Vakbonden zetten staking door Kardinaal Alfrink door Utrecht treffend gehuldigd Warm enthousiasme kent bijna geen grenzen meer Bulldozers over Agadir staakt bergingspogingen Nederlandse marineploe vrijdag 4 maart 1960 Dagblad vooriSchiedam en omstreken Termijn van eis loopt zaterdag twaalf uur af Duizenden ratten en miljoenen vliegen plagen de redders SCHILDER ZELF MET INVENTUM boilm INDIEN MAANDAG GEEN C.A.O.: Kroonprins beveelt evacuatie Het weer Franse matrozen gewond door beten van jakhalzenhonden en ratten Carol Heiss één, Sjoukje weer twee Gevaren in Agadir te groot DOKKUMER VLAGGEN CENTRALE karaktervolle sportcombinatie House of England Utrecht, 3 maart. Katholiek Utrecht heeft vanavond jM'nardus kardinaal Alfrink, die vanochtend het bericht van zijn °ge uitverkiezing van Paus Joannes XXIII vernam, voor zijn paleis ||an de Maliebaan een hulde gebracht, die door haar geïmproviseerd jjarakter, spontaneïteit en eenvoud buitengewoon ontroerend was. t-nkele duizenden mensen hadden rondom het bordes, waarop Z.Em. ^et zijn twee broers uit Nijkerk (gemeente-architect en aannemer) alsmede met de parochieherder van zijn geboortedorp, pastoor Smit, stond, een grote kring gevormd. Er werd gejuicht en geapplaudi- Seerd, toen de kardinaal met een wijde mantel om buiten verscheen eh vriendelijk naar alle kanten wuifde. Het „lang zal de kardinaal Gven" herhaalde zich telkenmale en toen de deken van de stad, mgr. iegerink, woorden van huldiging sprak, werden deze telkens met Wi Gel stevig applaus onderstreept. Toen kardinaal Alfrink zelf sprak, perste er aanvankelijk een diepe stilte, maar spoedig vlamde op- jjjeuw de geestdrift op, omdat de kerkvorst met zijn toespraak vaak ®iep het hart van het katholieke volk raakte. AGADIR, 4 maart (Reuter, A.F.P.) Kroonprins Moulai Hassan van Marokko die de red dingsoperaties in de door een aardbeving verwoeste stad Aga dir leidt, licelt gisteravond kort na zonsondergang een rit door de geteisterde stad gemaakt en daar na bet leger bevolen elke inwoner of hij wil of niet, binnen een uur te evacueren. Want indien Aga dir niet tijdig door bulldozers met de grond wordt gelijk gemaakt en bedekt met ongebluste kalk, zul len redders en duizenden overle venden in de omgeving bloot staan aan besmettelijke ziekten. Tussen de puinhopen rennen dui zenden ratten been en weer en miljoenen vliegen plagen de red ders bij bun werk. Rustig weer Wereldtitel kunstrijden UTRECHT, 4 maart. Zoals de zaken thans staan zal maan dag het conflict in het bouwbe drijf tot uitbarsting komen en zullen 150.000 georganiseerde bouwvakarbeiders het parool van hun bonden opvolgen en tot sta king overgaan. Een dag van druk beraad heeft gisteren n.l. geen oplossing gebracht. De voorzitter van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, de heer J. Dura, heeft tweemaal een bespreking gehad met de minister van Economische Zaken, drs. De Pous, maar ook dit overleg heeft geen uitkomst gebracht. De Raad zelf vergader de ook tweemaal. Men wilde geen mededelingen verstrekken over deze besprekingen, zodat mag worden aangenomen, dat ook deze bijeenkomsten geen verande ring in de situatie hebben ge bracht. Wij hebben weer een eigen Nederlandse Prins der Kerk. BERNARDUS KARDINAAL ALFRINK. Laat Uw vreugde blijken en gebruik de officiële Pauselijke vlag. Postbus 14, Dokkum, Telefoon 5100—2385 nieuwe schiedamsche courant (Advertentie) Ga de lente tegemoet in een Het Kynocb twtedcolbert is van een "gladdere" struc tuur en doet denken aan kamgaren. Gedistingeerde ruitdessinsl Als pantalon draagt u zo'n kamgaren Marzotto Siroset. Plooivèst I Kynoch colbert v.a.119,50 Marzotto Siroset v.a. 59,50 Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - öussum hulde scheen te eindigen met het tte" 11 0 Koning der eeuwen" en het HC'lheimus", met warmte door het pu- jj k gezongen. Daar naderde echter de vHarmonie „St. Caecilia" om de veUgde uit te schetteren. Wat niemand ''''Wachtte, gebeurde toen. Een paar ""gens stapten parmantig naar voren 1, kwamen de nieuwe kardinaal de A'ul drukken, welk voorbeeld spoedig °or oudereu, onder wie vele klooster- jJsters, die ook al die tijd netjes in de A hadden gestaan, werd gevolgd. De ■'tie had moeite om de kardinaal te- de opdringende mensen te bescher- Jeh, maar Z. Em. liet zich alles rustig Omgevallen. Tot het welletjes was, j.aT de mensen bleven wachten en (j'"'hen, zodat de kardinaal nog lierhaal- ,'j 'nalen boven voor een venster ver- heen. waarbij hij dacht aan het grote aantal priesters en de vele uitgezonden missio narissen. „Maar uw benoeming is ook een waardering van uw persoon", zo ver volgde de deken, „uw levensloop als man van de wetenschap, die vele pries ters heeft gevormd en prachtig werk verrichtte aan de universiteit in Nij megen, is de H. Vader genoegzaam be kend." Een grootser hulde in het voor uitzicht stellend sprak hij de wens uit dat de kardinaal hoel vele jaren vruchtba re arbeid mag blijven verrichten. (Zie ook elders in dit blad). Er heerste gisteren grote vreug de in het aartsbisschoppe lijk paleis te Utrecht. Vier bisschoppen kwa men de nieuwgenoemde kardinaal gelukwensen met zijn hoge uitver kiezing en ook de minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay, was naar de Maliebaan gekomen. Op de bovenste foto van links naar rechts: mgr. W. M. Bekkers, bis schop-coadjutor van Den Bosch, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, Bernardus Kardinaal Al frink, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop nan Den Bosch e: mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda. Op de foto hiernaast ziet men de kardinaal samen met prof. De Quay. (Advertentie) Bij de marinevoorlichtingsdienst in Den Haag is evenwel nog geen be richt binnengekomen dat de Neder landse marineploeg de bergingspogin- gen heeft gestaakt. Wel werd in een gisteren binnengekomen telegram ge zegd, dat de commandant van het smaldeel contact had opgenomen met de staf van kroonprins Moulai Has san, waarbij zou zijn meegedeeld dat bergings. en opruimploegen niet meer nodig zijn. Aangezien de transportmiddelen ter plaatse zeer ontoereikend zijn, waren de marinemannen bij hun bergingspo gingen zeer geholpen door een tweetal personenauto's en een truck, welke een Nederlander in Agadir, de heer Van Riel, hun aanbood. De houding en de opofferingsgezindheid van de Neder landse matrozen is zeer goed, aldus meldt de marinevoorlichtingsdienst. Ij.^en leuk moment was, toen een po- UIe-agent een klein kereltje, dat bijna de verdrukking kwam op zijn schou- zette, zodat hij de kardinaal goed rjj.11 zien. Even verrassend was het jollen van een banier in de pause- „JKe kleuren door een groep jonge bi, e'sjes. De hulde had niet schoner kun- ber ?Ün> als er een lange tijd van voor leiding was geweest, rieken Wiegerink wees erop, dat de orbereiding erg kort was, maar tot <im0t vermaak van het publiek zei kar- t0faal Alfrink, terwijl hij zihc wendde fj de aanwezige journalisten, dat de Ziiïv llet daarmee wel niet eens zou go?' ^oe lang ging immers al niet het Jdcht van deze kardinaalsbenoeming. (jAarnens alle katholieken wenste de boo n de aartsbisschop geluk met diens V uitverkiezing, de keuze van de H. ijgder om mgr. Alfrink onder de prinsen j-!0r Kerk op te nemen, bijzonder goed e) ^hiend. Hij zag daarin het bewijs, lO\ de betekenis van katholiek Neder- fig d een stijgende lijn heeft, want uit (U. geschiedenis is niet op te maken, is ons land zo vaak met kardinalen gezegend. „Werd kardinaal De Jong benoemd hèrens ziin heldhaftige houding tijdens C verzet, nu zag mgr. Wiegerink voor- et. Kerk van Nederland geëerd, die d'i al haar tekortkomingen zijn mag, n Agadir. De driejarige Gabriëlle, een meisje dat haar ouderlijk eraakt, komt aan op het Parijse vliegveld Orly, haar pop stevig in de arm geklemd Gisteren zijn nog 37 overlevenden uit het puin bevrijd. Gisteren heeft een reddingsploeg in de ruïne van een huis een vrouw aangetroffen die het leven schonk aan een kind. De vrouw was drie dagen lang van de buitenwereld af gesloten geweest. Moeder en kind heeft men in veiligheid kunnen brengen. Een kapitein die de leiding heeft over een vijftig man sterke Amerikaanse red dingsploeg verklaarde dat vele Marok; kanen door de verschrikkingen die zij hebben doorstaan zodanig zijn geschokt, dat zjj pogen de redders te verhinderen doden en gewonden te vervoeren. Kroonprins Moulai Hassan heeft, zoals gemeld, opdracht gegeven Agadir te herbouwen, maar vele inwoners schij nen hun geloof in de toekomst van de stad te hebben verloren en geven er de voorkeur aan naar elders te ver trekken. Zij vrezen nieuwe aardbevin gen en de spookachtige herinneringen aan de doden, die onder de nieuwe stad begraven zullen blijven. De reddingsploegen hebben Agadir nu onderverdeeld in gebieden, waar van men aanneemt dat zich daar nog overlevenden kunnen bevinden, en stadsgedeelten, waar men niets meer hoort op klopsignalen en waar men verwacht slechts lijken te zullen aan treffen. In eerstgenoemde stadsdelen werken de reddingsploegen nog dag en nacht door, waarbij de redders elk ogenblik de kans lopen zelf onder het puin te worden bedolven. Vanmorgen werd uit Agadir ge meld dat bijna vierduizend lijken zijn gevonden en begraven. Men vreest er nog drieduizend te zullen vinden. Som migen zijn van oordeel dat er tenslotte tienduizend mensen zullen blijken te zijn omgekomen. Een deskundige van de gezondheidsdienst te Agadir heeft verklaard dat thans alle omstandig heden aanwezig zjjn voor het uitbre ken van een pestepidemie. Het risico wordt zeer groot geacht. Ie fondsen van de drie vakcentralen. Op het moment, dat de raad van Bestuur Bouwbedrijf in spoedzitting in Den Haag bijeen was, verzonden de drie hoofdbe sturen van de werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hun ultimatum per aangetekende brief: onvoorwaardelijk de C.A.O. voor het bouwbedrijf onder tekenen of maandag staking. De werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben vanmorgen offi cieel het ultimatum ontvangen van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond, de Katholieke Bouwvakarbeiders- bond St.-Joseph en de Nederlandse Christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid. Zoals wij reeds meldden, houdt dit ultimatum in, dat, indien de werkge vers de met hen overeengekomen C.A.O. voor het bouwbedrijf, zoals de ze door het College van Rijksbemidde laars overeenkomstig het advies van de stichting van de arbeid is aanvaard, niet onvoorwaardelijk ondertekenen, de drie vakbonden hun leden zullen oproe pen tot werkstaking met ingang van maandag. Het ultimatum is van kracht tot morgenmiddag 12 uur. Voorlichting over stakingsrecht Nadat des ochtends in Utrecht de bondsraden van de drie werknemers organisaties hun besturen gemachtigd hadden deze eis te stellen, beraad den de drie besturen zich des mid dags, eveneens in Utrecht, uitvoerig over de technische uitvoering van de ze eis. Men heeft de resolutie van de bondsraden vervat in een ultimatum, waarbij men zich heeft laten voor lichten door een aantal juristen, in verband met het vooral de laatste tijd ter sprake gebrachte stakings recht, waarover de drie vakcentrales zich nog onlangs in een adres tot de ministerraad hebben gewend. - De vergadering van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroons bond constateerde, dat het college van rijksbemiddelaars in feite de aanne mers in een dwangpositie heeft ge plaatst. In de betrokken bespreking met het college erkenden de vertegenwoor digers van de werknemersorganisatie dat volmondig, aldus een communiqué. De vergadering machtigde het hoofd bestuur met algemene stemmen in dit conflict een beleid te voeren dat de eventuele schade voor de aannemers tot het minimum zou beperken. In dit standpunt kwam geen wijziging nadat de vergadering kennis had genomen van de resultaten van het eerste onder houd tussen de minister van Economi sche Zaken en de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met opklaringen. Van nacht kans op nachtvorst, morgen overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke wind. Zon; 7.18-18.26. Maan: 11.09-01.56. AGADIR, 4 maart (AFP) Zeshon derd Nederlandse marinemannen, heb ben gisteren opnieuw geholpen bij het bergen van slachtoffers in de Marok kaanse wijk van Agadir. De groep, op varenden van smaldeel 1, heeft in to taal 200 lijken geborgen. Er waren spe ciale medische veiligheidsmaatregelen getroffen om de Nederlanders tegen be smettingsgevaar te besehermen, maar vandaag heeft de Nederlandse com mandant volgens AFP 't besluit moeten nemen het bergen van lijken uit de ruïnes te staken, omdat de gevaren te groot zijn geworden. Dqt geldt niet al leen voor het besmettingsgevaar, maar ook voor het risico dat men loopt door instortingen en door beten en aanval len van dieren. Bij de reddingsploeg van de Franse marine zijn drie zwaar en dertien licht gewonden, deels ten ge volge van beten van jakhalzen, hon den en ratten. noorden de ongeluksstad, werd zwaar geteisterd. Door de moeilijke afvoer van lijken door het gebrek aan transportmiddelen was de atmosfeer, vooral in de Ma rokkaanse wijk, ondraaglijk. Daarbij kwam dat talrijke slaachtoffers, die door de aardbeving gedood werden, vrijwel niet bereikbaar waren door de bergen van puin. VANCOUVER, 4 maart Carol Helss, de olympische kampioene, heeft voor de vijfde achtereenvolgende maal het wereldkampioenschap kunstrijden da mes gewonnen. Volgens het nog offi cieuze puntenklassement is onze land genote, de Europese kampioene Sjouk je Dijkstra, als tweede geëindigd. Bar bara Roles, de Amerikaanse die in Squaw Valley het brons won, heeft ook nu weer de derde plaats bezet. (Advertentie) De commandant van het smaldeel heeft de marinestaf voorts gemeld, dat het centrum van de aardbeving was ge legen even ten oosten van Agadir, in het dorpje Jez Jez. Dit dorpje met tweeduizend inwoners is geheel van de SlKVEiit tiiilemi PRftmiKT aardbodem verdwenen. Er waren geen SIKKENS-TJALLtnA PROuUKT overlevenden. Ook Agadir Anzo, be- DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST De commandant van smaldeel 1, commandeur A. P. Ferwerda, heeft aan de kroonprins van Marokko een hoe veelheid voedsel beschikbaar gesteld ten behoeve van de werkploegen die in Adadir opruimingswerkzaamheden verrichten. Daaraan bestaat grote be hoefte. Tevens is aangeboden eventueel .Marokkaanse troepen over zee door de Nederlandse schepen te doen aan voeren,. aldus de marinevoorlichtings dienst. Aandachtig luisteren de Franse reddingsploegen temidden der ruines van het grote Saab-hotel in Agadir naar eventuele kreten om hulp van mensen, die door de aardbeving van de bewoonde wereld zijn afgesloten en die mogelijk nog in leven zijn. (Advertentie) De heer Dura sprak met de minister de eerste keer enkele uren, de tweede keer maar een half uur. Er werd geen enkel communiqué uitgegeven, maar op de gistermiddag gehouden ledenverga dering van de Ned. Kath. Bond van Bouwpatroons in Arnhem werd, zoals wij donderdag nog in enkele edities kon den berichten, medegedeeld, dat het eerste onderhoud geen verheldering had gebracht. Van het tweede mag hetzelfde worden aangenomen. De werknemersorganisaties zijn vast besloten de staking door te zetten ais de aannemers de nieuwe CAO niet on voorwaardelijk tekenen. Koortsachtig wordt momenteel op de diverse bonds- bureaus gewerkt aan de instructiefor mulieren voor de stakers. De weer- standskassen van de bouwvakarbeiders- bonden zullen worden aangesproken en zo nodig worden aangevuld met specia-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1