Nieuws iiit stad en omtrek ARIJ PRINS HONDERD JAAR GELEDEN GEBOREN Vlaardingen heeft petroleumhaven 15 Spanning op arbeidsmarkt verwacht Geheugen-hulp Reclame Werkloosheid in Delft komt beneden honderd OVER DE DAM Een voor Schiedam bijzonder eeuwfeest i Ondanks werving blijft behoefte De Stille Omgang Naar één Avond vierdaagse? HUIS voor MoloronderdeSen Anderhalf miljoen Damwachter V J J ubileum vierin g r.-k. s. y. Excelsior Schiedamse woning- inrichters Nieuws uit het Stedelijk Museum Wat Schiedam verloor en vond Scliiedamse bedrijf s- klaver j ascompetitie Museumconcert Weer een uitbreiding van sportaccommodatie Nieuwe stadsplattegrond Tafeltennis Nieuivs voor de jongeren Schoorsteenbrandje Diefstal De zoveelste BURGERLIJKE STAND Spirit buiten degradatiegevaar Het oude moet wijken voor het nieuwe Clubkampioenscliappei rennersclub Scbiedan Inbraak Niet iedereen content met „Gast en gastheer" Agenda Rotterdam Maakt *v s c DINSDAG 8 MAART I960 PAGINA 3 k nu maken we wel een nieuwe ver- eersweg langs het station, die al aardig „lt de verf begint te komen en reeds i°°r zandauto's wordt gebruikt, maar Zui de vraaS> °f we er genoeg aan jMlen hebben, ook als straks Rijksweg 20 ■.Memaal voor het verkeer opengesteld tliieJamsclie w® schledamsche courant houden wederom een voorlichtingsavond In 1959 16.566 bezoekers Tentoonstelling Anton Lutgerink B.JV.F. versloeg Excelsior A met 42 Voor de tennisspelers Los Bigotes L Zeeuwen in haven Op 19 dezer zal het honderd jaar gele den zijn, dat de schrijver Arjj Prins ge boren werd. Deze Schiedamsc auteur heeft ln de literatuur van zijn tijd een heel a'"arte plaats ingenomen. Hij was een •aan mej bijzondere gaven, bevriend met de literaire grootheden van de belang- ri)ke beweging der Tachtigers, als Lode- Mjk van Deyssel en Afberdingk Thym. Willem Kloos en anderen en met een per- s°onljjkheid als Huysmans. Hij stamde Uit een oude Schiedamse familie. Zijn vader, Pieter Cornells Anne Prins, jvas directeur van de Stearine kaarsenfa briek Apolln, waarover Arij Prins later eveneens het beheer heeft gevoerd, na ®on langdurig verljljjf in het buitenland, ^ijn moeder heette Maria Jacoba Gijsberti klodenpijl. Het stadsbeeld en de mensen van Schie dam zijn van invloed geweest op zijn la tere werk. Sommige typen en milieu's doen er echt Schiedams in aan. Hij ge bruikte graag uitdrukkingen, welke bij het volk in zijn geboortestad geliefd wa ren en ongetwijfeld hebben werkmensen van de fabriek hem herhaaldelijk tot voorbeeld gediend. Zijn voornaamste werk is „De Heilige Tocht", dat in de middel eeuwen speelt. Arij Prins bezocht hier ter stede de lagere school „van mijnheer Tijl". Op zijn zevende jaar verhuisde het gezin Prins naar Voorburg. Arij Prins heeft ook getekend en geboetseerd. Hij deed in Hamburg verdienstelijk werk ter introductie van de Nederlandse schilders van zijn tijd in Duitsland en organiseer de er onder meer een tentoonstelling. Toen hij zeventien jaar was, kwam hij zettend j De jaarlijkse pelgrimage naar het H. Sacrament van Mirakel te Amster dam en de Stille Omgang staat ons over enkele dagen tijdens het weekeind van de komende week weer te wach ten. „Ons" dat zijn de katholieke mannen en jongemannen van Schie dam. In de nacht van 12 op 13 maart a.s. zullen wij ons weer één voelen met duizenden geloofsgenoten uit an dere streken en plaatsen van ons land, die allen bezield met dezelfde ge dachte en biddend voor dezelfde in tentie: „Dat de leiders der volkeren zich laten leiden door de H. Geest" door de donkere straten van Amster dams binnenstad dezelfde bidweg zul len gaan als de processie-gangers uit 1345 het H. Sacrament ter ere. Eigen lijk moest een oproep als deze over bodig zijn, maar de praktijk van de laatste jaren toont ons aan, dat de deelneming helaas zoals zoveel iR de kerk geen stijgende, maar een dalende curve vertoont. En dat is ont- Hier in Schiedam kennen wij het be staan van twee avondvierdaagsen. Eén daarvan wordt georganiseerd door de K.N.B.v.L.O., de andere wordt hetzij een week eerder hetzij een week later gehouden onder auspiciën van de N.W.B. Reeds jaren is men in beide kringen druk bezig om hierin verande ring te brengen, maar er is geen resul taat bereikt, ook niet toen het ge meentebestuur zich in het conflict mengde. Voor dit jaar echter staan de kansen om te komen 'tot een gezamenlijke avondvierdaagse er beter op. Een van de organisatoren van de N.W.B.- Avondvierdaagse is eens op het Gem. SpQrtbureau gaan praten en de ge meentelijk ambtenaar van sportzaken heeft toegezegd de kwestie op de eerst volgende vergadering van de Sportraad ter behandeling voor te leggen. Het feit van samengaan van beide avondvierdaagsen valt alleen maar toe te juichen. Alleen dan zal de avond vierdaagse hier in Schiedam een echt Wandelfestijn kunnen worden, zodat over enige jaren het aantal deelnemers °ok hier, net als in b.v. Gouda, enige duizenden zal bedragen. Advertentie - ROTTERDAMSEDIJK 146 Neen, die schatting was onjuist, die van '00.000 personenauto's in het jaar 1970 voor ons land. In „Economische Statistische Berich ten" komt de econoom Becker tot de eonclusie, dat in 1970 anderhalf miljoen Nederlanders een auto zullen hebben. Voor 1964 verwacht hij al een aantal van 800.000 tot 900.000 en hij ziet niet in, daarom de toeneming niet op dezelfde ^ijze zal voortgaan, als ze tot dusver Maats vond. Integendeel, hij verwacht 6en snellere stijging van de cijfers en dit dng niet eens als een welvaartsverschijn- S®1 doch als een pure noodzakelijkheid. Inderdaad, de zich als olievlekken uit leidende steden en satellietsteden doen Wde mensen ver van hun punt van werk zaamheid wonen. Dit is slechts een voor beeld, dat met ettelijke andere aangevuld °U kunnen worden, al was het slechts Met het feit, dat veler wensdroom nu Jenmaal het bezit van een auto is. Nhroesjtsjev heeft in de Sovjet-Unie resoluut einde aan die wensdroom ge- ?aakt. Hij gaat taxi's bij honderdduizen den fabriceren en die kan men dan huren, ï!ls men ze beslist nodig heeft. Voor 56 rest dienen de burgers van het arbei- jfersparadijs van de openbare vervoer middelen gebruik te maken, behalve na- viMrlijk de opperburgers als meneer N. etc. NlAAR WIJ ZITTEN MET die ander half miljoen. In 1964 reeds een 850. 000, m de genoemde getallen even te egalise ren °rdt. l Het ziet er naar uit, dat de B.K.-laan i aar functie van racebaan zal blijven be- jghden, want het part van de 850.000 in het en van anderhalf miljoen in 1970 etwelk Schiedam te verwerken krijgt Vu steeds stijgend part, gezien de ont- VpMkeüng van Rijnmond zal niet zo heel l el met cd nieuwe verbinding naar - Iterdam-Beukelsweg gebaat zijn, vre- H We' zou wel eens kunnen, dat de Vlaar- 0 Igerdijk eens de hoofdverkeersweg van ge*-e stad, nu een gezellig verkeersweg- haar oude functie van hartader cl- bioeten gaan hervatten, mede gezien Nieuwe Damlaan. iyfMt ziet er waarlijk naar. uit, dat we g snel genoeg wegen kunnen aanleg- om de auto's te kunnen verwerken, e^onis zou je zeggen, dat meneer K. het van Columbus uitgevonden heeft. Ooohtod xonr Schiedam en omntreka* 82ste Jaargang No. 24232 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES fclS per mm-hoogte, Bij contract BPeclaile tarieven. Ingezonden mededelingen 1 0.3o per mm-hoogte. BH contract ®Peciate tarieven, KAMPIOENEN 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe- fattog. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum go woorden. Alle advertentie-orders worden afge goten en uitgevoerd overeenkomstig fe Regelen voor het Advertentie tje zen. ABONNEMENTEN 1.40 per kwartaal, f 2.54 per en 1 0.59 per week. weer in Schiedam terug, bij zijn vader op kantoor, maar bleef in Voorburg wo nen. In die eerste kantoorjaren, van 1877 tot 1882 is Arij Prins tot de literatuur ge komen. In 1939 promoveerde Sikko Pieter Uri te Leiden op een proefschrift, getiteld „Leven en werken van Arij Prins". We hopen, in enkele korte schetsen een in druk te geven van het interessante leven van een man, die onze stad alle eer heeft aangedaan en naar wie terecht een straat is genoemd. De jubileumcommissie van de r.k.s.v. Excelsior heeft voor de viering van het veertig-jarig bestaan het volgende uit gebreide programma samengesteld het welk natuurlijk voor het grootste deel aan sportevenementen gewijd is. De jubileumwedstrijden voor de negen lagere elftallen worden gespeeld op zondag 15 mei en wel tegen teams van de vereniging D.H.L. uit Delft. De juniorenelftallen komen op 21 en 22 mei in de feestarena. De c-elftallen op za terdag en de A- en B.- elftallen op zondag met als tegenstanders elftallen van VVP uit Den Haag. Het grote juniortoernooi wordt gehou den op 26 mei; deelnemende verenigingen zijn Quick-Steps, Lenig en Snel en Vre- denburgh. Voor de door het eerste elftal te spe len ere-wedstrijd op zondag 29 mei is een amateurselftal van de vereniging Volendam uitgenodigd. Voor de cricket afdeling gaat de 6e juni de grote dag worden; dan komt namelijk het eerste el- tal van Quick-Nijmegen naar het Sport park „Thurlede" om als tegenstander te fungeren in de jubileum-cricketwed strijd. Hoewel 13 juli de eigenlijke op richtingsdatum is, wordt 11 juli de offi ciële dag. Een grote receptie in „Musis Sacrum" gevolgd door een reünie van leden en oudleden met als sluitstuk een groot feestdiner. De kerkelijke viering vindt plaats op de daarop volgende zon dag met des avonds de grote feestavond eveneens te houden in „Musis Sacrum". Het programma van deze avond brengt de revue „Cocktail en Confetti" van het revuegezelschap Rens van Dort. met tot slot een groot bal, waaraan de band van de Marinierskapel muzikale mede werking zal verlenen. O In het kader van de landelijke actie die de Stichting „Propaganda Woninginrich ting" onder het motto „Tiendaagse voor de woninginrichting" van 10 tot 19 maart gaat houden, bieden verschillende voor aanstaande woninginrichters ook dit jaar hun clientele een voorlichtingsavond aan, te houden in „Musis Sacrum" op maan dag 14 maart a.s. Een dergelijke avond is het vorig jaar een groot succes geworden en ook nu ver wachten de organisatoren t.w. de firma's A. Govaart Co, Kofa-Bertels, K. Kra- mer-Freher, Kroes Van Meurs, Rijnbende Van Hoek, Schiedams Meubelbeurs, Schneider Schrijver, W. A. Verwaijen en Wiilems Ernsting een groot aantal be langstellenden. De bekende binnenhuis architect Ep Simons uit Apeldoorn zal een lezing houden met als onderwerp ,,'n Goede Woninginrichting Bron van Gezel ligheid", verlucht met fraai kleurendia's. Na de pauze zal een deskundig forum, onder leiding van de bekende radiospre ker, de heer R. A. Kuin, gestelde vragen over deze lezing en eigen woninginrich ting beantwoorden. De aanwezigen kregen een kopje koffie aangeboden en kunnen mee dingen naar een aantal fraaie prijzen. Deze staan ge ëtaleerd in de zaken van de gastheren van deze avond. Uit het jaarverslag van het Ste delijk Museum over 1959 blijkt, dat het gedurende dat jaar door 1666 personen bezocht is. De collectie werd met een aantal winsten verrijkt, waarvan in de loop van het jaar melding werd ge maakt. Er werden negen tentoonstellin gen gehouden. Aan het jaarverslag is een kleine studie toegevoegd over een zich in het museum bevindend portret van meester Servaesz Pietersz. Fabri, van de hand van de gemeentearchivaris drs. Kuyer. In het Stedelijk Museum wordt op vrijdag 11 dezer de 8e Starttentoonstel ling geopend met schilderijen, gouaches en tekeningen van Anton Lutgerink, Tc bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 912 en 26 uur. Bril, herenhandschoen (L.), glacé he renhandschoen (L.), 25 jute zakken, por temonnee met inhoud. Te bevragen bij de vinders: hand schoen (r.) L. Kleis, Nieuwe Damlaan 712; gebreide muts, H. Krowinkel, Mar conistraat 43a; gele sjaal, A. de Lange, Hargsinge, 47: hoed, Guis, W. Brouwer straat 3; meisjeswant, E. de Ligt, Paulus Potterstraat 42a; zitting v. auto, B. v. Hagen, Halleystraat 10a; katrol, B. v. d. Vlies, Groenelaan 85; kinderwagen Jamerslag, kantine S.V.V.; kist met aardappelen, C. v. Zomeren, Aleidastraat 64; grammofoonplaat, v. Vooren, Rot- terdamsedijk 250; treklijn voor elektr. draden, Groeneveld, Wolphaertsbocht 379, Rotterdam; dameshandschoen (r.) Meeuwsen, Lorentzlaan 56; speelgoed autootje, Warmerdam, Seringhof 5; huis sleutel, Rijkuiter, Singel 100. jammer, want de Stille Orngang is juist een geloofs-manifestatie en een reëel antwoord op de vraag uit een bekend lied: „Broeders, welk geloof hebt gij". De Stille Omgang is boven dien voor iedere katholiek. Geen on derscheid in rang of stand, niet voor een bepaalde categorie mensen, die bij een of andere vak- of standsorganisatié zijn aangesloten, niet alleen voor de jeugd. Nee, voor iedereen. Schiedam mag niet tevreden zijn met een deel neming van even 20 personen. (De pa rochie Kethel gaat alleen al ieder jaar met ruim 100 mensen). Het kan ge makkelijk het dubbele zijn. Daarom dit jaar vanuit Schiedam een aantal deel nemers aan de Stille Omgang, dat toont wat katholiek Schiedam is. Katholieke mannen, die leven uit hun geloof en die voor de uitdraging en manifestatie van hun geloof iets over hebben. Het voorbereidingslof is a.s. zaterdag 12 maart in de Singelkerk om 11.15 uur. Kaartjes, programma en gebeden boekje verkrijgbaar a 5.50 (alles in begrepen) bij de firma Wiilems en Ernsting, Rotterdamsedijk 431-437. N.B. Koopt u tijdig een kaartje op bovengenoemd adres? Kaartjes ver kopen achter in de kerk is zo storend. Pastoor L. BEEKMAN O.P., Voorz. Stille Omgang Schiedam. J. LINDEMAN, secretaris. J. WILLEMS, penningmeester. Door een 42 overwinning, behaald op het team van Excelsior A, is in de Schie damse Bedrijfs-Klaverjascqmpetitie de winnaar van de eerste ronde B.W.F. weer gelijk in punten gekomen met deze naas te concurrent. Dit houdt tevens in, dat de beslissing volgende week maandag moet vallen wanneer de laatste wedstrij den van deze competitie gespeeld wor den. Excelsior A krijgt dan Vincent B te bekampen, terwijl BWF de ploeg van STW als tegenstander krijgt. Nog steeds is dus alles mogelijk en dit zal dus maandag avond in de kantine van de N.V. Excel sior aan de Buitenhavenweg wel weer de nodige spanning brengen. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luidden als volgt: VlugGW a 15 (de koek en broodfabrikanten wer den hiermee voor de titel uitgeschakeld); Vincent bG.W. b 2—4; Standaard b Vincent a 51; Excelsior aBWF 24; STWExcelsior b 42. Op maandag 12 april a.s. organiseert de Schiedamse Bedrijfs-Klaverjascompetitie het jaarlijkse Paaseieren-concours, een attractief toernooi, waaraan steeds een groot aantal kaartsportliefhebbers deel neemt. Het museumconcert, zaterdagavond 12 maart, 8 uur, in de aula van het Ste delijk Museum wordt gegeven door het Kamermuziekgezelschap Intertexta, met als soliste: Hilde Miedema, alt. Er is een programma van oude muziek uit te voe ren op blokfluiten (sopraan, alt, tenor en bas) diskantvedel, tenorquinton, vio len, cello, spinet, tafelpiano en slagwerk. In de gemeenteraad is verleden week nogal wat te doen geweest over de „voor barige aanleg van tennisbanen aan de Stadhouderslaan nabij het Julianapark. In de veronderstelling dat de toestem ming van gemeentewege zeker zou vol gen is de heer J. van Vliet daar op de voormalige gemeentekwekerij aan het werk gegaan, ook al omdat Dienst Ge meentewerken reeds het terrein, dat be stemd zou worden voor de uitbreiding van het bestaande tennispark, met piket paaltjes had afgezet. Bulldozers hebben het land omgeploegd en er werd koolas aangevoerd. De tijd immers drong voor deze tennis-instruc- teur, want 1 april a.s. opent het tennis- seizoen. Als begin volgende maand het „Ten nispark Van Vliet" geopend wordt, zal het bestaan uit vijf banen, waarvan drie geheel nieuwe, terwijl er ook een huisje opgetrokken zal worden om de beoefe naars van de tennissport nog andere ver pozing te kunnen bieden dan alleen maar tennis. Over de situaties bij de r.-k. tennisver. „Los Bigotes zullen de leden zich zon dag 13 maart beraden in een ledenverga dering. Gezien de toestand, waarin het terrein, waar de nieuwe banen zullen ko men, zich nu bevindt, zal het niet moge lijk zijn, dat de 120 leden van deze bloei ende vereniging in april reeds hun sport kunnen gaan beoefenen. Deze veranderingen en het verschijnen van het gebouwtje, dat daar in aanbouw is voor de doorlichtingsdienst bij het on derzoek naar tuberculose, geven onze groengordel een heel ander aanzien. Toch gaat er aan oppervlakte groen niet zo veel verloren. Op het gebied van de sport echter is het een grote uitbreiding die in een behoefte voorziet. Ten gerieve van belangstellende rela- Tnfnbfifn Hifi l°.°-a^lier Huize Brabant. Tumlaan 106 bij wijze van service een nieuwe plattegrond van onze stad doen vervaardigen. Op deze kaart komen de nieuwste straten voor, alsmede de nog m de toekomst te maken straten Ook de wegen zoals die in ontwerp of in uit voering zijn .worden er duidelijk op aan gegeven. Zo trof ons bijzonder de plaats waar de veel besproken Beneluxweg zou moeten komen n.l. dwars doör het »htl^t^^ark Vijfsluizen van de BPM Getwijfeld js schijnbaar door de kaartmaker waar de verbinding precies komt, het traject lopend door de woning van de heer v. d. Burg aan het Over- schieseplein werd volgens ons reeds ge projecteerd. Ook bij het nieuwe -stations plein is de toestand niet erg duideliik aangegeven Ondanks deze kleine opmer kingen echter is de kaart van Huize Brabant een orakel, waarop men in Schiedam en omgeving kan vertrouwen. Ze zal ongetwijfeld in een behoefte voorzien. De r.-k. tafeltennisvereniging Service heeft weer een punt aan haar totaal op z,® £jLngiiisi Sevoegd door het bezoekende BTTC een gelijkspel (55) af te dwingen. Met nog drie wedstrijden voor de boeg, ™™ronder strijd tegen hekkesluiter PTT heeft Service alle kans zich in de eerste klasse te handhaven. Deze week staat de uitwedstrijd tegen 't Centrum op het program. Noad ging met een zeer gehavend team naar Dongen om daar de grootst moge lijke nederlaag te slikken. Alle partijen hadden voor de Schiedammers een on gunstige afloop, alleen A. v. d. Poort wist eén game te winnen. Hoewel TSF de kam pioensaspiraties enigszins uit handen heeft gegeven dóór de draw tegen Stad huis, blijven de spelers van TSF 1 be dacht op een eventuele misstap van de koplopers en houden de winst steeds in eigen hand. Zo werden achtereenvolgens Milksteamers met 9-1 en E R met 10-0 verslagen. Met spanning wordt gewacht op het resultaat van de strijd tussen WTV en Stadhuis waarin Stadhuis de kans loopt één of misschien zelfs twee punten te verspelen wat dan voor TSF weer gun stige perspectieven gaat openen. RAP dat ook voor de titel in de vierde klasse vrijwel uitgeschakeld is deed toch wat in de strijd tegen Germinal verwacht werd en won met de maximumscore van 100 als eindresultaat. De Service-junioren wonnen met 10—0 van Honor terwijl de jongens van RAP de buit deelden met SCA en met 't Veer. Uitslagen van lagere teams: Noad 3— H en P 4—6: Bervo Boys—Service 3 2—8; Service 2—Zuid 5—5 en RAP 2—SVA 10—0. Morgenavond zal in de Havenkerk de eerste Jongeren-Vastenconferentie ge houden worden- Zoals we reeds enige tijd geleden meldden, zal het karakter van deze conferenties geheel afgestemd zijn op de ideeën en idealen van de jeugd. De conferenties worden gehouden door kapelaan Brans, die op deze eerste avond als onderwerp zal behandelen: „Iedere steen een biechtstoel". Aan deze avonden zal ook een specifiek modern karakter worden verleend door de liturgische en muzikale omlijsting. Een der jongeren zal een gedeelte uit het lijdensverhaal voorlezen. Tijdens deze eerste conferentie worden werken van J. S. Bach en G. F. Handel uitgevoerd door A. Vijverberg, orgel en F. v. d. Berg," hobo. En jongerenkoor zal enkele der be kende psalmen van Gelineau ten gehore bre'ngen. Kortom, de gehele opzet van deze conferenties zal erop gericht zijn, de jeugd in al haar directheid en idea lisme te boeien. We raden onze jonge lezers dan ook met klem aan om deze avonden te be zoeken. Men zal zien, ze zijn alleszins de moeite waard. In de woning van de wed. M. P. de B -B., Kerklaan 12 in Kethel, is gister middag een schoorsteenbrandje uitge broken bij het stoken van eierkolen. De brandweer, onder leiding van brand meester Peters,verwijderde het vuur met een ramoneur. De chauffeur J. H. de Z. uit Rotterdam deed aangifte van diefstal van zijn loon zakje uit zijn vest, dat hing in het kan toor van een garage aan de Nieuw- Mathenesserstraat. Van de leerling-bankwerker A. M. v. d. L. is de fiets gestolen die bij de Prof- Casimirschool stond. GEBOREN: Joseph W. J„ zoon van A. J. Frenks en W. A. Koevermans: Willem P., zoon van W. Huiskes en M. M. C. Wijtemburg; Robertus, zoon van G. Handstede en A. G. van der Steen; Hubertus H. A. M., zoon van P. van der Burgh en C. Goossens; Robert F., zoon van J. Speksnijder en E. de Zeeuw; Joseph C. W„ zoon van J. C W. Kreischer en C. Polak; Denis, zoon van E. Lintvelt en A. Hooghuis; Wil- helmina M., dochter van A. Baas en M. C. van Pinxteren; Marjolein, doch ter van J. M. N. Schuurmans en J. C, Veenendaal. OVERLEDEN: Sipah, 46 j., echtg. van F. Ton; J. Brand, 66 j.; S. Bijl, 8 jaar D. P. Zeij, 61 jaar; A. Smidh, 87 j.; C. Verkade, 76 jaar, wed. van Ch. Goslinga Het was afgelopen zondag een beetje feest bij Spirit aan de Oude Dijk. Het eerste heren-elftal was er na een span nende en verbeten strijd in geslaagd om het degradatie-gevaar definitief te bezweren. De dit seizoen doorgevoerde verjon ging van Heren I had tengevolge ge had dat het, zeker in het begin van de competitie, niet'erg klopte in dit elftal. Daardoor was men in bedenkelijke re gionen op de ranglijst verzeild geraakt. Men slaagde er afgelopen zondag een ter in, mede- degradatie- kandidaat H.H.IJ-C. III een kleine, maar afdoende nederlaag toe te brengen, zodat Spirit weer verlicht kan opademen. Cadeau heeft Spirit de zege allerminst gekre gen. In een wedstrijd, die van het ene spannende moment naar het andere voerde, hebben beide partijen zich vol ledig gegeven. Aan beide kanten werd enthousiast maar ook technisch gaaf spel geboden en geen enkel moment kon men van een overwicht van een der elftallen spreken. Het duurde tot 10 min. na rust voor Spirit kans zag de balans in zijn voordeel te doen door slaan. Uit een voorzet van rechtsbuiten Frits Beukers, die een zeer sterke partij speelde, loste Herman ter Braak een schot op doel, dat door een der verde digers ongelukkigerwijze van richting werd veranderd, zodat de bal onbereik baar voor de keeper in het doel ver dween. Uit alle macht probeerde H.H.IJ.C. de partijen weer op gelijke voet te brengen, maar de Spirit-verde diging, met aan het hoofd een in bla kende vorm verkerende Coen van Gogh gaf geen krimp. Spirit was buiten ge» vaar! Overige uitslagen: Dames; Spirit I- Hudito 3—3; Spirit II—Siseo 0—7. ROTTERDAM, 7 maart De cjjfers van de arbeidsmarkt in Rotterdam en Schie dam z|jn »P bet ogenblik praktisch gelijk aan die van februari 1956. Vier jaar ge leden bedroeg de geregistreerde arbeids reserve ook ruim 2600 en was de vraag naar arbeidskrachten ook nagenoeg de zelfde. De afgelopen maand heeft overi gens slechts een geringe daling van de werkloosheid te zien gegeven: bijna hon derd in het gewest Rotterdam en Schie dam. Verwacht wordt evenwel, dat de spanning op de arbeidsmarkt in de ko mende maanden aanzienlijk zal toenemen: wellicht met dezelfde cijfers als in 1956. Te verwachten is eveneens, dat het aan. tal minder geschikt en, dat in de loop van dit jaar aan werk kan worden geholpen, aanzienlijk zal stijgen Thans zijn 1271 minder geschikte arbeiders geregistreerd Waarschijnlijk loopt dit aantal terug tot ongeveer duizend. Vergeleken met vorig jaar februari is de vraag ongeveer verdubbeld Deze ba- draagt thans 4862. Dit cijfer geeft de wer kelijkheid echter niet juist weer. In de praktijk js namelijk meermalen gebleken, dat de door werkgevers gestelde vraag naar arbeidskrachten kleiner is dan het aantal, dat zij werk kunnen bieden. De animo in Zeeuwsch-Vlaanderen om in de Rotterdamse haven te werken stijgt nog steeds. Ruim honderd Zeeuwsvlamin- gen hebben een nieuwe baan gevonden als havenarbeider. Ook de belangstelling bij deze groep om in plaats van te pen delen in het moderne arbeiderskamp te Hellevoetsluis te verblijven gedurende de werkdagen wordt groter. Vijftig Zeeuws vlamingen. die de wens te kennen hebben gegeven zich in de omgeving van Rotter dam te vestigen,, hebben er onderdak ge vonden. Uit de analyse van het aantal werklo zen volgens leeftijd en duur der inschrij ving blijkt dat in alle bedrijfsgroepen tamelijk vee] minder geschikten. die dus minder snel aan de slag kunnen komen, zijn ingeschreven. De arbeidsreserve van geschoolde werklieden is derhalve aan zienlijk kleiner dan de cijfers doen ver moeden. Zo bedraagt in het gewest Rot terdam en Schiedam de arbeidsreserve van mannen 2627. Hiervan zijn 1271 werk. lozen minder geschikt. Het mag misschien wat vreemd klin ken, maar de aanleg van ons nieuwe recreatiegebied heeft als gevolg, dat een der laatste rustieke plekjes van de Oudedijk ook moest verdwijnen. Wij bedoelen hiermede het kleine bosje waarin de ingang van het terrein van de hockeyclub „Asvion" als het ware versaholen lag. Zowel in de hoge bo men als tussen het lage struikgewas broedden in het voorjaar verschillende soorten vogels en ook hazen en konij nen kon men hier in de vroege morgen of bij het vallen van de avond vaak waarnemen. Nu is de houthakkersbijl er ingezet en ook dit kleine stukje pure natuur is voor ons Schiedammers ver loren gegaan. Stadsuitbreiding vraagt offers, hoewel menig stadgenoot er maar node vrede mee kan hebben Al zitten we momenteel weer mit den in de winter, de coureurs van r rennersclub Schiedam zijn al volop i training voor de komende voorjaar: competitie, te houden op de zondagc 13, 20 en 27 maart, alsmede voor d wedstrijden met als inzet het club kampioenschap. De rit over de kort afstand wordt verreden op zondag april, die over de lange afstand o; zondag 10 april. Voor de tijdrit komei de deelnemers, onderverdeeld in A e B klassen, 2e Paasdag aan de start Ook de A en B junioren nemen aar deze wedstrijden deel. Gisteravond is een onbekende binnen gedrongen in de woning van mevr. J. C. W.-H. in de Pernissestraat 14a. Aan de achterzijde heeft hij een raam opgescho ven. waardoor hij kon binnenkomen. Verschillende kasten werden doorzocht, maar er wordt niets vermist. De inbre ker had bij zijn werk een schemerlampje aangestoken en de gordijnen aan de voorzijde van de woning dichtgetrokken. ,r?,EN HAAG, 7 maart Niet iedereen blijkt gelukkig met de enorme interna tionale horecaf-tentoonstelling „Gast en Gastheer" die in mei in de Haagse Hout- rusthallen wordt gehouden. Een aantal bewoners van de nabijgelegen Sportlaan heeft zich namelijk met een klacht tot de gemeenteraad gewend, omdat men aan de achterzijde van hun huis bezig is met het optrekken van tijdelijke ruimten, die gebruikt zullen worden als aanvullen de tentoonstellingshallen voor „Gast en Gastheer" en eerder al voor de kam- peer-expositie Goed Kamp. Op een afstand van slechts ongeveer vier meter van hun achterafscheidingen wordt over grote lengte een bouwcon structie ingericht met een nokhoogte van zeker tien meter, welke zoals wij verna men geheel zal worden bekleed met tent doek. Het gehele voorjaar dreigen on dergetekenden dus te zullen moeten „ge nieten" van het uitzicht op een naar geestig grauwe tentwand, welke hun bovendien alle zon aan de achterzijde zal benemen en het licht in ernstige mate zal onderscheppen", zo schrijven de be zwaarden. Zij vragen de gemeenteraad de bouw onmiddellijk stop te zetten of al thans op aanvaardbare wijze te doen uitvoeren. Passage Theater: Opstand der gladio- toren (18 j.) dag. 2 en 8.15 zat. en zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, donderdagavond geen voorstellingen. Monopole Theater: Meisjes op het slechte pad (18 j.) 2.15 7 en 9.15. zat. 2.30, 7 en 9.15, dond. geen filmvoorstellingen.' Stedelijk Museum tot 10 maart gesloten R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen di, do, za. van 1012 uur, di. t.m. za. van 25 uur ma. di. wo. vr. van 78.30 uur. Jeugdbibliotheek: wo. 24, do. 4—5 en 1—3 14 jaar en ouder ook woensd. van 67.30 uur. Jeugdleeszaal: di. do. vr. van 45.30 u. Uitleenpos,t Molensingel Noodkerk Ke thel. di. 48 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw. di. 6.308 uur: vr. 78 uur, jeugd: wo. 25 uur. Filiaa] Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- boutplein (zijingang) jeugd wo. 1.30—3 u.; volw wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpoet Emmastraat 3: ma. 78 uur en wo en vr. 7—8.30 uur. R.-k. Plattelandsbibliotheek: Uitleenpoet Kerkweg 46. zondag 11.30 tot 12.30. NACHTDIENST APOTHEEK Deze week: apotheek Rembrandt, Rem- brandtlaan 5. DINSDAG Roti. Schouwburg, 8 uur: De inschikke lijke minnaar (Kon. Ned. Schouwburg); 12.45 uur: Lunchconcert Jan de Man en Johan Woltere, piano. Aula Boymans-Van Beuningen. 8 uur: Margaret Olivier, piano en Aya Snellen, fluit. WOENSDAG Rott Schouwburg, 8 uur: Ned. Dans theater. De Lantaarn. 8.15 uur: Rolf Looser, cel lo. Armdn Janssen, piano. FILMS ROTTERDAM. Arena: Vrouwenjagers, ontoelaatbaar. Capitol: Gebrandmerkt, 14 jaar. Centraal: Blitzmadel, 18 jaar. Cineac A.D.; Het meisje der zonde, ontoelaatbaar. Colosseum: De man die verdwijnen moest. 14 jaar, do. Maria Antoinette, 18 jaar. Harmonie: meisjes, mambo's en whis ky, volw. di. wo. do. Paris Canaille, on toelaatbaar. Metro, Vallei van de zon, 14 jaar. Luxor: Sinking the Bismarck. Lumière: Operatie petticoat, 14 jaar. Prinses: Geen genade voor Tom Doo- ley, 14 jaar; do The solid gold Cadillac a.l. za. 2: Rusty en de spionnen, a.l.; za 24: Wilde vruchten, str. volw. Rex: De man met de sombrero, 18 jaar. do.. Volmaakt Alibi, 18 jaar. Thalia: On the Beach, 18 jaar. Het Venster: The Rickshawman, a.l. Victoria: Ieder meisje weet het, volw. Do. uitnodiging tot de dans, 18 jaar; ma, wo zo. 2: Lassies grote avontuur, a.l. De directeur van het gewestelijk Ar beidsbureau in Delft, de heer J. Hoog- carspel. is er in geslaagd ook in februari een flink aantal arbeidskrachten van óuiten Delft aan te trekken voor de Delft- e industrie. Hij wierf in januari negen- ig arbeidskrachten van buiten Delft an. In februari wist hij er nog drie leer aan te werven, zodat er in twee laanden al voor 183 arbeidskrachten an elders in Delft werk werd gevonden, n het hele vorige jaar werden ruim zes- onderd niet-Deiftenaars in Delft door :emiddeiing van het arbeidsbureau aan zerk geholpen. En de behoefte aan ar beidskrachten in Delft blijft toch onver- ïinderd voortduren. De werkloosheid in Delft liep in febru- ri weer meer terug. Nog ronderdzesen- wintig mannen staan als werkloze inge jchreven, tegen honderdnegenentwintig n januari. In februari en januari van het vorige jaar waren de aantallen ingeschreven mannelijke werklozen res pectievelijk honderdvijfennegentig en tweehonderdzestien. Het percentage werklozen in Delït is in februari niet te ruggelopen. Het heeft zich op 0,6 gehand haafd. Dalende tendens. De werkloosheid in het gehele land is bijna een half procent teruggelopen, van 3,4 naar 3. De oorzaken daarvan waren onder meer de toenemende werk gelegenheid in de landbouw en in de bouwwereld. In Zuid-Holland was ook een teruggang van de geringe werkloos heid te bespeuren, onder invloed van on. geveer dezelfde factoren. De teruggang in Den Haag was opmerkelijk. In het al gemeen is er een dalende tendens in de werkloosheid. De heer J. Hoogcarspel ziet het er in Delft van komen dat er minder dan honderd mannelijke werklo zen staan ingeschreven. Het aantal openstaande aanvragen is iets teruggelopen in Delft, namelijk van 456 naar 436. Maar dit laatste cij fer is nog altijd het dubbele van dat in februari 1959, In het rayon Naaldwijk staan 156 aanvragen open. De werkloos heid is in dit rayon ook iets teruggelopen en bedraagt minder dan een half procent De seizoenwerkloosheid neemt ook steeds meer toe door de toenemende industriali sering in het Westland. Mechanisatie Onder invloed van het tekort aan personeel zijn vrijwel alle bedrijven in Delft bezig met mechanisatie van het werk waar dit mogelijk is. Aan de Maassluissedijk, bij de uiterste grens van VlaardingenMaassluis, is ten behoeve van de N.A.M. een haven tje gegraven, ivaarin de lichters, die olie aanvoeren van de velden IJsselmon- de, Ridderkerk, en Alblasserdam, gelost kunnen worden. De aldus aangevoerde olie ondergaat hier een bewerking in de ontzoutingsinstallatie, alvorens zij door zinkers in de Nieuwe Waterweg naar Pernis wordt gepompt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3