Experimenten met mislukkingen illlllü Ml wmmm m- dSBlrll mm 1 Industriële vormgeving een teken van beschaving Recht op stilte kenmerk van Ook gebruiksvoorwerpen kunnen mooi zijn ■MÉM DOE HET THUIS ZELF E H NIEUW IN DE WOONCULTUUR GELDBESPARING EN/OF VOLDOENING Toch vele dankbaren lwu0Wrr:t- - parket DINSDAG 8 MAART 1960 De flatbouw hoe hoog en breed ook, hoe stralend van technisch kunnen, staat nog altijd in de kinderschoenen. Keer op keer moet men de flatbouwers op»feilen betrappen. Het wijs worden van som migen gaat vaak met erg veel schade en schande gepaard, maar de echte slachtoffers zijn de bewoners van hun flats, zijn wij trou wens allemaal als de miljarden van het nationaal woningbezit niet goed besteed worden. Flatbouw is nog een proeftuintje, waarin akelig kostbare expe rimenten worden uitgehaald; en daar mislukken er veel van. Mis schien het ergste verwijt dat men de bouwers moet aanwrijven is. dat zij het gerucht, het lawaai van buren als onbeschaamd bezoek door muren en vloeren vooral de vloeren laten dringen. Plet is niet overal even erg, en niet een kwaal van de flatbouw alleen. Mètar juist in de flatgebouwen, die opeenstapelingen van gezinnen en instrumenten, zou geluiddemping de grootste aandacht moeten hebben. „De waarde van het rijk zijn is recht hebben op stilte zegt Georges Duhamel, en dit betekent ook dat het verstoken zijn van stilte schrijnende armoede is. sae FLATWONINGEN LIJKEN NOG OP PROEFTUINTJES Alvorens een bloemlezing van klach ten van flatbewoners te geven, moet men eerst vaststellen dat tallozen hun nieuwe flat dankbaar bewonen. Hen hoeft men niet te sturen naar de voor oorlogse etagewoning, waar het door gaans veel donkerder is, waar men tal van comfortabele voorzieningen mist, waar er veel meer te poetsen en te schrobben valt en waar veel meer dan in een moderne flat dode hoeken en on handige indelingen zijn. Dat hebben de bouwers van nu dan toch gepresteerd: een rationeler huis. Zij zijn daarbij wel eens doorgeslagen naar het andere uiterste en hebben ner gens meer een zogeheten overbodig hoekje overgelaten waar een ander een kinderfietsje, een dierbaar ornament of wat dan ook laat. En diezelfde ra tionele indeling dwingt de bewoner in vele gevallen een bepaalde inrichting, een opgelegde schikking van meubels e.d. op. Die kan in de ogen van de bou wer wel als de meest ideale gelden, maar in feite heeft de bewoner daar over zélf té kunnen beslissen. In de moderne- flat mangelt het bijna altijd aan ruimte, die evenzeer als stil te het behaaglijke gevoel van rijkdom geeft. In welke gang van welk flatge bouw is er bijvoorbeeld ruimte voor een forse staartklok, voor een plastiek, waar kan men zonder dringen drie gas ten hun jas laten uittrekken? Welk flat gebouw heeft nog een slaap- of werk kamer waarin men kan lopen, zo maar vrij, enkele stappen heen en enkele stappen terug? Natuurlijk, die gewenste ruimte is nog wel ergens in een flat te koop, maar in de grote steden dan niet voor een huur lager dan 250 gulden in de maand. Of men zou zijn heil moeten zoeken in uur is er plotseling geen licht meer. Wie later thuis komt, wat toch niet ongewoon is, zal in het donker zijn fiets moeten wegwerken. Men zal vlak voor het slapen gaan niet nog even het vergeten kitje kolen kunnen schep pen. Op donkere wintermorgens heeft men met hetzelfde ongemak te ma ken. De constructie van een buiten verlichting op een tijdklok is boven dien even vernuftig als teer, zodat zij het op gezette tijden begeeft. Men heeft ook flats met centrale verwar ming die vanuit één punt door een concierge wordt geregeld. Deze con cierge draait om half één 's nachts de kachels uit. Men heeft beroepen waarin men 's nachts thuis komt, en, trouwens, iedereen heeft wel eens een latertje. Maar de concierge laat we ten: ,,Naar bed! of anders kou lij den". Voor dergelijke, op een gemid delde berekende voorzieningen zal de bouwer iets anders moeten vinden. Hij heeft er al heel wat flatbewoners narigheid mee bezorgd. Berghokken, d.w.z. een in rechthoe ken afgerasterde grote zaal, kunnen ook moeilijkheden opleveren. De een wil zijn hoekje als droogruimte gebrui ken, de andere bewaart er zijn aardap pelen en kolen. Vuilstortkokers waarin men zijn afval in plastic-zakjes moet deponeren, munten ook niet uit in handigheid. Men kan overigens wel be grip hebben voor de moeilijkheden van de bouwers, want zij voorkomen toch maar dat zeventig of honderd of meer gezinnen op alle verdiepingen met vuilnisbakken in liften wringen en bene den op het trottoir een afzichtelijk en ondoordringbaar woud var. vuilnisem mers uit dj? grond laten schieten. Op de duur zullen de bouwers zeker de ene beste oplossing vinden. Ze zullen een oplossing vinden voor het brieven bussen-probleem, dat nu wel eens op enige vierkante meters wordt uitge vochten, waarop de gleuven, de bellen, nummers en naamplaatjes een tableau ■Tv ,v:'. j.wiv, ïW' Het nieuwe gewas in onze steenwoestijn is een (!'?'rl met vele stekels. een grote vooroorlogse etagewoning. Dat moet men ook al als het kindertal drie of vier te boven gaat. Een nieuwe vijf- of zeskamerflat is maar voor zeer weinigen te betalen. Het nieuwe gewas in onze steenwoes tijn is een diste] met vele stekels. Zoals het irrationele van vele oudere wonin gen zijn charme en voordelen heeft, zo heeft het uitgekiende, en eigenlijk ste riele plan van de nieuwe woningen zijn nadelen. Daar valt weinig aan te dok teren onder de huidige omstandigheden. Bij wijze van welkome vergoeding ko men de bouwers met hun snufjes voor de dag, binnenshuis of buiten de voor deur, voor algemeen gebruik. Juist die laatste kunnen het meeste ongerief ge ven. Dat is de bron van de klachten. Reëel denkende sociologen in dienst van de woningbouw, stellen als eis dat voorzieningen afgestemd moeten zijn op de hardhandige, extreme en slechte gebruikers. Maar steeds weer gaan bouwers uit van een gemiddelde. De verlichting in trapportalen, gale rijen en'berghokken wordt in vele ge vallen via een tijdklok automatisch bediend, 's Avonds half twaalf, twaalf voor een computor lijken te vormen. De volautomatische centrale wasinrich tingen met centrifuge en droogtrommel, zoals men die in enkele flatgebouwen vindt, zullen wellicht ooit nog meer geperfectioneerd worden, zodat de meest precieze mevrouw baar fijne lin gerie er ook aan durft te wagen. In ie der geval voelen de bouwers wel aan dat de uitstalling van de was op alle balkonnetjes van de flatgebouwen ook niet ideaal is. Er zullen ook ooit liften vervaardigd worden die wel bestand zijn tegen de speelse vernielzucht van de jeugd. De flatbouwers hebben al erg veel geleerd; eenvoudige dingen als op al le woningen en alle brievenbussen van een flatgebouw een ander slot: inge wikkelde dingen als de waterafvoer van balkons en galerijen, die ook nog „waterproof" moeten zijn. Ze hebben dat nog lang niet allen altijd onder de knie. Een flatgebouw is een moei lijke constructie; scheuren en lekka ges zijn nog aan de orde van de dag. Flatgebouwen zijn ook irritant ni vellerend. Wie een hond of, moeilijker, duiven wil houden, kan er beter niet Schommelende kinderen, aan die mogelijkheid had de bouwer nog niet gedacht. Nog altijd echter bepaalt de bewoner grotendeels zelf de bewoonbaarheid van zijn flat. ruwe, grauwe beton zo'n miserabel aanzien geeft. Daar zouden veel ramen (die nog altijd veel te kwetsbaar zijn), lichte kleuren en beter materiaal kun nen helpen. Sociaal gezien hebben flatgebou wen enkele positieve aspecten. Men vormt er spoedig een gemeenschap. In het zuiden heeft het godsdienstig apostolaat er veel kansen. Men zou daar meer flatgebouwen met een ka pelletje moeten bouwen waar op en kele ochtenden of avonden de H. Mis wordt gelezen. Flatgebouwen blijven echter een brute aanslag op de „privacy". De gaanderijen zijn beslotener dan het intiemste dorpsstraatje. Elk door de muren dreunend woord, al is het van een hoorspel afkomstig, wordt als „Ze hebben weer ruzie" geïnterpre teerd. Men weet (te) veel van elkaar. Men kan elkaar niet pntlopen. Men zit met andermans kinderen opge scheept. MenEnfin, velen zouden, het ook best zonder dat glanzende flatgebouw willen doen, maar je wordt er gewoon maar in gestopt. ,e metalen fruitschaal, rustend op sierlijke poten, het 'witte radiotoestel, zo helemaal anders van vorm, met de uitgebouwde voorgevel van fijne latjes, waarlangs en omheen de muziek de ruimte indwarre.lt, de handkoffie molen, die meer op een buitenmaats smalfilm-toestel lijkt en het doorzichtige glazen poppenhuis van de aardappelschil- machine met aansluiting op de waterleiding en de mogelijk heid de aardappels panklaar te schillen, dit alles en nog veel meer hedendaagse gebruiksvoorwerpen zijn vormgeworden gedachten van de moderne mens, materie herschapen ideeën, waarin het „thing of beauty" niet ontbreekt. De liturgie van de vorm, mits goed bedreven, kan geen leeg ding zijn. Die witte radio, in de fabriek ontworpen, is De Chinezen kenden het ijle theekop je, zo passend hij hun handen en bij de mysterieuze gedachte aan het Hemelse rijk; de, Grieken kenden de amfora en het edelmetalen vaatwerk, geheel, en al voortkomend uit de culturele opgang van wat wij nu de klassieke oudheid plegen te noemen. Deze volken, nu wij er toch twee noemen, kenden de mate rie als iets elementairs, als iets dat zij dagelijks met de vingers konden aan raken, dat zij konden ruiken, strelen, vóelen. De Vormende kracht, die hier van uit is gegaan mag niet worden on derschat. Wij leven in een tijd, waarin dit con tact niét meer zo. innig is, waarin wij hout, steen 'en ijzer vervangen zien door synthetische stoffen, waarin de mens niet meer toe komt een deel van de oorspronkelijke materie in handen te krijgen. In het btfek: „Wonen" zegt B. Ma- een synthese tussen de radio als meubel en als technisch apparaat. Bewust gekozen, naar wij aannemen, door de mensen die het toestel in hun kamer hebben staan. Het uiter lijk teken van een beschaving manifesteert zich in een veel' voud van vormen. Vormgeving is een uiting van cultuur, het waarneembare teken van een innerlijke gesteltenis, vermogen van de mens aan al het geschapene vorm te pe nen. De kom waaruit wij drinken zal de vorm bezitten, d'e ontstaan is uit het gebaar van de handen, die iets omvatten. Een vanzelfsprekendheid, die echter in de loop der tijden aan hevige schommelingen onderhevig is geweest. De va rianten van dit gebaar worden en werden bepaald door a eigen cultuur en de eigentijdse beschaving. jorick daarover: „De ambachtsman kende zijn materialen door een om gang ermee van duizenden jaren. In welke relatie anders, dan die der ver bijstering of die der afstomping staat mijn gevoel nog voor een stuk metaal, dat ik in één seconde met één klap van een matrijs kan omvormen tot de car rosserie van een auto? Dit is een pro bleem, waarmee onze directe voorvade ren erger hebben gezeten dan wij. De andere weg naar de nieuwe vorm, ken merkend voor de eigentijdse bescha ving, is gevonden toen de industriali- Advertentie) 30 Het bezit van een Bruynzeel parketvloer is als een privilege. Het is de duurzame vertolking van een ontwikkelde per soonlijke smaak, die weigert met het vluchtig-moderne in de pas te lopen. Wie zich bewust is van de schoonheid van een werkelijk harmonisch interieur.., wie zich verheugen wil in een vloer die met de jaren steeds mooier en rijker wordt, die vrage nu inlichtingen aan Bruynzeel N.V., afd. Vloeren, Zaandam. in wonen. Zendamateurs mogen hun antennes niet opstellen. De knutselaar heeft er geen schuurtje voor zijn draai bank. Flatgebouwen zijn trekpleisters voor ieder die wat te verkopen heeft en dus zijn clientèle op een kluitje vindt. En op kinderen hebben ze een grote aan trekkingskracht. Dat is niet altijd even plezierig. De trapportalen van vele flat gebouwen zijn weinig appetijtelijk. Niet alleen doordat geen propere huisvrouw zich verantwoordelijk voelt voor de rom mel die vooral spelende kinderen er maken, maar vooral doordat de geduri ge schemering de bakstenen en het De vormgeving van een alledaags gebruiksvoorwerp als de fluitketel staat steeds meer in de aandacht. ZUN DUURZAAMHEID, DE VOORDELIGSTE VLQERBEDEJtKlRB Zelf doen. Tja, Waarom eigenlijk? Er zijn twee redenen voor. Eer stens omdat laten doen te duur lijkt. Tweedens omdat zelf doen een prettige bezigheid kan wezen. Te duur. Een jaar of wat geleden lekte onze keukenkraan op een onbe tamelijke manier. Wij ontboden de loodgieter. Hij verscheen en was in nog geen t.ien minuten gereed. Kwes tie van een nieuw leertje. Kosten een gulden tachtig cent. Voor een leertje betaalde men toen vijf cent. Wij heb ben vervolgens een tang gekocht, waarmee men kranen uit elkaar kan draaien. Kosten ongeveer twee vijf tig. Nadien hebben we nog eenmaal zélf een lekkende kraan verholpen. Duur blijkt dus betrekkelijk. We heb ben er wel een aardig stuk gereed schap aan overgehouden. Er is van alles mee te doen, tot speelgoed re pareren aan toe. Bovendien zijn er al lang weer lekkende kranen. Helaas hebben wij altijd weer bezigheden die dringender of althans boeiender zijn dan het repareren daarvan. Totdat het te erg wordt. Wellicht bellen we dan de loodgieter. Er zijn in een huis meer dingen, waaraan soms iets gedaan moet wor den. Laten we het niet over dolle lichtschakelaars of kapotte stopcon tacten hebben. Daar zijn evenmin als met kranen, kapitalen mee gemoeid. Met behangen eigenlijk ook niet. Ten zij er te veel papier op de muur zit. Bij het verwijderen daarvan blijkt het soms zeer verkleefd met het pleister werk. Dan worden reparaties nodig. Gips en kalk zijn weliswaar niet duur; de tijd, die het vakkundige verwerken ervan vergt, wel. Toch is in het laatste geval de kwestie eenvoudig, Recht toe- recht aan behangen is een aardige, zij het ietwat vermoeiende bezigheid. Althans voor iemand, die in de letterlijke zin een beetje handig is. Het bijpleisteren van muren en plafonds blijkt voor de niet-vakman een verbijsterende on derneming. Zeker als hij het met het orthodoxe gips en krijt probeert. Er lijkt niets aan. Maar eer het papje het gat dicht heeft, is het al volstrekt on handelbaar geworden. Met enkele mo derne preparaten gaat het aanmer kelijk gemakkelijker. Gewone spijker gaten laten er zich netjes mee weg werken. Maar als er mankementen van groter omvang aan de dag tre den, kan men echt beter proberen de huisbaas voor het geval te interesse ren. n schilderen. Het laten doen is tamelijk duur. Het vraagt im mers tamelijk veel tijd. Zelf doen dus maar? Het is een heel per soonlijke kwestie. Voor sommigen heeft schilderen iets fascinerends. Een oude kamer krijgt met een nieu- we kleur een andere sfeer, het ver- trouwde een frisse glans. Dit kan pret tiger wezen naarmate men er zelf meer aan gedaan beeft. Voop sommi gen. Anderen doet het helemaal mets. Het vervelende is voor de eersten, dat, naarmate zulk een vernieuwing meer nodig blijkt, het uitvoeren ervan tijdrovender en, eerlijk gezegd, verve- lender wordt. Mankeert er aan de oude verf nog helemaal niets, dan is het nog tamelijk eenvoudig. Volgens de handleidingen, die men in iedere verfwinkel kan krijgen zoals in de desbetreffende zaken de regels voor het goed behangen hoeft men in zo'n geval het oude schilderwerk al leen maar met water en ammonia af te nemen, het met watervast schuur papier te bewerken en tenslotte met schoon water na te wassen. Het klinkt simpel, maar een aangenaam karwei is het niet. Sommigen lichten er dan ook de hand mee. Zij slaan het schuur papier over en gebruiken meer am monia In vele gevallen houdt de nieu we verf dan toch. Maar pas wel op Als iets van donkerbruin wit moet worden hoort er eerst wel grondverf aan te pas te komen. En zelfs van vuil geworden beige naar gebroken wit blijkt doorgaans een te grote stap. Omslachtiger wordt het, wanneer de oude verflaag behoorlijk is bescha digd. Een leerling van de ambachts school, die het vak aan het leren was, zei eens: dat noemen ze nu schilde ren Het is meer krabben, schuren, slijpen, plamuren, gronden, weer pla muren en weer slijpen. Het schilderen is leuk, maar eer je daar aan toe bent. Hoe dan ook, het vraagt meer tijd en geduld dan men zou denken. Het is nuttig dit te weten, alhoewel het niemand hoeft af te schrikken. Men kan zich immers voornemen om niet de vakman te willen evenaren. Als het maar oogt. Dat doet het ih- derdaad ai gauw. Behalve verf en kwasten mag men overigens ook dan wel een paar gummi handschoenen aanschaffen. Sommige zaken hebben die al heel goedkoop. Niet alleen om dat dit de handen gemakkelijk schoon houdt al zijn er verven die bijna niet druipen maar vooral omdat de ammonia nogal bijterig is, zeker wanneer men die sterk gebruikt. On nodig te zeggen dat het verstandig is de vloerbedekking te beschermen. Sommigen gaan, wanneer zij toch gaan schilderen, nog een stap verder. Gladde deuren zijn bijvoorbeeld in trek. Heeft men er met panelen, dan biedt hardboard uitkomst. Het is in elke timmerwinkel op maat te krijgen. Aanbeveling verdient het, de toestand van de aanwezige scharnieren te vo ren na te kijken. Zij krijgen een gro ter gewicht te torsen. et zelf naaien van gordijnen zal voor de huisvrouw, als zij geen te moeilijke stof neemt, geen hei dens karwei blijken. Evenmin als het ophangen ervan voor haar man, ten zij hij met twee linkse handen behept is. Wel is er goed gereedschap bij no dig. Een klein boortje en een goede schroevedr.iaier. In het leggen van vloerbedekkingen moesten we ons hier maar niet begeven. Wie het heslist zelf wil doen kan er handleidingen voor vinden. Met zeil gaat het wel tamelijk eenvoudig, maar er zit zo weinig aardigheid aan. En spaart het wel veel geld uit? Want het sparen van geld was tot dusverre onze voornaamste leidraad. Men kan natuurlijk ook op andere gronden tot zelf doen komen. Des noods onder de invloed van een soort massa-suggestie. Is dit beschamend? Laten wij vaststellen dat zelfs de meest onafhankelijke geest nooit hele maal ontkomt aan wat de samenle ving beweegt. Laten we vervolgens aannemen dat de doe-het-zelf-rage ons ook gewezen heeft op mogelijkhe den, die Wij ons niet bewust waren Wie altijd alleen maar met de hersens werkt heeft wellicht nooit geweten, dat hij er naar hunkerde om zijn han den ook eens iets anders te laten doen dan lettertjes en cijfertjes op papier zetten. Welk een oude aandrift wordt er in mij bevredigd, wanneer ik zelf m.jn huis prettiger maak om er in te wonen? Wanneer ik zelf een wiegje timmer of er alleen maar een nieuwe bekleding in vastspijker? En dat nu aangenomen kan het best wezen, dat ik, zelf schilderende het even perfect wil doen als de vak man, en dat ik bijzonder trots ben wanneer mijn kennissen zeggen: heb je dat zelf behangen? Ongelooflijk. Zou dit genoegen een minder nobel motief wezen dan het sparen van geld? Laten we beiden lie ver op gelijk niveau stellen en boven dien opmerken, dat ze gemakkelijk samen kunnen gaan. Maar, als het om het genoegen gaat, dan worden de mogelijkheden wel anders. Blijkt de technische vaardigheid beperkt, dan zijn hierboven de voornaamste moge lijkheden wel aangeduid. Gaat de aan leg een bepaalde richting uit, dan ko men nog vele andere zaken in het verschiet. Dan is het nuttig een boek winkel te bezoeken. Want ook de uit gevers kennen hun tijd: er is op dit gebied niet alleen, een keur van boe ken, er verschijnen ook enkele tijd schriften, die op dit gebied nader on derricht bieden. Wel is het raadzaam van onder af aan te beginnen. Meteen zelf een huis bouwen leidt tot teleur stellingen. Uit deze waarschuwingen moge dan ten overvloede blijken, dat het boven staande alleen geschreven is voor wie in dit genre nog nauwelijks iets ge daan heeft. satie haar eigen obstakels begonnen i te overwinnen. De herontdekking, do de kunstenaar in de allereerste plaat een maker is, Malraux drukt h® uit met: „J'appolle artiste celui qui in* vente des formes", heeft nu lsns* zamerhand het woord industriële vorm* geving tot een voor weinigen stIJ8* omschreven en voor nog al te veie vaag begrip gemaakt." Men hoeft alleen maar eens on zich heen te kijken in bepaalde win kels om er achter te komen, dat zei het beste wat de industriële vormg® vers tot stand hebben gebracht du deijjk nog niet sterk genoeg is om "e horde van wanstaltige gebruiksvoor* werpen voorgoed de deur naar de vrO' lijke keuken te wijzen. Wat zou het een genot zijn om al die lelijke spullen. 8 die dwaze modieuze vazen en potje.' kommen en kannen aan scherven gooien! Maar deze vrolijke kruistoci voor de goede smaak is ons niet be schoren. Het zou echter al heel wa zijn als afe uitingen van wonen, slapen en drinken, kortom van onze be* weging in de ruimte, die gestalte zouae bezitten, welke ook de minder bedacht zamen op het gebied van de cultuur ov het goede spoor zou zetten. Het waai_ deniveau waarop bet leven wordt ff, taxeerd, zal duidelijker worden uit omringende voorwerpen, die men zlC heeft'gekozen. Er zal echter een grotere mogelijk heid tot keuze van fraaie en inhoud- volle gebruiksvoorwerpen moeten zv)8' De aantrekkingskracht van allee, ma-ar het functionele was voor kor nogal sterk. Misschien omdat het e® lijk was en tegelijk de leegte uitdrukt die onze tijd, naar velen geloven, ke> merkt. Tot op zekere hoogte is h functionele natuurlijk te verkiezen d ven een mentaliteit, die alleen m®8 protserig wil doen en voorgeeft ®e levenshouding te bezitten en door na* del van dure spulletjes en zeldzani voorwerpen de eigen leegte wil carno fleren. Maar wanneer wij een klein g bruiksvoorwerp als een theekopje a8 schaffen, z-elfs dan moet het toch m gelijk zijn een bewuste keuze te ma.K® uit een veelvoud van vormen. Goede „verantwoorde" vormen, die herkei baar zijn en beantwoorden aan ons voel. De tijd, dat wij zelf vazen kommen maakten is voorgoed voorbV De kunstenaar maakt waar wat de b8 ger droomt. Het monster van de n> chine heeft voor goed zijn plaats in Jij samenleving ingenomen, maar het nooit gebeuren dat de vormende b» den van een kunstenaar bjj het productieproces niet meer in het ding zijn. g Pogingen tot industriële vormgevn* werden reeds in de eerste decennia de vorige eeuw aangewend. Het bl® meestal bij een poging de voorwerp^ die uit de machine kwamen gerold. verfraaien. Van een schoon organis geheel was geen sprake. Hét beg* daarvoor is pas veel later ontsta®e Men ging vroeger nog te veel in j, leer bij de schilderkunst; het afsta8,, nemen daarvan en het abstrikeren, v,;t elementen uit de schilderkunst voor doel waren nog onbekende mogelijk8,, den. Het wezenlijk veredelen v',,i serieprodukten in de enige J'-j, van liet woord is van deze l'Lt De vormende kracht van het arnba8, moest worden herontdekt en het is je grijpeliik dat dit geschiedde nadat .f mens zijn uitvinding, de machine, .nd p- en meer ging beheersen. Daarbij hoorde ook de z.g. onpersooniu schoonheid van het zuiver machibp^ vervaardigde gebruiksvoorwerp.je macht van het getal, de rechte Hin,hjs' cirkel etc. De schilders van het me hebben tussen de jaren 19°°jgig 1930 grote belangstelling -aan de 0 e, gelegd voor gewone dagelijkse bruiks voorwerpen. In onze tijd rest ons niets a'k'G dan onze eigen werkelijkheid creëren. En waar wij het heD^U over gebruiksvoorwerpen bedoelen te daarmee deze voorwerpen een vorn g geven die bij ons past. Maar dan ep- de kunstenaar niet l-anger de hers® ^p per zijn, die voor een kiem publiek kunsten vertoont. De oude schei tussen schilderij en gebruiksvoor* „i- valt weg. Walter Gropius, Duits je tect en oprichter van het beroe p Bauhaus, is de goede weg opgei et en heeft duidelijk gemaakt, een groep van andere begaafden.^ dat interessante gebouwen en ,\\e' voorwerpen de saaiheid van het ep daagse industriële leven zouden pd' doorbreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4