„Ziekenrapport" breekt de sleur' in stille winterse Diergaarde Hortulanus Mark heeft tropen in de buurt SUvi<j0^ tZtre£Jftóeeetv Vorstelijke salade voor de apen Sleutel in slot van brandkast Brand gevolg van hartverlamming Huurwet 8 maart in de Kamer Min. Visser over defensieplafond in het koft Tivee jaar voor dief stal van vijftien mille Is voetganger verkeer? Misdaad of ongeluk? Middelen tegen alle kwalen Piet van Klaveren op 7 maart in de ring De roofoverval in de Bankastraat WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 PAGINA 8 „Vasten- en onthoudingsdag" Exotische pracht Kind op tijd gered Arrest van Hoge Raad uitgesteld Ben jij groter? Ben ik groter? Ach, jullie zijn allebei groter. Groter dan een jaar geleden, dan een week geleden, dan gisteren zelfs. Want kinderen die goed eten en lekker eten groeien hard, iedere dag. En dat ze goed en lekker eten, daar zorgen alle moeders voor. Blue Band helpt daarbij. Met een kostelijke smaak, met volop vitamine en een grote voedingswaarde. Vergelijk die voedingswaarde eens! In hoger beroep Mijnramp te Marcinelle voor Brusselse rechter Straf der daders onveramlei d Geen beslissing over verhoging Hoe lang most Uw dochtertjY zijn En hoe jwaar? Hief vindt U enkel) gemiddelde ci|fers: 2 jaar 8S^cm 12 kg vV./. vv.v.: -i OVER DE NATTE PADEN van Diergaarde Blijdorp gaat een moeder met twee kinderen. De drie zijn warm ingepakt, want de wind is guur, terwijl de kale kruinen van de bomen er op wijzen, dat het nog steeds winter is. Het groepje begeeft zich naar het plateau van de olifanten en staat een ogenblik verloren langs de enorme balustrade, welke het domein van de Jumbo's omringt. De moeder en haar twee peuters, die een beetje angstig de gespierde, warme slurven aaien, zijn met de tuinman, die een eindje verder achter de kruiwagen loopt, de enige menselijke wezens, die er in dit gedeelte van de Diergaarde te bespeu ren vallen. Het is er rustig in deze tijd, maar er zijn genoeg dierenliefhebbers, die juist nu de tuin bezoeken, die de dieren komen bewonderen, welke in het verleden de mens hebben gediend, of welke nu nog de mens eerbied en respect afdwingen voor de wilde gratie, waarmee ze door het leven gaan- In de natuur kennen sommige dieren een winterslaap, die zij in een kloof doorbrengen en welke vrijwel aan een stuk gedurende enkele maanden plaats- heeft. In „gevangenschap" blijven de dieren wakker en de statistieken wij zen uit, dat zij er wel bij varen. Het leven van alledag gaat ook in het stille seizoen gewoon door. Het aantal be zoekers mag dan minder zijn, die dieren bekommeren er zich weinig om en eten iedere dag hun nauwkeurig vastgestelde portie. Elke morgen brengen de oppas sers, die gemiddeld een 10 tot 14 dieren onder hun hoede hebben, rapport Uit en aan de hand hiervan gaat de dokter zijn patiënten af. De jonge tijger, welke gisteren een beetje met zijn linkervoor- poot trok; de slang, welke een klein in wendig gezwel had; de aap die niet zo tierig in zijn kooi rondsprong, zijn de zieken, die de dokter iedere morgen be zoekt en die behandeld worden met hy permoderne geneesmiddelen. Dat de dierentuinen een taak hebben voor de instandhouding van de fauna is een harde en bittere waarheid, zo leert ons een gesprek met een deskundige. Im- zelfstandige melkslijters en schillenopha- lers in hoge eer staat. Op het schierei land De Beer hebben duizenden vogels hun broedplaatsen. Zij worden daar be schermd. maar de voortschrijdende in dustrialisatie zal De Beer voor het Euro poortplan opeisen. Het gevolg is, dat deze vogels zullen moeten verhuizen. Hele zwermen zullen naar Texel en Vlieland gaan, andere zoeken het zuidelijker op mere door de huidige overbevolking, de grote vraag naar cultuurgronden, grijpt men het eerst naar de bossen, met als ge volg, dat het wild steeds vei-der terugge drongen wordt. Ook in ons land kan men de vervanging van het dier door de machine goed waar nemen. Waar is de tijd gebleven, dat drie zware Zeeuwse knollen de ploeg in rechte voren door de vette klei trokken? In de stad is een paard een zeldzaam verschijn sel geworden, dat alleen nog bij kleine Gocree-Overflakkee en Schouwen-Dui- venland, maar er is pok een groot contin gent. dat naar broedplaatsen in het Wes ten zoekt, welke vergeefse speurtocht voor de uitgeputte vogels in de golven zal eindigen. Een van de interessantste, aspecten van een Diergaarde-huishouding is de voed selvoorziening, Er is heel wat voor nodig De mooie jonge Sumatraanse moeder tijger heeft drie jongen. Twee wacht ten het moment ongeduldig af, dat ma ma hen aan tafel roept. De derde lag op dit moment in zijn hok en deed lie ver een dutje om alle dieren in een tierige levenslus tige staat te houden. Daarom mogen zij niet overvoerd worden en daarom heb ben de grote roofdieren zoals de leeu wen en de tijgers een „vasten- en ont houdingsdag". Op vrijdag nl. worden zij in het geheel niet gevoederd, maar op de andere dagen wordt hun elk een portie van 6 kg vlees voorgezet. De maaltijden van de apen genieten een grote reputatie en terecht, want daar wordt zoveel zorg en zoveel „duur" voedsel aan besteed, dat men er in een hotel een fors bedrag voor zou moeten betalen. Dc apen zijn zoals iedere rechtge aarde diergdarde-bezoeker weet - lekker bekken en zij hebben een grote hekel aan uniform voedsel. Daarom stelt apenop- passer Baris iedere dag een grote scho- kassen, die niet voor het publiek toegan kelijk zijn en waar naarstig gepoogd wordt de planten door middel van proef nemingen en entingen te verfraaien. Acht kweekkassen, waaronder vijf verwarmd staan er achter de coulissen. Hier werkt de heer I. F. Mark met zijn staf van 27 man, hier hebben zij de exotische gewassen in observatie op verzoek van de universiteit van Leiden en de Land- tel samen, waar de chimpansees, de ba vianen en aHe andere graag hun vier handen voor aflikken. Zo'n maaltijd is bepaald geen apekool, want door middel van druiven, bananen, pruimen, kersen en zelfs eieren, wordt het vitamine-gehal te op een hoog peil gehouden. Maar het zijn niet alleen de dieren welke de reputatie van Blijdorp hoog houden. De Rotterdamse Zoo heeft een geweldige faam op het gebied van het kwekan van tropische gewassen. De ver antwoordelijke man hiervoor i s de hortu lanus Mark. Deze heeft een klein kantoor tje vlak bij zijn grote liefde, de kweek- bouwhogeschool in Wageningen. Tevens staat men in contact met alle horti in Eu ropa en vindt er geregeld uitwisse ling plaats van zaadjes. Een wandeling door het domein van de heer Mark is als een tocht door een tropisch oerwoud. Het zijn niet alleen de felle kleuren, die deze gedachten- reis mogelijk maken, maar meer nog zijn het de namen van de produkten. die reminiscenties oproepen aan lan den rond de evenaar. „Hier hebben we padi, drpge en natte" zegt de heer Mark en hij wijst op een paar potten, waarin volgens ons leken- inzicht doodgewoon gras staat „En zij dragen echt vrucht". Als hij ziet, dat wij geïnteresseerd zijn in de uiteindelijke re sultaten van zijn planten gaat hij rap ver der: „In de andere kas heb ik sinaasappe len staan in de koude kas daar is de boom al aan gewend en verder heb ik deze zomer een grote tros bana nen kunnen plukken van mijn eigen boom. En hier hebben wij koffie, Bra ziliaanse" en met een liefkozend gebaar De chimpansee Primo is een nandige jongen. Hij weet precies wat lekker is en daarom let hij nauwkeurig op wat oppasser Baris is zijn bak gaat doen. Zo te zien wil hij nog waf meer melk over een soort kool „dit moet nu een ananasstruik worden". De overgang van de warme kas met zijn vochtige lucht naar de buiten lucht op een kille februarimorgen is groot. De moeder met haar twee kin deren staat nu in bewondering voor de speelse capriolen van de twee tijger welpen, terwijl mama-tijger haar wit- flonkerend gebit laat zien. Perschef v. Swieten volgt onze blik en zegt: „.Ta, als de tuin geopend is. hebben wij al tijd mensen binnen". Wanneer wij de ingang naderen, staat een bejaard echtpaar in dubio wat te kie zen, eerst de vogels of eerst de roofdie ren. /Van onze correspondent) UTRECHT, 23 febr. De rechtbank heeft een twintigjarige lichtmatroos veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek wegens diefstal van ongeveer 15.000 ten nadele van een Amersfoortse broodfabriek. De verdach te was in augustus ontsnapt uit een opvoedingsgesticht en begon een zwerf tocht door het land.'Na diverse straf bare feitpn te hebben gepleegd brak hij in bij de fabriek, waar de brand kast zonder enige moeite te openen bleek, omdat de sleutel nog in het slot stak. Het buitgemaakte geld joeg de jongeman er binnen drie maanden door in Amsterdam en Den Haag. Geëist was een zelfde straf. DEN HAAG, 23 febr. Vermoedelijk doordat hij onwel werd is gisteravond de 72-jarige S. Dijkstra in zijn kamer op de tweede etage van zijn woning aan de Ribesstraat over twee branden de kooktoestellen gevallen. Spoedig ont stond een begin van brand, maar de ou de man, die later aan een hartverlam ming bleek te zijn overleden, kon geen alarm slaap. Benedenburen roken brand lucht en terwijl zij alarm sloegen, haalden ze snel hun kind, dat in een bedje vlak onder de kamer van de oude man sliep. Dit heeft het kind het leven gered, want nauwelijks was het uit de kamer gebracht, of een radiotoestel, dat naast de kooktoestellen had gestaan, zakte door het plafond en kwam terecht in het bedje. De brandweer heeft het vuur in zeer korte tijd kunnen blussen. De schade bleef beperkt tot een gat in de vloer. DEN HAAG, 23 febr. De Hoge Raad heeft het arrest ,dat hij aanvankelijk van daag zou wijzen in de zaak of een voet ganger tot het verkeer behoort, uitgesteld tot 8 maart. De procureur-generaal, mr. Langemeijer, had zich in het belang van de wet voorzien in cassatie van een von nis van de Amsterdamse rechtbank, waarin werd beslist dat een voetganger niet kan gelden als „verkeer" in de zin van artikel 28 lid 1 sub b. van het We genverkeersreglement. De procureur-generaal had vernieti ging van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank gevorderd. O BEST, 23 febr. Vanmorgen om'on geveer negen uur is in de nabijheid van het Wilhelminakanaal het stoffelijk over schot van een vrouw aangetroffen. Er schijnen bepaalde aanwijzingen te zijn, dat hier misschien misdaad in het spel is. Dr. J. Zeldenrust, die verbonden is aan het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. is naar Best vertrokken om daar sectie te verrichten op het stoffelijk over schot. Het onderzoek in deze zaak vindt plaats onder leiding van mr. J. Moons, officier van justitie. j* U weet toch dat Blue Band, naast vitamine A en D, ook caroteen (provitamine A) bevat? Dat is van groot belang voor een gezonde groei. Wat een voedingswaarde heeft Blue Band. Vergelijkt U die eens met andere voedingsmiddelen. U künt vergelijken! Er ligt een GRATIS boekje voor U klaar. Het is gebaseerd op de gegevens uit de officiële Nederlandse Voe dingsmiddelen Tabel. Schrijf even een briefkaart aan Blue Band, Afd. K, postbus 122, Rotterdam. Het is^, die kleine moeite meer dan waard/ BAND N f j „WONDERDRUG" OFWEL heilmidde len tegen alle kwalen. Ze doen in de Verenigde Staten opgeld. Voor schier elke ziekte is er tegenwoordig een „won- derdrug", een geneesmiddel, waarmede men wonderen bereikt ten aanzien van tal van ziekten. Sommige worden door de dokters erkend en voorgeschreven, maar de meeste leven dank zij enorme uiterst suggestieve reclamecampagnes, waardoor het zieke mensdom zich in re cordtijd een volledige genezing voorge spiegeld ziet. De produlctie van deze „wonderdrugs" Is tot een kolossale industrie uitgegroeid mede dank zij enkele grote farmaceu tische concerns, die miljoenen dollars hebben uitgegeven en nog uitgeven, om ze onder de massa te brengen, overigens zonder er zich om te bekommeren, of die er op een onverstandige manier ge bruik van maakt. Het leven in de Verenigde Staten is, men weet het, uiterst gejaagd en vergt voor velen het uiterste van de zenuwen. Men kent er de z.g. managerziekte en het aantal zenuwpatiënten is er legio. Bijna iedereen zoekt naar kalmerende midde len, onnoemelijk velen hopen hun lijden te verminderen. De benaming „wonder drugs" met dat fascinerende woord won der erin, is een schitterende psycholo gische vondst geweest Maar de „wonderdrugs" verrichten niet*alleen wonderen bij allerlei ziekten, zoals de reclame beweert, doch tevens voor de kassen van een betrekkelijk klein aantal firma's, die de markt onder elkaar verdeeld hebben en ontzaggelijke winsten maken. Dat' is het financiële wonder van deze „wonderdrugs", want over het alge meen moet de Amerikaanse industrie zich met een heel wat lager winstpercen tage tevreden stellen dan de farmaceu tische ondernemingen. HET WAS DE BEKENDE senator Ke- fauver, kruisvaarder tegen allerlei mis bruiken, die de kwestie der „wonder drugs", waarmede enorme bedragen uit de zakken van het publiek geklopt wor den, officieel aan de orde stelde, met het resultaat, dat een speciale commissie uit de Senaat zich aan het werk heeft gezet om na te gaan, in hoeverre hier sprake is van verboden kartelvorming en in welke mate de grote winsten ge rechtvaardigd kunnen worden geacht. Deze commissie hield reeds vele zittin gen en zal er nog vele houden. Vermoe delijk komt ze pas in de zomer m-sf haar onderzoek gereed. Dan zal ze haar rapport publiceren. Maar tijdens de „hea rings", waarin tal van personen ge hoord worden, inclusief de leiders van de Farmaceutische concerns, is zo het een en ander gezegd, dat aanleiding heeft gegeven tot tal van publikaties. In de „hearings", ofwel zittingen van de senaatscommissie hebben de vertegen woordigers van de „wonderdrug"-indus- trie zich natuurlijk verweerd. Dat enkele na het lanceren van een „wonderdrug" o.a. één tegen suikerziekte, elk jaar hun dividenden soms verdubbelen, werd door hen verdedigd met de stelling, dat het wetenschappelijk onderzoek, de re search. reusachtige bedragen vraagt. De risico's van de investering daarvan die nen in de winstuitkering tot gelding te worden gebracht. SENATOR KAFAUVER, die met een aantal tegenstanders van de „wonder drugs" als aanklager optreedt, hekelde in middels, dat een betrekkelijk kleme maat schappij op dat middel tegen suikerziekte in enkele jaren tijds dertig miljoen dollar winst maakte tot zich concurrenten op de markt meldden met een gelijksoortig produkt en dezelfde even suggestieve als kostbare reclame gingen maken. De Amerikaanse industrie maakt over het algemeen 10 tot 12 procent winst op het geïnvesteerde kapitaal, de farma ceutische soms bijna 50 procent. Zulks ofschoon ze, na de sigarettenindustrie, de grootste en duurste reclame maakt, die volgens Kefauver volkomen overbodig is. De farmaceutische industrie heeft sinds de oorlog elk jaar haar omzet met tien procent weten te vermeerderen en die be draagt thans meer dan twee miljard dol lar per jaar. Een waarlijk indrukwek kend bedrag, hetwelk naar Kefauvers mening te zwaar op het volksinkomen drukt en bovendien in belangrijke mate als luxe moet worden beschouwd, een luxe waarvan de mensen, die er dik voor be talen, allerminst genieten. De mannen van de farmaceutische in dustrie betoogden, dat ze jaarlijks 150 mil joen dollar voor „research" uitgeven. Maar over de reclamekosten zwijgen ze.. BRUSSEL, 23 febr. (UPI) Het Hof Van Appèl te Brussel :s gisteren begonnen met de behandeling in hoger beroep van de mijnramp bij Marci nelle. Kort na de ramp, op 8 augustus 1956. maakten 194 weduwen en wezen van de 262 omgekomen mijnwerkers een proces aanhangig tegen vijf myn- ingenieurs, verdacht van nalatigheid. De vijf mannen - de directeur van de Bois du Carier-mijn, Adolphe Ca- licis, en Eugène Jacquemijns, Louis Devleeschauwer, Robert Lefèbure, Phi lippe Dassarques benevens de raad van directeuren van de maatschappij en een elektrische onderneming, werden door de rechtbank van Charleroi vrij gesproken. Zoals bekend ontstond de ramp door kortsluiting in een schacht. Het proces voor de rechtbank duur de van mei 1959 tot september 1959. De behandeling in hoger beroep zal ze ker anderhalve maand vergen. Onge veer dertig weduwen van mijnwerkers woonden gisteren de opening van het proces bij. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 febr. De Tweede Kamer heeft zich vanmiddag neergelegd bij een voorstel van dr. Kortenhorst om de wetsontwerpen inzake de huurverho ging en de bijbehorende wetsontwerpen tot verhoging van de grond- en de per sonele belasting uiterlijk in behandeling te nemen op 8 maart a.s. De week daarvoor zal de Kamer enige dagen niet kunnen vergaderen, wegens het staatsbezoek van de president van Peru aan ons land. Na lange afwezigheid zal Piet van Klaveren weer in de ring komen. Op maandag 7 maart a.s. staat hij tegen de Duitser Hans Hafner, eveneens een ex-lichtgewicht, onder het schijnsel van de lampen in de Rivièrahal, in een partij over 10 ronden. Nico Schoenmaker heeft de Franse halfz waargewicht André Covet ais tegenstander. De Fransman heeft van de 34 profwedstrijden welke hij bokste, er 21 gewonnen, 9 verloren en in 4 een onbeslist gehaald. Darius Dhlomo ontbreekt ook deze keer niet op het programma van pro motor Theo Huizenaar en zal de Franse middengewicht Jacques Sorriaux ont moeten. Jan Verhagen verschijnt weer eens in de ring en ditmaal tegen de Duitse coming-man Stefan Palfy. AMSTERDAM, 23 febr. De twee da ders van dc roofoverval op de 67-jarige mej. C. Belles in de Bankastraat te Am sterdam zijn door het gerechtshof tot de zelfde straffen veroordeeld als hun door de rechtbank was opgelegd. De 25-jarige schilder M. van G. behield zijn 6 jaar met aftrek en de 19-jarige papierperser P. A. H. 3 jaar met aftrek plus terbeschikking stelling van de regering. De straf tegen de derde verdachte, de 29-jarige cafetariahouder W. v. V., werd van 4 jaar in 3 jaar met aftrek veran derd. Hot hof achtte in tegenstelling ut do rechtbank uitsluitend bewezen, dat Van V. zich aan heiing van het gestolen geld heeft schuldig gemaakt. Het hof achtte evenmin als de recht bank de doodslag bewezen, waarvan mej. Belles volgens de dagvaarding het slacht offer zou zijn geworden. Naar bekend, is bij de sectie ontdekt, dat zij een zeer zwak hart had. De eerste twee verdach ten zijn daarom veroordeeld wegens dief stal met geweld. DEN HAAG, 23 febr. De ministe£ van Defensie, ir. Visser, heeft vanmidda» in de Tweede Kamer medegedeeld, dat f* geen enkele aanwijzing zou kunnen tiP voor de mededelingen, die de onderib' nister van buitenlandse zaken, de be<7 Dillon, in het Amerikaanse Huis van gevaardigden volgens persberichten z° hebben gedaan. De onderminister zou daar hebben vel' teld, dat de Nederlandse regering besl°' ten heeft het defensieplafond voor de gende periode met 9 procent te gaan vef' hogen. Hierover zijn vragen gesteld v3j communistische zijde en na dit antwo°r van minister Visser werd er op aang^ drongen, dat de minister zijn Amerikaa" se ambtgenoot op de hoogte zou steUe_ van het feit, dat Nederland nog geen be slissing heeft genomen. Ir. Visser zei, dat de verhoudingen lV 't bondgenootschap voor de defensie het Westen zodanig zouden zijn, dat ah partners op de hoogte zijn van elkain' situatie en dat het voldoen aan de con1, munistische wensen dus zou zijn, dat el een open deur wordt ingetrapt. MAASTRICHT De Limburg,5® Scheepvaart Vereniging zal dit jaar a- haven, en industriedag houden op d?'* derdag 19 mei te Venlo. Op deze zal bijzondere aandacht geschonken den aan de streekbelangen van Noof?fl Limburg, waarnaast ook het nationna' en internationale beroepsgoederenv® voer in studie zal worden genomen. STOCKHOLM - De Oostenrijkse min^L ter van Financiën, Kamitz, die een zoek van drie dagen aan Zweden brene-j heeft in Stockholm verklaard dat U „optimistisch is over de mogelijkhede van integratie tussen de Euromarkt L de Europese Vrijhandelsassociatie", a langzame, progressieve ontwikkeling de richting van integratie zal zeker gen als wij haar maar niet belemmef zo zei hij. BRUSSEL De E.E.G.-commi55'? heeft uit het ontwikkelingsfonds landen en gebieden overzee 1.793- dollar toegewezen voor de bouw ,t. scholen en dorpqiiutten i.n dc IsU4 sfl sche republiek Mauretan-Jc en 45' U, dollar voor een sociaal program ten m hoeve van moeders en jonge kinderen de republiek Kongo. .-f Voorts hebben in Brussel de pte^'je van de republiek Dahomey, Maga en permanente Franse vertegen woor" |5L bij de Europese gemeenschappen, G :et een overeenkomst getekend die voor2' in financiering van drie sociale pr%a0 ten in Dahomey tot oen bedrag v 400.000 dollar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8