HMM te*88ij Proef eens Moccona koffie in de ware Douwe Egberts nieuwe actie MONACO Kar cl. Godfrey waarschuwt tegen zedelijk verval Deserteur na tien jaar aangehouden Amerika wil invoerrechten heffen op katoenen weefsels Om de Nederlandse hokstitel Vastenbrief van de aartsbisschop van Westminster tekent somber beeld Wk$W0m%$^m Buitenlandse belang stelling „Alle dagen vlees op tafel" Brood en boeken voor Oost-Europese student Vier priesters in Kameroen ontvoerd Pinffuins maken cruise met s.s. Rotterdam Bureau Wijsmuller sleept vliegdekschip naar Simons sloperij 'Mmg§ ;-lil &?4 §fi5 lliÈË WOENSDAG 2 MAART 1960 PAGINA voor het systeem der Rotterdamse VM. S. Op dit moment krijgt u gelijk.. Waar hard gewerkt wordt, wordt ook hard verlangd naar een verkwikkend kopje t>nffie. Op zo'n moment bent u dubbel bij dat erMoccona in huh is. Want waarwer- keljk van koffie genoten wordt speelt de naam Douwe Egberts een belangrijke rol! luchtdicht afgesloten, dus altijd vers: in handig glazen potje f 2,05 grote verpakking f 7,50 Het bruto beroep op de kapitaalmarkt in 1959 =§T' WÊÊË^^'M5sas»>i 2SW ASU ROTTERDAM, 27 februari De rivierpolitie heeft vanmorgen op ver zoek van de betreffende autoriteiten de 31-jarige J. F. G., geboren in Amster dam, aangehouden, toen deze aan boord van het regeringschip „Waterman" was i aangekomen. De man, die hofmeester bij de Marine zou zijn geweest, zou in april 1950 gedeserteerd zijn uit een Marine kazerne in Soerabaja. ROTTERDAM, 1 maart Reeds eer der is in Westduitse muziekpedagogische kringen belangstelling getoond voor het volksmuziekschoolwerk in onze stad. De i Rotterdamse V.M.S. heeft nl. een eigen methodiek ontwikkeld, sterk afwijkend van de Gehrelsmethode, welke aan de Amsterdamse school ten grondslag ligt. Op een conferentie van leiders en le raren van Jugendmusikschulen, jl. zater dag te Düsseldorf gehouden, heeft de di recteur der V.M.S., Willem Geursen, een lezing gehouden over het onderwerp ..Die Lehrmethode der Rottcrdamcr Volksmu- sikschule". Dr. Julius Alf, de leider der verzocht de heer Geursen toestemming te verlenen tot vertaling en heruitgave in het Duits van zijn boek over de muzikale vorming in de lagere school, (thans bij de uitgeverij Duwaer Zn., te Amsterdam ter perse). Een andere spreker tijdens deze confe rentie, prof. dr. Josef Heer uit Keulen, heeft de Rotterdamse Volksmuziekschool- directeur uitgenodigd nog dit jaar een of meer voordrachten te houden voor stu denten van de Hochschule te Keulen. 0 0 Voor de komende Vastentijd heeft pa ter Werenfried van Straaten van Oost- priesterhulp de katholieken van België en Nederland opgeroepen voor zijn nieu we actie „Brood en Boeken" ten bate i ren heeft nagelaten. Sommigen van hen hebben opvattingen over bepaalde din- I gen, die voor ons niet te begrijpen zijn". „Maar", zegt pater Van Straaten, „de Kerk heeft hen nodig. De christenen moe ten hen met geduld en barmhartigheid in hun langzame geestelijke genezing bij staan". In Kameroen zijn vier inheemse pries- van de Oost-Europese vluchtelingen-stu- j door opstandelingen ontvoerd. De pastoor van de St.-Antonius-missiepost i in Bamendjou werd overvallen terwijl denten, die aan West-Europese univer siteiten studeren. Uit de opbrengst van deze actie zal aan.de genen onder deze j dg Communie uitreikte. Hij werd studenten die er financieel het moeil0kstkleren beroofd, voor staan, jaarlijks een subsidie van J ongeveer 325 gulden worden verleend. j De opstandelingen verbrandden de pa- I ramenten en sloegen de liturgische vpor- „Wanneer God op zekere dag de poort j Werpen in stukken. Tegelijk met hem naar het Oosten opent", aldus^ paterwerd 00k de kapelaan van de missiepost Van Straaten, „zijn er intellectuelen no dig voor de geestelijke, morele en ma teriële wederopbouw van de Russische satellietstaten. Deze intellectuelen moe ten overtuigde en enthousiaste christe nen zijn. die als leken hun taak in de Kerk kunnen vervullen. Deze taak is des te belangrijkêr, omdat de Kerk in Oost- Europa nog tientallen jaren met het door de communisten veroorzaakte pries tertekort te kampen zal hebben". Pater Van Straaten zegt in zijn op roep aan de Belgische en Nederlandse katholieken, dat het niet altijd eenvou dig is om met studenten uit Oost- Europa een overeenstemming te berei ken „De studenten zijn het slachtoffer van een systeem, dat bij hen diepe spo- ontvoerd. Nadere bijzonderheden over de ontvoering van nog twee priesters zijn niet bekend. AMSTERDAM, 1 maart In 1959 werd, blijkens het CBS, door het rijk de lagere publiekrechtelijke lichamen, de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten en de private sector, inclusief onder linge kredietverlening ad 1011,6, een bruto beroep op de Nederlandse kapi taalmarkt <reë:e bedragen) gedaan van in totaal (miljoenen guldens) 3314,0. iïoifYan wa® in obligaties en aandelen 1788 6 6n in onderhandse leningen In het eerste kwartaal was het totale beroep van vorengenoemde instellingen, eveneens inclusief onderlinge krediet- verloning, op de kapitaalmarkt groot »94,2, in het tweede kwartaal 920,1 in het derde kwartaal 786,4 en in het v'ier- Y?a„rtaal tl3.3. Het betreft hier, zo merkt het CBS op, de voorlopige cijfers volgens stortingsdatum, exclusief con versie. Ten laste van het rijk werd in totaal opgenomen 789,0, van de lagere publiekrechtelijke lichamen 1503,9, van de Bank voor Nederlandsche Gemeen ste o rv'. ien. van de private sector 286,8. Dit laatste was voor 90,4 in aan delen en voor 196,4 in obligaties. Voor de particuliere ondernemingen e" '"stellingen (private sector) zijn de cijters exclusief onderhandse plaatsin gen van aandelen en obligaties en on derhandse leningen op lange ter mijn. Deze gegevens komen pas in de loop van 1960 beschikbaar. DEN HAAG De totale export van waspeen van begin dit jaar tot onge veer 20 februari was met ruim 4000 ton meer dan driemaal zo groot sis die in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar, aldus lezen wij in het jongste bulletin van de groente- en fruitmarkt, waaruit over het algemeen een sterke re vraag naar groenten blijkt. ARNHEM De Nederlandse ka toen-, rayon- en linnenindustrie mag niet mopperen over haar export. Zij boekte in 1959 een nieuw record door dat van 1958 met 8.7 pet te overtreffen De totale uitvoer vertegenwoordigde een bedrag van ruim 404 miljoen. Ka toen had daarin met 248.120.000,- het leeuwenaandeel en compenseerde royaal de daling van de export van rayon weefsels. Deze bedroeg n.l. f 53.997.000,- tegen 58.084.000,- in 1958. De exportinspanning van de Neder landse textielindustrie heeft ertoe ge leid, dat de uitvoer van weefsels in tien jaar tijds meer dan verdubbeld is. In 1949 bedroeg de totale export f 192.2 miljoen tegen 404.4 miljoen in 1959. De Benelux partners waren ook in 1958 met 78.4 miljoen veruit de grootste afnemers (v. j. 69.4 miljoen). Daarna volgt West-Duitsland met 54.9 miljoen (v. j. ƒ47.7 miljoen). De export naar Indonesië daalde van 12.9 tot 11.4 miljoen. Verder vertoonden van do 15 uitvoerianden slechts Zuid-Afrika, Zwe den. Belgisch Congo en Marokko een daling. Intussen komt de export van katoe nen weefsels naar Amerika in gevaar door het voornemen, de import van katoentextiel te belasten met een ex traheffing van 8 dollar per lb. De Nederlandse industrie heeft tegen dat voornemen protest aangetekend. Het voorbeeld van de K.L.M. stemt ook op dit punt niet erg optimistisch, ook al is de Nederlandse katoenindustrie evenals de K.L.M. een behoor lijke klant van de V.S. Het Amerikaanse gevaar voor de Ne derlandse industrie ligt in het dubbel- prijzensysteem voor katoen in het be lang van de katoentelers, die op kosten van de Amerikaanse belastingbetaler steun bij de teelt van ruwe katoen ont vangen. Dit systeem leidt. o.a. tot ont wrichting van de termijnmarkten. De Nederlandse industrie ziet hier een aan tasting van het beginsel van de vrijhan del. Het nie, vsbulietin van de K.R.L. in dustrie vermeldt voorts, dat de garen verwerking in de negende periode van 1959 het hoogste niveau van 1958 en 1959 bereikte. AMSTERDAM, 1 maart Het be drijfschap voor het slagersbedrijf zal onder het motto „Alle dagen vlees op tafel" op 16 maart in Krasnapolsky" aan tweehonderd vertegenwoordigers van producenten, verwerkers en consu menten een van de vier maaltijden aan bieden die vier prominente koks berei den met gebruikmaking van niet du re vleessoorten. Het doel hiervan is de Nederlandse huisvrouw ervan te .over tuigen dat zij haar gezin ook met een voudige middelen en in korte tijd een goede maaltijd kan opdienen. De koks: Leonard Nice, die tijdens de conferentie in Potsdam de persoonlijke kok van Churchill is geweest. Jean Vanandruel uit Brussel, chef-kok van het Carltonrestaurant, Heinrich Kersch- ner, directeur van het gastronomische instituut in Wenen en G. J. Krielaart, chef-kok van de Pantry van de KLM, zullen het bereiden van h,un gerechten demonstreren. O ROTTERDAM, 1 maart. Zaterdag jl. is het s.s. Rotterdam, het vlagge- schip van de Holiand-Amerika Lijn, van het 200 bewoners tellende eiland Tristan da Cunha vertrokken met enige tientallen, keurig in een zwarte smoking gestoken, passagiers meer aan boord. Het zijn een aantal pinguins, die de vier dagen durende reis van het schip vanaf dit eiland naar Capetown in Zuid-Afrika meemaken. Daarna wor den de dieren, die bestemd zijn voor Tilburgs Dierenpark, per vliegtuig naar Amsterdam vervoerd. Zoals bekend maakt de Rotterdam momenteel een speciale vakantiereis van 75 dagen, de z.g. vier-continenten- reis. Het schip wordt op 26 april a.s. weer terug in Rotterdam verwacht. ROTTERDAM, 1 maart. Het vlieg dekschip Saginaw Bay heeft hedenmor gen, gesleept door de zeesleper Zeeland van het Bureau Wijsmuller in IJmui- den de haven van Boston verlaten voor een tocht xjver de oceaan naar Rotterdam, waar het vliegdekschip bij de n.v. Simons Scheepssloperij (Levie Simons) gesloopt zal worden. De vastenbrief van kardinaal God- zondheid wordt het dan ook niet toege- frey, aartsbisschop van Westminster, past. Men zou overigens met recht kun- bevat een ernstige waarschuwing tegen nen betwijfelen of de smaak van ons het toenemend zedelijk verval in En. volk we] zo laag bij de grond is als de geland. De kardinaal stelt, dat men een schrijvers van toneelstukken enz schij- land slechts dan welvarend kan noe- nen te veronderstellen Wat gif is voor i men wanneer stoffelijk cn zedelijk „al- de ziel moest evenzeer, of liever nog les goed gaat". Statistieken, bijv. over 1958, geven in dit laatste opzicht alles behalve reden tot voldoening Het aantal echtscheidingen en onwet tige geboorten was ontstellend hoog Het verkeer eiste zoveel slachtoffers, dat men niet meer kan spreken van eer bied voor het leven. De herhaalde sta kingen vergiftigen de goede menselijke verhoudingen. Landgenoten, die na eni ge jar envan afwezigheid in Engeland terugkomen, staan verbaasd over de opvallende neergang der openbare zede lijkheid. De onbetamelijkheid van toneel, film, literatuur en geïllustreerde bladen is van dien aard, dat de goede naam der natie erdoor in opspraak komt. „Geef het volk wat hel vraagt" is geen gezond beginsel, zegt de kardinaal. „Ten aanzien van de lichamelijke ge- aan te bevelen. DEN HAAG, 29 febr. De Neder landse bokskampioenschappen, welke vanavond in de Haagse Dierentuin zijn gehouden, hebben behalve de nieuwe kamploenslinten weinig positiefs opge leverd. Bij de a.s. Olympische Spelen in Rome zuilen de Nederlandse boksers maar weinig in de melk te brokkelen hebben. Uitzonderingen moeten echter gemaakt worden voor Jan de Rooy in het vedergewicht en voor Bas van Dui- venhode in het middengewicht, die bei den door kundig boksen wèl hun kan didatuur stelden. De Rooy is bijzonder snel en heeft als sterkste wapen de rechtse hoek die veel al zuiver doorkomt. Dit heeft de Utrech ter De Rijk moeten ondervonden. In de eerste ronde wist hij zich nog te verwe ren. maar hij had in de volgende drie minuten geen antwoord meer op de ra zendsnelle acties van de Amsterdammer De scheidsrechter greep in deze ronde in, waardoor De Rooy de vedergewichttitel, voor de zesde keer, heeft veroverd. De betere dekking van Wilbrink heeft hem de titel in het bantamgewicht doen behouden. Zijn tegenstander Zwaan was een technisch zeer knap bokser, die ech ter nog routine miste om Wilbrink in moeilijkheden te brengen. Doordat de geblesseerde zwaargewicht Huysstede zijn titel niet kon verdedigen, slaagde de eeuwige tweede Geraerds er in de gordel voor zich op te eisen. Hij won in een matige partij van de Rotter dammers Van der Schelling, die niet de mindere was, doch die zich te veel tot clinehduels liet verleiden. Jan Kneppers bezondigde zich in de fi nale van het lichtgewicht aan te veel foutslagen. betgeen hem op ren openbare waarschuwing kwam te staan. Dit „voor deel" had zijn tegenstander Huysmans echter niet nodig, want deze buitte han dig de te lage dekking van de Amster dammer uit en in de derde ronde maakte de helper van Kneppers een einde aan het gevecht door de handdoek in de ring te werpen. Bep Kneppers Wilde graag de neder laag van zijn broer wreken en de familie Pen bokskampioen geven Hij leek in het komende vastentijd de geestelijke noden zwaargewicht tegen Hilster op een pun- van .de natie in gebed en offer aan God j tenzege af te gaan. iflaar H Mater nam in méér verboden worden dan gif vuor het lichaam. Een dergelijk verbod tast de vrijheid en de waardigheid van ons volk niet aan. het zou deze integendeel juist verhogen Want losbandigheid is misbruik van vrijheid en het onbehoor lijke bezoedelt de waardigheid van de mens." Tegen deze algemene sfeer van more le achteruitgang tekent de kardinaal scherp protest aan „Gelukkig", zegt hij. „is niet alles even somber in ons volk Velen staan wijd open voor edel moedige, hulpvaardige naastenliefde en rechtvaardigheid". Juist op dezen doet hij een dringend beroep om tijdens de I de derde en vierde ronde het initiatief dam). goed over en daarom werd de beslissing van de jury: een puntenzege voor Knep pers. nogal betwist. De mooiste partij van de nogal te leurstellende avond bokste Bas van Duivenbode In het middengewicht te gen Gerrit Mazurel. Van Duivenbode was vorig jaar kampioen in het zwaar- weiterklasse, maar ook een trapje ho ger bleek hq uitstekend mee te kunnen. Hij overklaste ziin stadgenoot volko men en in de derde vloog de handdoek in de ripg. Van Duivenbode kreeg de stijlprijs van de avond. Een verrassing was de nederlaag van titelhouder Schregardus tegen Kok in het weltergewicht. Schregardus had een betere techniek, doch hij miste te veel élan en tempo om 't zijn tegenstander las tig te maken. Integendeel, het was Kok. die verscheidene malen goed doorkwam en aan zijn zege twijfelde niemand. De titel in het halfzwaar- en in het lichtweltergewicht moeten nog worden verdeeld, daar de boksers wegens ziekte en blessures niet in de ring konden ko men. De enige viieggewicht Wi.jr.holtz boks te een prestatiepartij tegen de bantammer Te Paske, welke door de laatste werd ge wonnen. De jury achtte Wi.jnholtz toch waardig om hem tot kampioen van Ne derland uit te roepen. De uitslagen luiden: lichtgewicht: iluysmans (Breda) wint door opgave in de derde ronde van Jan Kneppers (Amsterdam); zwaargewicht: Gerards (Maastricht) wint op punten van Van der Schelling (Rotterdam); Vederge wicht: De Rooy (Amsterdam) wint door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van De Rijk (Utrecht1). In het viieggewicht bleef de titel in handen van Wi.jnholtz (Almelo). Ban tamgewicht: Wilbrink (Groningen) wint op punten van Zwaan (Amsterdam) Zwaarweltergewicht: Bep Kneppers (Amsterdam) wipt op punten van Hilster Amsterdaml; Middengewicht: Van Dui venbode (Amsterdam) wint door opgave in de derde ronde van Mazurel (Amster dam); Weltergewicht: Kok (Amsterdam! wint op punten van Schregardus (Amster- 9. De Romeinen zetten vaste voet in Monaco in de eerste eeuw voor het begin van onze jaartelling. Daarna begon het christen dom er te bloeienEen heilige vrouw, Devota zo wil het verhaal werd omstreeks 300 in Corsica doodgemarteld. Een priester en een zeeman besloten in het geheim het dode lichaam naar Afrika te vervoeren. Maar tijdens de nacht, die volgde op hun vertrek, stak er een hevige stormwind op en verschrikke lijke rukwinden dreven het vaartuig af in noordelijke richting. Op een nacht droomde de priester, hoe de gemartelde vrouw hem beval, daar aan land te gaan, waar aan de linkeroever een zuil voor hun oog zou opdoemen.Niet zo lang daarna stoot te de bark op het strand van Monaco. Niet ver van de tegen woordige haven Condamine stond een zuilDaar, waar nu het kapelletje van onze tekening staat. De heilige Devota werd de patrones van Monaco 10. Maar op deze eerste periode van voorspoed volgde de on dergang van het Romeinse Rijk en de gruwelen van het bar baren-regime. Het eerste werk van de christenen werd vernie tigd en platgebrandOp de puinhopen van het verwoeste Rijk vierde de terreur hoogtijDe heerschappij van Karei de Grote bracht op de Middellandse-Zeekust slechts de rust voor een naderende storm.... Toen kwamen de Saracenen regelmatig de kust plunderen. Overal op de heuvel verrezen vestingmurenToen, eindelijk, na anderhalve eeuw ellende en verwoesting, kwam als een donderslag bij heldere hemel, de overwinning van Willem I van de Provence op de Moren, waar door de vrede hersteld werd. Dat was in 975 11. De volgende fase in de geschiedenis van Monaco was zijn onderwerping aan het Genuese gezag. Genua, waar bijna even veel zeevaarders en handelslui woonden als gewone burgers be zat al van oudsher alle havenpoorten in de omgeving van Mona co. In 1191 wist het een scheiding te bewerkstelligen tussen Mo naco én het graafschap van de Provence, en in juni van het jaar 1215 gooiden drie Genuese galeien en andere grote schepen, stampvol met hout, kalk en ijzer, hun ankers uit in de kleine havenEn weldra verrezen er op de kale, verlaten rots vlakte een vestingmuur, een kasteel en vier torens, het begin van een sterk en welvarend Monaco 12. Onder de invloed van de Genuezen ontwikkelde Monaco zich nu in een razendsnel tempo. Een garnizoen waarborgde de veiligheid van het jonge landje. Uit Turbie-stenen de duurste steensoort in Frankrijk werd een kerk gebouwd, ge wijd aan de heilige St.-Nicolaas, patroon van de zeevaarders. Boten gooiden in de haven hun ankers uit. Er vestigden zich mensen rond het kasteel, die zich aangetrokken voelden tot de voordelen, die het land te bieden had (zijn heerlijke klimaat ende vrijstelling van belastingen). Alleen al het feit, dat men inwoner van Monaco was, was een privilege. Maar het duurde niet lang, of nieuwe gebeurtenissen kondigden zich aan. Eén Genuese familie kwam zich op de rotsen vestigen: de Gri- maldi's. iiiiiiiimiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiUitiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8