Sjoukje's succes ,Het Hof" t0 Honselersdijk blijft behouden Reclame O Amsterdamse politie zette een Spaans meisje het land uit Nieuw Kaski-bureau iÉF Vakbonden-pers rs ingezegend Wemher von Braun, I I k u I V- raketgeleerde k m Frederïk Hendrik geeft zaterdag 26 maart de eerste stoot! België handhaaft minimumprijzen voor land- en tuinbouwprodukten Minister van Justitie overwoog geen toekenning van verblijfsvergunning Kritiek op ontwikkeling van onder zoek, studie en uitwerking Waar hout verwerkt werdheerst een grote willekeur en rechteloosheid Vliegtuig stortte neer op flat in Treviso Maakt voor Uw zaak „Geen sprake van vrije concurrentie Herdenking slacht offers bombardement fff - t OVERHEIDSHULP voor droogleschade Nog vijftig procent der werkers zijn bij het 40-jarig bestaan van bond ongeorganiseerd mm Op nieuwe wegen i i\' 5 (JN D C DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 PAGINA 4 Staatssecretaris stuurt gelukwensen Trotse familie Dijkstra Een dode, dertien gewonden Dr. Van Royen verzoekt „Life" om correctie mevrouw! FELISOL écht kleurecht ROTTERDAM, 24 februari. Hedenmorgen had onder grote belang stelling de opening plaats van het nieuwe regionale bureau van het Katholiek Sociaal Wetenschappelijk Instituut („Kaski") aan de Noord singel 40 te Rotterdam. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zegende de lokaliteiten, gelegen boven het nieuwe parochiehuis van „Het Bosje" in, waarna mgr. dr. W. J. M- Koenraadt, voorzitter van 't instituut, een overzicht gaf van de evolutie in het werk gedurende de laatste twee jaren. Hij greep daarbij de gelegenheid aan, kritiek te uiten ten opzichte van een zeker streven- het basisonderzoek en de basisstudies voor te behouden aan een nieuw te vormen interuniversi tair instituut. j I# jé n - -L Jüfi Èijl Minister wijst verhoging af l\og 50 pet. ohgeórgarus De K H.B. kan met vee) voldoening zijn jubileum gaan vieren, omdat de arbeids voorwaarden voor zijn leden in alle be drijfstakken behoorlijk zijn geregeld Het betekent intussen niet. dat alle wensen vervuld zijn en op het ogenblik staat dn verkorting van de werktijd in het middel punt van de activiteit. De K H B zet ook alles op haren en snaren om de pu bliekrechtelijke bedrlj fsorganisatie wa' meer op gang te brengen, want daarmee wil het ook in de houtverwerkende indus. trie nog niet erg vlotten. Wel kent men nu ongeveer 19 ondernemingsraden. Werkgevers en werknemers zitten nu in V ra cli ten markt Së DEN HAAG, 24 febr. De staatsse cretaris van onderwijs kunsten en we tenschappen mr. Y. Scholten heeft Sjouk- je Dijkstra telegrafisch zijn gelukwensen doen tnekoiïHii voor het behalen van de zilveren medaille bij het kunstrijden tij dens de Olympische Spelen in Squaw Val ley. AMSTELVEEN, 24 febr. „Natuur lijk, we zijn geweldig trots en blij. Het wag een hele opluchting, toen we van nacht "om kalf vier. na al verschillende malen gebeld te hebben, het bericht kre gen, dat Sjouk het zilver gewonnen had" Mo~der Dijkstra was nog geheel onder de indruk van de fantastische prestatie van haar dochter, toen zij ons dit overge lukkig toevertrouwde. „We hadden het wel gehoopt, maar het was toch nog een dubbeltje op zijn kant. Ze heeft er ontzettend hard voor gewerkt. We hebben vanmorggen dan ook direct een felicitatietelegram gezonden" De vreugde is groot in huize Dijkstra uit Amstelveen, de plaats die door de roem van „zilveren" Sjoukje nu over de gehele wereld bekendheid geniet. „Maar roem is vergankelijk, dat weten wè heel goed en daarom dansen we gerust niet de gehele dag rond de tafel", aldus nog me vrouw Dijkstra. „Vooral mijn man moet het ondervinden dat zijn dochter in het nieuws is. Hij zal vandaag wel weer laat klaar zijn met zijri praktijk. Iedereen wil er met hem over spreken, en als je met hem eenmaal over schaatsen begint Sjoukje heeft haar belangstelling voor het ijs niet van een vreemde!" TREVISO. (Noord-Italië), 24 febr. Een Italiaanse straaljager is hier vandaag in de vroege ochtenduren neergestort op een fiatgebouw Van twee verdiepingen De piloot kwam om het leven en dertien inwoners werden gewond, van wie twee zwaar. Binnen enkele seconden na het neerstorten stond het vliegtuig en daar mee ook bet huis in lichterlaaie. De mees te bewoners waren nog in slaap toen het ongeluk plaats greep Volgens de politie maakte het toestel zich gereed te gaan landen op een nabij militair vliegveld De De piloot had een nachtoefening achter de NEW YORK, 24 febr. Dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassa deur in Washington, heeft het tijdschrift „Life" verzocht een correctie te plaat sen op een eerdere publicatie, waarin er op wordt gedoeld, dat koningin Julia na binnen een jaar zou aftreden. De Honseletsdijkers weten dat zö be woners zijn van een oud, stil dorp, waarvan velen in den lande zich slechts het bestaan herinneren, doordat bfj een bezoek aan een groenten winkel, hun oog toevallig op een met die naam bedrukt veilingkistje vielNuchter en nijver als ze zqn hebben ze geen behoefte in „het grote nieuws" te komen. Ze hebben trouwens zo hun eigen proble men van een schromelijk tekort aan wo ningen, een teveel aan krotwoningen een rioleringsvraagstuk en geen sportveld, een Valbrug-misère enz. Er is dus wei nig reden om trots te zijn al schijnt het dieptepunt gepasseerd! maar toch zijn de Dijkenaars ergens trots op. In hun dorp staan nl. nog de over blijfselen van het paleis dat stadhouder Frederïk Hendrik de stedendwinger daar heeft laten bouwen en dat nu aanleiding is dat de Honselersdjjkers toch in het grote nieuw komen. Immers op zaterdag 26 maart a.s. zal Frederik Hendrik nog eenmaal een bezoek aan zijn lusthof brengen en die gelegenheid aangrijpen om de stoot té geven tot de ontwikkeling van een groots plan om zijn huis Honselaarsdijk in oude glorie te doen herleven. In 1640 zo verhaalt Morren in zijn boek Het Huis Honselersdijk werd met het bouwen van drie paviljoenen die door twee galerijen met elkaar waren verbonden begonnen. Enkele jaren la ter werd het bouwen van stalling en ver der officiën aanbesteed terwijl in 1646 een zaal in het Huis tot „kapel of pre- dikzaal" werd ingericht. De beide stalgebouwen. ter weerszij den van het huis waren voor het perso neel, terwijl de noordvleugel van de stal gebouwen aan de oostzijde een bijzondere bestemming kreeg; het werd ingericht voor badvertrekken. Dat badkwartier bestond uit „de grote zaal van het bad" de zg. „Steene zaal", welke op dezelfde wijze als de badkamer op Zorgvliet was ingericht, een slaapkamer en een anti chambre. De geschiedenis vertelt verder dat in 1764 Frederik de Groote afstand van zijn bezittingen in Nederland dus ook van het Huis Hondelersdijk heeft ge daan ten behoeve van Prins Willem de Vijfde. Daarna bleek het Huis zijn grootste roem beleefd te hebben. Verschillende re paraties volgden. en in 1798 werd het kasteel... staatsgevangenis; een jaar la ter „Bataafs militair hospitaal", terwijl in 1807 het als Koninklijke Militaire Ca dettenschool dienst ging doen. In 1815 werd met de sloping een aanvang ge maakt. De zg. stallen bleven en gedeelten daarvan zijn thans nog" in gebruik. Enkele jaren geleden kwam 't Hof weer in het nieuws. Het gerucht deed nl. de ronde dat de Rijksdienst van Monu mentenzorg geen bezwaar had indien het Hof werd afgebroken, mede in ver band met mogelijke plannen om daar dan te komen tot een betere verkeerssitua tie. Westlands historicus, de heer Emmens die steeds voor restauratie heeft ge pleit, stelde bij een begrotingsbehandeling De Belgische minister van landbouw, de heer De Vleeschauwer, heeft verklaard dat België het stelsel van minimumprij zen voor land- en tuinbouwprodukten zal handhaven „totdat in Nederland alle overheidssteun aan de landbouw zal zijn afgeschaft". De minister verklaarde dit in de land- bouwcommissie uit de Kamer van Volks vertegenwoordigers bij de bespreking van de op de Benelux-coriferentie van zater dag ].l. bereikte resultaten. Hij zei, dat op dit ogenblik in Nederland in de zuivel sector subsidies worden verleend tot een bedrag van zes tot zeven miljard frank d.i. 450 tot 525 miljoen gulden per jaar „zodat van vrije concurrentie geen spra ke kan zijn". In de kamercommissie was naar aan leiding van de bepalingen voor de invoer van groenten en fruit in België de vrees geuit, dat dit gevaren inhoudt voor de afzet van Belgische produkten op de bin nenlandse markt „gezien het feit, dat in Nederland voor de uitvoer van landbouw- produkten speciale veilingen worden ge houden waarop de prijs wordt opgedre ven om naar België te mngen uitvoeren" Voorts werd opgemerkt, dat „het regel matig gebeurt, dat door Nederland terug betalingen worden verricht aan expor teurs, of dat deze fictieve prijzen opge ven, die boven de vastgestelde verkoop prijs liggen, Hierdoor kunnen zij blijven uitvoeren naar België, ook wanneer daar een overvloed is aan bepaalde prpdukten en de minimumprijzen niet worden be reikt". Minister De Vleeschauwer herinnerde er voorts - in dit verband aan, dat hij heeft aangedrongen op gemeenschappelij ke prijscontrole en het behoud van de mogelijkheid de grens te kunnen sluiten indien dat nodig mocht zijn. vragen. Heemschut en het genootschap Die Haghe verzetten zich tegen af braaken zo trof burgemeester D v. Heyst bij zijn intrede ook dat pro bleem aan. De Raad van Naaldwijk kreeg het probleem te verwerken of ook „het laat ste stukje historie" moest verdwijnen. Mejn besloot architect Bolt een onderzoek op "te dragen naar de technische moge lijkheden van restauratie, alsmede naar de financiële consequenties daarvan. Het restauratieplan waarmee de heer Bolt die ook met architect Kloot- Meyburg de Ned. Herv. Kerk en pasto rie te Naaldwijk heeft helpen restaure ren heeft de raad aangenaam ver rast, al 'leven bij enkelen nog grote be zwaren. De grote moeilijkheid was ni om een passende bestemming die ook economisch verantwoord is té vinden. Een opgave die des te be ter was omdat de gebouwen betrekkelijk ondiep 7 meter zijn. Als oplos sing wordt nu aanbevolen een restau ratie met torens! waardoor er weer goede woongelegenheid is voor een der tiental gezinnen. Aan de kant van de Hofstraat blijft ruimte voor de brand weerkazerne, de BB en voor Gemeente werken. Aan de kant van de Nieuweweg verwacht men mede door de antieke gewelven een sfeervol ontvangstcen trum te kunnen oprichten plaats bieden de aan gezelschappen van ca. honderd personen. Ook al kan er een subsidie van het Departement van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen worden verwacht, toch is de financiering van dit restaura tieplan dat nl. een half miljoen vergt een „tour de force" aldus burgemeester D. v. Heyst. Daarom juichte hij het plan van de lustrumcommissie van het dispuut Tar- taros (Chr, Studentenvereniging, afde ling Delft) van harte toe. Die commis sie wil nl. het vierde lustrum niet onopge merkt laten voorbijgaan kan daarom heeft zij de viering aangegrepen om de aandacht op de restauratie van het Hof te bevestigen. Namens die lustrum commissie deelde de heer G. K. Noten boom reeds enkele plannen mee: zo zul len de studenten zaterdag 26 maart een speciaal treintje uit Delft naar Naaldwijk-Honselersdijk laten rijden (waarbij nog een wagon wordt gekoppeld voor de journalisten!) In Naaldwijk aan gekomen zal burgemeester D v. Heyst hem toespreken waarna het gezelschap naar Honselersidjk per trein! gaat Op spectaculaire wijze zal Frederik Hen drik of hij uit de Prinsegracht op duikt dan wel per helikopter uit de lucht valt of op andere wijze is nog een ge heim zich bij het gezelschap voegen en vervolgens de eerste stoot tot restauratie geven. Die dag zal het voor de Honselers- Bovendien en dat is het voornaam ste hoopt men door deze actie steun van tal van grote bedrijven waar veel oud-studenten relaties hebben ■=- te krij gen, maar men verwacht ook dat de Westlandse bui gerij en dfe Wastlandse be drijven financieel zullen medewerken om de restauratiesom bijeen te brengen Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL. Op 3 maart a.s. zal het vijftien jaar ge leden zijn, dat Den Haag getroffen werd door de ramp van het bombardement in het Bezuidenhoutkwartier. Het gemeentebestuur stelt zich voor op deze dag te 10.30 uur een plechtige her denking van de slachtoffers van dit bom bardement te houden bij het monument, dat op 3 maart 1951 werd opgericht op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhof- laan. Nabestaanden zowel als deputaties van organisaties uit de Haagse gemeenschap, die de bijeenkomst wensen bij te wonen, wordt verzocht vóór 26 februari per brief contact te nemen met de afdeling Kabi netszaken ten stadhuize, Burgemeester de Monchyplein 14 te Den Haag. Nodig is dat men nauwkeurig adres en hoedanig heid opgeeft; de nabestaanden met ver melding van de naam van het slachtoffer. Het is, gezien de betrekkelijk geringe ruimte om het monument, niet mogelijk op het genoemde uur tot de begraafplaats toegelaten te worden zonder toegangs kaart. DEN HAAG, 23 febr. Het is niet juist, aldus de minister van justitie, mr. Beerman, dat hij bezig was té onderzoeken of aan de Spaanse mej. Maria Del Carmen Salgado een ver blijfsvergunning voor Nederland kon worden verleend toen zij door de Am sterdamse vreemdelingenpolitie werd uitgeleid. De minister zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scheps. De juiste toedracht van zaken is, zo vervolgt de minister, dat hij op 22 december 1959 besloot het voortgezette verblijf van mej. Salgado niet te aan vaarden. De vreemdelingendienst van de politie te Amsterdam werd daarvan op de hoogte gesteld. Mej. Salgado werd dienovereenkomstig ingelicht. Op 5 janudri 1960 werd ten departemente van justitie een verzoek ontvangen het vertrek van mej. Salgado op te schor ten in verband met haar, naar beweerd werd, overspannen toestand. Uit een in gesteld psychiatrisch onderzoek bleek, dat er geen aanleiding was het vertrek uit te stellen. Dit werd eveneens ter kennis van de vreemdelingendienst van de politie te Amsterdam .gebracht. Op 7 januari- werd namens mej. Salgado een verzoek ingediend, waarin om een definitieve vestigingsvergunning werd gevraagd. Ook dit verzoek is door de minister afgewezen. Mej. Salgado meldde zich op 19 ja nuari jl. bij de vreemdelingendienst dijkers zowel jong als oud volop I van de Amsterdamse politie in gezel feest zijn. schap van haar werkgever ter regeimg van haar vertrek. Aangezien haar ba' gage nog aan het adres van haar in woning aanwezig was, is zij in de ge legenheid gesteld die daar zelf te halen in aanwezigheid van twee rechercheurs en van haar werkgever. De inmiddels vooruitgereden werkgever weigerde de rechercheurs echter de toegang tot zi)n woning. Daarop zijn de rechercheur.» met mej. Salgado naar het hoofdbureau van politie teruggereden. Zij protes teerde daartegen heftig, aangemoedigd door haar werkgever. De rechercheurs hebben haar moeten vastpakken en in de auto moeten terugbrengen. Bij gelegenheid van de regeling van het vertrek van mej Salgado is door haar werkgever aangedrongen op uit stel van vertrek. Daarop is geantwoord dat de minister van justitie in dezen beslist had. De werkgever heeft daarop te kennen gegeven, dat hij de vorige avond met de minister had gesprotten. „Zegt u dat niets?" voegde hij hieraan toe. De dienstdoende rechercheur heeft daarop geantwoord; „Dat zegt my niets". En op een vraag: „Hebt u daar niets mee te maken?" heeft hij ge reageerd met; „Neen, daar heb ik niets mee te maken". Terecht heeft de dienstdoende re chercheur geen enkel voor hem rele vant verband gezien tussen een beslis sing van de minister, met de uitvoering waarvan hij was belast, en de mede deling van de werkgever, dat hij de minister nog kort geleden had ge sproken waaromtrent de rechercheur niets bekend was, aldus mr. Beerman. Et' FII: DEN HAAG, 24 febr. Ministei Marijnen zal de Stalen Generaal «p korte termijn in een afzonderlijke nota zo volledig mogelijk inlichten ovei voorzieningen in verband met ct> droogteschade, zo heeft hij vandaag in de Eerste Kamer verklaard. Hij zal daarin een overzicht geven van de uit werking van de droogte in de verschil lende sectoren van land- en tuinbouw en van de verschillende vormen van hulpverlening. Een verhoging van het bedrag der overheidshulp (27 miljoen) en wijziging van het verdelingssysteem wijst de minister voorlopig af. Hij zeide, dat hij zich aanvankelijk wel een andere regeling ter tegemoet koming in de schade had voorgesteld, een regeling, die sterker het karaster draagt van medewerking van de over heid aan een hulpverleningsactie van het georganiseerde bedrijfsleven. In het overleg met het Landbouwschap bleek dat echter niet te realiseren. De re gering moest toen wel een eigen weg gaan en zij heeft een regeling voor hulp aan de zwaarst getroffen bedrijven vastgesteld. Die hulp za! gericht moe ten worden op de bedrijven, welke die hulp bet dringendst nodig hebben. Ge tracht zal worden onbillijkheden in de grensgevallen zoveel mogelijk te voor komen. De minister voelde niets voor het argument, dat de egalisatieheffin gen kunnen worden gebruikt. Deze heffingen op importgrar.en worden door de Nederlandse consument opgebracht om het hogere binnenlandse graanprijspeil te steunen. Het is dus geen „boerengeld", aldus de minister Vrijdag en zaterdag congresseren de Katholieke houtbewerkers. meubelma kers, behangers en aanverwante vakge noten 'in Rotterdam. Naast de zakelijke aangelegenheden van de bond „Sint- Antonius" zal het 40-jarig bestaan van de organisatie speciale aandacht krij gen Het jongste nummer van „Ruim Zicht' richt in verband met dit jubileum ook de schijnwerpers op de afgelegde weg Het blad constateert o.a.: Wanneer men verneemt, dat de Ne derlandse Katholieke Bond van Houtbe werkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakgenoten „St -Antonius van Padua" 26 en 27 februari a.s. in Rotterdam zijn 40-jarig bestaan gaat vieren, is men geneigd zich af te vragen of het sociale inzicht bij de werknemers in deze bedrijfstakken zo laat is doorge drongen. Of zou hun pad zo lang over ro zen zijn gegaan, dat zij geen strijd voor een behoorlijk bestaan behoefden te voe ren? Afgezien nog van de vraag, of zij geen bundeling nodig achtten voor de behartiging van hun geestelijke belangen. De ingewijde weet beter. Door allerlei omstandigheden, waaronder oude patriar. chale opvattingen in de veelal kleine be drijven, heersten bijna overa) waar hout verwerkt werd, grote willekeur en rechte loosheid. Er was dus alle reden om te ijveren voor goede arbeidsvoorwaarden en-daarbij kracht te zoeken in een hechte organisatie. Dit inzicht bestond reeds vóór 1900 en plaatselijk hadden zich reeds groepen van katholieke meubelmakers en houtbewerkers gevormd vóór er een landelijke organisatie van meubelma kers en stoffeerders St.-Antonius van Padua en een van houtbewerkers St.-Jo seph tot stand kwamen. Beide bonden ontmoetten elkaar regelmatig on hetzelf de werkterrein, zodat de hr.' uurdpren het verstandig oordeelden tot fusie over 'M; te gaan, waartoe een gemeenschappelijk congres op 29 februari 192Q besloot Met dank baarheid mog„» ook gememo reerd worden de grote steun die het bestuui steeds onder vond van zijn achtereenvol gende geeste lijke adviseurs Tegenwoor dig heeft hei bestuur zijn geestelijke raadsman we! zeer'dicht bil huis. want de KHB„ die Th. de Groot, zo ve'.é sinds mei 1 !45>i jaren een markante en op de Weerd militante figuur. singel in Utrecht een eigen bondsgebiuw heeft, i» parochiaan van pastoor dr A. M. Wouters O.E.S.A. van de St.-Monicakerk aan de Herenweg. een geest van overleg aan tafel, waarbij open en eerlijk gesproken kan worden zonder vrees voor rancunes. Nog vóór de laatste wereldoorlog was dat wei eens anders en een tegenwoordig hoofdbe stuurslid vertelde ons. dat zijn werkge ver hem in 1938 aanvankelijk ontslagen had. omdat hij op een afdelingsvergade- ring een „te grote mond" had opgezet Later draaide de baas bij. Het ledental van de K H.B bedraagt thans ongeveer 9000 Nog veel te weinig, oordeelt het bestuur, want 50 pet. van het aantal werknemers in dé houtindustrie is niet georgani seerd. De K.H.B kwam al gauw voor hete vuren te staan, want reeds in het stich tingsjaar had hij te maken met een uit sluiting in de meubelindustrie, waarbij ruim 4600 rpensen betrokken waren Er moest met kracht worden opge treden voor de rechten van de borstel makers in 's-Heerenberg, van de man denmakers' te Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk Ook de positie van de klom penmakers baarde herhaaldelijk grote zorgen Het was in die dagen voortdu rend conflict op conflict. Wel bestonden er collectieve arbeidsover eenkomsten, van 1917 af in het meubile- ringsbedrnf en van 1919 af in de hout industrie, maar door de niet-bindendver- klaring had men daaraan weinig hou vast. De leden van de r.-k. Bond van Pa- troons in de Meubileringsbedrijven St - Reinoldus maakten een eunstige uitzon dering door zich te houden aan de met hun organisatie afgesloten collectieve ar- beidsnvereenknmst. De strijd om een rechtvaardig bestaan was nauwelijks geluwd, toen de crisis uitbrak met als gevolg grote werkloos heid Juist in dië iaren dertig werd er van het bestuur veel tact gevraagd, omdat in menig bedrijf de economische middelen ontbraken om de arbeiders aan het werk te houden Onverschrokken is het bestuur eersl onder leiding van J Th van der Laan rrt-„-nh» en na rliens aftreden in 1923 onder Th de Groot uit Amsterdam, voor 1e belangen "van zijn led"n op de b-e« blijven staan De markante fieuui van de heer Th de Gront een strijdbare figuur, maar met een objectief oordeel, gepaard aan een grote overredingskracht, waarom hij ook in werkgever-kringen zeer werd waardeerd. zal men niet licht vergeten Hij heef* nok -ie gemeenschap van Am sterdam aan zieh verplicht, waar hij lid van de gemeenteraad was en ontzagiijk vee) voor de woningbouw heeft gedaan fn 1954, een iaar na zijn aftreden als voorzitter van de KUB. is hij het eeuwige leven ingegaan Zijn zoop de heer J M de Grool, die hem opvolgde i» uit hetzelfde hout gesneden Een s"herpzinnig en gees'ig man. die zich ook origineel en onverbloemd uit in de verbondsver gadering van de K A.B. Onder hen. die zich verzamelden in de moderne, prettig ingerichte werkvertrek ken bevonden zich o.a. de vicaris-gene raal van het bisdom Rotterdam, mgr. A. G. Schaaper de deken van Rotterdam mgr. B. G. Henning, oud-wethouder H. E. van den Brule, en tal van voorzitters van diocesane en dekenale organisaties op so ciaal en religieus gebied. De Sociale Raad van Rotterdam was vertegenwoordigd door mr. M. A. H. Snoek. Na de inzegening begaven de genodig den zich naar de grote benedenzaal van het parochiehuis, waar Rotterdams bis schop zijn blijdschap uitsprak over de nieuwe vestiging die hij een zegen achtte voor allen, die van de diensten van het Kaski gebruik maakten o.w. op de eerste plaats hij zelf. „Ik zou niet weten, hoe Ik verschillende onderdelen van mijn taak zonder dit instituut zou kunnen vervul len". Monseigneur verwachtte nog vele initiatieven van het bureau, welks drijf veer ligt in Christus' woord „Gaat en on derwijst alie volkeren". In zijn overzicht van de ontwikkeling van het Kaski sedert 1958 deed mgr. dr. Koenraadt uitkomen, hoe er een evoiutie plaats greep van de statistisch-sociogra fische naar de 'sociologische en sociaal- psychologische onderzoekingen en stu dies. Diverse rapporten getuigen van deze ontwikkeling. Met tal van voorbeelden uit het recente verleden deed mgr. dr. Koenraadt uitko men, dat een opvatting, als zou het Kaski slechts een katholiek bureau voor de sta tistiek zijn, verkeerd is. Ook voor het kwalitatieve werk kan men er terecht. In vele gevallen, waarbij de katholieke beleidsinstanties een beroep, op het Kaski doen voor kerkenbouw, scholenbouw, be jaardenvoorzieningen e.d. blijft de socio grafische benaderingsmethode de meest geëigende aan de aard van het instituut. Bestuur en directie van het instituut leggen bewust meer en meer accent op de godsdienstig-sociologische bijdrage aan het werk van de hiërarchie en haar pas torale instituties in alle verscheidenheid. Komende tot de interne organisatie deed mgr. dr. Koenraadt uitkomen, dat de nieuwe aanpak leidde tot het afstoten van enkele neventaken en bindingen. Voor Rotterdam betekende dit het scheiden van de taken van het Kaski en het Katholiek Kerkelijk Bureau. Voor Breda leidde het tot de afsplitsing van het ka tholiek bevolkingsregister. Ook werd de binding met het tijdschrift „Sociaal Kompas" minder innig, terwijl voorts de Internationale activiteiten tot een mini mum werden teruggebracht. Thans bedraagt het aantal vaste mede werkers aan het Kaski 27 personen, waar van 11 met een academische opleiding Pater dr Goddijn OFIH is thans belast met de leiding van het Rotterdamse bureau, een der vier. De overige vindt men Amsterdam, Tilburg en Zwolle. ROTTERDAM. 25 februari 1960 24 februari n m.: 250 ton stukgoed Amster- 100 ton granen Neer; 200 ton pollards liggen/ varen; 330 ton mee, Amsterdam; 380 ton divei- sen Doesburg; 399 ton super Groningen; i70 ton koperafvaJ Maastricht; 500. ton slakken I.Jrnuirien35 ton stammen Dordrecht; 140 ton zemelen Vegh?!; 80 ton haver Helmond. To taal 67 reizen. 25 februari v.m.: 50 tor. haringrneei Weert. 300 ton schioot Zutphen; 200 ton maïs Zih- pneri; 250 ton stukgoed Amsterdam; 100 ton rogge liggen/v ren; 130 ton granen Hengelo. 397 ton haven' Delft. 21. Toen de Russische voorhoede op nauwelijks 100 km. af stand van Peenemünde zijn tenten opsloeg, beval Von Braun volledige evacuatie en verwoesting van het proefterrein. De verschillende werkplaatsen werden opgeblazen en de papieren, die niet meegenomen konden worden, werden in brand gestoken! Zo begaf de karavaan Duitse geleerden zich op weg, dwars door Pommeren, verkleed als landlopers en halfverwilderde in boor- lingen. Zij doorkruisten Saksen, waar op nog geen 10 km. af stand de rode tanks waren opgesteld. Verschillende van hen vielen in handen van de Russen. Daardoor was het mogelijk dat de USSR de wedloop won en op 4 oktober 1957 de eerste Spoetnik de lucht in ging I 22. Wernher Von Braun en enige anderen, die nog net op het allerlaatste nippertje hadden weten te ontkomen, zochten hun toevlucht in een klein hoteltje, ergens in Beieren. Daar werden zij door mannen van de 44ste Amerikaanse divisie ont dekt. Von Braun, enige dagen daarvoor bij een auto-ongeval betrokken was geweest, droeg zijn arm in het gips 23. Tezelfdertijd stapten in Peenemünde de Russen aan land, waar zij alles in beslag namen, wat nog niet volledig verwoest was. Zij sleepten een paar ton archief in de wacht,formules, ontwetpen en aantekeningen over rakettenEveneens von den zij een raket van 12 ton, die bijna nog hélemaal in tact gebleven was. Dit projectiel sleepten ze mee naar Rusland, waar het zou dienen voor experimenten, die beslissend zouden zijn in de strijd om het heelal In de maanden, die volgden, hielden de Russen overal razzia's in de hoop de geleerden terug te vinden, die deel had den genomen aan de fabricage van Duitse raketten. Het was de grootste mensenjacht uit de geschiedenis. Ruim 6.000 mensen werden naar de USSR weggevoerdDe meeste van hen zijn nog niet zo heel lang geleden teruggekeerd. Men heeft hen trou wens in alle voorkomendheid behandeld, zij mochten vrouw en kinderen meenemen plus een gedeelte van hun huisraad en kre gen er een goede maatschappelijke positie. 24. Om zeker te zijn van de medewerking van de Duitse ge leerden, die zij ergens in Beieren ontmoet hadden, lanceerden de Amerikanen een plan, dat zij „Operatie Paperclip" noemden. Op de morgen van de Duitse capitulatie brachten vier goederen treinen een scheepslading in de haven van Bremen, die op transport gesteld moest worden naar Amerika. Deze kisten bevatten machine-onderdelen, verzameld uit de V-2 fabriek te Niederwachswerfen, die naar New Orleans werden gevoerd. Tegelijkertijd namen Von Braun', Dornberger en nog enige anderen het vliegtuig naar Amerika. Zij landden in Washington, waar een rij luxe-wagens hen opwachte enjge uren later stonden zij oog in oog met een terrein, dat hun zeker bekend moest voorkomen: een getrouwe kopie van Peenemünde. Zelfs 7™ Pr'k'?e,.dr?adversperringen ontbraken niet. In White Sands (New Mexico) werkte Von Braun verder aan zijn experimenten Het was begonnen in Peenemünde lilliiklöillilllwiliilli'liiillliiliiiiiiiliiiiii.ii.iiiiiiiii.miiiiiiidniiiiiiiiuniHiii.indiniHjjijijiiillliijiilUljjjj I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4