Nederland neemt genoegen met bedrag ineens (k wart miljard Grens wordt op 40 plaatsen herzien, 6 correcties blijven 1 Tito verleent mgr. Ujcic een hoge onderscheiding „uit het vuistje" eten Ishxnc PHILIPS „Meer spijtoptanten uit Indonesië toelaten Standpunt van kabinet te eng. hard en egoïstisch genoemd Lastige puzzel-maker Onderhandelingen met Duitsland bijna ten einde Geschil over Rijn- vaart onopgelost Orde van verdienste „Voorlietvolk voor aartsbisschop van Belgrado Amsterdammer steelt op grote schaal boeken Overtreding wet op de uitverkoop GRIEP ZICHTBAAR GEZOND HOOGTEZON OOK EERSTE KAMER VRAAGT: Senaat niet helemaal achter gratiebeleid J. J. L. van Zuylen V B WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 febr. Met een bedrag ineens van de West- Duitse Bondsrepubliek wil Neder land genoegen nemen om tot overeenstemming te komen over de eis tot afrekening wegens allerlei soorten schade tijdens de oorlog van Duitse zijde aan Nederlanders toegebracht. De hoogte van het bedrag kon de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. Van Houten, in de Tweede Kamer nog niet mee delen. (Er wordt gesproken over een kwart miljard). Wel zei hij dat het betrekking heeft zowel op de afwikkeling van de vorde ringen van slachtoffers van het naziregime, als op de afrekening van de z.g. Auslandsbonds en de vergoeding voor investeringen in de grenscorrectie-gebieden, welke weer aan Duitsland zullen over gaan. Snelle goederentreinen naar het buitenland Verse Nederlandse waar in Parijse Hallen Ottokar Krauss zingt Jago OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wie vaak in een restaurant eet weet het: er zijn van die kippetjes die weigeren om zich met vork en mes te laten ontledenhóé handig U het ook probeert. En wat dan? Het opgeven en de helft laten staan? Nooit doen,, kip ^liefhebbers! Neemt U het boutje gerust in de vingers - het magDe ober zal in dat geval dadelijk voor een vingerkom met lauw water zorgen. Nu kunt U even de vingers dippen- en afvegen. Dit geldt ook voor ander gevogelte. En na het etentje, welke sigaretten presenteert U dan?' Gladstone! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt! VOORNAAM EN AANGENAAM Ned. Jeugdgemeenschap Antisemitisme fel veroordeeld Belastingontduiker krijgt negen mille boete In veertien steden Tien maanden geëist voor Arnhemse rechtbank Proc.-gen. Hoge Raad con cludeert tot verwerping Stationcar rijdt tegen vrachtauto Autobestuurder gedood dreigt overal! neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt door Raadpleeg uw arts Minister Luns tijdens de vergadering van de Tweede Kamer, dinsdagmiddag, achter de regeringstafel met links staatssecretaris mr. Van Houten. Advertentie Copyright Stichting Wt|np'e»pagjn<ja Deze financiële overeenkomst maakt deel uit van een verdrag, waarin ook alle andere geschillen die er nog tus sen Duitsland en Nederland bestaan, uit de weg zullen worden geruimd. Minister Luns en de staatssecretaris waren beiden optimistisch over het de finitieve tot stand komen op zeer korte termijn van deze „Gcneralbereini- gung". Het verdrag moet in ieder ge val eerst nog aan de ministerraad en aan het parlement worden voorge legd. 7 Er Is over deze kwestie nu reeds drie jaar lang moeizaam met de Duit sers onderhandeld en, hoewel men nu weer zegt dat het nog slechts een kwes tie is van het leggen van de laatste hand aan dc verdragstekst, is er toch nog iets dat de zaak onzeker maakt. In het verdrag wordt ook het probleem van de Rijnvaart behandeld. Het is niet juist dat de Rijnvaartkwesties apart zouden worden geregeld. Daarbij is echter een belangrijk punt de nog al tijd open vraag, of Duitsland er in zal toestemmen om deze kwestie aan het Internationale Hof voor te leggen. Ne derland blijft hierop staan en de staatssecretaris had het vermoeden, dat Duitsland ook opdit laatste punt wel zal toegeven, maar zekerheid is er nog niet. Mr. Van Houten zei dat de kwestie een belangrijk punt van be spreking is geweest. Onder voorbehoud dus dat ook dit geregeld wordt, zal dan binnenkort een overeenkomst worden bereikt over de volgende zaken: Financiële kwesties Uit het globale bedrag, dat de re gering ineens zal ontvangen, zal een deel ten goede komen aan degenen die om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing slachtoffers zijn geweest van de nazi's. Nederlandse instanties zuilen het bedrag zonder Duitse inmenging kunnen verdelen. Hoe dat zal geschieden zal eerst na de ondertekening van het verdrag met Duitsland worden bepaald. Het is helaas niet mogelijk geble ken voor allen die in enigermate te lijden hebben gehad van de oorlog of van het nazisme, nu reeds schade loosstelling te verlenen. De Londen- se schuldenovereenkomst verwijst namelijk alle vorderingen naar de komende vredesconferentie. Grenscorrecties De Nederlands-Duitse grens zal op veertig plaatsen worden herzien. Zes van de in 1949 tot stand gekomen grenscorrecties blijven geheel gehand haafd, maar bij de overwegend door Duitsers bewoonde correctiegebieden Elten, Tuddern en Dinxperlo zal de vooroorlogse grens, op een enkele uit zondering na, worden hersteld. Zo blijft er bij Elten een stuk bos van honderd hectare definitief bij Neder land. Er komen verder nog een twin tigtal kleine correcties in onbewoonde gebieden. Deze wijzigingen hebben niets te maken met de grenscorrecties van 1949, In een vrij minutieuze regeling ztjri waarborgen getroffen voor de bescher ming van Nederlandse belangen in de over te dragen gebieden. De regering is na zorgvuldig beraad tot de conclu sie gekomen, dat een volksstemming in deze gebieden ongewenst zou zijn met. het oog mede op de belangen van de bevolking. De staatssecretaris wees er op dat ook in 1949 geen referendum is gehouden. Grenslanderijen Geconfisceerde grenslanderijen, die nog in handen van de staat of van la gere overheidsorganen zijn, zullen aan Duitsland worden verkocht. Het gaat hier om 1250 ha. De tractaatlanderijen gaan niet naar Duitsland terug. De in beslag genomen boerderijen worden door de voormalige Duitse eigenaars teruggekocht. Het land blijft in Neder lands bezit. Eems-Dollard Over de grens in de Eemsmonding is geen overeenstemming bereikt. El ke partner blijft bevoegd om dit vraagstuk aan het Internationale Ge rechtshof of aan een internationale arbitrage-commissie voor te leggen. Voor het overige is een praktische re geling voor de vraagstukken in het gehele Eems-Dollardgebied geti-offen, ook voor het onbetwist Duitse deel. De regeling is van dien aard dat men de lekomst van de haven van Delfzijl met vertrouwen tegemoet kan zien. aldus mr. Van Houten. Er zal een permanente Nederlands Duitse Eemscommissie, alsmede een scheidsgerecht worden inge steld. Landaanwinnings- en Indijkings werkzaamheden mogen slechts met on derlinge goedkeuring worden uitge voerd. Deze werkzaamheden kunnen immers van grote invloed zyn op de waterstaatkundige verhoudingen in de Eemsmonding. Deze bepaling geldt echter niet voor een oppervlakte van ongeveer duizend hectare, in het Ne derlandse deel van de Dollard. Grensoverschrijdend verkeer Wat het grensoverschrijdend ver keer over land en via de binnenwate ren betreft is een overeenkomst geslo ten dat beide partijen er voor zullen zorgen dat alle verkeersverbindingen verbeterd worden. Oorlogsgraven Gedurende minstens tien jaar zullen een duizendtal familieleden van overle den gedeporteerden jaarlijks gratis eer ste klas vervoer van de Duitse spoor wegen krijgen bij bezoek aan kerkho ven en gedenkplaatsen in West-Duits- land of in West-Berlijn. Rijnvaartkwestie Geruchten dat de Rijnvaart niet in de onderhandelingen zou worden ver vat, zijn uit de lucht gegrepen. Neder land acht het noodzakelijk dat het ko mende verdrag de mogelijkheid open laat de Rijnvaartkwestie voor to leg gen aan het Internationale Hof. Er zal een Nederlands-Duitse com- UTRECHT, 10 febr. De gunstige ervaringen, opgedaan met de recht streekse goederentrein Venlo-Basel en de daarop aansluitende doorverbindin gen naar Italië hebben geleid tot een internationaal overleg om in de loop van het eerste half jaar 1900 een aanzienlij ke versnelling te verkrijgen van nog meer belangrijke verbindingen voor wa genladingen vrachtgoed. Reeds met ingang van 15 februari zal een aanzienlijke versnelling worden in gevoerd op de verbinding met Parijs. Vooral in verband met het afleveren van verse produkten aan de Parijse hallen is deze snellere dienst van grote econo mische betekenis. Produkten''s avonds uit Nederland verzonden, kunnen 's an derdaags savonds reeds vroeg in Pa rijs worden aangevoerd en nog eerder dan de produkten uit Zuid-Frankrijk verhandeld worden. Losplaatsen in ver schillende steden met douane-beambten komen er in Duitsland, waardoor het op onthoud veel kleiner wordt. Ook Frank rijk overweegt dit systeem. De verbetering Zal met ingang van de zomcrdienstregeling een feit worden en wel voor goederentreinen naar Zuid- Duitsland en Oostenrijk, Noord-Duits- land en Scandinavië, Parijs en Zuid- Frankrijk. DEN HAAG, 9 febr. In de voor stelling van Verdi's Otello, die de Ne derlandse Opera donderdag hier geeft, zal de rol van Jago, in plaats van door Rudolf Knoll, worden gezongen door Ottokar Krauss. missie worden ingesteld voor de grens- wateren, ter voorkoming van moei lijkheden met wateroverlast, zandaf- voer en watervervuiling. Er mogen niet zodanige veranderingen in de wa terstaatkundige toestand worden aan gebracht, dat daardoor schade op het gebied van een andere staat wordt veroorzaakt. In bepaalde gevallen is er plicht tot schadevergoeding. Voorts is voorzien 111 de mogelijkheid van be roep op een arbitragecommissie. BELGRADO, 10 febr. (UPI) Aan de vooravond van zijn 80ste verjaardag is mgr. Josip Ujcic, dc aartsbisschop van Belgrado en na Aloyzius kardinaal Stepinac de hoogste katholieke autori teit in Joegoslavië, door president Tito onderscheiden met de orde van ver dienste ,,Voor het volk". De versierse len die bij deze zeer lioge onderschei ding behoren werden dc aartsbisschop uitgereikt door de voorzitter van de commissie voor godsdienstzaken van de uitvoerende raad, Dobrivoje Radosavl- jevic. De minister hield een korte toespraak waarin hij zei dat de betrekkingen met de Katlioiiekc Kerk steeds meer realis tisch worden door de wens naar samen werking en betere verstandhouding. Hij verzekerde dat de staat alles zal doen om hangende kwesties tot een oplossing te brengen. Deze verwacht daarbij, al dus Radosavijevic, dat de Kerk van haar kant de nodige goede wil zal tonen. In zijn wederwoord gaf mgr. Ujcic de verzekering ëat hij door zal gaan •met het bevorderen van betere betrek kingen tussen Joegoslavië en de Katho lieke Kerk. „Het is de wens van duizen den katholieke gelovigen in dit land", aldus de aartsbisschop, „dat bespre kingen tot stand komen ter normalisatie van de betrekkingen tussen Joegosla vië en de Heilige Stoel''. De diplomatie ke banden tussen Joegoslavië en het Vaticaan werden in december 1952 ver broken. De verwachting is uitgespro ken dat de toekenning door Tito van een hoge onderscheiding aan een leidende figuur van de katholieke hiërarchie in Joegoslavië, gepaard met de wederzijd se uitwisseling van bemoedigende woorden, uitgelegd mag worden als een stap op de weg naar betere verstand houding tussen het regime van Tito en de Heilige Stoel. Kardinaal Stepinac houdt het bed met darmcatarre. Berichten waarin gespro ken werd over longontsteking zijn uit bevoegde kring ongegrond verklaard. Advertentie KING SIZE 20 STUKS F t.- DEN HAAG, 10 febr. „De uitin gen van antisemitisme in verscheidene landen hebben in Nederland grote ver ontwaardiging gewekt, ook bjj de Ne derlandse jeugd. Deze verschijnselen van discriminatie zijn volledig in strijd met de eerbiediging van het recht dat ieder mens, ongeacht ras, huidskleur, godsdienst of afkomst heeft om voor eigen inzicht, overtuiging en geaardheid het leven vorm te geven". Dat staat in een verklaring van de gezamenlijke jeugdorganisaties en in stellingen, verenigd in de Nederlandse Jeugdgemeenschap, afgelegd tijdens een gisteren gehouden vergadering van de raad van afgevaardigden. Zij achten het hun plicht te getuigen van hun bezorgd heid over deze uitingen van antisemitis me en doen een beroep op het Neder landse volk in het bijzonder op de jeugd, de mens te allen tijde te blij ven eerbiedigen en dit in hun eigen wijze van leven en omgang met ande re tot uiting te brengen. ZWOLLE, 9 febr. De rechtbank heeft uitspraak gedaan tegen een 65- jarige meubelmaker uit Putten, die zich in de periode van 1953 tot 1956 aan grove belastingontduiking had schuldig gemaakt. De man wist 20.000 inkom stenbelasting te ontduiken en 7.000 omzetbelasting achter te houden. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden 10.000 boete, drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank veroordeelde verdachte tot ƒ9.000 boete en drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. MAASTRICHT, 9 febr. De officier van justitie heeft vandaag twee maan den gevangenisstraf geëist tegen een 28- jarige slager uit Amb'\ wegens roeke loos en onvoorzichtig rijden, waardoor hij in de avond van i5 augustus een 40- jarige huisvrouw dodelijk verwondde. Uitspraak 23 febr. ARNHEM, 9 febr. Voor de recht bank heeft vandaag terecht gestaan een 34-jarige buffetbediende uit Amsterdam, die op grote schaal in Arnhem en Nij megen en eldfers boeken zou hebben ge stolen. Hij nam ze in boekwinkels weg en verkocht ze meteen in tweedehands- zaken. Hy moet er een beroep van heb ben gemaakt. Volgens tot dusver gedane aangiften zou hy in veertien steden uit veertig winkels voor zes mille boeken hebben gestolen. De officier van justitie, mr. J. van IJsendoorn, eiste een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek en voor- waardelpke terbeschikkingstelling van de regering. De raadsman mr. Ewout Vermeulen noemde zpn cliënt een in we zen deerniswekkend mens, die nooit ge legenheid heeft gehad zijn verstande lijke gaven te ontwikkelen. Pleiter be val een gecombineerde straf en een the rapeutische behandeling aan en een zo danige reclassering dat verdachte iets kan inhalen van hetgeen hij door een verkeerde beroepskeuze heeft gemist. Uitspraak 23 februari. DEN HAAG, 9 febr. De procureur- generaal van de Hoge Raad heeft van morgen geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep, dat door een Almeloos en een Haags filiaal van een groot kledingmagazijn in Amsterdam was ingesteld tegen respectieveiyk het arrest van het Arnhemse en het Haag se hof. Beide filialen waren veroordeeld tot boetes van duizend gulden wegens overtreding van de wet op de uitver koop 1956. De Hoge Raad zal 8 maari uitspraak doen. ZUTPHEN, 9 febr. Vanmiddag is op de rijksweg Wamsveld-Lochum te Warken (gem. Warnsveld) de 39-jarige vertegenwoordiger P. B. uit Arnhem bij een auto-ongeluk om het leven geko men. In een bocht kwam B.. die een stationcar bestuurde, een landbouwtrek ker tegemoet. De bestuurder van een daarachter liggende vrachtwagen met aanhanger uit Enschede wilde vaart minderen. Vermoedelijk hebben de rem men van de aanhangwagen geweigerd, althans onvoldoende gereageerd, zodat het voertuig dwars over de weg kwam te staan. De wagen van B. reed tegen dé vrachtauto op. Advertentie Advertentie PHILIPS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 9 febr Dc gehele Eerste Kamer wil de toelating van spijtoptanten uit Indonesië verruimen. Enkele senatoren noemden vandaag bij de behandeling van de begroting van Justitie voorbeelden van de ernstige nood waarin deze mensen verkeren: voorbeelden uit smeekschriften die de spijtoptanten zelf of familieleden in Ne derland aan de staten generaal hebben toegezonden. Uit de discussies kwam het getal 13.000 naar voren; 13.000 mensen die destijds mede onder invloed van de Nederlandse vertegenwoordiger in In donesië en van hun werkgevers de In donesische nationaliteit hebben gekozen, maar die nu met hun gezinnen naar ons land terug willen. Om dat te bereiken worden noodsprongen gemaakt, zoals het aanvaarden van echtscheiding op dat de Nederlandse vrouw een visum zal kunnen krijgen. De Kamer- bestreed de opvatting dat deze mensen als pen soort „ver raders" zouden moeten worden be schouwd. Zij kozen niet voor Sukarno maar voor liet land van hun geboor te, zei mevrouw Luijckx-Sleijfer (KVP). Door het voortdurend getrei- ter, door ontslagen, door uitzetting uit de woning, door het onthouden van onderwijs aan de kinderen, zijn deze mensen in een uitzichtloze toestand geraakt, erger Jan die van welke groep in Nederland ook. Als er niet spoedig maatregelen worden geno men, zal het voor velen van hen te laat zijn. En als die hulp niet uit de gewone rijksmiddelen kan worden betaald, dan moet het kabinet meer geld vragen of andere programma punten beperken, aldus mevr. Luijckx-Sleijfer. Prof. Diepenhorst (AR) vond het standpunt van het kabinet (niet meer dan 2.000 visa per jaar) „te eng, te hard, te egoïstisch". Mr. Cammelbeeck (PvdA) meende dat de minister het ruimere beleid van zijn (socialistische) Voorgangers „had omgebogen". Mevr. Luijckx-Sleijfer antwoordde hierop dat de 2000 van nu al ecu verbetering is vergeleken met de 1200 van vroeger. Mr. baron de Vos van Steenwijk (WD) tenslotte hield de bewindsman de actie „redt een kind" voor. Hier gaat het niet om Algerijnse maar óm Neder landse kinderen, meende hij. De minister van Justitie, mr. Beer man, zal op deze gezamcniyke actie van de Eerste Kamer de volgende week een antwoord moeten geven. In de se naat klonk nu en dan verwondering op dat de Tweede Kamer zich enige weken geleden bij de afwijzende houding van de bewindsman had neergelegd. Mr. Beerman had toen o.a. betoogd dat Ne derland per jaar niet meer dan 2Ö00 van deze moeilijk assimileerbare men sen kan verwerken, een stelling die vandaag prof. Diepenhorst bestreed. Niet nooit De Kamer was ook niet erg gelukkig met dc uitlating van de minister dat hij voor de vier resterende oorlogsmisda digers „de mogelijkheid van voorwaar delijke invrijheidsstelling niet a priori wilde uitsluiten". Mr. Witteman (KVP) was nog het meest positief. Hij kon zich verenigen met de algemene opvatting van de bewindsman maar rekende op „onderscheid met gewone misdadi gers". Mr. De Vos van Steenwijk vroeg zich echter af of deze oorlogsmisdadi gers niet voldoende zijn gegratieerd met het feit dat zij niet de doodstraf hebben gekregen. Hij begreep dat de minister niet „nooit" wil zeggen maar verlangde dat deze de zaak ernstig zal overwegen en daarin ook de ontvangen reacties uit de bevolking zal betrekken. Prof. Die penhorst „benijdde de minister niet" en mr. Cammelbeeck betwijfelde of de vier (Klages, Kotalla, Aus der Fünten en Fischer) al enig inzicht hadden ge kregen in de omvang en de ernst van hup misdaden. Hij vroeg de minister of de invrijheidsstelling een punt was geweest bij de Nederlands-Duitse on derhandelingen. Verder werd bij de begrotingsbehan deling nog gepleit voor krachtiger be strijding van prostitutie en pornografie, betere salaiiëring van de rijkspolitie, verhoging van de pro-deo-vergoedingen voor advocaten, en voor dc versterking van de positie van de individuele bur ger tegenover de overheid. Mr. Witte man en prof. Diepenhorst vroegen in dit verband om verbetering van de ad ministratieve rechtspraak. 7| /T en heeft mij wel eens r Bevraagd, of ik voor mij- ■L zelf niet de ergste last post ben. Ach, misschien is dat wel zo. Ik ben nu eenmaal een vrijbuiter, die het niet lang in een vaste baan uithoudt. Ik be hoor niet tot degenen, die mak kelijk water in de wijn doen en dan maak je het jezelf wel eens moeilijk. Aldus de heer J. J. L. van Zuylen uit Den Haag, beter bekend als dr. Lastpost. Als wij hem vragen of het juist is, dat hij 11 februari zeventig jaar wordt, verzucht hij: „Helaas wel! Ik wou dat ik dertig jaar jon ger was!" Onder het pseudoniem „dr. Last post" dat de heer Van Zuylen al voor de oorlog aannam heeft hij in de loop der jaren duizenden puzzels gemaakt voor week- en maandbladen. „Het is begonnen als hobby, maar nu is het een aardige bijverdienste - naast mijn A.O.W.-uitkering - voor mij geworden." Dr. Lastpost heeft niet alleen de krantenlezers, maar ook de radioluisteraars voor lastige problemen gezet, onder meer in „Het hangt aan de muur en het tikt" en „de her sengymnastiek". Daarnaast zorg de hij er voor, dat de ouders in de vakantietijd niet al te veel last hadden van hun kinderen. Hij schreef een aantal boeken, waarin kinderen van alles kunnen vinden om hun vrije tijd zoet door te brengen. Ook is hij de gees telijke vader van „Wonderland" in Eindhoven en „Jeugdland" in Rotterdam geweest. Door de Floriade is de Energiehal dit jaar niet beschikbaar, maar de volgende jaren zullen de kinderen zich in „Jeugdland" weer kunnen uitleven. De heer Van Zuylen werd in 1890 geboren in het Gelderse plaatsje Hattem. Zijn vader was hoofdonderwijzer. Vader van Zuylen leerde zoonlief zo veel, dat deze na de lagere school direct naar de derde klas van het gym nasium kon, „al was het dan met de hakken over de sloot". Na het gymnasium ging de heer Van Zuylen in Utrecht Nederlands studeren, „dat wil zeggen, ik werd student". In 1914 gooide de mobilisatie roet in het eten. Tijdens zijn militaire dienst gaf dr. Lastpost eerst het blaadje ,JIet Fort- spook" uit en later „De Militaire Veldpost". Toen de heer Van Zuylen nog gelegerd was in Hellevoetsluis werd hij redacteur van een weekblad in Middelharnis. Eenmaal in de week. en in het week-end, ging hij naar „de overkant" om het blad vol te schrijven. Men liet mij volkomen vrij, ik schreef maar raak!" Na de mobilisatie bleef de heer Van Zuylen op Goeree-Overflakkee. Over zijn verblijf op dit eiland weet hij veel te ver tellen. Zo organiseerde hij binnen een week een vliegdemonstratie. De zondag voor het vliegfeest werd er in alle kerken gewaarschuwd tegen een zekere Van Zuylen, die van plan was om de bewoners van het eiland vijfentwintig gulden te laten betalen om zich dood te laten vallen. „Dit was God verzoeken!", zeiden de dominees. „Een betere reklame had ik niet kunnen hebben. Ondanks de preken gingen er nog 147 boeren en boerinnen de lucht in en na afloop was ik de held van het eiland", aldus dr. Lastpost. In 1921 verhuisde de „puzzelmaker" naar Den Haag, waar hij drie maan den bij de Haagse Post werkte op de correctie-afdeling. Het werk beviel hem maar matig en al gauw stapte hij over naar de Avond Post, waar hij verslaggever werd. In die tijd maakte dr. Lastpost een reis naar het Wolga- gebied in Rusland, waar toen hongersnood heerste. Eenmaal terug in Nederland hield hij in vele plaatsen lezingen over zijn bezoek om zo propa ganda te maken voor de hulpactie, die voor de slachtoffers op touw was gezet. „Twee jaar hield ik het uit bij de Avond Post, toen werd het mij te machtig en ging ik „free-lancen". Ik schreef voor verschillende bladen, vertaalde en bewerkte boeken, hield causerieën voor de radio en...... maakte puzzels. In de oorlog schreef ik voor een persbureau teksten bij foto's van personen, die in het nieuws geweest waren. Ik hield het natuur lijk neutraal. Zo schreef ik eens bij een foto van Eden, „hij is een uitstekend diplomaat en een goed redenaar". Dat ging de Duitsers te ver. Iemand waarschuwde mij, dat ik mijn koffer maar moest pakken, want de Gestapo zou mij komen halen. Wel, die heren zijn nooit gekomen, maar ik moest er toch mee ophouden", aldus dr. Lastpost. Na de oorlog heeft de heer Van Zuylen met succes enkele reklamestunts ontworpen. „Jeugdland" en „Won derland" zijn daar goede voorbeelden van. „Vooral in Rotterdam heb ik bijzonder prettig gewerkt en ik ben blij, dat ik de komende jaren behalve mijn puzzels ook nog dit „jeugdwerk" heb."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5