mmm: Om ANGELO FAUSTINO het kind van COPPI Dr. Locatelli verbreekt het stilzwijgen PROTEST van accountants r egelin tegen wettelijke Kwestie in Diepenveen blijkt volkomen legaal te zijn Spaanse dominee in ons land J. G. 1 IllSlï Beiden aan de touwtjes Weinig sympatie voor „Dame in het wit Moderne kunst in het Vaticaan Accountantsdag zonder N.I.V.A. en Y.A.G.A. „Los de vang" Werkgever van onvolwaardige arbeider gaat vrijuit „Op religieus terrein tekent zich thans een zekere ontspanning af DE MYSTERIEUZE Eisenhower toch naiar Suriname v| V UW TAFELDRANK. Tegenzet Grote schulden UWÏAFEL WATER Pensioenregelingen in midden- en klein bedrijf 1800 deelnemers voor Voettocht Den Bosch S.A.S.-besprekingen met de V.S. Filmdocumentaire van Otto van Neijenhoff EEN RIJKSDAALDER LOON PER WEEK Nalatig met veilig heidsvoorschriften DONDERDAG 18 FEBRUARI I960 ïVöor familiegebruik, in ï/i literschroefflessen I Er speelt zich momenteel in Italië een klein drama af van zuidelijke hartstocht en wraak zucht rond het zoontje van de beroemde en schatrijke wielren ner Fausto Coppi, de kleine An- gelo Fausto ofwel Faustino. Bla den als de „Corriere della Sera" meldden tot dusver slechts in so bere berichten, dat op bevel van de rechter te Novi Li,gure, waar Coppi woonde, de inventaris van de rijk ingerichte villa door een notaris geïnventariseerd wordt, onder felle protesten van de z.g. „Dame in het Wit", signova Giulia Locatelli-Occhini, die zich voorlo pig de voogdij over het kind zag toevertrouwd. Maar andere bladen maken uitvoerig melding van de achtergrond van deze gerechte lijke stap, die als uitgangspunt zou hebben Coppi's testament ten voordele van Angelo, dat niet duidelijk is en bovendien begint met: „aan myn zoon Angelo Fausto Beurzen voor Salzburger Seminar B.P. verlaagt prijzen voor bunkerolie Voor familiegebruik, Advies van commissie loonpolitiek vastgesteld Over „Capacity"-clausule door JAN VAN GENT Leider van chemisch bedrijf in Eist veroordeeld Kort oponthoud op het vliegveld Zandery l" Maar volgens de Italiaanse wet is Angelo Fausto de zoon van dr. Locatel li, een geneesheer, die verbonden is aan een ziekenhuis in de schoenenstad Va- rese in Noord-Italië. Deze heeft nim mer het vaderschap laten varen van het kind, dat zijn vrouw de wielrenner schonk. Velen hebben gedacht, dat hij het kind zou opeisen nu er miljoenen op naam van Angelo Fausto zijn vast gezet. Verontwaardigd heeft Locatelli dit ontkend, maar zicch tot voor kort in een diep stilzwijgen gehuld, zelfs tegen over zijn beste vrienden. Thans echter heeft hij gesproken, niet zelf, maar door de mond van zijn advocaat, die een op zienbarende verklaring heeft afgelegd, waaruit bleek, dat dr. Locatelli er naar streeft, zijn weggelopen vrouw het kind Angelo Fausto te ontnemen. Hij wjjst het beheer over de erfenis af. wenst geen centesimo uit het bezit van Fausto Coppi te toucheren en.... wil het vaderschap over de kleine overdragen aan Coppi's oom Guiseppe. die steeds diens administratie geregeld heeft en zijn volle vertrouwen genoot, of aan de Jievelingshroer van Coppi Livio, onder voorwaarde echter, dat Giulia Locatel li-Occhini hun huis nooit zal mogen be treden Dit is een tegenzet van dr. Locatelli in een rechtsstrijd,welke sinds enkele jaren door zijn vrouw tegeV hem wordt gevoerd en waarin zij de ene overwin ning na de andere behaalde, nog voordat Coppi's dood de situatie totaal veran derde. Giulia verliet, om Coppi te vol gen, niet alleen haar echtgenoot, maar ook hun twee kinderen van tien en twaalf jaar, Maurizlo en Lauretta. Na dien heeft zij getracht, deze kinderen terug te zien, doch de vader weigerde het toelaten van elk contact, stuurde haar brieven terug en verhinderde iede re ontmoeting. Enkele jaren geleden diende Guilia een eis in bij -een rechtbank om haar kinderen te mogen bezoeken. Naar het schijnt, verschafte Coppi haar hiertoe de nodige middelen. Er ontstond een strijd, die levendig doet denken aan de felle conflicten, welke door gerechtelij ke acties ontstonden tussen Ingrid Bergman en Roberto Rossellini, om de opvoeding der kinderen én het "recht, hen te bezoeken óf hen bjj zich in huis te logeren te hebben. Rossellini stond hier tegenover een constant weigerach tige Ingrid, die volgens hem zijn kinde ren tegen hem opstookte en heh te Pa- VATICAANSTAD, 17 febr. (KNP) In Vaticaanse kringen verwacht men, dat dezer dagen de moderne kunst haar intrede in het Vaticaan zal doen. De voorbereidende werkzaamheden voor de opstelling van moderne kunst werken In twee Kleine zalen is reeds ver gevorderd. Voorlopig blijft het nog maar een kleine verzameling van 28 schilder stukken, meestal geschenken aan het Vaticaan. De allernieuwste werken, waaronder de abstracte, komen nog niet voor. De Vaticaanse musea lenen zich niet voor schilderwerken, welke nog niet gerijpt zijn, zo wordt gezegd. De opening van de afdeling moderne schilderkunst zal zonder veel omhaal geschieden. Wel verwacht men in de komende dagen een uitvoerige stelling- name van de Osservatorc Romano ten aanzien van de moderne kunst. DEN HAAG. 18 febr. Het „Salz burg Seminar in American Studies" heeft voor jonge Nederlanders een aan tal studiebeurzen beschikbaar gesteld voor, naar keuze, een van de drie zo mercursussen. welke het in de maan den juni, juli, augustus en september in het Schloss Leopoldskron te Salzburg zal houden. Vijftien hoogleraren en des kundigen op het gebied van economi sche, sociale, politieke en rechtsweten schappen werken aan deze cursussen, welke elk vier weken duren, mee. De cursussen hebben respectievelijk tot onderwerp „American law and legal institutions". „The American economy" en „Politics in America". LONDEN, 17 febr. De British Pe troleum Trading Limited maakt bekend dat zij vanaf 17 februari de bunkerprij- zen voor dieselolie en gasolje zal >erla gen met 29 pence per longton in de ge bieden Grnot-Britt-annië. Frankrijk. Noorwegen, Duitsland, West-Afrika, Ne derland, Zweden, Italië, de Atlantische eilanden, België, Denemarken, Marok ko en het Middellandse Zeegebied. rijs, ver van het zonnige vaderland en het Italiaanse milieu liet opvoeden. In 1957 kende een rechtbank te Va- rese Giulia .het recht toe. haar kinde ren elke twee maanden te. ontmoeten, maar onder toezicht van de mcader- overste van een klooster en niet lan ger dan twee uur. Verleden jaar stelde zjj een nieuwe eis in en haar werd nu toegestaan, roet haar kinderen te tele foneren, hun ger-cchenken te sturen en aan hen te schrijven, Pas enkele welen geleden stond een meer toegevende rech ter haar toe, haar kinderen elke maand te bezoeken, ter wijl z\j nog een e's heeft lopen, om hen gedurende de vakanties enkele dagen bij zich te hebben. Zulks, volaens dr. Locatelli, terwijl zii na uit- zitting van een straf wegens eón zeden delict voorgoed afstand van haar kin deren had gedaan. Dr. Locatelli's stap, om Giulia het kind te ontnemen, grond hij ook op de verkwistende natuur welke zij zou be zitten en de grote schulden die zij zou hebben, Mede hierom acht hii haar verklaring, Coppi's ideaal, een fietsen- fabriek op te richten om er werkloze wielrenners in te werk te stellen, met de door Copni verschafte middelen te zullen vervullen een financieel avon tuur, waarvan niets goeds te verwach ten valt. Naast dr. Locatelli beeft ook Bruna. de vrouw van Coppi. zich in de strijd ge mengd, oveneens de verkwistende na tuur en de schulden van Giulia citerend. Op haar verzoek is de inventarisatie gescheld, waarbij zij overigens nog als reden opgaf te willen waken over de rechten van haar dochtertje Marina. Het is alles bijeen e-en trieste geschie denis. welke overigens aantoont, dat de roem duur betaald wordt. In Italië on dervindt de „Dame in het Wit" intus sen ondanks de aanvallen die op haar gericht worden, weinig sympatie. Zij laat zich met de kleine Angelo in aller lei tedere houdingen fotograferen, maar velen zijn toch niet vergeten, dat zii baar twee kinderen, toen die haar het meest nodig hadden, in de steek liet. K. H. Teddy en Henk Scholten hebben dezer dagen hun 12xA-)arige trouwdag gevierd. Het heuglijke feit is vrijwel onopgemerkt gebleven, ook al omdat het echtpaar normaal doonverkt in de revue waar hef geëngageerd is, en die in Rotterdam loopt. Hier laten zij de fotograaf het geheim van een gelukkig huwelijk zien: „Beiden aan de touwtjes trekken." (Advertentie) mmw m, ww n a u H 0# !bü^ T: Li*L: ,1 AMSTERDAM, 18 febr. Het ont werp van Wet op de Registeraccoun tants, dat onlangs aan de volksverte genwoordiging is voorgelegd, zal za terdag aanstaande op de „Accountants- dag 1960" in Utrecht onderwerp van bespreking vormen. Deze dag wordt georganiseerd door een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van verschillende groeperingen van accoun tants, niet-Ieden van de vereniging van academisch gevormde accoüc'ants (VAGA) er het Nederlads instituut van Accountants (NIVA). Op eesn van middag in Amsterdam gehouden pers conferentie zei de heer J.P. Aalbers, lid van de organisatiecommissie, dat het overgrote deel van de leden der accountantsgroeperingen het wetsont werp willekeurig, vol lacunes en unfair vindt. De organisatoren en de inleiders van de accountantsdag zijn het er. vol gens hem, over eens, dat het onderha vige wetsontwerper viijwel gelijk is aan dat van 1939-1910. dat strandde 'op de tegenstand van de Tweede Kamer. Als een van de voornaamste bezwaren te gen het ontwerp noemde hü de mono poliepositie die het schept voor de NIVA-VAGA-groepering, een minder heid, die slechts ongeveer 20 procent uitmaakt van de in vrij beroep werk zame accountants. Als tweede bezwaar voerde hü aan, dat het ontwerp geen regeling bevat voor het gehele beroep en dat het doel (bescherming tegen ondeskundigen) niet bereikt wordt, tenzij men beoogt, het NIVA en de VAGA en de door hen gecontroleerde bedrijven te beschermen, terwijl deze groepen bescherming, naar zijn oordeel, het minst nodig hebben. Ongeveer 1200 accountants zijn, vol gens hem, in andere groeperingen ver enigd. Hjj voegde hieraan toe, dat het gemiddelde niveau van hun beroeps uitoefening niet lager ligt dan dat van de NIVA en VAGA-Ieden. De heer Aal bers schat voorts het aantal ongeorga niseerde accountants op 1500 tot 2000 personen. De acoutantsdag is niet georganiseerd door de verenigingen als zodanig, maar de besturen hebben, naar hii zei, geen bezwaar tegen dit initiatief. De besturen van alle accoun tantsorganisaties zijn voor deze dag uitgenodigd. Ook leden van het NIVA en de VAGA hebben zich, zeide hij. DEN HAAG, 18 febr. De raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft in zijn gistermiddag in het gebouw van de Sociaal-Economische Itaad ge houden openbare vergadering hef ont werpadvies dat de commissie loonpo litiek ad hoe van de raad heeft samen gesteld over pensioenregelingen in het midden- en |rleinhe-i«öf met algeme ne stemmen vastgesteld. De commissie was tot de conclusie gekomen dat het instellen van een be- d'ijfspensioenfonds voor de detalhan- del en het bevorderen van nensioen- regel'nowi voor dat cedeeltr v«n hel ambacht dat daarover nog niet be schikt aanbeveling verdienen Zii war van mening dat de besturen van het hoofdbedrijfschap voor de detailhandel en van het hoofdbedrijfschap voor het ambacht daartoe de nodige stappen zouden moeten nemen. reeds aangemeld voor de bijeenkomst in Utrecht. Hij yoë'"'biet aan toe, dat een brief van de VAGA en het NIVA aan de sprekers op de accountants dag een brief die. volgens hem bet doel had te bewerkstellen dat dezen zich zouden terugtrekken geen re sultaat heeft gehad. SANTPOORT, 17 febr. Maandag is de inschrijving voor de Voettocht Den Bosch van de Pax Christi-beweging in Nederland officieel gesloten. Er hadden zich toen ruim 1800 eindexamenkandi daten van middelbare scholen, kweek scholen en seminaria aangemeld, 400 meer dan verleden jaar. Zij zullen van 21 t.m. 24 arpil vanuit acht verschillen de startplaatsen in Brabant optrekken naar Den Bosch. Er hebben zich boven dien negentig aalmoezeniers gemeld. Alleen het aantal leken-gesprekleider? is nog niet voldoende. De Stichting Voettocht Den Bosch, Wüstelaan 39. Santpoort, hoopt in de komende dagen nog een aantal inschrijvingen van vol wassenen te ontvangen, zowel leer krachten als jonge academici, functio narissen uit het bedrijfsleven, enz. WASHINGTON, 17 febr. Noorwe gen, Zweden en Denemarken hebben ingestemd met een Amerikaans ver zoek, op 15 maart in Washington be sprekingen te openen over het passa- giersverkeer van de S.A.S. (Scandina vian Airlines System), aldus is van goed ingelichte zijde in Washington verbomen. De luchtvaarinvèreenkomst tussen de Verenigde Staten en de drie Scandina vische landen bevat een z.g. „capaci- ty"-clausule, volgens welke de Ver enigde Staten het recht hebben be sprekingen te verzoeken wanneer het passagiersverkeer Van de S.A.S. daar toe aanleiding geeft. Krachtens de overeenkomst dienen voldoende Ame rikaanse en Scandinavische faciliteiten te bestaan om het verkeer tussen de Verenigde Staten en Scandinavië te verzorgen. Het verkeer naar z.g. „der de landen" van passagiers die van Amerika of Scandinavië doorreizen naar een ander land zal als „supple mentair" worden beschouwd. De ontwikkeling van dit verkeer naar derde landen nu zou de Amerikaanse regering zorgen baren. De S.A.S.-dele gatie zal vermoedelijk aanvoeren dat de capacity-clausule de Verenigde Sta ten niet het recht geeft het verkeer naar derde landen te beperken. De Scandinavische landen zouden de kwes tie eventueel voor arbitrage aan de International Organisatie voor Bur gerluchtvaart (I.C.A.O.) willen voor leggen. Ovprigens heerst in Amerikaanse re geringskringen de mening dat ook het verkeer naar derde landen van de K.L.M. moet worden onderzocht. De besprekingen met de S.A.S. kunnen een precedent schepp-n voor toekomstige onderhandelingen met andere landen. Advertent.it. AMSTERDAM, 17 febr. Met sub sidie van het ministerie van O. K. en W. heeft de Nederlandse cineast Otto van Neijenhoff een filmpje vervaar digd over de onrustbarend snel uit het Nederlandse landschap verdwijnende windmolen. Telde Nederland blijkens de inleiding tot de film in het begin van deze eeuw nog 8000 van dergelijke molens, thans is hun aantal tot bene den de 1000 geslonken. Teneinde de herinnering aan de tot symbool van Nederland geworden mo len voor het nageslacht te bewaren, heeft Neijenhoff, die zelf scenario, re gie en montage verzorgde, onder de ti tel „Los de vang" een filmpje met een vertoningsduur van achttien minuten samengesteld, in welk uitermate be perkt tijdsbestek hij een indruk tracht te geven van de belangrijke rol, die de molen heeft gespeeld bij de bestrijding van Nederlands erfvijand: het water, en bij de industrialisatie. Tevens legde hij enkele van de folkloristische gebrui ken en gewoonten, die bij de molenaars in zwang waren, op het celluloid vast. De reconstructies van een begrafenis en een bruiloft, die hij daartoe in beeld bracht, behoren tot de minst geslaagde gedeelten van dit in technicolor opgeno men filmpje, waarmee Neijenhoff meer de instructieve kwaliteiten van een be kwaam vakman dan een door zjjn on- derwern gegrepen kunstenaar ten ton spreidde. Will Hartingsveldt zorgde voor een bescheiden, prettig in het gehoor lig gend, illustratief muziekje, terwijl de onvermijdelijke Wim Povel een dit maal vrij sober gehouden en daardoor genietbaar en instructief commentaar gaf. F. (Advertentie) OPLOSSING VAN AL UW TECHNISCHE PROBLEMEN Specialisatie in de vervaardiging van machines, apparaten en transportmiddelen volgens tekening of eigen ontwerp Speciale gereedschappen -j< Massadraaiwerk, fraisen en slijpen. (Diam <Z> 350 mm tot 1000 mm lengte). Tolerantie 0.005 mm. Middelgrote constructiewerken -j(. les DOETINCHEM, 18 febr. Het „ge val" Bally blijkt te kunnen worden te ruggebracht tot een legale arbeidsover eenkomst. Men zal zich het bericht herinneren, dat een boer in Diepen veen zün knecht gedurende veertig jaar zou hebben beloond met een rijksdaalder per week. De dienstver- houding tussen de boer en Bally, zo blükt nu, was in een individuele ar beidsovereenkomst vastgelegd, met goedkeuring van de plaatselijke sociale commissie van het landbouwschap. Het betreft hier een abnormaal ge val. Bally werd voor minder dan een derde ais valide werker aangemerkt en de betreffende C.A.O. schept in der gelijke gevallen de mogelijkheid van bij zondere overeenkomsten, waarbij de (Van een verslaggever) DEN HAAG 18 febr. „Het pro testantisme in Spanje, in de zestiende eeuw in bloed en vuur geboren, heeft zich lange tjid ontwikkeld in een kli maat van geweid. De laatste tijd tekent zich op religieus terrein echter een ze kere ontspanning af, hoewel de verhou dingen enkele jaren geleden nog zeer fel waren, We hebben de indruk, maar dat is niet meer dan een indruk, dat we ons nu in een overgangstijd bevin den", De secretaris van de Spaanse Evangelische Kerk, ds. Humberto Ca po, die on uitnodiging van de protes tantse interkerkelijke vereniging „Het evangelie in Spanje" sinds enkele da gen in ons land vertoeft, verklaarde dit gisteren op een persconferentie in Den Haag. In de komende weken zal hij in een aantal plaatsen in ons land voordrachten houden over het protes tantisme in Spanje. Ds. Capó. 36 jaar oud en sinds 1951 predikant op Majorca, liet zich ken nen als een rustige en bezonnen figuur. Hij drukte zich uit met een behoed zaamheid alsof hjj op een persconferen tie in Spanje sprak. Gevraagd naar de wijze waarop het gunstiger klimaat voor d>? protestanten in Spanje zich manifesteert, antwoord de hjj: „In hel contact met de over heid. Er blijven natuurlijk altijd twist punten bestaan, maar het overleg met de overheid verloopt nu gunstiger en prettiger. Kort geleden zijn drie plaat sen, waar vroeger erediensten gehouden werden, maar die gesloten waren, open gesteld. Of deze ontspanning van tijde lijke aard is vall moeilijk te zeggen". Er zijn thans vijfentwintig- tot der tigduizend protestanten in Spanje, zo verklaarde ds. Capó. Aan dit cijfer moet echter geen ai te grote betekenis wor den gehecht, betoogde hij. „Niet al de genen die zich tot het protestantisme aangetrokken voelen kunnen zich per mitteren protestant te worden. Het ge tal is onvolledig. Men kan echter wel zeggen dat het aantal protestanten in Spanje in de afgelopen vijftien jaar twee tot driemaal zo groot geworden is". Ds. Capó noemde deze ontwikke ling belangwekkend, omdat die groei, naar hii verklaarde, te danken is aan do geestelijke behoefte van het voik zelf. Hij wees er voorts op dat de ver breiding van - hot protestantisme in Spanje zich heeft voltrokken onder moeilijke omstandigheden, omdat men geen gebruik heeft kunnen maken van pers, radio en openbare manifestaties. In geheel Spanje zijn nu ongeveer 250 centra voor de protestantse eredienst. De vraag of men in Spanje kan spre ken van een kerkvervolging van over heidswege beantwoordde ds. Capó ont kennend. En hii wees in dit verhand op een actie, dié katholieke jongeren enige tijd geledon hebben ondernomen om een protestantse eredienst te ver storen en die gevolgd is door overheids maatregelen, waarbij de protestanten in bescherming werden genomen. Van de andere kant echter is het voor een Spaanse protestant - een enkele uitzon dering daargelaten - onmogelijk een overheidsfunctie te hekleden en wordt een niet-katholiek volgens de Spaanse wetgeving nog steeds als een negatief element beschouwd, aldus ds. Capó. De verhoudingen tussen katholieken eh protestanten in Spanje hebben dik wijls spanningen veroorzaakt. „Die heb- be bij vele protestanten een anti-katho lieke stemming veroorzaakt, maar die is ons opgedrongen en komt niet uit ons zelf voort maar uit het algemeen klimaat.", aldus ds. Capó. „Onze opvat tingen zijn echter positief gericht. Wij distanciëren ons van anti-klerikale ac ties en wij keren ons af van anti-katho- licisme zonder meer". Dit Amerikaanse vehikel, van een Zwitsers fabrikaat, is enig in zijn soort. Hel trekt zich niets van obstakels aan. Zijn wielen zijn onafhankelijk van elkaar gemonteerd en als het nodig is dat het zich ongeveer in tweeën splijt kan dat ook nog gebeuren. Een speurdersverhaal „Hoe?" „Hoe, meneer Watimena?" Uw zelfs in Nederland nog opvallende uiterlijk, uw auto er. dit Watimena had zijn hand in zijn zak gestoken maar het smalle zilveren naamplaatje om zijn pols was nog zichtbaar. Martin keek er verbaasd naar „De agent ir. Den Haag had het zien schitteren in het licht van de straatlantaarns, bij jullie laatsti slag begin augustus. Nee, het was niet zo moeilijl je te herkennen. Arnold Lisser was de tweede man Dat was gekker Nummer een: een man die zijl weg nauwelijks kende in Nederland en nummei twee een jongen zonder enige ervaring Amateurs zoals Speelman ze noemde. En toch waren de in braken met kennelijk vakmanschap uitgevoerd, on nog maar niet te spreken over de manier waaroi Willem zich toegang verschafte tot de kamer ii Hotel Imperial. Het was onmiskenbaar dat hie! jongens uit het vak achterzaten. Jouw naam werd genoemd Van der Zande, maar in de verhaiei heette je Sander. Als zodanig was je ons onbekend maar als Van der Zande des te beter. We hebber niet aan jou gedacht hoewel Ie voor de oorlog o| jouw terrein een grootheid was. Toen je je laatsti straftijd had uitgezeten scheen je te zijn bekeerd zo volledig zelfs, dat dc jongere garde bij de politie je helemaal niet meer kent. Pas vanavond herinner de ik me dat je, toen na de oorlog de toeilrtm be gonnen te komen, dat hotelletje op het Thorbecke- plein hebt overgenomen. Liep het een beetje?" „Zo zo." gromde Sander. „Dacht ik wel. Het was je vak niet. Toen we nog niet,wisten dat we achter de geheimzinnige derde man onze eigen Van der Zande moesten zoeken, ben ik aan het peinzen geraakt. Ik dacht; iedere inbre ker heeft zijn eigen stijl en vooral bij brandkasten is die direct te herkennen. De groep die ons maan denlang zoveel last bezorgde had daar blijkbaar ook aangedacht en liet geen enkel visitekaartje in die vorm achter, eenvoudig omdat ze de brandkasten helemaal maar meenamen. Dat kon een nieuwe me thode zijn, uitgedacht door amateurs maar dan klopte de techniek van het binnendringen niet ol een manier van een oude rot, die wil voorkomen dat zijn handwerk wordt herkend. Gébruik jij nog steeds bij voorkeur de „Belgische brug", Willem? Even kwam et leven in het gezicht, maar direct daarop werd het weer vlak en gesloten. „De laatste mogelijkheid leek me later het meest logisch. De feiten hebben ons in het gelijk gesteld, tl was het dan pas vanavond. We moesten er eerst voor op het idee komen, dat het wel eens helemaal fout kon zijn met die zogenaamd verwisselde hoe- len. Daarop kwamen we, toen adjudant Speelman «ich herinnerde in het hele huis van Watimena geen hoed te hebben gezien en toen het ons zeer on waarschijnlijk voorkwam, dal Watimena hij zijn grij te pak zo'n nare kleur hoed zou kiezen. Zo zie j» veer, Willem, altijd kleinigheden, Ik ging naar Ant verpen en daar, in dé hoedenwinkel in de Leistraat loorde ik dat do koper van dé hoed eerst als Initiaal er bevestiging aan de binnenkant van het hoofd leksel, een O had opgegeven en pas later M. W. D' van Overweel, de aardige Nederlander uit Anl verpen, die helemaal naar Amsterdam was geko nen om de politie gerust te stellen. In het opgegeven idres aan de Borrekensstraat in Borgerhoul vondel ,ve niets bijzonders, of het moest èen foto-albun djn, vol foto's van Amsterdam. De eigenaar vai lat album moest dus nogal heimwee hebben gehar ïaar zijn stad on bovendien in de onmogelijkheid hebben verkeerd om erheen te gaan Maar belangt'il ker nog dan het album en de ene foto van di bezitters die wij er toch nog in vonden waren de vingerafdrukken van de heer Overweel en diens huis houdster, die de Belgische collega's aantroffen. Een huis kan men nog zo goed schoonmaken, altijd blij ven er nog wel vingerafdrukken achter. Wij kregen dus de vingerafdrukken van J. G. Overweel en een dame en groot was de verbazing toen ze bleken te corresponderen metja zeg het maartoch 118 niet? met die van Willem Mooyen en diens vrouw Alberta Klara Vertinden. Ik moet mijn vriend Vic tor Segers toch eens zeggen dat jullie man en vrouw waren en niet broodheer en huishoudster want hij keek nogal verontrust in de enig aanwezige slaapkamer. Het was een nele verrassing om achter de aardige meneer Overweel plotseling de schim te den opdoemen van Willem Mooyen en verder nog van diens gabber Bertus van der Zande." Adjudant Speelman maakte een beweging van pro- lest en ongeloof. „Willem Mooyen is dood wou je zeggen? Je begint je dus vaag iets te herinneren van de ontploffing op een Grieks schip, waarbij deze Willem Mooyen, groot meester in het kraken van brandkasten en voort vluchtige voor de politie, om het leven kwam. Ik neb er vanavond weei alles ovei gelezen. Willem Mooyen werd door ons gezocht voor een serie in braken. waarbij hii vooral grote virtuositeit aan de lag had gelegd voor hel openen van brandkasten zJijh maat Bertus van der Zande hadden we gegre- ien, maar Willem was onvindbaar. Er was pas weer iprake van hem na de ontploffing, toen een meneer Dnstee. dokwerker, vertelde dal Willem, gedreven looi geldgebrek of iets dergelijks, was komen vra gen om werk, dat werk had gekregen en aan boord .an het schip was tijdens de explosie. Een onhei len baar verminkt lijk weid daarom hegraven als linde het stoffelijke overschot van Willem Mooyen Te moet me bij gelegenheid toch eens vertellen'hoe int allemaal is gegaan, Willem." Mooyen glimlachte flauwtjes, maar hij kwam ei ilet toe om hier het verhaal te doen van het schaap nals hij eerder tegenover Leo Onstee had gedaan „Och. we krijsen er tijd genoeg voor dus n>- ooft hei niet. Helemaal heelhuids ben je overigen- liet aan dat ongeluk ontsnapt. Je geziohi (Wordt vervolgd condities naar redelijkheid en billijk" heid worden vastgelegd. Dit is hier ook geschied en de genoemde commissie- bestaande uit vertegenwoordigers y®n werkgevers- en werknemers-organisa ties hebben hun goedkeuring aan de overeenkomst gegeven. Er bestaan ook aparte regelingen voor wat betreft de premies, die voor de werkloosheidswet en de wachtgeldregeling worden be taald, terwijl voor het bedrijfspensioen fonds geen premie behoefde te worden betaald. Men gaat hierbij uit van het stand punt, dat er meer sprake is van eet opname in het gezin, dan van een dienstverband. De betrokken boef heeft naar zijn zeggen Bally steeds „als kind in ïiuis" behandeld. De re geling hield in: vrije kost en inwo ning, verzorging, kleding en een rijks daalder zakgeld. Intussen is bet geval voor het Landbouwschap in Overijssel een aan leiding geweest om aan de algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw te verzoeken een grondig on derzoek in te stellen in deze materie- Dit onderzoek is nog niet voltooid. Bally verblijft momenteel .n ,,'t we- terman" te Diepenveen. Zijn verblijf al' daar kan echter niet bekostigd worden uit zijn A.O.W., zodat sociale instanties moeten bijspringen. NIJMEGEN, 18 febr. De kanton rechter alhier heeft gisteren de bedrijf*' leider van een chemisch bedrijf in E's veroordeeld tot een voorwaardelijk® gevangenisstraf van vier weken en eej> boete van vijfhonderd gulden. Zijn di recteur, die eveneens terechtstond- werd vrügesproken. De officier had te gen beide verdachten een voorwaardelij ke gevangenisstraf geëist van vier we' ken alsmede tegen de directeur ee" bn et a van tweeduizend gulden en tegen de bedrijfsleider een boete van vijf honderd gulden. Het bedrijf fabriceert o.m. insecten- bestrijdingsmiddelen waarin het vooh mens en dier zeer giftig.* DNC wordt gebruikt. De veiligheidsvoorschriften 'n rte fabriek schrijven voor, dat de »r' beiders hun werkzaamheden slechts m°' gen verrichten in een rubber,jak, voor zien van rubber laarzen, handschoenen en een kap over het hoofd. Ter zitting kwam echter uit het getuigengehoof vast te staan, dat niet alle arbeiders het zo nauw met deze voorschriften ne men. Begin maart van het vorig jaar werd een nieuwe machine in gebruik genomen. De stofafzuiginstallatie van deze machine liet in den beginne wensen pver, waardoor extra veel van het giftige stof werd verspreid- Op 12 maart werd plotseling de ar beider Basten ziek. De volgende dag overleed hij. Bij sectie werd een do delijke hoeveelheid gifstof in zijn 1'* chaam aangetroffen. Later bleek, da' hij niet steeds de beschermende kle ding had gedragen. Aan de directeur en de bedrijfsleider werd verweten, dat zij niet voldoende hadden toegezien op het naleven van de veiligheidsvoorschriften, terwijl rU voorts de arbeiders niet voldoende geat tendeerd zouden hebben op het gevaar waaraan zij zich bloot stelden. De directeur van het bedrijf voerde in zijn verweer aan, dat het bedrijf als een.van de modernste in ons land geldt en dat de veiligheidsvoorschriften er bijzonder scherp zyn. Om die redenen werd ook de nieuwe machine aange schaft. Door andere werkzaamheden was hij slechts twee maal per week in de gelegenheid het bedrijf in Eist te be zoeken en hij had derhalve het toezicht op de naleving van de veiligheidsvoor schriften overgedragen aan zijn be drijfsleider, die hij alleszins capabel achtte. Al eerder had deze bedrijf-*" leider een arbeider ontslagen, die wei gerde zich aan de veiligheidsvoorschrif ten te houden. De kantonrechter kwam in zijn uit spraak tot de conclusie, dat de directeur vrijuit gaat. Hij heeft zijn verantwoor delijkheid behoorlijk gedelegeerd aan zijn bedrijfsleider. Evenmin is komen vast te staan, dat de directeur op ée hoogte was gebracht van de moeilijkhe den die de nieuwe machine opleverde- De bedrijfsleider had echter nauwlettend te werk moeten gaan. Toen de stofaf zuiginstallatie niet naar behoren func- tionneerde, de werktijden te lang wer den en enige arbeiders ziekteverschijn.' selen vertoonden, had hij moeten ingrij pen. WILLEMSTAD, 18 febr. Het Ame rikaanse consulaat te Paramaribo heeft woensdagochtend officieel be richt ontvangen dat president Eiseh- hower on de terurre1 van zijn aan staand bezoek aan Zuid-mAmerika op ;i maart een „technische landing" r.af maken op het vliegveld Zanderij nabil Paramaribo. De Amerikaanse presi dent zal ern uur op het vliegveld ver blijven, waar hem een klein gezelschap hoogwnrriiirheidshpklericrs za! begroe ten: de gouverneur, de ministerpresi dent, de minister oin Openbare Mer ken en Verkeer, alsmede de Ameri kaanse consul in Paramaribo. Het toestel vin de president, of?1 Boeiing 707, heeft bestuurd door ko lonel Draper enige weken geledeb het vliegveld Zanderij ook reeds aan gedaan voor eer* ni-néfi-nd' ig ten ein de kennis te nemen van de landings baan en de luehthaveniaei'ileiten Het is nog niet hekend wie de president op zijn trip zal vergezellen Een nuf vooi Eisenhower zal een andere Bnei- nR-797 met Amerikaanse tourna lisle'' ■'ie Eisenhowers reis verslaan, even* nr> T^lMlerli Jenden On es 'ohrp--1 H" se regering officieel om toestemming verzoeken voor het overvliegen van Surinaams gebied. -<ii»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4