v.d. MEER SCHOEP ..De eilanden" werken beter dan een zenuwdrankje NIEUWE PHILIPS HOOGTEZON zichtbaar gezond door PHILIPS hoogtezon Toekomst Limburgse mijn industrie en welvaart De Krant kunt gij niet missen, geen dag! Stijgende bestedingen groter dan groei nationaal produkt Reclame ZWEVENDE SLEEPBOOT SLASROOMTAART Drs. A. C. J. Rottier bepleit voeren van een agressieve politiek Maakt Prof. Zijlstra ziet daling saldo betalingsbalans met f 1 miljard voor Uw zaak Een Da Vinei ontdekt Geen duikboten in Golfo Nuevo meer? Sla-proeven en kruisingen op proef station Vijftig horloges gekeurd ABDIJSIROOP Pleidooi in proces tegen Ned. Kabel op 21 maart NSC DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 PAGINA 8 De nieuwe KL 7000, ideaal voor iedereen, die ook 's winters fit, gezond en opgewekt wil zijn! Hij verhoogt het lichamelijk weerstandsvermogen van u en uw kinderen. Hij geeft de huid 'n gezonde zomerse kleur! Raadpleeg uw arts. De nieuwe Philips hoogtezon KL 7000 is voorzien van de nieuwste technische vindingen. O.a. een hogedruk-kwarts- brander en een speciale reflector (groot, gelijkmatig stralingsveld).- moderne vormgeving, bijzonder sterk. verwarmingselement zorgt voor be haaglijke warmte. kan gesloten worden opgeborgen (dus beschadiging uitgesloten), 2 uitvoeringen: 198.- en 278.- 'n heerlijke romig, zacht wenérgebak vrijdag en zaterdag van 130 ct voor De kinderen begonnen toen m'n man Stop! dacht ik en haalde een fles Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig je weet maar nooit, wat er uit voort kan komen! „THE GUN RUNNERS" EJ IEDER MEISJE WEET HET ECHTE TAAIE BITTERKOEKJES 200 gram van 75 ct voor 69 ct KAISERKOEKJES 250 gram 69 ct pi PAASBONBONS 100 gram van 55 voor 49 ct **1 KRENTENBROOD van 130 voor 119 ct ROTTERDAM, 24 febr. - Beter dan een zenuw- drankje van de beste Rot terdamse specialist werkt een bezoek aan de stadjes Heen- en Geervliet, be weerde gisteren mr, J. H. Vijgeboom, burgemeester van deze „heerlijkheden" voor een gehoor, dat ge vormd werd door de le den van de Havenvereeni- ging. Vijgeboom hield zijn enthousiaste V.V.V.- betoog over „Het onbe kende tussen Hoogvliet en Europoort" in het ge meente-archief, een bij zonder passende omge ving voor deze spreker, die zijn aandachtig gehoor terugvoerde tot voor de middeleeuwen. Er is niets nieuws onder de zon, zo begon spreker zijn betoog. De eilanden Voorne Putten waren vroeger felbegeerde ge. bieden voor bisschoppen en graven. Nu is het niet anders, zij het dan dat de graven en bisschoppen vervangen zijn door Rot terdam, waarop deze ge bieden voor de uitleg van de havenindustrie een grote aantrekkingskracht uitoefenen. Hij sprak over de inge wikkelde samenstelling van de bevolking, waarin SDaans bloed en wellicht ook dat van de Noorman, nen is doorgedrongen, maar werd eerst goed enthousiast, toen hij sprak over de rust, de gezapig heid en de gemoedelijk heid, welke de stadjes daar nog bezitten. De paardenmarkt van Heen. vliet bijvoorbeeld, inclu. sief kermis, achtte hij een bezoek dubbel en dwars waard, evenals de talrijke historische gebouwen als kerken, een kogelgloei- oven, het ambachtshuis en een molen op een kruit- toren. Overigens kregen we wel de indruk, dat we spoedig naar deze gebie den moeten gaan, om dit alles te kunnen bezichti gen, want bij vele gebou wen maakte spreker de aantekening, dat zij in slechte staat zijn en nodig gerestaureerd moeten worden. Tot slot besprak mr. Vijgeboom de helaas nog lang niet gehe ontsloten recreatiemogelijkheden van de eilanden. De stran den van Voorne vormen niettemin het enige, dat de Rotterdammer van dit eiland van aanzien kent. Na het betoog van de bur gemeester moet net toch goed zijn om eens de Groene Kruisweg te ver laten en de nog landelij ke gebieden met de dro merige stadjes op te zoe ken. PHILIPS BUENOS AIRES, 24 febr. (UPD. De Argentijnse marine heeft gistermor gen, die in de Golfo Nuevo naar onbeken de onderzeeërs zochten; teruggeroepen. Enkele schepen en vliegtuigen zullen ech ter achterblijven, omdat men uitgaat .van de veronderstelling dat het niet uitgeslo ten is dat er nog iets te vinden is. In een communiqué werd gisteren meegedeeld, dat op 21 en 22 februari net alle mogelijke opsporingsmiddelen een nauwkeurige speurtocht is gemaakt die de gehele Golfo Nuevo heeft bestre ken. Er is tijdens deze tocht geen enkel nieuw contact gemaakt, en de mogelijk heid bestaat, aldus het communiqué, dat de doorgedrongen onderzeeboten de Golfo Nuevo yerlaten hebben. ROTTERDAM, 24 febr. In de takels van een drijvende bok ben gelden vanmorgen aan de Lekha ven 360 „paarden", zij het dan dat deze „beesten" geconcentreerd wa ren in een handzaam sleepbootje. Dat slepertje werd aan boord ge takeld van een groot zeeschip, de Almati, die zijn kleine broertje naar Brazilië moet brengen. Het sleepbootje mei zijn 360 paardekrachten is bestemd voor Santos, waar het gebruikt zal wor den voor baggerwerkzaamheden. Naar wij vernemen is er geen in stallatie ingebouwd om de machine op koffie te laten draaien. Het scheepje is een onderdeel van een order van 25 miljoen gul den, welke Brazilië bij de scheeps- bouweombinatie ICH Holland in opdracht heeft gegeven. Het werd gebouwd bij de werf De Klop in Sliedrecht. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 23 febr. Tijdens een vandaag alhier door het departement Limburg van de Nederlandse Maat schappij voor nijverheid en handel ge houden beurslunch heeft drs. A. C. J. Rottier, hoofddirecteur van de staats mijnen een bijzonder aktueel onderwerp „De toekomst van de mijnindustrie en van de Limburgse welvaart" behandeld. Allereerst schetste spreker de be langrijke positie, wellre de mijnindus trie in 'de streek ten zuiden van Roer mond, inneemt. Een kleine 70.000 ar beidskrachten zijn direkt en 22.000 per sonen indirekt bij de mijnindustrie be trokken. Met de gezinsleden van deze arbeidskrachten meegerekend, kan men stellen, dat rond 280.000 bewoners van deze streek direkt of indirekt van de mijnen afhankelijk zijn, of anders ge zegd, ruim 50 pet. van de inkomens is afkomstig van de mijnen, die in de di- rekte inkomenssfeer rond een half mil jard gulden verionen. Een sprekend cij fer is ook, dat de mijnindustrie 65 pet. van de gehele industriële omzet in het gebied bezuiden Roermond voor haar re kening neemt en 45 pet. van de Lim burgse omzet, tegenover een percenta- In verband met de zeer grote belang stelling van de zijde der Westlandse kwekers in het vorig jaar voor de di verse sla-proeven op de proeftuin aan de Zuidweg te Naaldwijk, heeft het proef station te Naaldwijk gemeend om ook dit jaar weer de gelegenheid open te stellen de slaproeven en kruisingen te komen bezichtigen. De vele kruisingen van het vorig jaar, die reeds sterk de aandacht trokken zijn nu weer een jaar verder in de ontwikke ling. Ook de proeven met grond afdekmid- delen zijn dit jaar voortgezet. Daarnaast is er een drietal kassen in gebruik. waarin ongeveer dertig door de handel in proef uitgegeven nieuwe rassen zijn uitgeplant. Deze rassen zijn onder num mer uitgeplant, zodat ze geheel onbe vooroordeeld kunnen worden bezien. In twee kassen is een proef opgezet met drie rassen bij 2 verschillende zaaidata en 2 verschillende temperaturen. Door dat een van deze kassen iets te hoge zoutconcentratie heeft, komen de ver schillen hier echter niet betrouwbaar tot uiting. Voor de koude teelt staat het ach terste warenhuis vol met één van deze nieuwe kruisingen nl. met no. 39. Deze sla is tijdens de vorst met plastic afge dekt geweest en vertoont tot op heden een bijzonder mooie stand. Ook wordt in de koude teelt de selectie in de kruisin gen weer voortgezet. Gezien de stand van de sla verwacht het proefstation te Naaldwijk ook dit jaar weer veel belangstelling; iedereen is op het bedrijf aan de Zuidweg te Naaldwijk welkom. De gunstige tijd voor een bezoek is vanaf heden tot het einde van deze maand. Ook het proefbedrijf te Delft heeft en kele slaproeven opgezet in een waren huis Hier worden verschillende nacht- temperaturen onderling vergeleken bij een teelt van broeisla De stand van de sla is mooi en de oogstdatum wordt ge schat op 7 of 8 maart. Belangstellenden zijn in de gelegenheid deze sla te be zichtigen van 1 tot 5 maart a.s. AMSTERDAM, 24 febr. In de afge lopen maand zijn vrijwel alle horloge- winkels en grossiers in Amsterdam door de keuringsdienst van Waren bezocht om de aanwezige voorraad lichtende hor loges te controleren. Van de aanwezige herenpolshorloges waren ca. 85 pet. met een radiumhou dende pasta behandeld. 2200 horloges werden gemeten, waarbij werd gecon stateerd dat ca. 50 een te hoge gamma straling afgaven. Van de dameshorloges was slechts 2 pet, lichtgevend. Lichtgevende wekkers bevatten in het algemeen geen radiumhoudende pasta, doch zijn met fosforescerende verf behan deld en zenden dus geen gammastralen uit. Het hier verrichte onderzoek zal zeker ten gevolge hebben dat de horlogefabri kanten de hoeveelheid aan te brengen radiumhoudende pasta tot een minimum zullen reduceren. ge van 15 pet. voor de aardewerkindus trie en 10 pet. voor de metaalbedrijven. Het afgelopen jaar, zo constateerde drs. Rottier, was voor de staatsmijnen als concern een gunstig jaar. De lopen de produktie kon worden geplaatst, de produktiviteit steeg aanzienlijk, ondanks vermindering van personeelsbezetting en verdere verkorting van de werktijd; de kolenvoorraden namen erder af dan toe. Bij het vastleggen van vooruitzich ten voor 1960 zal men, zo vervolgde spreker, rekening moeten houden met o.a. kolenprijsverlaging tot een be drag van 30 miljoen gulden mindere opbrengst; verhoging van lonen- en sa larissen, gevolgen van verdere ar beidstijdverkorting, huurcompensaties enz., hetgeen neerkomt op een vei ho ging van de kosten met 45 miljoen. In totaal dus een stijging van de las ten met 75 miljoen ofwel van 5,50 per ton gedolven produkt. De opgesomde verbeteringen moeten gezien worden in het kader van de al gemene welvaartstijging in ons land. Het is ondenkbaar, dat de mijnen daar niet aan zouden meedoen. Gezien het feit, dat bij stijging van de welvaart de afkeer voor zwaar werk groter wordt, moeten de mijnen op dit punt zelfs voor op gaan. Gebeurt dit niet, dan zou dit naar de mening van drs. Rottier wel eens gelijk kunnen staan met het begin van een neergang, waaruit opstijgen niet meer goed mogelijk is. Voor 1960 is nodig; grote zorg om de concurrentie goed tegemoet te kunnen treden en sterke verhoging van de pro duktiviteit, kortom een agressieve poli tiek op technisch, economisch en com mercieel terrein. (AKKER SIROOP) met de 23 generende bestanddelen MCNOPOLE H008STR. SCHIEDAM TEL. 66608 PASSAGE SCHIEDAM TEL. 69563 (Wapensmokkel naar Cuba) Dag.2.15-7-9.15 zat.2.30-7-915 zond. 2-4.15-7-9.15 Vrijd. t/m zond w„w%0nnm, UI_,a Regie: Don Siegel met AU DIE MURPHY-PATRICIA OWENS-EVERETT SLOANE naar een verhaal van Ernest Hemingway; Maand.t/m woer^d —„LIEFDE LANGS DE WEG" B3 e n tilm ven Henri Verneud (Des qens Sans Importance) naar de roman ven Serge Groussard met FRANCOISE ARNQUt-JEAN G> I GABIN DAVID NIVEN - SHIRLEY MACLAINE - GIG YOUNG CinemaScope Metrocolor Dag. 2 en 8.15 zat. (Ask any girl) Donderdagavond geen filmvoorstelling zt>nd. 2-4.15-7-9.15 uur ARNHEM, 24 febr. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft voor de Gelderse Industriële Club in Arnhem gesproken over de finan- cieel-economische situatie. Met betrek king tot de grote vraag van het ogen- blik, waarheen ons de beweging zoals die in 1959 is ingezet leidt, concludeer de hij. dat de verwachte toeneming van de bestedingen slechts voor een deel door de groei van het nationale pro dukt kan worden opgevangen, waardoor het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans, zoals dat in 1959 aanwezig was, zal moeten worden aangesproken en wel tot een bedrag van ongeveer 1 miljard. Dat is op zich zelf draagbaar omdat er dan nog steeds een overschot van 700 a 800 miljoen zal' resteren, dat zeker niet als te klein kan worden gekenschetst. Maar de beslissende vraag dringt zich direct aan ons op: zal deze heftige beweging van 1 miljard naar beneden op de betalingsbalans weer afvlakken of „doorschieten"? Deze vraag is van bijzonder geote betekenis voor het nu te voeren beleid. Zou een ontwikkeling ten kwade, als hier aangeduid, inder daad moeten worden gevreesd, dan zal met ingrijpen niet lang meer kunnen worden gewacht. Hoe tijdiger men in grijpt, hoe lichter die ingreep kan zijn. Prof. Zijlstra meende, dat opnieuw bezig is te ontstaan wat men met een zekere overdrijving een welvaartspsy chose zou kunnen noemen. Iedereen wil zijn deel in de gestegen welvaart en bijna iedereen ziet wel een achterstand als argument daarvoor. Sprekend over het te voeren beleid, zei hij, dat slechts indien er voldoende harmonie is tussen het beleid van de regering en de ge dragslijn van het bedrijfsleven, het mo gelijk is dat aan het bedrijfsleven de vrijheid wordt gegeven, eigen verant woordelijkheid te dragen en het moge lijk is dat de regering zich wezenlijk terugtrekt op een beleid, dat zich be perkt tot globaal ingrijpen op strategi sche punten. Alle loonsverhogingen, ook die wel ke straks nodig zijn voor compensatie voor de huurverhoging, moeten binnen de grenzen der produktiviteit blijven. Wanneer in betekenende mate tegen de ze stelregel zal worden gezondigd, be nadrukte minister Zijlstra, kunnen de gevolgen niet uitblijven. De minister gelooft, dat niemand de indruk heeft, dat de tot stand gekomen en voorgeno men loonsverhogingen de produktivi- teitsontwikkeling niet tenminste volle dig zouden absorberen. Wanneer de lonen boven de produk tiviteit uitgaan, is prijsverhoging nau welijks te keren. Een van de essentië le punten van het loon- en prijsbeleid is, dat werkgevers en werknemers in de bedrijfstakken bij de besprekingen de samenhang tussen lonen en prijzen volledig in het oog houden. Minister Zijlstra merkte tot slot op, dat bij al de beraadslagingen over het door Nederland te voeren beleid na tuurlijk nimmer buiten beschouwing mag worden gelaten, dat Nederland een klein land is in een grote wereld. Als de wereldconjunctuur onverhoopt ernstige teruggang zal vertonen onder vinden wij daarvan direct en in be langrijke mate de gevolgen. GöTTINGEN, 24 febr. (UPI) Oost- Duitsland heeft op het ogenblik naar schatting 16.000 agenten jn West-Duits- land. Elke dag worden gemiddeld acht van hen gearresteerd. Dit heeft de pre mier van de Westduitse deelstaat Slees wij k-Holstein gisteravond op een studen tenbijeenkomst te Göttingen meege deeld. Hij verklaarde ook dat per maand omstreeks vijf miljoen stuks propaganda materiaal naar West-Duitsland worden verzonden in het bijzonder aan regerings functionarissen en vooraanstaande fi guren uit de industrie. Volgens het Insti tuut voor de Duitse industrie te Keulen neemt de communistische infiltratie in West-Duitsland toe en trachten de com munisten vooral vaste voet te krijgen in de industrie door industriëlen officieel uit te nodigen naar Oost Duitsland om hen daar te beïnvloeden. LONDEN, 23 febr. (UPI) Een Ita liaanse kunstexpert, de veertigjarige dr. Alberto Martini uit Milaan, meent in de Koninklijke Akademie van Lon den een vroeg werk van Leonardo da Vinei te hebben ontdekt. Het schilderij, een voorstelling van de maagd Maria met het kind Jezus, dat door het mu seum van Sheffield voor de winterten toonstelling in Londen werd afgestaan, werd eerst toegeschreven aan de leer meester van Da Vinei, de vijftiende eeuwse Andrea del Verrocchio. Mar tini, die speciaal voor deze tentoonstel ling naar Londen was gekomen, stelde na het zien van het schilderij zijn ver trek een week uit en meent nu, dat het een oorspronkelijke tekening van Del Verrocchio is die werd uitgewerkt in kleuren door de jonge Da Vinei. De architecturale achtergrond en het land schap waarin de maagd en het kind ge plaatst werden zijn typisch Da Vinei, volgens Martini. Als het vroegste werk van Da Vinei werd tot dusver beschouw de „Blijde Boodschap", daterend uit de tijd van 1470 tot 1475. Als het een authentiek werk van Da Vinci is, zou het nu ontdekte werk een waarde heb ben van naar schatting twee miljoen gulden. In het rechtsgeding van een groep aan deelhouders tegen de Ned. Kabèlfabrie- ker. in Delft, hetwelk krachtens toestem ming van de president der rechtbank te 's-Gravenhage op verkorte termijn wordt gevoerd, zijn de schriftelijke conclusies thans door partijen gewisseld en zullen de pleidooien worden gehouden op 21 maart a.s. Van 25 febr. t/m 2mrt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8