen ogen en nog steeds vol wantrouwen. De Koninck ging ook nog naar de keuken, maar daar kon ook niemand de figuren op de foto een naam geven. Het stelde De Konmck teleur. Systematisch begon hy nu aan zyn plan. Hy toonde de foto aan taxichauffeurs die wel eens klanten brachten naar de etablissementen van het Astndplein, maar ook dat hielp niet. Aan dit vermoeiende werk was hp bezig om half vyf, vrydagmiddag, maar de mislukking was niet alleen gebonden aan dit uur. Afgaande op zyn instinct meende De Koninck dat, als er enig resultaat te vinden zou zyn, dit zou lig gen in zijn wijk en in geen andere. In het bijzon der werd hy gedreven naar het Astridplein, naar De Gouden Haan-Cocq d'Or. Het was al laat op de vrydagavond geworden toen hy er terecht Kwam. Langs een veel te opgewekte portier kwam De Ko ninck by de eigenaar van de club, met wie hy niet zo vlot kon omspringen als Segers en Sluiter. De dikke vmn was niet haatdragend, want aan De Ko ninck besteedde hy toch alle zorg, in de veronder stelling dat het nimmer kwaad kon vriendeiyk te zyn tegenover de politie. Hy Installeerde hem zorgzaam aan een hoektafeltje en om alle moeilijkheden te omzeilen liet hy meteen een groot glas sherry bren- „Komt Voedo terug?" vroeg de baas belust. „Ik kan het u niet zeggen." „Is hy nog ziek?" „Dat zal wel." De Koninck war biy dat hy zyn vermoeide voeten rust kon gunnen. Hy was geen vaste bezoeker van gelegenheden als De Gouden Haan en hy kende ze alleen als Instellingen waarop controle noodzakeiyk was. Nu hy niet daarvoor hier was, maar toch voor zyn werk, benutte hy de gelegenheid door breeduit te gaan zitten en te drinken van zyn sher- ry-De S^ote drukte in de club moest nog komen. Charley s Band speelde al. De Koninck haalde voor de zoveelste keer die dag de foto uit zyn binnenzak. „Kent u deze mensen?" De baas ging er speciaal voor zitten. Hy bekeek de foto op verschillende afstanden, met een dicht geknepen oog en met beide ogen open, maar moest na al deze ingewikkeldheden toch zeggen dat de man en de vrouw hem onbekend voorkwamen. „U begrypt meneerEr komen hier zo véél mensen, nietwaar?" De Koninck begreep het, maar wilde desalniette min toch dezelfde vraag nog eens voorleggen aan de kellners en de leden van de band. De kellners deden schichtig of zwaarwichtig, al naar hun aard, maar zy allen schudden tenslotte het hoofd ontken nend. De heer Overweel en zyn huishoudster waren hier niet bekend. Charley liet voor het gesprekje met De Koninck zyn orkest aan zyn lot over én daarvan was weinig te merken. Hij graaide met ze nuwachtige handen naar de foto, die de politieman hem voorhield. „C'est toujours pour notre princeNee, die of wacht eensNee, toch niet wyzitten daar met de schijnwerpers op ons gezicht nietwaar en daarom zien wy byna de mensen iri ™a n'et. C'est abominable Hjj legde de foto op het tafeltje, kruiste de ar men over elkaar en zei beslist: „U kunt beter zorgen dat wy Voedo terug krij gen, mon commissaireZonder Voedo is hef niets hier, totalement rien du tout. U zou moeten begrupen dat wy, artisten, op elkaar geraken in gespeeld en dat het onduldbaar is dat mensen zoals Hy ratelde door en door, steeds sneller. Het kwam er alleen op neer dat hy zich verloren voelde zonder de grote trekpleister voor zyn orkest: Prins Voedo. De voorbye dagen hadden maar al te grimmig aan getoond, dat Charley's Band in feite maar een dood gewoon orkest was, zoals er vele andere waren. Charley had zich daarover lopen opwinden, maar toen hij er zich eenmaal by" had neergelegd was hii vast van plan om zijn Prins Voedo terug te krii- gen Uit die gesteldheid kwam zyn tirade tegen De Koninck voort, al kon iedereen zien dat de politie man weinig begrip had voor de woorden, die Charlev 's myn afdeling niet," zei De Koninck dwars door de stroom heen. ,.Voor deze dingen moet u zijn by de man zelf, als hy tenminste ooit nog in staat ls op uw voorstellen in te gaan." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 febr. Van KVP-zli" de is in de Eerste Kamer aan de nister van Defensie de vraag gesteld, het geen tyd wordt de gehele NAT0' conceptie te uerzien. In het verlep1* verslag op de begroting van minisV' Visser wijzen zij op de houding van V*U' schillende andere NATO-Ianden bij (Ie nakoming van hun verplichtingen en e- de sterke wyzigingen in de strateg1" door de technische evolutie. Zy vrafC" de minister ook om aan de NATO-aüt"' ritelten geen toezeggingen te doe" waarvan de nakoming naar kan wof den verwacht de financiële draal?' kracht van ons volk te boven gaat. Nu de Sovjet-Unie haar strijdkrac"' ten heeft verminderd en het zwaart6' punt heeft -elegd op kern- en raketv?"' pens is de vraag gewettigd of schildtheorie (normale strijdkracht6, voor het tegengaan van kleinere actie5' nog wel juist is, aldus de socialistisch fractie in hetzelfde verslag. Deze uitlf tingen nemen niet weg, dat het u', gangspunt van het beleid steeds mof zijn: de gezamenlijke inspanning van westelijke landen tot het behoud vrede en veiligheid. Dit wordt ook u' drukkelyk van verschillende zyden vöj gesteld. Maar met name de twee gr°G fracties vragen zich kennelijk af of h«; defensiebeleid in zyn huidige vorm opzet nog w-1 in overeenstemming 1 met de nieuwste inzichten en de (finaF ciële) mogelijkheden. De besprekihf van deze problemen wordt echter ze®£ gehinderd door het uitbleven van d, aangekondigde regeringsnota over d6,' fensie-aangelegenheden, zo blijkt uit W van opmerkingen van de senaat. ONTARIO, 3 febr. (UPI) Het sta?' felijk overschot van de zesjarige Jop'" Verheul, het zoontje van een Nedcf' lands immigrantenechtpaar in de G®' nadese stad Port Credit dat sinds maa"' dagavond vermist werd, is donderdag gevonden onder het ys van de rivifI de Credit, dicht by een wak. De ouders en de politie namen eêrs' aan, dat de jongen ontvoerd zou zt)11' De politie stelde een onderzoek In grote schaal met behulp van vliegt111' gen. Tenslotte vond men een spoor d® leidde naar het gat in het ys. Een T6', jarige duiker ging in het water en von" de jongen op een diepte van zes the' ter. De politie neemt aan, dat de je"1' gen door het gat in het ys gevallen e" verdronken is. DEN HAAG, 5 febr. De officii van Justitie bij de rechtbank heeft g'9' teren een voorwaardelijke gevangen'9' straf van twee maanden en een ge"1' boete van 100 gulden, subsidiair twint'f? dagen geëist tegen een 32-jarige dingse sloper, die terecht stond ter zak9 van grove schuld aan de dood van ee"1 collega. In de ochtend van 13 november va1] het vorig jaar was de sloper werkzaak op de achtste etage van een flatgebo"" m aanbouw aan de Erasmusweg wel hij onmogelijk kon zien of er «c beneden hem mede-arbeiders bevoncjefi trapte hij ee. kistje met een gewicL van 4 kilogram de steiger af. Het vifl van twintig meter hoogte óp het hoof van de steigermaker Ben Beekhuize"' die vrijwel op slag werd gedood. t. Verdachte erkende de hem ten las'9 gelegde feiten, zonder meer. Weliswaa1 verklaarde hij nog luidkeels de beke"' de waarschuwing „van onderen" 'f hebben geroepen, doch hij begreep *'e dat dit zijn onachtzaamheid nauv lijks minder maakte. Eén zijner col"-" ga s verklaarde als getuige, dat de sl(r per anders altijd juist bijzonder voo? (Wordt zichtig pleegt te zijn in zijn werk. G"' f wordt vervolgd) spraak 18 februari.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4