De invrijheidstelling van Berends zacht en geurig 90 ct Onrust in vakbond voor koopvaardij-officieren De „franje" van de ambtenaren salarissen Zo mo streven naar versterking boezemkaden Katholiek onderwijs binnenstad Moeilijkheden geanalyseerd door het Kaski Haagse m Federatieve raad voormalig verzet protesteert bij ministerraad Wie met zijn tijd meegaat, kiest NORTH STATE Telegrafische oproep van „Dorestad Dijkgraaf Delfland: DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 PAGINA 6 C. A. O. in de Kanaalzone Door rijksbemiddelaars goedgekeurd Gevecht om de beurs van Bloembollencultuur Raadsbesluit Haarlem door Kroon vernietigd Collecte Rampenfonds in eigen zak gestoken Leen Jansen gaat over naar half zwaargewicht De één bouwt op zijn ervaring de ander aan zijn toekomst. Als tijdgenoten waarderen beiden het, dat zij iets goeds van elkaar kunnen opsteken: de Amerikaan zoals men die in Amerika rookt Chinees silhouet Oeroud twistpunt? Politieke achtergrond Bijna een derde van de katholieke jeugd op niet-katliolieke scholen Een stijging'op de maatschappelijke i HILVERSUM, 10 febr. De Nationale Federatieve raad voormalig verzet Neder land heeft bij de ministerraad naar aan leiding van de zaak-Berends door middel van een telegram geprotesteerd. De tekst hiervan luidt als volgt: „Naar aanleiding van in de Nederlandse pers verschenen berichten inzake de invrijheidstelling van de beruchte massamoordenaar A. Berends wil de Nationale federatieve raad van het voormalig Nederlands verzet bij uw ge acht college een krachtig protest doen horen tegen het in vrijheid stellen van deze delinquent. De enkele misdadigers, zowel van Nederlandse als Duitse natio naliteit, die nu nog gevangen zitten, heb ben een dergelijke zware schuld t.a.v. de gemeenschap op zich geladen, dat zij naar onze gevoelens allerminst voor een ver mindering van hun welverdiende straf in aanmerking zouden moeten komen. Dit oordeel werd niet gebaseerd °P wraakgevoelens, doch wel op de overwe ging dat deze mensen, wat hun mentali teit betreft, voor geen verbetering vatbaar zijn Dit is ten duidelijkste gebleken in het geval-Berends, aan wie was verboden z:ch in de provincies Gelderland en Over ijssel op te houden. Hij lapte dit verbod niet alleen aan zijn laars, doch had nog de brutaliteit, zich te gaan aandienen bij de commissaris van pojitie van Deventer, een van zijn vroegere slachtoffers, uiter aard zonder over de beperkingen van zijn invrijheidstelling te reppen. Wanneer er sprake is van een onver anderde mentaliteit, dan Ï6 dit door deza verregaande brutaliteit wel ten sterkste bewezen. Wanneer een crimineel misda diger zich niet aan de voorwaarden van zijn voorwaardelijke vrijlating houdt wordt hij automatisch in de gevangenas teruggebracht om zijn verdere straf uit te zitten. Waarom moet in het geval-Berends volgens de berichten in de pers de zaak eerst nog eens bekeken worden, voor men eventueel deze maatregel neemt? De Nationale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland, de vertolker van de gevoelens van duizenden leden dringt er bij uw geacht college met de DEN HAAG, 10 februari. Het college van rijksbemiddelaars heeft vandaag de regeling der lonen en arbeidsvoorwaarden goedgekeurd, zoals die is vastgelegd in de nieuwe Regio nale C. A. O. Kanaalzone Zeeuwsch Vlaanderen. Zij loopt tot 1 april 1962 en houdt onder meer in, dat de arbei' ders in de desbetreffende vijf bedrij ven, een loonsverhoging van zes cent per uur ontvangen, met terugwerkende kracht van 1 augustus 1959 af, waarbij de huurcompensatie van 2,10 per week vervalt. Een nieuwe loonsver hoging van eveneens zes cent per uur zal worden gegeven met terugwerkende kracht tot 1 januari 1960. De bestaande bijzondere premies worden van veertien procent op zestien, en van zestien en een half op achttien gebracht, terwijl die van twintig pro cent ongewijzigd blijven. Bij twee der bedrijven worden de bijzondere pre mies met gemiddeld twee procent ver hoogd. Voorts zullen de werkgevers per jaar en per werknemer gemiddeld tenminste twee procent van het jaar-inkomen ter beschikking stellen voor bezitvormende maatregelen. In die gevallen, zo is voorts vastgelegd, waarin geen twee compensatie-uren worden betaald aan de werknemer van de semi-continu diensten, zullen deze voortaan wel worden uitbetaald. De nieuwe overeenkomst behelst ver der een bepaling, dat in 1961 een ar beidstijdverkorting van een uur per week zal worden ingevoerd, waarbij een volledige compensatie van de loon derving zal worden gegeven. Daar, waar de werktijden niet zullen wor den verkort (bijvoorbeeld in vol con tinudienst) zal een evenredige extra toeslag op het loon worden gegeven. Ruim vierduizend arbeiders zullen van de nieuwe regeling profiteren. DEN HAAG, 9 febr. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben des tijds goedkeuring verleend aan een be sluit van de raad der gemeente Haar lem tot het toekennen gedurende een tijdvak van 40 jaren, van een jaarlijkse bijdrage van ten hoogste 35.000 aan de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur te Haarlem. Dit besluit van Gedeputeerde Staten is thans door de Kroon vernietigd als strijdig met het algemeen belang. De Kroon acht een beïnvloeding als hier ge schiedt een ongewenste vorm van con currentie tussen de betrokken gemeen tebesturen. Bovendien werd nog over wogen, dat de huidige budgettaire po sitie van de gemeente Haarlem het ver strekken van de onderhavige bijdrage niet zou toelaten. Met het toekennen van deze bijdrage beoogde de gemeente mede invloed uit te oefenen op de beslissing van genoem de vereniging inzake de plaats van ves tiging. De bijdrage in verband daar mede heeft zij gesteld op het bedrag, dat de exploitatie van het eventueel uit te breiden en te moderniseren. Krelagehuis naar raming meer zal kosten dan die van een eventueel in de gemeente Hille- gom nieuw te stichten beursgebouw. meeste klem op aan, dat in deze zaak de meest, strenge maatregelen worden getrof fen opdat deze onverbeterlijke misdadiger nie-t wéér voortijdig wordt losgelaten. De algemene verontwaardiging in het gehele land over het gedrag en de mentaliteit van Berends mag hierbij uw steun zijn". DEN HAAG, 9 febr. „Het is wel een rampenfonds, geworden, maar meer voor u zelf", merkte vanmorgen de politierechter op tegen een 30-jarige PTT-beambte, die terechtstond wegens het in december en januari collecteren voor het jeugdwerk van het Leger des Heils en later voor het Rampenfonds ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming in Tuindorp-Oostzaan. De opbrengst van deze inzameling, ongeveer 500, had hij echter in eigen zak gesto ken. De politierechter veroordeelde de man, die vlagsergeant was bij het Leger des Heils tot vijf maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van het Leger des Heils met aftrek van het voorarrest en terug gave aan het Leger des Heils van het in- beslaggenomen geld. Dit vonnis was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. ROTTERDAM, 11 febr. De Rotter damse bokser Leen Jansen heeft besloten afstand te doen van de titel van mid- dengewichtkampioen van Nederland en vanaf heden nog slechts uit te komen in de halfzwaargewichtklasse. Op grond, dat hy door puntenzeges op de Amsterdam- nier Willy Schagen reeds tweemaal het kampioenschap in liet halfzwaargewicht veroverde, heeft Jansen het bestuur van de Nederlandse Boksbond verzocht de nationale titel in deze klasse te mogen dragen. Jansen is tot dit besluit gekomen, daar hij niet langer meer de vereiste grens van het mjddengegwicht kan maken, of het zou met lichamelijke verzwakking moeten gaan. Dit laatste is tijdens zijn gevecht tegen de Nigeriaan Orlando Paso maandag jl„ duidelijk aan het licht ge treden. PARIJS, 9 febr. (AFP) Het ge nootschap van Fransedichters heeft de „Prix des amitiés francaises" toege- ken aan de Nederlandse letterkundige dr. Victor E. van Vriesland. Met deze prijs wil het genootschap zijn erkente lijkheid tonen voor het werk van een vriend van de Franse letteren". De jury, die geleid werd door Charles Vil- drac, had bij de toekenning van de prijs speciaal het oog op door Van Vriesland direct in het Frans geschreven gedich tenbundel „Le vent se couche". R'DAM, 10 febr. Er is enige onrust ontstaan in de vakbonden voor de of ficieren op de Nederlandse koopvaardij. Oorzaak is een telegram van de offi. eieren van de Dorestad rederij Am- sterdamsche Maritieme Transport Maat schappij die zich telegrafisch tot de officieren van alle schepen hebben ge wend met een telegram, waarin zij de oprichting van een nieuwe bond be pleiten. Onrust vooral in de boezem van de Centrale voor Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij te Rotterdam, waarte gen deze actie speciaal gericht schijnt te zijn. Deze Centrale, die zegt, dat on geveer 60 procent van het totale aantal zee.officieren tot haar leden behoren, heeft reeds het besluit genomen om op het telegram te reageren met een cir culaire naar alle schepen onder Ne derlandse vlag, waarin zij haar ziens wijze op dit initiatief zal geven. Van het hoofdkantoor aan de Heemraads singel vernamen wij voorts, dat men alles zal doen om deze actie van de Dorestad een halt toe te roepen. Gevraagd naar de redenen, welke de officieren van de Dorestad. aanleiding zouden hebben kunnen geven tot dit initiatief deelde men aan de Heem raadssingel mede, dat hier' een oeroud twistpunt wederom opgerakeld wordt. Steeds zijn er officieren geweest,, die een vakbond voorstonden, waarin de varende officier de besluiten zou kun nen beïnvloeden. Bij de bestaande con_ stellatie is dit niet het geval* hetgeen waarschijnlijk aanleiding is tot deze actie. De initiatiefnemers stellen zich ken nelijk een bureau aan de wal voor, be heerd door enkele mensen, echter zon der de bevoegdheid om besluiten te ne men, welke bevoegdheid gereserveerd zou moeten worden voor de vloot. (Van onze Haagse redactie) In aansluiting aan het bericht op pagina 1 in de krant van gisteren kunnen wjj nog melden, dat volgens onze infor matie uit de verbetering van 1 procent in de wandeling „franje" geheten gefinancierd moeten worden de definitie ve verwerking van de huurcomps. 1957. de eventueel te leggen ioonvioer als mini mum van de 5 procentsregeling en nog enkele andere desiderata. In een commentaar op het communiqué zegt Binnenlandse Zaken over deze aan gelegenheid nog, dat het regeringsvoor stel inhoudt, dat de bijslag, die in verband met de huurverhoging 1957 is verleend, in de salarissen zal worden verwerkt en dat over de aldus vastgestelde salarissen de verhoging van 5 pet wordt berekend. Bo venbedoelde verwerking van de huurby- slag 1957 betekent naar men zeide een extra voordeel voor de lagere ge meenteklassen. waar de bijslag tot nu toe geringer was dan in de eerste gemeente- klasse. Deze laatste zal nu namelijk voor de volwassenen als algemene basis voor bovenvermelde toeslag gelden. Voorts zal de nieuwe regeling ook een verbetering brengen voor de jeugdigen en de gehuwde vrouwen, die de bijslag 1957 tot nog toe niet ontvingen. Van andere zijde deelde men ons mede, dat het ongenoegen met de be staande situatie ook gelegen kan zijn in de aansluiting van de Centrale bij het NVV, hetgeen in 1956 is gebeurd. Sinds die tijd zou het ledenaantal met sprongen achteruit zijn gegaan en zou den steeds meer officieren zich van de bestaande Centrale hebben afgekeerd. Na de aansluiting van de Centrale bij het NVV, dus na de kleurbekenning van de Centrale, hebben ook de katho. lieke en de protestantse bonden voor de zeelieden secties voor officieren op gericht, die echter zeker wat de ka tholieke bond betreft nog weinig in vloed hebben. De officieren van de thans varende Dorestad hebben aan hun telegram dat wij maandag reeds publiceer den slechts een postbusnummer in Amsterdam toegevoegd, zodat niet is te controleren, of hun oproep veel weerklank heeft gevonden. Naar aanleiding van de Nederlandse première van de film Ferry to Hong kong" („Avontuur in Hongkong") heb ben de Amsterdamse confectioneurs Bronkhorst een mode gecreëerd met een Chinees silhouet, qua dessins en uitvoe ring aangepast aan de Westerse smaak. De foto toont Miss World 1959, mej. Co- rinne Rotschaeffer, in een van de model len van deze collectie, een japon van chartreuse linnen met zwart geborduurd. Naar aanleiding van het gebeurde in Tuindorp-Oostzaan, waar een woonwijk door een dijkdoorbraak onderliep heeft de dykgraaf van het hoogheemraadsschap Delfland, mr. dr. J. Winsemius, vanmor gen in de verenigde vergadering een be schouwing gehouden over de boezemka den In Delfland. In deze beschouwing kwam de dykgraaf tot de conclusie, dat Delfland moet streven naar mogeiyke versterking van het waterkerend vermo gen van de boezemkaden en verdere be perking dat thans mogelijk is van de ge volgen van een eventuele doorbraak. In schakeling van de keersluisjes, die door de provincie werden gemaakt in het ka der van de wet bescherming waterstaats werken In oorlogstijd, Is hlerby gewenst volgens de dijkgraaf. Het beheer over de ze sluisjes ligt niet bij Delfland. In 1903 brak in Delfland een boezem kade door. Deze doorbraak opende de ogen voor het veelomvattende belang, dat gemoeid is met het beheer van deze kaden. In 1904, aldus de dijkgraaf, werd het reglement van Delfland dan ook ge wijzigd, waarbij de zorg voor de kaden op nieuwe leest werd geschoeid. Deze wij ziging bevatte twee elementen, te weten de aansprakelijkheid, die iedere polder krachtens zijn inrichting heeft voor de goede toestand van de boezemkade en de aansprakelijkheid die de polders jegens het heemraadschap hebben wat betreft het beheer van de boezemkaden. Het hoogheemraadschap werd bij deze wijzi ging zelf een waakplicht opgelegd. Mini mumeisen voor onderhoud werden vast gesteld, die eventueel bij keur konden worden verzwaard. Dit stelsel heeft sindsdien gunstig gewerkt, aldus mr. dr. Winsemius. Uiteraard, aldus de dijkgraaf, wordt door dit alles niet het risico alge heel uitgeschakeld, dat verbonden is aan het wonen in een gebied dat lager ligt dan het boezemniveau. Er zijn dan ook maatregelen nodig ter beperking van de gevolgen van een bezwijkende boezem kade. Deze gevolgen verschillen naarma te van de diepte van bet aan overstro ming blootgestelde gebied, de grootte daarvan en van de daarin aanwezige be langen. Ter beperking van de gevolgen van een doorbraak zijn er in Delfland's boezem enige keersluizen, hetzij met deu ren, hetzij met schotbalken. Hierdoor kan de hoeveelheid in een polder binnenlo pend water worden beperkt, zodat de inundatiediepte kleiner wordt. Snel wer ken, aldus mr. dr. Winsemius, is dan van het grootste belang. Indien in afwachting van een wijziging van het reglement van Delfland de nood zaak zich voordoet te streven naar gro tere waarborgen, zullen naar de toezeg ging van de dijkgraaf incidentele maatre gelen in de verenigde vergadering wor den voorgesteld. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, febr. Het Katholiek So ciaal Kerkelijk Instituut heeft in opdracht van het r.-k. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding een onderzoek inge. steld naar de huidige situatie en de toekomstmogelijkheden van de katholieke lagere scholen in de binnenstad van Den Haag. De vermindering van het aantal leerlingen heeft er toe geleid, dat men in de loop der jaren verschillende scho len heeft moeten opheffen en samen voegen, terwijl in een aantal gevallen ook meer leerjaren in een klas gecombi neerd moesten worden. Een bezinning op de verder te verwachten moeilijkheden en mogelijkheden werden gewepst geacht. Daarbij is niet alleen gelet op de onder wijsfunctie van dc katholieke scholen, doch ook op hun maatschappelijke en reli gieuze betekenis. Het kortgeleden gereed gekomen rapport van het Kaski wil niet het laatste, doch het eerste woord spre ken inzake de onderhavige problema tiek: de bedoeling is de verantwoordelij ke instanties een basis te verschaffen voor het beleid ten aanzien van het katholiek lager onderwijs. Het rapport bevat een interessante so ciologische beschrijving van de Haagse binnenstad. Ruim een eeuw geleden woonde nog 90 pet van de bevolking in de wijk centrum; in 1958 echter slechts 4 pet. Men maakt nadrukkelijk onderscheid tussen de city en de „randzone". De eco nomisch# structuurverandering van de city heeft tot gevolg gehad, dat de oude centrumbevolking wegtrok, terwijl zij 'n nieuwe bevolking kreeg van zakenmen sen, kleine handelaren, huisbewaarders enz. Kenmerkend voor de city is, dat zij een relatief oude bevolking heeft, waarbij zich geen opmerkelijke sociologische pro blemen voordoen. De grenzen van de ci ty kan men als volgt trekken: Javastraat. Prinsessegracht, Herengracht, Kalver markt, Grote Markstraat, en vandaar in een rechte lijn via Jan Hendrikstraat. Torenstraat, Prinsessewal. Hogewal naar de Javastraat. Geheel anders is de situatie in de randzóne: hier treft men een minder verouderde bevolking aan en een urgen te sociale nood. In de city vinden voort durend vernieuwingen plaats; de functie van de wijk verandert Bij grote delen van de randzóne moet echter gesproken worden van een functieverlies. De woon gelegenheid in de randwijken is sterk ver vallen. Het overgrote deel van de hui zen is gebouwd in de tweede helft van de vorige eeuw: deze woningen beant woorden niet meer aan de eisen van woonhygiëne en het is zelfs de vraag of ze er ooit wél aan hebben beantwoord. Door de onaantrekkelijkheid als woon wijk zijn in de randzone de huren het laagst geworden van de gehele stad. De bevolking bestaat overwegend uit eco- nomisch-zwakkeren en voor een deel ook uit sociaal-zwakkeren. Onder de rand zone vallen binnen het centrum der om geving van het Westeinde en van de Nieuwe Haven en buiten het centrum de bebouwing tussen de twee stations en Bierkade-Uilebomen, de Schildersbuurt, de omgeving van het G.E.B. en het Zee heldenkwartier. ladder wordt bijna steeds gevolgd door het wegtrekken van de gezinnen uit de randzone. Naarmate de stad zich uit breidt en de kwaliteit der nieuwe wo ningen stijgt, devalueren de oudere wij ken. Vanuit het centrum van Den Haag vindt als het ware van „jaarring tot „jaarring" een verschuiving der bevol king plaats. In de randzone worden de opengevallen plaatsen, sociaal gezien, van onder af aangevuld. Het Kaski wijst er op, dat men zich moet hoeden voor het trekken van gene raliserende conclusies uit de gegevens over de deelneming aan liet kerkelijk leven, de onmaatschappelijkheid, de gezinsver houdingen enz. in de binnenstad. Het is echter duidelijk, dat de geschetste situa tie consequenties heeft voor het onder wijs. Er is voor de scholen een kwanti tatief probleem tengevolge van de ont volking van de city. Dit kwantitatieve aspect is enige tijd versluierd gebleven. Door 't woningtekort zijn veel huizen ja renlang overmatig intensief bewoond. Van de grotere gezinnen is een relatief hoog percentage katholiek. Bij de ver mindering van het woningtekort zijn het vooral de katholieke jongere gezinnen, die wegtrekken uit de binnenstad. Dit heeft uiteraard onmiddellijk zijn weer slag op de bezetting van de scholen. Daar komt bij, dat het effect van de na-oorlogse geboorteplek verdwijnt. Ook hierdoor loopt het aantal leerlingen op de binnenstadsscholen terug. Daarnaast veranderen de scholen kwalitatief van aamzien daar waar zich een sociale de valuatie voordoet Het onderzoek was er op gericht een inzicht te krijgen in de voorwaarden, waaronder het onderwijs zo goed mo gelijk kan functioneren. Men heeft onder meer gegevens verzameld over de leer lingen en er is een schoolvorderingentest afgenomen. In het onderzoek waren be trokken 14 jongens- en 11 meisjesscholen. Het rapport maakt onderscheid tussen opleidingsscholen, volksscholen en rand- scholen. De term „opleidingsscholen" heeft in dit geval geen didactische be tekenis: ze bevat een sociale indicatie. Het gaat hier om de interparochiële scholen aan het Westeinde en de Oude Molstraat en de meisjesschool aan de Prins Hen drikstraat. De leerlingen, merendeels af komstig uit de milieus van geschoolde ar beiders, neringdoende middenstand en hoofdarbeiders, gaan voor het grootste gedeelte over naar het v.h.m.o. en het u.l.o. Van deze categorie scholen onder scheidt zich scherp de groep der „rand scholen"; deze krijgen hun leerlingen uit de lagere sociale groepen van de rand zone. Het zijn de scholen aan de Uile bomen, een afdeling van de meisjesschool aan de Breedstraat, de jongensschool aan de 'sGravenzandelaan en tot op zekere hoogte ook de meisjesschool aan de 'sGravenzandelaan De randscholen treft men ook aan in die gevallen, waar in de zuivere parochiescholen een socia le differentiatie vertonen. Alle overige scholen zijn samengevat onder de titel „volksscholen", welke benaming geko zen is omdat de leerlingen de gemiddel de doorsnee vormen van de gehele bevol king. Deze scholen treft men aan in de parochies van de H. Jozef, het H. Hart en O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (al,' leen de jongensscholen), waar men ook een „randschool'' heeft, en verder in de parochies van de H. Martha en de H.B- Engelbewaarders. Het Kaski is bij zijn studie tot onder meer de volgende bevindingen gekomen: 1. Het effect van de toekomstige be volkingsvermindering zal zijn, dat he' leerlingenaantal van de binnenstadscho- len in de komende zes jaar zal dale11 met ongeveer 20 tot 30 procent Dit WÜ echter nog niet zeggen, dat opheffing van scholen een onvermijdelijke noodzaak wordt. Er is namelijk nog een belangrij ke reserve aan katholieke leerlingen aan wezig: een kwart tot een derde van de katholieke kinderen bezoekt thans een nie>t-katholieke school. Het is de plicht van het katholiek onderwijs zijn taak te vervullen voor alle katholieken: hier voor zullen desnoods grote geldelijke of fers gebracht moeten worden. Het kom' tot nu toe voor, dat men tegenover de trek naar het niet-katholiek onderwijs te pas sief blijft. Intussen moet er wel reke ning mee gehouden worden, dat op lange re termijn toch geen sterke stijging van het aantal leerlingen te verwachten is. Wel mag men, als alle krachten worden ingespannen, op kortere termijn een ze kere stabilisatie van het huidige peil ver wachten. 2. De interparochiële scholen zijn al5 „city-scholen" goed bezet. Het accent van de moeilijkheden ligt bij de rand scholen. Het is zaak. dat deze scholen zich zo lang mogelijk op de meest be dreigde punten handhaven. Zij kunnen bi) uitstek een bijdrage leveren tot de gods dienstige en maatschappelijke revalidatie van belangriike bevolkingsgroepen in d® binnenstad. De scholen moeten daartoe zo volledig mogelijk worden aangepast aan het miljeu van de randzone. hetgeen met betekent, dat men kan volstaan met een minder omvangrijk programma dan het gemiddelde, doch wel "dat men behoeft® heeft aan eep ander program. Voor een optimale vervulling van hun sociaaj' pedagogische functie hebben de rand scholen minstens een verlaging van de klassedeler nodig. 3. De leerlingennood maakt het samen voegen van jongens- en meisjesscholen in enkele gevallen noodzakelijk Con structie is in beginsel niet af te wijzen! slechts de scholen, die evident a- zwak-sociale gezinnen bedienen, kunnen er minder gemakkelijk toe overgaan. Een andere mogelijkheid is afzonderlijk zowel voor jongens als meisjes een rand en een volksschool te combineren. Dez® samenvoeging zal evenwel op bezwaren stuiten wanneer er een scherp verschn is tussen beide typen scholen. In som mige gevallen moet men zich ernstig af vragen of de binding van de kinderen aan de parochiële scholen niet doorbroken moet worden indien men daardoor tot 'n zuiverder functie van de school zou ge raken. Het jarenlange contact, dat d® geestelijkheid der parochie met de kin deren kan hebben, vormt een uiterst be langrijke aanvulling van de zielzorg en een waardevol middel tot versteviging van de parochiesaamhorigheid, doen daar staat tegenover, dat in sommig® gevallen een groep kinderen onvoldoen de bereikt wordt. Vaak is de parochiebin ding in feite toch al min of meer een fic tie en dan komt een eventuele doorbre king van de parochiegrenzen eerdef neer op een consolidatie van dg bestaan-, de toestand dan op een revolutionair® wiiziging van de verhoudingen. Het rapport van het Kaski geeft uitvoe rig bijzonderheden over de onderwijssi tuatie in de verschillende parochies (ne gen) die door het onderzoek bestreke# werden. In het algemeen wordt er op ge* wezen, dat de scholen teveel als afzon* dorliike eenheden naast elkaar staan. Verder wordt er de nadruk op gelegd» dat de school moet samenwerken me' andere instanties, die de beïnvloeding va'-1 het kind. het gezin en het milieu beogen» Indien die samenwerking ontbreekt» dreigt het in de school verworvene spoe dig te verstikken. *1» 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6