RAPPORT-KLAASESZ RIJNMOND Mr. Peek waardevolle suggesties en voor Schiedam aanvaardbaar OYER 'J Stedelijk Museum wordt gerestaureerd Gemeenteraad komt bijeen BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Geheugen-hulp OVER DE DAM J Ook de linkervleugel - Tevens centrale verwarming VREDEBREGT IP DE KRANT KUNT GIJ NIE: MISSEN, GEEN DAG! Nieuws uit het Stedelijk Museum Leerplan Chr. Techn. School wordt uitgebreid GARAGE WALDO Kath. Vrouwengilde Burgerlijke Stand Damwachter Hoekey-programma r.-k. h.c. Spirit Centrale verwarming Bedevaart naar Kevelaer Nieuw röntgenapparaat en planigraaf voor Gemeente-ziekenlmis VERHURING Passage Theater Monopole Theater 38.150 voor kleed lokaal in sportpark „Harga" Spirit gaat carnaval vieren Agenda Rotterdam N S C ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 f AGIN A 3 CITROEN *il«uwe sdiledamsclic schledamsche courant w 1 J .132 woningen en galerij mei 28 winkels in Nieuwland 28 galerij'winkels en 21 kleine ivinkels in Nieuwland *-mÊw* The Five Pennies Stella's sleutel" naar het boek van Jan de Har tog Paniek in een wereldstad burgemeester J. W. Peek' heeft in een commentaar op het nieuwe ontiverp v°or Rijnmond, zoals dit in het rapport Van de commissie-Klaassesz vervat is, *'.ln voldoening over de strekking ervan ®n de er in voorgestelde wijzigingen te genover het ontwerp der hoogleraren brlns en Simons uitgesproken. De taak omschrijving van het te scheppen orgaan avordt er duidelijk in omschreven. In tegenstelling met de burgemeester van botterdam acht hjj de samenstelling Van het dagelijks bestuur voor Schiedam aanvaardbaar, dat trouwens van het be- g'n af aan een tussenstandpunt heeft in genomen. Dat Rotterdam niet door rechtstreekse verkiezingen een over wegende invloed zal krijgen, vindt mr. beek een voordeel. De invloed van Rotterdam wordt door 'hst nieuwe ontwerp minder, al zal het ^ventueel 44 van de 81 stemmen in de bestuursraad krijgen. Wat de vertegen woordiging der gemeenten betreft, meen de mr. Peek, dat het er praktisch toch °P zal neerkomen, dat de burgemeesters zitting nemen en ten aanzien van het Jporzitterschap van Rijnmond vestigde bij er de aandacht op, dat de Kroon daar- voor toch altijd de burgemeester van Rot- ONDER DIT KOPJE PUBLICEREN We geregeld berichten over de activitei ten in het Stedelijk Museum. We ruimen "r gaarne een plaatsje voor in, omdat functie van het museum in ons cul turele leven een belangrijke is. Daar- °m stellen we belang in de wijze, waar op er gewerkt wordt. Reeds jaren gele den wezen we er op, dat een museum Jhidden tussen de mensen moet staan. Door verschillende omstandigheden, o.a. "®t lage salaris van de conservator, ''et de publiciteit en in het algemeen1 "et optreden naar buiten iets te wensen "ver, hetgeen allerminst zeggen wil, "at de vorige conservator als zodanig J" zijn taak te kort schoot. We mogen er i "'er slechts aan herinneren, dat er ook Voorheen vele en goede tentoonstellingen *'j« gehouden, o.a. uit eigen kunstbezit v"h Schiedammers. Het Stedelijk Museum roert zich nu e" dat is heel verheugend, zulks te meer ^bgezien het dit jaar 60 jaar bestaat. e huidige conservator is sterk wat "'en noemt publicity minded en hij heeft "'teraard zijn eigen inzichten omtrent o wijze van werken en de manier, waar- 5>P het kunstbezit moet worden uitge leid en in welke richting de doelstel- ,'"g van het museum zich dient te be jegen. Hij heeft zich geschaard in een groep 'eiders van musea, die een andere opvat- "g huldigen dan die, welke lange tijd nóg in belangrijke mate het richt snoer van het museumbeleid jn den lan- was en is. Niemand zal deze groep "et recht betwisten, zijn eigen weg te ?aan, al zal ze toch rekening dienen te "ouden met het feit, dat een museum algemeen en geen persoonlijk bezit Dat men het niet overal eens is o.a. aanzien van het streven naar popula- sering van de kunst door de musea en "eze een andere taak blijft toedenken viel ""langs te lezen in een artikel in de (•Hieuwe Rotterdamse Courant", een a(l. dat in kunstkringen toch wel een °ot aanzien heeft. We geven het hier weer: Het Museumjournaal, dat wordt uit gegeven door het Stedelijk Museum te ^htsterdam, het Museu mKröller-Muller het Van Abbe-Museum te Eindho- is de laatste tijd tot een verdere a °ei gekomen. Om tegemoet te komen an verzoeken van. lezers om artikelen j.a" niet gespecialiseerde aard, heeft de "uactie, zo wordt in het nieuwe num- j^®1" medegedeeld, nu ook besloten een artikelen op te nemen van Pierre a"ssen, die op zeer populaire wijze de j Van de moderne kunst zullen behan- elen en verklaren. Dat een dergelijke v®"s voortkwam uit de kring van lezers dit blad, verbaast wel enigszins, mdat men zo gaarne meent, dat de ge- j "uwen dezer musea met de nu een t"lVe eeuw oud zijnde „moderne kunst" wel enigszins vertrouwd zouden Jn. geraakt door het werk dat deze mu- t zo lang reeds regelmatig verrich- ook door middel van pedagogische jj "Usten, rondleiding, enz. Maar goed, jWaad kan het in elk geval niet. We da?5" 'n^ussen' dit niet betekent, at de inhoud van het blad, die de laat- ha aan betekenis won, ook verder - ar het niveau van de popularisering bei gaan- Daaraan bestaat zeker geen rj ""efte, dunkt ons, want aan popula- grer'ng wordt in de recente tijd met een 1 "®'ende boekenstapel, met radio en te- 's'e zo langzamerhand wel genoeg ge- ]tga" om 'n ieder die horen wil te berei- geven het bovenstaande weer, om 0tl" eenzijdige zienswijze te voorkomen jw" ogen overigens niet sluitend voor St belang van pionierswerk dat in ons j"6lijk Museum verricht wordt. t\ve6t is "Hijd goed, een kwestie van Zich meer kanten te bekijken en re even te bezinnen op hetgeen ande- berde brengen. terdam kan aanwijzen, Voor zich per soonlijk acht hij een nadere inschakeling van Gedeputeerde Staten ten deze wen selijker, aangezien deze dichter bij de gemeenten staan. Overigens kon hij zich voorstellen, dat het nieuwe ontwerp voor andere gemeenten moeilijker aanvaard baar zal zijn dan voor Schiedam, spe ciaal wat de annexaties betreft. Maar hij oordeelde het rapport een uitstekend uitgangspunt voor nadere bestudering en bespreking van het zo belangrijke vraagstuk van het bestuursorgaan Rijn mond. Er worden in het rapport immers zeer waardevolle suggesties gedaan. In grote lijnen is het voorgestelde ontwerp alleszins aanvaardbaar, aldus mr. Peek. Hij wees ons er nog op, dat in de oor spronkelijke opzet van Rijnmond de bur gemeesters der 27 gemeenten als advi seurs zouden optreden. Kiezen de ge meenten hun burgemeesters als afgevaar digde, dan verandert er feitelijk niet veel. Voorts vestigde hij er de aandacht op, dat in het ontwerp Prins-Simons Rijn mond in alle zaken, behalve de havens zou beslissen, terwijl deze organisatie nu algemene richtlijnen zal kunnen aan geven. ook ten aanzien van de havens. In ieder geval is de taakomschrijving van Rijnmond anders dan in het oor spronkelijke plan en ook dit stemt tot voldoening. Het ontwerp-Klaassesz komt het door Schiedam ingenomen standpunt nabij, het sluit er zich zelfs vrij nauw keurig bij aan. De exploitatie der havens blijft bij de gemeenten berusten, die daarbij uiteraard de richtlijnen van Rijn mond dienen te volgen. Wij voor ons tekenen bij deze korte uiteenzetting van de burgemeester, die uiteraard niet op alle onderdelen van het rapport Klaassesz nader kon ingaan, nog aan, dat mr. Peek met volle recht zou kunnen constateren, hoezeer de commissic-Klaassesz tot formuleringen kwam, overeenkomend met de suggesties, welke door hem in zijn Nieuwjaarsrede zijn gedaan, waarvan wij indertijd een uitvoerig overzicht hebben gegeven. Uit deze Nieuwjaarsrede bleek overdui delijk, in welk een sterke mate mr. Peek de ingewikkelde materie, welke de oprichting van een bo vengemeente lijk orgaan met vérstrekkende bevoegdheden is, beheerst. Hoe vooruitziend zijn blik ten deze was, blijkt wel uit hetgeen thans uit de bus is gekomen. De burgemeester behoefde overigens niet, zoals zijn ambtgenoot te Rotterdam, al direct stelling te nemen tegenover enkele punten in het rapport. Dit is in zijn geheel voor Schiedam aanvaardbaar, zo merkte hij nog op. Maar het laatste woord is natuurlijk aan de commissie, die toStaak zal heb ben. de definitieve vorm van Rijnmond te formuleren, waarbij de samenstel ling van het dagelijks bestuur, waar tegen Rotterdam bezwaar maakt, al thans zoals het in het rapport wordt voorgesteld, tot aller of veler genoegen zal worden geregeld. Door het bestuur van de Vereniging tot oprichting en instandhouding van Chris telijke Nijverheidsscholen voor Schiedam en Omstreken werd aan B. en W. verzocht, ten behoeve van de van deze vereniging uitgaande technische school, de uitbreiding van het leerplan met de vakken elektrotechniek en autotechniek nodig te verklaren. Tot op heden werden aan deze school de vakken timmeren, smeden en bankwerken onderwezen. Het ligt in de lijn van een normale ontwikke ling, dat thans ook de vakken elektro- en autotechniek aan het leerplan worden toegevoegd. Aangezien overeenkomstig artikel 25, 6e lid der Nijverheidsonder wijswet daartoe slechts kan worden over gegaan, als de raad medewerking ver leent, stellen B. en W voor, de uitbrei ding van het leerplan met bovengenoemde vakken nodig te verklaren. benzineverbruik 1-181 VRAAGT DEMONSIKATIE SINGEL «1-45 SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam Vlaardingen Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON 84.65.0 (3 lijnen) Op maandag 22 februari a.s. komt me vrouw M. Brouwers-Claus om 8 uur in de benedenzaal van „De Amstelbron" om de Vastenavond te leiden van het Katholiek Vrouwengilde. Dit belooft een gezellige avond te worden met een quiz, een liedje en grappige declamaties. De leden, ook die van Gilde Nieuwland en Kethel, worden aangespoord allen te ko men. GEBOREN: Rudolf. z.v. I. B. K. Marschall en C. L. Philippi; Bernardus M„ z.v. R. W. Asmus en P. G. H. van Gerven; Adriana G„ d.v. J. Schell en J. M. van Hattem; Anja. d.v. W. T. Wasman en H. E. den Held: Yvonne, d.v. A. J. Feelders en H. P. Kopen hagen. OVERLEDEN: P. A. A. van Gent. 79 jaar: C. Th. M. van Deurzen, 1 80 jaar; P. J. Hoorn, 54 jaaar. De Commissie voor het Stedelijk Mu seum heeft zich andermaal beraden over het vraagstuk van de restauratie van het gebouw, waarin het Stedelijk Mu seum is ondergebracht. Zij berichtte B. en W. daarbij allereerst het feit in aan merking te hebben genomen, dat het het voornemen van het Gemeentebestuur js ook na de bouw van een nieuw stad huis de officiële ontvangsten te doen plaats vinden in de aula van het Mu seum. voor kolen '■'f Boterstraat 64 tel. 68481 Ooohlod «oor Schiftdc* am>tr«k«t 82ste Jaargang No. 24218 DAM 18 SCHIEDAM Telefoon 6 si s 2 postrekening nr. 590943 ADVERTENTIES 0.15 pej. mm-hoogte. Bij contract special tarieven. ingezonden mededelingen 0.30 .per mm-hoogte. Bij contract rP^oiaile tarieven. KAMPIOENEN fPt 20 woorden 1 0.50 bij vooruitbe- r^-ntg. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum go woorden. aidvertentie-orders worden afge_ 'pten en uitgevoerd overeenkomstig Regelen voor hèt Advertentie- wezen. t„ ABONNEMENTEN LJ-OO per kwartaal, i 2.54 Per *®an<l eu i 0.59 per week. x .v.v. De representatieve waarde van de ze „burgerzaal" wordt naar net oordeel van de Commissie ernstig geschaad door de omstandigheid, dat het gebouw thans voorzien is van een verouderde stoomver. warming, die in genen dele beant woordt aan te stellen eisen. Mede gelet op de bezwaren, die van deze onvoldoende verwarming ook voor het Museum het gevolg zijn, acht de Commissie dringende redenen aanwe zig. dat in de naaste toekomst wordt overgegaan tot het aanleggen van een nieuwe centrale-verwarmingsinstalla- tie. Op verzoek van B. en W. zijn door de dienst van Gemeentewerken begroot de kosten van de gevraagde voorziening t.w. het omschakelen van de centrale met kolen gestookte stoomverwarmings- installatie naar een centrale, met olie gestookte warmwater-verwarmingsinstal latie. het aanbrengen van de leidingen in kokers onder de keldervloer en het verrichten van schilderwerk aan de in stallatie. De kosten van deze werkzaamheden worden begroot op f. 103.500.. in totaal. In deze kosten kan geen subsidie van Rijk of Provincie worden verkregen, zo dat zij geheel ten laste van de gemeen tebegroting komen. Ook B. en W. zijn overtuigd van de noodzaak van een spoedige wijziging van de gewraakte toestand. Zij stellen daarom de raad voor te be sluiten: tot het verlenen van een krediet van f. 103.500.- ten laste van de kapi- taaldienst van de gemeente-begroting voor het lopende dienstjaar voor ver meld doel. Door voormelde commissie is voorts onder de aandacht gebracht, dat het aan geen twijfel onderhevig is. dat langer uit blijven van de restauratie van diverse ruimten moet leiden tot een verder verval van 'net monument en dat dit evenzeer geldt voor de linkervleugel van het gebouw, waar verdere vertraging van de restauratie een voortwoekerend verval in de hand werkt. Het betreft hier: a. verbouwing van de kelder, b. res tauratie van de kelder, c, restauratie van de begane grond en verdieping, d. res tauratie van het voorplein en de binnen plaatsen. B. en W. kunnen met betrekking tot het voorgaande mededelen, dat met spoed aan het Rijk subsidie zal worden aangevraagd in de kosten van de onder b, c. en d. genoemde restauratiewerk zaamheden en de Raad na ontvangst van de beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de nodige kredieten zullen worden ge vraagd, ook t.a.v. de onder a. genoem de verbouwing. Men is bezig met het verlengen van de Westfrankelandsedijk. door het voor- malige Sterrebos heen. De kinderspeelplaats valt er gedeeltelijk aan ten offer De burgemeester roept de leden van de gemeenteraad op tot het houden van een openbare vergadering op vrijdag, 26 februari 19.30 ten Stadhuize. De agenda vermeldt o.a.: a benoeming van een ge delegeerd lid der gemeente in het bestuur van de vereniging „Technische School voor Schiedam en Omstreken" (vacature M, Holl). Aanbevolen wordt de heer C. A, Kamp, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs. Aanbeveling van het colle ge van regenten van het St.-Jacobs Gast huis ter benoeming van twee leden van genoemd college, ter voorziening in de vacatures ontstaan door de periodieke aftreding als zodanig van de heren H. G. van Hoogdalem en C. A. Haber- mehl. Aanbevolen worden: (vacature H. G. van Hoogdalem) 1. de heer H. G. van Hoogdalem (aftredend); 2. de heer H. Evers, Lindenlaan 12; (vacature C. A. Habermehl); 1. de heer C. A. Ha- bermehl (aftredend); 2. de heer B. Weij, Middelharnissestraat 47b. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een hoofd van de Theo Thijssenschool aan het Edi- sonplein. Voorgedragen wordt: mej. G. D. de Graaff onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool, alhier; idem ter be noeming van een onderwijzer aan de openbare u..l.o.-school aan de St.-Li- duinastraat. Voorgedragen wordt: de heer D. J. Faassen, onderwijzer aan een u.l.o.-school in Amersfoort; idem ter benoeming van een onderwijzer aan de A H. Gerhardschool aan de Burge meester van Haarenlaan. Voorgedragen wordt: de heer G. J. Corbeau, onderwij zer in tijdelijke dienst aan voornoemde school. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een krediet van 4.875.- voor de aanschaffing van een aantal exemplaren van het geschrift „Volk in verdrukking en verzet" ter uitreiking aan „Spirit" gaat dit weekeinde enige be langrijke en spannende duels tegemoet. Daar is allereerst het eerste heren-elftal, dat in H.G.G. een zeer zware tegen stander gaat ontmoeten. Heren I, dat af gelopen zondag de juiste weg gevonden schijnt te hebben, zal zich ongetwijfeld tot het uiterste inspannen, om uit deze moeilijke strijd winst te behalen. Wel licht nog interessanter is de wedstrijd die heren II aan de Oude Dijk gaat spe len tegen koploper R.B.C. en die gewon nen zal moeten worden, wil men tenmin ste nog enige aanspraken op promotie kansen blijven maken. Indien men de geduchte wapens van snelheid en enthou siasme hanteert, moet er een kans zijn om als overwinnaar uit deze strijd te komen. Het eerste dames-team gaat op bezoek bij H.G.C. in Den Haag, waar zeker kansen liggen om tot winst en een eervoller plaats op de ranglijst te komen. Dames li, dat in Rotterdam) R.B.C. gaat bezoeken, zal er ongetwijfeld van overtuigd zijn, dat hier een van de laat ste kansen ligt om de gehate rode lan taarn kwijt te raken. Verder program ma: dames: Leonidas cSpirit b; he ren: Spirit b—Hiliegersberg c. de schooljeugd vanaf het 6e leerjaar van de lagere school in het kader van hetgeen op 5 mei in de Gemeente Schie dam zal worden georganiseerd; idem tot het vej-lenen van een bijdrage van 1.000,aan het Harmonie-Orkest „Oefening Baart Kunst" in de kosten van het te houden Internationaa, Con cours t.g.v. de viering van het zestigjarig bestaan der vereniging en eventueel tot het deelnemen even eens ten bedrage van 1000,in een te vormen reservefonds; idem om, inge volge artikel 72 der L.O.-wet-1920, mede werking te verlenen aan het bestuur van de Sint-Willibrordusstichting voor de aanschaffing van leermiddelen voor het vak handenarbeid aan de St.-Joseph school aan de Nassaulaan 42 (kosten 1.000.om de twee nieuwaangeleg- de sportterreinen in het zuidwestelijk de van Sportpark „Harga" ten westen van de Poldervaart in beheer te geven aan de Sportraad voor de Gemeente Schie dam n tot het verlenen van een krediet van 38.150.- ten laste van de kapitaals- dienst van de gemeente-begroting voor het lopende dienstjaar voor de bouw van een kleedlokaal in de nabijheid can de twee voornoemde sportvelden; Bij de behandeling van een voorstel om formeel te besluiten tot de bouw van 132 woningen en een galerij met 28 winkels op aan de gemeente toebehoren de grond in Nieuwland aan de mgr. Nolenslaan werd van verschillende zijden uit de raad met klem aangedrongen op centrale verwarming van het complex woningen en winkels. Dit is voor B. en W. aanleiding ge weest om met Muijs De Winter's Bouw en Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam in contact te treden, die reeeds van de N.V. Technisch Bureau J. H. Goud te Rotterdam een uitgewerkt project ter beschikking had. Bovendien is hierover met de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland en met het Departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid overleg gepleegd, dat tot een gunstig resultaat heeft geleid. De kosten van de centrale verwar- mings-installetie inclusief dubbele begla zing van de woningen worden geraamd op 434.336.-, waarvan 389,940.- komt ten laste van de woningen en 44.396.- ten laste van de winkels. Hierbij zullen worden verwarmd alle vertrekken van de woningen, terwijl de mogelijkheid voor verwarming van de winkels aanwezig is. B. en W. stellen de raad voor een krediet ad 434.336.- ten laste van het Woningbedrijf te verlenen. Hierbij zij nog aangetekend, dat voor de vaste kosten van de verwarming de huur met plm. 4.12 zal worden verhoogd en dat de varia bele kosten op basis van de huidige brandstoffenprijzen 3.30 per week zpl- len bedragen. De wekelijkse kosten van de verwarming van de winkels zijn nog niet bekend; evenmin de kosten van de installatie van de winkels. Mede in verband met het vaststellen van de vakantie is het wellicht van be lang nu reeds te weten, dat de jaarlijk se bedevaart naar Kevelaer ditmaal zal plaats hebben op zaterdag, zondag eri maandag 18, 19 en 20 juni .s. Op 26 april 1957 voteerde de Raad een bedrag van 54.000 ten laste van het Gemeente-Ziekenhuis voor bovenver meld doel. Tengevolge van de toenmali ge bestedingsbeperking besloten B. en W. deze apparatuur niet aan te schaffen voordat de positie van de kapitaalmarkt gunstiger zou zijn. Onlangs is van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten bericht ontvangen, dat een lening tot voormeld bedrag voor 't beoogde doel kan worden verstrekt. Blijkens nadere mededeling van de Commissie voor 't Ge meente-Ziekenhuis blijkt de opgegeven prijs, die van eind 1956 dateert 4.500 te laag te zijn. Bovendien dringt de rönt-zijn geprojecteeerd in het verlengde van genoloog thans aan op aanschaffing van J- ^1-.- n— i--j— de inmiddels an de markt gekomen Ma- ximum-D.L.X.-generator, ten einde met de nieuw aan te schaffen a'pparatuur ge heel „bij te zijn". Dit zou nogmaals een verhoging van het oorspronkelijk toege staan krediet betekenen en wel met 14.210. In totaal is dus nodig 54.000 plus 4.500 plus 14.210 of afgerond 73.000. B. en W. stellen de raad voor het destijds verleende krediet met 19.000 te verhogen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat deze apparatuur over en kele jaren kan worden overgeplaatst naar het nieuwe ziekenhuis en dat de thans aanwezige apparaten resp. 7 en 16 jaar oud zijn. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. van 3 oktober 1959 besloot de raad over te gaan tot de bouw van een galerij met 28 winkels aan de Mgr. No lenslaan. Hierna werden de nodige gel den beschikbaar gesteld voor de stichting van 21 winkels bij het complex van 531 woningen. Thans kunnen B. en W. de raad inlichten over de huren, welke voor deze winkels zullen moeten worden be rekend. Overeenkomstig de gemaakte exploitatie-rekeking zullen de huren van de 28 galerij-winkels van 110 tot 133 per week per winkel bedragen, in ver houding tot de oppervlakte van de win kels. De weekhuren van de 8 winkels, welke de galerij-winkels (blok 9) zullen bedra gen voor 1 winkel 120, voor 6 winkels 105 en voor 1 winkel 80 (aangebouw de winkel). De 4 winkels aan de kop van de woningblokken aan de Parkweg zullen een huur van 50.25 per week per win kel moeten opbrengen, terwijl de 9 win kels aan de Parkweg hoek Burgemees ter van Haarenlaan (blok 19) als volgt zullen worden verhuurd: 1 winkel tegen een huurprijs van 110 per week, 1 win kel tegen een huurprijs van 105 per week, 4 winkels tegen een huurprijs van 87 per week per winkel. 1 winkel tegen een huurprijs van 55.25 per week en 2 winkels tegen een huurprijs van l 46.50 per week per winkel. «om Danny Kay en Louis Armstrong in „The Five Pennies'' Het verfilmen van biografieën van jazz-musici is de laatste jaren zo'n beet je mode geworden. Nadat men jaren ge leden Young Man With A Horn uitbracht (Rix Reiderbecke), volgden in de laatste jaren vrij snel na elkaar o. m. The Glenn Miller Story, The Benny Goodman Story en nu dan The Five Pennies over de top- comettist en orkestleider uit de dertiger jaren: Loring „Red" Nichols. Regisseur Melville Shavelson heeft van dit levens verhaal geen opzienbarend filmwerk ge maakt, doch het is een vlotte, hier en daar zeer amusante story geworden, die van het begin tot het eind boeit. De rol van de sympathieke jazz-musi- cus wordt gespeeld door Danny Kaye, die hier uiteraard niet de hoogten bereikt van de rasechte Kaye-films, maar toch krijgt hij in enkele scènes de kans om zijn bekende speltype op het doek te to veren. Barbara bel Geddes, een voor ons tot dusverre onbekende ster, speelt op zeer geloofwaardige wijze de rol van Bobby Meredith, Nichols' echtgenote en vocaliste van zijn band. Ten behoeve van het muzikale gedeelte van deze film is de hulp ingeroepen van vele grootheden uit de jazz-wereld, o. a. Ray Anthony, Jimmy Dorsey en Robby Troup, terwijl de cornetpartijen van Dan ny Kaye door Red Nichols zelf worden vertolkt. Al deze musici worden echter in de schaduw gesteld door het optreden van de onverwoestbaar-vitale Louis Arm strong wiens prestaties evenzovele hoog tepunten in de film vormen. Zijn vertolking o. a. van het bekende When The Saints_ Go Marching In' geen een openbaring betekenen. Het ge heel vormt een zeer amusante film, die velen op prijs zullen stellen. Het journaal geeft deze week o. a. een indruk van de voorbereidingen van de Franse kernproef in de Sahara en de opening van de auto mobiel-tentoonstelling in het RAI-gebouw met o. a. een snelheidswedstrijd van kolder-voertuigen. K.F.C.-keuring: alle leeftijden. In de donkerste dagen van de tweede Wereldoorlog, speelden Britse en Ne derlandse zeesleepboten een hoofdrol in de handhaving der Atlantische convooien. Van het gevaarlijke en niet minder helf- haftige werk der zelicden op deze vrij wel onbewapende scheepjes en de toe vlucht die een jong meisje enkelen hun ner bood, verhaalt deze machtige door de Columbia International gepresenteer de cinemaScope-film. Het verhaal is gebaseerd op de roman „Stella" van Jan de Hartog; scenario en produktieleiding: Carl Foreman, ge regisseerd door Carol Reed. De voor naamste rollen worden vervuld door stars van naam en faam, zoals Sophia Loren, Trevor Howard en William Hol den. De Hartog heeft in zijn boek de Neder, landse en Engelse zeleiden willen eren. maar tevens toonde hij de consequen ties van een totale oorlóg; op een realis- tische wijze. Heldendom en menselijk heid worden hierin tegenover elkaar ge plaatst terwijl Foreman door de nodige kiesheid te betrachten deze „Sleutel- wist te verwerken. Prachtig spel van een Sophia Loren op haar best waarnaast regisseur Reeds zijn grote kunde wist te demonstreren. „The Key" is een film die voor de ouderen herinneringen op wekt uit bange dagen maar die door de rijpere jeugd gezien mag worden, want het kan immers geen kwaad wan neer deze jeugd geconfronteerd wordt met het leed. dat geleden werd door hen, die niet aarzelden hun plicht te doen toen dit van hen gevraagd werd. In het Polygoon Wereldnieuws wordt het proces tegen de Nederlandse marco nist in Boston voor de lens gebracht. Een beklemmende opname van het tot ontploffing brengen van de eerste Fran se A-bom en het toebrengen van een 40 nederlaag aan het Engelse Wolver hampton Wanderers door de Spaanse club ..Barcelona", behoren verder tot de be zienswaardige actualiteiten. Het program ma is toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Van maandag tot en met woensdag staat in het Monopole Theater de wel zeer uitzonderlijke en tevens spectaculai re thriller „Paniek in een Wereldstad" op het programma met de nieuwe ster Vince Edwards in de hoofdrol. Op fascinerende wijze verhaalt deze film van een jacht op een misdadiger die een radioactief element ..Cobal.t-60" heeft gestolen en in de veronderstelling verkeert, dat zijn buit heroine, een kost baar narcoticum bevat. De politie stelt alls in het werk om deze Vince Rvker te vinden maar durft, om een paniek te voorkomen, in eerste instantie geen be roep op de bevolking van het bedreig de Los Angeles te doen. Hoe de politie uiteindelijk slaagt de gevaarlijke stof in handen te kriigen, hiervan verhaalt deze door Irving Lerners geregisseerde film, die van het begin tot het einde vol is van een geladen spanning. K.F.C. 14 jaar. In december 1958 stelde de Raad de nodige gelden beschikbaar voor de vol tooiing van de aanleg van het Sportvel dencomplex bewesten de Poldervaart. I)e daarbij betrokken velden zijn thans gereed gekomen en kunnen derhalve ter beschikking van gegadigden worden ge steld. Het ligt in het voornemen deze velden, aangeduid met de letters Q en R, alsmede het sportterrein N, tijdelijk ter beschikking van de Schiedamse Sportvereniging H. B. S. S. te stellen, in afwachting van de later aan deze vereniging definitief uit te geven sport terreinen in het westelijk deel van het Sportpark „Harga"'. De nu gereed geko men sportvelden zullen evenwel niet uitsluitend bij „H.B.S.S." in gebruik zijn. Ook andere verenigingen zullen daarvan gebruik moeten maken. In verband met deze omstandigheid verdient het aanbeveling deze terreinen niet rechtstreeks van gemeentewege te verhuren, doch de beschikbaarstelling er van te doen plaats vinden door be middeling van de Sportraad, zoals in der gelijke gevallen gebruikelijk is. Teneinde de terreinen voor hun doel geschikt te doen zijn, is de aanwezigheid van een kleedlokaal op of in de onmid dellijke nabijheid van deze terreinen noodzakelijk. Op verzoek van B en W heett de dienst van Gemeente Werken een schetsplan ontworpen voor de bouw van een kleedlokaal. De directeur wijst er hierbij op, dat er bij de opzet van dit schetsplan rekening mee is gehouden, dat de gebruikelijke indeling van de loka liteit, voor zg. wedstrijdgebruik. door het wegnemen van enkele binnenwanden zeer snel kan worden gewijzigd in ver gaderzaal. De bouwkosten van dit kleed lokaal zullen bedragen 38.150.-. Van de R.K.H.C. „Spirit" ontvingen wij een aankondiging van het jaarlijkse Carnavalsfeest, dat men op woensdag 24 februari a.s. in „Musis Sacrum" gaat vieren. Zij. die reeds eerder feesten van „Spi rit" bijwoonden, weten dat dit hét jaar lijkse Schiedamse carnaval gaat wor den. Het aantrekkelijke van dit feest is, dat alle bezoekers, welhaast zonder enige uitzondering gekostumeerd en gemas kerd verschijnen, een factor die tot het welslagen van een dergelijke festiviteit sterk medewerkt. De muzikale opluistering van dit bont gekleurde geheel, berust in de vertrouw de handen van Jan de Brinker en zijn Blue Rhythm Quintette, hetgeen 'n waar borg voor de juiste feeststemming vormt. Passage Theater: The Five Pennies (a.l.) dag. 2 en 8.15. zat. en zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. donderdagavond geen film voorstelling. Monopole Theater: Stella's sleutel (18 j.) 2.15. 7 en 9.15; zat.: 2.30, 7 en 9.15; zond. 2 4.15, 7 en 9.15; don. geen filmvoorstel lingen. Van maandag Lm. woensdagavond „Paniek in de wereldstad" (14 j.) Stedelijk Museum tot 10 maart gesloten ZONDAG R.-k. Instuof Jong Schiedam: De Wido's Dr. Wi'bautplein Zalencentrum; 8 uur. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen dopr dokter Geerdes. Veen- lantstraat 2, tel. 68357; dokter Mokken- storm, van Ruysdaellaan 52b, tel. 64098; dokter De Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590. Apotheek; Backer, St.-Liduinastraat 58. De wijkverpleegdienst van het Wit-Gele- Kruis: zuster Van der Aa, tel. 33051. Het kraamcentrum door zuster De Ko ning, Ph. van Bourgondiëstraat 21, telef. 33334. De medische zondagsdienst duurt vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot en met zondag avond 12 uur. ZATERDAG Rott. Schouwburg 8 uur: Toneel op het kasteel (Rott. Toneel); Luxor Thea ter 8 uur: Komt u ook vanavond (Snip en Snaprevue); Nieuwe Zuiderkerk 8 uur: Rotterdams Barokensemble; De Lantaren 2.30: Leerlingenuitvoering Mu ziekscholen. ZONDAG Rott. Schouwburg 2.30: R. Ph. O. m.m.v. Ruggiero Ricci, viool; 8 uur: 'n Hete zomeravond (Rott. Toneel); Lu xor Theater 2 en 8 uur: Komt u ook vanavond(Snip en Snaprevue). MAANDAG Rott. Schouwburg 8 uur: Peter Gri mes (Ned. Opera); Luxor Theater 8 uur: Komt u ook vanavond(Snip en Snaprevue). BIOSCOPEN IN ROTTERDAM. Arena: de hel in de stad, 18 j.; Capi tol: Tarzan, de aapmens, 14 j; Centraal: Bajonetten tegen tanks, 18 j; Cineac A D. de gebochelde, 14 jaar; Colosseum: The Glenn Millerstory a.l. do. Interlude, 14 i.; Harmonie: Dracula, 18 j.; di t.m do. Duistere driften, vlw., Lumière: The' F.B. ï.-story, 14 j.; Metro: The nun's story, 14 j.; Prinses: Tot de laatste vuurstoot, 14 j.; do. De grote obessie, 14 j.; Rex, Pijlen der Kiowa's, 14 j.; do. De vol maakte overval, 18 j.; Thalie: Een huis vol herrie, 18 j.; Het Venster: De vuur proef, str. volw.; Victoria: Alle schijn werpers aan, a.l.; do. Een zaak op le ven en dood, 14 j„ za, zo, wo. 2; De babysitters van de marine a.l samen met Danny Kaye, zal voor menl-story" tot een aangrijpend filmverhaal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3