Nieuws uit stad en omtrek MEESTERWERKJE VAN KNUTSELKUNST t' aitair ilii OVER DE DAM v. d. AREND - Hoogslr. 91 „Zaaltje van Berg verdwijnt Geheugen-hulp mmumii n utm H.m IV tw Met tal van fijne trekjes NIEUWE MODELLEN BRILMONTUREN HUIS voor Moforonderdeien NIEUWE UITGAVEN NKS-sportzondag op 14 februari Een onbekende episode in het bestaan van de Latijnse school N s c «Bi: Öe grote revueavond van de K. K. Scheidsrech tersivee UmfïMH Nieuw vaandel voor Leidse studenten Goed afgelopen Door duizeling overvallen KETHEL De feestavond van Bel Canto Burgerlijke' stand Uit stalling verdwenen Monopole Theater Agenda Rotterdam DE KRAN1 KUNGIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! DiNJDAG 9 FEBRUARI 13öü sé«$k iSSMiiti ^let programma van „Rikketik" OHij tl tl itHtiuiHK*",; ruhuIUH ÉSSh* i \H Mi<< nil tin liliNj Afbranden e zou er een koude rilling van krijgen "lef**® a's je tintelend bij de warme ka- flou 2lh na een wedstrijd in de kou ge- Damwachter scliiecJamsclie Jw® schiedamsche courant f .advertenties Fijne trekjes F iets-heli co pier Geschenk uit Schiedam Heden ontvangen (ook voor ziekenfondsleden) mniiimrmniriitriiiniiiiinrnmiiiiiiiiiitffiiiiirmmiHtiHiimiiimiiiiimirrminminiiirmmTniiniiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiniiiniiniiiiiHiiiiHiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniUjiiiftriiiiriiiiiiiiiiifiniHiiifiiiwiiiiiniiniinuiiitiuuiiiiiiiiiiinniininifinitHiiimiiinHin^ Touch of evil HOEWEL REEDS MEERMALEN over de voormalige Latijnse school te Schiedam is geschreven, moet echter worden geconstateerd, dat enige bladzijden uit de historie van deze onderwijsinrichting niet genoegzaam hekend zijn. Wij mogen deze bijzonderheden onze lezers niet onthouden. Ter oriëntering zullen wij de eerste rectores van genoemde school de revue laten passeren. Bekend mag worden ver ondersteld, dat in 1589 binnen onze stad een Latijnse school werd opgericht, met als eerste rector Lucas Janszoon, tevens notaris alhier. Een college van curatoren bestond toen nog niet. Het is begrijpelijk, gezien het lage salaris dat hij genoot, dat genoemde rector meer aan dacht schonk aan zijn notarisschap, dan aan het onderricht van zijn leerlingen. Het gevolg hiervan was, dat hij in mei 1594 van zijn ambt als rector door het stadsbestuur werd ontheven. Thomas Sementarius Dertig jaren PfflfflMin Tot Franse school gedegradeerd Stads-Franse schoolmeester Jacques Petit J1 Ai het programma van de grote revue- °nd van de Katholieke Kring op don- 18 februari in het Passage-theater v ®t „Rikketik" met 'n keur .van artiesten, «'tend van de K.R.O., zoals Berry Kie- k's. Gerard Walden, de Selvera's, Fons «hkaart en Liesbeth Lunow, Trio Willy en The Movers, Nol Kievits, Harry ci°na en Sylvia de Leur, Frances Dan- «g Four en The Harody's, Lya Flocon het KRO- -reveue-orkest o.l.v. André «1 Wattingen, luidt als volgt: 1. Aan 5 t-Vinkeveense PI3'5611: 2- Rikketik; Het Laatste Woord; 4. Rondom een «gische Fontijn; 5. De Vaas; 6. Onder peelui; 7. Naar het Museum; 8. Kermis, «nze. 9. Over Jazz en Aardappelen; 10, «e Five close Nozem Singers; 11. Zwem. in Charlestontijd; 12. The Harody's; k?' Op Jacht; 14. Muziekmuziek. mü2iekFinale. i A f 71 - i f*' till Ui Bij de Ooievaarsbrug worden stoplichten geplaatst, dit in verband met de toege nomen verkeersstroom over de nieuwe Spoelingbrug. Kort geleden publiceerden wij een foto van een meesterwerkje van knutsclkunst Het schijnt ook de aandacht van Rotter dammers getrokken te hebben, want in het weekblad „de Havenloods" lazen we er het volgende over: „Ik had voor mijn briefpapier en der gelijke iets origineels nodig". Dat zegt de heer J. van Suijkelom (29), sinds I ja nuari eigenaar-directeur van een classi- ficeerbedrijf. Om dat originele te be werkstelligen lijmde hij twintigduizend afgebrande lucifers aaneen tot een reus achtig model scheepsdok, met daarin een supertanker. Van het geheel werd een fo to gemaakt, die nu als vignet het briefpa pier van het Classificeerbedrijf Botlek siert. Het kostte de heer Van Suijkelom zo'n vijfhonderd werkuren, dat bouwen van een dok met schip uit lucifers. Hij heeft er mee bereikt, dat hij in ieder geval „iets origineels" op zijn briefpapier heeft staan. „Ik heb altijd veel geknutseld", ver telt hij en zijn vrouw beweert onmiddellijk daarop, dat haar man „alles kan", model bouwen met lucifers, maar ook parket vloeren leggen en kachels repareren. De bewijzen voor haar woorden zijn in het huis van de familie Van Suijlekom in overvloed te vinden: een decoratief dan seresje, gezaagd uit een plaatje koper, een praktische brievenstandaard, gemaakt van lucifers, een heerlijk warme haard, die eens het aankijken niet meer waard was. Al van begin af aan was de l}uisvli.jt van de heer Van Suijlekom voornamelijk gericht op schepen. Wat niet zo verwon derlijk is voor iemand, die de haven kent als het gangetje van zijn huis aan de Grofbaan in Schiedam. Zo'n tien jaar werk op een pompbootje van een classi ficeerbedrijf hebben daar wel voor ge zorgd. Aanvankelijk maakte de knutse laar zijn bootjes uit een klomp hout. die werd bijgeschuurd en -gezaagd net zo lang tot zij de vorm van een schip had, waarna „het casco" met veel zorg be kleed werd. De mogelijkheden, die er in de lucifer zaten, ontdekte de heer Van Suijlekom pas later. Dat is nu ook al weer een tijdje geleden. Twintigduizend, lucifers heeft hij ge bruikt voor 't droogdok en het schip. Dat HEEFT KUNNEN LEZEN, dat betekent, dat hij van twintigduizend lu- gi Schiedamse Scheidsrechtersvereni- 8 enige moeilijkheden met haar be- tv-n heeft gehad Zondag hebben heel lijv scheidsrechters bovendien persoon- n°Sal wat moeilijkheden ondervon- Evenals de spelers hebben ze na- hov'ijk iaSt gehad van de harde velden, ijgj'endien moesten ze een koude fluit meren. De mogelijkheid om zich tv»!??1 te blazen, was uiteraard gering, tQ een goed scheidsrechter hoor je tj: Weinig mogelijk. Hij voorkomt door lte optreden al bij voorbaat, dat er gek- V]q inSen gebeuren. Hij heeft zelfs in- g0 ®d op de manier van spelen en het tie?" jn acht nemen der spelers, de tech- k inKot»„or,o„ nuc geen warm bla- .inhegrepen Dus gee tenzij van zijn handen, b»b'hiddels, laten de geblauwbekt heb- 6 scheidsrechters, die zondag mis- hlie^n keel wat minder last van het pu- hebben dan gewoonlijk. gehad Uav ntear spiegelen aan die ongelukkige oA'aanse scheidsrechter, wiens hoogst 6raaügename avonuur we hierneven af- "kken. Kja e man leidde tot ieders genoegen. vert °Peens schopte een speler een bal ^iin d en laat di€ bal hem midden in ha gezicht treffen! Wat nog erger was, flip ad juist zijn fluit in zijn mond en door de bal in zijn keel geduwd, a. «een hem het ding weliswaar niet laild ..inslikken, maar waardoor dit be- Zo«tijke orgaan deerlijk gewond werd, den hij naar een ziekenhuis moest wor- overgebracht. leh te hehhen Ooohiod -om VKttdom om»"»*» 82ste Jaargang No. 24208 O A M 18 S C B I E D A M Telefoon 66i si postrekening nr 590943 per mm-hoogte. Bij contraci tardeven- f P*gezont>en MEDEDELINGEN °-30 per mm-hoogte. Bij contract tarieven- wKAMPIOENEN ^*5, 20 "Woorden f 0.50 bij vooruitbe- Eik woord meer 3 ct. Maxi- W woorden. «rtvenenftie-cwclers worden afge- en ui/tgevoerd overeenkomstig Regelen voor het Advertentie- -ejien. f, A BONNE M ENTEN 1M> per kwartaal, f 2.54 en f 0.59 per week. per cifers eerst de koppen heeft moeten af' branden. „Je kan moeilijk lucifers op straat gaan zoeken. Bovendien zijn die al veel te lelijk geworden en dikwijls ook beschadigd", verklaart de scheeps bouwer. Bij pakken tegelijk heeft hij ze in brand gestoken en er daarna voor zichtig de zwarte koppen van afgehaald. Tekeningen kwamen er bij de bouw van het Sara Maria Dok (genoemd naar mevrouw Van Suijlekom) niet aan te pas. „Toch vonden ingenieurs de verhoudin gen fantastisch". Wel gebruikte de ont werper een aantal lege luciferdoosjes voor de ondergrond van het geheel, een flinke hoeveelheid lijm, om de twintig duizend lucifers aan elkaar en op en om de lucifersdoosjes te bevestigen en ook dertig scheermesjes. Zij waren nodig om enkele honderden lucifers, zonder ze ver der te beschadigen, een stukje korter te maken. Dat is alles, wat het materiaal be treft; op wat brood na. Bij elkaar kostte het ongeveer zes gulden. Dat brood? Dat wordt gebruikt om er „mannetjes" van te maken. „Het is veel beter dan stop verf", vindt de vindingrijke knutselaar. Aan het resultaat, dat tenslotte uit de bus kwam, vergapen de Schiedammers zich nu al enkele weken lang. En dat niet zonder reden. Het Sara Maria Dok is een knap stuk werk, een overtuigend voorbeeld van wat met primitief mate riaal, maar ook met eindeloos geduld- en priegelwerk is te bereiken. Tot in de kleinste bijzonderheden heeft de heer Van Suijlekom de werkelijkheid nage bootst.. Hij is er terecht zelf trots op en wijst opgetogen de „fijne trekjes" in en op zijn werkstuk aan. „Hier, zuurstoffles- sen en daar een nagelmannetje met een nagelkachel en die raamstelling. Je kan het zo gek niet opniemen of het is er. En alles werkt, deuren hijskranen. Er ligt nog een bootje naast ook hoor, een pomp bootje. Daar heb ik zelf op gewerkt. Het is het precies". Zoals het hele dok „precies" is, evenals de supertanker, die er in ligt. De Schie dammers, die in de Passage het werkstuk bekijken het is in de etalage van een fotozaak tentoongesteld vragen zich verbaasd af: „Hoe heeft hij dat voor el kaar gekregen?". De heer Van Suijlekom maakt daar zelf niet veel drukte over. Hij had alleen maar iets origineels nodig voor zijn priefpapier En bovendien: „Ik ben altijd aan het knutselen of aan het prakkizeren over iets leuks. Ik heb eens van een fiets een helikopter willen maken. Misschien doe ik het nog wel ook". Op de 385ste dies natalis van de Leidse universiteit is gisteren het Leidse Stu- studentencorps (L.S.C!) dank zij een vriendelijke geste van de vader van een der Corpsleden, de heer P. van Vol lenhoven uit Schiedam, weer in het bezit gesteld van een corpsvaandel. Het ou de vaandel een geschenk van de Leidse „juffrouwen'' ter gelegenheid van het 300Jjarig bestaan van de Leidse aca demie in 1875 ging, zoals bekend, ver loren bij de brand in sociëteit „Miner va". Tijdens een korte plechtigheid even bui ten de Morspoort heeft de heer van Vol lenhoven dit vaandel gistermiddag aan de praeses collegü van het L.S.C. aange- boden_ De heer van Vollenhoven was dankbaar, dat hem de eer van de weder geboorte van het vaandel werd toever trouwd. Spreker zag in het vaandel en zeker dit vaandel door de eeuwen heen een symbool van traditie en trouw en verwachtte, dat het in de toekomst een wegwijzer zou zijn, die de goede richting aangeeft, een richting, welke het L.S.C. steeds is gegaan. De praeses collegü, de heer H. J. Müller, die het geschenk aan vaardde, sprak over de eerbiedwaar dige historie, welke achter een corpsvaan del verborgen ligt. Hij herinnerde hier bij aan het tijdens de brand verloren ge- gane vaandel. Nadat bet „Io Vivat" was gezongen, stelde hij het vaandel ter hand aan de Assessor 1, de heer E. Teixeira de Mat- tos, die hooggezeten te paard, het vaan del Leiden binnen droeg. Voorafgegaan door een erewacht van de Leidse Studen- tencarousel-vereniging en het Leids po- litiemuziekgezelschap volgden corpsle den het nieuwe vaandel via Prinsesse- kade en de Breestraat naar sociëteit „Mi nerva", waar vanzelfsprekend grote vreugde heerste over de terugkeer van zulk een kostbaar en historisch bezit. Advertentie Advertentie ROTTERDAMSEDIJK 146 Het gezin van de timmerman J. J. Oumont, wonende in de Gordonstraat 30a, heeft gisteren in ernstig gevaar ver keerd, doordat een lekkage was entsaan in de gasleiding onder de vloer van de gang in de woning. Gelukkig heeft geen van de gezinsleden ernstige gevolgen van de lichte gasvergiftiging. Omstreeks vijf uur gisterochtend werd de heer Dumont wakker, doordat het zes maanden oude kind huilde. Hij stond op en bemerkte meteen de gaslucht in huis. Met vrouw en king ging hij naar de buren De G. G. D. en de politie wer den gewaarschuwd. In de buurt ontstond nogal beweging, doordat ook de buren ongerust werden. De G. G. D. bracht het kind naar het Gemeenteziekenhuis, omdat het onpasse lijk was geworden, maar daar bleek, dat het geen schadelijke gevolgen van het gebeurde had opgelopen. Het gezin sliep in de voorkamer van de benedenwoning, waardoor het vrij dicht bij de lekkage in de gasleiding was. De G. T. B. heeft de gasleiding gerapareerd. De 80-jarige weduwe A. G. van D.-A. uit de Brielsestraat 11, die wegens haar gezondheidstoestand weinig buiten komt, is gistermiddag bij het oversteken van de straat overvallen door een duizeling en gevallen. Zij brak daarbij haar rechter- bovenarm en kreeg verwondingen aan het hoofd. Zij werd in de Dr. Noletstichting opgenomen; haar toestand is vrij ernstig. De feestavond van Bel Canto is zeer geslaagd. Er was een cabaretgezelschap uit Rotterdam en de dansmuziek op het slot van de avond werd verzorgd door de „The night revellers". De heer H. Dries bedankte het feestcomité voor de goede verzorging van de jubileumdag. De dames A. v. Kleef en J. Olsthoorn kregen bloemen en de heer Remmerswaal sigaretten voor hun toegewijde arbeid om deze dag te doen slagen. Als herstel van een fout in ons vorig verslag geslopen, nog het volgende. De felicitatie met ca deau onder couvert van „Excelsior" was niet van de zangvereniging maar van de r.-k. sportvereniging van die naam uit Schiedam Daarnaast was een schriftelijke felici tatie van de r.-k, gem. zangver. te Schie dam. We vermelden hierbij nog, dat des morgens bij hét ontbijt de leden aan het bestuur de fraaie verenigingsvlag aanbo den. Mej. A. v. Beurden schonk twee, door haar zelf vervaardigde tafel vaantjes, waarop geborduurd het verenigingsem bleem van Bel Canto. GEBOREN: Laurina M„ dochter van L. Heijster en M. Ch. M. Pronk; Paul E., zoon van H. J. Wiegmann en A. G. Ver mei j; Theresia P., dochter van H. But ter en T. P. van Kruiningen; Hendricus J. zoon van J. Remmerswaal en A. M. H. Ch. de Kok. OVERLEDEN; C. A. F. Gouka, 71 jaar; J. J. Tijsen, 65 jaar; F, Gerkema 75 jaar. Van A. W. Bruna Zn, ontvingen wij een tweetal pockets. „DODENCEL 2455", door Caryl Chessman, zal onge twijfeld de aandacht trekken, nu deze ter dood veroordeelde onlangs weer in het nieuws is gekomen. Het vormt soms interessante, menig maal navrante lectuur, die zeer zeker, vanwege een bepaalde cynische instel ling, niet iedereen in handen gegeven kan worden. Het andere uitgaafje „NIE MAND ZEGGEN'', door Bibeb, is een niemendalletje, om een verloren uurtje zoek te brengen. Aardige illustraties ver levendigen de tekst. De Uitgeverij Standaard Boekhandel te Amsterdam zond ons „ALLES OVER DANSEN", door Fred Dieselhorst, dans- leraar. Het handelt niet over ballet en de danskunst in hêt algemeen, maar over het gezelschapsdansen, waarover heel wat te vertellen blijkt Op deskun dige wijze wordt de bewegingsleer van de gezelschapsdans uiteen gezet, waarop een overzicht van de verschillende soor ten volgt, van Wiener Wals tot de boogie. Ongetwijfeld instructief. Ten slotte: „VOORLICHTING IN DE PRAKTIJK", door Ant. M. Jansen. Dit is een uitgave van H. Nelissen te Bilt- hoven en omvat een aantal gesprekken over bepaalde aspecten van de voorlich ting voor jongens, meisjes, verloofden en ouders. Dom H. J. Scheerman O.S.B. schreef een aanbeveling. Het zal ouders en opvoeders ongetwijfeld goede diensten kunnen bewijzen en is door de wijze van indeling in afzonderlijke katerntjes al naar gelang der onderwerpen bijzon der handzaam. De Sportzondag floor allen die geor ganiseerd zijn In de N.K.S. in Neder land, zal dit jaar gevierd worden op zondag 14 februari 1960. Aan alle priesters in het Dekenaat Rot terdam is verzocht om onder alle H.H. Missen een preek te houden met als on derwerp; Wat is de waarde van de sport voor de r.-k. jeugd, waarvoor mgr. B. G. Henning, Deken van Roterdam, vergun ning is verleend. Dit jaar zal deze sportzondag op be scheiden schaal worden gevierd, door het zoveel mogelijk tezamen bijwonen van de H. Mis en ontvangen van de H. Commu nie. Het ligt in de bedoeling om het vol gende jaar dit op meer uitgebreide schaal te doen, door bv. het houden van bij zondere wedstrijden of demonstraties. ROTTERDAM, 8 febr. - Tegenwoordig hoeft men in Overschie niet meer naar „het zaaltje van Berg" te vragen, want uitgesloten de oude Over- schieënaar zal niemand weten waar dat zaaltje ligt. En toch is het eens „de" zaal van héél Overschie geweest, maar dat is in zekere zin een hele tijd geleden. Maar het merk waardige is, dat het tot voor enige weken nog zeer druk gebruikt werd en zowel bij oud als nieuw Overschie een ge zochte gelegenheid was. De achterzaal van „De Vergulde Koetswagen" weet elk verenigingsmens te Overschie en al ligt het dan in het „oude dorp" menigeen heeft er de weg naar toe weten te vinden. Hoeveel bruiloften en partijen zijn er niet ge houden en hoeveel keer hebben omwonenden, soms tot diep i de nacht, het welluidende „en van je hela, hola. houd er de moed maar in" moeten aanhoren, waarbij de feestvreugde bij de fees tenden uitliep op een armzalige ergernis van wege liet niet-kunnen- slapen. Dat zaaltje nu. was voorheen „de zaal van Berg" en zal dezer dagen (vrijwel geheel) worden gesloopt omdat hier een wijkbioscoop met foyer komt. „De Vergulde Koets wagen" ook nu nog een eenvoudig maar sfeervol café aan de Overschie- se Dorpsstraat, hoek „de Lugt", wordt reeds in 1627 in de Overschiese an nalen vermeld onder de naam „de vergulde wa gen" staande tussen de herberg De Valck en de Franse kostschool „Salo- mo's Tempel". Ongeveer 100 jaar geleden liet de toenmalige kapiteinsfami lie Braat achter de Gou den Koets, als we het zo eens zeggen mogen, een aanhangwagen haken, een zaaltje met een zeer een voudige accommodatie, maar met een kolfbaan, waar later de leden van de kegelclub ook hun ge zellige avondjes hadden. Mevrouw Klapwijk, een dochter van de opvolger van de heer Braat. de neren dat een brandmees ter altijd tegen half twaalf door zijn vrouw werd opgeëist en dat bij herhaling dit onschuldige partijtje kritiek ontmoet te bij de begrotingsbe heer A. van den Berg, handeling in de raad. „Als weet zich nog goed te herinneren 'haar vader nam het café met toebe horen over enige maan den na de grote kerk brand in 1899) dat in het zaaltje van haar vader, des winters steevast twee uitvoeringen werden ge geven door de dames- zangver. „Excelsior". En dat waren zo'n beetje de hoogtepunten van de hele winter. Des zomers, om streeks juli. hadden de brandmeesters van Over schie hier hun jaarlijks festijn. Dat was voor de heren brandmeesters (an nex B. en W.) maar ook voor de kastelein een be langrijke dag, want de brandmeesters, die be langeloos hun functie ver vulden, werden dan ge fuifd door het college. Voor de kastelein was het evenzeer belangrijk want B. en W. waren niet kren terig. Eerst werd er „pot" gespeeld op een biljart met zakken. Op 't biljart kwam zo'n soort kooitje te staan en op de een of andere wijze moest men dan zorgen dat de bal door het kooitje liep en in een zak terecht kwam: dat was dan een vreselijk hoge score. Na een be paalde tijd kwam er een winnaar uit de bus die de inleggelden op mocht strijken. Ondertussen wa ren natuurlijk de nodige klaartjes gedronken, zo dat het gezelschap lichte lijk anheiterde", maar dat verdween weldra want dan kwamen de, broodjes met zalm op tafel, die in geweldige hoeveelheden werden verorberd. Dan was er nog een afzakker tje en zat het er weer voor een jaar op. Kaste lein van den Berg bedien de persoonlijk zijn gasten, want het was een hoogtij dag voor hem met hoog gezelschap. Intimi kun nen zich nog wel herin- er nu des nachts eens brand zou zijn uitgebro ken?", werd er dan on vriendelijk gevraagd. Talrijke malen hebben wij het partijtje meege maakt maar we kunnen met de hand op het hart verzekeren dat de brand dan heus goed en grondig geblust zou ziin Mis schien wel door de brand meesters zelf De nu 90-jarige „Over- schiesche Werkliedenver- eeniging De Wederzijd- sche Hulp" had in dat zaaltje iedere zaterdag avond zitting om contri butie te ontvanger en het aantal verkopingen die hiergehouden ziin. (en nog worden gehouden) is ontelbaar. In die grijze oudheid zijn er niet zoveel „brui loften en partijen" gehou den want het was toen nog geen mode om dat buitenshuis te doen. Wel werd er ieder jaar de boekverkoping gehouden van het leesgezelschap „Voor Verstand en Hart" secretaris de gemeente ontvanger de heer C. van der Linde. Een onderwij zer die talrijke jaren in het society-leven van Overschie een grote rol heeft gespeeld en die zijn naam heeft verbas terd door er opzettelijk een „c" aan toe te voegen was op zulke n vonden de hoofdfiguur. Dat was toen het culturele hoogte punt. In 1953 heeft de schoonzoon van de heer van den Berg, die inmid dels het café was gaan exploiteren, het zaaltje grondig gerestaureerd en gemoderniseerd en dat naar onze smaak toen het gezelligste zaaltje van Overschie is geworden. Eilaas: het wachten is op de sloopvergunning. En zo vergaat des werelds glorie Van de heer C. P. T. uit Rotterdam is de bromfiets gestolen, die in de stalling van de scheepswerf Wilton Fijenoord stond. I Schiedams historie in hel kort verleid I Tot en met woensdag draait in het Monopole Theater de film „Touch of Evil", (Complot met de Duivel) een Albert Zugsmith-produktie naar de ro man „Badge of Evil" van Whit Master- son. Orson Welles schreef het draai boek en voerde de regie terwijl zijn uit beelding als de misdadige inspecteur Hank Quinlan opnieuw een bijzondere creatie genoemd mag worden. In deze adembenemende thriller verschijnt ook Mariene Dietrich op het witte doek als de mysterieuze zigeunerin .Tana, tonend aan acteer-talent nog weinig te hebben in geboet. Van het begin tot het einde weet Wel les de toeschouwers in de ban te brengen van de dreigende sfeer die er hangt in het plaatsje Los Robles, gelegen op de grens van de U. S. A, en Mexico, een compleet misdadigersnest, waar een bende handelaars in verdovende midde. len een ware erreur uitoefent. De liquidatie van de invloedrijke Lin- nekar wordt voor Mike Vargas (Charles Heston), die een hoge positie bij het Mexicaanse gezag bekleedt, aanleiding om zijn huwelijksreis te onderbreken Deze Vargas is bij de handelaars in ver dovende middelen gevreesd en tevens gehaat. Op wel bijzondere geraffineer de manier neemt de bende wraak in een poging zijn vrouw —Janet Leigh te compromitteren. Bijna slagen zij in de ze opzet, maar op het beslissende mo ment weet Vargas de ware bendeleider een bekentenis te ontlokken en hem on schadelijk te maken. Het is de knappe regisseur Welles die de intriges naar een ongekend hoogte punt weet te voeren. Door de camera op de juiste wijze te hanteren heeft ook Al- bert Zugsmith een groot aandeel in het summum van spanning. Liefhebbers üan spanning en sensatie, vanaf 18 jaar krij gen in het Monopole Theater ditmaal meer dan dun deel. Een deel bijzondere ilkn. Als tweede rector trad nu op Joannes Funk. wiens naam men verlatiniseerd had in „Funccius". Zijn salaris werd van 36 op 40 ponden groten Vlaams ge steld. Maar ook deze rector werd na vijf jaren ontslagen, om welke reden wordt niet vermeld. De derde rector was een apotheker, genaamd Pieter Matheuszoon Schilders. Weliswaar kreeg deze meer salaris, maar na zes maanden besloot hij de Latijnse school te verlaten en weer pillen te gaan draaien. Met ingang van primo november 1599 trad als vierde rector op: mr. Willem Carpentier. In genoemde maand 1599 werd tevens een college van curatoren op gericht, bestaande uit drie leden, die toe zicht op de Latijnse school moesten hou den. In dienstjaren overtrof hij zijn voor gangers. Tegen primo mei 1608 werd hem de dienst als rector opgezegd, doch vóór genoemde datum was rector Carpentier reeds overleden: 25 april 1608 werd hij in de Grote Kerk „opt choor" begraven. Als vijfde rector begroeten wij nu Tho mas Sementarius, die als ondermees ter onder Carpentier reeds in functie was geweest. Het salaris van deze rector was op 250 gulden per jaar gebracht plus vrij wonen. Na ruim elf jaren als rector de Latijnse school bestuurd te hebben, werd hem door de heren van de Wet bij resolutie van 17 augustus 1619 de dienst opgezegd en wel tegen „alreheij- ligen" dat is primo november 1619. In tussen trad het stadsbestuur in onderhan deling met een nieuwe rector, genaamd Dammasras. .Couwenhoven, die bij vroédschapsbesluit van 30 december 1619 als zodanig werd benoemd en wel met in. gang van primo januari 1620. De ont slagen rector Thomas Sementarius had echter de Latijnse school nog niet verla ten. zodat men algemeen sprak van „de oude rector" en van de „de tegenwoor dige rector". Wel werd door beide rec tores een rekest aan de vroedschap ge richt. maar in de vroedschapsvergade ring van 7 september 1620 kon men tot geen afdoend besluit komen. Ook trachtte men met „de oude rector" tot een ver gelijk te komen en benoemde men in de vroedschapsvergadering van 6 maart 1623 een commissie van arbiters, maar ook deze kon niet tot een vergelijk ko men. Tenslotte werd in de vroedschaps vergadering van 25 maart 1624 beslo ten door de heren van de Wet „finalijc- ken" te laten beslissen. En de Wet be sliste. dat rector Thomas Sementarius tegen 11 mei 1624 de Latijnse school moest verlaten. Ook aan de ondermees ter werd de dienst opgezegd. Als 6e rector werd nu bij vroedschaps resolutie van 11 mei 1624 benoemd mr. Dammasius Couwenhoven. Hoewel hij ruim dertig jaren - de Latijnse school heeft bestuurd, zijn die jaren beslissend geweest voor het lot 'van deze school. In 1654 begon zijn gezicht slecht te worden en vroeg hij daarom zijn emeritaat aan, iets wat bij zijn voorgangers nog niet was voorgevallen. Vandaar dat men in de vroedschapsvergadering van 9 maart 1654 niet tot een beslissing kon komen 'Het college van curatoren kon in deze zaak niet worden geraadpleegd, want in 1646 was het laatste "üd van dit college, de oud-burgemeester Doen Joriszoon Beijs overleden en eerst bij vroédschaps besluit van 28 december 1682 werd ge noemd college opnieuw in ere hersteld. In de vroedschapsvergadering van 17 au gustus 1654 werd aan rector Couwenho ven emeritaat verleend en wel op 'n trak tement van 125 gulden van de stad en 25 gulden .van de kerk, tezamen 150 gulden per jaar. Nu komen wij aan een keerpunt in de geschiedenis van de Latijnse school, want er werd geen nieuwe rector be noemd. Wel werd in de vroedschaps vergadering van 29 mei 1654 gedelibe reerd over de aanneming van André le Beau tot stads-Franse schoolmeester. Over zijn aanneming als zodanig werd men het eens in de vroedschapsverga dering van 22 juni d.a.v. en na deiibera. tie besloten met de heer André le Beau te contracteren en hem „het Groote School" dat Is de Latijnse school bij provisie te geven Door dit besluit werd dus de Latijnse school tot Franse schooi gedegradeerd. Maar niet alle le den van de magistratuur waren het met deze degradatie eens. Hoewel de oud-rector Couwenhoven met emeritaat was gegaan, bleef hij de jeugd instrueren in de Latijnse taal. waardoor zijn inkomsten aanmerkelijk vermeerderden. Hij werd daarover door heren burgemeesteren onderhouden in de vroedschapsvergadering van 17 febru ari 1659. Rector Couwenhoven gaf toe, dat zijn inkomsten waren vermeerderd, maar beloofde de armen van deze stad in zijn testament te zullen gedenken, hetgeen hij ook heeft gedaan. In genoemd jaar 1659 kwam Gedeon Buenius, een gewezen rector te Over schie, aan heren burgemeesteren alhier admissie verzoeken om de kinderen van deze stad in de Latijnse taal te mogen onderwijzen en of hem daarbij de naam rector kon worden gegeven. Dit verzoek werd hem door heren burgemeesteren toe gestaan bij besluit van 5 mei 1659. Waar hij deze kinderen heeft onderwezen en hoe lang, is niet bekend. Maar als 16 februari 1665 de stads-Franse school meester André le Beau ten grave is ge dragen, wordt in de vroedschapsvergade ring van 22 maart d.a.v. de vraag gesteld, of men wederom een Franse school meester of een Latijnse rector zou aan nemen. Besloten werd tof de electie van een Franse schoolmeester over te gaan Alle vroedschappen waren het met dit besluit niet eens en daarom duurde het zo lang voordat men tot de benoeming overging. Met primo november 1665 zou de ondermeester, die de weduwe van An dré le Beau ter zijde had gestaan, gedu rende twee jaren met het bestuur van de stads-Franse school worden belast. Na deze twee jaren werd hij echter niet ge continueerd en de reden daarvan wordt opgegeven in de vroedschapsresolutie van 30 december 1666: heren burgemees teren maakten bekend: ,dat men da gelij cx ondervindt den slechten toe stand van Stads School", welke slechte toestand „naer alle apparentie (is waar schijnlijkheid) werd veroorsaekt door de non vigilantie (is niet-waakzaamheid) ofte onbequaemheit vande jegenwoordi- ge schoolmeester", waarom zij burge meesteren aan de vroedschappen voor stelden deze schoolmeester tegen primo november 1667 te ontslaan. Na delibe ratie hadden de heren vroedschappen „daer toe een generale inclinatie (is neiging) gethoont". Tevens werd in overweging gegeven of men een rector voor het Latijn of een Franse schoolmees ter zou benoemen. Men kwam niet gemakkelijk tot een besluit. Bij vroedschapsresolutie van 14 maart 1667 werd na deliberatie goed gevonden voor de benoeming van 'n rec tor voor de tot Franse school gedegra deerde Latijnse school een conferentie te houden met de heren predikanten van deze stad. Van deze conferentie werd in de vroedschapsvergadering van 18 april 1667 rapport uitgebracht: daar zou een vierde predikant worden benoemd daar waren er drie die „bequaem ende genegen soude sijn om de Jonckheijt in de Latijnsche tale te instrueren", maar tevens zou men omzien naar een goede Franse schoolmeester. Daar werd weliswaar een vierde pre dikant beroepen, maar wij geloven niet, dat deze predikant veel vruchten van zijn arbeid heeft geplukt. In de vroedschaps vergadering van 21 november 1667 wer den de voorwaarden besproken, waaron der een nieuwe Franse schoolmeester zou worden aangenomen n,l. Louis Cou- ette uit Naarden. Over zijn aanneming lezen wij verder niets meer, maar in de vroedschapsvergadering van 7 mei 1668 maakten heren burgemeesteren bekend, dat de Fransman Jacques Petit, wonen de te Rotterdam zich had aangeboden als stads-Franse schoolmeester. Bij vroéd schapsbesluit van 11 mei d.a.v. werd hij als zodanig benoemd. Zijn salaris zal niet groot zijn geweest, want in de vroedschapsvergadering van 8 juni 1669 werd medegedeeld, dat de Franse school, meester van mening was van hier te ver. trekken „alsoo hij zich op het jegenwoor- dige School sich en niet kan onderhou den'. Hij schijnt zich echter bedacht te hebben, want bij vroédschapsbesluit van 3 februari 1670 werd Jacques Petit voor twee haren benoemd. Tot mei 1672 bleef hij de stads-Franse school besturen? Op nieuw kwam nu tot uiting het verlangen naar een rector, zoals in de vroedschaps vergadering van 18 mrt. 1672 na delibe ratie werd besloten: aan de heren vroed schappen werd de raad gegeven hun ge dachten te laten gaan over de benoeming van een nieuwe „Stads Schoolmeester t' sij in het Fransch, t' sij in het Latijn". Het slot was, dat opnieuw een Franse schoolmeester, Adriaen vander Wiel. alias Verwyel. werd benoemd en wel bij vroédschapsbesluit van 16 mei 1672. L.A. ABMA. Passage Theater: De man die ver dwijnen moest (14 jaar) gewijzigde aan vangstijden: dagelijks 2 en 8.15 uur, zater dag 2, 6.45 en 9.15 uur; zondag 1.30. 4, 6.45 en 9.15 uur; donderdagavond geen voor stelling. Monopole theater: Touch of evil (Com plot met de duivel), 18 j. 2-7 en 9.15; zat. 2.30-7 en 9.15; zond. 2-4.15-7 en 9.15; don. geen filmvoorstellingen. Stedelijk Museum: dag. 1017 uur, zondag 1217 uur expositie Kunstbezit Schiedammers. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDTJINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8:. Uibleenbureau en Leeszaal voor volwassenen di, do, za. van 1012 uur, di. t.m. za. van 25 uur. ma. di. wo. vr. van 78.30 uur. Jeugdbibliotheek: wo. 24, do. 45 en 13 14 jaar en ouder ook woensd. van 67.30 uur. Jeugdleeszaal: di. do. vr. van 45.30 u. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke- thel. di. 48 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw. di. 6308 uur; vr. 78 uur, jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- boutplein (zijingang) jeugd wo. 1.303 u.; volw wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3: ma. 78 uur en wo en vr. 78.30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Evers, Lange Ha ven 81. DINSDAG Rotterdamse Schouwburg 12.45 uur: Lunch concert Gabor Radnai, viool en Elly Salomé, piano. Aula Boymans van Beuningen, 8 uur: Miep Simonis, piano, Herman Wester, klarinet. Luxor Theater. 8 uur: Komt u ook van avond? (Snip- en Snaprevue). WOENSDAG Rotterdamse Schouwburg. 8 uur: Ne derlands Danstheater. Luxor Theater, 8 uur Komt u ook van avond? (Snip. en Snaprevue). Het Venster, 8.15 uur: Elisabeth Lugt, sopraan, George van Renesse, piano. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Arena: Ferry- to Hong Kong, 14 jr. Capitol: Opstand der sexen, 18 jr. Centraal: Slavenjagers van Afrika, 14 jr. Cineac-AD: Opmars naar de galg, 18 jr. Colosseum: Tempest, 14 jr; do.: De Hof- ^Harmonie: Cowboy, 14 jr; di t/m do: Het meisje van de rivier, str. volw. Lu'mière: Stranding, 14 Jr. Metro: Some like it hot. volw. Prinses: Mijn schoonmoeder en ik, a l Rex: Fort Yuma. 13 jr. Thalia: Ieder meisje weet het. volw. 't Venster: Jonas. 18 jr. Victoria: Het drama van Mayerling, volw.; za en zo: Vader, moeder en 9 kin deren. a.I.; do: De kapitein van Köpenick, a.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3