donderdag ii februari i96oQQg faQvoor Sch ledamen ^omstreken Kardinaal STEPINAC in geboortedorp overleden Joegoslavische slachtoffer kerkvorst Tito van Geheime Sovjet-aardsatel- liet wentelt om de aarde winge Toft eindelijk gelost Proces tegen marconist KI in Boston is begonnen Jury van 14 man gekozen uit honderd kandidaten Maartdag weer overleg lonen buschauffeurs Spoedig ontknoping verwacht in duikboot-mysterie Oostenrijkse weduwe beraamt moord op 21-jarige zoon Voorwerp van circa vijftien ton zendt geen radiosignalen uit BBR Kritiek geuit op de houding van de socialistische vervoersbond Geruchten: twee duikboten in baai andere met moederschip erbuiten Spionageproces in Kiel begonnen Oudere zoon voert haar plan uit Cailas weer in de Scala? Nieuw beroep van Caryl Chessman Het weer. Verdachte tot pleiter: „Niet zo nerveus!" LEDEN PROT. BOND WILLEN 18 PCT Misdaad na weken bekend Gehele gezin thans in arrest Protestbetoging in Willemstad verijdeld CAO bankpersoneel goedgekeurd Regen of sneeuw Het weer in Europa n mmsa ZUID AMERIKA Jury wordt bewaakt die uwe schiedamsche courant (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 11 febr. Alojzije kardi naal Stepinac is gistermiddag om streeks half drie te Krasic, zijn geboor tedorp in Joegoslavië, overleden. Vol gens de lijfarts van de kardinaal, dr. Hranislav Bogicevic is de dood door narttrombose of hartzwakte veroor zaakt De kardinaal bleef tot 1 einde '°e bij kennis. De pastoor van Ivrasic diende hem de Sacramenten der Ster- venden toe. Bogicevic, die telefonisch 'n zijn huis te Zagreb was gewaar schuwd, kwam met hart- en bloed- Jpecialisten in Krasic aan toen de Kardinaal reeds overleden was. De dokters hoorden het nieuws van de Politieman die voor de cle ur op waclil stond. Toen Paus Joannes het nieuws van het overlijden van de kardinaal bad vernomen, trok hij zich in zijn Particuliere kapel terug om voor de Zielerust van de overledene te bidden. .De kardinaal leed reeds lang aan sto ringen in de bloedsomloop. Zeven jaar Keieden was hij geopereerd na een aan- van trombose. Alojzije Stepinac, ^artsbisschop van Zagreb, is 6! jaar ge worden. Hij werd in 1930 priester ge- Mi d en reeds vier jaren later tot de "isschoppelijke waardigheid verheven, "Is coadjutor van de aartsbisschop van £agreb. die hij in 1937 opvolgde. Paus T'us XII creëerde hem tot kardinaal in Jwt consistorie van 13 januari 1953. Hij Jjeeft de rode hoed echter nooit uit de o-'uiden van de paus ontvangen, want 13 oktober 1946 was hij in een "triestissimo proeesso", zoals Pius XII het rechtsgeding noemde, veroordeeld 'ot zestien jaren dwangarbeid. Na zes ■•«ren werd hij uit de gevangenis ont jagen en onder politiebewaking gecon signeerd in het dorpje Krasic. De kar dinaal was het geestelijk hoofd der ze- D-» miljoen katholieke Joegoslaven, Pjaar sinds september 1946 verhinderd *tln ambt uit te oefenen. In Krasic is gisteravond een Re quiemmis opgedragen, welke plech tigheid door nagenoeg de gehele dorpsbevolking werd bijgewoond. Ve len van hen moesten huiten op het dorpsplein blijven, omdat ze niet meer in de kerk konden. De kardi naal zal zaterdag in zijn geboorteplaats tvorden begraven. De Joegoslavische regering zal slechts weinigen tot de bescheiden begrafenisplechtigheid toe laten: alleen de bewoners van het dorp Krasic en afgevaardigden der 26 dio cesen van Joegoslavië. Het regime-Tito heeft, in tegenstelling ®t de satellietlanden, Rusland op een ?5stand weten te houden. Maar de {Marschalk heeft na de breuk met de 5°t'jet-Unie en met de Russische „moe- er"-partij verklaard, dat het regime in draai en zuiver communistisch bleef trouw aan de marxistische stellin- De Katholieke Kerk is dan ook van jh'Set af aan op alle terreinen vervolgd. /Jet aantal priesters liep sinds 1940 rï "00) met één-derde terug. Gedurende oorlog werden er 400 gedood en la- er nog een dertigtal vermoord. 500 ?eestelijken moesten vluchten, een aan- Jp van hen kwam om in de gevange nissen of „verdween", meer dan dui- [jhd priesters vertoefden in communis- Ache gevangenissen. Waar de bis- hj °P van Mostar, Cule, is, weet men Jpt. De bisschop van Krizvecl, Simrak, H®rf door mishandelingen in de gevan- KARDINAAb STEPINAC genis. De bisschop van Dubrovnik, Ca- revic, werd vermoord. De bisschop van Banja Luka, Garic. stierf in balling schap. De aartsbisschop van Sarajevo, Saric, en de bisschop van Lubiana, Rozman, bevinden zich in ballingschap. Andere prelaten werden voor langere of kortere tijd in hun huizen geconsig neerd en allen wordt de zielzorg zo moeilijk mogelijk gemaakt. Dit is slechts een greep, een noodzakelijk stuk achtergrond voor hetgeen de mi litante kardinaal Stepinac overkwam. Deze werd in 1946 door het Tito-regime beschuldigd van „collaboratie met de vijandelijke invaller, begunstiging van de onwettige regering van Ante Pave- lic en medeplichtigheid aan de door haar begane misdaden, weerstand en samenzwering tenslotte tegen de Joe goslavische regering na de Duitse ne derlaag". De openbare aanklager zei, dat „de beklaagde Stepinac met een aanmerkelijk deel van de katholieke clerus de bezettey hielp, die hij accep teerde als een gunstige omstandigheid om de Kerk en de hoge geestelijkheid te verrijken om de invloed van de Kerk in het algemeen uit te breiden en om de invloed en de positie van de hoge geestelijkheid en haar in vloed in de „Onafhankelijke Kroatische Staat" (een Italiaanse satellietstaat) te bevestigen". Over het proces-Stepinac is, vooral in Italië, veel geschreven, zowel ter verdediging van de kerkvorst, als om hem aan té klagen. Het is voor de bui tenstaander, die zich zelf een oordeel over deze zaak zou willen vormen, wel haast ondoenlijk om uit de immens trieste en gecompliceerde geschiedenis van Joegoslavië in de Mussolinitijd en onder de wereldoorlog te komen, als hij daar geen langdurige studie van zou maken. Drie punten wijzen hem echter de weg: De door ons genoemde achter gronden, die der algemene kerkvervol ging in Joegoslavië, doen bereids ver moeden, dat de communistische <*ege- ring de strijdbare aartsbisschop van Zagreb kwijt wilde. In feite heeft Tito het Vaticann in 1946 laten weten, dat bisschop Stepinac door de H. Stoel van zijn ambt ontheven moest worden en uit Joegoslavië weggeroepen, wilde men een arrestatie voorkomen. De kardinaalsbenoeming van mgr. Stepinac in 1953 was een uitzonderlijke daad van de Paus en een openlijke er kenning, dat mgr. Stepinac geen schuld trof, integendeel, dat hy een martelaar van het regime was. Het Vaticaan pleegt bij kardinaalscreaties bepaalde lijk niet over één nacht ijs te gaan. De Washington, 11 febr. <u.p.i.) 'Uerikaanse waarnemingsstations heb- j.°n een aard satelliet ontdekt, die „wel- j'eht" door Russische geleerden is ge- fthceerd ^at De lancering noch het feit de satelliet in een baan om de "rde is. ziin echter meeeedeeld. Dit is, zijn echter meegedeeld. ppit het Amerikaanse ministerie van "ensie gisteravond meegedeeld. a "Het object is iets kleiner dan de Afrikaanse „Discoverer" (Ont- j>!-kker) raketten, waarvan zes een jAan om de aarde beschrijven", aldus fie'vi ministerie. De baan van de niet- V pontificeerde aardsatalliet is onge- Selijk aan die van de „Ontdek- s om de Polen. Amerikaanse waarnemingsstations ,v°lgen „een tiental" door mensen handen vervaardigde objecten die •^schillende banen om de aarde be schrijven. Hiertoe behoren ook de ifatste trappen van de raketten met chulp waarvan de satellieten zijn ge lanceerd. Doorgaans beschrijven de- ook een baan om de aarde, op ,.uige afstand van de satelliet. De unatmaan wordt reeds „enige tijd' geobserveerd. ministerie van defensie te Was- °d 'i°n wilde nog geen commentaar t ontdekking geven. Volgens de dat gegevens z.endt het voorwerp, ge»„0rigeveer vijftien ton zou wegen, d0oh radiosignalen uit, wat het volgen lijkf de waarnemingsposten bemoei den,: en zou °P deze posten deson- dat tot de conclusie zijn gekomen U u, voorwerp een Sovjet-satelliet vaarvan het bestaan niet bekend is gemaakt, of de laatste trap van een raket waarmee een Spoetnik in een baan is gebracht. kerkelijke diplomatie is er altijd op uit om te redden wat er te redden valt. Haar missie is niet ruzie te maken en strijd te ontketenen, maar in alle om standigheden het geloof te doen bewaren en te verbreiden. Toch ging Pius XII z.g. tot deze openlijke huldiging van mgr. Stepinac en tot de publieke de savouering van Tito c.s. over, dat Joe goslavië ais een zwaar affront be schouwde en waardoor de betrekkingen met de Kerk zo mogelijk nog moeilij ker werden. Ten derde spreekt de houding van mgr. Stepinac zelf. Hij weigerde zich voor het communistische tribunaal te verdedigen: „Ik heb niets te zeggen. U wilt rnjj alleen maar veroordelen". Zodat op een ogenblik het openbare ministerie woedend uitviel: „U doet a]s Jezus voor de rechtbank van Pi- latus". Aan het eind van het proces draaide de aartsbisschop de rollen slechts om: „Mijn enige persoonlijke schuld bestaat daarin, dat ik niet ge weken ben voor de eisen van het communisme, dat heden als enige dit land regeert" En daarop gaf de aartsbisschop'een kort resumé van de vergrijpen van het regime tegen de Kerk. Zes jaar later besloten de Joe goslavische bisschoppen hun memo randum aan maarschalk Tito met de ze woorden: „In de federale volksre publiek Joegoslavië bestaat geen vrij heid van geweten en van religie. De Katholieke Kerk wordt er ernstig be dreigd in haar essentiële vrijheden en vitale rechten". De zwarte kardinaal heeft volgehou den met een ongebroken geest en een ongebroken moed in de gevangenis en in zijn isolement te Krasic. Hij bad, las en schreef. Hij had vooral, uren per dag, in het dorpskerkje. Daar heeft hij ook, naar het persbericht van gisteren meldt, in de koude de influenza opge lopen, die hem in korte tijd ten grave droeg. (Zie ook elders in dit nummer) Eindelijk, na vele moeilijkheden en een wachttijd van 8 maanden en 19 dagenis -men in Port Said begonnen met het lossen van de „Inge Toft het Deense schip, dat met zijn lading cement uit Israël van de Egyptische autoriteiten geen gebruik mocht maken van het Suezkanaal. Het lossen geschiedt op kosten van cle eigenaar, die nog wel meer kosten zal krijgen, aan gezien de „Inge Toft" naar het dok moet om te worden nagezien. BOSTON. 10 febr. (UPl, Reuter, AFP). De eerste dag van het pro ces tegen de 31-jarige Nederlandse marconist IV. van R. van de „Utrecht", die zoals bekend wordt beschuldigd van moord op de 23-jarige passagiere L.vnn Kaufman, is besteed aan het voorle zen van de dagvaarding en de verkie zing van de jury. Dit laatste nam veel tijd in beslag. Tegen het middaguur waren uit honderd kandidaten zeven van de twaalf leden en de twee plaats vervangende leden gekozen. De zitting werd gesloten toen de jury voltallig was. Zij bestaat uitsluitend uit man nen. Zij zouden donderdag naar Spectacle Island gaan, waar het stof felijk overschot van Lynn Kaufman is gevonden. Voorzitter van de jury is Charles A. Carroll, een analyst bij de New England Telephone and Telegraph Cy. De verdachte zag er uitgerust en keurig gekleed maar lijkbleek uit, toen UTRECHT, 10 febr. Maandag 15 februari zullen er weer besprekingen worden gehouden tussen werkneniers- en werkgeversvertegenwoordigers in het vervoerbedrijf over een af te sluiten col lectieve arbeidsovereenkomst. Dit deel de de heer W. H. Hendriks, voorzitter van de bedrijfsgroep Wegvervoer van de protestants-christelijke bond van Ver- voerspersoneel vandaag op een vergade ring van de bond mee. Het ligt in de bedoeling deze C.A.O. 1 april te laten ingaan voor de duur van twee jaar. Tal van afgevaardigden hebben op de bijeenkomst kritiek uitgeoefend op het beleid van de bond met betrekking tot de loononderhandelingen. Uiteindelijk sprak de vergadering wel het vertrou wen in het bestuur uit. Enkele afdelingsvertegenwoordigers 'uit het noorden en oosten des lands illustreerden de schriele lonen aan de 250 lm tiEDMA :San Matlas Schiereiland Va ld és:; TRkLtW GOLF O NUEVO BRAZILIË Buenos Aires Valdiv'ra OCEAAN mm/Ni BUENOS -IRES, 11 febr. (Reuter, A.F.P., U.P.I.) In hooggeplaatste Argentijnse marinckringen verwacht men nu spoedig een ontknoping in het mysterie va de duikboot, ilio in de Golfo Nuevo, 1500 km ten zuiden van Buenos Aires moet zijn ingesloten. Op zijn laatst zou de kwestie dit wèekein- de moeten zijn opgelost, omdat de duik boot op zijn hoogst nog 48 uur onder water kan blijven. Dat wil zeggen, de eerste duikboot, want nu met de span ning ook le geruchten toenemen heb ben Argentijnse radiostations het be richt verspreid, dat er zelfs twee onbe kende duikboten in de baai zouden zijn. Volgens onbevestigde berichten uil Puerto Madryn zou de tweede duik boot dinsdagnacht de golf zjjn binnen gedrongen om de eerste, die be schadigd zou zijn, te helpen. De zeer waarschijnlijk op sensatie berustende berichten gaan nog een stapje ver der: ter hoogte van de golf zouden op 45 km uit de kust nog verscheidene onbekende duikboten en een duikboot- moedërschip zijn waargenomen. Tot nu toe heeft de Argentijnse marine slechts één bericht tegengesproken. Een woordvoerder ontkende dat de mari.ie radiocontact met de onbeken de duikboot zou hebben gehad. De Argentijnse marine heeft gisteren nog een fregat, speciaal uitgerust voor duikbootbestrijding, naar de Golfo Nue vo gestuurd. De chef operaties van de marine, vice-admiraal Alberto P. Vago, is ook naar de golf gegaan. Naar ver luidt staan kikvorsmannen gereed om met vliegboten ernaar toe gebracht te worden. De jacht op de duikboot duurt nu al 12 dagen. hand van specificaties, waarmee zij aantoonden dat in de laatste vier jaar de chauffeursionen niet omhoog zijn gegaan. Men drong aan op verdere loonsverhogingen naast de reeds in uitzicht gestelde zes procent. Een to tale loonsverhoging van achttien pro cent (zes procent ploegentoeslag, zes procent ruimte en zes procent geste gen welvaart) zou het brutoloon van de chauffeurs op 85 gulden per week brengen, een bedrag, dat men nodig acht om een menswaardig bestaan te kunnen hebben. Momenteel moeten tal van chauffeursvrouwen meewer ken om het huishouden te kunnen voe ren. De stakingsactie maakte- ook onder werp van discussie uit. Er waren afge vaardigden die het bestuur verweten te weinig belangstelling voor deze actie aan de dag te hebben gelegd. Kritiek uitte men op de hij het NVV aangeslo ten Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel, die uit de conflictsituatie poli tieke winst zou hebben willen halen. De secretaris van de bedrijfsgroep wegvervoer, de heer J. van Dalen, ver dedigde het bestuursbeleid. Met nadruk distancieerde hij zich van ongeorgani seerde acties en gecombineerde verga deringen. Hy toonde begrip voor de on rust die is ontstahn, doch meende dat de vakbondbestuurders die dageRjks aan de loononderhandelingen werken het bes te weten wat er gebeuren moet. De heer Van Dalen signaleerde ook de afstand die ontstaat tussen leiding en leden van de vakbeweging, die volgens hem zijn oorzaak vindt in de ingewikkelde wqze van onderhandelen over de lonen. Ener zijds, zo zei hij, moet men in begrijpelij ke huiselijke taal de chauffeurs duidelqk maken waar het om gaat, anderzijds moet men met werkgevers en regering op niveau spreken over de loonspelre- gels. KIEL, II febr. (UPl) Het Hoogge rechtshof vrr de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein in Kiel is gisteren begonnen aan de berechting van drie personen die een jaar geleden werden gearresteerd op beschuldiging van het maken Aan luchtfoto's van Westduitse defensie-instellingen voor Oost-Duits- land. De beklaagden zijn de 36-jarige Richard Briiggert, die een privévlieg- tuig bezit, zijn 33-jarige vrouiv Erna en een voormalige fotograaf van de Luft waffe, Peter Wingert. Men uegon hen van spionage te ver denken toen hun vliegtuigje het vorig jaar neerstortte in het kanaal van Kiel, en Brüggert toen door het ijskoude water naar het drijvende toestel terug- zwom om een tas op te halen. Mevrouw Brüggert heeft bekend dat zij foto's an defensie-objecten heeft laten zien aan een agent van de Oostduitse inlichtin gendienst. maar dat deze de foto's niet van belang had gevonden. Brüggert, zelf weigerde iets te zeggen, omdat hij zich onrechtvaardig behandeld acht door de Westduitse justitie. Wingert ontkent schuld, zeggende dat hij de foto's ge maakt had voor zijn plezier en dat hij niet wist of ze verkocht Averden aan de communisten. MALAKKA In de 420 jaar oude staat Johore van de Maiakkaanse fede ratie is gisterochtend de 65-,jarige Sir Ismael Ibni Al Marhoem tot sultan ge kroond. Met zijn persoonlijk fortuin van 60 miljoen gulden is hy Malakka's rijk ste vorst, (Rtr.) GRAZ, 11 febr. (UPI). Een 63-ja- rige weduwe iu het Oostenrijkse Graz heeft bekend een moord op de lïeve- lingszoon A'an haar overleden echtge noot te hebben beraamd. Een andere zoon heeft de daad uitgevoerd. Het slachtoffer, de 21-jarige Christian Lieh- tenegger verdronk in een kanaal bij Graz, toen hij A'an een nieuwjaarsfeest- je op AA'eg was naar huis. Zijn 27-jarige broer, die in zijn gezelschap Avas, zeide dat Christian wat te veel had gedron ken en in het water was gevallen. De lijkschouwing, die door de politie werd uitgevoerd, a as oppervlakkig, tot spo ren van ether ontdekt werd bij het stoffelijk overschot. Het diepgaand on derzoek dat toen werd ingesteld, bracht een mogelijk motief voor moord aan het licht. Toen zijn vader verleden jaar over leed, ontA'ing Christian de halve erefe- nis, De andere helft was voor zijn moe der, maar in het testament Avas be paald dat Christian ook die helft zou krijgen wanneer hij zou gaan trouwen. Zijn broers Johann (27 jaar) en Franz (19 jaar) en zijn zuster Maria (24 jaar) erfden niets. Christian, de lieveling van zijn va der, kon ook met de andere leden van het gezin goed opschieten. Alles was pais en vrede in 't gezin, tot Christian omgang met een meisje kreeg en zijn moeder trouwplannen vermoed de. Op oudejaarsdag werd het lot van Christian bezegeld bij een bespreking in de keuken. „Ik riep Johann, Franz en Maria bij me", bekende de weduwe gisteren aan de politie, „want we wisten allen wat op het spel stond. Als hij ging trou wen, zou ik niets meer hebben. Hij moest verdwijnen". Hoewel de samen zweerders het daarover eens waren, wilde niemand zich met de uitvoering belasten. Er werd toen geloot. De we duwe hield haar twee zoons twee luci fers A'oor. Johann trok de kortste en dit betekende dat hij de moord moest UitA'oeren. „Het moest een ongeluk lijken", ver telde de weduwe aan de politie, „daar om droeg ik Johann op wat ether in de wijn van Christian te gieten. Dit zou hem duizelig maken en hij kon dan zon der moeite in het kanaal worden ge duwd". De politie heeft toegegeven dat zij in eerste instantie om de tuin is ge leid. De zaak werd als een ongeluk be schouwd tot de bevindingen van de po- litie-chirurg bekend werden. Het hele gezin is in arrest gesteld. WILLEMSTAD, 10 febr. Vanmor gen is op Curasao een poging gedaan tot het houden van een protestbetoging. Tegen het eindo van de ochtend verza melden zich enkele tientallen mannen A-oor het postkantoor in het centrum van Willemstad, kcnneiyk met de bedoeling Avauordelijkheden te verAvekken. Een betoger verklaarde dat de bedoe ling was te protesteren tegen het feit dat. de bekladders van het standbeeld van de koningin zijn gearresteerd, ter wijl tegen de besmeurders van biljetten met de beeltenis van dr. Da Costa Go mez (de leider van de Nationale Volks partij-oppositie) tijdens de verkiezings campagne de politie niet heeft opgetre den. De politie was met veel manschappen aanwezig en verspreidde de betogers, die geen vergunning hadden voor een demonstratie, zonder noemenswaardige incidenten. De agenten waren bewapend met de gummiknuppel en enkele hadden tevens een sabel. Gezaghebber Gorsira heeft alle poli tieke bijeenkomsten, van welke zijde ook, verboden. „De verhitte gemoederen die nen af te koelen", aldi"= de -ezaghebber. Voor de eerste maal sinds hun ruzie twee jaar geleden zijn de zangeres Maria Cailas en Antonio Ghiringhelli van de Scala te Mi laan samen gezien: Bij een film première in Milaan. Er gaan ge ruchten als zou Cailas het volgende seizoen een dramatische „come back" in de Scala maken. LOS ANGELES, 11 febr. (UPI) Caryl Chessman, de man die reeds elf jaar op voltrekking van zijn dood vonnis wacht, heeft voor de veertiende maal een beroep gedaan op het hoog gerechtshof zijn vonnis te herzien. Chessman zal over negen dagen wor den geëxecuteerd. De advocaat van de „American ci vil liberties union", A. L. Wirin, heeft meegedeeld dat Chessman de gouver neur van Californië, Edmund G. Brotvn, om gratie za) verzoeken wanneer het hooggerechtshof afwijzend beschikt. Wirin zei dat dit beroep „de laatste klop op de juridische deur" is. De 36- jarige Chessman werd in 1948 ter dood veroordeeld wegens ontvoering en be roving. hij zich bij aankomst in het gerechts gebouw van Suffolk County liet foto graferen. Zijn vrouw Nelly, die hem pas twee minuten voor het begin van de zitting zag, kuste hem en zei daar na tot de tientallen verslaggevers, die opgepropt zaten in het kleine zaaltje op de zevende verdieping, dat ze er ze ker \an was, dat haar echtgenoot on schuldig is. „Je bent neiweuzer dan ik", had haar man gezegd. Toen de verde diger, de 48-jarige W. Langdon Powers, trachtte zijn cliënt weg te krijgen van de fotografen en journalisten, merkte Van R. kalm op: „Rustig aan, wees toch niet zo zenuwachtig". Mevr. Van R. en haar metgezellin, mevr. Ladd uit Lexington, bij wie de echtgenote van de marconist logeert, kregen plaatsen op de A'oorste rij van de publieke tribune. De beklaagde stond kaarsrecht toen de griffier de aan klacht voorlas. Zij behelsde dat Van R. „op de 18e september 1959 tegen een zekere Lynn Kaufman geweld heeft gepleegd (did assault am' beat one Lynn Kaufman), met de bedoeling haar te vermoorden en door deze geweld pleging haar inderdaad doodde en ver moordde". Het O.M. vertegenwoordigd door de 57-jarige John Mc Auliffe stel de, dat de marconist daarna het li chaam over boord heeft geworpen. In de tenlastelegging wordt voorts opge merkt, dat de staat niet bij machte was na te gaan of er bij de moord een wapen „of een ander werktuig" Avas gebruikt. Als doodsoorzaak Avordt opgegeven: „A'erdrinking na opgelopen verwondingen tengevolge van harde slagen". De 55-jarige rechter Frank J. Mur ray vroeg bij het afnemen van de eed van elk der kandidaat-juryleden of hij of zij overtuigingen hebben die hem of haar er van zouden Aveerhouden de beklaagde schuldig te verklaren aan een misdaad die met de dood (elek trische stoel) kan Avorden gestraft. VerA-olgens begon de verkiezing van de juryleden. Van R. bleef kalm, al had hij in het begin toch wel iets Aan zijn zenuwen laten blijken, toen hij als ge- elektriseerd opsprong nadat een foto graaf zijn. camera had laten vallen. De marconist ging dikAvijls staan als de rechter de jurykandidaten vroeg of zij hem kenden. Tijdens een reces van vijf minuten werd verdachte naar een uevenA'ertrek geleid. Onderweg stak hij even de hand op om zijn vrouw te be groeten. De Nederlandse consul, Theo dore K. Herbert, zat achter mevr. Van R. Hij woont het proces als „waarne mer" bij. De veertien gezworenen zullen nu geen contact met de buitenwereld meer hebben. Zij hebben woonruimte gekre gen op de vijftiende verdieping van het gerechtsgebouw en zeven politieofficie ren bewaken hen. In de jury hebben zitting gekregen een leerbewerker, een kantoorbediende, een vertegenwoordi ger, een assistent-technicus, een vor- menmaker, een employé bij een cho coladefabriek, een P.T.T.-bediende, een specialist van een marinewerf, een magazijnmeester, een employé bij een energiebedrijf en een constructieteke naar. Een groot deel van het proces zal waarschijnlijk worden gewijd aan uit eenzettingen van medische aard. Het O.M. heeft te verstaan gegeven, dat het misschien de hulp zal inroepen van dr. Alan R. Moritz, een bekend heid op pathologisch gebied. De kans is groot, dat nog meer artsen-des kundigen zullen getuigen. DEN HAAG, 10 febr. Het college van ryksbemiddelaars heeft aan de be trokken partyen mededeling gedaan van zon goedkeuring aan de voorgestelde wijzigingen in de collectieve arbeids overeenkomst voor het bankpersoneel. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uer) Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.04-17.46. Maan: 17.52-7.36. DE BILT, 11 febr. Een actieve sto ring by de zuid-Noorse kust met sneeuw val koerst naar het zuiden. Deze storing verplaatst zich in de noordelijke tot noordwestelijke stroming van arctische lucht, die zich uitstrekt over de Britse eilanden en die vandaar ombuigt in de richting van de oceaan. Beide storingen zullen in ons land het weer opnieuw doen verslechteren, waarby de neerslag voornameiyk sneeuw zal zijn. De tem peraturen zullen om het vriespunt schommelen. max. min. neersL Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den S -ier regen 5 2 4 Ypenburg regen 6 3 3 Viissingen geheel bew. 4 2 0 Eelde sneeuw 6 -0 2 De Bilt geheel bew. 5 2 5 Twente sneeuw 4 0 4 Eindhoven geheel bew. 3 1 0.1 Zd.-Limburg geheel bew. 2 0 0 Stockholm sneeuwbui 2 -11 0.1 Oslo sneeuw 4 -4 7 Kopenhagen half bew. 5 -0 0 Londen geheel bew. 5 2 0 Amsterdam geheel bew. 6 3 6 Brussel zwaar bew. 4 1 0 Luxemburg half bew. - 2 -6 0 Parijs geheel bew. 4 -6 0 Nice zwaar bew. 12 3 0 Berlijn sneeuw 2 1 0.4 Zürich zwaar bew. 4 -7 0 Genève geheel bew. 5 -4 0 Wenen zwaar bew. 3 -2 0 Innsbrück onbewolkt 4 -10 0 Rome mist 10 0 8 Mallorca g«b9<fti bew. 15 5 0 Lissabon 11 3 X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1