OASE VAN VREDE EN VROOMHFJD De Athos duizend jaar uitsluitend door monniken bewoond Suggestief beeld in prachtige jubileumuitgave De toekomst op het spel Op de PLANKEN Lachen en.... lachen! Tekort aan bnspersoneel bij Citosa Onmetelijk museum van Byzantijnse Middeleeuwen GEESTELIJKEN VEROORDEELD Onderwereldfiguur in Londen tijdens overval gedood Minister Korthals beantwoordt schriftelijke vragen Slachtoffers van kolen dampvergiftiging Hoe daar tegenover te staan? MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 WRAAKOEFENING? Een bejaarde dame overleden (Van onze correspondent) „Maar waarom mogen wij niet simpel lachen? Iets anders verlangen wij niet! Wij vragen niet om toneel; wij vragen alleen maar te kunnen lachen. Wij willen een moment bevrijd worden van onze dagelijkse zorgen. Het lachen doet oiis alles vergeten, maakt ons beter. En of dit nu gebeurt door middel van toneel of wat dan ook, dat kan ons niet schelen, als het maar gebeurt en als men maar goed weet, dat het ons niet om dat toneel of wat dan ook te doen is, maar alleen om het resultaat: lachen, lachen!!" Hans van Berven door JOSEPH ALSOP Oorzaken personeelstekort De Paasprocessie met de beroemde ikoon Karjés. „Axion es tin" uit het Protaton in i Een "fotomontage uit het bijzonder fraaie boek: zonlicht over het kloostertn I de gewelven, in ordelijke rijen de resten van overleden monniken. BELGRADO, 8 februari (Reuter). Na een proces van een week zijn van daag: te Osjjek in Kroatië acht priesters en seminaristen veroordeeld tot gevan genisstraffen. Zij werden beschuldigd dat zij van het seminarie te Djakovo „een broeinest van staatsvijandige activiteit" hadden gemaakt. De voor naamste verdachte, de 45-jarige prof. Ciril Kos, kreeg zeven jaar. Een week geleden werden 14 Kroaten. onder wie een pater Franciscaan te Zagreb veroordeeld tot gevangenisstraf fen van maximaal 15 jaar wegens staats gevaarlijke activiteit. In katholieke krin gen te Belgrado is men nogal verwon derd over de nadruk, die tijdens de pro cessen op de activiteit van de Kerk is ge legd, daar Tito en de zijnen kortgeleden in het openbaar te kennen hebben gege ven, dat zij betere betrekkingen met de Kerk willen, aldus meldt Reuter. Sinds een kleine honderd jaar is er een haast onafzienbare rij van boeken over de Athos versche nen en iedereen kent nu, minstens van naam, dat merkwaardige schier eiland in de Egeïsche Zee, dat sinds duizend jaren en meer uitsluitend door monniken bewoond wordt en dat de stormen der eeuwen nauwe lijks beroerd hebben. Een buitenstaander zal zich mis schien afvragen waarom telkens weer nieuwe schrijvers zich geroepen voelen om hun indrukken over „de Heilige Berg" vast te leggen en in het licht te geven. Doch wie eenmaal persoonlijk dat monnikenland mocht betreden en in de ban geraakte van zijn ongerepte na tuurschoon, van zijn even eerbiedwaar dige als belangwekkende kloosters, van zijn schamele kluizen en hutten, in het groen verscholen of als adelaarsnesten op de steile rotsen gebouwd: wie in het mystieke halfdonker van de rijkbe- schilderde kerken en kapellen de lange, plechtige diensten mocht bijwonen en spreken met de stil-glimlachende mon niken of de vergeestelijkte kluizenaars; hij begrijpt waarom telkens weer nieuwe Athosbezoekers daar een rijke Inspiratie vinden en zich gedrongen voelen om te spreken over die wondere monnikenwereld, die als een oase van vrede en vroomheid en tegelijk als een onmetelijk groot en rijk museum van de Byzantijnse Middeleeuwen onge stoord is blijven liggen temidden van een woelige en steeds wisselende we reld. Onder de talrijke werken over de Athos vindt men er overigens van aller lei soort en gehalte vanaf de vluchtige, soms spottende aantekeningen van oppervlakkige toeristen of nieuwsgieri gen tot aan de ernstige, streng-weten- schappelijke verhandelingen van ge leerden en deskundigen op velerlei ge bied. Sinds jaren is er ook gretig ge fotografeerd op de Athos en verschil lende werken bevatten een keur van prachtige illustraties over ,,de Heilige Berg", zoals de Athos door de Grieken genoemd wordt. Ditmaal hebben twee benedictijnen van Maria-Laach een poging ge daan om hun visie op de Athos vast te leggen en hun boek is ongetwijfeld het mooiste boek over het monniken eiland, dat tot nu toe verscheen Vooral vanwege de overvloed van schitterende, gekleurde platen (en ook zwart-witte), die een suggestief en tevens getrouw beeld geven, zowel van de paradijselijke natuur daar ginds als van de schilderachtige kloosters en kluizen, van karakteris tieke monnikentypen en heilige iko- nen, van oude, kostbare handschrif ten en diverse kunstschatten, verder ook van de liturgische diensten. De ze laatste had men tot nu toe eigen lijk nog nooit kunnen fotograferen, omdat de monniken dit niet toeston den. Doch vanwege het duizendjarig Athosjubileum (1961/1963; in 1961/'63 werd het eerste klooster op de Athos gebouwd) kreeg p. Chrys. Dahm zeer ruime bevoegdheden, waar hij met grote kundigheid van profiteer de. Tijdens vier bezoeken maakte hij niet minder dan 7000 opnamen! Uit dit rijke fotomateriaal heeft hij nu een keuze gemaakt van 81 ge kleurde en 63 zwart-witte platen en die in een bepaalde, harmonische volgorde gerangschikt. Vooral de ge kleurde reproducties zijn vaak fan tastisch, zowel wat de foto's als wat de kleurenweergave betreft, al heb ben sommige vergrotingen iets aan scherpte ingeboet. Het boek doorbla derend is het of men persoonlijk een bezoek aan de Athos bracht. Tussen de platen door s taan verschillende hoofdstukken, die in het kort allerlèi interessante dingen vertellen over oorsprong, betekenis en inrichting van de monnikenrepubliek, over de grote, zelfstandige kloosters, over skiten en kluizenarijen, over ikonen en ikonenschilders, over het paas feest, de kerkzang, enz. enz. Een geheel aparte bijzonderheid vormt de grammofoonplaat, die aan het boek is toegevoegd en die het de lezer mogelijk maakt enkele Slavische en Griekse kerkmelodieën te beluiste ren, zoals die heden nog op de Athos gezongen worden. Om technische re denen werden de Slavische zangen ech ter niet op de Athos-zelf maar in het Herenigingsklooster van Chevetogne (België) opgenomen. Dit prachtige Athos-boek verschijnt tegelijkertijd in het Duits, Engels, Frans en Grieks, terwijl andere verta lingen (vermoedelijk ook een Neder landse) eerlang zullen volgen. Wie belangstelling heeft voor de be roemde monnikenberg, verzuime niet zich dit zeldzaam fraaie album aan te schaffen. Het is de Athos waardig! DOM. ATH. VAN RUIJVEN P. Chrysostomus Dahm: Athos, berg der Verklarüng. Text von p. Chrys. Dahm en p. Ludger Bernhard. Burda-Verslag (Offenburg/Baden 1959) in 4° 228 blz. (met 81 gekleurde en 63 zwart-witte afbeeldingen naar foto's van de schrijver. Een monnik tijdens een dienst met de komwoschinion in de hand. LONDEN, 8 febr. (U. P. I.) De 34- jarige Selwyn Cooney, een bekende fi guur uit de Londcnse onderwereld, is zaterdag doodgeschoten. Zijn vriend William Mabrose, 36 jaar en evenmin een onbekende van de politie, raakte le vensgevaarlijk gewond, toen enkele on bekenden een overval pleegden op de club waar beiden zich ophielden. De po litie vermoedt dat er sprake is van een wraakoefening, daar Cooney de afgelo pen week reeds tweemaal door onder wereldfiguren was afgeranseld. In het ziekenhuis, waar Ambrose thans nog voor zijn leven vecht, houdt de politie een rechercheur en een stenograaf ge reed, voor het geval dat de man weer tot bewustzijn komt en spreken kan. Am brose werd in de maag geschoten en heeft een ingrijpende spoedoperatie on dergaan. De politie zoekt naar een blonde vrouw, die de stervende Cooney in haar armen hield toen hij de laatste adem uitblies. Deze vrouw, die vermoedelijk weet wie de overvallers zijn, is verdwe nen, toen de politie in de club verscheen en is sedertdien spoorloos. Scotland Yard heeft in Londen reeds verschillende on derwereldfiguren aan de tand gevoeld. Zoals de gewoonte is wanneer een moord is gepleegd verleent de onderwereld, waar mogelijk, de politie alle medewer king. Gisteravond werden twee bejaarde, op het Vingerling te Middelharnis. alleen wonende dames door een familielid be wusteloos in hun woonkamer aangetrof fen. Men vermoedde aanvankelijk, dat zij slachtoffers waren geworden van ont snappend gas, maar bij nader onderzoek bleek het kolendampvergiftiging te zijn. De 90-jarige weduwe van Markenstijn overleed spoedig. Haar zuster, de 85-ja- rige mej. de Korte werd naar het zieken huis te Dirksland vervoerd. Voor haar leven wordt gevreesd. De hoofdkerk van het klooster Pandeleimonos. (Alle reproducties uit het boek „Athos"). Zo ongeveer als boven beschreven is. kunnen wij gerust alle réacties samen vatten, die geuit zijn naar aanleiding van de boze kranten-recensies op de televi sie-uitzending van een kolderstuk van Jo. han Blaaser door de K.R.O. De kranten en vele kijkers met deze waren woedend over de uitzending. Maar veel omvangrijker was het aantal dat woedend was om deze woede! Eindelijk heeft men eens kunnen la chen; onbedaarlijk kunnen lachen en heeft men zijn hersens niet in allerlei kronkels behoeven te draaien, om het voorgeschotelde enigszins met pijn te kunnen volgen. En de K.R.O. heeft al toegezegd, dat hij met dergelijke uitzendingen zal door gaan. De K.R.O. schijnt de behoefte aan lachen aan te voelen. Wij hebben al een keer geschreven over deze uitzending door de K.R.O., maar het toen bekeken vanuit het stand punt dat het hier een stuk betrof van het amateurtoneelreperttoire. We hebben toen geconstateerd, dat de uitzending geen re clame voor ons betekende, omdat wij in ons repertoire over veel betere echt hu moristische blijspelen beschikken Maar de reacties op dit stuk zijn ons bezig blijven houden. We zijn er over blij ven nadenken en hebben er vele gesprek ken over gevoerd. Want het staat toch wel als een paal boven water, dat bet overgrote deel van ons volk dergelijke kolderstukken ten zeerste apprecieert. En dan» moet men toch wel tot de con clusie komen, dat bet die mensen hele maal n'et om toneel te doen is. Want met toneel had dat stuk niets te maken. Het is die mensen alleen maar te doen om te lachen. De bevrijdende lach. He. bleek uit hun reactifes. Het middel blijft hun volkomen onverschillig. Als ze maar kunnen lachen. Dus eigenlijk moeten wij de groep kij kers verdelen in degenen, die het toestel aanzetten om van een toneelstuk te kun nen genieten en degenen, die eens echt naar hartelust willen lachen. De eersten hebben al pauw weer de knop teruggedraaid of hebben in stomme verbazing vol ergernis toegekeken: de anderen hebben eigenlijk eens gevonden, waar ze zolang te vergeefs naar gezocht hadden. En nu gaat het erom, of dit verlangen naar louter lachen iets minderwaardigs is, ja of neen. Natuurlijk niet Integendeel! Grijp de kans, als je eens lachen kunt! En dan kunnen wij ook best de woede begrijpen van deze laatste mensen, om de woede van de heren critici aangaande deze uitzending. Nu heeft men eens kunnen lachen en nu schrijven de kranten dat 't een schan de is een dergelijke uitzending. Wij hebben zelfs stemmen kunnen be luisteren, die beweerden, dat het tijd wordt, dat de KRO onder curatele gesteld wordt. Hoe moeten wij amateurs nu tegen over dit alles staan? Inderdaad, de mens heeft ontzaglijk veel behoefte aan lachen. Zomaar lachen zonder meer. Lachen dat de tranen over je wangen biggelen. Zo'n lach werkt bevrijdend. En dat heb ben wij nodig. En dat geldt heus niet spe ciaal voor deze tijd; dat zal heus wel altijd zo geweest zijn. En toch speelt het merendeel van de amateurverenigingen het liefst zware to neelstukken met een dramatische inslag. Spelen deze gemakkelijker? Wij gelo ven van wel. Of is dit een kenmerk van onze tijd? Wij voor ons menen, dat dit inderdaad een kenmerk van onze tijd is. Het beroeps speelt zwaarwichtige stukken, de radio en de televisie geven ze te zien en te ho ren'en wij doen al niet minder. En als we eens een blijspel te zien krijgen, dan is dit nog geladen van Problematiek etc. Is het dan niet heel voor de hand lig gend, dat de meeste kijkers gebruld heb ben van het lachen, toen zij eindelijk eens :e.s om te lachen voorgeschoteld kregen? Maar denk nu niet, dat als men het grote volk iets voorschotelt, dat werke- ■ijk leuk is. waarom ook een mens met geest lachen kan. dat het dan minder lachen zou. Integendeel! Nu lacht men eenvoudig bij gebrek aan wat anders, omdat men zolang de gelegen heid niet heeft gehad om eens te kunnen lachen. Maar zet het eens een werkelijk geestige 1 tucht voor vol, kostelijke vin dingen (want de vondsten zijn het, die het 'm moeten doen in een klucht, al hoewel de tekst natuurlijk van even groot belang is), maar dan lacht het grote publiek met evenveel smaak. En achteraf zijn ze bovendien nog bevre digd. Want heus de grote massa heeft gevoel voor echte humor En de lach om echte humor werkt heel wat bevrij- dender en stiraulerender dan de lach om een aaneenschakeling van goedkope stu piditeiten. In ieder geval werkt hij heel wat verhevener, een mens meer waardig. En tenslotte hebben wij (en de K.R.O.) toch ook nog een opvoedende taak. Hoe wel het natuurlijk heel wat gemakkelij ker is, om stomme idiote stukken te vin den en te brengen, dan stukken met wer kelijk geestige humor. En dit laatste zal de oorzaak wel geweest zijn van de uit zending voor de televisie en eveneens de oorzaak, dat wij wanneer we eens werkelijk een lachstuk willen brengen tot de opvoering van dergelijke goed kope stukken overgaan. Succes hij voor baat verzekerd. ..De mens heeft behoefte aan lachen. Maar lachenen -lachen, zijn er twee. Laten wij in ieder geval ons best doen, dat ons „redelijk" publiek, om iets „re delijks" lachen kan. c> WASHINGTON De regering Eisenhower zet onze toekomst op het spel door er van uit te gaan, dat de Russen thans onmoge lijk een aantal intercontinentale bal listische projectielen kunnen bezitten dat gelijk is aan de produktie-capa- citeit gedurende tien maanden van de fabriek, waar de Amerikaanse inter continentale raket „Atlas" wordt ge maakt. Dit feit klinkt ongelofelijk als het zo bondig wordt geformuleerd. Maar desondanks is het een keihard feit. De man die het het beste kan weten, de uitstekende commandant van de Amerikaanse strategische luchtmacht, generaal Thomas Power, heeft bot weg verklaard dat de Russen met 150 intercontinentale ballistische pro jectielen èn de raketten yoor middel grote afstanden waar zij er ruim schoots genoeg van hebben, in staat zijn het afschrikkingsvermogen van de V.S. „volledig weg te vagen". De fabriek waar de Amerikaanse „At las" wordt gemaakt Is al geruime tijd in staat vijftien intercontinentale projectielen per maand te vervaar digen,. indien men opdracht kreeg met een drie-ploegenstelsel te gaan werken. dienaar, heeft zijn uiterste best ge daan om de neiging de gegevens ver keerd te interpreteren tegen te gaan. Maar Dulles is van huis uit nu een maal geen wapenfabrikant en hij wordt dus niet geacht erover mee te kunnen praten. Hij kan nauwelijks iets meer in het midden brengen dan uw verslaggever lange tijd geleden, toen generaal Hoyt Vandenberg woe dend volhield dat de „Russen onmo gelijk meer dan zes straalmotoren per maand kunnen produceren en dat iedereen die iets anders beweert een aartsleugenaar is". De vroegere stafchef van de lucht macht was zo uit zijn humeur om dat Amerika op dat moment zelf niet bij machte was meer dan zes straal motoren per maand te produceren. Achteraf bleek de Russische produk- tie op dat tijdstip meer dan 200 straalmotoren per maand te bedra gen. Dit voorval wijst wellicht op de be langrijkste oorzaak van de fouten, Men heeft echter geen serieuze noodmaatregelen getroffen om het „wegvagen" van onze atomaire slag kracht, het afsnhrikkingsvermogen waarvan onze kans op voortbestaan afhankelijk is, te voorkomen. Volgens de minister van defensie, Thomas Ga tes, zouden dergelijke noodmaatrege len niet nodig zijn, omdat volgens de National Intelligence Estimates de officiële ramingen van het mili tair vermogen van de Sovjet-Unie de Russen zelfs niet zouden beschik ken over het zeer beperkte aantaj. in tercontinentale ballistische raketten, dat volgens generaal Power het Kremlin aan de overwinning kan helpen. Er kunnen tal van opmerkingen worden gemaakt over de gok, dat de National Intelligence Estimates bij zonder nauwkeurig zouden zijn. Op de eerste plaats wordt dit vertrou wen zeker niet gewettigd door erva ringen uit het verleden. Sinds 1946 zijn we getuit/ geweest van een reeks ramingen, waarbij de resultaten die de Russen op het gebied van de be wapening hadden bereikt voortdurend werden onderschat. Van de atoombom, de eerste Rus sische straalmotor voor vliegtuigen, de eerste Russische straalbommen- werper voor de lange afstand, tot de intercontinentale ballistische raket zelf heeft de instantie, die voor de ramingen verantwoordelijk is, steeds dezelfde fout gemaakt. Over het al gemeen verwachtte men iedere be langrijke ontwikkeling op militair ge bied in de Sovjet-Unie gemiddeld een jaar of twee later dan het moment waarop naar achteraf bleek de Russen dat succes in werkelijkheid hadden geboekt. Een keer, maar dan ook werkelijk slechts één keer, heeft men de Rus sen overschat. Die schatting had be trekking op het aantal zware bom menwerpers dat op dat moment in de Sovjet-Unie werd gefabriceerd. Maar deze late verbetering van vroe gere fouten bij de raming van het aantal in Rusland geproduceerde zwa re bommenwerpers was slechts een overschatting veroorzaakt door een andere grove onderschatting. In die periode werd aan het Russische ra ket-programma namelijk nog geen en kele aandacht geschonken. Daardoor had niemand voorzien dat de Russen van de produktie van bommenwer pers waren overgestapt op de fabri cage van raketten. Op de 2e plaats; de fouten, die met een opmer' elijke hardnekkigheid steeds weer werden herhaald, waren duidelijk het gevolg van de methode, waarvan men zich nog steeds bedient bij het opstellen van de officiële ra mingen van het militair vermogen van de Sovjet-Unie. Het Centrale In lichtingen Bureau is daar niet recht streeks verantwoordelijk voor. Dit bureau verricht ongetwijfeld uitste kend werk bij het verzamelen van de verschillende gegevens. Maar als die gegevens binnenkomen, bijvoorbeeld over het aantal Russische raketproe ven, moet het Centrale Inlichtingen Bureau overleg plegen met het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken en de strijdkrachten. Bij dit overleg wordt dan beslist welke waar de moet worden gehecht aan de ver kregen inlichtingen. Deze interpreta tie van de gegevens resulteert ten slotte in de „National" Intelligence Estimates. De directeur van het Centrale In lichtingen Bureau, Allan W. Dulles, een bijzonder toegewijde overheids- Generaal Natha, Twining, de voorzit ter van de gezamenlijke chefs van staven. die bij de ramingen van het militair vermogen van de Sovjet-Unie worden gemaakt. Het peil dat men in Ame rika heeft bereikt wordt regelmatig gebruikt als maatstaf voor hetgeen naar men veronderstelt in Rus land is bereikt of nog bereikt zal worden. Maar de Russen heb ben altijd veel intensievere po gingen ondernomen om nieuwe wapens te ontwikkelen dan de Ame rikanen. In de practijk vereist de ont wikkeling van een nieuw wapen van tekenbord tot produktie-stadium in Amerika in het algemeen twee maal zoveel tijd als in Rusland. En dus keren de fouten regelmatig te rug. Soms, zo moeten wij hieraan toe voegen, schijnt de meerderheid in het Pentagon een foutieve raming zelfs te verkiezen boven een deugdelijke De vroegere Amerikaanse ondermi nister van defensie, Donald Quarles, vertegenwoordigde bijvoorbeeld de meerderheid in het Pentagon toen hij zich alle denkbare moeite ge troostte om de installatie van radar- apparatuur in Turkije, voor het „schaduwen" van Russische raket proeven, te verhinderen. Toen de ap paratuur tenslotte toch in Turkije was geïnstalleerd werd met behujp daarvan onmiddellijk vastgesteld wel ke enorme vooruitgang de Russen op het gebied van raketten hadden ge maakt Maar zelfs na deze harde les werden de feiten, die de radar ont hulde, dikwijls met een schouderop halen afgedaan. De vroegere minis ter van defensie, Charles Wilson, heeft bijvoorbeeld de aanwijzingen van de radar, dat de Russen hun eerste in tercontinentale raketten aan het be proeven waren, in het openbaar be lachelijk gemaakt. De voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, generaal Nathan Twining, is nog lang daarna blijven volhouden, dat de Rus sische intercontinentale raketten in werkelijkheid geen intercontinentaal bereik hadden. Dat is de ontmoedigende achter grond, waartegen men de officiële ramingen, de National Intelligence Estimates, moet beschouwen. Zij vor men de basis van het meest angstaan jagende spel dat een regering ooit heeft gespeeld. Iri een volgend arti kel in deze serie zal deze analyse na der worden bekeken. (Copyright N. Y. Her. Trib.) DEN HAAG, 8 febr. Op schriftelijke vragen van de heer Van Eibergen (A.R.P.) over het personeelstekort bij sommige busonder nemingen heeft de heer Korthals, minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord dat hij heeft kennis genomen van publikaties, inhoudende, dat met name bij de Citosa het personeelstekort zo groot was, dat, in het hijzonder tijdens de spitsuren, op een afdoende vervoersgelegenlieid niet kon worden gerekend. In de meest ongunstige omstandigheden heeft het personeelstekort, waarmede de onderneming Citosa kampte, ongeveer 25 pet. bedragen, thans bedraagt dit tekort ongeveer 12 pet. Met het oog op het personeelstekort heeft de Citosa ontheffing van het rij tijdenbesluit gevraagd, welke neer kwam op; a. een werktijd van maxi maal 14 uur per dag; b. een werktijd van maximaal 62 uren per week; c. een nachtrust van minimaal 10 uren gedurende 6 malen per week; d. een diensttijd van maximaal 16 uren per dag. Aanvankelijk heeft de betrokken rijkshoofdinspecteur van het verkeer deze ontheffing verleend voor een periode van 14 dagen (22 november 5 december 1959), teneinde in de ge legenheid te zijn de situatie te bestu deren. Na afloop van die termijn is de ontheffing niet verlengd, aangezien het, noch uit sociaal noch uit veiligheids oogpunt verantwoord leek een derge lijke ontheffing voor een langere periode te geven, mede omdat de mo gelijkheid van het geven van compen satie niet aanwezig bleek te zijn. In een later stadium is nogmaals ge tracht een oplossing voor de moeilijk heden te vinden, ditmaal door de ver lening voor een periode van 14 dagen van een ontheffing van minder wijde strekking, doch ook deze kwam niet voor verlenging in aanmerking. Er zijn nog enkele andere autobus- dienstondernemingen, welke soortge lijke moeilijkheden ondervinden als de Citosa, ofschoon niet in dezelfde mate. Beperkte dienstregeling Toen het niet mogelijk was gebleken om door middel van de gevraagde ont heffing van het Rijtijdenbesluit de tot dan bestaande dienstregeling in stand te houden, B de rijkshoofdinspecteur van het verkeer in overleg met de directie van de Citosa noodgedwongen moeten overgaan tot de goedkeuring van een beperkte dienstregeling. Uit gangspunt is daarbij geweest, dat de vervoersvoorziening niet meer dient te worden beperkt dan onvermijdelijk is, opdat het reizend publiek zo weinig mogelijk wordt' gedupeerd. Ofschoon eike beperking bezwaren met zich brengt voor een aantal reizigers, was de onderhavige vervoersvoorziening toch nog zo redelijk als mogelijk was. Uit het bovenstaande blijkt, dat door middel van de hantering van het rij tijdenbesluit voor de veiligheid wordt gewaakt. Ondertussen kon alweer een verbetering van de dienstregeling tot stand worden gebracht. Als oorzaken van 't personeelstekort kunnen worden genoemd: aDe krappe arbeidsmarkt. Het is uitermate moeilijk chauffeurs te vin den, die voldoen aan de eisen, welke aan een autobusdienstchauffeur dienen te worden gesteld. b. pe onregelmatige arbeid. Het ver richten van werkzaamheden in de vroege ochtend, in de late avond, op zaterdagmiddagen en op zon- en feest dagen maakt het beroep van autobus dienstchauffeur voor velen minder aan trekkelijk. c. De lonen. De mogelijkheid tot hu verwerven van hogere inkomsten bi) de industrie, alsmede de hogere belo ningen bij de gemeentelijke vervoer diensten in de omliggende grote steden oefenen een grote zuigkracht uit oP de chauffeurs. Ten aanzien van de vraag of er voorzieningen worden getroffen ten .aanzien van lonen en andere arbeids voorwaarden, moge worden gewezen op de op 1 februari jl. door het Colleg® van Rijksbemiddelaars na overleg met partijen genomen beslissing over de toen ter tafel liggende voorstellen. Over de in het kader vanra gedifferentieerde loonvorming in te dienen voorstellen zal het overleg door partijen worden voortgezet. Tijdelijke hulp van elder De Citosa is erin geslaagd tijdelii" de hulp te verkrijgen van enig perso neel van autobusdienstonderneminge" uit andere delen des lènds. Er moge op worden gewezen, da' de moeilijkheid om huisvesting te vin den voor zich en hun gezinnen, de be reidwilligheid van chauffeurs uit z.ê- overschotgebieden om elders een werk kring te zoeken uiteraard niet bevor dert. Er zijn dan ook reeds autobus- dienstbedrijven, waar men door miride1 van het aankopen dan wel bouwen van woningen tracht personeel aan te trek ken. Op de naleving van het rijtijden besluit wordt geregeld controle ui1' geoefend, in het bijzonder door de rijkS' controleurs van het verkeer. In ee" geval, zoals dat van de Citosa, be steedt de dienst der rijksverkeers inspectie uiteraard speciale aanda'h' aan de dienst- en rusttijden van de chauffeurs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4