m U VQORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Voorbereidend werk voor Concilie vordert goed CONTACT Eurovisie-landen ontevreden BENZOËZUUR IN GEHAKT EEN RUBENS OP DRIFT 1 Maneschijnloze nachten bieden goede waarnemings- mogelijkheid h 2Q Paus leeft intens mee Twee jaar geëist tegen ambtenaar Grote brand in Groningen Over beeldreportages uit Squaw Valley Slager uit Rijswijk veroordeeld Zware straf voor twee kapiteins „Safari to Asia" Edens memoires Nieuwe vorm voor de Epiloog V B Flamingo „op de been" gehouden ie lol 2 ASPRO's^2...UtfetitMeek ft/ UW TAFELWATER UW TAFELDRANK. DE STERRENHEMEL IN MAART DONDERDAG 3 MAART 1960 Toegangsp'rlj f 2.50 Catalogus f2.S0 MAANDAG dinsdag MAART MAART MAART MAART MAART TERREINEN VREDENBURG EN CROESELAAN Gemeentedienst voor 20 mille opgelicht Beddenmagazijn verwoest, forse schade Bij huurverhoging Onderhoud en woon- gerief van woningen Kamer wil meer weten over de richtlijnen Kelp U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Houd altijd Rennies bij de hand... „Schandelijke navigatie" 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn In Capelle a. d. IJsel Ontzield lichaam langs stille weg Moord op fabrikant niet uitgesloten PRODUKTIELEIDER T.V. V.P.R.O. Vanavond Voor familiegébruik, in i/1 literschroefflessen door W. H. VAN EEMLANDT iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Vcor familiegebruik, in ï/i literschroefflessen Antares li» ^«1* j fEBRUARi (Advertentie) Gratis busverbinding tussen Vredenburg en Croeselaan ROME, 3 maart (K.N.P.). Het werk van de pauselijke commissie van voorbereiding voor het Concilie is nage noeg voltooid. Deze commissie heeft het basismateriaal verzameld. Gespeciali seerde commissies onder leiding van kardinalen zuilen het werk binnenkort voortzetten. Verwacht wordt, dat de ge specialiseerde commissies deze zomer worden geïnstalleerd. Paus Joannes heeft ai het beschikbare materiaal opgevraagd en maakt er momenteel een serieuze studie van. Dit betekent in feite, dat de huidige commissie onder kardinaal Tar- dini nagenoeg klaar is en dat zij haar werkzaamheden binnenkort zal overdra gen. De commissie-Tardini werd geïn stalleerd op 16 mei 1939, nauwelijks vier maanden nadat de paus zijn plan voor een Algemeen Concilie had bekend ge maakt. LEEUWARDEN, 2 maart De offi cier van justitie bij de rechtbank heeft tegen het 43-jarige voormalige hoofd van de dienst sociale zaken van de gemeente Leeuwarderadeel twee jaar gevangenisstraf geëist wegens verduis tering van twintig mille ten nadele van deze gemeente. Deze zaak diende reeds op 23 sep tember, maar de Rechtbank achtte het nodig een aanvullend proces-verbaal te laten uitbrengen. De verdachte pro beerde een deel van de schuld af te schuiven op een verificateur van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, die meegewerkt zou hebben aan de falsificaties. 1 De officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, concludeerde echter, dat de ambtenaar welbewust had ge knoeid in de boekhouding, door gepaal de inkomsten te verzwijgen. Hij leefde persoonlijk op te grote voet. Mr. Ge linck was slecht te spreken over de houding van verdachte, die steeds weer probeerde de schuld op anderen te schuiven. De raadsman van verdachte vond het uitgebrachte verificatierapport zeer onvolledig en wees op de veelomvatten de werkzaamheden, die verdachte in dienst van de gemeente Leeuwardera deel verrichtte. Volgens hem knoeide de man niet in de boeken om er zelf be ter van te worden, maar uit een verkeer de zucht naar lijfsbehoud. Door de slor dige administratie ontstonden namelijk kastekorten, die hij op onoirbare wijze wegwerkte. Pleiter vroeg om een ge deeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 16 maart. GRONINGEN, 3 maart. Vannacht is in de Poelestraat het bedrijfspand van diet beddenmagazijn Mulder voor het grootste deel uitgebrand. De schade is groot. Voorbijgangers zagen tegen twee uur grote rookwolken naar bui ten komen. Toen de brandweer, arri veerde, sloegen de vlammen reeds door de stukgesprongen ruiten van de eerste étage naar buiten. Na korte tijd sloeg het vuur door het plafond over naar de tweede étage. Een dichte vonkenre gen daalde op de huizen in de omgeving neer, maar omdat deze werden natge- houden kon uitbreiding van de brand worden voorkomen. Het vuur werd met zes stralen bestreden. De brandweer moest zich van gasmaskers bedienen. Na drie kwartier kon het sein „brand mees ter" worden gegeven. .Tot ver in de ochtend was men echter nog aan het nablussen. Smeulende dekens en matras sen moesten in gróte hoeveelheden naar buiten worden geworpen. De oorzaak is nog niet bekend. Het beddenmagazijn is eigendom van de heer A. Niezen te Glimmen. DEN HAAG, 3 maart De Tweede Kamer heeft minister Van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid om een nader onderhoud gevraagd over het ontwerp van de richtlijnen, aan de hand waarvan de huuradvies- commissie het onderhoud en wo.onge- rief van woningen moeten beoordelen. Dit blijkt uit het eindverslag van de Kamercommissie die de openbare be handeling van de huurvoorstellen heeft voorbereid. De commissie vraagt ook welke ver hogingen van de pensioenbedragen in gevolge AOW en AWW ter compensa tie van de huurverhoging zijn te ver- wachten. Waarom heeft de regering eerst thans hierover advies aan de S.E.R. gebraagd? Tenslotte wordt naar aanleiding van de voorgestelde wijzigingen in grond en personele belasting gevraagd op welk tarief het percentage van de per sonele belasting zou moeten worden gesteld om te voorkomen dat de op brengst ten bate van gemeenten en provincies zou verminderen. De commissie, die uit tien prelaten van de Romeinse Curie en een se cretariaat van vier man bestaat, had tot taak contact op te nemen met alle bisschoppen over de gehele wereld en hen te verzoeken advies en suggesties te geven voor hot Ccncilie; de voorstel len te verzamelen afkomstig uit de Ro meinse Congregaties, welke belast zijn met het wereldbestuur der Kerk; de grote lijnen der voorstellen en sugges ties vast te leggen en daarover de me ning te vragen van specialisten der ka tholieke universiteiten op het terrein van theologie en kerkelijk recht en tenslot te voorstellen te doen inzake de samen stelling der commissies, welke het Con cilie definitief voorbereiden. Met het eerste deel van bahr opdracht is de commissie gereed. Zij heeft aan 2700 bisschoppen en andere autoriteiten brieven gericht met het verzoek om sug gesties. Hierop heeft ongev. tachtig pro cent geantwoord, hetgeen ruim voldoen de geacht wordt. De voorstellen uit de Kerk zijn ook alle gecatalogiseerd naar belangrijkheid van onderwerp op 2100 kaarten. Deze zijn gerangschikt zowel naar land als naar onderwerp. Vóór 15 maart moeten nu de voorstel len van de Romeinse Curie binnen zijn. Met haar opdracht om de grote lijnen vast te leggen voor de onderwerpen, die eventueel voor behandeling in het Concilie in aanmerking komen, is de commissie ook gereed. Voor het eind van de volgende maand moeten nu pog de antwoorden der universiteiten bin nenkomen. De commissie-Tardini staat thans voor haar laatste opdracht aanbe velingen te doen voor de samenstelling der gespecialiseerde commissies.. De paus leeft met de voorbereidende werkzaamheden mee. Hij wijdt lange dagen aan de voorstellen uit de wereld kerk, maar bovendien bestudeert hij historische documenten met betrekking tot de vroegere oecumenische Concilies. KOPENHAGEN, 2 maart. De In ken woord de aandacht gevestigd op Eurovisie-verband samenwerkende lan- de vluchtelingenkampen te Friedrichs- den zijn voornemens, gemeenschappe- feld en Ohmstede en op de actie „Doe lijk te protesteren bij de TV-pool van I open", die de vluchtelingen wil helpen wr sa 1.. 1 l i..1.1 _1 ,.11 V 1 n ,1 1 r) U n-)n Advertentie Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Die één of twee tabletten doven Uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennies- onopvallend - één voor Deze zeldzame flamingo uit de Andes, in Bolivia, die naar de New Yorkse Bronx- dierentuin is overgevlogen, is door de reis en de verandering van lucht zó ver zwakt, dat h\j niet zonder hulp op zijn ranke poten kan staan. Men houdt hem op deze manier „op de been" tot hij wat is aangesterkt om „op eigen benen te staan". (Advertentie) DEN HAAG, 2 maart De econo-1 Op een vraag van de slager, waarom mische politierechter heeft vanmiddag een 49-jarige slager uit Rijkswijk ver oordeeld tot een boete van f 125.- subsi diair 25 dagen hechtenis wegens het gebruiken van benzoëzuud in gehakt. De keuringsdienst van waren had in november in monsters gemengd ge hakt van deze slager benzoëzuur ont dekt. De slager kreeg op zijn verzoek twee verzegelde tegenmonsters, die hij door eigen deskundigen liet keuren. In tegenstelling tot het rapport van de keu ringsdienst werd in de rapporten van de deskundigen van dé slager geen mel ding gemaakt van benzoëzuur. De als getuige gehoorde directeur van de keuringsdienst van waren in Den Haag, dr. W. Meyer, toonde de politie rechter met meegebrachte dia's de aanwezigheid van benzoëzuur, waar door het gehakt de rood-bruine kieur be hield. Volgens het vlees- en vleeswaren- besluit mag aan gehakt geen conserve- ringsmiddel worden toegevoegd. Alhoe- wel benzoëzuur geen giftige stof is, is het een ondeugdelijk conserveringsmid del voor vlees. Het vlees wordt door de toevoeging van benzoëzuur veel gevoeli ger voor; ziekteverwekkende bacteriën. (Advertentie) bij garnalen én margarine de toevoe ging van benzoëzuur wel is toegestaan, antwoordde dr. Meyer dat dit een ge heel ander milieu is dan vlees. De zuur- tegraad van deze artikelen ligt anders dan bij vlees. De officier van justitie heeft een boe te van f 125.- subsidiair 25 dagen hech tenis tegen de slager geëist, om hem de gelegenheid te geven in appèl te gaan. De slager zag echter, na het von nis van de politierechter, hiervan af. CAPELLE A/D IJSEL, 3 maart Gisteren is het ontzielde lichaam van een 45-jarige Rotterdamse fabrikant, C. J. R„ bij de rivier in Capelle a/d IJsel aange troffen. Zijn harloge stond stil op half- vier. Deze fabrikant moest dinsdagavond naar Krimpen a/d IJsel. De rijkspoli tie kan nog niet verklaren hoe hij in Capelle a/d IJsel langs een stille en vrij wel ongebruikte weg t# water is ge raakt. Moord wordt niet uitgesloten ge acht. De auto van de fabrikant is laat in de middag in zeven meter diep water aangetroffen. AMSTERDAM, 2 maart De raail voor de scheepvaart heeft twee kapi teins van coasters zwaar gestraft. De 36-jarige Haagse kapitein van de kust vaarder „Zevenbergen" werd voor vier maanden de bevoegdheid ontnomen om als kapitein te vnrrfh op zeeschepen, en de 28-jarige kapitein van de coaster „Draka" mag zijn functie drie weken niet uitoefenen. De „Zevenbergen" (eigendom van de N.V. Zuidhollandsche Scheepvaart Maatschappij te Rotterdam) is 27 juli op de reis van Dakar naar Duinkerken gestrand bij Pointe des Almadies. In de eerste en voornaamste plaats heeft, volgens het oordeel van de raad, de ka pitein hieraan schuld wegens zijn „schandelijke en ergerlijke navigatie". Doch ook de 33-jarige tweede stuur man uit Rotterdam gaat niet geheel vrijuit. De raad strafte hem met het uitspreken van een berisping. De stranding moet, aldus de raad, worden toegeschreven aan het feit, dat aan boord van het schip na het passeren van Kaap Manuel feitelijk niet meer is genavigeerd. Koerslijnen stonden niet in de kaart, de peilin gen waren onvoldoende, bestek is niet bijgehouden en zonder meer werd op zicht gevaren, waarbij is verzuimd om hetgeen men waarnam te toetsen aan de kaart en de lichtenlijsten. Kapitein van de kustvaarder „Dra- ka", uit Zoutkamp was 23 juli 1958 met zün schip (eigendom van L. Davids te Delfzijl) in de Finse golf aan de grond gelopen. Dit moet, volgens het oordeel van de raad, voornamelijk worden ge weten aan zijn schuld. De stuurman, aan wie geen straf is _opgelegd, heeft zonder enige controle de opgaven van zijn kapitein blindelings vertrouwd. Squaw Valley wegens de slechte beeld- ïeportages, die over de Olympische Winterspelen zijn geleverd, aldus heb ben functionarissen van de Deense te levisie verklaard. Volgens deze zegslieden was de on tevredenheid over de dienst overal in Europa zeer groot en zal de kwestie volgende maand op een bijeenkomst van Eurovisie-vertegenwoordigers in Amsterdam worden besproken. Bij die gelegenheid zal ook worden beraad slaagd over het treffen van maatrege len om een dergelijke teleurstelling bij de zomerspelen in Rome te vermijden. De eerste stap in dit opzicht is reeds gedaan door de benoeming van een functionaris voor coördinatie en con tact, die in de Italiaanse hoofdstad toe zicht op de gang van zaken zal houden. Volgens de Deense woordvoerders werken bi.i de voorbereidingen voor Ro me de Öosteuropese landen samen met de Westerse Eurovisie-landen. HILVERSUM, 2 maart. De AVRO- televisie zendt morgenavond de laatste aflevering uit in de filmserie „Luip aard op schoot". Vier weken later, op donderdag 31 maart, begint onder de titel „Safari to Asia" een nieuwe film serie, die eveneens is vervaardigd door Armand en Michaela Denis. Daarbij worden landen bezocht, waar de le venswijze der mensen in vele opzich ten sinds duizenden jaren niet is gewij zigd. In de eerste uitzending wordt o.a. een bezoek gebracht aan de tempels en het koninklijke paleis van Bangkok, de hoofdstad van Thailand. Het echt paar Denis laat natuurlijk ook nu weer dieren een rol spelen'in zijn films. Dit maal is het Ginger Poo, de orang- oetang, die met zijn bazin Pollit bij het filmechtpaar op theevisite kómt. LONDEN, 2 maart. In de Euro pean English Service van de BBC zal zondag om 18.45 uur in de rubriek „Questions in the air" een aantal voor aanstaande historici en deskundigen op het gebied van de buitenlandse poli tiek ïn Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk via de radio met elkaar worden verbonden. Zij zullen de mémoires van Sir Anthony Eden be spreken, die onlangs in Londen zijn ge publiceerd. Naast belangrijke onthullin gen met betrekking tot bijzondere aan gelegenheden als de Suez-Affaire. wer pen deze mémoires een nieuw licht op de Anglo-Amerikaans-Franse spannin gen tijdens de na-oorlogse ambtsperio de van Eden. De discussie zal van Lon den uit worden geleid door Alan Bul lock, hoofd \an de St. Catherine's So ciety in Oxford en van het St. Cathe rine's College. Van Amerika uit zal het voord worden gevoerd door Robert Bowie, directeur van het Centrum voor Buitenlandse Zaken in Harvard, die van 1953 tot 1956 in dienst was van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken, een belangrijke periode, die ook in het boek van Eden wordt behandeld. In Parijs spreekt Ray mond Aron, hoogleraar in de sociolo gie aan de Sorbonne. De discussie, die op de geluidsband wordt opgenomen, zal tevoren in het Third Programme en de Home Service van de BBC wor den uitgezonden. AMSTERDAM, 2 maart Het tele visieprogramma van vanavond werd verzorgd door de KRO. Om te gegin- nen werd nog eens via film en gespro- uit de ellendige toestanden in deze kampen te geraken. Een actie die on getwijfeld aller steun verdient. Vervolgens was het de beurt aan Jan Willem Hofstra en A. van Dom burg met de rubriek „Voetlicht en ca mera", waarin nieuws over toneel en film op de beeldbuis werd gebracht. Hierna werd in de rubriek „Televitri- ne" de aandacht gevestigd op linnen. „Falsificaten" was de titel van een interessante documentaire over het werk van Interpol en andere politie-in- stanties bij het opsporen van verval sers van bankbiljetten en degenen, die het valse geld in omloop brengen. Men had hier als onderwerp gekozen een van de belangrijkste bankbiljettenver- valsingszaken na de tweede wereldoor log. Het programma werd besloten met, naar het ons voorkwam, een poging om een nieuwe vorm te vinden voor de Epi loog. In een kort filmpje getiteld „De schuilplaats" werd een moderne versie gegeven van het bekende verhaal uit het Oude Testament, waarin koning David zijn dienaar Urias, met wiens vrouw Betsabe hij overspel gepleegd heeft, naar een vooruitgeschoven post in het gevecht stuurt, in de hoop, c!® Urias sneuvelt, wat inderdaad gebeur^ In deze moderne versie van dit bijbels verhaal speelde Katja Ernst de vroU van de sergeant, die door zijn kapi»e' (Anselm van Melis) met wie de vrou een verhouding heeft, naar een gevaa lijk deel van het front gestuurd woro Evenals de profeet Natan David op schanddaad wijst, is het in deze J" derne vorm de aalmoezenier (Jaap stra), die deze rol vervult. Naar aanw' ding van deze korte filmscène sPr®-5 dan de weleerwaarde heer D. C°P"jn de Epiloog over zonde en boete, waarj. ook een toepasselijke negro spirit"1! van Mahalia Jackson was verwerf Als dit inderdaad een poging is om Epiloog een nieuwe en modernere vor» te geven, dan menen wij dat men h>® r mee, in eerste instantie althans, zeB geslaagd is. HILVERSUM, 3 maart De VP^ heeft de acteur Ko v.d. Bosch als J».g duktieleider voor de afdeling teleViSL aangesteld. Deze functie bestond nog toe niet bij de V.P.R.O. In het radioprogramma van "7 NCRV kan men vanavond luistere naar .)Vlag in top", waaraan meewe ken het Goois Gemengd Koor ona leiding van Lex Karsemeyer, Pc'rorl'i. Hosang en het Promenade Orkest der leiding van Benedict Silberm® Later op de avond bespeelt Gerard A kerhuis het orgel in de Nlcolaikerk Utrecht, waarop hij werken van Kre° Bach, Clérambault en Reger uitvoert- de Advertentie (Advertentie) 10 Als in een ultra-sonische duikvlucht viel Otis om laag van de lichte berghoogten zijner vreemde bele venis naar het duistere, benauwende dal van de har de realiteit. Hij werd zich weer bewust van vage, ge dempte geluiden, van een kleurig tapijt, waarop zijn voeten rustten, van een glanzende parketvloer, van een met groene stof overtrokken bank en van een hem nietszeggend gezicht naast het zijne Maar be heersing was hem een tweede natuur en dus bromde hij: „Middag!" De fotografische reproducties halen niet bij de werkelijkheid, vindt u zelf niet?" ging Strakey voor zichtig tastend verder. Cardifan richtte de blik weer op bet schilderij Goddank, de betovering was niet verbroken! Hij be hoefde de ogen slechts op zijn evenbeeld te richten om, hoe vreemd het ook scheen, opnieuw .te delen in de gebeurtenis, die zich binnen het raam van de ver gulde lijst als in een driemensionale wereld afspeelde. Hij vergat de opmerking van zijn buurman. Maar de antiquair gaf het niet op. Jammer, jammer, dat het niet te koop is, ander? zou u het kunnen meenemen naar huis en er net zr lang en net zo dikwijls naar kunnen kijken als u zeil wilde. Ach, wat zou dat doek een prachtige vulling zijn voor die lege wand in uw studeerkamer." Voldaan zag Strakey dat deze opmerking, goed was aangekomen. Midden in de roos! Er ontstond opeens een grote leegte ergens in het binnenste van Otis Cardigan. Die kleverige stem naast hem had waar achtig nog gelijk ook....het schilderij was niet van één "hygiënisch verpakt. En nog lekker I hem. Met een flits was Otis terug op zij van smaak bovendien.... rein. Nog nooit had hij een nederlaag geïncasseerd en dit zou niet de eerste keer worden dat hij de vlag streek! Zjjn vitale strijdlust was nog even paraat, ge lukkig....Met een nauwelijks merkbare zweem van een glimlach op de lippen, keek de Amerikaan Holo- fernes geruststellend en veelbetekenend aan. Zodra het aankwam op transacties was Cardigan de .m^n die iedereen de baas was, zelfs deze Babylonische generaal.... ,al mocht die dan ook honderdmaal de macht hebben Cardigan naar een sprookjesland te transporteren. Zachtjes zei hij: Dit schilderij zal aan die wand hangen!" Strakey slaakte een diepe zucht van verlichting. Zijn reis naar Holland zou een voordelige speculatie blijken. „Met geld is alles te bereiken, meneer Cardigan. „Dat behoeft u mij niet te vertellen....Voor het ogen blik heb ik u niet nodig. Misschien later....binnen een dag of twee, drie"Waar kan ik u vinden?' Strakey had zijn visitekaartje al bij de hand. hij schreef een Amsterdams telefoonnummer onder zijn naam. Met een buiging overhandigde hij het aan zijn buurman. De tact van volleerd verkoper deed hem begrijpen, dat hij tevreden moest zijn met het be reikte resultaat en dat hij er verstandig aan zou doen Cardigan zo snel mogelijk alleen te laten. Hij maaxie dus een nieuwe buiging, groette zijn cliënt eerbie dig en verwijderde zich welgemoed. Na de abrupte verbreking van zijn dromerige stem ming kon Otis niet meer de vroegere extase terug vinden. Later, wanneer de Judith en Holofernes op Riverside Drive een permanent thuis had gevonden, zou er tijd genoeg zijn in het bijzijn van dat lang vergeten paar de rust te vinden, die hem een levens behoefte was geworden. Dan kon Kate er ook van genieten....Voor het ogenblik diende hij tot zaken tc komen met de Nederlandse regering. Het was nu liet de tijd voor dromerijen.... Hij stak Strakey's kaartje in de zak, stond met /h'n gewone zelfverzekerdheid op en liep tot vlak dij het grote doek aan de matgrijze wand. Het perspec tief ging verloren in het beeld voor hem, de warme kleuren vermengden zich tot een vormeloze uitge strektheid, slechts twee felle ogen bleven op Otis ge richt. Zo dit nog nodig was geweest zouden ze hem moed hebben ingesproken. In zijn eenvoud kon hij geen andere afscheidsgroet over de lippen krijgen dan het banale: See you later! Maar ze begrepen el kaar beter, dan wanneer Otis een dure eed voor het schilderij zou hebben gezworen. Toen wendde hij zich resoluut af en liep met snelle stappen naar de uit gang. Na drie dagen kwam het antwoord van de minis ter. De staatsman betreurde het oprecht dat hij, na ampele overweging, afwijzend moest staan tegenover de verkoop van het schilderij naar Amerika. Intus sen was er wellicht een mogelijkheid om ten dele te gemoet te komen aan het verzoek. De minister wilde er namelijk toe medewerken, dat de blote eigendom van het doek aan Cardigan werd overgedragen te gen betaling van veertigduizend dollar. Hij hoopte, dat de wetenschap eigenaar te zfjn van het door hem begeerde voorwerp, de Amerikaan ermede zou kun nen verzoenen, dat dit tot het kunstbezit van het Ne derlandse volk zou blijven behoren en permanent door iedere bezoeker van het Rijksmuseum zou kun nen worden bewonderd. Otis herlas de in het Engels gestelde brief enige malen, zonder ook maar enig blijk te geven van te leurstelling. Een paar maal liep hij, diep in gedach ten verzonken, zijn eenzame hotelkamer op en neer. Toen belde hij de ambassadeur op en verzocht deze hem onmiddellijk de beste jurist te sturen over wie de kanselarij beschikte. Hij legde de hoorn op de haak, met de fijne glimlach om de mond, die alleen te voorschijn kwam, wanneer Cardigan de overtui ging had een tegenstander schaak te hebben gezet. Nadat de rechtskundige bij hem was binnengelaten, gaf de millionair een korte uiteenzetting van de re denen van zijn bezoek aan Europa. Hij liet zijn be zoeker het -ministeriële briefje lezen en uitte slechts terloops zijn verwondering er over, dat de staat een zó hoge prijs durfde vragen voor de overdracht van een uiterst beperkt recht, hetwelk het feitelijk bezit voor de koper illusoir maakte. „Ik kan mij echter," besloot Otis zijn uiteenzetting, „de weelde veroorjoven een dergelijke som neer te tellen voor het simpele plezier mij eigenaar te kun nen noemen van een schilderstuk, waarin ik zeer veel belang stel. Ik aanvaard derhalve het aanbod van de minister en ik zal u een volmacht geven nar mens mij op te treden bij het sluiten van het con tract." De metaalkoning zweeg even, terwijl hij aan dachtig het scherpe, intelligente gezicht van zijn raadsman bestudeerde. Wordt vervolgd). >0* hercules O), O 0J.HWCHU* ••54 vu söW* Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden en het laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel die op 15 maart, tussen 5 en 7 uur. Voor vroegere waarnemingen de kaaft draaien in de richting van de wijzers van een uurwerk, voor latere waaf' nemingen in tegenovergestelde richting. Voor de maan zijn het eerste kwartier, de volle maan en het laatste kwartier aangegeven; de cijfer. duiden de dag van de maand aan. De zichtbare planeten zijn: Venus (VE Mars (M), Jupiter (J) en Satumus (S). De bewegingsrichting wordt aart' gegeven van punt 1 (le dag) naar punt 31 (laatste dag van de maand). Tijdens het tweede deel van de nacht komen Venus, Mars, Ju piter en Saturnus op aan de oostelijke horizon. Op 5 maart gaan maan en de -ster Aldebaran van het sterrenbeeld de Stier tegelijk onder. Juist voordat zij verdwijnen staan zij in conjunctie (dicht bij elkaar). Op 13 een wazige driehoekige lichtvlek boven de plaats waar de zon juj^ï is ondergegaan, moet men stadslieh, vermijden en zijn ogen een tiental minuten aan het donker laten wefl' nen. Zodiakaal licht is zonlicht dat doof korreltjes wordt verstrooid. Dez® in conjunctie taicnt dij eiKaari. up u vaouuuju. Lh maart is de maan in oppositie met behoren tot een platte wolk die z1 langs weerszijden, van het vlak va» de zon, dat wil zeggen de maan komt op als de zon ondergaat. De maan is op dat ogenblik vol, daar de aarde tussen zon en maan ligt. Op 13 maart heeft een totale maans verduistering plaats voor de volgen de streken: Noord- en Zuid-Amerika, de Stille Oceaan, de Westkust van Europa, Noord-Afrika en in zekere gebieden van de zuidpool, Australië, en Nieuw Zeeland. Hoewel deze maansverduistering in ons land niet kan worden waargenomen, wordt toch aangeraden tussen 16 en 26 maart waarnemingen te doen aange zien dan maneschijnloze avonden voorkomen. Nu bestaat de mogelijk- de baan van de aarde, rondom de zon uitstrekt. Deze korreltjes be' schrijven evenals de aarde bane" rond de zon. Men weet, dat dageluB vele van deze korreltjes op de aar de vallen. In de loop van 24 uur v» een miljoen kilogram. Op 27 maart is het nieuwe maa1^ want de maan ligt tussen de zon.-^t de aarde. Voor onze omgeving b® de donkere maan (donkere zijde va de maan) ten zuiden van de zqn^ zodat de maan de zon niet verdui», tert, maar voor het volgende ëeP'c zal een gedeeltelijke zonsverduis»e^ ring optreden; n.l. het Zuidpool^ heid het zodiakaal schijnsel op te bied en het grootste gedeelte va£ sporen. Om dit zwakke schijnsel waar Australië. 70% van het zonsoppervia*1 te nemen, dat zich voordoet onder wordt daar verduisterd. Efemeriden. Van 29 februari tot 31 maart lengen de dagen met 1 uur e" 58 minuten. Data Opkomst Ondergang Zon 1 7.27 u. 18.24 u. 31 6.22 u. 19.13 u. Venus 1 6.32 u. 15.36 u. 21 6.10 u. 16.35 u. Mars 1 6.20 u. 14.57 u. 21 5.38 u. 15.04 u. Jupiter 1 4.07 u. 12.04 u. 21 2.58 u. 10.55 u. Saturnus 1 5.09 u. 13.19 u. 21 3.56 u. 12.07 u. Maan: Eerste kwartier 5 maart te 12.06 u.; Volle maan 13 maart te 9.26 Laatste kwartier 20 maart te 7.41 u.; Nieuwe maan 27 maart te 8.38 u. 50° noorderbreedte, 4° oosterlengte. Voor meer naar het oosten gelegel1 landen komt de zon vroeger op, maar gaat ook vroeger onder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6