NOODKLOK LUIDT VOOR DE PAROCHIE KERKEN IN BISDOM ROTTERDAM Pastoor moet belangstelling wekken bij leek voor kerk Tulpenrallye wordt pas in Central Massif zwaar SNELHEID NUTROMA DE VEREDELDE KOFFIEMELK VAN ^Blutrlcia Tankschepen krijgen nieuwe middenmoot geen dag! In Monte Carlo 24 uur rust Aanlooproute is vrij gemakkelijk Aantal werklozen in januari hoger Tonny van Eyck ging k.o. Legen Vereist De krant kunt U niet missen Gang met opgesloten mijnwerkers bereikt Internationale exploi tatie Panamakanaa! voorgesteld Hoe ouderhoe duurder Honderdjarige overleden Drie overlevenden in Japanse mijn Ook Gromiko naar Indië VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 PAGINA 8 ZIJ WEET HET Geen Zandvoort-races Onderzoek met behulp van televisie-camera Het gebrek aan kerken in ons bisdom is reeds zo veelvuldig van de kansel af belicht, dat de beminde gelovigen eerst bij een bijzonder originele preek geneigd zijn zich dieper op dit probleem te bezinnen en om onder de indruk van het gesprokene royaler te zijn. Met de andere bisdemmen heeft ook Rotterdam een urgentielijst opgeste'd Vier parochies zijn zo gelukkig op deze lijst voor te komen, maar we zouden deze urgentie er een in de hoogste macht willen noemen. De aflossing van de geleende gelden voor de bouw van deze en andere nieuwbomvkerken legt een zware last op de parochie. Deze last is bitterder en zwaarder naarmate de parochianen de kerk beschouwen als een onroerend goed, dat van de pastoor en zijn kapelaans is. Zolang de leken deze opvatting huldigen ziet het er voor de kerken slecht uit. Inkomsten van de parochie Somber toekomstbeeld AMSTERDAM, 4 februari. Het is een heel oud misverstand. De jaarlijkse sterrit naar Monte Carlo en de Tulpenrallye zijn geen concurrenten. Al vele jaren vestigt Piet Nortier, de bekwame wed strijdleider van de Tulpenrallye, daar de aandacht op. Uit de opzet van de 12e sterrit van de R.A.C.-West, die van maandag 2 mei tot en met donderdag 5 mei wordt gehouden, blijkt wel dat de banden die Monaco eu Noordwijk binden inderdaad bijzonder hecht zijn. De traditie wil dat Piet Nortier ieder jaar weer een aantrekkelijke nieuwigheid voor zijn geachte cliëntèle heeft. Verleden jaar was dat Parijs als enige startplaats, in deze twaalfde rallye is dat de prettige omstandigheid dat de „hardvochtige" wedstrijdleider zijn rallyerijders bijna 24 uur rust toestaat in.... Monte Carlo. Geen pare fermé Engelse scheepsorder voor Van der Giessen Britse scheepsbouwers teleurgesteld Kritiek en onbegrip I X viiyjrtw*:' programma staan, zijn gepasseerd, is de strijd wel gestreden. Nog even wordt dan de Nürburgring aangedaan en het moet dan wel heel vreemd lopen indien er op de „ring" ook niet iets bijzonders van de rijders zal worden verlangd. Donderdag 5 mei laat in de avond ko men de equipes, na zo'n 3895 Rallye-kilo- meters in Noordwijk terug. In die bijna 4000 km lange route zijn maar liefst 47 tijdcontroles opgenomen, 19 speciale etap pes en vijf klassementsproeven Behalve deze internationale Tulpen- rallye, waarin gestreden wordt om de punten voor de Europese Rallye-titel. komt er ook een nationale Tulpenster- rit. De rijders van deze nationale rallye moeten dezelfde route afleggen; ook staan er voor hen dezelfde klassements proeven in het program. Alleen rijden zij met een iets lager gemiddelde. In beide rallye's, worden de wagens, afhankelijk van de aard, ingedeeld in drie snelheidsgroepen. Voor de internationale sterrit geldt voorts de internationale klasse -indeling; voor de nationale rit wordt de klasse-indeling die gebruikelijk is bij de ScheveningenLuxemburg Scheveningen-rit aangehouden. De „coureurs" zullen dit jaar de slot- races op het circuit van Zandvoort moe ten missen. Doordat Plet Nortier de ban den die Noordwijk en Monaco binden nog hechter heeft willen maken, is de wed strijdleider in tijdnood gekomen. Pas donderdagavond laat komt de Rallye karavaan in Noordwijk terug. Eerst zou den dan nog de voorlopige klassementen moeten worden opgemaakt, indien men die slotraces wilde behouden. Voor za terdag 7 mei zouden die races op Zand voort dus niet kunnen worden gereden en dat is al een datum die niet meer in het rallye-schema past. Maar ook zonder die Zandvoort-races zou deze 12e internationale tulpenrallyc, door zijn verrassende opzet, wel eens in teressanter kunnen worden dan vele voorgaande sterritten van de RAC-West. GENT, 4 febr. Onze landgenoot Tonny van Eyck heeft in Gent een k.o.-neder laag tegen de Belg Roger Vereist gele den. In de tweede ronde van het op acht vastgestelde gevecht werd hij voor de volle tien tellen naar het canvas gezon den. Het zag er in het begin helemaal niet naar uit. Van Eyck verkreeg in het be gin van de eerste ronde een kleine voor sprong, maar Vereist wist met goede link sen en rechtsen de stand in evenwicht te houden. Hetzelfde beeld zag men in de tweede ronde. Een harde linkse op het lichaam van de Nederlander maakte echter een abrupt einde aan het gevecht. De Nederlandse weltergewicht Harko Kokmeyer heeft in hetzelfde programma een puntenzege op de Belg Abel Soudan behaald. Kokmeyer begon direct in de eerste ronde met «en fel offensief, maar ook Soudan kwam enkele malen goed door. zodat na vijf ronden zowel Kok meyer als Soudan geen voordeel hadden behaald. De laatste ronde bracht de beslissing. Dertig seconden na het luiden van da gong trof Kokmeyer met een snelle uit de schouder schietende stoot zijn tegen stander op de kaak, waardoor Soudan voor vier tellen naar het canvas ging. De scheidsrechter verklaarde Kokmeyer tot overwinnaar. Dagbladreclame ls bij zonder effectief door de aandacht. die iedere lezer iedere dag voor „zOn" krant heeft Ver over en verdedig CJw debiet met dagblad reclame. Nieuws trekt altijd. Iedere dag. Ook het advertentie- nieuws. COALBROOK, 4 febr. (UPI) Des kundigen hebben vandaag proeven geno men van de lucht en het water uit de mijngang te Coalbrook in Zuid-Afrika, waar veertien dagen geleden 440 mijn werkers werden opgesloten tengevolge van een instorting. Meer dan een week lang heeft een boor, die hiertoe speciaal uit Amerika is overgebracht, zich een weg door de grond gebaand en een 22 cm breed gat gemaakt. Vanmorgen vroeg wist men de hoogte te bereiken waar de mijnwerkers zitten opgesloten. Als de proeven zijn u'tgewerkt zal men een TV-camcra en een microfoon door het 159 meter diepe gat naar beneden laten zakken. Men neemt aan dat alle ingeslo- tenen het leven hebben verloren. WASHINGTON, 3 febr. De Ameri kaanse senator George D. Aiken heeft voorgesteld andere zeevarende landen uit te nodigen deel te nemen aan de interna tionale exploitatie van het Panama-ka naal. Hij achtte internationalisatie van het kanaal nodig gezien de huidige situa tie in de Amerikaans-Panamese betrek kingen. De republikeinse senator legde zijn bevindingen van een reis door vijf Latijns-Amerikaanse landen, waaronder Panama, vast in een rapport aan de se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen waarvan hij zelf lid is. In het bisdom Rotterdam vinden we circa 180 parochies. Ongeveer 65 pet. van deze kerken is gebouwd vóór 1918. Oude gebouwen, die meer en meer onderhevig zijn aan slijtage. Ruim 10 pet. stamt uit de tijd tussen 1918 en 1930. In de volgende vijftien jaren tot het eind van de oorlog kwamen er slechts enkele kerken bij en in de vijftien jaar daarna meer dan 30. Over het algemeen is de financiële positie van de parochies zodanig, dat de kerkbesturen het hoofd net boven wa ter kunnen houden. De ene parochie heeft het wat makkelijker dan de andere. Aan het eind van ieder jaar dient het kerk bestuur een gedetailleerd verslag in bij het bisdom over de baten en lasten van het afgelopen jaar en tevens de begro ting van het nieuwe jaar. Uit deze cij fers krijgt het bisdom een degelijk over zicht van de financiële toestand ervan. Ongeveer een jaar geleden is er een overzicht samengesteld van de financi ële gedragingen van de 180 parochies. Hoewel deze cijfers generlei statistische waarde hebben, geven ze gezamenlijk wel een typerende karakterschets van het bisdom. Gebleken is nu, dat in het bisdom Rot terdam de praktiserende katholiek boven de 14 jaar jaarlijks gemiddeld 25 gulden geeft aan zijn parochie. In dit bedrag zijn alle mogelijke collectes, plaatsen- geld en stipendia voor missen en derge lijke inbegrepen. Dat wil zeggen twee kwartjes per week. Want doorgaans be taalt men slechts 's zondags. Deze 50 cent moet worden verdeeld tussen de bijzondere noden, de kerk, de armen, het fonds voor de priesterstudenten, de bijzondere collectes en het plaatsengeld. Ongeveer 8 cent per post dus. Voor de minderbedeelden nog geen dubbeltje per week. Voor de medegelovigen, die niet zo fortuinlijk zijn te beschikken over een droog en waardig kerkgebouw nog geen tien cent per week. de seminaricbouw. Juist die kerken ko men gemakkelijk aan hun streefbedrag en zelfs daarover, terwijl andere paro chies maar uiterst traag het bedrag op het nippertje halen. Sommige pas toors laten de gelovigen zien, dat er een nieuw kazuifel is aangeschaft en la ten het net zolang op het priesterkoor staan, tot de kosten voldaan zijn. Mis schien een paardemiddel, maar het werkt voortreffelijk. De gelovigen hebben recht op kennis van zaken, w'I men van hen verlangen, dat zijn met hart en ziel parochiaan zijn. Pastoors, die deze mo derne en reële visie hebben, plukken de rijpe vruchten hiervan. Bijzonder vaag is nog altijd het beeld, dat de leek 'zich vormt over de bron nen van inkomsten van de kerk. De voor naamste posten zijn deze: plaatsengeld, kerkezakje (dat tegenwoordig meestal vervangen is door een „griffeldoos"), hu welijksmissen, begrafenissen en missen met bijzondere intentie, sieradenfonds en een of meer bijzondere fondsen. Het sieradenfonds is niet alleen voor een prachtige monstrans met juwelen en goud, maar uit dit fonds worden alle al taarbehoeften bekostigd als altaardwa len, hosties etc. Voorts eventueel roe rende en onroerende bezittingen. Behou dens een enkele uitzondering krijgen de kerken geen overheidssubsidie en moe ten de parochianen dus alles opbrengen. Het jaarinkomen van de pastoor? Deze haalt de drieduizend gulden niet en als de kapelaan er 1500 krijgt is dat niet gek. In bijna al die gevallen betalen de parochianen dit. De pastoor moet trouwens voor zijn kapelaans bijsprin gen. De rest gat schoon op aan huis houdster die weliswaar vrij kost en inwoning heeft, maar geen salaris om over naar huis te schrijven koster, die vaak een gezin heeft, werksters, stoker, organist en sociaal werkster. Wij willen hiermee nu niet betogen, dat de cle rus arm is. Fabeltjes over rijke pasto rieën vonden hun bestaansreden ech ter in lang vervlogen tijden. Een paro chie, waar de clerus nog niet zo lang geleden in de week geen beleg op brood kreeg, kunnen wij wel noemen. De neo-yotische kerken zijn doorgaans te licht gebouwd en hebben daardoor veèl te lijden van het zware verkeer. Herhaaldelijk moeten reparaties worden uitgevoerd. Wat te denken van die 25 gulden Pef jaar! Toegegeven, dit bedrag heeft be trekking 0]3 een drietal jaren geleden ,en in het gunstigste geval moeten wij nU zeggen 30 gulden per jaar. Over de on derhoudskosten zouden wij de meest schrikbarende verhalen kunnen doeP- Wat dacht u van de elektriciteitsrekening! de brandstof, de reparatie van een lek' kend dak, het voegen van muren, nieuwt ramen, de telefoonrekening en noeö1 maar op. Lonen en prijzen stegen. Is dij ook het geval met de parochie-inkomsten' Een nieuw gebouwde kerk heeft ge lukkig de eerste 20 jaar geen noemens waardige reparatiekosten. De bijzondef hoge aflossingen, al of niet met rente' sluiten iedere reservering voor de moei lijke jaren uit. Kerkgebouwen, die oude' zijn dan 30 jaar, slurpen enorme bedra gen aan onderhoud op. Verouderde ver warmingsinstallatie, vermolmde ban ken, verzakkende vloeren, verveloze mu ren, lekkende ramen: men rekent hief met duizenden guldens. Over het lage-; meen blijkt, dat grotere parochies minder inkomsten hebben, lagere afdrachten, ge ringere overschotten en minder exploita tiekosten. Ten aanzien van de ouderdom van de kerken kunnen wij nog opmerken dat in de naoorlogse kerken de bateP het hoogst zijn, evenals de kosten. Dit laatste geldt ook voor de gebouwen, ouder dan 40 jaar. Inkomsten, kosten en saldi zijn het laagst in kerken, die tus sen 1930 en 1945 gebouwd zijn. Slecht staan de parochies er in dit bis dom niet voor, maar overhouden is et evenmin bij. Amper kunnen ze de touw tjes aan elkaar knopen. Wel verwacht men, dat als de bestaande mentalitei' van de gelovigen bijjft voortduren, n® 1980 de zorgen en moeilijkheden han® over hand zullen toenemen. Van het bis dom wordt de situatie dan uiterma'? zorgwekkend. Belangstelling wekken bi.) de leek voor zijn parochie enerzijds wederzijds vertrouwen anderzijds zij" eerste en noodzakelijke vereisten voot een gezonde running van de zakelijk aspecten ener parochie. HAARLEM, 4 febr. De honderdjari ge mevrouw A. W. Brink-ten Dam ie: Haarlem is overleden. Verleden jaar rnf* vierde zij haar honderdste verjaardag. E woont thans in Haarlem nog één hon derdjarige. Deze heeft in december eeuw volgemaakt. Nutroma veredelt het aroma HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUillfllllllllllllllNlltlllllllllllllllll" De snelheid waarmede het nieuws de lezers bereikt ts belangrijk Immers nieuws moet nieuw zijn. Een be richt beet van de naald wordt gelezen. Kers vers van de pers ont vangt iedere dagblad- abonné zijn krant tn de bus. voi nieuws. Elke dag wordt de krant met een zekere spanning tegemoet ge zien. Maandag 2 mei om 1 uur in de nachl vertrekt de eerste equipe van het Rallye- leger Opnieuw i6 er slechts één start plaats Dit keer is het Noordwijk aan Zee. waar voor hotel „Huis ter Duin" zowe! de start als de finish van deze Tulpen- sterrit is. Over bekende wegen Utrecht Eindhoven en Luik gaat het op de Ar dennen af Maandagmorgen vroeg wordt Bouillon, de Luxemburgs-Franse grens, plaats, bereikt En dan schijnt het hee'. érg gemakkelijk te worden. Via grote wegen gaat het naar het Zuiden, naar Troyes. Nevers en Vichy. Maar als zo vaak. de schijn bedriegt Die mooie wegen dienden alleen maar om snel in het Centra] Massif te komen. Am per zijn de rijders in St.-Flour aangeko men. nauwelijks is de nacht gevallen of de moeilijkheden gaan elkaar steeds snel ler opvolgen Via Avignon. Castellane en Puget-Théniers worden de Alpes Marit:- mes bereikt AI is het dan inmiddels dag geworden, gemakkelijk wordt het stellis niet. want de rijders zijn dan juist in h"t gebied waarvan Nortier pleegt te zeggen da- het „zo'n rijke keus aan narigheid heeft Maar zo rond 1 uur in de middag is toch echt alle „narigheid" voorbij. Dan Is Monte Carlo, de „hoofdstad" van het Prinsdom Monaco, bereikt en staat de wedstrijdleider zijn rijders genadiglijk 22 uren rust toe. Voldoende tijd dus om te slapen, voldoende tijd ook voor de cou reurs" om van de schoonheid van Monte Carlo te genieten. Op dat moment begint het werk voor de accurate rekenkamer van de RA C.- West Nog voor de rijders vertrekken is he- klassement over de etappe Noordwijk- Monte Carlo. 1970 km lang, bekend De hoogstgeplaatste comb natie is dan ten minste al zeker van een prijs: de Coupe Monaco Méditerranée. aangeboden door de automobielclub van Monte Carlo. In derdaad. de sterrit naar Monaco en de Tulpenrallye zijn geen concurrenten „Het wordt de Rallyc-van-de-rem- men", vertelde wedstrijdleider Nortier, „en daarom hebben wij na rijp be raad besloten de wagens in Monte Carlo niet in een pare fermé te plaat sen. doch iedereen in de gelegenheid te stellen kleine reparaties uit te voeren Woensdag, even na elf uur in de mor gen, wordt de strijd voortgezet. Nadat de Alpes Maritimes uitgebreid zijn door kruist, Castellane en Digne zijn gepas seerd, gaat het over de grote weg op Gap en Grenóble aan. In het nachtelijk duis ter begint de strijd tegen de Jura. Uiter aard wordt dan ook Champagnole en het bekende Rallye-hotel „Ripotot" aangedaan. Nadat de Vogezen, waar twee geheel nieuwe klassementsproeven op het DEN HAAG, 4 febr. De geregis treerde arbeidsreserve in ons land is gedurende de maand januari van dit jaar met ruim drieduizend mannen toe genomen van 82.457 (eind december 1959) tot 85.755. Het aantal werkloze vrouwen nam met een gering aantal toe van 5.758 (eind december 1959) tot 5.832. Het aantal openstaande aanvra gen voor mannen was eind januari 34.779 (eind december 32,487) en dat voor vrouwen 29.664 (28.242). De geregistreerde arbeidsreserve in de provincies was voor: Groningen 10.082 (eind december: 10.012), Fries land 9.530 (8.834), Drente 9.941 (9.574). Overijssel 6.770 (6.456), Gelderland 6.597 (6.266), Utrecht 2.532 (2.235), Noord-Holland 9.3347 (9.408), Zuid-Hol land 11.092 (10.910), Zeeland 4.977 (4.813), Noord Brabant 10.611 (10.146), Limburg 4.276 (3.803). KRIMPEN AAN DEN IJSSEL, 4 febr, C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven n.v. te Krimpen aan den IJssel heeft van de Anchor Line ltd. te Glasgow opdracht gekregen voor de bouw van een motorvrachtschip van het open shelterdektype van 8200 ton draagvermogen. De hoofdmotor, die evenals de verdere machinekamerinstal latie zal worden ingebouwd door Werk spoor, zal een maximum continuvermo- gen hebben van 9000 apk. De snelheid van het schip in geladen toestand is be rekend op 17% mjjl. Een woordvoerder van de Engelse re derij deelde in Glasgow mee, dat de voorwaarden van Van der Giessen en Zonen in alle opzichten gunstiger waren dan die van welke Britse scheepswerf ook. Het besluit van de „Anchor Line" een vaartuig van 8.000 ton in Nederland te laten bouwen heeft in kringen van En gelse scheepsbouwers grote teleurstel ling veroorzaakt. Een woordvoerder van liet vakverbond van werfarbeiders ver klaarde naar aanleiding van dit contrac dat de regering zich over de kwestie san het plaatsen van scheepsbouwor- ders in het buitenland dient te beraden. De „Anchor Line" te Glasgow deelde gisteren mede dat het contract naar C. van der Giessen en Zn. Scheepswerven N.V. te Krimpen a.d. IJssel isgegaan omdat deze onderneming gunstiger le veringsvoorwaarden en een lagere prijs bood dan de Engelse werven. Van der Giessen verklaarde zich bereid te ga randeren dat het schip binnen veertien maanden zal zijn voltooid. De Engelse scheepsbouwers wilden niet garanderen dat het werk niet door arbeidsconflic ten zou worden vertraagd. De scheeps bouwers langs de Clyde zijn over het algemeen van oordeel dat de Nederland se prijs onmogelijk veel beter kan zijn dan die welke door Engelse werven is geboden, en dat verscheidene Engelse scheepsbouwondernemingen het schip ook binnen veertien maanden zouden kunnen opleveren. Traditiegetrouw zouden we haast zeg gen kankeren de parochianen wekelijks op dezelfde uren. Handenwrijvend zegt men na de preek: ,,'t Is weer fris vandaag". Onder de borrel 's avonds komt men vaak terug op de kerk en vraagt zich dan af waarom vandaag dat nu niet zo ge daan werd en waarom dit weer zo slecht ging. Van alles en nog wat is er te kritise ren, soms terecht, lang niet altijd juist. Het merendeel van de leken beschouwt de kerk nog steeds als een hobby van de pastoor c.s. Op de spreekwoordelijke goede uitzonderingen na heeft het meren- deel van de leken begrip noch belangstel ling voor de moeilijkheden, die zich in een parochie voordoen. Het is de mees ten ook niet rechtstreeks kwalijk te ne men, want onbekend maakt onbemind Direct zal de lezer hier opmerken, dat hi. zijn parochie toch wel degelijk goed kent Zeker, het gebouw is bekend, een ver andering op het altaar wordt snel opge merkt, maar de geestelijkheid klaagt steen en been over het volslagen leek zijn van de leek op parochieel gebied. Geenszins willen wij beweren, dat de moeilijkheid bij de gelovigen ligt. i Vastgesteld is, dat in die parochies waar 1 ieder gezin jaarlijks een stencil thuis krijgt van het kerkbestuur met het fi nanciële verloop van het afgelopen jaar, de mensen ook meer begrip en interesse voor hun parochie krijgen. Als men nooit op zijn gemak kennis kan nemen van de moeilijkheden van de parochie kan men ook moeilijk verlangen dat de pa rochiaan belangstelling daarvoor op brengt. In verscheidene kerken maakt men werk van de bijzondere inzameling voor TOKIO, 3 febr. (AFP) Tegen alle hoop in heeft men gisteren in de mijn te Joebari op Hokkaido, waar zondag tengevolge van een ontploffing 43 mijn werkers van de buitenwereld werden af gesneden, nog drie overlevenden gevon den Zij hadden hun toevlucht gezocht in een nauwe gang, waar het mijngas en het vuur niet waren doorgedrongen. Tot dusver heeft men 35 lijken gebor gen. Een der omgekomenen behoorde tot de reddingsploegen. Naar de zes vermis ten wordt nog gezocht. NIEUW DELHI, 4 febr. Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, zal premier Khroesjtsjev op diens reis naar Indië vergezellen, zo werd hier vandaag uit goede bron vernomen. Het be zoek begnt op 11 februari. Op de werf van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam worden thans twee, gedurende de oor log gebouwde tankers omgebouwd tot ertsschepen en daarbij vergroot. Dil komt neer op het bouwen van een nieuw groter midden (laad) gedeelte en het daaraan lassen van de oude voor- en achter schepen. Het is thans voor de eerste maal in Nederland dat dit ge beurt. Men ziet hier de oude midden moot van de tanker „Esso Amsterdam" welke door een geheel nieuwe is ver vangen. De oude is door twee sleepboten van Bureau Wijsmuller naar Hendrik- Ido-Ambacht gesleept om daar te worden gesloopt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8