Dr. G. F. J. M. BAR jubileert Geneesheer-directeur van St. Maartenskliniek D Tanebei ijn" van Harry Mulisch O I OP RUBENS DRIFT I m ft, 1c ftïi&anV Bonn zal NAVO verzoeken het bases-probleem op te lossen Slechte oogst Miva T.V.-spel Kroniek van een ketter gezien uit visie van het ongeloof Fiementen van de draak vJ Tsjoe in April naar PINDAKAAS V B Dodelijke ongevallen in weekeinde Japanse prinselijke babyNaroehito „Hoeksteen"-boekje over Vastenbrief Nederlands stuk in première Nieuwe KLM-lijn naar Liberia Ter bespreking van grensgeschillen BAAS NIEUW INITIATIEF VAN STRAUSS? r j ie MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 Via Marokko en Guinee Bekroning van aprilmoppen Vreselijk dooie boel hier, vindt de vrolijkste aller Bonden - „Katholieken zes weken plat" Belangrijke schrikkeldag voor Dokkum door W. H. VAN EEMLANDT in kwaliteit de SV3_> wat zij sinds 1945 is. De grote belang stelling van dr. Bar, die een uiterst be kwaam chirurg is, beperkt zich niet tot de operatietafel. In de ateliers van zijn kliniek is hij een zeer gewaardeerd spe cialist op het ge 'ed van de prothesen. Bovendien besteedt hij veel aandacht aan het onderwijs aan gebrekkinge kin deren. 71 /f orgen viert lyl een voor- aanstaand medicus zijn ambts jubileum en ter ge legenheid van dit feit is het goed en kele zaken te be lichten van de per soonlijkheid van een man die in vijfen twintig jam met noeste vlijt en vol ledige inzet een le venswerk stichtte dat de St.-Maartens- kliniek niet alleen een heilsplaats werd voor vele lichame lijk vnsdeelden, maar ook een cen trum van waaruil vele orthopaedische fakkeldragers uit gingen. Naast, grote or thopaedische gaven mag de jubilerende geneesheer-direc teur zich verheu gen in de grote eigenschap van diep menselijk ge voel, waardoor zijn genezingbrengende arbeid voor de pa tiënten meer werd dan zuiver tech nische hulp. Op ons, assis tenten, bracht hij het enthousiasme over voor het mooie specialisme dat wij thans in zijn voet sporen beoefenen. Het zich verdiepen in de noden van de evenmens maakt hem tot een geneesheer in de volledige zin. in een tijd dat specialisme vaak tvordt gezien als concentrering van louter tech nisch kunnen. Het zijn de menselijkheid in haar grote schakeringsrijkdom en de grote godsdienstzin die mij als een zijner discipelen met blijvende verering voor deze medicus hebben vervuld. K. J. NEDERPELT Men kan zeggen, dat de lichamelijk gehandicapte mens zijn hele hart en zijn hele hart en zijn hele wetenschap pelijke belangstelling heeft. Hij heeft op zijn kliniek voor de leek /aak zeer ver rassende successen geboekt; mensen weer Ieren lopen, kinderen weer laten spelen, huisvrouwen weer lichamelijk geschikt gemaakt voor hun huishoude lijk werk. Zpn zilveren jubileum vierende is dr. Bar nog een jonge man: 12 mei 1905 werd hij le Utrecht geboren. Hij moet dus nog 55 jaar worden. In 1933 was hij in Utrecht afgestudeerd. Twee jaar later kon hij reeds beginnen aan wat zijn levenswerk geworden is: gebrek- kigen hun bewegingsmogeiijkheid her geven. Dinsdag wordt het jubileum op de Maartenskliniek gevierd, grotendeels intern, maar ook met een officiële re ceptie van 12 tot half twee. WEERT, 29 febr. De dertienjarige J. Kuppens is zondagavond op de Maas- eikerweg door een auto gegrepen toen hij op de fiets de weg overstak. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht waar hjj een uur later is overleden. In het St. Jansziekenhuis is zaterdag middag overleden de 29-jarige heer J. Maartens uit Haarlem, die enige uren tevoren een ongeluk had gehad. Met zijn personenauto reed hij op de Roermondseweg. Nadat hij een autobus was gepasseerd, begon zijn wagen plot seling te slingeren. Hij botste aan de rechterkant van de weg tegen een boom waarbij hij ernstig werd gewond. Het slachtoffer was gehuwd. WYCHEN, 29 febr. Zaterdagnacht is de 25-jarige ongehuwde metselaar W. Festen op de Ravesteinseweg bij Niftrik met zijn motor uit de bocht geologen, tegen een telefoonpaal gereden en en daarna in een sloot geslingerd. Hij was op slag dood. VOORTHUIZEN. 29 febr. In het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amers foort is gisterennacht overleden de 29- jarige L. van den Brink uit Voorthuizen, die zaterdagmiddag cp de Baron van Nagellstraat te Poorthuizen met zijn scooter tegen een boom botste, toen hij do r een windvlaag met zijn scooter van de weg werd gedrukt. AMSTERDAM, 27 febr. Voor de prijsvraag van de MIVA (Missie Ver- keers Middelen Actie) voor het beste televisie-scenario zijn 26scenario's ontvangen. De jury is van oordeel, dat geen der ingezonden scenario's voor uit zending via de KR.O-televisie in aanmer king komt. Als gevolg hiervan heeft de jury gebruik gemaakt van haar recht om geen bekroning toe te kennen. De jury werd gevormd door mej. J. Stad houder en de heer F. Breuer namens de MIVA. de heren J. Castelijns en Jos van der Valk namens de KRO-televisie en de heer Care] Enkelaar, journalist. Gezien de beslissing van de jury, waardoor geen scenario voor uitzending beschikbaar is gekomen, beraden MIVA en KRO-televisie zich nader over een uitzending. J TOKIO, 29 febr. (AFP.) Keizer Hirohito van Japan heeft de Japanse prinselijke baby vandaag, zeven dagen na de geboorte, de naam Naroehito verleend. Naroehito is zoals gemeld de zoon van kroonprins Akihito en prinses Mitsjiko. Prinses Mitsjiko is telefonisch er van op de hoogte gebracht dat de keizer deze naam voor haar zoon heeft gekozen uit een lijst van namen die hem door de directeur van de kei zerlijke huishouding en een groep deskundigen was voorgelegd. „Naroc" betekent „deugd" en „hito" wordt sedert de negende eeuw toege voegd aan alle namen van keizerlijke afstammelingen. De jonge prins, die voor de opvolging direct na zijn vader komt, heeft tevens de titel „Hiro" (de gelukkige) gekregen. Hij heeft vandaag tevens de symbolische wassing onder gaan, Bij deze plechtigheid speelde een lid van de hothouding on een snaarin strument teneinde boze geesten te weren Met instemming van het Hoogeerw Episcopaat heeft de actie „Voor God" een deeltje in haar geïllustreerde Hoek steenreeks gewijd aan de zondag voor gelezen Vastenbrief. Onder de titel „Zon de en Schuld" wordt hier het onderwerp van de Vastenbrief, zondebesef en schuldbewustzijn in het christelijk leven, uitgewerkt en toegelicht met ca. vijftig foto's. De uitgave komt zeer spoedig ge reed en is dan verkrijgbaar bij het secretariaat der actie „Voor God", Post bus 2, Heemstede. r. G. Bar hebben wij, schrijven de over de Sint Maartenskliniek te Nijmegen indertijd genoemd de schepper, de stuwkracht en het hart van deze inrichting. Dr. Bar was in dertijd, in 1935, assistent op .de chiru- gische afdeling van het katholiek zie kenhuis aan htt Westeinde in Den Haag. Zijn directeur spoorde hem aan te reflecteren op een advertentie, waar in een orthopedisch chirurg werd ge vraagd. Niet geheel con amore. eerder zelfs met tegenzin voldeed hij aan dat verzoek. Op deze wijze werd hij direc teur van het orthopedisch instituut te Nijmegen, de Sint Maartenskliniek, die toen overigens nog in een uiterst pril beginstadium verkeerde. Een jaar lang ging hij zich in het buitenland nader op de hoogte stellen van de mo derne eisen waaraan zulk een inrich ting behoorde te voldoen. Hij bezocht en werkte aan soortgelijke instituten in Wenen, Leipzig, Bologna. Dit maakte het hem mogelijk zelf nauwkeurig de gehele medische inrich ting te bepalen en te leiden in nauw overleg met architect W. Maas, die het gebouw ontworpen had. Toen hij in maart 1936 officieel als directeur in functie trad, beschikte hij dan ook over een kliniek, die aan de modernste eisen van de medische wetenschap en van de orthopedische chirurgie in hef bij zonder voldeed. Nadien heeft het insti tuut zich onder zijn leiding steeds op nieuw aangepast en uitgebreid. De St.. Maartenskliniek heeft in haar bestaan "een zeer goede naam gekregen, niet alleen vanwege de orthopedische chirurgie, ook als revalidatiecentrum, "i~n"I zet anderen wel overtuigend, SCHIPHOL, 29 feb r. De directie van de KLM heeft het plan in de loop van dit jaar een luchtverbinding te ope nen tussen Amsterdam en Casablanca (Marokko), Conakry (Guinee) cn Mon rovia (Liberia), waarvoor de KLM de lockheed üJectra wil gebruiken. Tot nu toe zijn de drie genoemde steden nog niet in het wereldnet van de KLM op genomen. Vorig jaar heeft Nederland luchtvaartovereenkomsten getekend met Marokko en Liberia. Enkele we ken geleden is bij het bezoek van de minister van staat van Guinee, de heer Diallo Abdoulrahmane, aan Nederland de wens van d KLM ter sprake ge komen om op de nieuw te openen dienst met Monrovia als eindpunt, ook de hoofdstad van Guinee, Conakry aan te doen. Het tijdstip waarop de KLM deze nieuwe lijn opent staat nog niet vast, omdat de besprekingen hierover nog niet zijn afgesloten. AMSTERDAM. 27 febr. Er was vanavond in de Stadsschouwburg een 7,eer grote belangstelling voor de pre mière van „Tanehelijn" van Harry Mulisch, het eerste toneelstuk van de om andere literaire bezigheden reeds gerenommeerde schrijver. Hij zowel als de spelers werden op het einde bijzon der uitvoerig toegejuicht, nadat er on der de voorstelling reeds bij tij en ontij nadrukkelijk was geapplaudisseerd Dit laatste verschijnsel was er wellicht niet helemaal vreemd aan, dat stuk voorstelling gemengde indrukken lieten, maar de voornaamste aanleiding voor de ergernis van sommigen en de hilariteit van anderen was dit zeker niet. Harry .Mulisch heeft het feitelijk ge geven voor zijn stuk gevonden bij een historische figuur, de ketter Tanehelijn, ook wei Tanchelm geheten, die om streeks 1100 vooral in de omgeving van Antwerpen aanhang heeft verworven, maar na een vrij korte periode werd vermoord. De misstanden, die in de vroege middeleeuwen onder de kaUm lieke geestelijkheid heersten, komen derhalve wel ter sprake Duideliil en niet mis te verstaan, alhoewel niet zel den door potsierlijkheid wei op de lach spieren werkend. De feitelijke moeilijkheid school ergens anders. Mulisch geeft in zijn toelichting op het stuk dat hij bovendien ..geen historisch toneelstuk" noemt duide lijk genoeg te verstaan- dat hij geen let terlijke reconstructie van het verleden beoogt. Hy heeft de historie uit de twaalfde eeuw min ot meer geprojec teerd in het nu, dat wil zeggen, de fei ten van toen, zoals zij genoteerd staan in een brief uit het jaar 1112, gerang schikt en geïnterpreteerd volgens een visie, die weliswaar enkele accenten aan de vroeg-middeleeuwse mentaliteit ontleent, maar niettemin te verstande lijk en te analytisch wortelt in de op vattingen van de hedendaagse rdet-gelo- vige. Voor de katholiek levert deze com binatie herhaaldelijk de vreemdste kort sluitingen op. Dit zou gemakkelijker te aanvaarden geweest zijn. als de betogen in het stuk dwingender samenhang hadden gekre gen met de karakters, waarbij zij waren ondergehraoht: als het betoogde voort duren de ondergrond had gekregen van een persoonlijke bewogenheid bij de spre kende figuur. Om concreter te worden: Tanehelijn verschijnt in het begin van het stuk als een bijna geniaal brok ge voelsmens. in wie het godsdienstige en het dierlijke tot een allerwonderlijkste combinatie zijn gegroeid. Hij heet vol heilige overtuiging bezig te zijn aan een privé-kruis- tocht om de Kerk van misstanden te zuiveren, maar dit doet hij d-an door zeer frequent het bed te delen met vrouwen, met wie de geesteliikheid om gang had. Nu mag Ko van Dijk dit zo prachtig spelen als hij wil, het vordt voor ons een al te zonderlinge vertoning, zelfs in het perspectief van de later aan de dag tredende waanzin van Tan ehelijn. Het schijnt, dat juist deze aan- mense lijk" in de oren klinkt, of zuiver dra matisch gezien een effectief vertrek punt lijkt. Er verschijnt immers een ge- exalteerd man, die aan zijn succes, eerst bij de vrouwen, later bij de mas sa, bedwelmd raakt.. Toch zitten hier wel bijzonder veel elementen in van de ouderwetse draak en deze is zonder enige gêne aanwezig als men bij het wonder aanbelandt, dat Tanehelijn vol doende schokt om definitief van de kook te raken. Als een voorloper van Lou de palingboer verklaart hjj zich zelf God. allervreemdst uitgedost in een versierd gewaad en met een soort kroon. Tegelij kertijd huwt hij, zoals het in de brief van 1112 staat aangegeven ..met de H. Maria onder de gedaante van haar afbeelding" Dat ook dit historische fei ten zijn doet weinig ter zake. In de ge stalte, die zij op het toneel gekregen hadden, vormden zjj een allerzonder lingste vertoning, waarna men het ge val wel volledig af kan schrijven, om dat bijna niets meer een dramatisch ge fundeerde vorm had gekregen. Zoals men van het voorgaande kan zeggen, dat het met oovallcnde knapheid over- gedramatiseerd was. Hiermede is eigenlijk nog niets ge zegd over de kern van het stuk. Sleu telfiguur is niet Tanclelijn. maar de afgevallen priester Everwachter, die, anders dan de historie suggereert, de man achter de schermen is, het den kend intellect, met innerlijke verteerd- heid en uiterlijke droogheid gespeeld door Han Bentz van den Berg. ,.Het geloof in God verloedert de Kerk," zegt hij; ,,be> geeft'de mens een vrij brief voor de zonde omdat God barm hartig is en alles vergeeft. Pas als hij op zichzelf aangewezen is, alleen aan zich zelf verantwoording schul dig, wordt hij gedwongen goed, zui ver te leven." Geen onbekend geluid voor de hedendaagse rqens. Everwachter is overigens bijna de enige figuur, die niet door een zucht naar epaterende Smeuïgheid uit het lood is getrokken; hjj mist op de duur dp zijn beurt de dramatische aansluiting omdat hij te veel moet redeneren. Kan men vooral hier nog aannemen dat er bij de conceptie van het stuk sprake is geweest van bewogenheid om het blinde zoeken van de mens, dan moet men toch aanstonds constateren dat Mulisch en zijn adviseurs bij de dramatisering al te belust zijn geraakt op uiterlijke effecten en vergeten zijn zich om de in nerlijke fundering daarvan te bekom meren. Is het vuurwerk op, en kan men de draak vergeten, dan rest het dunne draadje van Everwachters ver beten zoeken naar menselijke verant woordelijkheid. dat in het drama zelf maar uiterst summier betrokken is ge weest. De regie van Henk Rigters was nogal op fortissimi gericht. Voor Ko van Dijk was het grotendeels een kolfje naar zijn hand; Han Bentz Van den Berg als Everwachter bleef op gelijke sterkte de verbeten drijver. Lous Hensen was een geëxalteerde vrouw. Eli Blom speelde uitstekend de stomme. Verder waren er Johan Fiolet, Paul Mever, Joop Ad miraal, Ramsos Shaffy. Henk Rigters. Egaël Tumarkin had voor een toneel beeld gezorgd, dat door ruimte en kleu ren de sfeer van een ietwat legenda risch verleden opriep plus reminiscen- sies aan Brecht-voopstellingen. waartoe trouwens ook de compositie van het stuk aanleiding gaf De muziek van Hans Kox was zeer suggestief. RUTTEN egen het wat stoffig geworden pakhuis van de Amsterdamse gein, de Jordaan, staat „De Feestneus" van Piet Dam geleund. Behalve handelaar in schertsartikelen aan de Rozengracht is Piet Dam se cretaris van de Nederlandse Bond van feestartikelen: een 75 man sterke bond. Namens zijn collega's heeft de secretaris een brief gestuurd naar al le krantenredacties. Het ligt in hun voornemen de beruchte 1ste april als nationale Grappendag zijn luister te herschenken. Om dat te stimuleren zal de Bond een bekroning instellen voor de beste drie aprilmoppen van de dagbladen. De beloning geschiedt in de vorm van een rokertje en een drankje. De kranten zullen waarschijn lijk straks met nog meer hartstocht dan anders hun poets bakken, dank zij het initiatief van de bond. „Het is soms zo'n vreselijk dooie boel hier," verzucht Piet Dam, nadat hjj zich heeft voorgesteld als: „de hoofdfeestneus". Intussen gaat hij naast zijn stinkende, rokende lijmpot, verder met feesthoedjes plakken, zelf heeft Piet Dam overigens niets te mopperen. .Mijnheer, ik heb hier een wereldbedrijf. Vanmorgen nog Beton dorp, gisteren Buiksloot aan de ijn. Grote bestellingen, avond aan avond in touw. Ik maak vele honderden hoedjes per week." Piet Dam vindt, dat de feestviering wel een graadje veranderd is en dat de bruiloften van tegenwoordig het niet meer halen bij die van vroeger, toen je je nog eens uit elkaar kon lachen: maar de tegen woordige jonge mensen zijn toch wel voor een gebbetje te vangen, vindt hij. „Ik heb er trouwe klanten bij, mijn vaste getapte mensen, zoals de tim merman om de hoek, die iedere zater dag komt vragen of ik nog een nieuw lolletje heb. Al heb ik dat niet altijd, hij gaat toch nooit zonder niespoeier of ijswater weg. En dan de grote bruiloften en partijen. Ik heb iedere zaterdagavond acht of tien bruiloften uit te brengen. Dan ga ik erheen met mijn versierde inhaaibogen. Ik blijf er bij staan om ze op te houden, ser vice mijnheer. Om tien uur haal ik ze op en reken ik af. Voor elf uur lig ik in bod. Meestal gaat dan om half twee nog een keer de telefoon: „Piet Dam, we hebben vergeten serpentines te bestellen. Heb je nog wat?" dan ga je ze natuurlijk brengen. Dat is mijn service. Of ze halen je 's nachts uit de slaap en zeggen: „Wij hebben nu wel die hoedjes van u gekregen, maar we kunnen niet meer op de wijs van het mutsenliedje komen." Dan zing je met je slaperige gezicht, in je nachtgoed: „We gaan naar Ro me. we gaan naar Rome", want het is dezelfde wijs. Je moet niet alleen je spullen leveren, maar ook zorgen dat ze goed gebruikt worden, hè, daarom blijf ik er ook altijd even bij op zo'n feest. Daar hebben mijn vrouw en ik dan ook ons plezier van." Piet Dam wijst op de volbehangen wanden met maskers, feestneuzen, we het druk. Iedereen weet dat-ie bij ons wel wat kan vinden. Na Aswoens dag hebben wij een tijd weinig te doen. De kerkelijk katholieke mensen liggen dan voor zes weken plat. En .juist de katholieken zijn zeventig per cent van mijn feestvierders. Ja, daar houden ze nog wel eens van een lolletje. Dat mag ik graag hè. Je moet wel ik weet niet wat voor een kerël zijn om niet achter de toonbank van zo'n winkel als de mijne te willen staan." Met een tevreden gezicht plakt Piet Dam het laatste hoedje van de sta pel: ,-,Zo dat is af." dolle hoeden, komische lampionnen en 1 zegt: „Nu in de carnavalstijd hebben p schrikkeldag van het jaar 1760 werd in Dokknm Laurentius of tewel Iiense Jetses de Vries ge boren. Het zou een nauwelijks belang rijk feit /.ijn, als diezelfde. Itense Jet- ses de Vries en zijn beide dochters, die zijn laatste wil uitvoerden, niet de weldoeners van Dokkum zouden zijn geweest en als zijn dochters Anna Catherina en Johanna Suzanna niet in 1839 „Ter Ere Gods en ter nagedach tenis eens dierbaren Vaders", zo als in de gevelsteen staat vermeld, het Laurentiusgasthuis hadden ge sticht, waarin nog vandaag bejaar den wonen, terwijl tot op de dag van vandaag de parochie van Dokkum nog de vruchten plukt van de weldoener, die hier tweehonderd jaar geleden werd geboren. Nochtans is er vandaag geen sprake van groot feest of van een herdenking in Dokkum, want twee illlllllllllimillllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIItlllllllllllilllllllllllllllillllllllllllTë 7 „Tot wie zal ik mjj voor de transactie moeten wenden?" „Ik heb daarstraks een audiëntie voor u aange vraagd bij de minister van Kunsten en Wetenschap pen. Hij zal u gaarne morgenochtend om elf uur ontvangen. Ik heb gemeend dat het in uw bedoeling lag, dat ik mij voorlopig van elke inmenging in de besprekingen zou onthouden en heb dus geen enkele poging gedaan er achter te komen, hoe men in be ginsel tegenover uw voorstel staat. Voor zover ik hier de situatie kan beoordelen, durf ik te dien aan zien echter niet optimistisch zijn. Uiteraard staat de ambassade u gedurende uw verblijf gaarne met alle hulp die u zoudt verlangen ten dienste. Ik heb Stetson, die u van het vliegveld haalde, aangewezen om als uw adjudant op te treden. Hij is hier goed bekend, spreekt behoorlijk Nederlands en zal dus niet alleen als gids kunnen fungeren, maar ook allerlei eenvoudige opdrachten voor u kunnen uitvoeren." Cardigan stond op. ..Bedankt voor de moeite. U hoort wel nader van mij." Hij schudde de door zoveel kortheid verblufte am bassadeur verstrooid de hand en was de deur al uit, voor zijn gastheer de vinger op de schel had kunnen drukken om iemand te doen verschijnen, die déze excentrieke landgenoot naar de auto zou moeten brengen. „Gaat u zitten, meneer Cardigan. Hebt u een goe de overtocht gehad?" vroeg de minister in onberis pelijk Engels, terwijl hij de over de gehele wereld be faamde bezoeker met duidelijke welwillendheid op nam. „Dank u, Excellentie. Ja, alles verliep op tijd. Mag in nu maar dadelijk met het doel van mijn komst voor de dag komen? Kijk, er is hier in Holland, in h'et Rijksmuseum in Amsterdam, een schilderij van Rubens, dat Nederlands staatsbezit is. Om zuiver persoonlijke redenen ben ik er buitengewoon op ge steld daarvan eigenaar te worden. Ik ben bereid als tegenprestatie een door uw regering vast te stellen bedrag in dollars bij een door uaan te wijzen bank in Amerika te storten. Ik geloof niet, dat ik het ver mis zal hebben, wanneer ik aanneem, dat uw land in tijden als deze een zeer groot belang heeft bij ver- greting van zijn dollarcrediet en dat er mitsdien ge gronde reden voor dat land zou bestaan een voorstel als het mijne in gunstige overweging te nemen. Ik hoop dan ook, dat mijn aanbod in goede aarde zal vallen." Otis schoof een weinig achteruit in zijn stoel en monsterde oplettend het vriendelijke, diplomatieke gezicht tegenover zich, om de uitwerking van zijn woorden te observeren. „Welke Rubens heeft u op het oog?" „Jufith en Holofernes." ..Zozo. Hm....hm. Wei, meneer Cardigan, u zult begrijpen, dat ik geen beslissing kan nemen voor ik uw voorstel met mijn adviseurs heb bfcsproken. Intussen wil ik u gaarne de verzekering geven, dat ik uw aanbod in ernstige, zéér ernstige overweging zal nemen....Wat is eigenlijk de reden van uw grotr belangstelling voor dit schilderij?" „Ach, Excellentie, wat doet het er toe? Ik zou o] een groot deel van uw kostbare tijd beslag moeter leggen om u dat duidelijk te maken. Ik zou het ecb ter op prijs stellen, wanneer u ook zonder verdere mo tivering mijnerzijds van mij wilt aannemen, dat il bereid ben het vijfvoudige van de normale handels waarde ervoor te betalen. Ik ben er zeker van, da* dit u ervan zal overtuigen, dat het verkrijgen var het doek voor mij bijzondere betekenis heeft, wan ik ben er de man niet naar, Excellentie, om zonde uiterst grondige redenen bij een transactie zover t< gaan!" „Dat begrijp ik volkomen, meneer Cardigan. Daar voor staat mij overigens uw grote bekendheid als or ganisator en als adviseur der regering van onze zeci gewaardeerde overzeese vrienden borg. Hm....Goed. Ik zal onverwijld deze zaak rnet het hoofd der be trokken afdeling opnemen. Binnen twee of drie da gen hoop ik u onze beslissing te kunnen laten we ten." De minister verhief zich, wijzigde zijn diepzin nig geplooid gezicht in een uitdrukking van bemin nelijkheid, toverde de bij een gelegenheid als déze on misbare warme glimlach te voorschijn en leidde zijn bezoeker hocffelijk naar de deur, nadat'hij op een schel knop had gedrukt. „Ik vertrouw, dat u zich op aan gename wijze'het wachten op ons antwoord zult kun nen bekorten door kennis te maken met de beziens waardigheden van het land. U hebt wel niet hot goe de seizoen uitgekozen, maar toch. een kunstliefheb ber als u, behoeft zich niet aan Wind en regen te sto ren. Die neemt zijn toevlucht tot onze musea.Dag, meneer Cardigan. Ik wens u een prettig verblijf in Nederland toe." Met een ondeugende tinteling in zijn donkere ogen daaide Cardigan de trappen van het ministerie af. Ziezo, deze formal:' lit was achter de rug! Ministers waren toch overal hetzelfde. Vriendelijk cn voorko mend bij zo'n eerste kruisen van de degens, maar je ging even wijs bij hen weg als je gekomen was. En fin, dal was nu eenmaal hun baantje. Hij had zijn openingszet gedaan en nu was hel aan de Neder landse autoriteiten die te beantwoorden. Met opzet had Otis zich bij dit bezoek niet door Stetson laten vergezellen. Een beetje met het gevoel van een jongen, die vo»r een ogenblik vrij van ouder lijk toezicht een verboden maar uilesrt aantrekke lijke streek uithaalt, stapte hij in de gereedstaande auto va nde ambasade toen hij het ministerie ver- lit. Nadat de palfrenier zijn plaats naast de chauf feur had inegnomen, baste Cardigan: „Amsterdam .Rijksmuseum." Teruggekeerd in zijn zaak, na het teleurstellende ;ezoek aan de metaalkoning, zette Strakey zich met en zucht achter de schrijftafel in zijn kantoortje. De toop, die hij had gekoesterd toen de luxe-autó, net de livrei van de grote Cardigan op de voor tank. hem naar de villa in Riverside Drive had ge voerd, was naar de villa in Riverside Drive had ge- re manier, waarop de miljonair het onderhoud af t-al:, maakte het hem zelfs 'onmogelijk le gissen, of deze nu werkelijk geïnteresseerd was in de Judith --n Holofernes, dan wel of het voornemen in de plaats tan de afgewezen Maagdenroof een andere Rubens aan te schaffen alleen wortelde in een voorbijgaan de welwillendheid, in een blote opwelling om de kunstkoper een bestelling te gunnen. (Wordt vervolgd) J. G. M. DEMES .regent. eeuwen is een hele tijd en de meeste feiten over het leven van Reuse Jet ses de Vries en zijn dochters zijn vrij wel vergeten, vrijwel, maar niet he lemaal. Een vooraanstaand Dokkumer, do heer J. G. M. Dernes, sinds jaar en dag regent van het gasthuis, dat sinds honderd jaar steeds een Demes in het college van regenten had, heeft al jaren geleden de historie uit geplozen en ons nu een boekje daar omtrent opengedaan. De heer Demes gaf daarmee niet slechts een overzicht van de historie van het gasthuis maar vooral ook van de betekenis van Rense Jetses de Vries en zijn dochters voor katholiek Dokkum. „De dochters", zegt d- heer Demes, „voerden met de stichting van het gasthuis de laat ste wil uit van hun vader die „negoti ant" was handelaar in vlas, hui den en wol en tevens lid van de Dokkumer gemeenteraad en van de Provinciale Staten van Friesland. Toen de beide dochters overleden wa ren bleek bet gasthuis vele legaten te krijgen, maar tevens was een be drag van 10.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuwe kerk. Het legaat zou echter vervallen wan neer de kerk er twintig jaar na de dood van de erflaatster (in 1866) nog niet zou zijn. De kerk stond er echter reeds in 1874. Bovendien werd de boer derij Groot Iedema bij Driesum, com pleet met zestig hectare land volledig eigendom van de parochie Dokkum. De hele opbrengst was bestemd voor het gasthuis, dat echter de verplichting kreeg om te eeuwigen dage ieder jaar een zeker bedrag uit te keren aan de pastoor, het kerkbestuur on bet armbestuur. Zo kon de parochie Dokkum altijd dingen doen, die zon der deze inkomsten niet mogelijk zou den zijn geweest. Intussen kregen de bewoonsters van het gasthuis tot bun dood vrij wonen, vuur en licht en een weekgeld. Wat zij verder allemaal kregen is een lange maar toch boeien de reeks, wekelijks 214 roggebrood, jaarlijks 54 ton beste baggerturf, 15 ton aardappelen, 20 pond rundvlees, twee lakens, twee slopen en twee hemden, een deken en zo nodig een glasgordijn, maandelijks 8 kop erwten of gort, bovendien thee, koffie en rpst en daarenboven vrij dokter en apothr ker. Tenslotte werden er nog geld?'' beschikbaar gesteld om lessen van het gasthuis inwonende kinderen bekostigen. Mannen mochten nan"" lijk in het gasthuis op 55-jarige. vr?"' wen op 45-jarige leeftijd en de k>?' deren mochten tot hun 21-ste jaar bl'J' ven inwonen. En dan waren er 0 jaarlijkse uitkeringen op Sint Laure'1' tiusdag. Op de tiende augustus W gen de bewoners twee pond thee, tvV®f pond koffie, twee kilo vlees, twee kil' suiker, drie pond chocolade, t«'«f pond rijst cn een grote koek. Het p". allemaal bijna te veel soms. En "e bepaling, dat er jaarlijks twee laken*' twee slopen en twee hemden werd® verstrekt is vervallen. Dat is gebeurd' (oen we bij de dood van een van bewoonsters eens 54 lakens, 37 hemd®9 en 80 slopen vonden. Overal zat hf' weer in en toen is dat gewijzigd giften in geld," zegt de heer Demes- i ~'%S- RENSE JETSES DE VRIES .weldoener. Een herdenking van Rense Jets®9 de Vries is er echter dit jaar n'et' omdat er geen sprake is van een jtf' bileum van het gasthuis, waarin 1,11 nog vier weduwen wonen. Die wed®' wen weten nauwelijks wie Rense «F1 ses de Vries eigenlijk was. Toen wii et' vóór ons bezoek aan de heer Demes die precies volgens de statuten mètd' pastoor en „een ander achtenswa"1" dig burger" van Dokkum, regent is aanklopten, zei een der weduwen: „See ik kan geen informaties geven en k" vendien heb ik eieren opstaan" PEKING, 29 febr. (AFP, Reuter) De Chinese premier, Tsjoe en Lai, heeft ingestemd met een voorstel Van premier Nehroe van Indic om naar Nieuw Delhi te komen voor het hespre ken van liet geschil over de grens tus sen Indië rn China. Hij gaaf in april naar Nieuw Dcihi, maar de juiste da tum moet nog langs diplomaiieke weg worden vastgesteld. Tsjoe zegt in een brief"nan de In dische premier, dat de Chinese rege ring er steeds naar heeft gestreefd 'de grenskwestie op een vriendschappe lijke cn vreedzame wijze te regelen, ondanks de „tijdelijke meningsverschil len en bepaalde ongelukkige en onver wachte (grens) incidenten" De premier zegt er grote prijs op te stellen dat de vriendschap tussen beide landen zal vootduren. (Advertentie) ITALIe Dr. Adriano Olivetti, zoon van de stichter van ttalië's eerste sehrijfmachinefabriek, i.s in de nacht van zaterdag op zondag dood aangetrof fen in de expresstrein van Milaan naar Lausanne. Hij is 59 jaar geworden. Men gelooft, dat eën hersenbloeding de doods, oorzaak is. Hij was de eerste Italiaan se industrieel, die voor zijn personeel de 45-urige werkweek invoerde. Dr. Olivet ti heeft zitting géhad in het Italiaanse parlement. (AFP, Rtr., UPI) BONN, 29 febr. (AFP, Reuter) De Duitse Bondsrepubliek zal spoedig een nieuwe poging doen om richtlijnen van de NAVO te verkrijgen voor de vestiging va: opslagplaatsen en oplei dingscentra voor de Westduitse strijd krachten, zo verneemt Reuter in door gaans welingelichte kringen te Bonn. Deze nieuwe stap is eigenlijk al aauge- koudigd door bondskanselier Adenauer eu wel in een verklaring, die hij zater dagavond door de regeringsvoorlich tingsdienst te Bonn heeft laten ver spreiden. In dip verklaring werd ge steld, dat de Bondsrepubliek, evenals tot dusver, alleen in nauw overleg met de NAVO onderhandelingen van mili tair-politieke aard zal voeren. Dc Bondsrepubliek, aldus Adenauer, heeft steeds schriftelijk en mondeling op alle NAVO-bijeenkomsfcn voorge-j stelcl alle kwesties betreffende logistiek I en ravitaillering aan de competentie v0.j de leden-staten te onttrekken en gehLj door de NAVO te laten behandelen. Cl zal de bevoegde autoriteiten van NAVO opnieuw verzoeken de Bund?9, wehr de mogelijkheid te verschaft®., haar verplichtingen jegens de NAVO m. het gebied van opleiding en bevooi' ding na te komen, aldus Adenauer. i. Men verwacht dat de Westduitse U,- nister van defensie. Strauss, op de ferentie van de NAVO-ministers van fensie, die eind maart in Parijs houden zal worden, deze zaak opnie^ ter" sprake zal brengen. Een woordvoerder van het Westdui' ministerie van defensie, verklaarde f= teravond, dat de Bondsrepubliek slagplaatsen buiter haar grondgel1'^ zal moeten krijgen, wil zij aan ha<ï verplichtingen, voortvloeiend uit J lidmaatschap van de NAVO, kuW1" voldoen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 2