Franse auto doet geslaagde aanval op Duitse positie Bijna de helft van in 1959 gekochte wagens goedkoper dan 6000 gulden „Mourir un peu Aantal auto's in vijf jaar bijna verdubbeld RAL-expositie vrijwel complete show van personenauto's Aantal primeurs voor Nederland niet gering DE AUTO IN NEDERLAND Prototype van Borgward DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 PAGINA 9 \nnsmNMT01 19-46 De plaats van de auto De If2ste R.A.I.-tentoonstel ling, welke zojuist in het Am sterdamse R.A.I.-gebouw en de Apollohal is geopend, zal vele Nederlanders aanspreken. Wij leven immers in een pe riode, waarin het automobiel gebruik en zij het in min dere mate dat van kampeer wagens c.a. dagelijks toe neemt en steeds nieuwe bevol kingsgroepen zich ontvanke lijk tonen voor de grote voor delen van een eigen vervoer middel. De tweejaarlijkse automo biel- en kampeerwagenexposi tie biedt de belangstellende Nederlander de gelegenheid om de vrijwel complete collec tie van de internationale auto mobielindustrie onder één dak te bewonderen en te vergelij ken. Onze R.A.I.-tentoonstel ling combineert op unieke wijze de kenmerken van een grootscheepse manifestatie van technisch vernuft en uiterlijk schoon met de typi sche activiteiten ter bevorde ring van de verkoop. Enerzijds een grote publieke tentoon stelling, welke in 1958 door meer dan een kwart miljoen betalende bezoekers werd be zocht, anderzijds een soort vakbeurs, waar de mensen uit de autobranche elkaar ont moeten en tot zaken komen. Dit brengt mij vanzelf op de eigen sfeer van het „oude" R.A.I.-gebouw in de Ferdinand Bolstraat. U weet, dat dit de laatste automobieltentoonstel ling is in een serie van 29, sedert onze vereniging in 1922 tot stichting van deze ten toonstellingshallen besloot. Het vólgend voorjaar reeds betrekken wij de nieuwe, mo dern ingerichte behuizing aan het Europaplein. En al geeft deze verandering reden tot grote voldoening voor de R.A.I.voor de gemeente Am sterdam, ja voor geheel Ne derland, het is met een tikje weemoed dat wij afscheid moeten nemen van ons trou we R.A.I.-gebouw. Partir c'est mourir un peu," zegt de Fransman. A. J. TEN HOEVE algemeen voorzitter van de R.A.I. ""niiiiHiiiiimiiiimmiiiimiiMimimmmmimMiiiiiiiiiiii AUTODICHTHEID IN EUROPA" Nieuws uit Frankrijk Amerikaanse noviteiten Raakt men uitgekeken? VERSCHUIVINGEN BIJ PERSONENVERVOER (Van onze verkeersmedewerker) Sedert de fabrieken de gewoonte hebben bun nieuwe mo dellen op willekeurige tijdstippen te introduceren, hebben de tentoonstellingen steeds minder de attractie van werkelijk Nieuws, dat nog niet eerder elders is vertoond. Dit geeft wel eens de jndruk Jaj Je betekenis van een tentoonstelling daardoor is verminderd doch deze indruk is onjuist. In de eerste plaats ziet men °P een expositie zoals nu in bet R.A.I.-gebouw is ingericht, een c°llectie, die een grote mate van volledigheid biedt en waarbij vele typen voorkomen, die niet dagelijks op de weg verschijnen. In de Eveede plaats beeft men de gelegenheid tot rustige vergelijking en tenslotte zijn er goed beschouwd toch talrijke modellen die een Wezenlijk nieuw element bevatten. AI deze factoren samen maken een tentoonstelling steeds opnieuw weer tot een boeiend geheel, ^vaar men dagenlang kan verblijven en telkens bijzondere aspecten Waarnemen. M, Britse verscheidenheid uil i'i i limijijfif üii PERSONENAUTO O p en ba a r vervo cr] 1 FRANKRIJK) WEST DUITSLAND \oostenruk\ MOTOR RIJWIEL Aantal personenauto's per 1000 inwoners twjjfeld een rol. Daaraan zal men het o.a. moeten toeschrijven, dat de verkoop van deze auto het vorig jaar weliswaar wel in aantal gestegen is (van 12.451 in 1958 tot 13.311 in 1959), doch percents gewijs toch is teruggelopen (van 22.16 pet. tot 17.33 pet). Renault daarentegen zag de omzet stijgen van 4283 wagens (7.62 pet.) tot 7889 (10.27 pet.) Wij zeiden het al, hiermee is de groei van het Franse aandeel in de verkoop voor een deel verklaard. Een andere factor van betekenis is name lijk de grote populariteit, waarin zich de produkten van Citroen momenteel mogen verheugen. Verhoudingsgewijs is de sprong, welke Citroen gemaakt heeft nog groter: 2258 auto's (4.02 pet) in 1958 tegen 7021 wagens (9.13 pet) in 1959. Een belangrijk deel van die relatief enorme groei komt op naam van de 2 CV, het „lelijke eendje". Men moest er aanvankelijk kenne lijk aan wennen. Toegegeven, het au torijdend publiek is in de historie van de moderne automobiel ook bijzonder weinig geconfronteerd met de uitslui tend „functionele" automobiel. Om precies te zijn slechts één keer: toen Henry Ford de T-Ford op de markt bracht. Maar nu hebben zowel de tech nici als het publiek hun terughoudend heid toch laten varen. De opmars van Citroen wordt voorts verklaard, door het succes van de modellen ID en DS. Dat de personenauto een steeds be langrijker plaats in de Nederlandse sa menleving gaat innemen, blijkt ook nog op een andere manier dan de parkeer perikelen in de steden. De statistiek vertelt bijvoorbeeld, dat de auto-dicht heid flink is toegenomen. In 1953 telde men één auto op 61 inwoners, in 1959 echter één auto op 26 inwoners. Daar mee staat Nederland overigens be paald niet aan de spits van de West- Europese landen. Onze zuiderburen, de Belgen, bijvoorbeeld tellen één auto op 13 inwoners, evenals de Zwitsers en de Denen. Zweden staat aan de top met 7,5 inwoners per auto en daarna Enge- iand en Frankijk met 11. De statistiek vertelt voorts, dat het aandeel van de personenauto in het to tale personenvervoer iii de laatste tien jaar een enorme vlucht genomen heeft. Niet minder dan 41 pet, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tien jaar geleden was dat 19 pet. Vooral de trein en de tram zijn de grote verlie zers. In tien jaar tijds liep het personen vervoer per trein terug van 38 tot 18 procent en per tram van 12 tot 3 pro cent. Slechts de autobussen handhaaf den zich vrijwel 27 pet. tegen 21 pet. Percentuele verdeling von het totaal aantal reiziger- kilometers naar type van vervoermiddel UoaofttvpitT iiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiimm (Van onze speciale verslaggever) Vier, vijf jaar lang heeft het er naar uitgezien, dat Duitsland een allesoverheersende plaats in de Nederlandse automobiel wereld zou gaan innemen. Jaar-in, jaar-uit stegen de importcijfers voor perso nenauto's van Duitse makelij. Die stijging was zelfs zodanig, dat de Duitse automobielproducenten in 1958 definitief gewonnen leken te hebben in de stryd om het Neder landse marktaandeel. Niet minder dan 55 procent van de in dat jaar ingevoerde of in Nederland geassem bleerde personenauto's was %an Duitse afkomst. Plotseling echter is A. J. TEN HOEVE er een ommekeer gekomen» Reeds in de laatste maanden van 1958 kon men die verschuiving zien aanko men» De Franse industrie deed een aanval op de positie van West- Duitsland. Een jaar later spraken de cijfers een duidelijke taal. Terwijl het aantal uit West-Duitsland af komstige automobielen was terugge lopen met ruim acht procent, had de Franse industrie precies acht pro cent meer personenauto's in Neder land verkocht dan in 1958. West- Duitslands totale omzet over 1959 was opgelopen van byna 31.000 auto's tot bijna 36.000; de Franse omzet was gestegen van ongeveer 9500 tot bijna 19.500. Een Amerikaanse opvatting van het begrip sportwagen komt tot uit drukking in de nieuwe Chrysler 300 F, topsnelheid ca 200 km/u. """"'•IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIII ^ercedes is de eerste fabriek, die ben- 'be-inspuiting toepast in normale serie- Pfoductie. Een noviteit biedt ook Borgward met 6 Hansa 2300, welke nog niet in pro- Uctie is doch als proto-type op de and wordt vertoond. Deze wagen °rmt een aanwinst in de duurdere re- '"tentatieve klasse. Als technische b ij- eenderheid kan worden vermeld dat hij t®verbaar zal zijn met luchtvering. Het e8epaste principe is van Firestone, regelapparatuur is vervaardigd door Bosch. Lloyd betreedt met de nieuwe „Ara- e"a" voor het eerst het gebied der vol- assen automobielen. ^an Franse zijde komt het merk Fa- cei Vega voor het eerst op een Neder- hdse tentoonstelling. Deze vervaar- Jgt luxueuze automobielen in prijzen han f 40.000.- tot f 50.000.-, ze zijn voor- 'etl van een Chrysler V8-motor. In- Udels heeft men ook een sportwagen r' °ntwikkeling met een motor van ontwerp en productie, de Facellia, elke echter nog niet wordt geleverd, k'troën heeft aan de serie IDI9 een .W-onder fraaie stationwagen toege- ^gd, de „Break". Deze wordt ook ''gevoerd als ambulance en de lucht- ^ering van CItroën leent zich wel uit zonderlijk goed om patiënten op zacht- 'aidige wfjze te vervoeren. Simca brengt ^een nieuwe modellen doch exposeert an de serie Ariane een taxi-model zoals Facel Vega is een voor Nederland nieuw merk van Franse herkomst. Facel vervaardigt kostbare luxueuze automobielen, ze zijn voorzien van een Chrysler V8 motor. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIK Van 1948 tot 1958 heeft het personen vervoer zich uitgebreid van 18.122 mil joen reizigerkïlometer tot 40.482 miljoen per jaar. Deze ruim 22.000 miljoen reizi gerkilometers worden voor meer dan de helft afgelegd per personenauto. Ver hierachter komen op de tweede en derde plaats de bromfiets en de autobus. De train loopt als personenvervoermiddel sterk achteruit. structie. Een markant punt In de ont wikkeling van de automatische wissel is de verschijning van de Hill- man met Smith's electro-magnetische gangwissel, die de automaat voor het eerst in de categorie van de 1%-liter motoren mogelijk maakt. Humber toont de Super Snipe met nieuwe 3- liter kopklepmotor en op de Austin- stand ziet men de nieuwe Princess, een bijzonder fraaie wagen, afgeleid van de A99 Westminster, doch met extra luxieuze carrosserie, vervaar digd door V#ndei» Plag Ltd. Natuurlijk zal geen enkele tentoonstel lingsbezoeker de stand van Rolls Roy- ce en Bentley overslaan. Men vindt er de duurste wagens van de tentoonstel ling en als technische bijzonderheid is te vermelden, dat deze wagens een nieu we V8-motor hebben, nadat Rolls Roy- Ce jarenlang de 8-cylinder in lijn heeft gebracht. Deze motoren zijn in hoofd zaak van aluminium vervaardigd en vormen meesterstukken van moderne techniek. De Amerikaanse fabrieken hebben de gewoonte telkenjare hun modellen te merkelijke constructie. Deze vlakke 6- cylinder luchtgekoelde kopklepmotor is sterk verwant met Europese typen als van Porsche en Volkswagen. Ook Chrysler brengt een nieuwe 6-cylinder motor. Deze is watergekoeld. Om ruimte onder de motorkap te sparen heeft men hem onder een hoek van 30 graden uit de verticale as gebouwd. Deze motor is in kleine uitvoering voor de Valiant en in een iets grotere voor de Plymouth en Dodge Dart ge- kozèn. Vanuit Italië is een voor Nederland nieuw merk te zien, namelijk de Abarth. Deze fabriek vervaardigt hoog- opgevoerde sport- en recordwagens wel ke afgeleid zijn van bestaande serie auto's, in cawi de Fiats. Op de stand van Fiat zelf vindt men enkele speciale koetswerken, namelijk een Viotti cou pé van de 600-serie en een Blanching cabriolet, een variatie op de normale Fiat 500. De Italiaanse carrossiers la- Citroën heeft aan zijn serie ID 19 een „Break" stationwagen toegevoegd. Deze heeft 8 zitplaatsen en, indien met de achter bank omklapt, een zeer grote laadvloer. Niet alleen in Nederland, maar in ge heel West-Europa is de personenauto van luxe artikel een onmisbaar gebruiksarti kel geworden. Het aantal personenauto's per 1000 inwoners is in geheel Europa sedert 1953 fors gestegen. De grootste stijging vertoont Zweden. Oostenrijk is na de bezetting omhoog geschoten. Ook de overige genoemde Westeuropese landen zijn meer en meer gemotoriseerd. Nederland blijft in deze ontwikkeling iets achter. Een vergelijking met de Bel gische curve doet voor Nederland in de toekomst een sterkere stijging vermoe den. Men vergelijke hiervoor de lijn van Nederland tussen 1957 en 1959 met die van België tussen 1955 en 1957. Bij het trachten op te sporen van de factoren, die het de Franse industrie mogelijk gemaakt hebben om met suc ces een aanval te doen op de positie van de Duitse industrie op de Nederlandse markt, komt men allereerst tot de ont dekking, dat de ongeveer twee, drie jaar geleden voorspelde opmars van de hele kleine auto volkomen uitgebleven is. De Nederlanderr voelt, zo is geble ken, nog minder dan de kopers in de ons omringende landen voor de minia tuur-auto. Op een enkele uitzondering is. De Nederlander voelt, zo is gebie den de 4000 gulden in het afgelopen jaar flink gedaald. Zij zijn een nog on- betekenender deel van de markt gaan vormen. Vlak daarboven komen dan de wagens tussen vijfduizend en zesdui zend gulden en in deze sector is d-e be langstelling van de kooplustige Neder lander enorm! Niet minder dan 31 pro cent van de in 1959 verkochte auto's lag in deze prijsklasse. En, als men dan weet dat in de laatste vijf jaar het per sonenautopark in ons land bijna verdub beld is, dan begrijpt men, dat het voor de betrokken industrieën beslist wel de moeite waard is om zo goed mogelijk voor de dag te komen op de Nederland se markt. Over de vaderlandse automo- bielmarkt gesproken: de statistieken hebben uitgewezen, dat het vorig jaar 46,3 procent van de verkochte auto's goedkoper dan 6000 gulden waren en dat 35,5 proc-ent valt in de prijsklasse van 6000 tot 9000 gulden. De grote belangstelling voor auto's van vijf a zesduizend gulden verklaar de opmars van de Franse automobiel in Nederland voor een deel. Het is name lijk duidelijk geworden, dat er een leven dige strijd ontbrand is tussen de Volks wagen en de Renault Dauphine. Het feit, dat het uiterlijk van de Volkswagen op bepaalde details na nagenoeg niet ver anderd is sinds de presentatie van deze auto op de markt, speelt daarbij onge- Afgeleid van het type A99 Westminster, biedt Austin de Princess 3 litre saloon. Het koetswerk is verzorgd door de Engelse carrossier Vanden Plas. wijzigen, zij het ook dat de wagens daarbij in opzet veela'. onveranderd blijven. Op deze tentoonstelling treft men de nieuwe series voor 1960 van alle merken, en wagens als de Cadillac en Chrysler Imperial behoren tot de duurste van de gehele collectie. Uit de aard der zaak trekken in het bijzonder de compact cars de aandacht. De Ford Falcon, de Chrysler Valiant en de Che vrolet Corvair zijn in de loop van het vorige jaar geïntroduceerd. Men móet tot deze groep echter ook de Rambler America en de Studebaker Lark reke nen, die reeds eerder gereageerd heb ben op de vraag van het Amerikaanse publiek naar bescheidener afmetingen. Chevrolet heeft voor zijn Corvair een geheel nieuwe motor ontwikkeld van op- ten zich voor het overige van hun bes te kant zien bij Lancia, die speciale koetswerken exposeert van de Appia en de Flaminia en bij Alfa Romeo, waar een bijzonder mooie 2000 Spider het hoogtepunt van de stand vormt. Zoals men ziet is de oogst aan voor Nederland nieuwe modellen op deze RAI-tentoonstelling niet gering. Geen énkele bezoeker zal dan ook teleurge steld worden wanneer hij enkele uren tussen de glanzende en met bloemen versierde stands' ronddwaalt en wie plannen heeft om in deze periode een nieuwe wagen aan te schaffen, kan in de komende week op zijn gemak alle typen vergelijken, die voor hem in aan merking komen. De Duitse fabrieken leveren nög altijd *J®t grootste aandeel in de omzet op de Nederlandse markt. Van de best ver achte wagens, namelijk Volkswagen en ^Pel, heeft alleen de laatstgenoemde et%e tijd geleden een wijziging in de Productie doorgevoerd, nl. door de nieu we Opel 1200 en de 4-deurs Rekord met Eoo cc motor. Nieuw op deze ten- tonstelling is verder de B.M.W. 700, "verbaar als coupé en als 2-deurs Coach. Het merk B.M.W. vertegenwoor digde vroeger uitsluitend dure sportie- |*e klasse-wagens, doch heeft na de oor- °g hieraan ultra-kleine voertuigen toe gevoegd. Nu deze uit de belangstelling braken zoekt men een debiet in de Normale lichte klasse met de serie 700. ben nieuwe verschijning is ook de ■R.W. Junior, die reeds een aantal ja- feh is aangekondigd doch nu definitief ln productie werd genomen. Op de uit gebreide en bijzonder fraaie stand van iet de aandacht. Deze wagen is, even- de 220 SE sedan en het type 300, "gerust met benzine-inspuitmotor. in Parijs reeds duizenden In gebruik zijn. Peugeot toont voor het eerst in Neder land het bekende type 403 met diesel motor. Engelse wagens zijn in zeer grote aantallen en verscheidenheid in het R.A.I.-gebouw aanwezig. De meeste ervan behoren reeds tot het normale verkeersbeeld, Zoals de Morris 850 en de Austin Seven, die onlangs bij hun introductie veel opzien verwekt heb ben door hun revolutionaire con- «rcedes trekt vooral de 200 SE cabrio-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9