Politie speelde onder een hoedje met bende inbrekers POLEN, het rendez -vous der Asjkenazische joden mmw&e. EEN RUBENS I OP DRIFT Politiemacht van 10.000 man wordt geheel gereorganiseerd CETAFL NA DE VERWOESTING VAN DE TEMPEL IJl Speculaties over het belang van het volk der Khazaren Danskampioenen op het erepodium Anti-Duitse gevoelens vinden nieuw voedsel in Brittannië t em Selwyn Lloyd wordt een kritisch geluid verwacht Scheepsbrand van elf dagen Ondernemers klagen bij minister Korthals JAPONTAILLEUR Bezoek aan smaldeel I en 6e Amerikaanse vloot „DE BLUNDER VAN BONN" Raad voor Scheepvaart DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 van Ceta-Bever De gouden eeuw van de joodse cultuur in Spanje werd bereikt onder de Omayaden, toen de Babylonische joden met hun kennis en hun boeken naar Spanje (in het .He breeuws: Sefarad) trokken. De Kaliefs moedigden onder hen de filosofie, de geneeskunde, de wis kunde en de astronomie aan. Ook in de politiek brachten de joden het ver. Hasdai ibn Sha- prut (915-990) werd lijfarts en vizier van de eerste Spaanse Ka lief, Abd al-Rahman III, en diens opvolger, Hakim. Hij maakte zijn woonplaats, Cordova, tot een cen trum van wetenschap. Hij bewoog vele joodse geleerden ertoe naar Andalusië te komen en droeg bij tot de joodse renaissance in Euro pa. Ook moet Samuel ibn Nag- dela worden genoemd, die groot vizier was van Granada (993 1055). De grootste Hebreeuwse dichter van de Middeleeuwen, Judah ben Samuel Halevi, woon de in Spanje. Hjj was een van „de drie vaders van het lied". Zijn Oden aan Sion brachten vele eeuwen later Heine nog in ver rukking en van hem gaat weer een lijn terug naar Palestina. Jerusalem kreeg voor hem de hymnische glans van een verlo ren paradijs. Hij ging op reis naar het Beloofde Land, kwam behou den te Damascus aan en trok verder naar Jerusalem. Voor de muren van de stad gekomen, zo wil het verhaal, knielde hij neer om de heilige grond te kussen. Op dat moment stormde een Ara bische ruiter door een van de stadspoorten en zijn paard ver trapte de Toledaanse poëet on der zijn hoeven. Het wegvervoer op Frankrijk k.H' Min. Visser naar Gibraltar door W. H. VAN EEMLANDT De Sefardische jo den dragen in hel moderne Israël ten zeerste bij tot de ro mantiek van het straatbeeld. De be naming „Sefardisch" is afgeleid van het Hebreeuwse woord voor Spanje: Sefa- rad. Nadat de joden in 1492 uit Spanje waren verdreven, trokken velen van hen naar Palestina. Zij brachten mee het Ladino, een mengeling van Spaans en He breeuws, dat in He breeuwse karakters wordt geschreven. Nog heden ten dage wordt het Ladino gesnroken door de oudere leden van de Sefardische families in Israël. De ..Se- faradim" absorbeer, den na hun aan komst als het ware de overblijfselen van een joodse be volking uit vroege re generaties, die vanwege hun ver- .houding tot de Ara bieren „M'ista'ar- vim" de gearabl- seerde joden, wer den genoemd. De Spaanse naam van deze groep was „Moriskim". Ver want aan de Sefara- dim zijn de Ma'ara- vim, die afkomstig zijn uit Noord-Afri- ka: Marokko, Al giers en Tunis. Ma'aravim is He breeuws en betekent ..Westerlingen" De Opperrabbijn van de Sefaradlm draagt de eretitel ..F.ersle in Sion", „Rishon Le-Tsion". Chicago's grootste schandaal Het is in Chicago, de Winderige Stad, altijd een gemoedelijke boel ge weest. Men heeft er nooit zo nauw gekeken. Sinds de stad in de vorige eeuw zozeer in bloei toenam en een miljoenenmetropool werd, heeft het ene schandaal het andere opgevolgd. In de gloriedagen van de gangsters der prohibitie volgde Chicago wat de kopstukken betreft direct op New York, met de betaamde AI Capone als primus inter pares, Maar wat nu gebeurd is, wordt als het grootste schandaal in heel de overigens nog jonge historie van de stad beschouwd. Hoewel men reeds vroeger wel aan het een en ander gewend was, als het b.v. aankwam op nauwe relaties tussen de politici, de politie en de gangsters, gaat, wat men er gedurende de laatste jaren heeft meegemaakt, zelfs voor de hard boiled Chicago'ers de perken te buiten. Er is n.l. een bende dieven en inbrekers ontdekt, die voornamelijk bestond uitpolitieagenten. Momenteel zitten er 130 stuks in arrest of lopen rond met het bevel, zich niet uit de stad te verwijderen, tot nader order. Een „grand jury" is naarstig bezig aan het doorlezen van de processen-verbaal, die omtrent hun activiteit zijn opgemaakt en de officier van justitie, aan wie het voorbereidende onderzoek is toevertrouwd, zit gebogen over een rapport van meer dan zeventig bladzijden, waarin de voornaamste euvel daden der politiemannen beschreven worden. Ze bedreven die aanvankelijk in samenwerking met een gauwdief, die reeds enkele malen in de gevangenis heeft gezeten en tevoren een zekere bekendheid als insluiper verworven had. Lijm koud alle hout met Van Shaprut en Halevi zijn nog ande re lijnen te trekken en wel naar de Kha zaren, een van de secundaire volkeren u't het Byzantijnse staatssysteem, die woonden op de Krim en tussen de Kau- kasus, de Wolga en de Don. Halevi heeft een filosofische dialoog geschre ven, „Kuzari", waarin de koning der Khazaren wordt voorgesteld als zoe kende naar en tenslotte overtuigd van de kwaliteiten van de joodse godsdienst. Shaprut moet een brief van de koning der Khazaren hebben ontvangen. Inderdaad schijnen de Khazaarse dynastie en een groot deel van het Khazaarse volk omstreeks het jaar 740 tot de joodse godsdienst te zijn overgegaan en vandaar de theorie, of eigenlijk de speculatie, dat. zeventig procent van de Europese joden (de Asjkenazim) niet van Semitische, maar van slavisehe afkomst is. Toen de Almohaden de joodse cultuur in Spanje deden opschrikken, verklein den de grote doctoren en geleerden de afstand tussen henzelf en het oude land. Velen vestigden zich in Egypte, in het sectarisehe Moslemrijk der Fa- timieden. De scholen van Fostat. (Oud- Caïro) en Kairoean, gesticht door de Elchanans uit Italië, speelden hier een grote rol. In Fostat schreef Rabbi Mo ses ben Maimon zijn „Gids der Dwa- lenden", waarin hij op zijn wijze Tho mas en Albertus de Grote vooraf ging. Vanuit Kairoean verspreidde zich de studie van de Palestijnse Talmoed door de gehele dispora. Het was een tijd, waarin de culturen in elkaar wortelden, waar christelijke wijs geren via Arabische en, joodse commen tatoren weer kwamen tot de bestude ring van Aristotcles. De Spaanse jo den (Seiaradim) en de Noordafrikaanse joden (Ma'aravim) hebben niet alleen een bloeiende cultuur geschapen, velen van hen hebben'ook de geestelijke band met Palestina versterkt. Maimonides bezocht Palestina in 1165. Nachmanides herstelde in 1267 de joodse gemeenschap te Jerusalem. Maar bepalend voor de vorm van het huidige Israël zijn toch de activiteiten geweest van de Asjkena zim uit Oost-Èuropa. e joden in West-Europa hadden de invloed van zowel de Babyloni sche als de Palestijnse Talmoed gevoeld. Karei de Grote zou in 797 aan Haroen al Rasjid hebben gevraagd hem een joods geleerde uit Babyion te stu ren. P^abbi Machir stichtte toen zijn academie te Narbonne in Zuid-Frank rijk. Maar al eerder had Keizer Karei leden van de beroemde Kalonymus-fa- milie in Italië gevraagd naar Duitsland te komen en zij stichtten te Mainz een academie- Vooral via Italië is de band bewaard gebleven tussen de joden in West-Europa en de Palestijnse Tal moed. Die westelijke joden trokken naar het oosten, nadat zij ten tijde van de Kruis tochten waren vervolgd in het Rijn land, in Frankrijk en Engeland. En in Polen had toen do ontmoeting plaats tussen hen en de verstrooide restanten van de joodse, maar grotendeels uiet- •emietische natie der Khazaren. Polen werd zodoende, ondanks veel spannin gen en vervolging, het religieuze cen trum van de joden in Europa. In Wolhynië, Wit-Rusland. Lithauen, Galicië en de Oekraïne is de diaspora on der de harde druk van een radicaal vreemde omgeving („pogrom" is een Russisch woord) in haar volle authen ticiteit bewaard gebleven. De joden slo ten zich in een vroom stoïcisme, dat soms werd afgewisseld door mystisch- piëtistische bewegingen. Vaak waren dat min of meer bewus te reacties op de vijandige impulsen, die van de buitenwereld uitgingen. Het sterkste voorbeeld uit de zeventiende eeuw is wel het bloedbad, dat de kozak ken onder Bogdan Chmielnicki in juni 1649 aanrichtten onder de joden en de rooms-katholieken te Kiev en omgeving. Bijna een kwart miljoen joden moeten toen over de kling zijn gejaagd en on voorstelbaar was de sociale en econo mische ontreddering, die daarna is ge volgd. Omstreeks hot midden van de acht tiende eeuw ontsprong ergens in een af gelegen hoek van de Oekraïne het Chas- sidisme, een godsdienstige beweging, die in enkele tientallen jaren tijds het, hal ve jodendom voor zich won. Het was eigenlijk geen revolutionaire stroming; het beoogde niet de legalistische ban den met het Rabbinisme te slaken. Het Rabbinisme werd juist uitdrukkelijk en vaak strikter dan elders gebc.urde, er kend. Alleen legde de stichter van het Chassidisme, Israel Baal Sjemtob Besjt (1700-1760), op sommige aspecten een sterkere nadruk. Hij appelleerde eerder aan het hart en het gevoel dan aan de geest en het verstand. Hij propageerde het vreugdevolle en met extatisch vuur gestorte gebed. Zijn bekendste volgeling, DoY Baer, ontwikkelde de leer van de Zaddik, de voRedig rechtvaardige. De derde, de grote Poolse deling van 1795 was voor de joodse geschie denis van kardinaal belang. Het hart van het Europese jodendom werd ge spleten. De delen ervan kwamen on der de invloed van drie drastisch van elkaar verschillende culturen, de Russische, de Pruisische en de Oos tenrijkse. De geestelijke verwerking van deze politieke gebeurtenis leidt bijna rechtstreeks tot de ontstaansge schiedenis van het moderne Israël. H. J. NEUMAN. UTRECHT, 25 febr. Tijdens een gisteren hier gehouden vergadering van de nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervocr hebben de transportondernemers, die op Frank rijk vervoer verrichten, een telegram aan de minister van Verkeer en Wa terstaat gestuurd, waarin zij meedelen bedreigd te worden met stilstand door gebrek aan vergunningen, waardoor stagnatie zal optreden in de steeds be langrijker wordende handel met Frank rijk. De E.E.G., de verlaging van de in voorrechten en de liberalisatie van de handel brengen, aldus het telegram, voor verladers en vervoerders de nood zaak van een ongestoord wegvervoer met zich mee. De transportonderne mers dringen er bij de minister op aan, in onderhandelingen met de Franse regering te komen tot een on gestoorde wegvervoers voorziening. Deze samenwerking werd door de po litiemannen tegen de zin van hun hel per systematisch met andere gauwdie ven uitgebreid, terwijl ze zich boven dien van de medewerking van een aantal warenhuizendetectives verzekerden. Het werd tenslotte -en ouderwetse „rac ket", zoals ze in de dertiger jaren bloei den, toen de genoemde Al Capone zich in de miljoenen baadde. Miljoenen heelt deze combinatie de politiemannen niet opgeleverd, maar een aantal hunner kon een duizend dol lar per maand wegleggen en beschikte bovendien over allerlei prettige dingen als stofzuigers, koelkasten, radio's en televisies van de nieuwste typen, zeil boten, bontjassen enz. enz. Letterlijk alles was naar hun gading. De dief stallen werden gepleegd overeenko- stig de seizoenen, dus heel systema tisch. Des winters werden sneeuw- schoenen, ski's, bontmantels, bontlaar zen etc. gestolen.. Des zomers zeiljacht- jes, artikelen voor de jacht en sport- bcnodigdheden: Dan bracht een en an der het meest op. in het, complot zat, zodat de zaak aan het rollen ging. Toen de voornaamste gauwdief, de, man, die klein begonnen was, met een agent, met wie hij goede vriendjes was, ging doorslaan, op een geringe straf hopend, ontstond de was lijst, waarover de officier van justitie, Adamovski, momenteel diep zuchtend gebogen zit. De waslijst dwong de hoofdcommissaris van politie zijn ont slag in te dienen. De waarnemend hoofdcommissaris vertrouwt niemand 'meer van z(jn eigenkorps. De detectors, ofwel leu genmachines, waarmede de besphul- riigden geconfronteerd worden, laat hij bedienen door politiefunctionaris sen. die hij v,an elders heeft laten ko men, zodat ze naar behoren gebruikt worden. De werkwijze der stelende en inbre kende politiemannen was heel eenvou dig. Ze gingen op hun dienstronden na. waar begerenswaardige dingen het ge makkelijkst grijpbaar stonden. Menig maal deed de gauwdief, in dit geval Ritchie, de man, door wie ze nu ver raden zijn, het eigenlijke Weik, zowaar op klaarlichte dag. Enkele agenten stonden dan met hun jeep in de buurt en daar werd het gestoiene ingeladen e'n snel naar een gemeenschappelijk ma gazijn gebracht, een oude garage. Ritchie, wat overigens zijn bijnaam is, is eigenlijk ook gaan doorslaan om dat hij tot zijn verontwaardiging ge merkt had, dat de politiemannen, toen hfj op vakantie in Las Vegas vertoefde, op eigen houtje waren gaan opereren en hem niet in de buit lieten delen. Hjj was voorat daarom verontwaardigd, na- demaal hij zich steeds volgens zijn zeg gen een gentleman toonde. Het, is b.v. een keer gebeurd, dat hij bij een in sluiping, ontdekt werd. Er ging een alarmschei en de eigenaar van het wis- Advertentie seikantoor, dat hfj als operatieterrein had uitgekozen, omdat hij over wat con tanten wenste te beschikken, greep hem bij zijn jasje. Hfj wist zich op het laatste ogenblik los te rukken, op het zelfde moment, dat een overvalwagen arriveerde. Daarin zaten „compagnons" van hem. Ze sprongen te laat uit hun wagen, om hem nog te kunnen grijpen--' Uit erkentelpkheid hiervoor gaf hij hun de hele buit, enkele duizenden dollars. Jullie waren net op tijd", zo weerde hij hun tegenstribbeiingen af. De waarnemnd hoofdcommissaris mocht inmiddels de voldoening srna* ken, dat de opslagplaats van de stelen de politiemannen ontdekt werd. Er stonden ook gestolen automobielen, Men tast nog in het duister hoeveel er i;1 enkele jaren tijds bijeen „georgani seerd" is. En men heeft nog slpchts af doende bewijzen tegen vijftien politie mannen, die dan ook stevig achter slot en grendel zitten. Volgens de laatste berichten zal de politiemacht van ruim 10.000 man van Chicago geheel wor den gereorganiseerd door een nieuwe hoofdcommissaris. De voorbeeldige, precies kloppende samenwerking werd ontdekt doordat enkele politieagenten te vrijgevig voor vrienden en familie werden en daar een beetje geheimzinnig over deden. Iemand liep naar de politie e» kwarn niet terecht hfj ecu mannetje, dat ook De japontailleur is uil de zomermode niet-meer weg te denken. Dit pakje ge maakt van een materiaal van de Neder- landse katoen-industrie, een effen dob- bywecfsel met linneneffect, heeft een pittig accent, door dc strakke lichte bies, die de lijnen van het. jasje aanzet. Het model is van Dick Holthaus. In München zijn de wereld-dans- kampioenschappen voor amateurs gehouden. Van links naar rechts de Nederlanders Henk en Rita Hols- huyzen (tweeden). de Duitsers Karl en Ursula Breuer (eersten) en de Denen John en Jyetta Adrian (derden). DEN HAAG, 25 febr. Zaterdag zal de minister van Defensie ir. S. II. Visser zich onder meer in gezelschap van de bevelhebber der zeestrijdkrach- ten vice-admiraal L. Brouwer en de Amerikaanse marine attaché alhier captain W. O. Spears van de U'nitcd States navy naar Gibraltar begeven, om zich zondag daar in te schepen aan boord van de kruiser De Ruijter, het vlaggeschip van smaldeel I, Gedurende de volgende dag zullen de minister en zijn gezelschap aan boord van deze kruiser enige oefenin gen in smaldeelverband bijwonen, waarna men op dinsdag 1 maart te Gi braltar zal debarkcren. De minister en zijn gevolg zullen vervolgens met een vliegtuig van de Amerikaanse marine via Cagliari naar het Amerikaanse viiogkampschip „Franklin D. Roose velt" worden gevlogen. Aan boord van het vliegkampschip zal de minister worden ontvangen door de comman dant van de zesde Amerikaanse vloot, admiraal George VV. Anderson jr. De woensdag daaropvolgend zullen aan boord van de ..Franklin D. Roo sevelt" vliegtuigoefeningen worden bij gewoond. Ook aan een van de jagers, ingedeeld bij de zesde Amerikaanse vloot, zal een bezoek worden gebracht. Donderdags worden de minister en zijn gevolg op Schiphol terug verwacht. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHlIIIIIIIIIIIIIIlllHllllllllllllllllllllllllHIli 4 Hij stond op het punt het boek dicht te slaan en terzijde te schuiven, toen hij plotseling verstrakte. Van uit, een onder zijn achteloze vingers openv'al- lend blad keek hem zijn eigen karakteristieke kop, met dwingende, felle ogen onder zware wenkbrau wen. gebiedend en heerszuchtig aan. Met de vrije hand streek Otis zich onwillekeurig over de oogleden. Neen, dit was geen gezichtsbedrog. Zelfs geen opper vlakkige gelijkenis. Hij zelf was het die voor dit mansportret geposeerd zou kunnen hebben. Elke lijn, iedere schakering van licht en schaduw op die bijna als levend aandoende huid, devan een meesterhand getuigende natuurlijke en levendige gelaatsuitdruk king, die alles was volmaakt hetzelfde als datgene, wat hij dagelijks voor zich zag, wanneer hij bij het maken van zijn toilet een vluchtige blik in de spiegel wierp. Met een gevoel van onwerkelijkheid bleef Otis onafgebroken in die donkere ogen staren, die de zijne niet schenen te willen loslaten, die hem hyp notiseerden. Het was hem alsof er diep in zijn bin nenste uit een tot vandaag onbekend gebleven deel van zijn persoonlijkheid een onweerstaanbare drang opwelde om iets anders te zijn dan een machine, die werkte, werkte... van de vroege morgen tot de late avond. Hij werd zich bewust van een vage hun kering naar een wereld, die ver buiten zijn mei doelmatige kilheid ingerichte presidentskamer in Car digan House moeri; liggen, een wereld waar de zon scheen en mensen zich dc tijd gunden te luiste ren naar dingen, die de wind en de bloemen en de gonzende insecten te vertellen hadden. Een ogen blik scheen hij weer de knaap in het koele bos achter Greenvale te zijn, die, met het hoofd diep vooruitgestoken tussen de varens op de hellende oever van de beek, vol aandacht het wriemelende spel van het eerste lentebrocdsel der vissen bespied de, met de ogen knipperend tegen de verblindende zonneflitsen op het stromende water... Dit alles bracht die man op dc half opengeslagen plaat hem in de gedachten. En nooit heb ik er aan gedacht eens in die boekenkasten te neuzen! verweet hij zich spijtig. Jarenlang heeft dit even beeld van mij daar vergeten en onopgemerkt ge staan, terwijl ik hem maar voor het grijpen had... Met een ruk kwam Otis tot bezinning. Dat moest er nu nog bijkomen, dat. hij op zijn leeftijd als een schooljongen ging zitten dromen. Met enige moeite dwong hij zich ertoe de ogen op te heffen en de kamer rond te zien. Alles stond nog op zijn gewone plaats en zelfs de zouteloze Jennings was er nog en keek hem aan met een angstige uitdrukking op zijn gezicht. „Sch...scheelt er iets aan, meneer Cardigan?" Ongeduldig schudde Otis de ruige kop. Hij sloeg de blik weer neer op dc reproductie, maar nu met de vaste wil zich niet voor een tweede keer door zijn evenbeeld te laten verleiden tot. overpeinzingen, waarvoor in zijn drukke leven geen plaats was. Maar het hielp hem niets. Nauwelijks was die wonderlijk dwingende blik weer op hem gericht, of zijn vreem de aandoening overweldigde hem weer. Otis klenuie de lippen op elkaar. Hij mocht niet toegeven aan deze vreemde emotie, die als een schuchter kind uit een romantisch sprookjesland kwam binnenschuifelen in de koel logische, streng agressieve sfeer van zijn getrainde verstand. Met een onbewuste diepe ademhaling, als een zwemmer, die op het pupt staat van de hoogste springplank- te duiken, richtte hij de aandacht op andere details van de plaat dan alleen het overbekende gelaat, dat hem in toenemende mate in verwarring bracht dooi de onontkoombare indruk die het maakte brenger te zijn van verleidelijk nieuws. Hij sloeg de bladzijde, die de reproductie nog voor het. grootste deel bedekte, geheel om. Daar stond zijn dubbelganger ten voeten uit. Een tot het middel ontbloot gespierd bovenlijf, brede, krachtige schou ders, sterke armen. Ook dit alles kon een afspiegeling zijn van zijn eigen stoere lichaam. De met oen don ker waas van haar overtogen handen grepen onge duldig de met edelstenen bezette gesp van een gor del, bezig om die in koortsachtige drift los te maken. Daaronder vielen de plooien van een kort, soepel kleed omlaag tot boven de kruisbanden, waarmede goudleren sandalen om enkels en kuiten waren beves tigd. Voor het eerst van zijn leven bezag Otis bewust tot zelfs de kleinste bijzonderheden van een schilderij uit de gouden eeuw der Vlaamse kunst. En ondanks de stalen wilskracht, waarmee hij zich verzette te gen het afdwalen van zijn gedachten naar het gladde ijs, waarheen die gebiedende ogen hem lokten, was hij niet bij machte de vreemde vervoering, die hem zoeven had bevangen, geheel het zwijgen op te leggen. Met dc onweerstaanbaarheid vgn een natuur ramp. voelde hij in elke vezel het verlangen zich over te geven aan de bedwelming van gedachten, die hem tot dan volkomen vreemd waren gebleven. Met. een gebaar als van een hond, die zich wa terdruppels van de vacht schudt, richtte Otis zijn ogen op de andere helft van de plaat.. Opnieuw ver strakte hij in lange roerloosheid. Hij had de in nerlijke zekerheid, dat hij reeds geweten had wat hem daar wachtte; het beeld van een naakte jonge vrouw, uitgestrekt op een met kostbaar damast over dekt. rustbed, glanzend, stralend, lokkend... Gesteund op een arm, zag zij met onverholen spot op naar haar metgezel. Een trotse elimlach krulde de rode lippen. Onder andere omstandigheden zou Otis, wiens kuisheid niet voortkwam uit. verdrongen complexen, maar een aangeboren eigenschap was, zich van de voorstelling hebben afgewend, omdat daarin niets was, dat zijn aandacht zou hebben kunnen boeien. Maar op dit ogenblik stond hij tegenover een tot nu toe zó nimmer vermoed deel van zijn inner lijk wezen, dat hij een opwelling van stille teder heid onderging. Hij glimlachte. Tenslotte trokken de woorden onder de plaat zijn ogen. Het onderschrift luidde: Judith en Holofernes. En alsof deze woorden een aangrijpingspunt van de concrete werkelijkheid voor hem vormden, hief hij langzaam het hoofd op en vroeg Jennings, niet op dc gebruikelijke commandotoon, maar peinzend en verstrooid: (Wordt vervolgd) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 25 febr. Er heerst bin nen en buiten liet Britse parlement grote ongerustheid over de berichten inzake de onderhandelingen, die de Westduitse regering zou voeren met de regering van Spanje ter verkrijging van zekere militaire faciliteiten op het Iberisch schiereiland. Er wordt ver wacht dat de Britse regering heden in het parlement een verklaring zal af leggen. waarschijnlijk hfj monde van de Britse minister van buitenlandse za ken, de heer Selwyn Lloyd. Indien de Britse regeringsverklaring niet van zeer kritische aard is, zal de oppositie zeker en krachtig in het geweer ko men. Bfjna 150 leden van de Labour- fraetie hebben gisteren reeds een mo tie ondortekend, wparin zij uiting ge ven aan hun ongerustheid over dc mo gelijkheid van een Duits-Spaans ak koord. En toen gisteren een hijeen- komst plaats vond van het deiensie- comitc van de conservatieve fractie van het Lagerhuis gaven eveneens een aantal conservatieven uiting aan hun bezorgdheid over het nieuws. De Engelse publieke opinie is zeer anti-Duits en in nog hogere mate anti- Spaans, en het is niet verwonderlijk dat een rapprochement tussen deze bei de landen, vooral op militair terrein, hevige reacties heeft veroorzaakt. In een fel hoofdartikel, getiteld „De blunder van Bonn", schrijft de conser vatieve Daily Telegraph heden onder meer: „Het voeren van besprekingen met de regering van generaal Franco over 'militaire zaken is een weelde, welke zich tot dusver alleen Amerika nen politiek hebben kunnen veroorlo ven". Het blad noemt het een uitgespro ken dwaasheid, dat minister Strauss „met zijn goed stel hersens, zijn trouw hart, en soms zeer dikke huid" zich met Franco heeft ingelaten zonder de N.A.V.O. hierin te kennen. „Het gehele Atlantisch Verbond", aldus dit blad, „bewaart de trieste herinnering, het trauma over de Spaanse burgeroorlog, waarin de nieuwe Weermacht haar pilo ten en vliegtuigen beproefde in de dienst van generaal Franco. Is het werkelijk nodig, dat de nieuwe Bundeswehr op treedt op een wijze welke de verden king zou kunnen wekken, dat de ge schiedenis zich herhaalt? Het is een beklagenswaardige en redeloze blunder de indruk te wekken, dat West-Duits- land probeert een koehandel te sluiten achter haar bondgenoten om". Het blad erkent evenwel ruiterlijk, dat. Duitsland behoefte heeft aan een „hinterland" voor militaire faciliteiten en dat de gebruikelijke traagheid van het N.A.V.O.-apparaat de oorzaak is voor het ongeduld dat' Duitsland heeft doen besluiten voeling te zoeken met Madrid. Het blad erkent even sportief, dat Parijs, Londen en Washington zelf een slecht voorbeeld hebben gegeven door hun bondgenoten in onwetendheid te laten met betrekking tot Algerije, Cyprus, Egypte, en over hun betrék- kingen met Moskou. The Times wijdt hedenochtend even eens een hoofdartikel aan het verre van duidelijke nieuws uit Bonn. Het. blad ziet er principieel niets verkeerds in, dat West-Duitsland op grond van zijn territoriale benardheid militaire facili teiten zoekt buiten haar grenzen, maar het blad meent. dat het indruist tegen althans de geest, van het Nooiclatlan- tisch verbond. Het blad beschouwt het optreden van Duitsland als onhandig en als potentieel gevaarlijk, en meent dat I Duitslands bondgenoten de verdenking zouden kunnen koesteren dat Bonn Spanje door de achterdeur binnen wenst te loodsen in de NAVO. En in een ka rakteristieke poging om aan de rel een' lekkere Engelse anti-papistische kleur te geven voegt het blad hieraan toe: „En ofschoon de R.K. leden van het verbond hier misschien geen bezwaar tegen zouden hebben, zouden er krach tige bezwaren geopperd worden van de kant van Nederland en de Scandinavi' sche landen." Het blad beschouwt het optreden van minister Strauss als een politieke blunder. AMSTERDAM, 24 febr. De ra«J voor de scheepsvaart heeft twee scheep»' branden behandeld. Het eerste geval betrof een vrü hard nekkige brand in de lading chemica liën van het rnotorvrachtschip „Alioth"- Deze brand ontstond op 19 maart 1959. terwijl het schip in de Atlantische oce aan voer. De brand ging gepaard niet een enorme rookontwikkeling en duur de elf dagen. Kapitein J. Kuiper had kort na het ontdekken van de brand koers gezet naar het 150 mijl verwijder de Salvador. Daar werden de passa giers aan wal gebracht omdat alle le vensmiddelen door de rookontwikkeling bedorven waren. Veel hulp van de wal kreeg kapitein Kuiper niet want nie mand ook niet een deskundige che micus durfde raad te geven. Toen het vuur op 31 maart gedoofd was, bleek het schip zelf weinig schade opgelopen te hebben. Ernstiger afloop had de brand, die (waarschpniyk door broeiing) op l9 augustus 1959 ontstond in de lading van het motorschip „Schelde Lloyd"- Het schip had op de Philippijnen een in zakken verpakt afvalprodukt van mais geladen, waarvan de ervaren Amerikaanse stuwadoor ter plaatse had gezegd: „Het is niets bijzonders; Het kan gestuwd worden als copra. In de Chinese Zee op weg naaj* Bangkok werd de brand ontdekt. Kapi tein H. G. van Broekhuisen besloo® naar Singapore te varen om daar de brand te laten blussen nadat h\j zen eerst de nodige maatregelen had ge troffen. B;j de blussing in Singapore kwam een brandweerman om het le ven. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, sprak waarde rende woorden aan het adres van bei de kapiteins voor de maatregelen aan boord van hun schepen. De heer Mem vroeg zich af of het misschien wense lijk is de voorgeschreven minimum hoeveelheid brandbestrijdingsmiddel 1® vergroten daar het verbruikt was voor dat de brand geblust was. Speciaal ten aanzien van de chemicaliën (insecti ciden) stelde de heer Metz voor te overwegen deze lading uitsluitend aan dek te vervoeren. De raad zal zijn me' ning schriftelijk bekend maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6