Dagblad voor.Schiedam en omstreken Hedenmorgen bericht uit Rome: 20 stemmingenOnschuldig Marconist Van R. Du weer vrij man Re voel tegen niemand wrok en ga rust nemen Huisvrouwen van Nederland! ■I pi* Nieuwe datum executie Chessman: 2 MEI Aantal doden nu op 3500 geschat Donderdag 3 maart i960 Rome, 3 maart (ANSA) De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink is door Paus Joannes XXIII benoemd tot kardinaal van de rooms-katholieke kerk. De benoeming ls laat in de morgen door het Vaticaan bekend mwM liiiijg ÏEHL™. IÜ Gouverneur BROWN dringt aan op afschaffing van de doodstraf DE GAULLE IN ALGERIJE Paus betuigt zijn deelneming Geen Nederlan ders omgekomen LoonvoorsteMea N.S. goedgekend Het weer. Homburg maakt de koopkracht van Uw inkomen gróter! He prijzen van alle Hamburg's vieeswaren en con serven hebben wij vanaf heden drastisch verlaagd! draagt Uw winkelier nadere gegevens. (Vergeet vooral niet „naar Homburg's Hookvers" te vra- 9en, de vacuum ver bekte rookworst, die kersvers blijft!) de glorie van Cuyk! ISfc gemaakt. V) boston, 5 maart (Reuler-UPI). Bijna veertien uur achter elkaar j'echts met een korte onderbreking om na een Ianga nacht iets te eten, heb- eh de twaalf „gezworenen" in de rechtszaak tegen de Nederlandse radio- e'egrafist van de „Utrecht", Van R., beraadslaagd, voordat zij, zoals wij ^'steren nog in een gedeelte van onze oplage konden berichten, gistermiddag eSen half vier Nederlandse tijd, eenparig hel verlossende „ONSCHULDIG ''^spraken en de verdachte vrijgesproken van de hem ten laste gelegde moord R de 25-jarige passagiere Lynn Kaufman uit Chicago. De uitslag van Je 'f"rste stemming, zo vertelde later de voorzitter van de jury, Charles Carroll, zes tegen zes geweest. In totaal moest er maar liefst twintig keer worden ®estemd, voordat een «ensluidend oordeel was verkregen. ItiG 91111 U"r HppgpSM lil WËmmmsÈ 1 Wwr 1 mHH HM MaiiBi Prins Bemhard terug Morgen: VRIJDAG geboden vasten- en onthoudingsdag Conflict om bouw-C.A.O. Metselaarspatroons- bond achter de aannemers Melk kookt over: tim merman door gas gedood AGADIR. 3 maart (UPI) De eens welvarende Marokkaanse stad aan de Atlantische Oceaan: Agadir, is thans een lege, trooste loze dodenstad, waar alleen nog maar reddingsploegen werken, zoekend naar overlevenden of slachtolfers onder de reusachtige puinhopen en diepe gaten die door de aardbeving maandagavond zijn veroorzaakt. I ot dusver heeft men ongeveer 800 doden en 1500 gewonden uit de ruïnes vandaan gehaald. Maar in de verwoeste stad wordt aangenomen dat de ramp ongeveer 3.500 mensen het leven heeft gekost. Vijf procent verhoging; en twee maal één pet Zacht weer Het weer in Europa L nieuwe sc amsche courant Mgr. dr. BERNARD J. ALFRINK tot KARDINAAL benoemd (Zie ook elders in dit blad) (Advertentie) De marconist heeft kort narlat hij was vrijgelaten op een persconferentie gezegd „er van overtuigd te zijn, dat Lynn Kaufman zelfmoord heeft ge pleegd in een ogenblik van wanhoop". Hij heeft vele redenen voor dit oordeel maar wilde er niet verder over uitwei den. „Ik voel tegen niemand wrok", vervolgde hij. „Ik heb mij tijdens het langdurige proces nooit zorgen ge maakt. Als men de waarheid vertelt, wint men het altijd". De heer G. Rot tering, vertegenwoordiger in de V.S. van Radio-Holland, de onderneming, waarbij Van R. werkzaam is, deelde mee, dat de maatschappij de marco nist opnieuw zou plaatsen. „Wij hebben nooit aan zijn onschuld getwijfeld", zei hij. Van R. dankte na de uitspraak de jury en drukte de beide handen ver volgens van emotie tegen de slapen, terwijl zijn vrouw Nel, die in gezel schap was van het echtpaar bij wie zij logeerde, snikkend haar vreugde tranen afveegde. Van R. werd voor hij werd vrijgela ten, toch nog even naar de detentiecel gebracht. Hij greep onderweg lachend maar ook met betraande ogen de hand van zjjn advocaat Walter Powers jr. Vele mensen omringden de marconist toen hjj de rechtszaal verliet en vér- schillende vrouwen sloegen ondanks het politiegeleide de armen om hem heen en kusten hem. Hij liep onvast toen hij na vijf maanden opsluiting en een proces van meer dan twee weken als vrij man enige ogenblikken later het gerechtsgebouw mócht verlaten. Mevrouw Van R. kon na de uitslag geen woord uitbrengen. Tegenover jour nalisten die met haar wilden spreken reageerde zij slechts door met het hoofd te knikken. „Vele maanden heb ik gewacht op dit ogenblik, en nu...!", bracht de marconist uit op de perscon ferentie, toen verslaggevers hem over stelpten met vragen. De perskamer in het gerechtsgebouw was afgestampt en buiten op de gangen was het gejuich van mensen, die de publieke tribune verlieten, nog te horen. Van R. maakte e.en breed gebaar met zjjn armen en lachte. „Ik begon me een beetje onge rust te maken, omdat de jury zo lang in beraad bleef", zei hij. „Tijdens het proces had ik soms enige moeilijkhe den met het vertalen. Juristen kunnen sluw met woorden omgaan. Zij vragen dezelfde vraag drie keer en elke keer een beetje anders". „Dit is Amerikaans recht" „Wat gaat IJ nu doen", wilde een ver slaggever weten. „Rust nemen", was het laconieke antwoord. De districtsoffi cier van justitie Garrett Byrne zei: „De jury heeft gesproken. Dit is Ameri kaans recht!" Zijn assistent John Mc. Auliffe, die als aanklager was opgetre den, had na de uitspraak onmiddellijk haastig de zaal verlaten en was daar na voor commentaar niet meer bereik baar. De uitslag van het proces moet voor deze officier van justitie een bit tere nederlaag zijn geweest. In de af gelopen veertien jaar had hij zestien moordzaken voor de rechtbank ge bracht en alleen de eerste in 1946 «n nu de zeventiende dan eindigden met vrijspraak. In de Charles Street-gevangenis ble ven een paar boeken en een pakje siga retten vandaag liggen. Zij waren eigen dom van de marconist, die 139 dagen in de cel daar had gezeten. „Van R. zal zijn eigendommen zelf wel niet ko men ophalen", dacht een functiona ris. V -.■■■■■/ -NU - AU/UA y •Nï U""-*- - - LOS ANGELES, 3 maart (UPI) Als nieuwe datum voor de terechtstelling van Caryl Chessman in de gaskamer heeft rechter Clement D. Nye in Los Angeles 2 mei vastgesteld. Het aan Chessman verleende uitstel van zestig dagen loopt op 18 april af. In de doden cel Aan San Quentln in Californië be groette Chessman de vaststelling van zijn negende executiedatum met grim mige ironie. „Het ziet er niet naar uit dot ik de leeftijd haal van Jack Benny", verklaarde hij. Chessman refereerde hier aan een uitlating van de Ameri kaanse televisiekomiek Benny dat hij pas 39 jaar is, hoewel hij hier in feite ver over moet zijn. Chessman hoopt 39 te worden op 27 mei. Gouverneur Brown van Californië, die onlangs Chessman uitstel van executie gaf, heeft gisteren het parlement van de staat een boodschap gezonden waar in hij op afschaffing van de doodstraf aandringt. De gouverneur noemt Chess man niet, maar zegt dat de doodstraf „een grove mislukking" is gebleken, omdat deze „noch de onschuldige heeft beschermd noch de booswichten heeft afgeschrikt". In de eerste plaats zijn de zwakken, armen, onwetenden en ras- senminderheden er het slachtoffer van geworden, aldus de gouverneur. Brown verklaarde dinsdag tegenover verslaggevers van mening te zijn dat het zeer moeilijk' zou zijn het parlement tot afschaffing over te halen wegens de DEN HAAG, 2 maart Prins Bern- hax'd is vanmiddag van zijn verblijf in de Soedan in Nederland teruggekeerd Om vijf uur landde de regeringsdakota op de vliegbasis Soesterberg. De prins had in Rome een tussenlanding ge maakt voor een kort pfivé-bezoek. iiiiH!iiii!iiii:mif;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii verhitte sfeer welke is ontstaan door het geval-Chessman. Gouverneur Brown heeft intussen de executie opgeschort van drie an dere veroordeelden die deze maand in de gevangenis van San Quentin, waar ook Caryl Chessman op zijn executie wacht, terechtgesteld zouden worden. .AMSTERDAM, 3 maart Het be stuur van de Nederlandse Metselaars- patroonsbond, een vereniging van ge organiseerde onderaannemers voor metselwerk, die het merendeel der metselaars op de bouwwerken brengt, heeft aan zjjn leden het consigne uit gegeven de zelfde lonen aan hun werk nemers uit te betalen en geer. loons verhogingen toe te kennen. „Een der gelijke loonsverhoging zou vele leden, tot bankroet en faillissement voeren", aldus de Nederlandse Metselaarspa- troousbond, die zich solidair verklaart met de Raad van Bestuur Bouwbe drijf en de aannemershonden wat beflïreft hun afwijzing van tekenen van de nieuwe bouwvak c.a.o. CONSTANTINE, 3 maart (AFP) President De Gaulle van Frankrijk is vanmorgen op het vliegveld van Con- stantine aangekomen voor een kort be zoek aan Algerije. Het bezoek heeft een zuiver militair karakter en bijzonder heden van de reis worden geheim ge houden. AMSTERDAM, 3 maart Woens dagavond is de 20-jarige timmerman, L. P. L. Holla, wonende in de Valerius- straat, door gasvergiftiging om het le ven gekomen. De heer Holla was ziek en had een pan melk op liet gas ge zet, waarna hij naar bed was gegaan. De melk bleek overgekookt te zijn waardoor de vlam werd gedoofd. Het gas was echter blijven doorstromen. PEST dreigt in Agadir Boven de vernielde stad hangt thans een nieuwe dreiging: het gevaar van een pest-epidemie. De stad is geheel zonder vers water en vele riolen lig gen open. Grote ratten die in het zon licht op katten ljjken, zoeken in de ruïnes, waar de ongetelde doden lig gen, naar voedsel. In de stad worden nog zwakke kre ten van „au secours" (help) gehoord en het verschrikkelijke is dat het uren kan duren voordat men de levend be graven man of vrouw kan bereiken. „We moeten vandaag zoveel mogelijk uit de puinhopen redden, want morgen zal het misschien te laat zijn. Zelfs in gevallen waarbij de slachtoffers in ka mers gelijkvloers zijn opgesloten, is hulp dringend nodig. Zij zullen waar schijnlijk slechts schaars gekleed zijn en hebben dus te Ipden van de kou. Spoedig zullen zij niet meer in staat zijn om hulp te roepen", aldus een Franse arts in de rampstad. De opruiming van de puinhopen is vandaag dan ook met kracht ter hand genomen. Voor het eerst heeft men op verschillende plaatsen bulldozers en an dere mechanische hulpmiddelen dur ven inzetten. Duizenden militairen uit Marokko, Franse en Nederlandse ma trozen en Amerikaanse vliegers doen nog het uitefste om bedolven slachtof fers op te sporen, maar de tijd is gaan dringen. In het marokkaanse klimaat dreigt er een epidemie, waneer de lij ken niet spoedig worden geborgen. Een walgelijke stank hangt over verschil lende stadsdelen, die alle tot verboden gebied voor anderen dan de redders zijn verklaard. Het gebied dat totaal verwoest is is ongeveer drie vierkante mijl groot, precies in het centrum van de stad. Er staan nog enkele gebouwen over eind, met grote scheuren in de mu ren. Kroonprins Moulay Hassan van Marokko zei gisteren in een verkla ring dat de gehele stad moet worden gesloopt alvorens met de wederopbouw begonnen kan worden. Maar hij ver zekerde dat Agadir tegen 2 maart 1961 weer zal zjjn opgebouwd. 2 maart is Marokko's onafhankelijk heidsdag. Zestig grote vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht zijn gisteren ter beschikking gesteld van de Marokkaan se autoriteiten. -Cii zijn afkomstig van bases in Duitsland en Frankrijk zowel als van bases in Marokko zelf. Zij vorm den gisteren een luchtbrug tussen Aga dir en Casablanca om gewonden over te brengen. Op de retourvlucht ver voerden zij dekens, voedsel, medicij nen en tenten. De Fransen, die Marokko tot 1956 bestuurden, stonden vooraan in de hulpverlening op grote schaal. Van de Franse'luchtmacht en marine-bases in Marokko werden 35 vliegtuigen ter be schikking gesteld om gewonden te eva cueren. Zij vervoerden 24 doktoren en 27 verpleegsters zowel als medicijnen en chirurgische instrumenten en appa raten. lier schepen van de Franse Middellandse Zee vloot hebben voor de kust het anker laten vallen gereed om te helpen met de evacuatie en om an dere diensten te verlenen. Het Franse leger zorgde voor 12.000 rantsoenen, 12.000 broden, 2.000 bedden en dekens en 48 tenten, die elk aan 16 personen plaats bieden. Van alle kanten en uit allerlei landen stromen zendingen binnen. Paus Joannes XXIH heeft zijn innige deelneming betuigd met de slachtoffers van de aardbeving. In een schrijven aan de aartsbisschop van Rabat geeft de paus hieraan uiting. Hij heeft het hoofd van de Pauselijke Hulpactie, mgr. Baldelli, voorts opdracht gegeven ten spoedigste alle mogelijke hulp te ver lenen. DEN HAAG, 3 maart Het ministe rie van buitenlandse zaken heeft van de Nederlandse ambassade in Rabat be richt ontvangen, dat alle Nederlanders in Agadir behouden zijn. Aanvankelijk bestond er enige ongerustheid over het lot van twaalf Nederlandse handelaars en een Nederlandse toerist, die ten tij de van de aardbeving in de Marokkaan se rampstad verbleven. DEN BOSCH, 3 maart (KNP) Het Nederlandse r.k. Huisvestingscomi té, afdeling bijzondere noden en ram pen, deelt mee dat het zijn giro no. 3230 heeft opengesteld voor allen die geldelijke steun willen verlenen aan de slachtoffers van de ramp van Agadir in Marokko. UTRECHT, 3 maart De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in overeenstemming met het college van rijksbemiddelaars aan de directie van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen me degedeeld, dat men er mee akkoord gaat, dat de werknemers bij de N.S. met ingang van 1 april een loonsver hoging ontvangen van vijf procent. Tevens is goedkeuring gehecht aan het voorstel om per 1 april en per 1 oktober eenmalig een uitkering te ge ven van één procent van de jaarbezol diging. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt met tijdelijk enige regen, maar ook plaatselijk enkele opkla ringen. Matige, aanvankelijk af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. Zon: 7.20-18.25. Maan: 10.32-00.58. DE BILT, 3 maart Het grootste deel van Europa bevindt zich in zachts lucht, die tussen de twee druksystemen met zuidwestelijke winden wordt aan gevoerd. In deze situatie is nog geen verandering te verwachten. Het zachte weer duurt voort. De kans op enige regen blijft vrij groot. vüssingen Twente Eindhoven Onverminderd wordt de hulpverlening aan de zwaar getroffen bevolking van de Marokkaanse stad Agadir voortgezet. Op de foto ziet men hoe matrozen een zwaargewonde over de puinhopen naar een tijdelijk hospitaal dragen. Station Weer Den Helder onbewolkt Ypenburg onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. motregen licht bew. Zd.-Limburg licht bew. regen regen regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. motregen licht bew. regen regen zwaar bew. regen zwaar bew. half bew. onbewolkt max. min. neeral. temp. temp. afgeL Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam j Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn München Zürich Genève Athene Rome Madrid 10 9 10 10 10 11 10 1 gisteren 6 6 6 6 6 8 7 6 1 0 2 5 6 7 5 7 7 6 4 5 6 12 7 eojonejtf half bew. 3 13 10 9 8 14 17 12 11 7 7 19 17 18 26 24 uur 6 3 3 2 4 6 0.6 1 3 1 4 0 4 1 7 4 0 2 5 7 14 0 5 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1