Ferhat Abbas Europeanen in Algerije Rebellenleider tracht de een goede beurt te maken WESTDUITSERS ZIJN NIET ANTI-SEMITISCH Overgrote meerderheid heeft smeeractie veroordeeld LABOUR verontwaardigd over Amerikaans-Britse radar mwÊ W' E DRIE LAATSTE TOPNAZI'S VERLATEN „SP AND AU" Nieuwste propagandistisch initiatief Rouwdienst voor kard. Stepi unac Arbeidsonrust in Frankrijk Amerikaanse lof voor K.L.M. Wordt Engeland pas vier minuien voor een-aanval gewaarschuwd? Susana y José naar Nederland Landbouwschap overheidshulp is teleurstellend Rudolf Hess wordt overgebracht naar krankzinnigengesticht Yon Schirach e?? Speer naar huis ïn Sint Pi,eter Paus over Joegoslavische autoriteiten Kard. Köniji weigert verdovende middelen Nikita biedt visum voor de maan aan BONN CONCLUDEERT IN WITBOEK Grote installatie in natuurreservaat Droogteschade V. Schi Uit „duurste gevangenis ter wereld' DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 Prinses Irene opent studenten- servicestation Met de tong tussen de tanden Eerste wagen een heel oude brik uit 1918 p voor piepjonge matrozen Jarige consul 3 (Van onze Paryse correspondent) PARIJS, 18 fehr. Aan het einde van een lange door de, Tunesische ra dio uitgezonden toespraak tot de. „Eu ropeanen van Algerije heeft Ferhat Ab. has, de premi r van de z.g. voorlopige regering der Algerijnse republiek ver klaard: ,,De eerlijke tenuitvoerlegging van het recht op zelfbeschikking kan o»n eind maken aan de oorlog die ons land ruïneert terwijl de rest van Afrika en van de wereld zich opbouwt. Geen enkel opgelegd statuut kan de vrede ves- aigen en de teokomst geranderen. Onze overwinning ligt In ons zelvcn. onze redding is in onze hand". Wat aan deze slotpasage voorafging was in hoofdzaak de vaststelling dat een recht vaardige levensvatbare en definitieve geling van het Algerijnse probleem voor alles en op de eerste plaats de Al gerijnen zelf regardeert, ..d.w.z. U en ons", dat het tijdperk der koloniale overheersing in Algerije zoals overal ter wereld voorgoed voorbij is; en de op wekking tot de Europeanen van Alge rije" zich los ,e maken van de „ultra's" en tezamen met de overige bevolkings groepen de onafhankelijke Algerijnse republiek op te bouwen. Derhalve zo als voor wat dit laatste betreft de uitleg te Parjis luidt; Middels de zelfbeschik king tezamen met de Mohammedaanse bevolking .afscheiding" te plegen. Wp citeren uit de toespraak, die voor namelijk bedoeld schijnt voor de kleine Europese man in Algerije, de volgende passage: „In de afgelopen eeuw, in de eeuw der kolonisatie, zijt gij zowat van alle kanten, uit Frankrijk, uit Italië, uit Spanje, uit Malta U komen installe ren in ons midden. De koloniale verove ring heeft U de poorten geopend van ons land. Zij heeft U buitensporige ech- VATICAANSTAD, 18 febr. (K.N.F.) Ofschoon Alojzjje kardinaal Stepinac van Joegoslavië geen curie-kardinaal was, is toch gisterochtend in de Sint Pieter een speciale rouwdienst voor zijn zielerust gehouden. De Paus, die daarbij aanwezig was, verklaarde na afloop der H. Mis in een toespraak, dat dit bedoeld was als een bijzonder bewijs van respect en liefde voor de overleden aartsbisschop van Zagreb. De Paus prees de rotsvaste trouw aan het geloof, die de kardinaal ondanks vijftien .jaar lijden en verbanning heeft bewaard. Hij herinnerde voorts aan het geestelijk testament van kardinaal Ste pinac. waarin deze vergiffenis vraagt aan allen, die hy gekrenkt mocht heb ben. In onze diepe rouw is echter een punt van troost, aldus de Paus. Hjj noemde het een gebaar van menselijke piëteit, dat de Joegoslavische autoriteiten toe stemming hadden gegeven het stoffelijk overschot in de kathedraal van Zagreb bij te zetten. Hij vergeleek deze daad met de toestemming van Pilatus voor de begrafenis van Christus. „Waarom zou het thans, nu het offer van de hoge priester voltrokken is, niet alle recht schapen zielen toegestaan zijn om, zij het uit de verte, de terugkeer van de burgerlijke vrede te begroeten," aldus paus Joannes. WENEN, 18 fehr. (K.N.F.) Het or dinariaat van het aartsbisdom Wenen spreekt zeer verheugd over de uiterst correcte houding der Joegoslavische autoriteiten ten aanzien van kardinaal König, die zoals bekend is tenge volge van een auto-ongeluk in het zie kenhuis van Varasdin in Kroatië ligt. Ook de verzorging in het ziekenhuis zelf ig uitstekend. De politie van Varasdin heeft onmid dellijk na het ongeluk de wagen in be slag genomen en alle voorwerpen onder haar hoede genomen. Alle voorwerpen werden op lijsten geregistreerd. De kleding van kardinaal König en van dr. Kratzl werd op order van dc politie hersteld en schoongemaakt. De bre viers en de rozenkransen werden de volgende dag reeds naar liet ziekenhuis gebracht en aan kardinaal König en zijn ceremoniarius overhandigd. De behan delende geneesheer, dr. Nicolic, direc teur van het ziekenhuis en de verpleeg sters zjjn vol lof over de wijze, waarop de kardinaal zijn pijn verdraagt. Vooral de fracturen van de kaak en de neus veroorzaken veel pijn. Desondanks wei gert kardinaal König verdovende mid delen. KANGOON, IR febr. (Keuter) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft gisteren aan de Birmaan? re premier, Ne Win, een visum voor hem en zijn gezin voor een bezoek aan de maan aangeboden. Hjj deed dit aanbod op een ontvangst op de Rus sische ambassade. De Birmaanse lei ders kregen modellen van de metalen wimpel die bij het maanschot op de maan terechtkwam. „U zult naar de maan moeten gaan óm de originele wimpel te kunnen zien", zei Khroesj tsjev. „Ik veronderstel dat dit zoveel betekent als een visum naar de maan", antwoordde Ne Win. En zijn echtgeno te merkte op: „Ik denk dat ik naar Moskou zal moeten gaan voor de mij ne". „Helemaal niet", zei Khroesjtev, „dit is een visum voor u en uw hele gezin". Vaticaanstad Paus Joannes lic<pft gisteren een plechtigheid bijgewoond ter herdenking van het 50-jarig bestaan van het Bijbelinstituut te Rome. De paus verklaarde, dat het instituut bij zijn werkzaamheden een grote voorzich tigheid en matigheid moet betrachten, maar niettemin de nieuwe middelen moet gebruiken, die de wetenschap ver schaft. (A.F.P.). len gegeven die zij ons stelselmatig heeft onthouden. Het koloniale regime heeft u de illusie gegeven datde rech ten u verschuldigd waren, dat gij hoger staande mensen weert en clat de ra- bieren waren „taillables et corvéa- bles a merci", (m.a.w. naar willekeur konden worden uitgeperst). Het is aan deze illusie dat gii tharjs bezig zjjt te sterven. Het Algerije van papa is dood! Het is niet generaal De Gaulle die dat heeft vernietigd, maar het Algerijnse volk door zijn strijd. Er is geen plaats meer voor rassensuprematie. Klampt, u derhalve niet vast aan de tegenstrijdig heden en inconsequenties van 'n onge zond veleden. Weest niet de gevange nen van een vals dilemma: he t Alge rijnse volk vernietigen of heengaan. Speelt niet de ultra's m de kaart, zy die, verscholen achter hun fortuinen, zich opwerpen als meedogenloze oordeelvel- Iers". „Algerije is sinds verscheidene gene raties hot erfgoed van allen. Gjj noemt u zelf Algerijnen. Wie betwist u deze hoedanigheid? Maai terwijl het uw land werd, heeft .lgerye niet opgehouden het onze te zyn. Begrijpt zulks en geeft toe dat voor ons Algerije het enig moge lijke vaderland is. De Algerijnse pa triotten die bereid zijn te sterven om vrij te kunnen leven dingen niet af op uw recht om gebruik te maken van de zelfde vrijheid. Zo zij weigeren mensen te zijn van tweede categorie, zo zij wei geren superbuges in u te ekennen, anderzijds zijn zjj bereid u te erkennen als echte Algeijnen. In de onafhanke lijke Algerijnse republiek die wij teza men zullen opbouwen zal plaats zijn voor allen, zal arbeid zijn voor allen. Het nieuwe Algerije zal alle waarden eerbiedigen onder alle wettige belangen. Wy wensen dat gli aan deze opbouw deelneemt, uw eerlijke en oprechte in stemming met de zelfbeschikking biedt u daartoe de gelegenheid". op dit initiatief Officiële Farijse reacties nieuwste propagandistische van de chef der z.g. voorlopige Alge rijnse regering zijn op het moment nog niet voorhanden. Eerste onofficiële re acties behelzen dat met deze toespraak de Algerijnse nationalisten voor dc eer ste maal officieel het bestaan toegeven van een Europees minderheidsvraag stuk van grote menselijke draagwijdte en dat liet ter sprake is gebracht op een zeer menselijke en alles hij elkaar zeer gematigde toon. Maar afgezien daar van opent, zo oordeelt men te Parijs, dc toespraak geenszins nieuwe perspectie ven op een spoedige beëindiging van de oorlog. Ferhat Abbas geeft, onomwon den weer, te kennen, dat dc zelfbeschik king slechts kan resulteren in Algerijes onafhankelijkheid die „historisch onaf wendbaar is". En tevens geeft hij. aan het adres van de regering te Parijs, te verstaan dat een verdeling van Alge rije voor het Nationaal Bevrijdings- front, .de F.N.L., onaanvaardbaar zou zijn. Anderzijds kan men van mening zijn cfat Ferhat bbas de vraag, of een onaf hankelijk Algerije eventueel te vinden zou zijn voor een associatie met Frank rijk, ópen laat. Dat zijn beroep op de „Europeanen van Algerije" om vrijwil lig hun Franse nationaliteit in te ruilen voor een Algerijnse noemenswaardig in druk zal maken wordt uitgesloten ge acht. Naar dc correspondent van „Le Monde" te Tunis berichtte zal Ferhat Abbas persoonlijk genegen zijn geweest voor de „Europeanen van Algerije" de mogelijkheid te openen van een dubbele nationaliteit. Maar het Algerijns Natio naal Bevrijdingsfront zou hem daarin volstrekt niet hebben willen volgen; in het onafhankelijke lgerije zouden de Europeanen, d.w.z. de Fransen, slechts de keus hebben tussen aanvaarding van de Algerijnse nationaliteit of het sta tuut van vreemdeling. Overigens zou volgens deze correspondent de verkla ring van Ferhat Abbas juist .beoogd heb ben de Europese bevolking gerust te stellen teneinde de hypothese van een verdeling van Algerije opzij te schui ven. Ook zou. Ferhat Abbas een goede indruk hebben willen maken op de inter nationale openbare mening. PARIJS, 18 febr. (Reuter) Het bedienend personeel aan boord van de vliegtuigen van de „Air France" heeft bekendgemaakt, dat het morgenoch tend het werk voor twee dagen zal neerleggen, als zijn eis inzake kortere werktijden in straalvliegtuigen niet wordt ingewilligd. Op het ogenblik werkt men tachtig vlieguren per maand. Op routes waar straalvliegtui gen worden gebruikt, wil men slechts zestig uur per maand werken. Intussen zijn de acteurs en actrices van de genationaliseerde Parijse thea ters de Opéra, de Opéra Comique en de Comédie Frangaise opgeroepen om aanstaande zaterdag te staken voor een hoger salaris en betere arbeidsom standigheden. De spelers van het Théa- tre National Populaire, dat ook subsi die ontvangt, moeten zelf beslissen of zij aan de actie deelnemen. De staking zal geen invloed hebben op de voorstel lingen in het Théatre de France, waai de spelers een afzonderlijk contract nebben. Het Franse kabinet heeft gisteren be sloten, dat de salarissen van de ambte naren dit jaar in drie fasen met vijf procent zullen worden verhoogd. Met terugwerkende kracht tot 1 januari krij gen zij twee procent, één procent per 1 augustus en twee procent met ingang van november. (Reuter) (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 18 febr. Een (lag voor het door de Westduitse Sociaal-democra ten uitgelokte debat in de Bondsdag over het anti-semitisme in de bonds republiek, heeft de Westduitse rege ring gisteren een witboek uitgegeven naar aanleiding van de anti-Joodse en pro-nazistische kladderijen, die in de Kerstnacht van het afgelopen jaar be gonnen met de besmeuring van de sy nagoge en het gedenkteken voor (le slachtoffers van het nagi-regime m Keulen. (De beide 28-jarige daders Ar nold Strunk en Faul-Joscf Schijnen werden twee weken geleden door de rechtbank in Keulen tot respectievelijk veertien en tien maanden gevangenis straf met aftrek van anderhalve maand voorarrest veroordeeld), in haar witboek is de Westduitse rege ring tot de conclusie gekomen (en het Keulse proces bewees het reeds in dat individuele geval), dat er geen be wijzen zijn van een anti-semitisch" in stelling in West-Duitsland. Het West- DEN HAAG, 18 febr. De Ameri kaanse academie voor internationale zaken, een particuliere organisatie in San Francisco, heeft dezer dagen een .Staatsalmanak" het licht doen zien die velerlei wetenswaardigs over alle lan den en vele belangrijke personen bevat. De K.L.M. komt in deze uitgave goed aan haar trek. De almanak noemt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij in zijn „ereseptie" de „koningin van de lucht" en de „beste luchtvaartmaat schappij ter wereld." duitse volk heeft in zijn overgrote meerderheid de smeeractie veroor deeld. Evenmin zijn er aanwijzingen van een georganiseerd anti-semitisme, hoewel enkele daders bleken door de radicale „Deutsche Reichspartei" t.e zijn beïnvloed. Ook is niet na te gaan. of bepaalde daders welliccht in opdracht van de com munistische S.E.D. in Oost-Duitsland hebben gehandeld. Het witboek ves tigt er evenwel nogmaals de aandacht op, dat reeds in januari 1955 het cen trale comité der Oostduitse communis tische partij besloot in West-Duitsland aetiecomité's aan het werk te zetten met het doel nazistische relletjes te ontketenen. Van de 234 personen die zijn ver volgd, hadden er volgens het witboek slechts 56 gehandeld op grond van anti-semitische of nazistische denkbeel den, en een deel van hen was boven dien nog dronken geweest. 130 van de 234 vervolgden waren jonger dan twintig jaar. De straffen die zij kre gen varieerden van veertien maanden gevangenisstraf tot boetes, en speciale opvoedende maatregelen waar het kin deren betrof. De Westduitse sociaal-democratische partij cn het algemeen vakverbond hebben gisteren volgens Reuter in een gemeenschappelijke verklaring gesteld dat het gevaar in West-Duitsland niet zozeer schuilt in anti-democratische krachten, doch in het feit dat teveel mensen te weinig diep wortelende ge voelens voor de democratie hebben. De Duitsers moeten zich verzetten te gen (le neiging om de verschrikkingen van het verleden met stilzwijgen te bedekken. Integendeel, alles moet in het werk worden gesteld om de jeugd in te lichten over de nazi-tijd, aldus de verklaring. (Advertentie) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, '8 febr. Labour toonde zich gisteren nogal verontwaardigd, toen de heer Ward, minister van de Luchtmacht, gisteren in het Lagerhuis meedeelde, dat Amerika cn Engeland gezamenlijk een groot radarstation zullen oprichten op Brits gebied, en wel op de heidevelden van een natuur- eservaat in liet graafschap Yorkshire, tussen de badplaats Scarborough en Whitby, (eze radarinstallatie, weike 450 miljoen gulden zal kosten, heeft tót doel Groot-Britannië en Amerika te waarschuwen ais er een vijandelijk projectiel wordt afgevuurd op het noor delijk halfrond Amerika zou de waar schuwing ontvangen vijftien minuten voordat het projectiel zou kunnen ont ploffen op Amerikaans gebied. Maar, zo vroeg Labour gisteren, indien Ame rika een waarschuwing krijgt van een kwartier, hoe lang van tevoren kan Engeland verwachten gewaarschuwd te worden? De officiële woordvoerder van de oppositie voor (lefensiekivesties, de heer Brown, meende dat Engeland slechts een waarschuwing zal ontvangen van vier minuten. De minister had meegedeeld, dat Amerika het grootste deel van de ho ge onkosten zóu betalen, en dat Enge land 84 miljoen gulden zou bijdragen. De heer Brown vroeg of liet juist en billijk was dat Engeland niet slechts fa ciliteiten ter beschikking stelde op Brits gebied voor een Amerikaans waarschuwingsstelsel, maar bovendien een vijfde van de kosten voor zijn reke ning nam. Men kreeg de indruk dat Labour voornamelijk gebelgd was omdat de Britse en Amerikaanse deskundigen de heidevelden van een Brits natuur reservaat hadden uitgekozen voor het oprichten van het. enorme radar scherm, Volgens plaatselijke berich ten is de bevolking rond liet natuur reservaat niet gekant tegen de bouw, van het radarscherm en bijbehoren de gebouwen, waarin werk beschik baar zal zijn voor ongeveer 500 man burgerpersoneel. Er heerst grote werk loosheid in de omgeving, vooral in Whitby. Gisteren werden de nieuwe ramingen gepubliceerd voor het civiele deel van het budget. Uit deze ramingen blijkt, dat deze post, evenals de post vooi defen sie, aanzienli,, zal stijgen, en wel met 226 miljoen pond sterling. Als men hierbij het bedrag optelt waarmee de defensiepost moet worden verhoogd, zal de kanselier van de schatkist 341 miljoen pond sterling meer nodig heb ben dan in het huidige financiële jaar, en het totaal van de benodigde reve nuen zal stijgen tot 4.836,000.000 pond sterling (bijna 51 miljard gulden). Van dit bedrag zal een derde wor den be ed aan defensie. Het genoem de totaal betekent een verhoging met 7,5 procent, welke kan worden opge vangen door de stijging in de nationale produktie, maar welke waarschijnlijk geen mogelijkheid openlaat voor de door de conservatieven zo vurig ver langde belastingverlaging. Gisteren werden eveneens nadere bij zonderheden gepubliceerd over de be grotingspost voor de Britse marine. Deze zal, met een totaal van vier mil jard gulden, de hoogste zijn in vredes tijd in de gehele geschiedenis van de Britse vloot. DEN HAAG, 17 febr. Van 1 maart a.s. zal het Spaanse dansensemble „Susana Y José", na een afwezigheid van twee jaar, weer een toernee in Nederland maken. De Nederlandse toernee vindt plaats in aansluiting aan de grote Amerikaanse toernee, in het kader waarvan o.a. in Zuid-Amerika, de Nederlandse Antillen, Canada en de Verenigde Staten werd opgetreden. In het programma is opgenomen het nieuwe ballet „De Ballade van Carmen en Don José". Dit ballet is geïnspi reerd door de Carmengeschiedenis van Prosper Merimee. Muziek werd door Antonio Robledo speciaal voor Susana en Joké geschreven, waarbij de decors door tylax Rohlisberger werden ont worpen. Het programma voor Neder land is hetzelfde als op bet Edin burgh Festival zal worden getoond. Als begeleiders zijn voor de Nederland se toernee geëngageerd de jonge con certpianist René Gerber, de in Neder land zo geliefde guitarist Paco Hernan dez en de voor ons land nieuwe Fla menco-zanger Manuel Mairena en de voor de „ballade van Carmen on Don José" noodzakelijke slagwerker, Clau- dio Iseli. Het ensemble zal ruim vijf weken in ons land blijven en o.a. de volgende steden bezoeken: Den Haag, Amster dam, Rotterdam, Delft, Arnhem, Hil versum, Eindhoven, Maastricht, Heer len, Sittard en Groningen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 febr. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich vanmiddag tijdens een openbare ver gadering uitgesproken over (le door de minister van Landbouw en Visserij ge nomen beslissing ten aanzien van de fi nanciële hulp van de overheid aan de ernstig door de droogteschade getrof fen landbouwers. Volgens deze regeling zullen de landbouwers die meer dan 35 procent van hun opbrengst (loor de droogte verloren hebben cn over de ja ren 1956-1957 en 1958 minder dan 1.000 gulden inkomstenbelasting (buiten de A.O.W.-prerdie) per jaar betaald heb ben of op I januari 1959 niet aangesla gen zijn in de vermogensbelasting, per h.a. cultuurgrond een toeslag krijgen van ten hoogste 100 gulden. De toeslag is afhankelijk gesteld van de geleden schade. Ongeveer 58.500 van de 233.000 bedrijven met een totaal oppervlakte van 565.000 ba hebben ernstige droogte schade geleden. De regering stelt hier voor 27,5 miljoen gulden beschikbaar. Er gaan hardnekkige geruchten, dat. voor dit bedrag 15 miljoen uit het Mo- monopoliheffingenfonds v.d. veehoud. gehaald zal worden. Dit zou betekenen, dat de door droogteschade getroffen vee houders voor een gedeelte hun eigen toeslag betalpn. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, zei het zeer onhoffelijk te vinden, als de regering van het Landbouwschap doet voorkomen dat het hier een Rijks bijdrage geldt, terwijl In werkelijkheid het grootste deel uit het Monopolie fonds zou komen. Hij achtte de geruch ten .dan ook niet geloofwaardig. Niette min werd er voorgesteld de kwestie met de minister te bespreken. De heer C. G. A. Mertens (KNBTB) vond, evenals vele andere bestuursle den. het vastgestelde bedrag te laag en bad ook bezwaar tegen de gestelde be perkingen voor de uitkeringen. In Bra bant en Overijssel betaalt meer dan de helft van de door de droogte getroffen boeren vermogensbelasting. Door de vastgestelde grens zouden zij dus niet in aanmerking komen voor de toeslag. Als de uitkeringen gekoppeld worden aan de vermogens- of inkomensgrens z-al de regering nog geld overhouden, al dus dc heer Mertens. De meeste be stuursleden waren van mening, dat het Landbouwschap haar medewerking aan deze regeling diende te verlenen, on danks de geuite bezwaren. Wel zal ge tracht worden de minister te bewegen wijzigingen in de vastgestelde regeling aan te brengen. oensdagmiddag om drie uur heeft Prinses Irene het benzi- neservicestation „Kriterion" bU de oprit naar de Schellingwouder- brug in Amsterdam-Oost officieel in bedryf gesteld. Dit tankstation zal worden geëxploiteerd door de Stich ting Onderlinge Studenten Steun (S.O.S.S.). Deze stichting werd vrywel onmiddeliyk na de bevrijding opge richt, en heeft ten doel studenteh aan Amsterdamse Universiteiten, die door omstandigheden zelf hun studie moe ten bekostigen, hiertoe in staat te stel len. Tot nu toe is dit doel verwezen- ïykt door de exploitatie van de studen tenbioscoop Kriterion, het schouw- burgzaaltje Hypo-kriterion en de reeds alom bekende' organisatie van de Oppascentrale. Met ingang van woens dag zijn nu ook twaalf studenten, on der wie een vrouweiyke voor de ad ministratie. in het tankstation werk zaam. Zli hebben een vakkundige op leiding genoten in het bedienen van benzinepompen en zullen by toerbeurt 18 uur per week werken, zodat zy hun colleges en practica gewoon kun nen blyven volgen. Prinses Irene stapte om kwart voor drie uit -dc hofauto. Enige honderden schoolkinderen waren naar dit veraf gelegen punt gekomen om de prin ses, die gekleed was in een bruine bontmantel met een zwart hoedje op en blauwsuède pumps aan, uit bundig te begroeten. Lachend naar alle kanten begaf zy zich naar een grote ontvangsttent, waar zy werd be groet door de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall. en ver volgens toegesproken door de rector- magnificus van de Amsterdamse ge meenteuniversiteit, tevens voorzitter van de S.O.S.S., prof. dr. J. Kok. Hierna wandelde zy naar buiten, naar een van de benzinepompen om met het tanken van de eerste wagen het pompstation officieel in bedryf te stel len. Deze eerste wagen was een heel oude brik, een Calcott uit 1918. Met de tong tussen de tanden en een uit drukking op het gezicht van „als het er maar niet naast gaat", goot zy de eerste drie liter in de benzinetank. Alles verliep echter zonder ongelukjes, mede dank zij de hulp van een van de werkstudenten. De zevenjarige An gela Salomé, die in de dicky-seat van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii de wagen zat, bood de prinses een geurend Biedermeier-bojiquetje aan, terwijl de burgemeester intussen de benzineprys betaalde. De prinses be zichtigde daarna het tankstation en onderhield zich nog geruime tyd met vertegenwoordigers(sters) van ver schillende Amsterdamse studentenge- zelligheidsverenigingen, alvorens naar Soestdyk terug te keren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiMiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii en unieke rederij heeft gisteren het derde schip aan haar vloot toegevoegd. Die rederij'was de Stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam en het schip was het instructievaartuig Prinses Beatrix, dat dc Rijn, .de Zeeuwse stromen en het IJsselmeer zal gaan bevaren met een steeds wis selende bemanning van 28 piepjonge matroosjes. Genoemde stichting be heert sedert 1921 de vakopleiding voor de Rijn- en binnenvaart en daarnaast nog de vooropleiding voor de kust vaart. In het jaar van haar oprichting bracht zij de Prins Hendrik in de vaart, waarop nu reeds generaties bin nenvaarders hun praktijk leerden. -Tien jaar later werd de Prinses Ju liana de Waddenzee en het IJsselmeer pgestuurd met jongens, bestemd voor de kustvaart en gisteren wérd de champagne niet gespaard ter viering van nummer drie, de Prinses Beatrix, (ie de Rijn tot aan Bazel zal gaan bevaren. Dat er zeevaartscholen zijn voor de mannen, die dc oceanen en zeeën be varen, weet elke rechtgeaarde Neder lander. Dat er scholen zijn voor onze binnenvaarders, die het rood, wit en blauw door bijna geheel Europa dra gen, is nog lang geen vaderlandse wetenschap. Die scholen staan in Har- lingen, Delfzijl, Amsterdam en Rot terdam en gezamenlijk kunnen zij thans bogen op 500 leerlingen. Ver wacht wordt, dat- binnen vijf jaar dit aantal, verdubbeld is, hetgeen vpor de stichting aanleiding is de bestaande scholen met spoed uit te breiden. Voor Rotterdam denkt men zelfs over een geheel nieuw scholencomplex, dat mits Den Haag het project goedkeurt aan de Staaionweg in Zuid zal ver rijzen. Dat dit alles noodzakelijk is, beseft men eigenlijk eerst goed. wan neer men bedenkt, dat onze binnen- vaartvloot bijna even groot is in tonnen gemeten althans als de zee waardige vloot. De Prinses Beatrix groot ruim 53 meter bij een breedte van 7 meter is uitgerust met de modernste na vigatiemiddelen, als bijvoorbeeld ra dar. Ook de accommodatie voor de leerlingen piekfijn in orde. Boven dien herbergt het instructievaartuig nog een paar geheimpjes, welke erin gestopt zijn door het Scheepsbouw kundig Proefstation. Zo bevinden zich in de schroef hydraulische en elek trische geleidingen, waarmede de krachten op de werkende schroef kun nen worden gemeten. Ook hebben de lieden in Wageningen een stuwkracht- meter verstopt, waarmee de krachten, die het schip voortstuwen, worden ge registreerd. De matroosjes, die giste ren ter ere van de autoriteiten een erehaag vormden voor het schip, ge bouwd door de 'firma J. Hendriks te Dodewaard, deden of zij van die ge heimpjes niet wisten. Voor hen was de Prinses Beatrix gewoon een fijn schip, waarop zij elk een dag of veer- t'en per jaar gaan spelevaren. Uiter- ird onder toezicht van wijze mannen voor wie zelfs Vade- Rijn geen gehei men meer heeft. Vandaag kwamen op het Belgische consulaat in de Roosendaalse Raadhuisstraat van heinde en ver gelukwensen binnen voor de oud ste Belgische deken-consul in ons land. de industrieel Th. Tiebackx, die 85 jaar geworden is. Nog altijd staat de charmante consul op zyn post alsof hy pas begonnen is aan de carrière die hy reeds veertig jaar geleden, met enthousiasme aanvaardde. Opmerkelijk is hoe fit de bejaarde consul nog is en hoe intens hij zich nog verdiept in de plaatselyke en landelij ke politiek, en in het wereldgebeuren van alle dag. By dit alles draagt hy speciaal de Benelux een warm hart toe. Dat deed hy al vóór er feitelijk van BENELUX sprake was. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog stelde de heer Tiebackx zich spontaan beschikbaar om de duizenden Belgen, die in allerijl een goed heenkomen zochten over onze zuidergrens, met raad en daad by te staan. Na de oor log volgde dan ook logischerwys zijn benoeming tot consul in Roosendaal, dat destijds een speciaal barakken kamp bouwde voor de vele gevluchte Belgen. De tweede wereldoorlog deed opnieuw een beroep op het geweten van de consul die, ofschoon hij in zijn ambtswoning moest plaats maken voor de Ortscommandant, trouw op zijn post bleef. De toenmalige N.S.B. burgemeester van Roosendaal dwong hem het wet houderschap van bedrijven neer te leg- gerf. Maar toen burgemeester Prinsen triomfantelyk terugkeerde, was daar ook weer wethouder Tiebackx. Hy bleef tot aan de nieuwe verkiezingen en liet toen ruimte voor jongeren. „Dat hoort maar zo", zegt me vrouw Tiebackx-de Bruin, de thans 8Q-jarige echtgenote van de 85- jarige drager van zes onderscheidin gen: officier in de orde van Leopold I, commandeur in de orde van Leopold II.ridder in de Kroonorde van Bel gië en-van Oranje Nassau en begiftigd met twee eremedailles voor trouwe dienst. Het bezoek van Koning Leo pold III, die in 1938 via Roosendaal ons land binnenkwam, ligt nog vers in zijn geheugen. De Belgische vorst nam toen een „overstapje" in Roosendaal met alle ceremonieel van dien. Koning Boudewyn vlóóg vorig jaar echter naar Nederland. De spanning werd op het consulaat pas laat gebroken, want het duurde lang eer men hieromtrent zekerheid had. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 18 febr. De thans 65-ja rige plaatsvervanger van de „Führer" Rudolf Hess, de 54-jarige nazi-minis ter van bewapening en munitie Albert Speer en de 52-jarige ryksjeugdleider en „Gauleiter" van Wenen Baldur von Schirach zullen in augustus of septem ber in vrijheid worden gesteld. Rudolf Hess die aan vervolgingswaanzin leidt cn vast gelooft, dat zijn geallieer de bewakers hem willen vergiftigen zal naar een krankzinnigengesticht worden overgebracht. Speer en Von Schirach zullen naar hun familieleden mpgen terugkeren, respectievelijk in Heidelberg en München. De de gevangenis in Spandau de „duurste gevangenis der niet alleen nog maar deze nazi's er in, die in oktober het geallieerde tribunaal in berg tot respectievelijk twintig jaar en nogmaals twintig jaar werden veroordeeld, zal worden opge heven, d.w.z. weer normale strafge vangenis worden. Er zal dan nog slechts een geallieerd instituut (met Amerikaanse, Russische, Britse en r ranse vertegenwoordigers er in) over blijven n). de viermogendheden-com missie, die toezicht houdt op het lucht verkeer van en naar Berlijn, dat uit sluitend is voorbehouden aan civiele cn militaire vliegtuigen van de vroegere bondgenoten. Als de anti-sejnitische smeeractie in West-Duitsland cr niet tussen ware ge komen, zouden Hess, Speer en Von Schirach vermoedelyk reeds in april Spandau hebben kunnen verlaten. Nu hadden de geallieerde mogendheden daar bezwaar tegen: zy vonden het psychologisch geen goed tijdstip, of schoon geen van de laatste drie top nazi's in West-Duitsland nog een poli tieke toekomst heeft. Amerika, Enge land en Frankrijk hacfdén hen al veel eerder willen vrylaten,doch de Sov jet-Unie verzette zich' daartegen. Sinds 1947 zijn nooit meer dan zeven van de ongeveer 500 cellen door nazi-topoor- logsmisdadigers bewoond geweest. We gens goed gedrag, hoge' léeffyd of ziek- ie werden de admiraals Dönitz en Ra der, de minister van economische za ken, Waiter Funk, en de „protector" van Bohemen en Moraviê Konstatin von Neurath jaren geleden al in vry- heid gesteld. De overgebleven «drie oorlogsmisda digers werden by maandelykse toer beurt bewaakt door twintig Amerikaan se, Franse, Engelse of Russische sol- -daten. Spandau kostte tweè' miljoen mark per jaar. Bonn moest daarvan de helft dragen. gealliccr- (Berlyn) wereld" drie top- 1947 door Neuren- levenslang. West-Duitsland Het Westberlijnse denazil'icatie-hof (het enige hof van de ze aard, dat in West-Duitsland nog be staat) heeft gisteren beslag gelegd op eigendommen van de vroegere S.S.-ge- neraa) Sepp Dietrich. De goederen, die 8.000 mark waard zijn, zullen beschik baar worden gesteld voor schadever goedingsbetalingen aan nazi-slachtof fers. Dietrich is op 'het ogenblik werk zaam bij een houtfirma in Ludwigsburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7