Khroesjtsjevs geheime wapen(s) Staat het Westen tenen over bluf of... I eclame Negentienjarige verdachte blijft onschuld volhouden De stem van de dode door MAX MURRAY Wat is er met de piepende bacil? 0 I IlÉli Gaitskell wenst principiële zaak te zien uitgemaakt Moord op Tijger Annie" u Maakt DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 pagina -1 il| <U 4 Hoe zit het er mee? Seismische wapens Cuit uur van de piepende bacil onder de microscoop Door water gedreven Project Pp In combinatie Project B.P. Een snelboot metwateraan drijving, in dit geval „zwaar water". Een verrassing aan Amerika's achterdeur in de Pacific. (Duitse karikatuur op de Sovjet.Russische rakettenmanoeuvres in de Stille Oceaan). rm$>W^m Chemische zenuwen oorlog De nationalisatie Observator voor Uw 7ank Al landlopers gevonden?. Het g:\ieiiue napen, waarmede Khroesjtsjev het Westen bedreigd heeft, houdt uiteraard daar de gemoederen bezig. Natuurlijk heeft hij zich niet nader over dit wapen uitgelaten. Die andere dictator, Hitier, hield eveneens zijn volgelingen voor, dat hij binnen afzienbare tijd zijn vijanden van de aarde zou kunnen wegvagen, zonder nadere bijzonderheden. Hitier kreeg de tijd niet om zijn raketten, waarvan wij hier in Nederland bases hebben gehad voor de V I en de V II, dusdanig te vervolmaken, dat hij ze met de ver eiste trefzekerheid en betrouwbaarheid over lange afstanden kon laten slingeren, tot in het hart der Verenigde Staten toe. Wat de betrouw baarheid betreft, we behoeven hier slechts te herinneren aan de talrijke ongelukken, welke bij het afschieten hier te lande hebben plaats ge vonden. Een V I of V II, welke in het noorden van Rotterdam terecht kwam en daar een aantal huizen verwoestte, 's morgens in de vroegte, kan als een voorbeeld ivorden aangehaald, dat te dien aanzien duidelijke taal spreekt. De bezetters hebben het toentertijd doen voorkomen, alsof de catastrofe door een gasontploffing veroorzaakt was. Maar iedereen wist beter. Intussen men vergeve ons deze kleine uitweiding over een hoogst interessant gebeuren, ivaarover eigenlijk nooit enig nader licht is gespreid Khroesjtsjev kan er groot op gaan, dat zijn rakettendeskun- digen, onder wie zich een aantal bevindt door de Sovjet-Russische troepen uit het Duitse raketten- centrum Peenemünde weggevoerd na de ineen storting van het Derde Rijk in slaat zijn, hun raketten over enorme afstanden het luchtruim en zelfs de wereldruimte in te slingeren. Het is achteraf onjuist gebleken, dat ze zo ver gevor derd zijn, dat ze zelfs met de grootste nauw keurigheid de baan van een raket naar en rond de maan zouden kunnen bepalen, maar als zeker kan worden aangenomen dit doen althans de Amerikaanse deskundigen dat ze raketten naar elk punt van de aarde sturen en met een voldoende nauwkeurigheid. Hoewel de Spoetnik III niet precies de.baan volgde, welke berekend was en zelfs enkele maanbreedten ervan afweek, hetgeen uiteraard niet geving is, moet Sovjet-Rusland over raketten-satellieten beschikken welke het als het ware boven een bepaald punt kan laten hangen, om ze daarna volgens wens ergens naar omlaag te doen storten... Maar dit is slechts veronderstelling, o.a. gebaseerd op de laatste experimenten in de Stille Oceaan, waarvan aangenomen wordt, dat ze ten doel hebben, deze nieuwe wapens uit te proberen, waarbij ze dan in de buurt van het Aralmeer in Siberië zouden worden afgeschoten. De hele wereld gist en zoekt. Wat zou Khroesjtsjevs geheime wapen zijn? Velen zijn van angst vervuld en verwachten het ergste. Die Sovjet-Russen zijn immers tot alles in staat en zullen zich niet ontzien, de halve wereld te verwoesten, indien ze zich in hun bestaan bedreigd voelen. En dit laatste doen ze, sinds ze zich in het Kremlin nestelden en hun economie bouwden op onderdrukking en slavenar beid. uitbuiting der satelietlanden en uit voer van door onderbetaling der arbei ders goedkoop verkregen produkten Aldus redeneert men en het feit, dat Khroesjtsjev van plan is, 1.200.000 sol daten naar huis te sturen, bekijkt men niet bepaald optimistisch, aangezien men er uit concludeert, dat zijn gehei me wapen of wapens dan toch wel bij zonder sterk moeten(en) zijn, hij over een enorme vloot van onderzeeboten, al of niet door atoomkracht gedreven beschik ken moet en vermoedelijk nog meer pij len op zijn boog heeft. Het naar huis stu ren wordt door sommigen nader gepre ciseerd met de bewering: die 1.200.000 man gaan naar Siberië, waar de industrie steeds meer mensen eist en China een nabuur is, waar men een oogje op moet houden Ter zake, ter zake, zal de ongeduldige lezer zeggen. Hoe zit het nu met de ge heime wapens? Wanneer we nagaan, wat er zoal in de internationale pers over geschreven wordt, dan dient aller eerst gezegd te worden, dat het hier toch werkelijk om een hoogst ernstig probleem gaat. Hiertegenover kan evenwel geluk kig iets gesteld worden. Men zit in de Verenigde Staten en Engeland ook niet stil en het is wellicht niet eens zo onwaar schijnlijk, dat men daar reeds op doel treffende afweermiddelen zint of soortgelijke wapens tot zijn beschikking heeft. Er zijn in het Westen talrijke „Top Secrets" en de generale staven leggen lang niet al hun kaarten op tafel, ondanks Khroesjtsjevs uitdaging en zijn bedrei ging met „ausradieren". Wat nu die geheime wapens van de communistische dictator betreft, er be staat volgens de deskundigen een viertal mogelijkheden. Enkele ervan lijken fan tastisch maar we vermelden ze deson danks. De eerste is het z.g. seismische wapen, hetwelk verband houdt met onder aardse atoombom-ontploffingen. Deze ontploffingen, die op vrij grote diepte te weeg zouden kunnen worden gebracht, zouden een soort aardbevingen ontkete nen of het ontstaan van aardbevingen be vorderen. Dit geheime wapen is geba seerd op het feit. dat overal in de aard korst, ook daar, waar ze massief lijkt, werking bestaat. Deze werking veroor zaakt de aardbevingen, welke wanneer ze onder de zeebodem plaats vinden, vloed golven en daardoor overstromingen ver oorzaken. Men heeft kunnen nagaan, dat op bepaalde plaatsen vrij regelmatig aardbevingen voorkomen. Dit is b. v. het geval langs de Stille Oceaan. De west kust van de Verenigde Staten komt naar het schijnt bijzonder in aanmerking voor het veroorzaken van kunstmatige aard bevingen en hier en daar wordt zelfs de mening verkondigd, dat deze, indien ze teweeggebracht worden op bepaalde pun ten, ze het massief b. v. van de Rocky Mountains zouden kunnen aantasten, waardoor in het hart van de Verenigde Staten een catastrofe zou kunnen ont staan. Het zou een middel zijn, om het mo reel van de vijand aan te tasten. Boven- dien houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid, dat aan dit geheime wa pen hetwelk eigenlijk toch niet zo ge heim is andere gekoppeld zouden kun nen worden, waardoor de catastrofe nog groter zou worden en inderdaad militai re successen kunnen worden verkregen. Het gaat er hier dus om, gebruik te ma ken van de interne spanningen in de aard korst Een ander geheim wapen, ook al weer niet zo geheim, zou de door water gedre ven motor kunnen zijn. Men kent in het algemeen het principe hiervan. In een massa van vijf- of zesduizend moleculen water bevindt zich er een van z. g. zwaar water, waarin zich enkele energierijke elementen bevinden, met zware water stof Deze laatste is een z.g. nucleaire brandstof. Wanneer twee atomen deu terium met kracht tegen elkander stoten en smelten ontwikkelen ze, aldus een helium-atoom vormend, hierbij een aan zienlijke hoeveelheid energie. Dit proces is oorzaak van de reacties welke in de zon plaats vinden en zoveel licht en warm te opleveren. Men veronderstelt, dat de Sovjet-Russische geleerden ten deze het Westen ver vooruit zijn en een mid del gevonden hebben, om deze energie bron te regelen en te gebruiken. Ze moe ten een machine gemaakt hebben, die water opzuigt en tegelijkertijd het norma le van het zware scheidt, welk laatste dan de motor aandrijft en in werking houdt. Ze verkregen aldus een reactie motor, die door water gedreven wordt en dus altijd kan blijven draaien, ook onder water. Dit is belangrijk voor onderzee boten. Men rekent er op, dat nu Sovjet- Rusland talrijke oorlogsschepen heeft af gedankt, het een groot aantal kleine een heden heeft gebouwd, welke op zwaar wa ter „lopen" en eventueel atoombommen mee kunnen voeren, naar alle gewenste punten in de zeeën en oceanen. Het is weer een veronderstelling, maar men gelooft, dat de Sovjet-Unie ten deze in de Poolzee reeds talrijke proeven heeft ge nomen en m"t zwaar water staalpro- duktie heeft opgevoerd. Dan is er als derde geheime wapen het project PpDit berust op de omstandigheid, dat de lucht een bepaald soort gas bevat het koolzuur, dat grote invloed heeft op de temperatuur ervan. Sommige geleerden nemen aan, dat de warme en koude perioden op onze aar de (de ijstijden) samenhangen met de zich dan in de atmosfeer bevindende per centages koolzuur. Op grond hiervan moe. ten de Sovjet-Russen een theorie en te vens een brok praktijk hebben uitge werkt, die het hun mogelijk maakt, kunstmatige koude-verstarringen op te wekken. Hun plan wordt „Project per- frigidus" genoemd, welke naam alles zegt. Kortweg wordt het met Pp aange duid. Dit geheime wapen maakt het mo gelijk door middel van grote vluchten ra ketten koudegolven te doen ontstaan, die een verlammende invloed kunnen uitoe fenen. rivieren en watervoorraden kun nen bevriezen, de grond verharden en zulk een koude opwekken, dat een le ger erdoor verlamd zal worden. De wer king van de raketten is niet bekend, maar men stelt zich voor, dat ze vlak boven een bepaalde streek tot ontplof fing kunnen worden gebracht, om daar hun verlammende taak te verrichten Kunstmatige vorst, zou men kunnen zeg gen die minstens twee tot drie dagen zou kunnen aanhouden en zelfs in de tropen ontketend zou kunnen worden. Ook ten aanzien van het derde wapen kan gezegd worden, dat het des te doel treffender zal zijn, indien het in combi natie met de andere wordt gebruikt. Ten slotte dan nog het vierde geheime wa pen, waarover onze goedmoedige Khroesjtsjev zou beschikken. Dat is de Bacillus Pipiens, ofwel de piepende bacil. Het begint bijna onge lofelijk te worden, ontsproten uit het fantasierijke brein van een Wells zou men zeggen. Maar we gaan er hier toch even op in, omdat ook de bacillenoorlog niet bepaald een nieuwigheid is. tenmin ste als idee en een rücksichtloze vij and zou cr ongetwijfeld gebruik van kun nen maken. De Bacillus Pipiens wordt zo genoemd omdat, wanneer een uiterst fijne micro foon bij 'n cultuur er van gehouden wordt ze een piepend geluid opvangt. Deze bacil veroorzaakt hevige koortsen die bij na altijd door de dood gevolgd worden, terwijl de erdoor veroorzaakte ziekte buitengewoon besmettelijk is. Er wordt beweerd, dat indien een dozijn kippen er mee besmet is en ergens in een bewoond gebied wordt losgelaten, spoe dig al wat er leeft door de bacil wordt aangetast. Wie dit verschrikkelijke wa pen wil hanteren, zou van te voren zijn eigen bevolking tegen de ziekte moeten laten inenten. Dit vooruitzicht zou de heerser in het Kremlin van het gebruik van een dergelijk middel kunnen weer houden, want hij zou misschien wel een miljard mensen moeten laten behande len. We willen trouwens hiermede aller minst suggereren, dat Sovjet-Rusland een dergelijke strijdmethode zou willen toepassen, geven hier slechts weer, wat in de buitenlandse pers, misschien niet zonder sensatielust, ten aanzien van Khroesjtsjevs bedreiging met geheime wapenen, waarmede hij de vijanden van het communisme van de aarde kan verdelgen, als mogelijkheden naar vo ren wordt gebracht. Aangezien men in Sovjet-Rusland niet opziet tegen het toe passen van hersenspoelingen, die even desastreus zijn, moet er aan de andere kant, ook gezien andere meedogenloze praktijken welke de communistische machtshebbers er op na houden, toch ei genlijk wel rekening mee gehouden wor den. 'Mi Voor het overige valt er over het gehei me wapen der geleide raketten nog iets te vertellen, dat met hersenspoelingen verband houdt. Men acht het niet on mogelijk. dat de Sovjet-geleerden ook chemische stoffen hebben samengesteld, waarmede een soort zenuwenoorlog kan worden gevoerd, doordat men er de menselijke geest mee kan besmetten en de zenuwen van de mensen ermee storen kan, zo ernstig, dat ze weerloos worden. Inderdaad een ander soort zenuwenoor log dan die, welke berust op een systema tische angstaanjaging en een speculeren op de vrees van het mensdom voor het onbekende. Er zijn voorts bepaalde verdovings middelen. die gebruikt zouden kunnen worden, om geestesstoornissen te weeg te brengen. Onlangs heeft prof. Daniel Bovet, Nobelprijswinnaar, op een weten schappelijk congres een verhandeling ge houden over de invloed van bepaalde ver dovingsmiddelen op dieren. Deze invloed kan zelfs hypnotisch zijn en veroorzaakt in ieder geval een ontwrichting van het zenuwstelsel. Doch we dienen het hier bij te laten, willen we niet zelf van on toelaatbare sensatiezucht beschuldigd worden. Zeker is echter, dat Khroesjtsjevs geheimzinnige toespelingen op zijn gehei me wapens ten aanhoren van de hele opperste Sovjet en later ook bij ont vangsten van buitenlandse bezoekers, hier en daa,r grote bezorgdheid hebben ver wekt en een zekere onrust gezaaid, bene-1 veins een kennelijke antipathie, welke Hitlers snoeven op zijn geheime wapens indertijd reeds verwekte. Men zal er inmiddels goed aan doen. al deze veronderstellingen met een zekere reserve te overwegen en zich niet tot j een angstpsychose te laten verleiden. tot een gevoel van weerloosheid al bij voorbaat, hetgeen altijd een door dictators graag gehanteerd wapen is geweest en wellicht de bedoeling van al dat gepraat over geheime wapens is Voor het overige wellicht draait(en) Khroesjtsjevs geheime wapen(s) hoofd zakelijk om de grote duikbootvloot, waar over hij beschikt en die tienmaal groter zou zijn dan het aantal duikboten, dat Hitler in het begin van de Tweede We reldoorlog op de geallieerden afzond. Er zouden ook atoomduikboten bij zijn. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 15 febr. Nadat o.m. ex- minister Harold Wilson had verklaard, dat ook hij niets wilde weten van een herziening van de beruchte nationalisa tie-clausule in het partijstatuut van de Labourpartij, achtte de leider van de partij, Gaitskell, zaterdag het ogenblik gekomen om zijn eigen standpunt nader uiteen te zetten. Hij hield een politieke redevoering in Nottingham, waarin hij verklaarde dat hij, ongeacht alle tegen stand binnen de Labourpartij, van plu" is om de nationalisatieclausule te her zien in een vorm, die meer aangepast is aan de omstandigheden van heden. Dit betekent, dat Gaitskell deze zaak. welke reeds zoveel gemoederen heeft verhit, wil uitvechten en dat hij aan realisme de voorkeur geeft boven een schiineenheid in de partij. H;j verklaarde, dat men het ten on rechte heeft voorgesteld alsof hij zelf het nationalisatieprincipe geheel heeft prijs gegeven. Dit laatste is niet het geval- Hij verlangt nog steeds hernationalisatie van de staalindustrie en van het vracht vervoer langs de weg. Maar. ofschoon hij voorstander blijft van gemeenschaps- bezit, behoort volgens hem de gewraak te clausule tr de statuten duidelijk te maken dat de regering op andere wiize dan door nationalisatie controle kan ver werven over de industrieën van het land. ROTTERDAM, 15 febr. Nog steeds blijft de man, die door de politie ervan wordt verdacht, de 27-jarige vrouw A. van der S. in een hotel in de Witte de Withstraat te heb ben gewurgd, ontkennen. Hij wordt door de recherche sedert donderdag avond ondervraagd. De verdachte is de 19-jarige S. R. Hij werd donderdagnacht, de nacht van de moord, door de politie gearresteerd toen hij de ouderlijke woning wilde betreden. Niemand vermoedde toen, dat men de mogelijke dader van een wurging had gearresteerd. De dood van de vrouw was toen nog niet bekend. Men hield de jongeman aan, omdat men hem verdacht van insluipingen in flats aan de Tweede Gijsingstraat. Om elf uur werd toen de moord ont dekt. Omtrent de identiteit van de dader tastte men toen nog in het duister. Later op de dag kwam er een telefoontje van het bureau Marconi- plein, dat men daar een arrestant had. die wegens diefstallen was ingesloten en wiens gelaat krabbels vertoonde. Onmiddellijk viel toen de verdenking op R. Hij beweerde echter meteen niets van de wurging te weten en bij deze verklaring is hij tot op heden gebleven. De speurhond Astor verrichtte sorteer- proeven, die bezwarend materiaal tegen de verdachte schenen op te leveren- Ook meenden twee taxichauffeurs de jongeman te herkennen. Eén van hen zou R. met de vrouw naar het hotel hebben gereden, de ander zou here later hebben opgepikt en in de richting van R.'s woning hebben vervoerd. Daartegenover staat de verklaring van de vrouw die „Tijger Annie" pn haar begeleider in het hotel heeft ont vangen. Zij heeft de jongeman die thans wordt verdacht van de wurging, niet herkend. Volgens de anatoom-patholoog dr- Zeldenrust, heeft „Tijger Annie" kort na drie uur in de bewuste nacht door wurging het leven verloren. Om vjj< uur werd de verdachte gearresteerd. Hij zou vandaag voor de officier van justitie worden geleid in verband met de insluipingen. Deze hem ten laste gelegde feiten heeft R. bekend. 9) U bedoelt, zeker wijlen juffrouw Pewsey? Ja, of liever gezegd de wijze waarop ze gestor ven is. Haar einde kwam barmhartig snel. De menslievende moordenaar, zei Firth droog. Het klinkt wel wat raar. vindt u niet? Mogelijk heeft hij gemeend, dat hij de mensheid een dienst bewees. Een moord kan gerechtvaardigd ziin. Firth keerde zich naar hem toe en keek hem be langstellend aan Mijn familie heeft altijd op de een of andere wijze relaties met de wet onderhouden Wij bezitten een soort 'instinct, dat moord onder een aparte klasse rangschikt De dokter chauffeerde een poosje nadenkend en zei toen: Een dokter heeft soms gegronde reden om een ander standpunt in te nemen. Natuurlijk onderschrij ven wij met de mond allemaal de theorie van de on aantastbaarheid van het menselijk leven. Ik ben maar een gewone Londenaar, zei Firth prikkelbaar, en ik begrijp niet. waarom u al die net te beschaafde moorden goed praat. En wat meer is voegde hij er heftig aan toe: ik heb met dit gevalletje niets uitstaande, dus laten we liever over het gewas praten. Zonder antwoord te geven stuurde de dokter naar de zijkant van de weg. Hij maakte zijn portefeuille open en nam er een enveloppe uit, die hij aan Firth over handigde Zodra u dit gelezen hebt, zei hij, zullen we praten, waarover u wilt. Firth keek hem argwanend aan. De dokter stak een sigaret op en keek onverstoorbaar voor zich uit. Firth opende de brief. Nog voor hij het handschrift had gezien had hij al gegist, van wie de brief was. Nu zag hij voor zich dezelfde tierelantijnen en krul len. die het dagboekblad van Angela Pewsey hadden bedekt, van de vrouw, die hij zo snel leerde kennen. De brief was niet ondertekend, maar het handschrift was niet verdraaid, „Waarde, waarde dokter, „O mijn beste, wat een verdorven, slechte dokter bent u en dat alles uw brave maniertjes ten spijt. En dan te bedenken, dat u juist die lieve Joyce moest uitkiezen, die haar verloofde zo slim aan de drank wist te krijgen. En u dacht, dat u beiden het toch zo goed geheim wist te houden, nietwaar beste dokter. Firth had het gevoel, terwijl hij zo in de zon zat te lezen, alsof hij de echo van Angela Pewsey's lach na hoorde klateren. Zonder iets te zeggen vouwde hij de brief dicht en gaf hem terug. Maar de dokter schudde zijn hoofd. Als u er niets op tegen hebt, heb ik liever dat u hem houdt. Wat moet ik er dan mee doen? Zonder hem aan te kijken, antwoordde de dokter: Wat u goed dunkt. Maar u weet. heel goed, dat de politie die brief behoort te hebben. Dan zult u hem ongetwijfeld aan de politie geven. Firth werd kwaad. U wilt de verantwoordelijkheid op mij schuiven. Dat is het, nietwaar? Dat is het. Loop naar de maan, jullie allemaal. Ik zeg toch dat ik er niet in gemoeid wil worden!. De dokter antwoordde niet. Hij drukte op de star- terknop en reed weg in de richting van Inching Round. Een ogenblikje, zei Firth. U wilde natuurlijk met mij over die brief praten, anders had u hem mij niet laten lezen. De dokter schudde zijn hoofd. Er valt niet veel over te zeggen, wel? Is het waar, wat erin staat? De halve waarheid, maar wie zal me geloven? U lijkt wel gek!. Misschien. Ja, ik geloof wel. dat je van „gek" kunt spreken, wanneer het soort liefde, dat ik voor Joyce koester, een zo ordelijk en beheerst mens als mij overrompelt. Het doet me goed te horen, dat het niet zomaar een jongensgril is geweest. Dat zou alles te buiten gaan. De dokter hief zijn hoofd een weinig trots op. Joyce en ik houden al drie jaar van elkaar, sinds het ogenfcl.k dat we elkaar voor het eerst ontmoet hebben. De dokter hield stil voor het hek van Danescroft Firth stapte uit en leunde een ogenblik tegen het portier. Waarom hebt u me dit verteld? De dokier glimlachte. Omdat, zei hij, het gevaarlijk zou zijn als nie mand het wist. Ik vermoed, dat er ergens een dag boek is. Misschien word ik daarin genoemd. Hij glimlachte opnieuw. Daarom heb ik het tegen u ver teld, U bent zich er natuurlijk terdege van bewust, dat ik die brief aan de politie moet geven. De dokter schakelde langzaam in en de wagen kroop voorwaarts. Dat moet ik helemaal aan u overlaten. Wat Firth voelde, toen hij de wagen rustig zag wegrijden, gaat alle beschrijving te boven. Wie dach ten deze mensen, dat ze waren? Wie dachten ze, dat hij was. Een goedwillende, dwaze bemoeial, die zijn loopbaan op het spel zou zetten door bewijsstukken te verduisteren? Twee dingen stonden hem te doen. Het eerste was een politie-agent aan te klampen en hem de brief en het dagboekblad in zijn ha-nden te stoppen; het tweede was. terug te keren naar de stad en voorlopig daar te blijven. Toen zag hij Celia over het grasveld kuieren en in een ligstoel in de schaduw neervallen. Dat vervulde hem opnieuw met ijdele woede. Waarom zou hij zich van hier laten verdrijven? Waarom konden ze hem niet met rust laten hem en Celia Sim? Naast hem klonk een bons. en zich omkerend, zag hij, dat het agent Wilks was, die van zijn fiets sprong. Terwijl zijn brigadier de lijkschouwing bijwoonde, speurde agent Wilks ijverig naar het spoor van de landloper. Zijn eigen gevoelens ten spijt kreeg Firth medelijden met de agent. Nog steeds bezig? We volgen een bepaalde methode, m'neer, zei Wilks zonder geestdrift. Wilks nam zijn helm af en veegde de binnenzijde met zijn zakdoek schoon. Het staat mij niet vrij te vertellen tot hoever ons onderzoek gevorderd is, m'neer. Agent Wilks was kennelijk in zijn nopjes, dat hij een keurig afgeronde en officieel-geformuleerde ver maning tot stand had gebracht Brigadier Porter had het hem niet kunnen verbeteren. Agent Wilks, antwoordde Firth, je bent in de wieg gelegd voor brigadier En gemaakt verontwaar digd voegde hij er aan toe: Het is je natuurlijk duide lijk. dat je in dit speciale geval tj.id verknoeit? Zo bekiikt de leek het, antwoordde Wilks Maar wie onze methodes niet kent, die denkt, dat al onze formaliteiten tijdverspilling zijn Wi.ks zette zijn helm weer op en overdacht, dat hij, de hitte ten spijt, wer kelijk in vorm was. Firth was onder de indruk. Het deed een mens goed iemand te ontmoeten die nog zo jong was en tege lijk zo goed in de plooi wist te blijver. Goed gesproken Wilks. uitmuntend Daarna viel het hem in dat. '.o Wilks al tijd verspilde, hij hetzelf de deed. Onwillekeurig bracht hij zijn hand naar de portefeuille in zijn binnenzak. Je zoekt naar iets, dat niet bestaat, agent. Agent Wilks overdacht dit even. Wou u ons soms leren, hoe we onze eigen zaak jes moeten opknappen meneer? Ik zou je bijvoorbeeld kunnen aanbieden je t helpen. We kunnen het heel goed zonder hulp van buiten stellen, meneer, zei Wilks waardig. Nonsens, zei Firth. Jullie zien straks van de bo men hef bos niet meer. O, dacht u dat? Wilks was werkelijk in zijn eer aangeta-. Dacht u dat heus? Laat ik u dan vertellen, dat we uw hulp of tegenwerking niet kunnen gebruiken. En als ik je nu eens ver-telde, dat ik een belang rijk bewijsstuk had? Hier beging Wilks zijn eerste werkelijke fout. Hij liet zich door zijn verontwaardiging beheersen. Ik heb uw hulp niet nodig, meneer. Firth goot nieuwe olie op het vuur. O, juist. Je denkt dus, dat je er zonder mij wel komt, hè? Precies. Firth stootte iets uit, dat een bitter sarcastisch lach je voor moest stellen. Laat ik je dit zeggen, agent, zei hij, ik heb mijn eigen methode gevolgd. Ik weet zeker, dat wat jij doet. louter tijdverknoeien is. Ik ben bereid met je samen te werken en ik wil je alle bewijsstukken toe vertrouwen. die ik tot op het huidige ogenblik in han den gekregen heb. En laat ik u dan vertellen, meneer, dat je je eigen methode en je kostbare bewijsstukken bij je kunt hou den en dat je de autoriteiten maar liever hun gang moest laten gaan. Ik zou bij voorbeeld, zei Firth, erg uit de hoog te, een bepaald document aan de politie kunnen tonen. Een kleine jongen zou mij, om iets te noemen, een stuk papier gegeven kunnen hebben, dat ik dan aan jou zou overhandigen, met het voorstel het on middellijk op vingerafdrukken te onderzoeken. Vingerafdrukken zei u, hè? Wilks hoopte dat zijn sarcasme zo scherp als een scheermes was. Dat stuk papier was zeker uit een schoolschrift afkomstig? Schoolschrift, agenda, dagboek, wat je maar wilt. Wilks lachte. Nou meneer, gebruik nou je verstand en neem van mij aan, dat die kleine jongen je een bladzij uit zijn schoolschrift gegeven heeft. - Dus agent Wilks, zei Firth waardig, je weigert mijn hulp? Maar ik zal tegen brigadier Porter zeggen, dat u bereid bent. hem op het rechte spoor te brengen, /oHra hij dat nodir oordeelt. Op dat ogenblik stak, tot hun beider verbazing, me vrouw Sim haar hoofd hoven de tuinmuur uit. Werkelijk, Firth, zei ze Ik heb je woord voor woord gevolgd, er als je een vermaning van agent Wilks gekregen hebt dan kan ik niet anders zeggen, dan dat je die verdiend hebt. Firth keek beledigd. Hebt u gehoord dat hij mijn bewijsmateriaal ge weigerd heeft? Natuurlijk heeft hij dat. Ik twijfel er niet aan, of het is vreselijk vervelend voor de politie, als al lerlei vreemden zich met hun werk bemoeien. Ze wendde zich tot Wilks. Neemt u hem maar niet kwa lijk agent Dat bemoeizieke heeft hij van zijn va der geërfd Zijn vader is een erg bazige man of was het zijn oom? Agent Wilks besefte fier. dat zijn wijsheid geze gevierd had. Wat mij aangaat mevrouw, zei hij. ik ben be- ,eid alles te vergeven Zijn stem klonk strenger. Mam u moet oegrijpon, dat ik net voorval aan brigadiei Portei zal moeten rapporteren. Dat begrijp ik volkomen, agent, antwoordde zij. En als deze jongeman zichzelf een standje van brigadier Porter op de hals haalt, dan heeft hij zijn verdiende loon. Agent Wilkg salueerde stram en beklom zijn fiets: zijn vierkante schouders spraken boekdelen, toen hij wegreed. Mevrouw Sim kwam de oprijlaan af en haakte haar arm door die van Firth. Zie je, jongeman, ik heb ontdekt, dat je hee1 wat meer hersens hebt, dan ik gedacht had. Hij glim lachte. Hebt u gehoord, dat hij miin bewijsstukken wel' gerde? Natuurlijk. Nu kunnen we ze met een gerust geweten houden, nietwaar? Een gerust geweten! Ik zal u zeggen, dat i!< hoe langer hoe meer overtuigd raak, dat een massa mensen hier geen geweten bezitten! Ze wandelden een poosje zwijgend voort. Toen zei mevrouw Sim: Zie je, Firth, dokter Daw mag dan een erg dwaze jongen zijn, hij is ook erg aardig. Hij keek haar scherp aan. Dokter Daw hoezo? Ik heb je bij het hek met hem zien praten. Maar u hebt toch niets gehoord? Nee, ik heb alleen maar mijn gedachten laten gaan. Ik dacht zo, dat het verschrikkelijk zou zijn, als een brief, die voor hem bestemd was, in ver keerde handen raakte. Weet u iets, dat tot zijn nadeel strekt, mevrouw? Maar Firth, ik weet iets ten nadele van bijn3 al mijn vrienden! Ik ken Eric en Joyce al lang- Je kunt het in hun ogen lezen. De moeilijkheid is, dat hij dokter is, en z verloofd is. Ze zuchtte Je moet werkelijk zorgen, dat je de moorde naar gauw vindt, mijn beste. Aha. En als die moordenaar nu eens een van de vele vrienden van u blijkt te zijn? Dan vergeet je de hele zaak en gaat dadelijk naar Londen terug. En doet verder niets? Maar natuurlijk, mijn beste. Angela Pewsey was de gruwelijkste vrouw die ik ooit gekend heb. Ik wist al lang dat ze dood moest. Firth bleef staan en keek haar aan. Luister hier, mevrouw Sim. In ieder geval kom1 een tijdstip, waarop men de werkelijkheid onder ogen moet zien. Dit zijn de feiten; niet ik stel een onderzoek in naar de moord op Angela Pewsey, maar de politie. Als de heren Porter en Wilks er niet in slagen, hun landloper te vinden, dan zal e^n bekwa mer iemand hun taak overnemen. Maar mijn beste, dat zei ik immers. Jij bent veel intelligenter dan brigadier Porter en agent Wilks. Bovendien zal ik je helpen. Ik zou je bijvoorbeeld kunnen vertellen, waar het dagboek is. Firth sprong bijna een voet van de grond. Wat?! O hemel, heb ik soms iets verkeerds gezegd? Ik dacht, dat u iets over een dagboek zei, antwoordde hij met een grafstem. Och ja, natuurlijk. Dat had ik misschien al eerder moeten zeggen. - U moet het aan de politie geven. Zij knikte peinzend en het viel hem op, hoe de on op haai glanzende haar speelde. Ja, ja, dat moet ik zeker doen. Maar natuur lijk vragen ze, waar ik het gevonden heb. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4