FONS RADEMAKERS FILMT IN CINETONF. „Makkers staakt uw wild geraas" „ZO, ZO" - SINTERKLAAS IN CROCUSJES-TIJD m AANGRIJPEND MAAR EENZIJDIG: film ON THE van Kramer f D D F Laatste dagen van een materialistische wereld i 'Mm V B ZATERDAG 27 FEBRUARI I960 Componistenprijzen Yoor iemand, wiens gelooi aan Sint Nicolaas danig door de tand des tijds is uitgehold, is het een merkwaardige ervaring om in de tijd, dat de sneeuwklokjes hun witte vlaggen heb ben uitgestoken en de eerste crocussen nog wat kouwelijk bun neuzen uit de zwarter wordende grond beginnen te steken, plotseling te wor den geconfronteerd met een even statige als volledig uitgeruste Sin terklaas. Maar één Sint maakt tenslotte nog geen zesde december, evenmin trouwens als een stuk of zeven leden van dit eerbiedwaar dige wintergilde tegelijk. Zelfs niet in de Cinetone-studio s te Duivendrecht, waar regisseurs, decorbouwers en grimeurs met be perkte financiële middelen een veelvoud van de bekende wereld wonderen plegen te wrochten. Na de eerste wat adembenemende schok, die nog werd versterkt door de realistische dialoog van de goede kindervriend, wiens voca bulaire zich in de Nederlandse familiekring gemeenlijk op opval lende wijze pleegt te beperken tot een deels verlegen, deels uitdagend: ,,Zo, zo. zo. zo wisten we onszelf ervan te overtuigen, dat deze anachronistische verschijning iets te maken moest hebben met de film „Makkers staakt uw wild geraas van F ons Radema kers. En toen decorbouwer Friso Wiegersma ons bovendien haastig toefluisterde, dat achter die majestueus golvende baard Guus Her mus schuilging, Voelden we ons weer volkomen in de pas met de blaadjes van onze scheurkalender. Adembenemend tempo Film lidde Kijkje in loonzakjes Fair-play op de weg Weest rechts En wacht uw beurt af niet inhalig Houdt l VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Kees, de Utrechtse, gashond WëÈÊêËÈé >:§M. Attractie.- Schiedam Nederlander in West' Duitsland veroordeeld Diefstallen en bedrog Rijksbeurzen Dans- studie 1960 DEN HAAG, 25 febr. Ingesteld is een commissie van advies voor het toe kennen van pr\jzen en opdrachten aan Nederlandse componisten in 1960. In de ze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter C. L. van Baaren te Oegst- geest, tot lid J. van den Boogert te Bla- ricum en A. Rieu te Maastricht en tot secretaris B. P. Wagemans te Voorburg. Nu is, in het seizoen, het binnenko men van een Sinterklaas een nu eens angstige stel je voor. dat de kin deren bij de eerste oogopslag oom Jan herkennen dan weer pijnlijke met het oog op al te ruime superplies en soutanes maar in èlk geval simpele gebeurtenis. Niet zo in de Cinetone- studio's onder het kritische oog van regisseur Fons' Rademakers en de scherpe blik van cameraman Eddy v. d. Ende. Guus Hermus mag zijn,,Zo, zo, zo, zo Goede avond allemaal Hè, hè, hè, eindelijk ben ik hier weer terug ja, ja, ja" nog zo rolvast en levensecht in de onzichtbare microfoon zeggen, telkens is er iets mis met de manier, waarop een verschrikt kijken, de Ellen Vogel zenuwachtig langs hem naar de deur glipt. Na de vierde her haling, als Fons Rademakers nog eens precies wijst, hoe hij moet staan, hoe hij moet lopen en hoe hij moet gaan zitten, raken we de tel kwijt. Dan is er iets verkeerd met de belichting. De microfoon, die angstvallig buiten het den, werpt bijna evenveel schaduwen in den, werpt bijna evnveel schaduwen in het beeld als er schijnwerpers rond de scène staan. En dat zijn er heel wat. Er klinken noodkreten. Er wordt druk geconfereerd. Er rukken techni sche hulptroepen aan. Als het euvel tenslotte is verholpen en de scène naar de mening van de regisseur voldoende is gerepeteerd, ko men de klapperjongen met zijn zwarte bord en de camera voor het eerst in actie en dan is het de tweede keer al raak. Dit is kenmerkend voor de werkme thode van Rademakers, die de ver schillende scènes, naar hij ons in een telkens onderbroken gesprekje vertelt, tevoren tot in de kleinste details voor bereidt. Voor iemand, die aL eens meer te gast is geweest in een filmstudio, wordt er op het ogenblik in Duiven drecht dan ook in een adembenemend tempo gewerkt. „Makkers staakt uw wild geraas", de eerste film van de N.V. Nederland se Filmproductie Maatschappij te Rot terdam, wordt een tragi-comedie, die de St. Nicolaastijd tot achtergrond heeft. Het idee voor- de film, waarin Ellen Vogel, Ank v. d. Moer, Guus Hermus, Jan Teulings, Guus Oster, Joka Ber- retty en de kleine Eduard Dekking de voornaamste rollen spelen, is van Fons Rademakers. Samen met Jan Blokker heeft hij het uitgewerkt, waarna hij zelf het draaiboek samenstelde. Het verhaal speelt van half november tot 6 december rond drie echtparen, elk met hun kleine vreugden en grote moei lijkheden. Drie echtparen Het eerste echtpaar, in welks fraaie woonkamer de scène speelt, die we even tevoren zagen opnemen, leeft al sinds enige tijd gescheiden. De man stelt echter alles in het werk om een verzoening tot stand te brengen. Zo'n poging is zijn onaangediende verschij ning als Sinterklaas op surprise-avond. Dit verklaart de aanvankelijk myste rieus en in een Sintemond ongewoon klinkende woorden, die Guus Hermus vóór zijn ,,Zo, zo"-monoloog tot Ellen Vogel richt: „Stop 'm maar in de keu ken". Er is namelijk even tevoren een bestelde Sinterklaas gearriveerd in de woning, die vol-verwachting kloppende harten is. Het tweede echtpaar heeft moeilijk heden met zijn 18-jarige zoon, die het huis uit wil. Zelfs de Sinterklaasavond weigert hij aanvankelijk in de fami liekring door te brengen. De man van het derde echtpaar zoekt vertier en vrouwelijk gezelschap bui tenshuis. Ook hij laat op pakjesavond verstek gaan. Alledaags» problemen „Ik: wil de alledaagse, menselijke pro blemen van doodgewone Nederlandse gezinnen laten zien met een tikje hu mor en een snufje weemoed", vertelt Rademakers ons tussen twee opnamen in. „Daartoe heb ik ze geplaatst te gen d» achtergrond van het Sinterklaas feest het had even goed Kerstmis of Oudejaar kunnen zijn in de tijd van het jaar dus, waarin iedereen goe de voornemens maakt en geneigd is vriendelijk te zijn voor zijn medemen sen. Op de avond van (1e 5e december komt de oplossing van al die preble men. Of liever, ze komen tot een soort climax vol blijdschap en tegelijk me lancholie, want een werkelijke oplos sing is er eigenlijk niet. Na St. Nico laas gaat het leven immers weer ver der, worden de goede voornemens vaak vergeten en zullen er zich nieuwe problemen voordoen." Op de „set" worden intussen voor bereidingen getroffen voor de volgende opname: een close-up van Sinterklaas Guus Hermus, die alleen maar heel lang moet buigen en in alle toonaar den „Zo, zo, zo" hoeft te zeggen. De zaak is met één opname bekeken, want wat niet geschikt blijkt te zijn, wordt er later toch uitgeknipt. I „Alllemaal echt" Het decor van Friso Wiegersma, dat wordt uitgevoerd door Serval in Am sterdam, stelt een zitkamer van een goed gesitueerd Nederlands gezin voor. £>e hypermoderne meubeltjes en een beeld van Zadkine vormen een schril contrast met de oude schoorsteenman tel de scène speelt in een klein, maar sierlijk oud Amsterdams grach tenhuis de antieke kandelabers en een reclameplaat voor „Aristide Bru- and dans son cabaret" van Toulouse Lautrec, die er boven hangt. „Allemaal echt, net als die Memling aan de muur", verzekert ons Wiegers ma vol gerechtvaardigde trots, al blijft de afbeelding op het bioscoop scherm altijd een afgietsel, of de op name nu gemaakt is naar een repro- duktie dan wel het origineel. Belangstellend vragen we Fons Ra demakers, die zich weer even bij ons voegt, naar het budget van zijn film. Een rechtstreeks antwoord krijgen we natuurlijk niet. Maar wel vertelt hij ons, dat het budget van een Ne derlandse film over het algemeen va- riëert tussen drie- en vier-en-een-halve ton. Of dit betrekkelijk lage budget, ge zien zijn ervaringen in het buitenland, hem heeft teleurgesteld en hem belem mert in zijn werk, informeren we "Ver der. Rademakers ontkent dit beslist. Bij de hele opzet van de film heeft hij er rekening mee gehouden en bovendien liggen de produktiekosten in Nederland aanmerkelijk lager dan in het buiten land. Een geregelde filmproduktie impli ceert, dat films van niveau worden af gewisseld met niemandalletjes, waar mee geld wordt verdient. Al zal Ne- Guus Hermusonherkenbaar vermomd als Sinterklaas, en'Ellen Vogel worden door cameraman Eddy v. d. Ende onder schol genomen. derland zijns inziens waarschijnlijk nim mer een filmindustrie krijgen in Ame rikaanse, Britse of zelfs maar Zweedse zin van het woord, toch is hij ervan overtuigd dat we hier te lande de perio de van de Bleke Bet-films en de Jor- daan-lol definitief achter ons hebben. Rademakers, die in Rome met Vitto- rio de fiica, in de Britse Ealing-stu- dio's met Charles Crichton en in Pa rijs ais assistent-regisseur met Jean Renoir aan de film ..Elena et los hom mes" heeft samengewerkt, heeft zich vooral Jaten inspireren door de laatste. Hij concentreert zich, naar hij verze kert. in zijn films voornamelijk op de mens en al kunnen we het niet eens zijn met zijn opvatting, dat niet op de eerste plaats de beeldwisseling, maar uitsluitend de beweging van de came ra de essentie uitmaakt van de film, die hij slechts ais middel wil zien, toch hebben we tot ons genoegen kunnen constateren, met name in de dodon- wake van zijn film „Dorp aan de Ri vier", dat ook in zijn geval de natuur (van de filmer) sterker is dan de leer. Dat laatst genoemde film met drie andere „buitenlandse" produkten in Amerika op de nominatie staat voor een Oscar is voor Fons Rademakers een bijzonder grote verrassing geweest, temeer omdat de film in eerste instan tie door de Nederlandse kritici. aan wier oordeel hij grote waarde hecht, niet onverdeeld gunstig is ontvangen. Het commentaar, dat er later aan is toegevoegd „verder is er praktisch niets aan veranderd" mag zeker wel als een winst worden beschouwd. Na een gehaaste lunch spoedt Rade makers zich weer terug naar de studio. Er moeten nog bergen werk en de cors worden verzet om deze week klaar te komen met de binnenopna men. Dan volgen nog een reeks bui tenopnamen in Amsterdam, o.a. op het Frederiksplein, in nieuw West, op de Leidsegraeht,, de Weteringschans en in de Leïdsestraat, waarna men aan de montage kan beginnen. En in het nieu we seizoen, in oktober of november, komt deze nieuwe Nederlandse speel film in vertoning'. Deze en volgende maand zullen wederom ongeveer 230.000 kin- ren verkeersexamen doen, waarbij zp getest worden op hun ken nis van de verkeersregels. Deze re gels bepalen een aanvaardbaar en verantwoord gedrag op de weg. Zij zijn te beschouwen als de regels van een spel, waarbij wij ook rekening met elkaar moeten houden. Ook bij liet verkeer wordt sportiviteit en eer lijkheid van ons gevraagd: kort en goed, komt het aan op „fair play". Spelers dienen te weten wat zij aan elkaar hebben en dat geldt ook voor de weggebruikers. Voor de laatsten is het zeker zaak, dat zij duidelijk aan geven „welke kant zij uit ^vill^n". Dus duidelijk en tijdig verandering van richting aangeven. Verder is „inhalig" zijn, evenals bij het spel, een lelijke eigenschap. Wie al te vlug wil opschieten ten koste van een ander, krjigt dikwijls de kous op de kop. Het vaderlands gezegd „hardlopers zijn doodlopers" heeft in bet verkeer wel een zeer macabere bijklank. Inhalen, vooral bij het gemo toriseerd verkeer, leidt tot de meeste en ernstigste verkeersongevallen. Men moet ook een ander zijn plaats je op de weg gunnen en zoveel mo gelijk' rechts houden. „Houdt goed rechts, de weg wordt breder," is een zeer juiste leuze van de Zwitserse or ganisatie voor veilig verkeer. Door onvoldoende rechtshouden werd in het tand van bergen en meren 40 pet. van bet aantal ongevallen veroorzaakt. Vooral bromfietsers hebben nog al eens de gewoonte om niet behoorlijk rechts te 'houden, In Duitsland was in 55,2 pet. van door dit euvel veroor zaakte ongevallen een bromfiets be trokken. Het ruimtegebrek op onze wegen maakt het steeds meer noodzakelijk, dat men niet meer plaats inneemt dan strikt nodig. De intensiteit van het verkeer neemt toe en wanneer we voor 1938 het indexcijfer 100 aanne men, //al dit naar verwacht wordt in 1970 tot niet minder dan 600 gestegen zijn. Geschat wordt, dat er dan in ons land 758.000 personenauto's en 1.900.000 bromfietsen zullen z\jn tegen nu respectievelijk 447.000 en 940.000. Een andere kernregel bjj het „spel van het verkeer" is, dat we onze beurt afwachten. Voetgangers mogen hjj het oversteken evenmin het rode licht negeren en automobilisten die nen na te laten de gaspedaal in te drukken als zij nog niet de kom van het dorp zijn gepasseerd. Fout is ook als wielrijders zich bjj een gesloten overweg niet netjes achter elkaar op de voor hen bestemde plaats opstel len. Een deze week verschenen uitga- ze van het Staatsblad bevat 172 >agina's uiterst dorre lectuur, te weten een aantal slechts voor hevi ge insiders begrijpelijke bepalingen, gevolgd door een eindeloze reeks ta bellen van ambtenarensalarissen. De publikatie geschiedt omdat men thans enige oude herzieningen in de sala risschalen verwerkt heeft geen op windende gebeurtenis dus, maar in datzelfde Staatsblad treffen we ook vier bladzijden aan, waarop heel openhartig de salarissen van bepaal de overheidsfunctionarissen geregis treerd zijn en wanneer men die gege vens ziet, gaan de nuchtere cijfers in eens heel wat meer leven. De loon zakjes van directeuren - generaal, deurwaarders, kantinebeheerders en brugwachters behoren tot de publieke zaak, die publiek behandeld wordt en we nemen dus met gepaste onbeschei denheid enige van die salarisbedragen Voor u over. Tot goed begrip zij aan getekend, dat in die bedragen nog niet verwerkt zijn de compensatie voor de AOW-premie, de huurcompen- satie en de zo pas tot stand gekomen salarisverhoging van het overheids personeel. Wat verdient de bode bij de centrale commissie voor de statis tiek? Met ingang van 1 januari 1959 twaalf gulden in de maand... Dit sa laris is het laagste van de lijst. De statistiekbode wordt gevolgd door de onderhavenmeester te Gorinchem, de toezichthebbende op de rijkshaven werken te Lemmer en de organist bij het krankzinnigenwezen, die allen met f 31,- per maand te boek staan. Aan het andere uiterste van de lijst staat de directeur-generaal van de PTT met een salaris van ƒ2555,- per maand. Dit laatste cijfer behoeft niet zo'n geweldig opzien te baren de functie is te vergelijken met die van de leiders van de allergrootste bedrij ven in het land maar het treft toch wel even, dat de directeur-gene raal van de PTT in salaris uitstijgt zelfs boven de commissarissen der koningin, die representatfetoelagen buiten beschouwing gelaten te boek staan voor ƒ2317,- per maand. Er is trouwens nog een functionaris, die het van de provincie-commissarissen wint: de regeringscommissaris voor de belastingen: 2491,- Na de com- iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiitiHtiiiiiiiiiiiiiiiiitiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii De periscoop laat de bemanning van de Amerikaanse duikboot een stil en leven loos San Francisco zien. Fred Astaire als de atoomgeleerde en Gregory Peck als de commandant in de film On the bench" van de Amerikaanse regisseur Stanley Kramer. Ill (1e nabijheid van de Australische kust komt een Amerikaanse ntooia- diiikbnnt aan de oppervlakte. De zee is kalm en verlaten. Rustig vaart het schip de haven van Melbourne bin nen, terwijl de titel van de film en de lange lijst met namen van regisseur Stanley Kramer en diens medewer kers op het doek verschijnen. Geleidelijk gaan (Ie titels over in een straatbeeld van Melbourne. Het kan een gewone dag zijn, waarop een oor logsschip voor vlagvertoon een bezoek brengt aan de haven van een vreemde mogendheid. Een normale werkdag, waarop jong en oud r.ich naar school, fabriek en kantoor rept. Alleen valt het op, dat niemand gebruik maakt van de auto's, die veronachtzaamd langs de trottoirs staan en dat som migen een paard berijden, hoewel de kalender januari 1964 aangeeft. Met deze beelden opent de film „On the beach" („De laatste oever") en pas later begint het geleidelijk lot (ie toeschouwer door te dringen, dat ach ter die schijnbaar vredige tafereeltjes een haast ondraaglijke spanning en een alles overweldigende vrees schuilgaan. Op het noordelijke halfrond zijn de grote mogendheden met elkaar slaags geraakt en hebben elkaar voor hef eerst en voor het laatst met H- bom bestookt. De enige overlevenden zijn de bewoners van Australië èn de bemanning van de Amerikaanse duik boot, die in de Stille Oceaan patrouil leerde, toen de catastrofe plaatsvond. Maar ook zij zijn ten dode gedoemd. De radio-actieve stoffen, die bij de bomexplosies zijn vrijgekomen, worden door de wind naar het zuiden gedre ven en naderen langzaam maar zeker het Australische werelddeel, om ook daar allo menselijke leven uit te blus sen. Een wetenschap, die aan iedere daad en handeling, aan elk gebaar en woord, hoe alledaags ook, een nieuwe gruwzame betekenis geeft. Maar de mens blijft hopen, tegen beier weten in vaak. Een geleerde poneert de stelling, dat de regens op het: noordelijke halfrond de noodlottige radio-activiteit wellicht zullen doen af nemen en de commandant van de Amerikaanse duikboot, die vrijwel on beperkt onder water kan blijven, krijgt opdracht, deze theorie aan de werke lijkheid te gaan toetsen, temeer omdat de marinebasis in Melbourne onbegrij pelijke, maar duidelijk hoorbare radio signalen ontvangt, die afkomstig moe ten zijn van een zender op de kust van Californië. De mogelijkheid, dat daar nog mensen in leven zijn, hoeft dus niét uitgesloten te worden geacht. Ontvolkte wereld Het moment, waarop deze duik boot, na de onderzeese tocht naar het noorden, haar periscoop richt op het stille, levenloze San Francisco be hoort tot de meest aangrijpende en angstaanjagende, die we op het bio scoopscherm hebben gezien en de scène, waarin een tegen radio-actie ve straling beschermde man bjj San Diego aan land wordt gezet om de bron op te sporen van de onverslaan bare radioseinen, die afkomstig blij ken te zijn van een limonadeflesje, dat op een seinsleutel is gevallen en door een in de wind wapperend rol gordijn heen en weer wordt bewogen, geeft een onvergetelijke indruk van de eindeloze leegheid en zinloosheid van een ontvolkte wereld. Deze en dergelijke fragmenten zijn door Stanley Kramer tyjzonder knap en met een bewonderenswaardige be heersing van het medium gemaakt. Ei- zijn echter in deze meer dan twee uur durende film te veel scènes, die getui gen van een commerciële opzet in de minder gunstige betekenis van het woord, of waarin Kramer zich tevre den heeft gesteld met het registreren van pathetisch en romantisch toneel spel, hoe zorgvuldig dat ook is gebeurd. Op het eerste gezicht Hjkt de situatie, waarin de mensen in deze film, it- leend aan de gelijknamige roman van de onlangs overleden Nevil Shute wor den geplaatst, afschuwelijk en bescha mend, maar aannemelijk. Bij nader in zien echter komt men tot de conclusie, dat er in wetenschappelijk opzicht heel wat bezwaren tegen zijn aan te voeren. Wetenschappelijk onjuist Van deskundige zijde is ons er op gewezen, dat de wetenschappelijke de- tails in hel boek van Shute en dus ook die in een film, in vele opzichten vol komen onjuist zijn. Een situatie, zoals de film die laat zien, zou bijvoorbeeld de explosie van minstens een miljoen bommen van het zwaarste type vergen. Intussen komt het minder op aan, of het gegeven van deze film weten schappelijk volkomen is verantwoord. Veel belangrijker is het, dat de wan hopige situatie, waarin miljoenen on- schuldigen door de roekeloosheid, de domheid of de dwaasheid van enkele onbekenden zijn komen te verkeren en hun reacties daarop zuiver en zo vol ledig nmgelijk en dramatisch verant woord zijn weergegeven. Het volkomen materialistische ge drag van de mensen in deze film in het algemeen en van de figuren, die Kra mer in het centrum van de handeling plaatst in het bijzonder, kunnen echter moeilijk als representatief worden be schouwd voor een mensheid, die door een onontkoombare ramp wordt be dreigd: Gregory Peck als de Ameri kaanse kapitein, die er met zijn be manning de voorkeur aan geeft om voor het laatst onder te duiken, op weg naar een gestorven wereld, Ava Gardner als de jonge vrouw, die ver getelheid zoekt in de alcohol, Fred Astaire In de voor hem ongewone, wat tragische rol van atoomgeleerde, die al zijn kunde cohcentreert op hel re pareren van een race-auto, waarmee lijj een wedstrijd wint tegen mannen, die alles riskeren, omdat zij niets te verliezen hebben, en Anthony Perkins als de Australische marine-officier, wiens enige zorg het schijnt om zjjn jonge vrouw over te halen, zichzelf en i eyA-A'tf'A„ SgSjflJK*V'y, 'W/ e speurneus van Kees drijft (le heer N. Koek, ambtenaar bij het Utrechts gasbedrijf, dage lijks de straat op. In een pittig tempo van 5 kilometer per uur doorkruist hij zo in drie, vier maanden, de hele stad én kómt in die periode honderden lek ken in gasbuizen op het spoor. Want Kees is zijn bond, een wonder van een beest, die in de Haagse politieschool speciaal getraind is in het alarmslaan zodra hij een gaslucht opsnuift. Bij de GEVU is intussen berekend, dat Kees bet werk uitspaart van tien tot vijfticu man, nog afgezien van andere omslng, die er vroeger by het opsporen van lekken aan te pas kwam. Op regelma tige afstanden moesten toen gaten in het wegdek of trottoir geslagen wor den om de buis te controleren, nu schuift Kees met zijn neus op de grond voort tot hij een gaslucht ontwaart, en begint te blaffen. Zpn geleider ,wcet dan, dat zich in de nabijheid een lek bevindt en met behulp van een meet apparaat kan hij de juiste plaats be palen. Op andere luchtjes reageert Kees niet en uit zijn gedragingen zijn dus vrjj betrouwbare conclusies te trek ken. Van de 461 maal, dat het dier in 1958 alarm sloeg, werd in slechts 13 gevallen geen lek geconstateerd en in 1959 bleken nog geen 20 van de 746 ge vallen op loos alarm te berusten. Uit deze e.yters valt een toeneming van het aantal lekken af te leiden, maar voor dat de lezer zich daarover verontrust, r.y verklaard, dat Kees zijn speurtocht de laatste tyd ook uitstrekt tot de wo ningen. Hjj blaft dau en springt tegen de huisdeur op, zodat de heer Koek aanbelt en de bewoner van het gevaar op de hoogte brengt. 7,o is niet alleen de GEVU, lunar ook de bevolking van Utrecht aan Kees dank verschuldigd. Het in dienst stellen van de gashond was een idee van de heer Koek zelf, die hiertoe (1e ideeënbus benutte. Hij heeft voor zijn bijdrage een fraaie pre mie gekregen, maar dat hij nu dage lijks getuige mag zijn van Kees' pres taties, acht hy nog zyn mooiste belo ning. missaris der koningin ligt het hoogs' in de markt de directeur-genera»1 van de rijkswaterstaat ƒ2025,-) dan komt er een groep topfunctiona rissen. die allen een salaris hebbed van ƒ1961,- per maand: de directeu ren-generaal op verschillende depar tementen, de voorzitter van de Verze keringskamer, de inspecteur-genera»1 van het onderwijs, de directeur va» de Noordoostpolderwerken, de direc teur van het Centraal Planbureau, <j® griffier van de Tweede Kamer, d® voorzitter van de Octrooiraad, <j® commissaris voor de emigratie en o® algemeen directeur van het Rijksinsti tuut voor de volksgezondheid. En n» verder zo maar wat grepen uit df lijst. Deurwaarder by de Hoge Raadt 116,- per maand; reclassering8* agent: maximaal ƒ83,-; lid van de regeringsdelegatie in het georgani seerd overleg: maximaal ƒ801,-' voorzitter van de filmkeuring, secre taris van de raad voor de kunst e1\ redacteur van het woordenboek de® Nederlandse taal: maximaal ƒ1164,-! secretaris van de algemene armen- commissie maximaal ƒ127,- en verte genwoordiger van een gewesteiyk ar beidsbureau maximaal ƒ56,-. De un'" ficator bij het rijksinkoopbureau krijg1, wat hjj ook moge unificeren, ten hoog ste ƒ1040,-. een termynwaarneine® by het KNMI ten hoogste ƒ40,-, de molenaar te Nieuweschans ten hoog ste ƒ187,- en de voogd van Rottuï® ten hoogste ƒ518,50. Voor een cantj" nebeheerder by Defensie wordt max'' maal 489.50 uitgetrokken, voor de rijksadvocaat minstens ƒ330,- e» hoogstens 1009,-. Opmerkelijk zpn de varianten bij museumdirecteuren e» brugwachters. De brugwachter van de hoofdbrug by Drachten ontvangt ma ximaal 156,-, de wachter by Hijker- brug echter maximaal ƒ86,- De direc teuren van de musea H. W. Mesdag en Huis Lambert van Meerten kó men maximaal op 649,-, doch de kj* recteur van het museum G. M. Ka10 kan tot 678,- komen. Tussen de salarissen van de direc teur-generaal van de PTT en van de bode van de statistiekcommissie een hoogst interessante scala van cij fers. Intussen mag men bjj het beoor delen van de bedragen niet uit b®' oog verliezen, dat het in sommige g®' vallen om nevenbetrekkingen Of deel functies gaat en dat de „emolumen ten" er buiten vallen. De overheids dienaar, die genoteerd staat voor in de maand, zal er nog wel iets ders by doen voor de kost... e KLM heeft haar perschefs ui' alle landen in Den Haag bye.®' geroepen voor een conferentie' waarbij de toeristische attracties va» Nederland onder de loep zyn geu°' men. Deze perschefs zyn burgers va» de landen, waar zy hun werk hebbc»' De organisator van de conferentie heeft de goede gedachte gehad de DU' eengeroepenen in de gelegenheid stellen buiten de gebaande toerist' sche paden te gaan. Zo is tussen besprekingen door een excursie giu maakt naar Schiedam, dat om z" geestryke vloeistoffen een wereldrc putatie geniet. Het internationale g®] zeischap dat donderdag in het beke» de likeurmuseum werd binnengeleid is daar door de heer L. Mechers, ou» ste firmant van een der Schiedam8® distilleerderijen en stokerijen, hartelUJ, welkom geheten. Na bezichtiging va' het museum kregen de gasten gei®, genheid proevend kennis te make' met Schledamso produkten. De roOf. kleurige visie die de KLM-persch®'* voor het merendeel op de toeristisch attractie Schiedam kregen is eeIt punt, dat niet alleen voor de KU», maar eigenlijk voor geheel Nederla® is gescoord. L)e roem van Schieda» zal wyd en zijd, voor zover nog nod'»' over de wereld worden uitgedrage»' In Wenen en Montreal, lit Zurich Johannesburg, in Brussel en BueP® Aires, in Londen en in Frankfurt, V Rome en in New York zal binnen zienbare tyd de toerist, die het k»» toor van de KLM binnenstapt, ,,Sch'® dam-minded" zyn. hun kind tydig de door de autoriteiten verstrekte pillen toe te dienen, die een snelle en zachte dood waarborgen. Druk op een knop De voornaamste eigenschappen, die de houding van de meeste mensen be palen, vooral als zij in levensgevaar verkeren of door en ;emeensciiappe- lijke ramp worden getroffennaasten liefde, ontembare levensmoed, offer vaardigheid, geloof en vertrouwen op God of althans op een hogere macht, worden in deze film, afgezien van en kele nietszeggende beelden, die een schamel groep zingende leden va het Leger des Hells tonen, volkomen gene geerd. En dit is des te betreurenswaar diger. omdat de film zelf suggereert, dat de mensheid haar lot niet in eigen handen neel't. „De vernietingsmidde- len", aldus zegt de atoomgeleerde Fred Astaire. „zijn ons boven het hoofd gegroeid. We hadden ze niet langer onder controle. Misschien heeft ergens een arme drommel naar e en radar scherm gekeken en meende hjj iets te zien. Hij wist, dat lijj geen seconde mochi aarzelen, of zijn eigen land zou worden vernieligd. Dus drukte hjj op een knop. Elders drukte iemand an ders óók op een knop. Overal werden knoppen Ingedrukt en een hele wereld werd krankzinnig." De film va li Stanley Kramer is eer lijk bedoeld, daaraan twijfelen we niet. Binnen de grenzen van haar coinmer- (Advertentie) ciële opzet, tracht zy te pleiten voor afschaffing van de wapens, die de mensheid dreigen te vernietigen. Maar degenen, die het lot van de naties in handen hebben, zullen zich dooi het rampzalige lot van Gregory Peck en Ava Gardner Evenmin laten beroeren als dat ze zich de argumenten van Fred Astaire zuilen aantrekken. En de miskenning van alles, wat het leven hogere waarde en zelfs de dood zin geeft, kan slechts leiden tot defaitisme en fatalistische wanhoop. Bovendien roept de maatregel, die in deze film door de autoriteiten wordt genomen om het ïyden van de slacht offers der radio-actieve straling te ver zachten, ernstige bedenkingen op. Een oude wysheid zegt, dat de mens zyn eigen graf zou graven, als hy slechts dag en uur van zyn dood kende. Maar de christen en niet de christen alleen, zal dit tydstip nimmer zelf bepalen. De film komt volgende week vrjjdag geiyktydig In vertoning in Alhambra, Amsterdam, Metropole-Tuschinski,' Den Haag en Thalia, Rotterdam. ASCIIAFFENBURG, 27 febr. Een 50-jarige koopman uit St. F*®, eras Is gisteren door het schepenrjj recht alhier by verstek veroordeeld drie jaar gevangenis wegens twee d' stallen en het plegen van bedrog. In september 1958 stal de Neder]®):, der ruim duizend mark uit de Rai''G senbank van Bergrothenfels aan °:j Main en in hetzelfde jaar forceerde A de deur van een Duitse personen»») op de wereldtentoonstelling in BrusS„ en ontvreemdde goederen ter waar® van ver over de duizend mark. Op 5 l,'e nuari 1959 haalde hjj in Neurenberg banden van een huurwagen af en v® kocht ze. DEN HAAG, 25 febr. Ingesteld een commissie van advies voor de 'A, kenning van ryksbeurzen voor dans8' die in 1960. in deze commissie zyn noemd tot lid en voorzitter: Indra 'g. madjojo te Amsterdam, tot lid mej- G Paima le Amsterdam, mej. H. BouiD'ji te 's Gravenhage, mevrouw S. Gas»® te Amsterdam en mevrouw N. Roos !j Amsterdam. Tot secretaris is benoej», J. L. H. van der Kleuy te 's Graven® ge.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8