Hulp aan gehandicapte mens via beschutte werkplaatsen Staatssecretaris met ontzag vervuld over resultaten oma Vervolir Stadsnieuws SOCIALE WEGWIJZER Wereldrecord in „Blijdorp Brug over Maastunnelmond Beroepsgeheim en verschonings recht maatschappelijk werk(st)er Maatschappij tone bereidheid tot nor male waardering van deze arbeiders NUTROMA DE VEREDELDE KOFFIEMELK VAN TXuJtridCL Voor anderhalve ton verduisterd .Stndiecommissie geinstalleerd „Vergrote meccanodoos" in elkaar geschroefd Drie jaar en 10 maanden voor Oostduitse spion Kolenproduktie in december gedaald met 10% vet De nieuwste ontdekking Kwekerspremie ah stimulans Sociale lasten Aanleg tennisbanen in Volkspark BURGERLIJKE STAND Zesde Orang Oetan geboren Kustvaarder licht beschadigd Autohandelaar in Utrecht gearresteerd Ook voor „Los Bigotes Hontestroomop (le Mersey botst op baggermachine Ziekenfondspremie NSC VRIJDAG 19 FEBRUARI 13CJ PAGINA DORDRECHT, 18 februari. Ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders te Dordrecht heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer B. Roolvink, op een vanmiddag in de kantine van de sociale werkplaats te Dordrecht gehouden voorlich tingsbijeenkomst een toespraak gehouden, waarin hij een beroep deed op de pers om in de voorlichting aan dit belangrijke sociale werk hartelijke steun te geven. „Ik aarzel niet om dit beroep op u met enige klem te doen, omdat ik er diep van doordrongen ben, dat in de afge lopen tien jaren in de praktische uitwerking van de G.S.W.-regeling een stuk sociale bewogenheid concreet is gemaakt. Een stuk tastbaar geworden sociaal verantwoordelijkheidsbesef, waarvan ik. nu ik een aantal maanden de gelegenheid heb gehad mij in deze materie in het hijzonder te verdiepen, gaarne wil getuigen, dat de resultaten mij met ontzag hebben vervuld. Staatssecretaris Roolvink merkte op, dat in een tijd van volledige werkgele genheid en van toenemende sociale ze kerheid in steeds duidelijker licht de nood van de gehandicapte onze medemens voor ons komt staan. Overheid en be drijfsleven, alsmede het particulier initia tief, hebben hier een gezamenlijke ver antwoordelijkheid. Het is nog niet zo lang geleden, dat men over de mensen, die onder de wer king van de G.S.W.-regeling voor hand arbeiders hetzij op een buitenobject, het zij in een beschutte werkplaats zijn op genomen, in een ietwat neerbuigende of medelijdende zin sprak of dacht. Zeker aldus de heer Roolvink. er zijn in deze beschutte werkplaatsen mensen opgeno men, die tengevolge van een handicap, een lichamelijke of een geestelijke handi cap, moeilijk in het vrije bedrijf kunnen worden ondergebracht. Maar, wanneer men de maandelijkse werkgelegenheids cijfers raadpleegt, za] men daarin ook een cijfer vinden van het aantal werk loze mannen en vrouwen, geplaatst op sociale werkvoorzieningsobjecten. Niet minder dan veertienduizend op g.s.w.- objecten geplaatsten staan bij de gewes telijke arbeidsbureaus als wërklozen in geschreven, hetzij als handarbeiders, hetzij als hoofdarbeiders. Dat wil zeggen dat zij behoren tot wat men in het vak jargon verstaat onder geregistreerde ar beidsreserve. Staatssecretaris Roolvink zeide, dat men zich in de kwaliteit en in de prestatie mogelijkheid van deze mensen niet moet vergissen, want dat zou een ernstige dwa ling zijn. In de eerste plaats in sociaal opzicht en in de tweede plaats in prak tisch opzicht. Een der belangrijke doelstellingen van de arbeid in beschutte werkplaatsen, en tegelijk de diepere zin van de G.SW- regeling, is de arbeider, die in deze re geling is opgenomen een nieuwe ge wenning te geven misschien is dit wel de belangrijkste doelstelling, zo zeide de heer Roolvink. Gewenning aan geregel de arbeid, ook aan arbeid in verband met anderen en aan een zeker arbeids- tempo, dat geleidelijk kan worden op gevoerd. Voor deze mensen is de be schutte werkplaats geen eindpunt, maar een tussenstation op de weg naar een normale werkkring in het vrije bedrijf. De heer Roolvink zeide toch ook nog wel eens met enige nadruk te stellen dat het er bij dit werk om gaat, dat de gehandicapte werknemer inderdaad door iedereen ook door zijn omgeving binnen het bedrijf als werknemer en als mens, ja als schepsel van God, wordt erkend en gewaardeerd. Een hoogst belangrijke taak is, naar de mening van de staatssecretaris, hier weggelegd voor de leiding van de werk plaatsen. Zij zal haar aandacht bij voort during gericht moeten houden op verbete. ring van het niveau der werkzaamheden, op bevordering van efficiency en pro- duktiviteit en op bevordering van de menselijke verhoudingen: 't scheppen van 'n arbeidssfeer, welke die in 't bedrijfsle ven zoveel mogelijk benadert. Dat bete kent voorts, dat er naar moet worden gestreefd ook in het belang van de ge plaatsten zelf met de bestaande mid delen meer te doen en het zo mogelijk beter te doen. Alleen wanneer de aan dacht hierop gespitst blijft, zullen de mensen, die in dit wericplaatsverband hun werk doen, zich ondanks hun handi cap, normale werkers kunnen gevoelen en zo hun kans op doorstroming ook zelf be. vorderen. De staatssecretaris voegde daaraan toe dat. aangezien deze ontwikkeling zich zo duidelijk aftekent, van de maatschappij ook een bereidheid mag worden verwacht dat zij deze werkers, eenmaal aan haar hoede toevertrouwd, ook als normale werkers waardeert. Want op deze waar dering hebben zij recht. De heer Roolvink merkte op, dat de ge meenten de G.S.W.-regeling hebben ge maakt tot wat zij thans is: een orgaan, dat zijn beschermende en tegelijk inspi rerende bemoeiingen uitstrekt over vele duizenden, die anders inderdaad als de kneusjes van de samenleving, als ver eenzaamden, onder ons zouden voortve- geteren. „Het enthousiasme, dat voor de uitvoering van de regeling van de zijde der gemeenten aan de dag is en wordt ge legd, is tegelijk inspirerend voor hen, die als medespelers medefirmanten, in het G.S.W.-bedrijf hun hart en hun toewijding aan dit grootse sociale doel mogen ge ven. En daarvoor spreek ik graag mijn grote erkentelijkheid uit", zo besloot de Staatssecretaris. KARLSRUHE, 19 febr. (UPI) De Oostduitse spion Lothar Noack is giste ren door de federale rechtbank veroor deeld tot drie jaar en 10 maanden gevan genisstraf. De 14.500 mark die in zijn bezit werden aangetroffen, zijn geconfis queerd. De echtgenote van de 27-jarige Noack. Crista 25 jaar oud, werd ver oordeeld tot achttien maanden gevange nisstraf, Zij maakte deel uit van de spionage-organisatie, die Noack in Bonn had opgericht. Noack bekende dat hij zich in 1954 bij de Oostduitse geheime dienst, de MFS, had aangesloten en in 1956 in West- Duitsland was gekomen. Op besloten zit tingen van het hof vertelde hij hoe hij zijn spionage-organisatie in Bonn had op gericht, berichten doorstuurde aan het hoofdkwartier van de MFS in Oost-Ber- lijn en dat hij lid was geworden van de christen-democratische unie voor spio- nage-doeleinden. Noack heeft bij de al gemene verkiezingen van 1957 zelfs ver kiezingstoespraken voor de Christen democraten gehouden. DEN HAAG, 17 febr. Het ministerie van Economische Zaken meldt, dat de Nederlandse kolenproduktie in' decem ber 1959 volgens de voorlopige opgave 996.273 ton heeft bedragen tegen 1015215 ton (definitief) in november 1959 bij resp. 24 en 24 werkdagen. De totale verzen ding van de mijnen heeft in november 1959 832.809 ton bedragen, waarvan 520.182 ton bestemd voor de bin nenlandse behoeften. De invoer (exclu sief bunkermatieriaal) heeft in decem ber j.l. 586.689 v.m. 607.211) ton bedra gen. In november 1.1. kwam in totaal be schikbaar voor binnenlands verbruik 1.127.393 ton, waarvan voor grootindus trie 745.446 ton en voor huisbrand en kleinindustrie 381.947 ton. Nutroma veredelt het aroma DEN HAAG. 18 febr. Op verzoek van het produktschap voor granen, za den en peulvruchten heeft het Neder lands graancentrum een regeling ontwor pen voor het toekennen van een kwe kerspremie ter bevordering van de bak- kwaliteit van de inlandse tarwe. De pre mie, ingaande per 1 augustus 1963, kan worden toegekend aan de kweker van een ras dat een wezenlijke bijdrage le vert tot de verbetering van het bak- kwaliteitsniveau. Voor de eerste 2000 ton zaaizaad zal zij 4,- per 100 kg bedra gen, over de volgende 2000 ton 3,- per 100 kg en hierna 2,- per 100 kg tot een totaal premiebedrag van maximaal 350.000. Per ras en per jaar zal niet meer premie worden gegeven dan 100.000 terwijl over het totaal van de rassen niet meer dan 300.000 per jaar zal worden uitgekeerd. Verondersteld wordt dat de kosten gedurende een 15- jarige looptijd van de regeling 2.500.000 tot 3.000.000 zullen kunnen bedragen. WIE MOCHT DENKEN, nu we ons op maken om de maan en de andere plane ten te verkennen, dat we onze goede aarde door hebben, vergist zich. We zijn er al erg hoog boven geweest en Piccard is bezig, tot een niet onaardige diepte in de oceaan door te dringen, zodat er spoe dig geen geheimen meer zullen bestaan, althans wat de oceaanbodem betreft en de situatie onder zee op tienduizend meter en zo. Maar toch, er blijkt nog het een en an der te zijn, waarvan we hoegenaamd geen notie hebben. Af en toe worden we hier aan herinnerd, zoals met de expeditie, door een aantal Sovjet-geleerden onderno men naar een plek ergens in het hart van Siberië, die al sinds 1908 de geleerde we reld geïntrigeerd heeft. Ze zijn er op zoek naar de anti-materie. Wat dat is? Wel, het is niet bepaald eenvoudig, om het even te vertellen. We willen het echter proberen. De anti-materie is de tegenstelling van de materie, dus van de stof en er tevens de onverzoenlijke vijand van. Wanneer de anti-materie in botsing komt met de materie, blijft er niets over. Eenvoudig niets Zelfs geen as of gaswolken duiden aan, dat er ooit iets geweest is. Dat iets was dan een massa atomen. Elk van deze atomen was een zonnestel sel heel in het klein, met een positief ge laden elektrische kern, weer omringd door negatieve elektronen. Bij de anti materie is het precies andersom, de nega tieve kern is door positieve elektronen omringd. In de wereldruimte is het de natuur ge lukt. antimaterie vast te houden en wel in kleine sterren. Nu denken de Sovjet geleerden, dat de meteoor van Koulik zo'n uit anti-materie gevormde ster was. overigens weer een heel kleine Tot voor kort nam men aan. dat een groot gebied in Potkammanaya Toen- goeska, hetwelk als het ware leegge- De heer A. K. te R. wil weten, hoeveel lasten hij moet betalen van zijn vaste maandloon van 465.-. Hij heeft drie kin deren, jonger dan 16 jaar. Voor de A.O.W.-premie en de loonbe lasting moeten we de witte (coördinatie) tabel raadplegen. Daarin lezen wij, dat aan A.O.W. 30.- en aan loonbelasting 18.85 verschuldigd is. Let wel indien u deelnemer van een bedrijfspensioenfonds bent. dan moet de pensioenpremie (werk nemersaandeel) eerst van de 465.- wor den afgetrokken en daarna de tabel wor den geraadpleegd. Aan Ziektewetpremie is maximaal 1 procent van 465.. verschuldigd. Tenzij uw werkgever een bovenwettelijke ver brand was, aan de botsing van die mete oor met de aarde ten offer was geval len. De catastrofe vond plaats omstreeks zeven uur in de ochtend en midden in uitgestrekte oerbossen. Er verhief zich een vuurkolom van twintig kilometerzekering heeft gesloten, in welk geval hoogte. De hitte werd tot op 65 kilometer i meer premie mag worden ingehouden, afstand waargenomen Op 650 kilometer- afstand werden deuren ontzet en op 700 kilometer paarden tegen de grond gesmakt. De z.g. meteoor werd genoemd naar de onderzoeker Koulik, die in 1927 de" plaats des onheils vond, door de verschroeide baan te volgen, welke het hemelse projectiel door de bossen ge maakt had, voordat het insloeg. Naar zijn berekening was het enkele honder den tonnen zwaar geweest. Indien het een viertal uren vroeger op de aarde was geploft, zou het het toenmalige Sint- Petersburg vernietigd hebben HIERUIT KAN GECONCLUDEERD Door de heer J. van Vliet, exploitant een met de eerder in 1957, in rekening gebrachte huurprijs. In aanmerking nemende, dat de banen van het Tennispark „Spieringshoek" op de zaterdagen en zondagen volkomen be zet zijn en derhalve aan uitbreiding van het aantal tennisbanen in deze gemeen te behoefte bestaat, stellen B. en W, de van een tweetal tennisbanen in hetraad voor hen te machtigen tot de be- Volkspark, ten zuiden van de Stadhou- doelde verhuringen, derslaan, is verzocht hem de voor de aanleg van nog een tweetal banen nodi ge grond ter beschikking te stellen en op de reeds in huur uitgegevén grond een derde baan in exploitatie te mogen ne- men' GEHUWD: M. J. Deelen, 37 jr. en H. Eveneens is door de r.-k. Lawntennis-M. T. L. van der Meer, 33 jr. H. M. Dir- vereniging „Los Bigotes" het verzoek ge- j Her, 32 jr. en E. B. Hersbach, 24 jr. daan haar in de gelegenheid te stellen p. J. M. Daeter, 33 jr. en J C. T. van der een drietal tennisbanen aan te leggen en Meer. 31 jr. J. P. Winkelman, 27 jr. en in gebruik te nemen op een terrein ten.N- Toussaint, 20 jr. J. M. Hormes zuiden van de banen van de heer Vanj 28 ir. en H. J. C. van Son 22 jr. P. A. J. Vliet. Appels. 25 jr. en C. J. Putters, 25 jr. A. Deze aanvragen hebben een onder-28 -'r-. en T^- Smidh, 21 jr. werp van bespreking uitgemaakt in de0E30REN7: Johannes W z. v. J. P. de Sportraad voor deze gemeente, wines j Huiter en W. H Rolaf. Johan P. L. z. v. advies ter zake van voormelde aanvra-J' i ^er Maas en L, A. van Santen, gen is ingewonnen. Na overleg met be- E Va" r e' r1 F' trokkenen adviseert de Sportraad als j ONDERTROUWD- Re" l fin volgt te besluiten: a. tot verhuring aanEDERTROUWD_ N. v. d. Beek, 60 de heer J. van Vliet van een perceel j i Cd„LVo!i ?e" H?TuveT1, *F- J-,V£!" grond ter oppervlakte van 1230 m2 voor, r- f, L 91' Waard. 18 de aanleg van twee nieuwe tennisbanen ]9 jr G A 3^ Jjr. ën j. M°8™" ke catastrofe van de aarde kan worden weggevaagd. De meteoor van Koulik heeft nadien tal van vragen opgewor pen en de sovjet-geleerden, die nu naar Potkammanaya Toengoegska getrokken zijn, willen nagaan, of de theorie juist is, volgens welke het hier niet om een meteoor gaat, doch om zo'n uit anti-ma terie bestaande ster. Volgens hen heeft een meteoor, zelfs al was die enkele tonnen zwaar, niet zulk een catastrofe kunnen aanrichten als in 1908 plaats vond en nog minder zulk een geweld kunnen veroorzaken. Ze spreken van een kos- misch-nuclear verschijnsel, waardoor een oppervlakte van een gebied van de omvang van een middelgroot Europees land, totaal verwoest werd. Op weg naar het middelpunt van het verwoeste gebied hebben de leden van de expeditie reeds geconstateerd, dat de radioactiviteit van de flora in de omgeving aanzienlijk hoger is dan normaal. Op een bepaalde plaats houdt de radio-activiteit dan opeens op. Men is nu bezig, gegevens te verza melen en zoekt o.a. allerlei planten en steensoorten bijeen om daarbij na te gaan of zich hieronder misschien iets bevindt, dat het kosmische-nucleaire karakter van de catastrofe aantoont. j j - ROTTERDAM, 18 febr. De Kon. uiterst geringe kaL b^tLf"datTe^n R°U' Blijdorp heeft sedert of andere wereldstad door een dergelii- vanmorgen een weieldiecord op haar ------ - - - naam staan door de geboorte van dei zesde orang oetan in deze dierentuin. Vader Adriaan en moeder Julia blijken erg ingenomen met hun spruit, zozeer, j dat de oppassers nog geen kans heoben i gezien na te gaan of het paar met een zoon of een dochter is verblijd. Julia bracht in de Rotterdamse diergaarde thans haar derde spruit ter wereld. afhankelijk van de hoogte van de boven wettelijke verzekering. Ziekenfondspremie is een vast percen tage, namelijk 2.4 procent van 1 januari 1960 af. Voor de wachtgeld-' en werkloosheids verzekering geldt een per bedrijfstak ver schillende premie. Het werknemersaan deel varieert van 0.5 tot ongeveer 3 pro cent. Let wel, indien u aan een bedrijfs pensioenfonds deelneemt, dan moet ook voor de berekening van de sociale lasten de door u te betalen pensioenpremie eerst van de 465.. worden afgetrokken. Mevr. B. B. te R. legt ons een tweetal vragen voor Allereerst vindt zij. het vreemd, dat haar man. nu hij gepensio neerd is en minder inkomen heeft, be langrijk meer premie voor de zieken fondsverzekering moet betalen. Toen haar man werkte, verdiende hij 475.- per maand. Hij betaalde toen ruim 2 procent aan ziekenfondspremie. Dat was ongeveer f 10.- per maand. Nu bedraagt het inkomen aan pensioen en AOW 375.- per maand en nu betaalt hij 18.64 per maand aan ziekenfondspremie. U kunt het het beste zo zien. De ver plichte ziekenfondsverzekering omvat alle werknemers in loondienst beneden de loongrens. Dat is een enorme groep mensen. Daardoor is het risico van de ziekenfondsen zeer ruim verdeeld. En daarom kan de premie ook bijzonder laag zijn. Het aantal vrijwillig verzekerden, waartoe uw man thans behoort, is heel wat geringer. Het risico wordt dus door minder mensen gedragen en daarom is de premie hoog. U weet misschien, dat hieraan voor een deel al tegemoet gekomen is door de in voering van de (vrijwillige) zieken fondsverzekering voor bejaarden, waar voor de premie ook laag is. Daaraan kun nen echter alleen die bejaarden deelne men, wier inkomen niet meer dan 3590.- per jaar bedraagt. Wij weten wel, dat umet bovengenoem_ de verklaring niet zodanig geholpen bent dat u nu minder premie behoeft te gaan betalen. Maar misschien heeft u nu meer inzicht, waarom uw man een hoge premie betalen moet. Vervolgens heeft u gehoord, dat de A.O.W.-premie grotendeels door de werk gever betaald moet worden en u verwon dert zich erover, dat uw zoon de volle premie moet betalen. De werknemer betaalt de volle A.O.W.- premie, de werkgever betaalt daaraan niet Maar u mag daarbij nooit vergeten, dat toen de A.O.W. werd ingevoerd, vrij wel alle lonen zijn verhoogd met 5,6 pro cent, de zogenaamde A.O.W.-compensatie. In feite is het dus zo, dat de werkgever het grootste gedeelte van de A.O.W.-pre mie voor zijn rekening neemt. (Vragen omtrent de sociale verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden ingediend bij onze sociaal-economische redactie, Kortenaerstraat 1, te Rotter dam). (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 18 febr. De Utrechtse recherche heeft gisteravond van zijn bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld de 50-jarige autohandelaar J- v. O. alhier, die verdacht wordt een bedrag van ongeveer 150.000 te heb ben yerduisterd. Hjj zou dit geld on; der zich hebben gekregen door allerlei knoeierijen in zijn handel. Zo heeft hij 23 autos, die op 'zijn naam gefinan cierd werden, van de hand gedaan zon der dat hij het volledige bedrag ge stort had. Hetzelfde zou hij gedaan hebben met 22 auto's, die hij van een garagebedrijf in Amsterdam had ge" huurd. Een andere onregelmatigheid was, dat hij het geld, dat een finan cieringsmaatschappij voor vijf auto's, die door zijn bemiddeling waren ge kocht, had verstrekt, in eigen zak stak. Reeds veel eerder waren van perso nen uit verschillende delen van het land bij de Utrechtse politie klachten over 's mans praktijken binnengeko- men. Na een langdurig onderzoek acht te zij eerst nu voldoende termen aan wezig om de autohandelaar te arreste ren. LIVERPOOL, 18 febr. (UPI) De 500 ton metende Nederlandse kustvaarder Hontestroom is vanmorgen vroeg op de i Mersey tijdens een sneeuwstorm in bot- sing gekomen met een baggermachine. De boeg van het schip werd licht bescha digd. De Hontestroom, die een beman ning van twaalf koppen heeft, bereikte het zuidelijk eind van de haven van Li verpool. De baggermachine werd drijven de gehouden door de zandlading over boord te pompen. De botsing gebeurde nadat dc Hontestroom van de N.V. Hol landse Stoomboot Mij., Amsterdam, de haven had verlaten. met kleedgelegenheid, met toestemming tevens om op de reeds gehuurde grond nog één inmiddels reeds aangelegde baan in gebruik te mogen nemen; b. tot verhuring aan de r.-k. Lawnten- nisvereniging „Los Bigotes" van een per ceel grond ter oppervlakte van 2.900 m2 voor de aanleg van een drietal tennisba nen en de stichting van een clubgebouw. Er wordt in overweging gegeven Mil. 22 jr Ch Seton 20 jr en de huurprijs te bepalen op 5 cents per j Dal, 18 jr. J S. H Stoop, 24 jr m2 per jaar. Deze huurprijs komt over- Adams, 19 jr. der Haar, 21 jr. B. van Marion, 29 jr. en A, M. J Krommehoek. 17 jr. J. P M. Marrevee, 27 jr. en W. M. L. Swartjes, 27 jr. W. F. Nooteboom, 23 jr. en B. J. M. Kalkman 23 jr. C. A. van Oudenaar de, 20 jr. en L. J. Meulstee, 18 jr. G. Plooij, 23 jr. en T. van Put, 23 jr. J Rosman 22 jr. en P. van Vuuren 16 jr. J G Ruigrok, 25 jr. en A M. J van D.A.C en A. DEN HAAG, 18 febr. De voorzitter telbesche van de nationale raad voor maatschan- pelijk werk, prof. dr. R. Schippers, heeft vanmiddag in het secretariaatsgebouw van de raad te 's-Gravenhage de studie commissie geïnstalleerd, welke het vraag, stuk van het beroepsgeheim en verscho ningsrecht voor maatschappelijk werk- (st)ers zal bestuderen en daarover rap port zal uitbrengen. De commissie staat onder voorzitter schap van prof mr. G E. Langemeijer, procureur-generaal bi.j de Hoge Raad. Verder hebbes in de commissie zit ting: hoogleraren, leden van de rechter lijke macht, beleidsfiguren uit het maat schappelijk werk en vertegenwoordigers van de bonden van maatschappelijk wer kers Prof Schippers wees er in zijn installatierede op. dat de discussies over het beroepsgeheim van de maat schappelijk werker niet van vandaag of gisteren dateren, maar reeds enkele ja ren oud zijn. Het heeft de maatschap pelijk werkers altijd gespeten, dat ze weinig gelegenheid kregen- om de zaak van het beroepsgeheim principieel te rming is voorbereid En verder is er dan een speciale aanleiding, om dat zich eind 1959 vrij plotseling een aantal gevallen voordeed, waarbij een rechterlijke uitspraak ten aanzien van het verschoningsrecht moeilijk kan uit blijven Daarbij hebben vooral de zaak van mej G. de IJmuideri en het arresi van het Amsterdamse Hof de gemoede ren bewogen Samenvattend vroeg spreker vooral voor de volgende vragen de aandacht van de commissie: 1 Is zonder verschoningsrecht de uit oefening van het beroep van maatschap, peljk werker mogelijk? 2. Is de vrijheid van de cliënt zonder verschoningsrecht voldoende gewaar borgd? stellen Wanneer, zei hij, de nationale raad meent, dat de tijd is gekomen deze, zaak opnieuw aan de orde te stellen draagt iaartoe bij het feit, dat in de werpld van de oole'd'ngen meer hpldprheid gaat ont staan en ook dat in de kringen, van de bonden een ontwerp van wet op de ti- S. Is er een algemeen belang aan het verschoningsrecht verbonden? Prof mr G E. Langemeijer sprak hierna namens de commissie een woord van dank tot prof Schippers Het onderzoek, aldus spreker, zal geens zins eenvoudig zijn, want het zijn tegen strijdige en bovendien moeilijk scherp te omlijnen belangen, die hier zo goed mogelijk in' overeenstemming moeten worden gebracht Spreker gaf de ver zekering dat de commissie er naar zal streven haar taak zo snel en deugdelijk als mogelijk is te volbrengen. De commissie maakte vervolgens een aanvang met haar werkzaamheden. ROTTERDAM, 18 febr. De Euromast is één gewor den met de Floriade. Van nacht om kwart over twee lag de eerste stalen balk over het felverlichte tracée van de Maastunnel, rustend op de beide bruggehoofden aan weerszijden van Rotterdams drukst bereden autoweg. Om halfvier zwaaide de laatste van de vier balken in de, greep van een zware kraan wagen naar de hoofden. Een tikje rechts, een beetje draaien en enigszins koude handen grendelden het laat ste verbindingsstuk vast. hoog boven de mond van de tunnel, was. Waar het bizar stil Hiermee was het laatste grote werk behorend bij de Euromast tot een goed einde gebracht. De twintig ton zware brug is het onderwerp van vele besprekingen, van vele plannen ook geweest. Ontwerpers hebben hun es thetische driften uitgeleefd in fraaie vormgevingen. Strakke boogbruggen met betonskeletten en gotisch ge vormde bogen, gewelfde „loopplanken" en er is zelfs wel eens gedacht zij het maar heel even aan ëen hangbrug. De esthetici hebben echter niet de kans gekregen die zij zich wel wensten. De bouwer van de Euromast, de Aanneming Mij. J. van Ees teren N.V., is echter tenslotte met een strak, zakelijk en vooral goedkoop plan naar voren gekomen. Aan het constructiebedrijf Zwijnen- burg te Krimpen a. d. ijssel werd de opdracht gegeven een ..vergrote meccanodoos" in elkaar te schroeven. Het geen dan vannacht is ge schied. Na afloop van de Floriade zal ook de brug verdwijnen. Wellicht liggen over een jaar de balken, die nu boven de mond van de Maastunnel hangen, ergens in een damwand voor het Concertgebouw De „klap licht" zoals men dit in het fotografen jargon pleegt te noemen was voor een deel afkomstig van de „spots" van camera' lieden, die de groei van d® Euromast nauwlettend doof de zoeker van hun filmtoe' stel hebben gadegeslagen- Honderden meters film zij0 onder hun toezicht opge' draaid aan het vereeuwigen van de mast van Rotterdam- Tussen het opheffen va° de eerste anderhalf tons balK en het vastzetten van de vierde lag nauwelijks ander half uur. Al die tijd zaten et op beiden brughoofden een aantal mensen, die de ëe' vaarten bij aankomst boven op de centimeter op hun plaats schoven, behoedzaam als legden zij een kind m de wieg. En al die tijd zijn' de automobilisten over d® brug moeten komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8