Achterstand bij de raketproduktie Vondst BOEKHOUDER(STER) KAMPIOENEN POCKETBOEKEN BIJ DE KRUIDENIER Vrouw in Italië beweert een dochter van de tsaar te zijn Middenstandsbonden gekant tegen wijziging Huurwet Planta - even puur natuur als vers fruit Na Anastasia thans Olga Hoger Dividend Friesch-Groningsche in het Zoeklicht Kolendampvergiftiging te Middel- hamis bleek gasvergiftiging te zijn Voorstellen inzake bedrijfspanden wekken bezwaar op Ook U houdt van zo'rï De krant kunt gij niet .GEEN Advocaat-generaal acht verkoop beperking onwettig WEGENWACHT breidt routes uit Ma"garimf sj a Onzekerheid over aardappelexport Massu Breuk in leiding voor de woning zuivere smaak Op DISTILLATEURSKANTOOR Aannemers contra Rijkswaterstaat Jongetje verdronken NSC WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 JOSEPH ALSOP PAGINA 6 - Oplossing voor conflict in zicht Derde ongeluk in één gezin na*uur*uivere ASHINGTON, Ten tijde van de eerste Russische Spoetnik werd volgens de National In telligence Estimates de officiële Amerikaanse raming van het mili tair vermogen van de Sovjet-Unie verwacht dat Rusland tegen het en- de van dit jaar over ongeveer 500 in- tercontinentale ballistische raketten zou beschikken. Als deze schatting juist zou zijn, dan zou het Kremlin al over voldoende raketten beschik ken om de atomaire slagkracht van Amerika, het afschrikkingsvermogen van de V.S., volledig weg te vagen. In de loop van 1958 echter werd de eerste raming verlaagd. De vroe gere Amerikaanse minister van de fensie, Neil McElroy, heeft bij de aanbieding van zijn z*gaat-«lles- goed-defensiebegrotinc voor 1955 een nieuwe, lagere en hem goed van pas komende schatting bekend gemaakt. Volgens deze nieuwe schatting zou het Kremlin tegen het einde van 1961 over 500 intercontinentale bal listische raketten beschikken. Als de ze gewijzigde schatting juist zou zijn, dan zou het Kremlin vóór we twaalf maanden verder zijn in een positie verkeren om de wereld te overweldi gen. In de loop van 1959 werd de raming echter opnieuw verlaagd. De minis ter van defensie, Thomas Gates, heeft die nieuwe, nog lagere en hem goed van pas komende schatting be kend gemaakt bij de aanbieding van zijn zo-gaat-alles-goed-defensiebegro- ting voor 1960. Als deze tot twee maal toe verlaagde raming juist zou zijn, dan zou Amerika misschien in staat zijn de achterstand bij de pro- duktie van raketten in te halen zon der dat het tot een catastrofe komt vooropgesteld dat de bijzonder op timistische produktieschema's van het Pentagon voor de „Minute Man"- raket en andere wapens van de toe komst eveneens juist zijn. Er- zit duidelijk een kwalijke kant aan deze herhaalde, de Amerikaanse minister van defensie zo opvallend goed van pas komende verlaging van de ramingen. Hoe kan men er zo ze ker van zijn dat Nikita S. Khroesj- tsjev eind 1958 loog, toen hij verklaar de dat Rusland al een begin had ge maakt met de serie-produktie van in tercontinentale ballistische raketten? Hoe kan men met zoveel stelligheid beweren dat de Russische leider zich, meer onlangs, aan opzettelijke misleiding schuldig maakte, toen hij liet uitkomen dat één enkele Russi sche fabriek in het afgelopen jaar meer dan 250 intercontinentale ra ketten had geproduceerd? Als hij de waarheid vertelde moet Khroesjtsjev nu minstens de beschik king hebben over 150 voor operatio neel gebruik gereed zijnde intercon tinentale raketten. De hoogste Ame rikaanse autoriteit op dit gebied, de opperbevelhebber van de Ameri kaanse strategische luchtmacht, ge neraal Thomas Power, heeft in het openbaar verklaard dat 150 intercon tinentale raketten de atomaire slag kracht van Amerika, het afschrik kingsvermogen van de V.S., „vrijwel volledig weg zouden kunnen vagen". En het antwoord op de enkele regels eerder gestelde vragen is doodeen voudig, dat niemand in Amerika er zeker van kan zijn dat Khroesjtsjev niet de waarheid vertelde. Ondanks de tot tweemaal toe verlaagde ra mingen. De juistheid van deze stelling wordt niet alleen bewezen door de niet zo beste reputatie van de Natio nal Intelligence Estimates en door de eigenaardige manier waarop men bij het bepalen van de schattingen te werk gaat, twee kwesties die al in een vorig artikel zjjn behandeld. In de feiten zelf ligt het beste bewijs dat de schattingen niet betrouwbaar der zjjn dan de betekenis van het woord schatting zelf al aangeeft. JOSEPH ALSOP Aan de gegevens over het Russi sche raket-programma waar de V.S. over beschikken ontbreekt ongetwij feld veel. Wij wéten niet of de Rus sen beschikken over een, twee of drie fabrieken voor de fabricage van raketten, die vergeleken kunnen wor den met de Amerikaanse fabriek die de „Atlas" maakt en die in tien maanden tijds 150 intercontinentale raketten kan vervaardigen, indien men overgaat tot het instellen van een drie-ploegenstelsel. We wéten niet of Russische technici, die werkzaam waren bij de produktie van raketten voor middelgrote afstanden een programma waarvan men van offi ciële Amerikaanse zijde wel heeft willen toegeven dat het zeer om vangrijk is inmiddels zijn over geplaatst naar fabrieken waar inter continentale raketten worden ver vaardigd. We weten niets af van de plaats en het aantal Russische lan- ceer-installaties, omdat zelfs volgens de tweemaal verlaagde Amerikaanse schattingen van het militair vermo gen van de Sovjet-Unie rekening moet worden gehouden met de mo gelijkheid, dat al deze installaties in de Sovjet-Unie mobiel zijn. Bovendien gaat er volgens onbe twist competente autoriteiten zeer veel ondeskundigheid schuil achter de National Intelligence Estimates. Natuurlijk gaat men van allerlei ver onderstellingen uit teneinde de gaten op te vullen. Maar in feite is er ech ter slechts een ding dat zeker is. De radar-apparatuur van Amerika, die de Russische raketten „schaduwt", heeft vastgesteld dat de Russen geen grote aantallen proeven met intercon tinentale raketten nemen tot voor kort slechts drie per maand. Ook be schikt Amerika over inlichtingen be treffende de mogelijkheden waarover de Russen beschikken om proeven te nemen en deze informaties schijnen de 'inlichtingen over het aantal raket proeven te bevestigen. Het beperkte aantal Russische proeven met raketten is bijna altijd het enige excuus geweest om de Amerikaanse schattingen te verla gen. Wat dit betreft is de Ameri kaanse Inlichtingen Dienst, die geen rol speelt bij de produktie van ra ketten, nauwelijk in Staat de theo rieën te bestrijden van het Penta gon, dat wel een grote rol speelt bij de produktie van raketten. Het Pen tagon gebruikt de eisen, die men in Amerika aan de raketproeven stelt, als een graadmeter, een om tal van technische redenen zeer aanvechtba re graadmeter. Aan die graadmeter heeft het Pentagon altijd vastgehou den om tevens te kunnen blijven vol houden, dat de Russen onmogelijk pogingen kunnen hebben onderno men om tot een rekord-produktie van intercontinentale raketten, een „crasli-program" te komen. Het gebruik van die uitdrukking „crash program" spreekt in dit ver band boekdelen. Om te beginnen gaat een „crash program" gepaard met spanningen. Als de Amerikaan se Atlas-fabriek bijvoorbeeld tien maanden lang op volle capaciteit zou draaien en daarmee een aantal raketten zou produceren waar het Kremlin volgens generaal Power voldoende aan zou hebben dan zou niemand met enig gevoel voor rea liteit dat een „crash program" kun nen noemen. Op de tweede plaats impliceert het gebruik van die uitdrukking „crash program" ook een schokkend fei, dat minister Gates nu in het open baar heeft onthuld. Zij toont aan dat de Amerikaanse schatting van de militaire kracht van de Sovjet-Unie niet uigaat van het „vermogen" van Rusland, van wat de Russen bij een uiterste krachtsinspanning bij voorbeeld een „crash program" zouden kunnen doen. Het gebruik vdn die uitdrukking toont aan dat de Amerikaanse schatting uitgaat van de Russische „bedoelingen". On danks de pogingen, die minister Ga tes achteraf heeft ondernomen om de zaak te verdoezelen, iaat zijn eer ste, glasheldere verklaring op dit punt geen enkele twijfel bestaan: „De cijfers (over de Russische produktie van intercontinentale ra ketten) die in de algeiopen jaren zijn gepubliceerdwaren gebaseerd op het Russische vermogen. Bij de nieuwe schatting zijn wb uitgegaan van wat wij geloven dat de Russen mogelijk zuilen ondernemen, niet van wat de Russen kunnen ondernemen." De laatste keer aat de regering van de V.S. de kracht van de Ame rikaanse defensie baseerde op het geen de vijand naar zij veronder stelde zou doen en niet op hetgeen de vijand in slaat was om te doen, nad Pearl Harbour tot gevolg. Het is dwaasheid om in ueze kwa lijke zaak hun verwijten te maken die de schattingen verrichten en nog minder het Centrale Inlichtingen Bureau. Het Centrale Inlichtingen Bureau heeft nooit beweerd vast staande feiten in plaats van schattin gen te verstrekken. In een kwalijke en moeilijke affaire heeft het zijn best gedaan. Maar aan hen die er op hebben aangedrongen dat de ramin gen werden vrelaagd en vervolgens schattingen als vaststaande feiten hebben gehanteerd, kan men zeer zeker verwijten maken. Deze li-e den die verantwoordelijk zijn voor de zo-gaat-alles-goed-defensiebegro- tingen van de V.S., spelen met de Amerikaanse president aan het hoofd Russische roulette met on ze toekorqst. (Copyr. -N. Y. Herald Trib.) MILAAN, 9 febr. (AFP) Ér heeft zich een nieuwe complicatie voorgedaan in de zaak Anastasia-Anna Anderson. Niet Anastasia, maar een andere dochter van tsaar Nicolaas II zou in 1918 aan de exe cutie door de bolsjewisten zijn ontsnapt: de oudste prinses, grootvorstin Olga. Dit althans beweerde een vrouw, Marga Boodts, die thans in een villa te Menaggio aan het Comomeer woont, in een vraag gesprek met het Milaanse weekblad Le Ore. Zij zou haar werkelijke identiteit ge heim gehouden hebben als de laatste ont wikkelingen in he,, proces-Anastasia voor de Hamburgse rechtbank niet een gunsti ge wending voor Anna Anderson leken te gaan nemen door de anthropologische ar gumenten van een Duitse hoogleraar. „Ik moet voorkomen, dat iemand, die zich DEN HAAG, 8 febr. In een bestuurs vergadering van het produktschap voor aardappelen werd er op gewezen dat de handel geen hoge verwachtingen heeft van de voorjaarsexport. In de vergade ring werd opgemerkt, dat de exportmo gelijkheden inderdaad onzeker zijn en niet groot lijken, althans in vergelijking tot vorig jaar. Op grond echter van de slechte zandaardappeloogst en daardoor grotere kleiconsumptie, en gezien andere factoren zoals de geringe houdbaarheid van de aardappelen js er geen reden om aan te nemen, dat een instorting van de aardappelprijzen kan worden verwacht, zo meent het Produktschap. De export loopt enigermate terug en bedroeg van oogst 1959 tot en met januari 160.000 ton tegenover 245.000 en 69.000 ton van de oogsten 1958 en 1957 in dezelfde periode. De voornaamste afnemende lan den zijn tot nu toe West-Duitsland, Zwe den en België met tezamen 115.000 ton, terwijl naar landen buiten Europa 35.000 ton is uitgevoerd. Niettegenstaande de slechte oogst op zandgrond is 63.000 ton zandaardappelen uitgevoerd, hoofdzakelijk naar West- Duitsland. In de twee voorafgaande ja ren is in dezelfde periode resp. 72.000 en 21.000 ton zandaardappelen voor export verladen. Aangezien uit officiële mededelingen en uit de Duitse vakpers moet worden afgeleid dat de door West-Duitsland voor 1960 aangekondigde E.E.G.-contingenten vermoedelijk op dezelfde wijze zullen worden gehanteerd als met de contingen ten van oogst 1959 is geschied, is het be stuur van oordeel dat hiermede dan on juist en in strijd met het verdrag wordt gehandeld, waarom aan het ministerie van landbouw en visserij gevraagd zal worden hiertegen te protesteren, aldus het Produktschap voor aardappelen. voor mijn zuster uitgeeft, onze naam ont- eert! Zelf heb ik Anastasia's lijk in de kelder zien liggen". Volgens het blad beschikt Marga Boodts over verscheidene documenten, die haar beweringen staven en zijn op haar hoofd nog littekens te zien, die „Olga" bij haar geboorte door chirurgisch ingrijpen op liep. Vlak voor de moord op het tsaren- gezin had Olga onder degenen, die de tsarenfamilie kwamen vermoorden een jongeman herkend, Dimitri, en hem aangesproken. Deze had haar in de al gemene verwarring een klap met zijn pistool gegeven. Dat zij bewusteloos was, bleek haar redding. Zij werd ge spaard voor de kogels, die haar familie leden weldra stervend over haar heen deden tuimelen. Twee dagen later zou Dimitri zijn teruggekeerd en Olga in een zak hooi hebben ontvoerd. Voor haar in de plaats had hij het lijk van een andere vrouw gelegd. In Vladivostok ontving Olga een docu ment, waarin haar ware identiteit werd vastgelegd, waarna- zij onder de hoede van keizer Wilhelm II van Duitsland werd gesteld, die haar weer toevertrouw de aan barones Elisabeth von Esebeck Schavenbach. Ook van haar ontving Olga een persoonsverklaring. De naam Boodts had zij overgenomen van een overleden vrouw wier paspoort zij kreeg. AMSTERDAM. 9 febr. In de op 29 februari a.s. te houden algemene verga dering van aandeelhouders van de Friesch- Groningsche Hypotheekbank N.V. in Gro ningen zal worden voorgesteld over het boekjaar 1959 een dividend vast te stel len van 72 68) per aandeel van 1000, waarop 20 procent gestort en 18 17) per aandeel van 250, waarop 20 pro cent gestort. De reserves van het con cern, ongeacht de reserve voor diverse belangen, beliepen per ultimo 1959 23.527.488 22.316.543), zo deelt de di rectie mede. WANNÉÉR IK NOG TWEE patronen in mijn revolver zou hebben en ik de keuze had, een terrorist of een journa list neer te schieten, zou ik de laatste kiezen.Dat moet Massu gezegd heb ben, de parachutistengeneraal, die thans huisarrest heeft in het hem aangewezen hotel te Parijs, nadat De Gaulle hem van zijn functie ontheven had. Hij wijt nu het feit, dat hij tot de verliezers behoort, aan de Duitse jour nalist Kempski, die zoals bekend een in terview met hem heeft gepubliceerd, waarin hij dingen zou hebben gezegd, die alleszins aanleiding kunnen zijn, om hem van hoogverraad te beschuldigen, zeker na de muiterij in Algiers. Massu ontkende, gezegd te hebben, wat de journalist hem in de mond legde en in zijn krant, de „Süddeutsche Allgemei- ne Zeitung" publiceerde, tot grote ver ontwaardiging van Parijs en. Massu. De journalist houdt vol, niets dan de waarheid te hebben geschreven. Tja, waarom heeft Massu liem dan ook ontvangen en hem een interview toe gestaan, terwijl hij er van overtuigd is, dat, de nederlaag iri Indo China voor namelijk aan de journalisten toegeschre ven moet worden, die samen en in ver- eniging met de politici alles, wat het Franse leger en speciaal de parachu tisten deden, systematisch gesaboteerd hebben en er zo de oorzaak van werden, dat de driekleur boven Dien Bien Phoe gestreken moest worden MAAR HET IS FEITELIJK Massu zelf, aan wie Massu te danken heeft, dat hij nu een ontslagen generaal met een onzekere toekomst is. De zoeven aange haalde uitlating duidt er wel op, hoe weinig hij nog de situatie door heeft en hoe groot de verbolgenheid van deze vechtjas is, omdat hij door de strateeg De Gaulle schaakmat werd gezet. Massu is zijn noodlot met verblinde ogen tegemoet gegaan De bekende, in internationale kringen uitsteken georiën teerde Italiaanse journalist Indro Monta- nelli heeft dezer dagen in de ..Corriera della Sera" een karakteristiek van Mas su gegeven, daarbij afgaande op indruk ken, verkregen bij een langdurig inter view, hetwelk hij ïriet Massu had. Massu, zo zei hij, is geen generaal en had het nooit moeten worden. Hij is niet meer dan een kolonel, maar dan ook een voortreffelijke. Een organisator zonder weerga, een bezielend leider, een supe rieur, die zijn ondergeschikten weet te bezielen en tot het inzetten van hun uiter ste krachten weet te brengen. Voor zijn parachutisten was Massu een soort afgod. Ze bestonden vrijwel uitsluitend door zijn soldatesk overwicht op hen. Hij was het, die hen tot een uniek corps maakte, met een discipline, harder zelfs dan die van het vreemde lingenlegioen. Hij slaagde er in, van deze vrijwilligers stoottroepen te ma ken, voor wie gaan taak te zwaar was. Tegelijkertijd verschafte hij hun een aparte eer- en een even apart verant woordelijkheidsgevoel. Een parachutist heeft de kinderen van een Algerijnse Mohammedaan als zijn eigen kinderen aangenomen, nadat hij hun vader had neergeschoten, omdat hij deze ervan verdacht, met de ..fellaga's'' te heulen en voor hen te spioneren. DIT TEKENT DE KORPSGEEST van Massu's parachutisten. Toen ze de taak kregen in Algerië als politie op te tre den, richtten ze gaarkeukens op en scho len, waarin ze de Arabische kinderen lezen en schrijven en Frans leerden. Ze vonden dat ze toen ook een sociale taak hadden en gaven er hun vrije uren en verlofdagen voor. Maar mede hierdoor werden de para chutisten een eenheid, die steeds meer buiten het Franse leger kwam te staan. Dat kwam tevens omdat Massu en met hem vele Franse officieren, eveneens in belangrijke mate buiten dit leger staan. Massu is evenals vele collega's niet voort gekomen uit de gegoede bourgeosie, zo als de meeste grote militairen van vóór 1940 maar uit de kleine burgerij. De laat- sten vereenzelvigden zich met 's lands welvaren. Officieren als Massu zouden socialist kunnen zijn Hun interesseert de politiek niet. het parlement beschouwen ze als een onding en de republiek laat hen betrekkelijk koud. Ze zouden ook een koning kunnen dienen. Deze nieuwe of ficieren kennen slechts het vaderland on geacht de regeringsvorm. En Massu meende, dat het vaderland in gevaar was, want Frans Algerië werd bedreigd. De Italiaan bekijkt de vqormalige pa rachutistengeneraal, misschien een beet je te simplistisch. Maar zijn kijk is toch wel interessant. (Van onze correspondent) De kolendampvergiftiging, die, zoals men dacht, maandag op het Vingerling te Middelharnis twee oude dames tot slachtoffer maakte, is aanleiding ge weest voor de rijkspolitie om een on derzoek te doen instellen naar de oor sprong en de aard van het gas, dat in de woning van de dames Van Marken- steijn aanwezig moet zijn geweest. Dit DEN HAAG, 9 febr. De commissie van overleg van de Middenstands Vakcen- tralen, waarin samenwerken de Chr. Mid denstandsbond, de Kon. Ned. Midden standsbond cn de Ncd. Kath. Midden standsbond, heeft in een adres aan de Tweede Kamer haar standpunt kenbaar gemaakt met betrekking tot de voorge stelde regeling inzake dc bedrijfspanden De centralen kunnen met het ontwerp in grote lijnen instemmen, maar zijn van mening, dat de huurprijsgrens moet ver vallen. dat de ontruimingsbescherming niet moet worden ingevoerd, maar de huurbescherming moet worden gehand haafd en dat de huurwet ook moet blij ven gelden voor ongebouwd onroerend goed, dat voor bedrijfsdoeleinden wordt gebezigd. Ten aanzien van de voorgestelde huur prijsgrens wordt in het adres gesteld, dat de bedrijfspanden een zo bonte verschei denheid vormen, dat een algemeen te noe men bedrag als grens een slag in de lucht te noemen is. Gezien dit en het principiële bezwaar, dat de schaarste ook voor duurdere bedrijfspanden nog wel de gelijk geldt en bovendien het argument moet gelden, dat miet moet worden voor uitgelopen op een definitieve wettelijke 6tandsbonden het voorstel om de huur- prijebeschermiing voor bepaalde catego rieën bedrijfspanden buiten werking te stellen, te moeten ontraden. Vervanging van de huurbescherming door een systeem van opschorting van de ontruiming, wanneer de redelijke belan gen van de huurder ernstiger worden ge schaad dan die van de verhuurder, achten de centralen niet alleen in overeenstem ming met de door hen gewenste handha ving van de huurbescherming in afwach ting van de nieuwe wettelijke regeling, maar ook te zeer in strijd te zijn met het redelijk belang van de huurder bij de continuïteit in de huurverhouding. Invoe ring van de voorgestelde regeling zou de rechtspositie van de huurder zeer onzeker maken, terwijl bovendien verwacht kan worden aldus de bonden dat voor het afsluiten van een nieuw huurcontract met lange looptijd extra voordelen door de eigenaar bedongen kunnen worden. De middenstandsbonden zijn verder van mening, dat voor zeer veel bedrijven op slagterreinen enz. van groot belang zijn en vooral ook in de grote steden hiernaar grote vraag bestaat. Het vrijlaten van de huurprijs voor ongebouwd onroerend goed acht de commissie van overleg niet onge wenst, doch wel dient haars Inziens de regeling, in voorbereiding bij de staats-, huurbescherming zeker in de meest commissie Houwing, menen de midden- schaarse gebieden gehandeld te blijven. onderzoek is uitgevoerd door een des kundige van de technische recherche, geassisteerd door mensen van de Gas- centrale Flakkee met behulp van fijn gevoelige instrumenten. Nadat eerst de kolenkachel in de woonkamer was onderzocht en dit geen resultaat had opgeleverd werden ook buiten de woning metingen verricht. Als gevolg van de aanwijzingen, die men hierbij verkreeg, werd overgegaan tot het blootleggen van de in de stoep vóór het huis en in de straat lig gende gasleidingen. Deze bleken op een bepaald punt een vrij ernstige breuk te bezitten, waaruit flink wat gas ont snapte. Dit zou zonder meer vermoede lijk niet in de woning gekomen zijn, maar na enig verder graven werd ook een zwaar beschadigd stuk riool aan getroffen. De veronderstelling is nu gewettigd, dat het gas via dat riool het huis is'binnengedrongen. In de omgeving van het Vingerling maken de bewoners zich nu ernstig ongerust over de toestand van het bui zennet in het algemeen. Reden daartoe is er des te meer omdat zich enige jaren geleden op slechts enige tientallen meters afstand een volkomen identiek geval heeft voorgedaan. Ook toen was er een breuk of lek in de buitenleiding vanwaaruit gas in een woning kwam cn toen een alleenwonende man dus danig vergiftigde dat deze er na enige tijd aan bezweek. Dat het gasbuizennet ter plaatse niet meer betrouwbaar zou zijn kan eens deels voortvloeien uit de ouderdom ervan en zou ook beïnvloed kunnen zijn door het zoute water, dat op 1 februari 1953 deze gehele drukbevolkte woonwijk overstroomde. Een verder onderzoek naar het bui zennet en de op de woningen aan sluitende leidingen moet derhalve zeer noodzakelijk worden genoemd. De be woners van het Vingerling en om geving hopen dat dit snel wordt ter hand genomen. Ook zal het voor alle gasgebruikers wel een opluchting zijn als de Gascentrale Flakkee in de a.s. zomer overschakelt van kolen- op pro- paangas, dat, hoewel niet geheel on gevaarlijk, niet zo dodelijk is als het beruchte fabrieksgas. De 85-jarige mej. de Korte, die in het ziekenhuis te Dirksland werd opgeno men, verkeerde vannacht nog steeds in uiterst zorgwekkende toestand. A \K "0 '-v *V U wenst margarine met een zuivere, natuurlijke smaak. En U wenst voeding volgens de moderne voedingsleer. Planta vervult die twee wensen, Planta is immers gemaakt van pure plantenvettenEen eigen natuurzuivere smaak... en even puur natuur als verse vruchten, bladgroenten... twee redenen, waarom Planta een streepje vóór heeft!, Zoals de schil de vrucht beschermt 1 zo bewaart de nieuwe wikkel de verse smaak van Planta. PM 111.300.160.61 gevraagd voor: SPOEDIGE INDIENSTTREDING: Bekendheid met doorschrijfsysteem strekt tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven brieven met voll. inlich tingen betr. leeftijd, opleiding, dipl., huidig sala ris, verrichte werkzaamheden etc. onder no. S 1279 Nieuwe Schiedamsche Courant, Dam 18. Locostar rijwielen van Locomo* Goede wijn behoeft geen kraflS' j t.ief rij wiel fabriek, vanaf 135,- Maar wist u dat Schiedams mooi- Ook gembet. Motor- en Rijwiel- 5te en modernste schoenherstelbe- handel Engelsen, Celsiusstraat 42 toüf al IVa jaar in Nieuwland hoek Prof. Kamerlingh Onnes- vestigd is? Nieuwste machina I laan Schiedam. waardoor snellere service. „Cn1; i derella", tel. 65983. Albardastraa* Permanent; dames, voor een2 (achter de Oude Damlaan'- i goede permanent en prettige be- Pijnlijke voeten? Geen nood! Cifl" j diening: kapsalon .T. de Ruiter, derella vergroot. i Lange Kerkstraat 13. Permanent 7—TTTT*t i vanaf 8,— compleet. Telefoon Schoonmaak! Schoonmaak! L-aak I 66833. «u uw haard vakkundig schoon' -maken! Prijzen v.a. 6.50. SPf' Wij geven van f 25,- tot 200,- cialisten op dit gebied N.V. Rnl3 voor uw oude wasmachine bij Haardenfabviek, afdeling Rolista' aankoop van wasmachine of com- Noordvestsingel 89, tel. 68788- binatie. Klein's verkoop Centrale- TZZt Fabristraat 30, Telefoon 69552- Schoonmaak! Schoonmaak! Laa 69580. nu uw ölfehaard of kachel va» kundig schoonmaken. Oliespeci3' Schoonmaak! Schoonmaak! Laat listen N.V. Rola. afd. Rolista» nu uw schoorsteen elektrisch ve- Noordvestsingel 89, tel. 68788.' gen; geen roet of stof meer! 1 7r77 Elektrisch Schoorsteenveegbedrijf Huurt voor uw feesten etc m° Rolista, Noordvestsingel 88. tel. der"e Mapstoelen en tafels. Glas 6R78R werk, kop en schotels, koffif 68 ketels 10 litre, enz. bij de IJ Schoonmaak! Schoonmaak! Laat Schiedamse VerhuurinrichtiijS nu uw haard vakkundig schoon- Simon Rosman, Frans Ha-lsple^ maken! Prijzen v.a. 6.50 Spe- 4345, .telefoon 65800. cialisten op dit gebied N.V. Ro- zUTnÈ la Haardenfabr. afdeling Rolls- Bas d' HHjtten-Zelibedierun* ta, Noordvestsingel 89, tel. 68788 vraagt verkoopsters en leer inï verkoopsters voor de afd. vlees Schoonmaak! Schoonmaak! Laat waren. Prettige werkkring, 0 nu uw oliehaard of kachel vak- loon. Aanmelden: kantoor ^a" kundig schoonmaken. Oliespccia- thenesserlaan 476. listen N.V. Rola, afd. Rolista,1 "X Tobt u nog steeds met die hal" nekkige hoest? Bronchicum EU*1 Noordvestsingel 89, tel., 68788. Gevraagd: een flinke slagersbe- i helpt u er snel en zeker af. diende, v.d. Water op de Dam. j con 2,- bij elke drogist. DEN HAAG. 9 febr. De advocaat- generaal bij de Hoge Raad, mr. Van Oos ten, heeft vandaag geconcludeerd tof ver werping vam de cassatie-toeroepen der pro cureurs-generaal bij de gerechtshoven te Arnhem en in Den Haag tegen arresten van die toovfcn, waarbij de boekverkopers - beschikking van 1958 onwettig js ver klaard. Mr. Ven Oosten kwam tot deze conclu sie na een uitvoerige analyse van de ten deze geldende jurisprudentie. Op grond hiervan achtte hij deze beschikking in strijd met artikel 7 der grondwet en met art. 10 van het verdrag van Rome 'betref fende bescherming van de rechten van do mens en de fundamentele vrijheden. Zoals bekend stelt de in het geding zijnde beschikking het bedrijfmatig ver kopen van boeken afhankelijk van vooraf gaand verlof der overheid. De advocaat- generaal haalde o.m. aan artikel 10 van bovenvermeld verdrag, welk artikel naar zijn mening het recht omvat vrijheid van mening te koesteren en de vrijheid van Inlichtingen of denkbeelden te ontvan gen of door te geven, zonder inmenging van overheidswege en ongeacht grenzen. Ook beriep hij zich op Thortoecke. die het vanzelfsprekend achtte, dat de drukpers vrijheid de vrijheid van de uitgever, die het stuk aan het licht brengt en die van de verspreider en dus ook van elke han delaar. d,ie het 6buk verkoopt omvat. De boekverkoop kan volgens mr. Van Oosten niet worden onderworpen aan een vergunningstelsel. Het arrest van de Hoge R'aad werd be paald op 8 maart a.s. DEN HAAG, 9 febr. Vanmorgen zijn onder leiding van de minister van Ver keer en Waterstaat, de raad van arbitrage voor de bouwbedrijven in Nederland en de directeur-generaal van de rijkswater staat met zijn adviseurs bijeengekomen ter bespreking van de gerezen moeilijk heden ter zake van arbitrage bij aanbe stedingen van de rijkswaterstaat. Na be lichting van deze moeilijkheden van alle zijden ging men uiteen in het vertrouwen, dat op zeer korte termijn een voor alle betrokkenen bevredigende oplossing zal worden gevonden. Aldus vernemen wij van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, 's-GRAVENHAGE, 9 febr. Van md"' gen af zal de ANWB-wegenwacht ook gaan patrouilleren op de routes Zutpheh' Winterswijk, Velsen-Sloterdijk en Zwol" le-Kampen. Voorts zal met ingang va& morgen een avonddienst worden inge' voerd op de trajecten Tilburg-Best Ypenburg-Abbenes, onderdeel van de nieuwe verbinding Rotterdam-Amstei" dam. Op deze beide routes zal men dd voortaan ook des avonds tot half elf We* genwachters aantreffen. Tevens zal de wegenwacht zeer bil' nenkort ook 's avonds patrouilleren op &e routes Vught-Eindhoven-Roermond f11 Roermond-Maastricht. ALKMAAR, 9 febr. Gistermiddag is in Spijkerboor een 4H-jarig jongetje' Jopie Leegwater, bij het spelen in de Knollendammervaart terechtgekomen en verdronken. Een tragische bijzon' derheid is, dat vier jaar geleden eed dochtertje uit dit gezin eveneens dopr verdrinking om het leven kwam eü dat drie jaar geleden de vader, toen in zijn stal een elektrische leidiöj maakte, door de stroom werd gedooc' De moeder blijft nu met één kind achter. 'J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6